Prokurori i Hagës u kërkon kroatëve të mos mohojnë krimet e së kaluarës

December 3, 2017 21:39

Prokurori i Hagës u kërkon kroatëve të mos mohojnë krimet e së kaluarës

Prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (TPIY), Serge Brammertz, i kërkoi krerëve kroatë të pranojnë të kaluarën dhe të punojnë për bashkim, pas vetëvrasjes së kroatit Slobodan Praljak i dënuar për krime lufte.

Është një fatkeqësi që Praljak zgjodhi t’i japë fund ditëve të tij”, deklaroi sot Serge Brammertz.

“Por ju duhet të kuptoni se lutjet e mia shkojnë për viktimat dhe për të mbijetuarit e krimeve për të cilat ai u dënua”, shtoi prokurori.

Të mërkurën, Slobodan Praljak bëri vetëvrasje duke gëlltitur përmbajtjen helmuese e një shisheje të vogël në një sallë audience të TPIY-së.

Ai sapo morri konfirmimin e dënimit të tij me 20 vite burg për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit të kryera gjatë luftës në Bosnje (1992-1995).

December 3, 2017 21:39
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*