Kryeprokurori amerikan: Në Shqipëri kemi 4 prokurorë dhe 4 ekspertë policie

May 25, 2018 17:09

Kryeprokurori amerikan: Në Shqipëri kemi 4 prokurorë dhe 4 ekspertë policie

Gjatë samitit të mbajtur në Kroaci me temë luftën kundra krimit ndërkombëtar ka folur edhe Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Sessions.

Duke u ndalur në bashkëpunimin dhe partneritetin mes agjencive ligjzbatuese ai ka vlerësuar atë çfarë është arritur deri më tani. Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka dërguar ekspertë dhe personel shtesë për të ndihmuar agjencitë ligj zbatuese.

Siç është rasti Shqipërisë ku pranë Ambasadës Amerikane janë dërguar 4 prokurorë dhe disa të tjerë në Bonje Hercegovinë, Kroaci, Kosovë, Maqedoni dhe Serbi, deklaroi numri një i akuzës amerikane. Në fjalën e tij kryeprokurori Jeff Sessions theksoi se:

Departamenti Amerikan i shtetit ka financuar dërgimin e ekspertëve policorë me një eksperiencë të lartë për të ndihmuar policitë e këtyre vende. Në Shqipëri kemi dërguar 4 ekspertë të tillë“, tha kryeprokurori Jeff Sessions

Kryeprokurori amerikan u ndal edhe në një operacion të suksesshëm policor të vendeve ballkanike ku merrte pjesë edhe Shqipëria.”Policia e Kosovës e trajnuar nga personeli amerikan, kanë bashkëpunuar me policitë e Shqipërisë, Maqedonisë dhe Serbisë gjatë një operacioni të suksesshëm ku u arrestuan 100 persona dhe u sekuestrua 258 kilogram lëndë narkotike”, vijoi Sessions.

o.j/dita

 

May 25, 2018 17:09
Komento

5 Komente

 1. sUPer May 25, 17:14

  Ata jane duke i grumbulluar miljadrat ,
  po presin vetem te arrij kuatat maximale Thesari i Shtetit
  ti paketojne te gjitha dhe te fulutojne drejt anga kann ardhur duke i bere glasat Shqiperise nga lart ..

  Reply to this comment
 2. Aliu nga Selenic May 25, 18:05

  Nukj duhet lejuar qe jet te arratisen. Nuk duhet tu jepet strehim politik. LLalla nuk po duket gjekundi .Ai eshte arratisur dhe po strehohet ne Gjermani.Besoi gje gjermania nuk duhet te ece me dy standarte.
  Duhet ta dorzoj nje ore e me bare Adriatik Llallen.!

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic May 25, 18:05

  Nukj duhet lejuar qe jet te arratisen. Nuk duhet tu jepet strehim politik. LLalla nuk po duket gjekundi .Ai eshte arratisur dhe po strehohet ne Gjermani.Besoi gje gjermania nuk duhet te ece me dy standarte.
  Duhet ta dorzoj nje ore e me bare Adriatik Llallen.!

  Reply to this comment
 4. Krist May 25, 18:15

  Kur prokorore amerikane,qenkan ne Tirane,dhe jo pak por kater te tille experrte me experience te larte,perse nuk e analizuan audion e trafikanteve vlonjat,te drogerave?Perse e derguan ne Itali,ku edhe do te lindin shume dyshime,te aresyeshme,per vertetesine e expertizes,sepse:1.Me gjithe keto mareveshje qe kemi me Italine,qe per extradimet e kemi edhe speciale (me Italine dhe Angline),perse nuk zbatohen ato,por kriminelet,denohen dhe nuk shpallen ne kerkim nderkombetare.2.Kur extradime,si financieri i Habilajve,jashte cdo ligji dhe protokolli,kryhen nga qeverija shqiptare dhe nuk kundershtohen,apo te pakten te reklamohen se te pa rregullta.3.Kur Agroni,shkon ne Itali (pamvaresish,me apo pa avokatin,dhe nuk ndalohet qe ne aeroport,meqe ne Itali,ai rezulton se i denuar dhe i kerkuar.4.Kur ky Agroni,apo Geroni,eshte me dy emera dhe italianet nuk reagojne fare,bile as qe e kane vene re kete fenomen.5.Gjithe keto pikepyetje,mund te jene edhe ndonje mareveshje nene ze,midis ministr(it)ise brendeshme dhe pales Italiane,qe si edhe ne rastin e Zaganit,nuk kane reaguar fare,por perkundrazi edhe perfaqesuesen e tyre ne Shqiperi,kur e denoncoi Zagani,e elarguan menjehere nga Shqiperia,pa dhene asnje shpjegim,apo te pakten justifikim,per l;argimin e menjehereshem te saj.Pra pala italiane ka lene shume raste ,per te dyshuar tek ata,pa permendur edhe aparaturen pergjuese,qe italianet e futen ne Shqiperi ILEGALISHT,dhe jo qe nuk ndihmuan prokurorine tone per te verifikuar nese jane bere-ose jo-pergjime,por perkundrazi e ruajten ne ambasaden e tyre dhe nuk ja dorezuan organeve tona te drejtesise.Per te gjitha keto,nuk jane vene ne dijeni,fare keta expertet amerikane,dhe nese po,cfare kane bere,se nuk kemi degjuar asnje fjale per to.

  Reply to this comment
 5. intelektuali May 25, 20:36

  Vetem keta USA Prokurore te mos jene si ata qe solli Saliu per Kosta Trebicken e gjore qe hanin dhe pinin me Kulicajn e krimit, apo me ekspertet e Gerdecit te Bush Juniorit

  sepse:

  ASKUSH NUK DO T’I BESOJE KRYEPROKURORIT AMERIKAN

  dhe:

  Shqyptaret e telendisur do t’i kthejne syte tek Kryeprokurori i mallkuar nga USA dhe ambasadori ne ikje Lu me nje mallengjim dhe nostalgji te vecante

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim