Hetim pasuror Tahirit. Dy zyrtarë të Kurum rëndojnë pozitën e Sotës

November 7, 2017 14:29

Hetim pasuror Tahirit. Dy zyrtarë të Kurum rëndojnë pozitën e Sotës

Në një kohë kur prokuroria e Krimeve të Rënda është përqendruar tek dosja “Habilaj” dhe implikimi ose jo në këtë grup kriminal i ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, njësia antikorrupsion pranë kësaj prokurorie ka nisur hetimin pasuror ndaj Tahirit, Orest Sotës, vëllezërve Habilaj dhe disa personave të tjerë.

Ndaj Tahirit prokuroria ka ngritur akuzën e trafikut të drogës në formën e grupit të strukturuar  kriminal dhe korrupsionit pasiv.

Këto dy vepra penale bëjnë që Tahiri të jetë subjekt i ligjit për hetimin pasuror, sipas Prokurorisë.

Tahiri, Sota, vëllezërit Habilaj dhe personat e tjerë do verifikohen mbi pasuritë e paluajtshme, llogaritë bankare dhe pasuri të tjera në bashkëpunim me ILDKPKI-në.

Gjatë ditës së djeshme në prokurori është pyetur kryefinancieri i kompanisë ”Kurum”.

Ai ka rënduar pozitën e Sotës, duke dëshmuar se sasia prej 863.100 euro nuk ka qënë për llogari të tyre dhe se ai s’ka pasur asnjë dijeni se këto para ishin parapagesë. Financieri tha se atanuk kryejnë asnjë transaksion cash, që e kalon shifrën 150 mijë lekë të vjetra.

Ditën e djeshme në Prokurorinë e Krimeve të Rënda është pyetur edhe administratorja mbikëqyrëse e caktuar nga gjykata e Tiranës për kompaninë Kurum, Lindita Kikino.

Edhe Kikino ka deklaruar se nuk ka pasur asnjë dijeni për këtë pagesë kash.

Kikino ka konfirmuar thëniet e kryefinancierit se të gjitha transaksionet e Kurum kryhen me bankë dhe e kanë të ndaluar rreptësisht që të kryejnë pagesa kesh, të cilat kalojnë shumën prej 150 mijë lekë të vjetra.

 

November 7, 2017 14:29
Komento

6 Komente

 1. NjeQytetarOptimist November 7, 15:45

  Shume mire.. Beni investigim (detyrat e shtepise) dhe pastaj ngrini akuza te bazuara ne prova.. Jo alla shqiptarce, ta arrestojme e ta kalbim ne burg dhe pastaj shohim e bejme si shkon investigimi.. Po ju nuk jeni Prokurori.. Jeni godine biznesi nga fryn era.. Jeni te diskretituar dhe te korruptuar njesh me krimin.. Dhalla as fazen e pare te skenimit skalon dot.. Eshte njeri I pafytyre dhe I korruptuar..

  Reply to this comment
  • CIA November 7, 18:04

   Kur prokuroria ben punen e saj, eshte e korruptuar. Kur nuk e ben prape eshte e korruptuar. Ndani mendjen se jeni bere gazi i botes ne arsyetimin tuaj. Me mire te shkrihet fare prokuroria, dhe ne vend te saj te vendoset grupi parlamentar i PS-se, qe te qetesoheni ju jeniceret e narkomanit Rama. Po vetem mos na cani shume trapin me, me vetingje e shtet te se drejtes.

   Reply to this comment
 2. Demokracia qenka e omel si hallva Mulletit.. November 7, 17:45

  Ka filluar te bjere ere e keqe “ceshtja Tahiri”
  .
  Nqs se Shkelzen Berisha dhe Aleks Arvizu i kane te gjitha provat me dokumenta per tu arrestuar..nje seleksionim kriminal po behet me Tahirin duke i filmura dhe QIMET E BYTHES

  Duket qarte qe nje dore e zeze thellesisht antishqiptare eshte prapa ketij operacjoni “me drita te ndezura”.
  .
  Nuk me dhimbsen fare as Habilajt as Tahiri por mos e ktheni shqiperine si Ferma e Kafsheve te ORWELLIT
  Nese do veprohej me te njejten metode per gerdecin atehere ne baze te ketyre fakteve duhej qe :
  .
  -Aleksander Arvizu duhej arrestuar nga shteti amerikan per mos “kallzim krimi” dhe se ka ndihmuar te pandehurin Luan Hoxha per ti dhen azil
  .
  -Ta pakten Shkelzen Berisha duhej te ishte prapa hekurave si terrorist..
  CDO PROKUROR NE PLANET EDHE ME I PJERDHURI FARE DUHET TE BURGOSTE KETO DY PERSONA ME LART PER KETO FAKTE:

  Fakti i PARE

  Gërdeci”, ish-shefi i Shtabit të Ushtrisë, Luan Hoxha përfiton azil politik në SHBA
  18 Dhjetor 2013 –
  Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, Luan Hoxha i akuzuar lidhur me ngjarjet e Gërdecit, përfiton azil politik në SHBA.

  Ish-gjenerali Hoxha i cili u dënua me 5 vjet burg u largua nga Shqipëria para se gjykata të japë vendimin për tragjedinë e Gërdecit. Ish-zyrtari i lartë i Forcave të Armatosura, ka lënë Shqipërinë në datën 1 janar 2012, “së bashku me familjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”.

  ***
  Fakti i DYTE

  Kabllogramet, Shkëlzeni presion me jete Luan Hoxhës
  Kabllogramet e ambasadës amerikane në Tiranës, dërguar DASH, dëshmuan qartësisht se çfarë mendonte Uashingtoni për pushtetin e Sali Berishës. Në kabllogramet e publikuara nga Uikiliks, përmendej Luan Hoxha për një bisedë në të cilën ai kishte informuar ambasadorin amerikan Uidhers në lidhje me Gërdecin. Hoxha kishte dënuar tek Uidhers edhe kërcënimet e djalit të Berishës, nëpërmjet telefonit. “Hoxha pranoi se stafit të tij ishte thënë të transportonte municionin në atë vend dhe të ruante vendin. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e ambasadës së SHBA.
  .
  shkurt
  MALLKUAR QOFSH NE JETE TE JETEVE EDI RAMA !
  KE VOTA TE PLOTA NGA POPULLI PER TE CUAR NE BURG DINASTINE KRIMINALE TE BERISHAJVE
  DHE TE KANE VENE TI SHURROSH ME BOLET E TUA JETIMET E 21 JANARIT…NQS TI KANE ZENE BOLET ME PINCE DOLADLUTE E RRADHES…..IK SA ME PARE SE PO TREGON NJE IMPOTENCE KRIMINALE ME ZI SE SALIKRIMINELI DHE LULBEDELI..

  .
  FUTENI NE BIRUCE TAHIRIN & COMAPNY..
  VARENI PREJ GJUHE NE SHESHIN GJERGJ KASTRIOTI….POR….E THEKSOJ POR NESE NUK BURGOSNI TE PAPREKSHMIN arvizu & xen berisha per keto krime me lart cfare duhet te themi:

  se demokracia qenka e ombel si hallva ?!

  pra arrestojeni Tahirin….por me kusht qe ne biruce te gjeje Xen Berishen..ne te kunderten

  fuck your demonkraci !?

  Reply to this comment
  • Orwelli November 8, 04:51

   por mos e ktheni shqiperine si Ferma e Kafsheve te ORWELLIT

   Shqiperia ka tre cerek shekulli qe eshte si ferma e kafsheve te Orwellit, nuk po e kthen njeri sot.

   Reply to this comment
 3. Merqez Katunari November 8, 02:15

  O saje qorri po te dalin te palarat o ministri i dhjere i rilindjes

  Reply to this comment
 4. Fierakja November 8, 13:55

  Nuk exhte s thene qe te dine keta qe Jane pyetur… Kjo rastesi sherbeje per te kuptuar qe kompania Kurum nuk respekton ligjet dhe manovron per ti shpetuar takksae, PRA Ben evasion fiskal… Te hetohet e te kontrollohet edhe Kurumi. Nuk do shume mend, keta te pyetur nuk mund te thoshin, po ato para do te vinim per ne, ne po bejme evasion fiskal se qarkullojme para jashte bankable

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*