Prokuroria shpjegon procedurën: Frroku nuk mund të ekstradohet, por mund të arrestohet dhe gjykohet

March 29, 2015 08:47

Prokuroria shpjegon procedurën: Frroku nuk mund të ekstradohet, por mund të arrestohet dhe gjykohet

Menjëherë pas deklaratës zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme se Belgjika kishte sjellë mesnatën e së premtes një urdhër-arresti për deputetin Mark Frroku për akuzën e “vrasjes me paramendim”, e kryer në bashkëpunim, kanë nisur interpretimet e ligjeve ndërkombëtare.

Rezulton se Republika e Shqipërisë nuk ka asnjë marrëveshje ekstradimi me Belgjikën.

Në këtë mënyrë gjykatat nuk njohin asnjë procedurë ekstradimi drejt këtij vendi apo anasjelltas.

Por zyrtarë të prokurorisë sqaruan për DITA se kjo nuk do të thotë se personi i dyshuar dhe akuzuar për vrasje nuk mund të arrestohet.

“Nëse nuk ka marrëveshje ekstradimi, ka transferim vendimi dhe gjykimi. Mungesa e marrëveshjes nuk pengon në asnjë rast arrestimin, nëse ka kërkesë zyrtare nga autoritetet e një vendi, në këtë rast Belgjika”, shpjeguan këto burime rastin në fjalë.

Në këtë fazë që është çështja në Bruksel, ose mund të bëhet transferimi i dosjes së plotë për të dyshuarit për vrasje, nga Gjykata e Belgjikës për në atë të Shqipërisë, ose të bëhet transferimi i vendimit pasi ai të jepet, e më tej të aplikohet sipas ligjeve shqiptare, po me vendim gjykate, për njohje.

Në këtë mënyrë, ekzistenca e urdhër-arrestit, i hap rrugën procedurës së ndalimit si i kërkuar për një krim dhe më tej mund të ndiqen procedurave mes dy vendeve për mënyrën se si do të veprohet për çështjen./DITA

March 29, 2015 08:47
Komento

9 Komente

 1. luli March 29, 08:35

  Mos u fryni kot si gjeli maje plehut!!!Si mund te arrestoni dhe te gjykoni nje person per nje krim
  qe e ka kryer si supozohet ne nje shtet tjeter???Me duket se nuk ja keni fare idene si
  funksionon drejtesia.Nese ka nje proces per zotnine qe vazhdon ne apel ne Belgjike ju nuk
  mund te beni asgje fare,fare
  Dhe e dyta: ku ishit deri sot? nuk e dinit qe parlamenti eshte plot me te forte dhe kriminela?
  Apo sot qe ju prek kryekrimineli juaj META I MONES filluat te jepni shenja jete!!!

  Reply to this comment
  • Drenica. March 29, 10:26

   Ai akuzohet se ka vrare nje shtetas shqiptar .Prekuroria shqiptare edhe vete ,pas nje denoncimi formal nga nje familjar I viktimes mund te akuzoje ,e me pas te bashkpunoje me Belgjiken per plotesimin e dosjes.

   Reply to this comment
  • LOVE March 29, 11:31

   O Luli ,ai i SHQUP-it je ?? po ti je dhe zhurist mor bir
   Prokuroria nuk ben dot mrekulli ,se marreveshjet e ekstradimit i ben Ministria e zhDREJTESISE …ajo e Nasip Palacos ,dhe me pare ajo e Mulit te Antenes
   Marreveshje ekstradimi kemi me Greqine ,Italine dhe Kosoven
   dhe askush nuk con ndonje ligj ne parlament qe te ratifikohen marreveshjet me gjitha vendet …kush e di pse
   Ai nuk mund te ekstradohet por ama ketu po gjykohet per
   vrasje me paramendim
   merr vetem 10 vjet burg ,por nqs dosja gjykohet ne Shqiperi per kete krim merr 25 vjet burg ,aq sa rrezikon dhe i vellai ose burgim te perjetshem

   fakt ngelet pse ju hap dosja tani ? cilen fole te grerezave ka ngacmuar
   dhe cili do guxonte ne cdo vend te botes te bente nje gjest te tille si ai i djeshmi
   ku ngriti duart me pranga dhe thoshte “mos u frikesoni nga prangat e LLalles”
   ky eshte problemi i vertete i atij vendi ,dhe nuk ka per tu akuzuar ne te majte e te djathte ,ka vetem nje popull qe duhet ngritur ne kembe dhe te kerkoj
   DREJTESI !
   Nga palaco te tille jemi ne rrezik te gjithe !

   Reply to this comment
  • aty March 29, 15:26

   Me mire vone se KURRE.Sa me shume malok neper burgje aq me e qete do jete shqiperia, qe kur zbriten ata nga mali e mori lumi Shqiperine, as bari nuk mbin me ku shkelin ata, por burgu te hapet ne gillim per salen e pastaj te gjithe me radhe i kuq apo blu.

   Reply to this comment
 2. Lul March 29, 08:40

  Wau kaq shpejt po i fiken dritat drejtesis shqipetare…mjere te varferit se tipat Tome & Mark i blejne me € keta palo gjykates e prokuror…nejse pune m…. Tani do ndjekim ndonje komedi tjeter te rradhes se jemi popull demokrat ortaj.

  Reply to this comment
 3. ALB March 29, 12:44

  A E KUPTUAT O SHQIPTAR VRISNI DHE PRISNI SA ME SHUME NE EVROPE DHE BOTE SE MAREVESHJE EKSTRADIMI KEMI VETEM ME GREQINE DHE ITALINE,,, SE ITALIA KA NGA 15 VJET QE KERKON EKSTRADIME DHE NE PRAP NUK I COJME, PRA MBASI TE VRISNI, HAJDENI NE SHQIPERINE MEME SE JU MBRON AJO,,,,, NE DUART E KUJT KEMI PERFUNDUAR,,, QENJIE TE PESHTIRA,,,

  Reply to this comment
 4. merohumis March 29, 12:57

  e perdori evin palla dhe kur u be i merzitshem ja nxori faktet ,kjo eshte gjenerata e diktatorit hoxha qe mbasi i shfrytezonte shoket ,dekriminalizimin e fillonte duke vrare shoket e vete dhe kupola mbetej e moralshme dhe vetpastrohej sipas mendjes se demonit ,e njejta gje edhe sot ,bile ne ps ka vejusha qe e kane pertypur humbjet e burrave te tyre dhe moralizojne te tjeret

  Reply to this comment
 5. Popull March 29, 15:26

  C’rendesi ka per popullin e ekstarduan Frokun ne Belgjike apo Jo?
  THELBI I CESHTJES ESHTE SE FROKU ESHTE KRIMINEL, DHE PIKE…….

  PETJA ESHTTE KUSH E BERI DEPUTETE? PSE?
  DHE PER ME TEPER GJYKATA SHQIPTARE AKOME TALLET ME POPULLIN E VETE!!!!,

  O POPULL NGREHU! C’FAR PRETE? KRIMINELET NE GJYKIM POPULLORE, NE MEDIA ELEKTRONIKE DHE ME REFEENDUM. VETEM KESHTU MUND TE SHKULET KANCERI NGA PROKURORIA, GJYKATA, PARLAMENTI, PRESIDENCA, DHE KOMISIONI I LIGJEVE

  Reply to this comment
 6. Ani March 29, 18:47

  C´po na degjojne veshet, nuk paska marreveshje ekstradimi Shqiperi – Belgjike? Po Konventa Europiane e Ekstradimit nuk ben me pune???? Belgjika nuk eshte as Paraguaj dhe as Honolulu, eshte vend europian dhe marreveshja ekziston.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim