Pronat, opozita braktis komisionin, edhe mazhoranca ka pakënaqësi

November 27, 2015 17:41

Pronat, opozita braktis komisionin, edhe mazhoranca ka pakënaqësi

Opozita braktisi shqyrtimin nen për nen të ligjit të pronave, të cilin e kundërshton me argumentin se, ai i kthen pronarët në vitin 1945, duke mos i kompensuar me vlerën e tregut në rastin kur prona është e zënë, sikundër nuk iu kthen atyre 100 për qind pronën kur ajo është e lirë.

Ju thoni që t’i merrni atyre që kanë më shumë. Tatim i jashtëzakonshëm apo me fitim ballë për ballë jeni ju? Ai thes me grurë që s’ju duhet juve do t’iua marrim neve? Jo, kjo nuk duhet të ekzistojë. Nëse doni që të mos ua ktheni, pranojeni, thoni që jeni një mazhorancë e majtë dhe që nuk e vrisni mendjen për këtë. Ne e bëmë dhe ne do ta vazhdojmë kështu. Por jo të thoni se po zgjidhni problemin e pronarëve, thjesht sa po zgjidhni problemin e buxhetit”, tha Oerd Bylykbashi, deputet demokrat në Komisionin e Ligjeve. “Na lini neve të mbajmë përgjegjësinë për moszgjidhjen gjatë 8 viteve, por ju mos bini nën nivelin tonë”.

Gjykatat kushtetuese në tërësi, në arsyetimet e tyre kanë folur për shpërblim të drejtë, për kompensim të arsyeshëm. Asnjëherë nuk kanë folur për shpërblim të plotë apo kthim të plotë. Sigurisht që, standardin se ku është i mundur të kthehet fizikisht e ruan edhe ky ligj”, replikoi ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani.

“Kjo është një tallje me të gjithë atë shtresë të përvuajtur. Vota jonë është kundër për këtë”, tha Bylykbashi, teksa ngrihej nga mbledhja e komisionit.

Edhe pse me rezerva ndaj projektligjit mazhoranca e votoi e vetme atë.

November 27, 2015 17:41
Komento

22 Komente

 1. fteri November 27, 18:34

  Pronar ne token shqiptare jane te gjithe shqiptaret te barabart ,ata qe luftuan dhe mbrojten vendin nga shkatrrimi,dhe coptimi.Pronar tokash jane bere te gjithe shqiptaret me reformen agrare te v.1946.Pronaret qe pretendojn se kan toka sot jane me dokumenta te Turqise dhe te Zogut ,keto toka bejlert dhe agallaret ja kane grabitur fshatarve te varfer me force,duke i sherbyer pushtuesit zgjdhes otomane,ose satrapit Zogiste dhe ja ka grabitur popullit po me force.Keto shtresa jane grabites te tokave shqiptare.Qeveria te ndaloji keto abuzime me ligje ,qe ne Kohen e kaluar u bashkuan me Turkun dhe me Zogun pra jan grabites te tokave ,popullin mos e futni ne sherre ,per ta lane lakuriq se do ju ngrihet dhe t’ju fshije nga faqja e dheut. Strasburgu nuk ka nevoje me beje ligjin ne toka te shqiptarve.SHqiptaret e dijne se kujt I takon toka.##

  Reply to this comment
  • mirel November 27, 19:14

   Shko mor pirdhu fterak lyrak.
   Pronaret jane ata qe kane tapite dhe askush tjeter, ndryshe cpronezoni tere Shqiperine nga cdo lloj prone private , e luatjshme apo e paluatjshme.
   Ku qenka mesuar kjo llogjike banditi, ta marre une e plas ti.
   Sot pronaret e vertete vijne verdalle si proletare dhe ata qe skishin asgje e grabiten dhe thone: na takon.

   Reply to this comment
  • Tartufi November 27, 20:27

   @ Kafsha fteri
   O shemteria e ketij forumi,,, nje popull eshte i krijuar nga klasa te ndryshme
   te pasur te varfer te mesem, intelektuale, fshatare, qytetare,pronare ballomatare, e te tjere dhe te tjere,,, pune dhenes dhe pune mares,ky quhet
   popull. Ai njeri i ndershem i ketij populli i respekton te gjithe pa perjashtim keto
   klasa te popullit te tij , pa dallim, ooo kafsha komentator ata qe kane tapirat per
   pronat e tyre,te rrembyera nga bashipuzukeria komuniste ne emer te popullit
   me dhune,,, A nuk jane pjesa e ketij populli?? Ore qelbesire e perjetshme ,une
   po te kthej nje pergjigje,,, llumi i ketij populli jeni ju mbeturinat e sistemit qe kaloje dhe populli eshte pjesa tjeter,qe ka prona por te rrembyera dhe te tjeret
   qe nuk kane prona,por nuk rembejne pronen e tjetrit te dhena nga ligje te peshtira per te vene ne percarje kete popull te mashtruar nga te mashtruarit.

   Reply to this comment
  • Alessandro November 27, 22:36

   Kjo qeveri do te rrezohet shume shpejt, kot lodheni me nje ligj te pa zbatueshem

   Reply to this comment
  • Albatros November 28, 09:01

   Je shume i sakte Fteri. Pa leji cfare thone keta zorraxhinjte qe hajne fara, s’e i ka lene “prona gjyshi”. Eshte fakt qe pronaret e kohes se Osmanllinjve dhe te Zogut jane tradhtaret e ketij kombi. Njerez qe bashkepunuan me Perandorine e me Fashizmin, per ti vjedhur token fshatareve shqiptare.Gjys bejler hajdut, te paskrupujt dhe gjakatar. Njesoj si biznesmenet e sotem, qe vjedhin nga populli per tu pasuruar vet.
   Tek e tuk gjen ndonje qe i ka bere leket ne menyre te ndershme, sic ka patur dhe atehere ndonje tek e tuk, por shumica as behet llaf. Ata qe ishin patriot te vertete, e shkrine pasurin e tyre per kete vend, si Mit’hati, Ismaili e shok.

   Reply to this comment
  • 2646 November 28, 09:58

   Idiot

   Reply to this comment
 2. SuloKapedani November 27, 18:49

  Ligji 7501 eshte zhvatsi i tokave te shqiptareve dhe pronave.Edhe ligjet e tjera nuk e rregullojne kete problem te madh tragjik.Gjithmone e ne vazhdim vendimet e Katovices per shqiperine jane ne dem te popullit te thjeshte dhe pa perkrahje ligjore e shteterore.

  Reply to this comment
 3. mirel November 27, 19:20

  Nuk lane buce dhe kurve pa marre pjese ne hartimin e ligjit te tokave. Vetem pronaret e vertete nuk jane pjesemarres, grabitesit, ata po hartojne ligjet. Dhe vene keto bucet te na e mbushin mendjen qe e kane sistemin me te drejte, meqe e kane drejtuar dhe ngrehur perdite ate te tyren me keto plera.
  Keto jane gati te lepijne koqet e zagareve qe jane ne pushtet dhe kujtojne se do na hedhin hi syve me mendjen e tyre “te holle”
  Ik moj qi.u ne shtepine tende ku.ve muti boll na u shker.hyet si qener ne mes te parlamentit e te qeverise me keto ligje putanesh.
  Ju doni tjeter gjuhe po mjere shqiptaret qe rrine si muti ne shi dhe sbejne gje.
  I mori lumi te gjitha, me prone private dhe me prone shteterore. Qeverite bandite po I grabitin nje e nga nje te gjitha dhe cka ngelet vjen e merr banditi tjeter I qeverise tjeter.
  ky eshte kulmi I grabitjes..

  Reply to this comment
 4. rudi November 27, 20:01

  Te kuptoj shum mir “fer” do kesh fituar toke padrejtesisht mund dhe te kesh ivestuar pak ne fillim dhe tani po ja ndjen vleren tokes nga milionat qe mer dhe trumbeton me te madhe toka esht e te gjithe shqipetarve e barabarte se sipas jush ne pronaret me tapi qe enveri shkriu cdo gje private por tapite jo pa qellim i rojti jemi “grabites”se im ate i ndjere punoi 5vjet australi mlodhi paret dhe me flori bleu token reth 5ha un i biri pagova prap per token e tim eti faturat e saliut mbi tavoline dhe gjobat nen dore te administrates qe per nje dokumen qe te kerkoje pagova 1ne shtet dhjete per ata qe te nxirnin 100 pengesa 3 vjet sorollatje komisione gjykata dhe ka7vjet qe mbaj kartat shikoj dhe tokat qe i ruaja kur isha femi te mbjella me lloj frutash por detyrohem ti ble nga ty “fter”idashur se kartat qenkan per ne “grabitesit”

  Reply to this comment
 5. fshatari pafshat November 27, 20:21

  Pronat e pronareve te paraclirimit, ne duart e nje femije te Llambi Gegpriftit!?. Ajo mund te behej drejtore juridike ne kryeministri, apo diku tjeter. Normale fare.
  Po ama njerez qe nuk kane kurrfare lidhje me pronat e paraclirimit, nuk mund te meren drejtperdrejt me fatin e pronave te paraclirimit !?. Jo se jane njerez te keq. Po sepse ata nuk e kane gjenetikisht ndjenjen e prones private. Prones te trasheguar brez pas brezi. Gjak pas gjaku. Nuk eshte aspak etike, me minimalja, qe hyzmeqari te rikomandoje pronen e pronarit. A kane vdekur te gjithe pasardhesit e pronave te paraclirimit? Jo. Ka mes tyre njerez me nje barre te madhe mendimesh demokratike humane.
  Eshte normale. Ishte normale qe nga 1992 e ne vazhdim, qe kete problem ta menaxhonin pasardhesit e paronareve te paraclirimit. Minimalja e mundeshme, demokratike. Eshte etike.
  Sipas vendit edhe kuvendin. Sepse nga komunizmi kaluam ne kapitalizem. Komunizmi i shtetezoi pronat private, ua dhe ato proletareve. Proletaret u bene njerez per 45 vite rresht, me pronat e pronareve. OK. Pastaj gjerat ndryshuan. Domethene: kapitalizmi ua kthen pronat e tyre pronareve. Pronaret sillen njerzishem me vellezerit e tyre ishproletare. Sepse komunizmi i sheshoi dallimet klasore ne pergjithesi. I shkartisi miletin. Megjithese funksionoi edhe lufta e klasave. Po qe te jemi te sinqerte deri ne fund, dime se kishte/ kemi edhe shume krushqira, shoqerira, miqesira, lidhje, dashurira, kurverira, simpatira, perkrahje, anesira, dumbaralleqe mes rinise liberale te borgjezise se vjeter dhe proletareve te pasclirimit. Apo jo. Kush thote jo, eshte kodosh me name.
  Po cfare ndodhi? Ne fakt kapitalizmi shqiptar pas 1992, u’a dha perseri pronat e pronareve te paraclirimit, kujt? Proletareve, te Diktatures te Proletariatit! Handikap. Diktatura e Proletariatit prodhoi shume prona, te cilat mund te ndaheshin per proletaret. Kjo gje nuk ndodhi.
  Borgjezia e vjeter u nderua me buzeqeshje sociale, dhe u ridenua me vdekje ekonomike!
  Ku eshte ndryshimi i sitemit politik qeverises? O me bisht. Asgje nuk ndryshoi nga pikpamja ekonomike. Baza sociale, origjina sociale e kapitalizmit mbeti komuniste!.
  Atehere, cfare mbetet?
  Te rritherasim me “gjithe zemer” : Rrofte diktatura e proletariatit.
  Politikane idiote, prej 25 vitesh, ne krye te demokracise kapitaliste/proletare.

  Reply to this comment
 6. soll lili November 27, 20:36

  O laluc fieri,kur do te cliroheni nga ky kompleks inferioriteti kundrejt shtresave te pronareve.Nga gjiri i tyre dolen luftetaret edhe nenshkruesit e pavaresise.Matehere stergjyshi yt thante miza apo bente ndonje “orale” me turqit.Rrace langaraqe,pa rrasht!

  Reply to this comment
  • Albatros November 28, 09:13

   Shumica e pronarve ne Shqiperi, jo vetem qe kane qene bashkepuntor te Perandorise e Fashizmit, por nje pjese e tyre kane qene kolon te ardhur nga Anadolli. Kjo mund te shihet qartazi tek surratet dhe mbiemrat aspak shqiptar.

   Reply to this comment
   • info-analitike November 28, 10:30

    Albatros,
    Ti dukesh qe bazohesh ne dokumente per aq sa thua sepse keshtu i bie qe edhe enveri me trimat e tij te kene qene me prejardhje anadolli. Pra edhe “revolucionaret atdhetare” qe bashkepunuan me sllavo-kinezet na dilkan anadollake. Mos harro te veresh surratet dhe mbiemrat aspak shqiptare te tyre.

    Reply to this comment
    • mirel November 28, 12:27

     po lere mutin, shikoja surratin kesaj pinjolles se Gegprifteve, jevge arape duket, keta dashkan ta ndajne shqiptaret nga anadollaket, surratzinjte.

     Reply to this comment
 7. fteri November 28, 08:48

  PER TARTUFIN E MJERE!….PERSE OFENDON, E KERCEN PERPJET;.. SIKUR TE Kam DJEGUR ME HEKUR TE NXETE !!!! haa,haa,haa ???? . …APO SE GODITJA ESHTE VDEKJE PRURSE NE PLAGE TE” PRONARVE” QE TOKAT JA DHA TURQIA OTOMANE DHE Satrapi Zogist me bejleret ,agallaret ,matrapazet qe me forcen e armeve u rrembeu fshatarve tokat e tyre ne atdheun e tyre ,dhe nuk lejonte as ogjak shtepije te ngrinte fshatari .Vetem Beu lejonte te kishte ogjak .Po oxhak a’ do lejoni me ju shushunja te ngrije fshatari ,se toke nuk doni ti jepni !!!!,Kohet kan dryshuar ne favour te popullit thjeshte .Jeni te vdekur ,por vetem duhet e varroseni se qelbet dynjane.

  Reply to this comment
  • mirel November 28, 12:23

   ky debil rron akoma ne Kohen e komunizmit..do jete nga ata fshataret qe iua fali token Berisha ne 92

   Reply to this comment
  • Tartufi November 28, 14:36

   Une ti te mbaj per qime te bythes,e jo te me djegesh o hajvan pa vlere.
   Fatkeqesia e nje kombi eshte kur llumi i tij ka te drejte te japi dhe ai mendje.
   O i shemtuari nga mendija e kokes,sa me shume qe kjo gazete te kete hajvaner si ti aq me shume na ngritet ne te tjereve vlera,,, si me toke dhe si pa
   toke te ketij vendi.

   Reply to this comment
 8. 2646 November 28, 09:56

  Fteri..ti je llumi i shoqeris …ti je nje preves dhe injorant…legen..tokat e pronareve i doni ju popull si puna jote..ne pronaret duhet te persekutohemi? Bure kurve..

  Reply to this comment
 9. E po kjo pune! November 28, 11:32

  jo te gjitheve ua dhuroi Sulltani… jane blere edhe me mundim dhe jane shumica e pronareve. Mos tallni trapin se eshte njesoj sikur ato apartamentet qe i keni blere sot me sakrifica, te vije nje dite tua marre shteti dhe tu jape nje therrime… kaluan 25 vjet dhe per turp asgje. Filloni duke shtetezuar pasurite e grabitura, vilat e abuzimit qeveritar te te gjitha ngjyrave etj etj. Pastaj beni llogarine sa i takon pronarit te vertete dhe tu kerkoni falje si shtet per vonesen dhe faktin se nuk u njihni as interesin per kaq kohe qe ua moret peng.

  Reply to this comment
 10. .....m i r... November 28, 12:41

  jepini token pronarit, kompesoni ata qe e kane zene …..eshte e thjeshte fare.

  Reply to this comment
  • mirel November 28, 15:35

   100 % dakort me ty, me e thjeshte nuk behet, te gjitha te tjerat jane pislliqe per te ligjeruar grabitjen

   Reply to this comment
 11. Pellazgu November 28, 16:23

  Ky ministër drejtësie na doli më i paaftë se kjo bllokmenja rilindiote që paraqet ligje skandaloze, duke e emërtuar këtë si zgjidhje të problemit.
  O zoti ministër neni 41 i Kushtetutës (i cili të paktën nga ty nuk lejohet të shkelet) thotë:

  “Neni 41

  1. E drejta e pronës private është e garantuar.
  2. Prona fitohet me dhurim, me trashëgimi, me blerje dhe me çdo mënyrë tjetër klasik të parashikuar në Kodin Civil.
  3. Ligji mund të parashikojë shpronësime ose kufizime në ushtrimin e së drejtës së pronës vetëm për interesa publikë.
  4. Shpronësimet ose ato kufizime të së drejtës së pronës që barazohen me shpronësimin, lejohen vetëm përkundrejt një shpërblimi të drejtë.
  5. Për mosmarrëveshjet lidhur me masën e shpërblimit mund të bëhet ankim në gjykatë.”

  Pra pika 4 e këtij neni, që, – siç thuhet në shkrim, – ti je munduar ta perifrazosh (po qe se është e vërtetë do të thotë se ti nuk e njeh kushtetutën) sikur është vendim i gjykatës kushtetuese, thotë se “shpronësimi lejohet vetëm kundrejt një shpërblimi të drejtë”, çka nuk përjashton asnjë shpronësim, i vjetër apo i ri qoftë. Nga ana tjetër me kuptimin e fjalës “e drejtë” nuk mund të bëhen pehlivanllëqe. Nëse do të flasim për kuptimin e kësaj fjale, e drejtë është ajo që është 100% “e saktë”, ose 100% “e plotë”, ndryshe bëhet “pothuaj e drejtë”. Nëse nuk e di more ministër, mësoje se po qe edhe pak fare e padrejtë, “diçka” mund të jetë vetëm “jo shumë e shtrembër”, por nga “shtrembësia” nuk shpëton. Pra, po hyri në mes e shtrembra, s’kemi të bëjmë më me të “drejtën”, por me të kundërtën e saj! Nuk ka shpërblim të drejtë po nuk iu dha të shpronësuarit vlera e pronës 100%!
  Të gjithë sa jeni ju gënjen mendja me atë ligj, sepse ai është në shkelje të hapur të kushtetutës dhe nuk ka gjyqtar në kushtetuese (kam parasysh ata kuqalashët) ta pranojë një gjë të tillë, pasi do të nënshkruanin dënim e vdekjes së tyre profesionale. Por edhe në ndodh një poshtërsi, e kemi një përfundim ndryshe, është Strasburgu që do ju “kapë me shkelma bythëve”.

  Reply to this comment
 12. Adih November 29, 19:50

  o fteri… ,Per te mbushur mendjen ty dhe kesaj mavrie goces se komunistit te enverit Llambi gegprifti ,mos u lodhni kot . Prona do shkoj te i zoti dhe ska diskutim . Kot lodheni e i beni qejfin vehtes suaj. .Jane miliarda leke per ti shlyer pronaret. NR 1 duhen miliarda vite . Nr 2 .Cfaj kane o fteri, populli i varfer shqiptare me shekuj brez pas brezi te paguaje me taksat e tija, per te shlyer pronaret shqiptare, keto miliarda., Apo more fteri burojne parate nga komiteti qendror i llambi gegpriftit.Dua o koqe nga mendja fteri te hap syte dhe te ndihmoj.Teknikisht eshte e thjeshte te shkoje prona tek i zoti dhe pa shpenzime ,por katovicaret hidhen e sperdridhen ,por fundi do jete katastrofike per keta.Shqiperia ne vitin 1996 ka hyre ne clirimin e vertete te saj .Eshte viti me i arte per ne te pa perkrahurit , kur europa i vuri kusht cunave te ramizit dhe shqiperia ,hyri dhe firmosi si pjestare ne gjykaten e STRASBOURGUT: Ti fteri nuk e kupton ,por me ben pershtypje me gocen e gegpriftit, qe si vjen turp kete barre boshe qe merr persiper . Sinqerisht une kurre sdo ta kisha marre per detyre, kete barre teatrale te shemtuar si kjo vajza e llambit . Do vdisja ,per buke dhe sdo i vija mbas avazit cunave te ramizit mbare ku jane PS, PD ;dhe LSI .O Fteri keto ligje anti kushtetuse te kushtetutes ne fuqi te shqiperise ,te gjithe kryeministrat e 25 viteve te fundit e kane shkelur me kembe ,pamvaresisht qe kane bere nje betim, O Fteri ,keta politikane dje, breke grisur dhe sot miliardiere per intersat e tyre i bejne keto palo ligje por ti, o je debil, ose ke zaptuar prone pa leje ,se politikanet kane perlare perlen e bregdetit . Rrugacet si politikane dhe si ty o FTERI, nuk kane shance dhe do kthejne tokat mbrapsht qe kane vjedhur, bile do japin edhe demshperblimin.Mbaje mend o FTERI do jete e afert.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim