Propozimi për ndryshime në Kodin Zgjedhor, partia e parë merr plus 20 deputetë

October 31, 2015 10:24

Propozimi për ndryshime në Kodin Zgjedhor, partia e parë merr plus 20 deputetë

Nëse Partia Socialiste dhe ajo Demokratike bien dakord për ndryshime në Kodin Zgjedhor dhe zgjedhjen e sistemit me “prim”, dy modelet të cilëve mund t’u referohen janë: sistemi zgjedhor i Greqisë dhe ai i Spanjës. I pyetur për këtë çështje, Ministri i Pushtetit Vendor, Bledi Çuçi tha se këto mund të jenë modelet, por numri i deputetëve të cilët përthith automatikisht partia me numrin më të madh të votave, do të jetë i përshtatur sipas realitetit shqiptar.

“Referojuni modelit grek dhe spanjoll. Minimalisht duhet të jenë 20 deputetë, pra 20 deputet shkojnë plus te partia e parë, pastaj pjesa tjetër ndahen sipas votave për të gjitha partitë”,-tha ministri Çuçi, i cili saktësoi se këto janë vetëm modele, raporton Shqiptarja.com.

Por çfarë është sistemi “prim”?
Sipas këtij sistemi, partia e cila merr më shumë vota, dhe renditet e para, qoftë edhe me një votë diferencë krahasuar me të dytën, ka të drejtën të përfitojë automatikisht një numër të caktuar deputetësh.

October 31, 2015 10:24
Komento

11 Komente

 1. Shahisti October 31, 11:31

  Ja edhe idiotlleku i rradhes. Po perse nuk e bejne qe Parlamenti te formohet vetem nga deputete te partise se pare e keshtu qeverisin pa opozite fare. ABCja e demokracise eshte qe perfaqesimi te behet sa me afer perqindjeve reale te partive, jo me keshtu shtesash artificiale qe vetem favorizojne oligarkite.

  Reply to this comment
  • Tarrasi October 31, 14:31

   O shahist po si do vazhdoje korrupsioni madhor???

   Vetem keshtu Sala dhe Rama betonizojne pushtetin pergjithe jeten dhe vjedhin me manet klanet metat etj

   Populli te bej gam gam po deshi se ne mos per drita apo per pune shurre do ta arrestojne tek berberi apo kafja.

   Reply to this comment
 2. METEH October 31, 11:59

  Ky “Shahisti”qenka injorant.Ore po te thon se keshtu e ka Greqia e Spanja,athere sipas teje te mbajme kete qe kemi kur deputetet i emron kryetari Partise.? Siç e ka bota,me numurues jo partiak,me 100 deputet dhe rezultati te dali per 24 ore.Hajdutet e votave te shkojne ne burg qe ne momentin e kapjes ne flagrance.Ndryshe ne kete vend nuk do ket zgjedhje te ndreshme,pasi kete fryme hajduterie votash e futi SALIMILLOSHEVIÇI qe ne vitin 1996 e ne vazhdim..!

  Reply to this comment
  • Shahisti October 31, 13:59

   O METEH, po avash or bir, mos u dhjas kaq kollaj e mos fluturo me presh. Po mire na e paska Greqia dhe Spanja, po pastaj? A mos Greqia dhe Spanja kane dale ne drite nga kjo pune. Shikoji greket, brenda vitit kane shkuar 3 here ne zgjedhje e nuk po i japin dot dum. Edhe spanjollet nuk jane kushedi cfare me mire.Ne Greqi flitet greqisht e ne Spanje flitet Spanjisht. A mos rrjedh nga kjo qe ne Shqiperi duhet te flasim diten greqisht dhe naten Spanjisht? Se dyti (po ti e ke zor t’i kuptosh keto gjera se te ka ngel truri akoma ke Saliu dhe hajdutlleqet e Saliut) ma trego pak si te shpeton “primi” nga vjedhja e votes? A e kupton ti qe “prim” ne kete rast do te thote qe partia qe del e para qofte edhe me nje vote, te marre 20 deputete me shume se i takojne? Keshtuqe or taj, edhe me kete sistem nuk shpeton dot nga vjedhja e votes, prandaj mos ia fut si kau peles, kur s’merr vesh se c’behet.

   O Mete per vehte, ti e paske kollaj t’i quash te tjeret injorant, po nejse kjo s’prish ndonje pune. Une vetem isha kurioz te di a e ke mbaruar filloren per vehte apo te nxirrte babi te shisje caraca.

   Reply to this comment
 3. tung bre October 31, 13:44

  Cfaredo qe te behet njelloj eshte. Bandat qe kane pushtetin ketu jane shume te rrezikshem. Njerezit ne shqiperi skane buke, fshati eshte si ne antikitet punon token me pende qe apo me bel qeveritaret tane kerkojne Jaguar.Del Rama thote qe ky plan eshte qe ne kohen e Saliut. Populli te zgjodhi per te qene ndryshe se po qe se ecen ne gjurmet e tij ai eshte shume me i zoti se ti ndaj hap krahun.Po ju jeni banda grabitese.

  Reply to this comment
 4. metlaj October 31, 14:00

  perse dy modele te shteteve qe jane ne krizen me te madhe ekonmike dhe shume probleme si deshira per tu ndare brenda shtetit ilalia e veriut dhe katalanasit Kjo politike eshte qe per jete gjatesi te te rsepektosh regjimin epunes dhe ambientit dhe e menus e nje te vdekuri disa vite i semure dhe i vdekur shume me heret se mesatarija e familjes se tij dhe zones keto kane qene dhe mundohen te futen ne politken shqiptare politikanet tane te barbarte me euvropianet ne paraqitjen e veshmbathjes dhe te distancuare ne shtimin e pasurise qe tonet e kane disa her me te larte dhe madhe

  Reply to this comment
 5. Lilo October 31, 14:01

  Shqiperise i duhen me pak se 100 deputete

  Reply to this comment
 6. Kusaxhe October 31, 15:38

  Perse nuk marrin sistemin Gjerman por shkojn tek Greku ose Spanja qe kan ekonomin me te keqe ne Europe

  Reply to this comment
 7. petrit October 31, 16:09

  Parlamenti nuk ka nevoje per godine te re,nuk ka nevoje per me shume se 80 deputete ,kostua per deputet eshte teper e larte se 1 dite ne jave punojne.pagesat per komisjone,telefona banesa me qera,etj ti paguajne vete ne duan te jene deputeye.eshte bere si portokallija dhe na vjen turp kur i degjojme cdo te enjte.sistemi me prim eshte i mire,

  Reply to this comment
 8. kris 1 October 31, 17:25

  me kete propozim te edvin shakatarit perjetesohet sundimi iSALIUT,EDVINIT DHE ILIRIT.

  Reply to this comment
 9. Niku October 31, 18:37

  Nuk eshte ide e mire per Shqiperine, sepse tani Saliu, si hajdut i votave qe eshte, do te nxitet me shume per te mashtruar. Ne kete menyre eshte me e lehte per keta tipa te marin pushtetin. Ne Shqiperi ka 25 vjet qe vetem esperimente behen, dhe te gjitha jane te deshtuar. Prasidenti ne vend qe te zgjidhet nga populli, zgjidhet me 50 perqind te deputeteve. Pra ne rastin qe propozoni, do te zgjidhet edhe me me pak deputete te votuar nga populli. Si nuk ju vajti mendja per gjera te mira, por vetem per mbrapshtina!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*