SHBA: Pritet tubim i madh në 21 qershor, shmangni zonat e protestës

June 18, 2019 16:26

SHBA: Pritet tubim i madh në 21 qershor, shmangni zonat e protestës

Ambasada e SHBA ka reaguar përmes një deklarate zyrtare për protestën e opozitës që do të mbahet të premten në 20:00 para Kryeministrisë.

SHBA u bën thirrje shtetasve të saj që të shmangin lëvizjet në zonën ku do të mbahet protesta, ndërsa kujton episodet e dhunshme të tubimeve të kaluara.

“Një demonstrim i madh pritet të zhvillohet pranë Zyrës së Kryeministrit më 21 qershor 2019, duke filluar rreth orës 8:00 të pasdites. Grupi synon të demonstrojë kundër qeverisë shqiptare dhe mund të lëvizë në vende të ndryshme në Tiranë. Kohëzgjatja e demonstratës së pritshme është e panjohur. Demonstrimet e kohëve të fundit kanë përfshirë dhunën. Forcat e sigurisë kanë përdorur ujë dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat. Personeli i Ambasadës së SHBA-së dhe anëtarët e familjes janë drejtuar për të shmangur të gjitha pikat e grumbullimit dhe vendet ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi. Ndërtesa e Parlamentit (Tiranë) Zyra e Kryeministrit (Tirana) Ndërtesa të tjera qeveritare (Tiranë)”, shkruan ambasada.

l.h/ dita

June 18, 2019 16:26
Komento

14 Komente

 1. Zef Shpatari June 18, 16:28

  Në përgjimet e publikuara nga ‘Bild’, përgjime të cilat janë bllokuar fillimisht nga Adriatik Llalla dhe më pas nga Arta Marku dhe Donika Prela, Edi Rama del duke përdorur një rrogëtar shteti, Arben Keshin, për fushatë.

  Në rastin konkret, Edi Rama ka përdorur burimet njerëzore në mbështetje të Partisë Socialiste. Për këtë vepër penale Edi Rama rrezikon deri në tre vite burg. Paragrafi i fundit i nenit 328/a të Kodit Penal, parashikon që “Përdorimi nga një punonjës që kryen një detyrë shtetërore, i të mirave publike, funksionit ose veprimtarisë shtetërore, ose i burimeve financiare ose njerëzore, me qëllim favorizimin e një partie politike ose kandidati në zgjedhje, në kundërshtim me ligjin dhe qëllimin e detyrës, përbën vepër penale dhe dënohet me burgim nga një vit deri në tre vjet”.

  Ministrat, deputetët dhe drejtorët, të cilët kanë dalë në përgjime, kanë konsumuar pothuajse të gjitha veprat penale që parashikohen në “vepra penale që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve”.

  Kështu, kërcënimi i drejtorit të shkollës për të votuar për Parinë Socialiste, përbën vepër penale, parashikuar në paragrafin e tretë të nenit 328/a të Kodit Penal dhe dënohet me burgim nga një vit deri në tre vjet. Ndërsa ushtrimi i ndikimit të paligjshëm tek drejtorët e arsimit për të detyruar drejtorët e shkollave për të votuar për një parti politike, nën kërcënimin e heqjes nga puna, përbën vepër penale dhe dënohet deri në pesë vjet burg. Blerja e votave siç doli në përgjime nga banda e Edi Ramës përbën vepër penale, parashikuar nga neni 328 i Kodit Penal dhe dënohet me burgim nga një vit deri në pesë vjet.

  Edhe pjesëmarrja e një punonjësi shteti në fushatë, siç është rasti i Arben Keshit, është vepër penale. Paragrafi i parë i nenit 328/a të Kodit Penal parashikon që “Pjesëmarrja e një punonjësi që kryen një detyrë shtetërore në shërbimin civil ose në një funksion jopolitik në administratën shtetërore, në kundërshtim me ligjin, në aktivitetet ose fushatën zgjedhore, të një partie politike ose kandidati në zgjedhje, përbën vepër penale dhe dënohet me burgim nga gjashtë muaj deri në tre vjet”.

  Edhe kërcënimi i zgjedhësve për të votuar për një parti të caktuar përbën vepër penale. Neni 329 i Kodit Penal parashikon që “Kanosja që i bëhet zgjedhësit për të votuar në një mënyrë të caktuar apo për të marrë pjesë ose jo në votime, përbën vepër penale dhe dënohet me burgim nga gjashtë muaj deri në tre vjet”.

  Damian Gjiknuri, siç del në përgjime, kishte çuar një bandë të tij në Dibër, për t’i përdorur në zgjedhje. Neni 325 i Kodit Penal parashikon që “Pengimi me anë të kanosjes, dhunës, apo me çdo mënyrë tjetër i subjekteve zgjedhore apo i kandidatëve për të zhvilluar veprimtarinë e tyre në përputhje me ligjin gjatë fushatës zgjedhore, dënohet me burgim nga një vit deri ne pesë vjet”. Sipas përgjimeve, kreu i Policisë së Kamzës, kishte ndërhyrë për të ndalur veprimtarinë e PD për zgjedhjeve në Dibër. Neni 332 i Kodit Penal parashikon që shpërdorimi i autoritetit policor nga punonjësi i Policisë së Shtetit për të influencuar në mbështetjen e një partie politike ose kandidati në zgjedhje, përbën vepër penale dhe dënohet me burgim nga një vit deri në pesë vjet. Kjo duket se është arsyeja se pse Edi Rama e kishte kaq të domosdoshme kapjen e prokurorive me Arta Markun dhe Donika Prelën.

  Reply to this comment
  • STOP CENSURES !!! June 18, 17:17

   Me shpate prej druni as karkalakat nuk shporr dot or Zef dhe jo me cubelat demo-rilindjotas. Mjafton t’u lexosh emrat dhe te degjosh se me cfare dialekti te trashe gafuren neper telefonata zaberhonet, e kupton fare lehte se me c’nivel “perfaqesuesish populli”, se me cfare lloj shefash politike dhe se me c”drejtore dikasteresh ke te besh.

   Ne kete situate te rendomte vetem OPERACIONI FSHESA mbaron pune.

   Majtas apo djathtas rreshtuar qofshin, ekstremistet radikale duhen shpene nje ore e me pare ne KAZANIN E NDYRE TE PLUHURALIZMIT.

   Reply to this comment
  • Zef Shpellarit June 18, 20:10

   O Zef shpellari alias shpatleshi,
   Cfunksion kishte Keshi o kokedru ne ato momente???. Ai ishte kandidat per Kryetar Komune ne Maqellare dhe do mbronte votat e tij. Komunikimi I tij me Kryetarin e forces politike brenda gjithe parametrave normale. Vetem mizat si ty qe ndjejne eren e mutit (qe u ka kaplluar trurin) duan te gelltisin pa e bluar tagjine qe u serviret nga Basrinjte, Qim Pekat nen ambalazh gjerman.

   Reply to this comment
 2. 888 June 18, 16:52

  Nuk ka nevoje te degjojme hajdutin qe therret “kapeni hajdutin”!
  Prej 29 vjetesh te gjitha zgjedhjet jane vjedhur nga PS,LSI e PD,prandaj te mos na hiqen si engjuj!
  Zgjidhja e vetme eshte:
  -Te 3 partite kryesore PD,PS,LSI te dalin jashte ligjit dhe te mos marrin pjese te gjithe politikanet e tyre ne asnje zgjedhje!

  Reply to this comment
 3. Jezuito-cifuti Fidel Kastro June 18, 17:33

  PELLAZGET me kafka superiore thuhet se kane vendos te bejn namin.

  Reply to this comment
 4. Dilni dhe mos e runi hic noc rrokun... June 18, 17:39

  Dhe perse tolerohet me kaq beqirizem nderhyrja e ambasades amerikone ne ceshtjet e brendshme te nje “shteti te pavarur si “fanari ndricues” i dull sqeparit? Si do reagonte MEDIA E PAGUAR NGA ASFALIA nese do kishim nderhyrjen e nje tjeter ambasade, si pshm. ajo e Eritreas apo makar e Gabunit?

  Reply to this comment
 5. Drini June 18, 17:52

  Dilni o shpellare kush te haje me pare ndonje koqe plumbi nga Salehu qe te akuzojne Ramen. Mjere Shqiperia me keta talebane. Na nxine faqen maloket dhe shpellaret.

  Reply to this comment
 6. Oficeri ZOGUT, Shefqet Peci June 18, 18:25

  Nipi I zogistit Shefqet Peci.

  Reply to this comment
 7. prizem June 18, 19:35

  Koncert i madh festiv.
  Ne cifteli – Salikrimineli
  Ne gajde – Lulshalngjituri
  Ne fyell – Gazkellira
  Ne daulle – Mulkoklopa
  Ne bilbil – Strazotulla
  Ne gjethe – Gridkurva
  Ne zurna – Alibetalebani

  Kendon grupi i PeDe-rave te SHQUP-it
  Pjesmaresit shperblehen me pace e pilaf nen komanden e Fahrisurratsumes.

  Reply to this comment
 8. USA June 19, 03:40

  Bravo prizem eshte shkerdhen sali berishovici qe kete here do e djegi nuk ka me majko fino gjiknur ta shpetoj. Dhe metja hoqi dore.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim