Basha: Maxhoranca kot na pret për reformën, do jemi në shesh

February 17, 2014 16:20

Basha: Maxhoranca kot na pret për reformën, do jemi në shesh

Në mbledhjen e sotme të grupit parlamentar të PD-së, kryetari Basha tha se mazhoranca kot e pret opozitën në komisionin e ngritur për reformën territoriale. Basha tha se opozita është në rrugën e duhur: atë të protestave.

“Të vjetra dhe bajate thirrjet se nuk do të na presin pafund për reformën administrative territoriale, pasi i paskan numrat për ta bërë, siç nuk e ka bërë asnjë parti, asnjë qeveri, asnjë shtetar gjatë këtyre 23 vjetëve.  Duam t’u bëjmë të qartë sërish sot:
-Nuk i kanë numrat e popullit për të votuar një reformë të tillë; kanë vetëm numrat e pazareve dhe kjo vetëm e shumëfishon zullumin e njëanshmërisë për një reformë që zakonet, tradita dhe standardet europiane e kanë shenjtëruar si gjithëpërfshirëse. Edhe po t’i kishin numrat, kjo është reformë që si minimum kërkon konsensus politik me opozitën dhe si optimum konsensusin gjithë përfshirës të qytetarëve shqiptarë. Na presin kot, sa për të larë gojën, nëse nuk zgjidhin çështjen e votimit me konsensus të kësaj reforme shumë të rëndësishme dhe rivendosjen e konsensusit në tërësi. Pa këtë zgjidhje, ne do t’i presim me Kushtetutë në dorë në sheshet dhe rrugët e protestave dhe kundërshtimit të fuqishëm popullor. Duke nisur me marshimin e së enjtes në Tiranë”, tha ai.

Ai tha se në PD po vërshojnë të rinjtë për t’u anëtarësuar.

“Vërshim të të rinjve për t’u anëtarësuar në partinë e së ardhmes së re, e ndjemë kudo ardhjen e rinisë, po vjen ripërtëritja e madhe, energjia e re. Ata kanë besim që po rrisim aksionin tonë publik, shembulli ynë po e kthen rininë me zemër nga PD. Po vijnë për ti bërë ballë qeverisë arrogante për të mbrojtur kolonat e shtetit ligjor. Sa më shumë godet arbitrariteti aq më shumë bashkohet rinia me ne, aq më shumë ngrihet rinia për ti thënë ndal së keqes”, tha Basha.

February 17, 2014 16:20
Komento

28 Komente

 1. cuci February 17, 16:35

  harram u qofte buka e gojes atyre policeve po qe se nuk jua thyejn duar e kembe qelbesire

  Reply to this comment
  • Eli February 17, 17:24

   Cuci mos u bej merak se nese nuke din Sajmiri i trgon Gramoz Ruci….por nje merak kam, Sali Berishen…Bashucin dhe ca kokrra bythe q….P.D ti rrahja me doren time ashtu si di une.

   Reply to this comment
   • gerti February 17, 19:01

    berisha dhe basha beni konsesnsus per te mire e shqi[erise dhe gjithe shqiptareve mos kundershpotin kot se ju e keni lene mbrapa shqi[erine ketu e 22 vjet me rradh

    Reply to this comment
  • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku February 17, 17:39

   Lulja e vogel po lef kot
   hum hum hum
   Sala don te bej prap dhun,
   bum bum bum,.
   Dy qent do dalin n’pazar,
   ham ham ham
   ata plumbin dun n’sum
   bam bam bam

   Ket kange e krijova sot tek po milsha lopen dhe e knoja me muziken Qingji i vogel.

   ne dore te kujt ka mbet kjo Upuzit,qi i shperlafte morrtja 2 B-ithat

   Reply to this comment
  • Partizani February 17, 18:44

   Te gjitha keto kercenime i bejne se e ndjejne qe po u SHTERNGOHET LAKU NE FYT!!!
   Nuk kane se cfare te humbasin me:
   -T’I VENE FLAKEN SHQIPERISE!!!
   Po keta ambasadoret cfare po bejne kur degjojne keto KLITHMA FASHISTE???
   Apo do presin sa Berisha te fute popullin ne lufte civile!!!
   Por kete here ky Berisha do te kete fundin e tij!
   Ne 1 milion qe votuam per SHPORRJEN E TIJ te mos kujtoje ai se do presim ne qetesi zjarrvenien e Berishes!!
   Jemi i vetmi vend ne bote ku i gjithe populli eshte i ARMATOSUR!!!
   NA PRIT NE TIRANE,SALI BERISHA,SE KETE HERE NUK NA SHPETON DOT PA TA PRERE KOKEN!!!
   VLORA eshte e gjitha ne kembe per ta ndeshkuar kete kriminel te cmendur!!!

   Reply to this comment
  • Burg per lulin e saliun February 17, 18:56

   ktyre ju eshte shtrenguar laku ne fyt dhe skane cbejne me dhe vijojne me protestat

   Reply to this comment
 2. qerosi February 17, 16:38

  ti e ke vendin ne burg o kopili i enverit ke goj e flet ti o legen o vrases zoti vonon por nuk harron ke len femij jetima ti o maskara burr pas veshit e ke duro edhe pak

  Reply to this comment
 3. sa komqesh February 17, 16:39

  o babshubuzuk

  Reply to this comment
  • mira February 17, 19:19

   MIRE lolo,NE SHESH SHKO, SE DO HASH NJE DERR M……DHE SE PO NUK SHKOVE TI PER REFORMEN AJO NUK BEHET,SA LIGJE KENI BERE JU 8 VJET E NUK PYTET NJERI, SOT U KUJTOVE TI SE DUHET TE PYETET DHE OPOZITA?

   Reply to this comment
 4. MARKO February 17, 17:02

  Ne shesh, por nen bolet e Berishes ama.

  Reply to this comment
 5. Mali February 17, 17:08

  Arram ta kete qeveria qe po i lutet ca capaculeve si Basha,qe eshte nje kone qe leh ne dore te shpellarit.Anti shqiptari Basha me shpellarin e me konet e tjera qe lehin duhet ta marrin pergjigjen ne baze te votave qe populli u ka dhene.Ne demokraci ka vendim te shumices aq me teper kur ajo eshte e cilesuar.Veproni e mos lini gjerat zvare se pastaj do te pendoheni.

  Reply to this comment
 6. P.A.B February 17, 17:20

  15 Pyetje per z Basha
  __________________

  I nderuar,

  1) Z. Basha, cili eshte orari juaj ne Bashkine e Tiranes, 8 – 4 a 9 – 5?

  2) Z. Basha, sa eshte rroga juaj per 5 dite pune ne jave? (full-time)

  3) Z. Basha, a keni makine, ne po… a perdoret karburanti i Bashkise per pune Partiake? (nese e beni keni thyer ligjin, duhet paguar mbrapsh cdo liter karburant.)

  4) Z Basha, (ne keni makine e nuk i jepni vete) e merrni shoferin ne pune partiake? (kjo praktike eshte Ilegale, duhet te penalizoheni. Te dy.)

  5) Z. Basha, gjate 9-5 orar pune; a perfshihet qofte nje person nga stafi juaj, sekretare apo asistente; ne mesazhe, email, telefonata a shkresa me ‘’permbajtje partiake?

  6) Z Basha, si drejtuesi i Partise II-te ne vend, Shefi i Opozites Zyrtare me nje grup Parlamentar te konsiderueshem qe ndjek cdo aspekt ne Shtet e Parlament; si dhe ku e gjeni kohen te drejtoni nje Parti?

  7) Z. Basha, kur punoni nga e Hena-ne-te-Premte me kohe te plote per ate qe u zgjodhet e paguheni; keni prova, fakte, fatura, kohe korrespondence, mbledhje, deshmitare etj, qe ju punoni per/me Partine Demokratike, pas Punes ne Bashki (pra 6-7 te mbremjes e me vone) dhe vetem te Shtune/Djele?

  8) Z. Basha, duke punuar me pjese-kohe (part-time) per Partine Demokratike, a ndikon kjo Lodhje qe vjen nga Dy-Punesimi, tek puna No1? (Puna1- paguhet nga Fondet Publike)

  9) Z. Basha, sa ndikojne ankesat nga koleget tuaj te PD-se, se njera pune po pengon tjetren, e ju nuk i kushtoni vemendje Partise; ky presion a ju ka shtyre te mungoni ne detyren Bashkiake?

  10) Z. Basha, perpara ‘’furgonave te Republikes’’ e cdo problem Partiak, merrni Rroge nga Taksa-Paguesit per te drejtuar Bashkine e Tiranes , jeni Ju i vetedijshem ne ate cka beni? (Ligji nuk e njeh-fal Injorancen ndaj tij,ketu flasim nga ana Morale)

  11) Z. Basha, nga Hene-te-Premte ne Orar Zyrtar, si e justifikoni nje interviste, dalje ne TV, bisede ne radio, ‘’thirrje/shpjegim Partiak’’ perpara mikrofonave (kujdes, ju jeni Jurist) kur ne kohen kur Paguheni nga taksa-paguesit, jeni ne nje pune tjeter?

  12) Zoti Basha, duke ditur qe Ditari juaj eshte Rekord Publik, Taksa-paguesi ka te drejte ta shohe e ju te publikoni (pas nje kundershtie/ a vullnetarisht) cdo moment, takim, mbledhje a promovim per Bashkine e Tiranes; te provoni se Partia e Bashkia mbahen ne distance nga ju; do e beni publike kete?

  13) Z. Basha, si funksionar i larte lokal, me i larti i ketij lloji ne Shqiperi, ju takoni Personalitete te huaj; a beni biseda te Rolit Partiak ne “Kohen e Bashkise”?

  14) Z. Basha, kur takoni te Huaj vetem ne kapacitetin Partiak, e dini se Hene-ne-te-Premte, paguheni per Bashkine e me vetedije po shkelni ligjin?

  15) Z. Basha, si i pajtoni ju keto 2 role?

  ——–
  [kjo vlen per Kr-M /// Kr e Kuvendit e cdo ”partiak” qe duhet verifikuar c’ben ne Kohen Zyrtare, gjate te ciles paguhet nga Taksa-paguesit Shqiptare]

  Reply to this comment
 7. Neser February 17, 17:36

  Kam shkruajtur para 2 ditesh dhe po e perseris.Perdorni shkopinj ,gas lotesjelles,terheqje zvarre dhe dajak per keta plehra.Kalbini ne burg malokun, pedarastin,kurvat e pd dhe te gjithe llumin e shoqerise .C fare mitingu duan keta vrases dhe hajdute.Le te beje dhe Edi nje miting me 20 shkurt.1 Milion vota per se duhen?.

  Reply to this comment
 8. Jozi February 17, 17:43

  MER DHE TE TEM O LULI SE KAM DY VJET PA GRUA

  Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic February 17, 18:01

  Qe ne krijimin e saje Partia Demokratike, eshte shpalosur si nje force politike vetem e rruges. Duke qene e tille per nje perudhe 1992 -1997 jo vetem vete qe doli ne rruge te madhe pore edhe popullin shqiptare e nxori ne rruge te madhe. Viti 1997 populli negel nje pjes pa shtepi dhe pa katandi se keta te rruges u thane.Shteni shtepit dhe na i sjellni leket neve se ne ju japim lek pa punuar. Keshtu ben mjafte shqiuptar deri sa beshke me keta rrugaqe ngelen ne rruge te madhe.
  Lufta e qeveris se re per ta nxjerru nga rruga kete popull dhe per ta futur ne pune dhe prosporite, i ka shqetsuar shume kete parti rrugaqe dhe si e tilla ajo perseri do te dale ne rruge dhe ti thoje edhe popullit dile ne rruge se asnje altrenative tjeter nuk kaase dje dhe se sote kjo rrugare politike parti.!.
  Reforma teritoriale nuk eshte bere sote.Ajo eshte filluar qe ne vitin 2001 e deri tani ku dhe vete keta rrugaqe kan punuar per kete reforma pore rrugaqet tashme duke u frigur se populli edhe ne pushtetin vendore do ti flake ne rruge sice i flaku ne 23 Qershore, kerkojne qe nepermes rruges te mbajne ndonje basion qe mendojne se e kane akoma te tyren.
  Reforma eshte planifikuar dhe eshte standartizuar edhe me faktoret te tjer evropian.Pore dalje e ketyre rrugaqeve ne rruge keta tashme nuk munde te japin konsensues se rrugaqet kerkojn qe edhe popullin ta lejne perjetsishte rrugave.
  Te mos u bindemi me ketyre rrugaqev, ketyre hajduteve , ketyre kriminelve qe veprat penale te tyre nuk kane te sosur.!

  Reply to this comment
 10. "BALASHI" February 17, 18:04

  Ruajuni provokacionit te tyre. E kane zanat provokimin, pastaj vrasin brenda llojit e ua hedhin te tjereve…

  Reply to this comment
 11. P.A.B February 17, 18:19

  Te nderuar moderatore,

  Pse nuk publikoni komentim tim “15 pyetje per z Basha” e mund te kem nje pergjigje?

  Siper/poshte tij, po dalin mjaft postime… .

  gjithe te mirat,

  Reply to this comment
 12. shqiptari February 17, 18:24

  po si e sollene salene salene ne 2005 dhe si vodhete ne 2009 dhe 2011 astu do te sjellin dhe ty luliç greqiç pap ne pushtete po pse se bene ate qe te pakten te huhete bere nje gje te bukure a po po te mesojne baballarert podesta serbogeker apo ata nga hollanda qe te beshe presin qe te japin vitin e dyrte te bashkis po kete e besoi qe don te maresh ate qe se meriton pra qe ketu fillon komunizmi dhe antishqiptarizmi i botes europjane amerikane qe se duan shqiperin qe te lene ta mbaje ate poste ai qe e meriton pra ai qe e don populli jo vetem ti teroriste se meriton gomare ti gomare kushe te ve dhe demokracia ketu eshte vetem fjale po ne realitete komunizem ekrtrem dhe ne realitete fare vjedhja qe i behete tokes shqiptare dhe varferimite te skllevereve shqiptare ne kohete e sotme ku ne spitalin me te mire dhe qe ka cmime qe si gjene ne asnje vende te botes pra hygea te marin parete dhe te vdesin kjo eshte demokracia ne shqipari

  Reply to this comment
 13. miri February 17, 18:29

  ciri ore do dalim , at morrim buke me vete.rrofshit sa malet e myzeqes.

  Reply to this comment
 14. Leonardo February 17, 18:45

  Si qënsh rugësh keni për të ngelur mor bisht qën

  Reply to this comment
 15. Eli February 17, 19:11

  Ikni more plehra te pd sa me shume te delni ne media aq me te urryer beheni per kete popull, apo merrni zjarre sa here ju rrafin Berisha me Kuliqi ptuuuuuuuuuuu fare m… paskeni qene, gishtin ne b… e keni me date 20 more kriminela….hahaha si krekoset Flamur Pordha.

  Reply to this comment
 16. Horri i Bulevardit February 17, 19:47

  Une desha te bej nje pyetje, per qeverine, Ku i gjen parate PD-ja parate, per te bere reklama denigruese, kunder qeverise, neper te gjitha televizionet shqiptare?.
  Nuk jemi as ne fushate elektorale, qe mund te justifikohet kjo parti, se ja jep ligji, por keto publicitete kaq negative neper TV, kushtojne shuma te medha.
  Instancat financiare, te fillojne investigimet se ku jane gjetur keto para, mos PD-ja ka hapur thesin e parave te vjedhura?.
  Shofim disa plehra, qe po flasin kunder qeverise 1 miljonshe, dhe i them, e keni nje rruge, nxirrini grate dhe vajzat neper semafore dhe sdo ta keni problem punesimin.

  Reply to this comment
 17. tirona February 17, 19:56

  Mendova se Luli do ishte ne Kosove per pervjetorin e panvarsis.. Kosoves do i mungoj mos shkuarja e Bashes …

  Reply to this comment
 18. Ndrec Prenush Kola February 17, 20:45

  ———————————————————————————————————————

  …. Merr ca lolo te palare si “Mish per Top”,

  nxirri ne rruge dhe shtyi te futen ne Parlament dhe Kryeministri

  duke thyerr xhama dhe veri flake si ne Shtatorin e 98-tes me arkivolin e

  Azemit dhe arme ne duar, qe e “vrate naten si Olldashin dhe i qate diten”.

  Provojeni kete rradhe sa do ju eci, provojeni … gjithe popullin e keni kundra !

  ——————————————————————————————————————-

  Reply to this comment
 19. Ndrec Prenush Kola February 17, 20:54

  #############################################################################################
  #############################################################################################

  Lajm i sapo i dale neper rruget e Tiranes ……

  Krimineli Sali Bisha dhe Lul Basha po shperndajne ne Kamez dhe Bathore 5000 leke te reja kushdo qe del ne shesh.

  #############################################################################################
  #############################################################################################

  Reply to this comment
 20. 21 janari February 17, 21:08

  Perpara se te dalesh ne shesh Lul, jep pergjigje si vrases i 4 qytetareve te pafajshem.
  Jep pergjigje.
  Jep pergjigje.
  Jep pergjigje
  Jep pergjigje
  Jep pergjigje
  Jep pergjigje
  Jep pergjigje
  Jep pergjigje

  Reply to this comment
 21. S.p. February 17, 21:35

  KETA DUHEN NXJERRE JASHT LIGJIT SI PARTI NE RASTE SE DO TENTOJNE TE KRYEJNE VEPRIME PER DESTABILIZIMIN E VENDIT SI NE VITIN 1997, 14 SHTATORIN E 1998 dhe 21 JANARIN 2012 DHE SIC PO SILLEN AKTUALISH.
  DREJTUESIT AKTUAL TE KESAJ PARTIE TE GJITHE JANE TE INKRIMINUAR. ATA SA HERE KANE ARDHUR NE PUSHTET E KANE ZHVESHUR SHQIPERINE NGA TROPOJA DERI NE KONISPOL SIKUR TE ISHTE CILJETA.
  PERFAQESUESIT E EUROPES NE TIRANE KESAJ RADHE DUHET TE FLASIN, SEPSE KJO QE PO BENE SALI BERISHA PA BERE AS 5-MUAJ QEVERIA NUK ESHTE DEMOKRACI POR FASHIZEM DHE TERRORIZEM.

  Reply to this comment
 22. tusha February 18, 11:25

  Nese pabuksat e ndjekin akoma prapa kete hajdut me cizme ,dhe vrases te qellimshem ,eshte fatkeqesi per kohen qe po jetojme e vitet e ikura te ketyre te te gjoreve qe shpresojne tek HICI.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*