“Jetojmë për liri”, protesta e papritur e aleancistëve: Kanë rrethuar vendin për ndërtim, por ne nuk do lejojmë të fillojnë punimet për Teatrin

May 22, 2020 17:58

“Jetojmë për liri”, protesta e papritur e aleancistëve: Kanë rrethuar vendin për ndërtim, por ne nuk do lejojmë të fillojnë punimet për Teatrin

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit njofton papritur sot për protestë në orën 19:30 tek hyrja e pedonales.

Protesta e tyre lidhet me rrethimin e truallit dhe nisjen e punimeve për teatrin e ri.

Në faqen në Facebook, është postuar njoftimi nga Aleanca për protestën.

Ndërkaq sot në qytetin e Durrësit, disa anëtarë kanë shkuar për të mbledhur firma për peticionin, ku kërkojnë ngritjen e një teatri të ri, me projektin e të vjetrit dhe në të njëjtin vend.

Njoftimi:

“Vepra u krye dhe sot kanë filluar të mbulojnë skenën e krimit duke rrethuar pronën e Teatrit Kombëtar! Nuk do të lejojmë të fillojnë punimet! Duam Drejtësi për shkatërrimin e Teatrit dhe dhunimin e demokracisë!”

l.h/ dita

May 22, 2020 17:58
Komento

25 Komente

 1. Salehu po gatuan çorben per nderkombetaret: May 22, 18:04

  Perostia e shtrembër opozitare në Shqipëri vërtet ka tre këmbë Floriri,Monikla dhe Luli.
  Eshtë e shtrembët se Monikla është me nje cizme.
  Nejse,në këtë perosti Salehu ka vendosur tenxheren dhe po gatuan corbën qe tua servirë ndërkombëtarëve.

  Që më datën 8 prill ai,Salehu i dha të provonte një lugë amb.amerikane duke i shkaktuar asaj të vjella dhe bark deri në ditën e sotme…
  Salehu po habitet përse këta të Europës nuk po vjellin?

  Trajneri Saleh po tenton ta fitoi ndeshjen si dikur Elbasani që u dha lojtarëve kundërshtare mish dhie dhe i zuri purtha….!

  Reply to this comment
 2. Arben May 22, 18:04

  Çfarë ka të papritur, edushka dhe ambasada usa do kalojnë në litar

  Reply to this comment
  • Mondi May 22, 20:47

   Do I rruni lesht.Briskun gati.Mos e leshoni nga dora.Hajt pune te mbare dhe mos harxhoni energjite qysh Tani se I thone dhe pese vjet.

   Reply to this comment
  • Tani May 23, 03:41

   Mos provoko.! Ndali provokimet

   Reply to this comment
  • H May 23, 07:53

   Shkoni more debila ekzistencialë protestoni të sekuestrohen llogaritë e hajdutëve në Off-shore se ka para për të ndęrtuar 10 Teatro. Ju shani amerikanët që mund vetëm ti hani mutin , nëse ata ju lejojnë.

   Reply to this comment
 3. Dy pyetje: May 22, 18:08


  1-A do te nderhyje sonte “gazetari” LELA tek policia apo ka kuptuar kufirin midis ligjit e demkracise?
  2-Luli do ta dergoi dergaten zgjedhore ne komision neser ?

  Reply to this comment
 4. PO , PO May 22, 18:20

  E THANE ME QARTE ; JETOJME PER ANARSHI , PER KAOS E RREMUJE , KU TE MOS E MARRE VESH I PARI TE DYTIN !
  FJALA DEMOKRACI , QE VJEN NGA GREQISHTJA , NE GJUHEN SHQIPE DO TE THOTE “PUSHTET I POPULLIT , I SHUMICES” . NE PRAKTIKE , SHUMICA IDENTIFIKOHET ME ANE TE VOTES , E CILA FITON MAZHORANCEN DHE MBI KETE BAZE FITON TE DREJTEN E QEVERISJES . TE BESH TE KUNDERTEN E KETIJ PARIMI THEMELOR , DO TE THOTE TE BESH TE KUNDERTEN E PARIMEVE DEMOKRATIKE , QE NE GJUHEN E SOTME QUHET PERMBYSJE E QEVERISJES ME DHUNE , ME GRUSHT SHTETI E ME KUNDER REVOLUCION , ME METODA FASHISTE ! KETYRE PERPJEKJEVE IU DUHET PRERE , JO BISHTI , POR KOKA , ME QELLIM QE TE SHPETOHET E RUHET DEMOKRACIA ! .

  Reply to this comment
 5. Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli May 22, 18:27

  Jane naziskinet e Albin Kurtit , ky grusht banditesh qe kerkojne te imponohen me dhune . Duhen shtypur me grusht te hekurte dhe pa asnje hezitim , sa jane akoma minore , legjislacioni i nevojshem ekziston , vetem duhet te zbatohet me korrektesi e vendosmeri . Neser do te jete vone .

  Reply to this comment
  • Urdheroj: May 22, 18:44

   Batalioni “SkanderBeg” nga Kosova dhe detashmenti “Azem Hajdari” nga Vicidoli te lene pozicionet dhe te vijne te shkaterrojne kangjellat tek Teatri!
   Xheneral Saleh Bishtuku

   Reply to this comment
 6. mirel May 22, 18:35

  Pse e papritur? Si mendoni ju te Dites, qe ta marri gjithe Tiranen Fusha, sportelisti, Ulaj dhe Ramuti?

  Reply to this comment
 7. O president mblidh gruan se iku nga fiqiri May 22, 19:06

  Mbi trupin e munikes duke ngrene veshin do kalojne fadromat

  Reply to this comment
 8. ediik May 22, 19:32

  Po pse cfare e di kapitalizmin ti Mirel?Nje mal me pilaf dhe te mbash lugen ne bres dhe te llupitesh?He e ben dot ti?Ke para,mere beje.

  Reply to this comment
  • mirel May 22, 20:18

   Po pse Ramut Fusha ku i gjeti leket, po Ulaj?
   Nga e sollen kapitalizmin keta? Nga te semes? Dolen gjithe kapitaliste me kapitalin e shtetit. Na tregon dhe lugen dhe llupen, argument idiot

   Reply to this comment
  • xxx May 22, 20:26

   Shyqyr qe te kemi Erdogan se ti na ndricon me dituri qe kerkush tjeter s’di

   Reply to this comment
  • xxx May 22, 20:44

   varet Erdogan, ka kapitalizem serb, ka kapitalizem gjerman, ka amerikan, ka kapitalizem suedez

   ti je mesuar me tregu gogolin popllit por me cduket flet per kapitalizmen qe ruan karrigen tende

   Reply to this comment
 9. ALBAN DEGA May 22, 20:06

  PRONARE APO PUNONJES TE TEATRIT !?

  Artistet jane punonjes jo pronare te Teatrit qe ka qene dhe mbetet prone e Popullit dhe shtetit shqiptar.
  Pronari ligjor i tij dhe truallit te tij eshte Bashkis e Tiranes e zgjedhur me vote te lire nga qytetaret e saj.
  Cdo tentative e kujtdo per te uzurpuar pronen e kujtdo eshte Tresspasing pra shkelje e prones de tjetrit cka denohet me LIgj me cdo shtet te Botes.
  Kete duhet ta dine mire edhe Hunveibinet- Gardistet e Kuq te Like Floririt, Saleh Karaxhicit dhe te Lej Fenit te Kosoves- Albin Kurtit …we shut I efhe shpine per Partine !
  Kur behet fjale per prona publike shteterore ligjzbatimi si policia ashtu dhe prokuroria jane ne te drejten e ligjit dhe te Zotit te ndeshkijne la meshire me te gjithe rruget e mjetet ligjore cilindo garip apo te forte qe shkel ligjin!
  Askush nuk eshte mbi ligjin !

  Reply to this comment
 10. Vladimir May 22, 20:17

  Ne se 70% e shqiptareve duan te vazhdoje puna, me çfare te drejte do ta pengoni?
  Diten e zgjedhjeve ofroni alternativen tuaj, siguroni maxhorancen dhe shkoni prishni çfare do te jete ndertuar, siç bete te Zogu i zi.
  Po te vazhdohet me llogjiken e nenshtrimit ndaj minorancave, ketu nuk mund te ndertohet asgje.
  Rama ka projektin e vet, ju keni tuajin, njerezit ju shohin, ju degjojne dhe ne fund zgjedhin.
  Por jo prishje, jo perplasje me policet. Te gjitha kane nje kosto dhe ate e paguajne shqiptaret.

  Reply to this comment
  • xxx May 22, 21:37

   projekti i rames eshte individual i tij

   nuk egziston maxhornace ne shqiperi, PS ka vdek me kohe.

   Reply to this comment
 11. Adih May 23, 00:33

  Nuk eshte pe humor o komentuse te mesiperm .Ky pashai Rama prishi teatrin dhe mbasi e prishi tha qe do ta bejme ne vend tjeter teatrin .Do te mbjelli kulla ,sdo keni me apesira per oksigjen ,kanceri do na mbysi ,sic kane dhene alarmin kohet e fundit mjeket .Pse e ktheni ne ane politike ,a nuk e kini pare ajken e bregdetit qe eshte betonizuar pa kriter ,shihni ne Durres ,ne plazh ,qe po te vije gjithe popullsia e Kines dhe e indise nuk i mbush te gjthe shtreterit .Se per zhulin qe mer infeksion, eshte per tu komentuar here tjeter .Pa ju permendur , se ka ndertuar me brutalitet mbi troje private ,ka vjedhur me dhune pronaret ,se per trojet shteterore qe i takon gjithe popullit shqiptar ,ky spjerdh fare ,zdegjon nga ajo ane ,dhe me nxjer edhe zarin e tij Klosin dhe bejne propogande per turizmin . Vini re i ka ulur taksat per turizmin e pse ??Dhe ne qofte se keta protestuesit kane te drejte ,ku mafja me oligarket duan te bejne kulla ne teritorin e teatrit ,te shkojne ne surrel e ti vene minat ketij pashahit te pa ngoput per para .Po nuk eshte e vertete ,se nuk do te ndertoje kulla ,por vetem nje teater ne po ate truall ,ndryshon muhabeti ,na lini te qete o milet ,se kemi vetem halle ,si ai i reformes ne drejtesi ,po ashtu reforma zgjedhore sistem MAXHORITARE dhe me lista te HAPURA . Te shohim se mos e bej ky si perlen e bredetit te Jonit me ZAMIR MANEN , qe i ka dhene ky pashahi Rame ,truall me 1 EURO per m2 , me keq se ne mall te babes?????

  Reply to this comment
 12. Adih May 23, 00:33

  Nuk eshte pe humor o komentuse te mesiperm .Ky pashai Rama prishi teatrin dhe mbasi e prishi tha qe do ta bejme ne vend tjeter teatrin .Do te mbjelli kulla ,sdo keni me apesira per oksigjen ,kanceri do na mbysi ,sic kane dhene alarmin kohet e fundit mjeket .Pse e ktheni ne ane politike ,a nuk e kini pare ajken e bregdetit qe eshte betonizuar pa kriter ,shihni ne Durres ,ne plazh ,qe po te vije gjithe popullsia e Kines dhe e indise , nuk i mbush te gjthe shtreterit .Se per zhulin qe mer infeksion, eshte per tu komentuar here tjeter .Pa ju permendur , se ka ndertuar me brutalitet mbi troje private ,ka vjedhur me dhune pronaret ,se per trojet shteterore qe i takon gjithe popullit shqiptar ,ky spjerdh fare ,zdegjon nga ajo ane ,dhe me nxjer edhe zarin e tij Klosin dhe bejne propogande per turizmin . Vini re i ka ulur taksat per turizmin e pse ??Dhe ne qofte se keta protestuesit kane te drejte ,ku mafja me oligarket duan te bejne kulla ne teritorin e teatrit ,te shkojne ne surrel e ti vene minat ketij pashahit te pa ngoput per para .Po nuk eshte e vertete ,se nuk do te ndertoje kulla ,por vetem nje teater ne po ate truall ,ndryshon muhabeti ,na lini te qete o milet ,se kemi vetem halle ,si ai i reformes ne drejtesi ,po ashtu reforma zgjedhore sistem MAXHORITARE dhe me lista te HAPURA . Te shohim se mos e bej ky si perlen e bredetit te Jonit me ZAMIR MANEN , qe i ka dhene ky pashahi Rame ,truall me 1 EURO per m2 , me keq se ne mall te babes?????

  Reply to this comment
 13. edi May 23, 07:31

  Alban,ti ke te drejte kur thua se artistet nuk jane pronare por e ke gabim kur nuk thua qe edhe Edi nuk eshte pronar i Shqiperise qe te befe ç’te doje.Perderisa thuhet teatri kombetar do te thote qe eshte i kombit “popullit ” keshtu qe duhet te pyetet populli.Asnje nuk e di se nga anon populli per kete rast pa bere nje referendum sepse nuk eshte e thene qe meqe te kam dhene voten per te drejtua ti ta predoresh si te duash.

  Reply to this comment
 14. Loni May 23, 08:55

  Keto fuhen djegur te gjithe sepse asnje nuk e rruan as per aktoret e as pet teatrin por jane vegla te poshtra td Sali vdekhes dhe like hajdutit qe duan shkaterrojne Shqiperine per te shpetuar bythen e padrobeve te tyre

  Reply to this comment
 15. Gzim Kulufi May 23, 10:03

  Duke lexuar parrullen lart ne foto, dalloj qe shkruesi nuk duhet te jete shqiptar por i huaj, sic disa mijra qe kane hyre pas ’90-ave ne Shq. dhe hiqen si shqiptare. Jane dy gabime gramatikore trashanike, pa perfillur pastaj pikat mbi “e”, qe nuk i llogarita! Cudi si nuk i bie njeriu ne sy kjo gje! Cudi si nuk i bie ne sy ShISh-it, qe permes ketyre protestave rrezik afirmohen ne politike njerez qe nuk jane lindur dhe rritur ne Shq.! Nuk jam kundra pjesmarresve te te huajve ne politiken shqiptare, njerzve te sinqerte me cfardo lloj mendimi, por jo gjithfare urithesh qe i marrin urdherat nga gjetke!

  Reply to this comment
 16. Mala May 23, 11:22

  Ne populli me te drejtt huhet:”Jeni me ne,apo me arushen?!!”.Tash sa kohe krijoni rremuja per “mbrojtjen” e Teatrit-Nderteses se 1938,dhe poashtu pakuptimesisht. paralajmeroni rremuja edhe per pengimin e ndertimit te objektit moderrn te kohes dhe rajonit.

  Reply to this comment
 17. Babale May 23, 21:36

  Hic mos kini merak, nje lapidar ne kujtim te te ndjerit do ta vendosim dhe ju kur t’ju shkrepet shkoni te vendosni ndonje kurore me gjemba.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim