Protesta e PD, ambasada e SHBA: Mund të përshkallëzohet në dhunë

February 17, 2017 14:33

Protesta e PD, ambasada e SHBA: Mund të përshkallëzohet në dhunë

Një ditë para protestës së Partisë Demokratike, ambasada e SHBA në Tiranë njofton qytetarët e saj që të shmangin zonat me rrezikshmëri në kryeqytetin shqiptar, pas tubimi mund të përshkallëzohet në dhunë.

Ambasada e SHBA në njoftimin në faqen e saj deklaron se qytetarët duhet të shmangin zonat ku do të protestohet dhe të kenë mjaft kujdes, pasi demonstrata mund të kthehet në konfrontuese dhe të përshkallëzohet në dhunë.

Deklarata e SHBA

Ambasada SH.B.A. informon qytetarët e SHBA-së se nesër do të zhvillohet një protestë kundër qeverisë shqiptare.

Demonstruesit janë planifikuar të mblidhen duke filluar në orën 11:00 paradite në afërsi të Parkut Rinia përgjatë Bulevardit Dëshmorët e Kombit.

Në orën 12:00 të drekës, demonstruesit pritet të vazhdojë në Bulevardin Dëshmorët e Kombit në drejtim të Zyrës së Kryeministrit.

Demonstrata aktualisht është planifikuar nga ora 12:00 deri në 16:00, por mund të zgjasë në pasdite dhe në mbrëmje.

Ambasada së SHBA nuk është në dijeni për ndonjë kërcënim të veçantë kundër qytetarëve apo interesave të SHBA-së.

Ambasada u kujton qytetarëve të SHBA-së se demonstrata mund të kthehet konfrontuese.

Shmangni zonat ku do të protestohet dhe bëni kujdes. Tubimet e mëdha publike mund të ndikojnë në arteriet kryesore hyrëse të qytetit.

Qëndroni vigjilentë dhe ndërmerreni hapat e duhura për të rritur sigurinë tuaj personale dhe ndiqni udhëzimet e autoriteteve lokale.

Qytetarët e SHBA duhet të shmangin zonat e protestës, pasi mund të kthehet në konfrontuese dhe të përshkallëzohet në dhunë

February 17, 2017 14:33
Komento

7 Komente

 1. Claus February 17, 14:50

  Se ku jane interesat amerikane ne Bulevard vetem Lu-Lu-ja e di.
  Po ata qyteterat amerikane ku jane dhe sa jane?

  E beri detyren dhe keshtjella amerikane ne rrugen e Elbasanit.

  Dje ka qene festa e Vitit te Ri ne Kine dhe besoj se Lu-ja ka kenduar ne kinezce kengen “Ja na erdhi Viti Ri” me ndonje gote rakie orizi perpara e cila si duket nuk i paska dale akoma.
  Sa qesharake qe behen!

  Reply to this comment
 2. Besoj February 17, 15:39

  Ky tip Clousi kaq e uren Ameriken sa besoj qe ka planifikuar te djege flamurin Amerikan ne protesten e Saliut. Provoje o qena se nga populli e kini vdekjen.

  Reply to this comment
 3. Skenderbeu February 17, 16:52

  Po Shume korrekte DINJITOZE per nje Qeveri qe kujdeset per qytetaret e vet kudo qe ndodhen .Per 25 vjet rrjesht asnje qeveri shqiptare nuk e di e nuk kujdeset fare per qytetaret e vet brenda vendit nuk kane sensin e egzitences se qytetareve te vete pale te mbrojtjes !Bravo !

  Reply to this comment
 4. fteri February 17, 18:01

  o Cklaus qeni ambasadori i nderuar LU po na ndihmon o klysh i kriminelve të drejtësisë të Sali qenit ,kështjellës së kriminelve të drejtësisë po u delë tymi ,dhe u ka ardhë fundi ,nuk ka protest që i shpëton nga weting-u ,kontrollin e pasurisë dhe figurës.Prandaj o sahan lëpirsë falenderoje Ambasadorin që po lufton që dhe shqipria të ketë,shtet të drejtës.

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic February 17, 18:32

  PROLETARE TE SHQIPERISE BASHKOHUNI”
  RRETH SALI BERISHES PER TE “SHPETUAR S” NGA EDI RAMA.!

  Prej kohesh barisha ka rreklamuar dhe ka propaganduar per nje rrevovicion demokratike per ta permbysur qeverin socialiste te drejtuar nga Edi Rama. Sipas tije rrevolucioni demokratik eshte I vetemi”shpetim” per shqiptaret.!
  Pore Berisha ka harruar se ne shqiperi ka ber disa rrevolucione qe ne te vertet vece te tilla nuk kan qen, pore kan qen me keqe se kunder rrevolucione.
  Berisha si komuniste qe ka qen 25 vjet madje edhe drejtues ne strukturat udheheqese te PPSH nuk heq dore kollaj nga metodat rrevolucionare per te marre pushtetin, pore ne thelbin e ides se vete Berisha asnjeher nuk ka pasur ide perparimtare qe te shpetojn kombin perkundrazi , me keto metoda “rrevolucionare” I ka future thiken pas shoine demokracise dhe shqiperise se mjre qe ngeli ne duart e ketij gjakatari.
  Duke u nisur nga faktet historic te ketyre 25 vjetev po I kujtojme Berishes se ja se cfare rrevolucioni demokratike ke ber ne shqiperi dhe c`fare katastrofe u ke sjell shqiptarve ne keto 25 vite.!
  1. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE! Kur me 2 Prille te vitit 1992 vrate kater drejtues t parties demokkratikene Shkoder .dhe askushe nuk u denua vetm se fajsuat shtetin e asaje kohe.!
  2. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE ku Sali Berishes do te aplikohet perseri ligji I luftes se Klasave. U hoqen specialistet me te mire dhe u vendosen injorantet dhe te pa aftite vetem thjeshte se ishin militante te Partise Demokratike. Kjo e detyroi trurin e kombit te marre rruget e arratise.
  3 JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE ku drejtesia shqiptare do te behet nga kursantet e P leppave duke hequr juristet me te mire. Pra sote penalitete japin kursantet e plapave.!
  4. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE shprehja E duam shqiperin si gjith e Evropa.Bukure shume po ju ne Stasburge per reformen ne drejtesi desh u rrahet me grushta duke kundershtuar reformen qe Evropa dhe Amerika ua beri se per ju ase qe behej fjale, A mendoni se sa antievropian jeni more ku edhe sote edhe perse u be VITINGU ju kerkoni ta rrezoni me njemire marifete te ndyra.?
  5. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE A mendoni se nga ju doli fatkeqesia jone Kombetar duke ngritur skamat Piramidale dhe duke I sjellur populli tone fatkeqesi ne Ekonomi qe rrenua te teren, dhe moret me qindra e mijra, jet njerzore ku edhe sote e kesaje dite pasojat e juaj nuk munde te ase te paramendohen se c`fare i bête ketij populli te mjere. Nen kembet tuja , nen thirrjet tuje jane mijra fatkeqe te vjeter dhe te rije qe dergjen ne dhe te zi vetem nga qellimi I mbrapshte I juaj per ta shkermocure shqiperine.
  6.JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Dergimin nga qeveria juaj e dy mige per te goditur popullin e Jugut te shqiperise. Po keto akoma nuk I dini.? Ku i keni dy aviatoret qe edhe sote juen ne azil politike , Aviatore qe shpetuan popullin e Jugut te shqiperise duke mose zbature vendimin e Berishes per goditjen e popullit te Jugut..
  7.JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Perse beni sikure harron , apo sikure nuke dini asgje se cfare ka ndodhur. Si munde te vije ndermen kure qeveria juaj, lideri shpirteor I juaj qe edhe sote e keni perzeme I dergoi Nafte serbise. Nafte e cila vrau vllejzerit tane ne Kosov, te cilet donin lirin dhe pa varsin e tyre nga bisha serbe. Si thon ase kete nuk e dini.? Ja po ua kujtojme .
  8 JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Po Remzi Hoxha perse u zhduk besoi edhe per ket ju duhet te keni degjuar. A mendoni te nderuar , se nen kembet tiuja jane shume te zhdukure pa Nam e nishan sice eshte I shdukur Remzi Hoxha, U zhduk Trabicka, e shume te tjer si keto. E ja pra ju dhjetoriste, gjaku I tyre eshte nen kembet tuja mekatare e te cileve juve kerkoni ti therrisni per tu akomeduar perseri ne “Pushtet”(large qofte.!
  9. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Aqe shume flete lideri I juaj per Kosoven. Po perse ky lideri juaj burgosi drejtuesit e ushtrise Clirimtare te Kosoves.? Pra ishte burgosur Heroi yne kombetar Adem Jashari si dhe Hashim Thaci e plote te tjere. A mendoni se ndofta edhe juve keni pergjegjesi per keto ne mos te pakte te keni ndergjegje te vrare, lidhur me c`fare ben qeveritert tuja qe edhe sote kerkoni ti riktheni ne Pushte per ti bere te zazat edhe me te madha kombit tone.
  10. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Se si vajti puna tek juve nuke e di. A keni degjuar qe Partia Juaje dhe lideri I juaj ne vitin 1992-1994 penguan pajtimin kombetar. Me protekstin e turpeshem se nuk ka pajtim me “Komunistet” Pore per ironin e fatite tone keta fare lideresh refuzuan edhe samitin e Diaspores. Ja pra qe edhe pas 26 vjetesh keta vazhdojne te jen ne te njetat pozite antikombetare.! Koha ka ardhur qe ne viti 1990 qe shqiptaret te flasin me nje ze pore vazhdojne ta pengojne kate liderit tuja qe juve akoma nuk e din se punen e kujte bejne ata
  11. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE A mendoni hiq se ne kohen e qeverisjes se Berishes kishte ne shqiperi dhe hapsiren shqiptare 10 abetare . Duke u perpjekur per te shkatrruar drejteshkrimin shqiptare te vendosure me aqe munde e djerse edhe me gjake bile. Po kjo nuk ju konvergon fare.? Sote nen drejtimin e Partise socialiste, fale tyre kemi nje abetar te njehsuar.!Ky eshte nje sukses I madhe E turpshme per ju pjesmarres kure juve flisni per Universitete. I pate se sa falco ishin ato.? Po heqja e tyre eshte nje fitore per eliten e re shqiptare.? Juve duhet ta dini , mir se ka te rinje shqiptare qe nuk e kan para me sy fare Universitetin dhe me para moren shkollat dhe me para zune edhe vendet e punes ndersa studentet me nota te shkelqyera rrijne rrugave. Edhe per kete keni goje te thirrni kunder Ministrise se Arsimit.! Evrpopa I jep note Arsimit Shqiptar ndersa juve I therrisni, falco e duam shqiperin si e gjith Evropa. Ballafaqohuni.!
  12. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE. Si mendoni juve se vertet I sollet vendit lumturi.? Po a mendoni se per te fituar para liderit tuaj u rrafshuan tre fshatra ne Tirane nga shperthimi ne Gerdec. U dogjen per se gjalli 26 veta nga te cilet edhe femije. E kushe u denua per kete.? Askushe fare . Juve vazhdoi te therrisni per liderit tuaj pore ne kembet tuja eshte era e shkrumit te shpirtrave te pjekure per se gjalli. E ju vazhdoni te beni Parad.Ase ndergjegje te vrare nuk rreflektoni.! Ata jane moshataret tuaj qe u shkrumbuan per se gjalli.
  13.Po me UCK-ne c`fare patet. Perse ate e cilesuat si organizate terroriste. Narko trafikante dhe kure e pate qe fitoi u veshte atye me te turpshme si trafikuese organesh. Ne vende qe te survejoni vendet ku gjenden mijra shqiptare te Kosoves te shdukur liderit tuaj survejuan dhe shpifen per luften e Lavdishme te ushtris Clirimtare te Kosoves. Si thoni juve julavderon kjo.Lutemi ballafaqoheni me keto qe nje qytetar I thjesh po ju penalizon.!
  14. Dhe keni te “drejte “ te flisni per vjedhjen e votes. Asnjeher nuk keni fituar me drejtesi. Ne vitin 1996 juve I grabitet votat ne syte e te gjith botes .Bota u penalizoi.Berisha ne flaken qe e ndezi ne shqiperi u vetzgjodhe izgjidhej Presidente.Ja ku jeni. Ballafaqohuni.Sote e drejta e votes e shte ven ne baza te shenosha dhe monetermi eshte ne duart te sigurta duke garanture zgjedhje te rregullta, te lira dhe te nderdhme.Me kete kerkese juve kerkoni ta shkatrrini sistemnmin zgjedhiore qe te perfitoni juve, duke vjedhur si gjithnje votat.!
  15. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Ne ate bulevarde ku juve protestuat jane kater veta te vrare bga dora gjelkatare e PDse me Sali E Lul Bashen ne krye. Nuk e dije se si nuk e degjoni gjemimen e atyre djemve qe u vrane me duar ne xhepa. Edhe perseri juve keroni pushtet.? Thirreni pak ndergjegjes, Kudo ku shkeln I, juve dhjetoriste, shkelni mbi viktimat 26 vjecare qe I shkaktuar ketij populli. Ne njeren dore keni mvajtur flaken per ta vra e djegur shqiperin ndersa nga ana tjeter hipokrizia e juaj nuk ka fude duke thirrur per lir e demokraci. Sote juev drejtoheni nga tradhetar dhe nga tradheti “patriotike” Besoi keni degjuar per ket ku Tradhetia Patriotike ka trenditur boten gjat luftes se dyte botriore ndesa sote ne paqe kjo tradheti trenditi ter shqiptaret.
  16. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE A ISHTE RREVOLUCION DEMOKRATIKE KJO. Sjellja e janullatesit ne kry te Kishes Autoqefale Shqiptare duke I hequar kishes son autoqefalin dhe nduke e ven nen huqmin e kishes Greke.?
  1. Per ta sabotuar ceshtjen ton Kombetare dhe per ti dhen Greqise shanse kunder vendit tone Berisha solli Janullatesin ne shqiperi . Ne zbatim te planit Ogurzi Berisha ne takim me Micitacesin realizoi 8 kerkesa te Greqise pa bere asnje kushtezim mer shqiptaret e Camerise te cilet edhe perse jan me shume se Minoriteti Grek ne shqiperi Berisha dhe PD nuk bene asnje kerekes per kete ceshtje. Ata realizuar 8 pikate si me poshte:
  1. Sjellja e Janullateseit ne shqiperi, me mandate per ne krye te kishes Autoqefale shqiptare dike I hequr kishes son Autoqefaline.!
  2. Pranuan dhe realizuan ngritjen e varrezeve Greke ne shqiperi ,Ky absurditet ku edhe ne ishim ne lufte me Italin dhe kata kerkojn ngritjen e varrezave jashte c`do arsyetimi llogjik.
  3. Nuk hoqen ligjinm e Luftese.
  4. Lejoi ngritjen e shkollave Greke ne shqiperi edhe ne ato njesi administrative qe nuk kishte minoritet Grek.
  5. Lejuan dhe realizuan rregjistrimin e popullsise me vetedeklarime, duke beret e mundur qe te rritete artificialishte numri I minoritetti grek ne shqiperi me shqiptaret ton autoktone.
  6. Lejuan dhe realizuan me vetdeklarimin per ceshtjen e fetare ku edhe ketu rriten atificialishte ceshtjen fetare ne favore te kristianizmit.
  7. Pranuan dhe realizuan dhenjen e 355 milje det Greqise ne kundershtim me aktet kushtetuese shqiptare.
  Ja c`fare rrevolucioni demokratik u ka sjalle shqiptarve Berisha ne keto 25 vjet Ballafaqoheni me keto fakte e pastaje flisni ju per c`fare fatesh do tu jepni ju ne dore shqiptarve.
  Berisha me protesten e dates 18 shkurte po kerkon me cdo kushte te mbroje keto rreziqe je solli shqiperise e nuk dihet ndofte ne se vihet ne zbatim VITINGU Berisha dhe shpura e tije do te pergjigjet para drejtesise se vertete,! E pikrishte ne thelbe eshte VITINGU ai qe juve u detyroi te beni proteste pore e keni te kote nje gje te tille pasi ai do te behet pa nj e pa dy.!

  Reply to this comment
 6. shushica February 17, 22:37

  A e keni vene re….sa here qe ka diçka te rendesishme mbarekombetare shqiptare Serbia ve ne levizje njerzit e vet per te shperqendruar vemendjen , per te shkaterruar cdo gje qe lidhet me nje moment te bukur , te rendesishem te shqiptareve ..Ne se levizjet e fuqishme per liri ne Kosove ne vitet 80…paten jehone nderkombetare , u vu ne levizje mekanizmi per tronditjen e Shqiperise , me serine e fundit te intrigave dhe luftes per pushtet , qe perfunduan me eleminimin e M.Shehut , K.Hazbiut…duke i hapur rrugen R.Alise ….Ishte koincidence apo planifikim
  Mbas zgjedhjeve te para pluraliste me fitoren e PP…u vu ne levizje mekanizmi qe solli vrasjen e 4 personave ne Shkoder …perse….Qellimi ishte qe Shqiperia te shkonte drejt nje lufte civile .me te pergjakeshme se ajo rumune, por per fat populli yne u permbajt …ne fund te fundit ke do te vrisnim vellai …vellane..
  Ne prag te fillimit ne shkalle te gjere te luftes per liri ne Kosove u realizua katastrofa e 97…es dhe puci i shtatorit te 98…s Kush i organizoi …
  Ne keto momente , kur Kosova perkujton pavaresine ne nje situate te komplikuar nderkombetare dhe eshte pragu i fillimit te reformave ne drejtesi banda e Berishes po perpiqet te mjelle shkaterrim dhe pasiguri …kujt i sherben
  Logjike , te gjitha u kane interesuar dhe u interesojne Beogradit dhe deri diku edhe Athines.
  Atehere , si eshte e mundur qe nje pjese e shqiptareve nuk e kuptojne se jane shnderruar ne vegla te nje loje te ndyre antishqiptaere…sepse keto dite po luhen edhe skenaret ne Maqedoni , ku shqiptaret po synojne nje koordinim me te mire mes tyre , gje qe uk u plqen ballkanasve te tjere ..
  Ka ardhurr momenti qe shqiptaret qe duan atedheun te zgjohen , ata qe e quajne vehten te djathte te braktisin perfundimisht banden filoserbe te Berishes .te rikrijojne nje parti moderne te djathte , atxhetare dhe ne harmoni me vlerat e partive popullore europiane ….

  Reply to this comment
 7. shushica February 17, 22:40

  A e keni vene re….sa here qe ka diçka te rendesishme mbarekombetare shqiptare Serbia ve ne levizje njerzit e vet per te shperqendruar vemendjen , per te shkaterruar cdo gje qe lidhet me nje moment te bukur , te rendesishem te shqiptareve ..Ne se levizjet e fuqishme per liri ne Kosove ne vitet 80…paten jehone nderkombetare , u vu ne levizje mekanizmi per tronditjen e Shqiperise , me serine e fundit te intrigave dhe luftes per pushtet , qe perfunduan me eleminimin e M.Shehut , K.Hazbiut…duke i hapur rrugen R.Alise ….Ishte koincidence apo planifikim
  Mbas zgjedhjeve te para pluraliste me fitoren e PP…u vu ne levizje mekanizmi qe solli vrasjen e 4 personave ne Shkoder …perse….Qellimi ishte qe Shqiperia te shkonte drejt nje lufte civile .me te pergjakeshme se ajo rumune, por per fat populli yne u permbajt …ne fund te fundit ke do te vrisnim vellai …vellane..
  Ne prag te fillimit ne shkalle te gjere te luftes per liri ne Kosove u realizua katastrofa e 97…es dhe puci i shtatorit te 98…s Kush i organizoi …
  Ne keto momente , kur Kosova perkujton pavaresine ne nje situate te komplikuar nderkombetare dhe eshte pragu i fillimit te reformave ne drejtesi banda e Berishes po perpiqet te mjelle shkaterrim dhe pasiguri …kujt i sherben
  Logjike , te gjitha u kane interesuar dhe u interesojne Beogradit dhe deri diku edhe Athines.
  Atehere , si eshte e mundur qe nje pjese e shqiptareve nuk e kuptojne se jane shnderruar ne vegla te nje loje te ndyre antishqiptaere…sepse keto dite po luhen edhe skenaret ne Maqedoni , ku shqiptaret po synojne nje koordinim me te mire mes tyre , gje qe nuk u pelqen ballkanasve te tjere ..
  Ka ardhurr momenti qe shqiptaret qe duan atedheun te zgjohen , ata qe e quajne vehten te djathte te braktisin perfundimisht banden filoserbe te Berishes .te rikrijojne nje parti moderne te djathte , atdhetare dhe ne harmoni me vlerat e partive popullore europiane ….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*