Protesta e “Plehrave” kundër Reformës në Drejtësi

September 30, 2016 19:20

Protesta e “Plehrave” kundër Reformës në Drejtësi

Nga Andrea Stefani

 

E mbetur pa kauzë PD i turret kauzës së shpikur të “plehrave”. Pse ca shoqata ambientaliste janë kthyer në “gjethe fiku” të intrigës berishiste të PD dhe pse protesta për “plehrat” degradon si një input politik kundër reformës në drejtësi për riciklimin e plehrave të politikës..

 

E mbetur pa kauzë, për shkak të një lidershipi të stërvjetër, PD ka rrëmbyer kauzën e disa shoqatave ambientaliste për ndalimin e importin e mbetjeve të riciklueshme për të cilat, në mënyrë mashtruese, përdor emërtimin me konotacion negativ “plehra”. Nuk është e para herë që PD e bën këtë. Edhe në vitin 2004-2005 ajo i grabiti shoqërisë civile kauzën e ngritur nën sloganin “Nano ik!”. Edhe në 2005 u përpoq të shfrytëzojë kauzën e “armëve kimike” kur Berisha dhe Basha tentuan t’i bashkangjiten protestës së shoqërisë civile por qytetarët i përzunë. Të gjitha këto dëshmojnë se sa i degraduar është lidershipi i PD sa nuk është në gjendje të formulojë një kauzë të vetën që, përveç mbështetjes së verbër të fanatikëve, të gëzojë simpatinë e gjerë të publikut

Nevoja që ka PD për një kauzë që të gëzojë një mbështetje masive harmonizohet, mjerisht, me nevojën kanë disa shoqata ambientaliste që edhe pse, kohë pas kohe, kanë patur kauzat e tyre të drejta, nuk kanë mundur të kenë mbështetje masive. Kështu ato i japin PD kauzën e plehrave, që në rastin konkret nuk është një kauzë e drejtë por një manipulim populist me frikën duke përfituar nga  mos informimi si duhet i opinioinit, ndërsa PD i fal ekologjistëve fanatikët dhe mbështetësit e saj që do mbushin sot radhët e protestës. Kjo do të jetë “shoqëria civile” që do protestojë, në fakt, PD.

Ashtu si në rastin e lëndëve kimike, që mësohet se janë zbërthyer në Bari të Italisë pa ndodhur ndonjë Apokalips sikundër ulëritën këtu se do ndodhte, edhe në këtë rast provohet se sa e rëndësishme është të mirëinformosh qytetarët në mënyrë që ata të mos bien pre e një partie  dhe lidershipi që janë të gatshëm të përdorin deri edhe një propagandë terrorizuese për të arritur qëllimin e tyre në luftën për pushtet. Eshtë një tjetër provë nga e cila qeverisja e sotme duhet të nxjerrë mësime për të qenë më e hapur me qytetarët në mënyrë që arsyeja e tyre të mos eklipsohet nga një propagandë mashtruese që ngjall frikë dhe terror në zemrat e tyre.

Ndërkaq futja në lojë e PD dhe akoma më keq, me profil shumë të lartë e Sali Berishës, e ka devijuar qëllimin e protestës së projektuar nga disa  organizata të shoqërisë civile. Nga protestë për mjedisin ajo është shndërruar në protestë për pushtetin. Tashmë ajo është një protestë e PD që synon të krijojë iluzionin se masat po i shkojnë pas dhe se po vjen ora që ajo të rikthehet në pushtet. Shoqatat e mjedisit, pjesëmarrëse në këtë protestë, do të jenë vetëm “gjethja e fikut” që keqshpërdoret për të maskuar me “shoqëri civile” këtë skenar të stërvjetër që ka vetëm një ethe, pushtetin, pushtetin dhe vetëm pushtetin!

Por nuk duhet harruar se rimarrja e pushtetit nga Berisha kërkohet jo se e ha meraku për plehrat, ligjin për importimin e të cilave ai e ka miratuar katër herë, as shqetësimi për cilësinë e qeverisjes së sotme që është ku e ku më e mirë se ajo e tija që ishte katastrofë dhe la pas gropa dhe piramida katastrofike, por është një pushtet që kërkohet për te bllokuar reformën në drejtësi që kërcënon me ndëshkimin e korrupsionit përfshirë edhe atë të klanit Berisha-Basha. Prandaj ,në thelbin e saj të fshehtë, të maskuar me alarmizmin e stisur për “plehrat”, protesta e sotme do të jetë kundër reformës në drejtësi.

Dhe të vjen keq kur shikon ca ekologjistë që ndërsa protestojnë kundër mbetjeve të riciklueshme po i dalin në krah riciklimit të disa plehrave të politikës që, prej 26 vjetësh, e kanë helmuar jetën e shqiptarëve me korrupsion deri edhe duke vrarë për pushtet.

September 30, 2016 19:20
Komento

22 Komente

 1. Mesueesi i Marksuzmit And..... September 30, 18:28

  Noi , Figli dell’Avenire
  , come potremo trovarci a nostro agio nel tempo Attuale ???????????????????????
  Non v’e dubbio :
  l’odierna societa odia i Giovani .
  E tanto piu li odia
  , quanto piu in apparenza li elogia e li blandisce .
  il Giovanilismo compulsivo é , da questo punto di vista , tra i massimi nemici dei giovani.
  l’encomio dei giovani é , di fatto , pressoché …..

  Reply to this comment
  • Maria Logoreçi September 30, 19:58

   Ore brrylo !

   Meso italishten qe ne abc-ne e saj pastaj fillo te shesesh pordhe me komentin tend.
   Nje sygjerim per te ardhmen: perdor korrektorin automatik te italishtes, se per neologjizmat italiane qenke jo vetem brryl, por edhe i deformuar, ndryshkur e i shoshuar.

   Reply to this comment
   • Plehrat e Berishes September 30, 20:26

    Po flasin italisht dhe gjermanisht nga qe ne shqip nuk guxojne te flasin se ju del genjeshtra berishianeve

    Reply to this comment
   • Takaras Starova September 30, 22:28

    Qytetari jo (komplet) budalla + Plehrat e Berishes = Maria Logoreçi ???

    O Maria mavria! Shiko pak ketu se ke nje koment ende te papublikuar, te cilin jam i bindur se nuk e ke lexuar akoma.

    http://www.gazetadita.al/shqiperia-mes-dy-donaldeve/?replytocom=593505#respond

    Reply to this comment
    • Maria Logoreçi October 1, 06:51

     EMIGRANT I PALIGJSHEM?

     Me gajase se qeshuri me shume vonese, pasi me qenke pergjigjur pas dhjete ditorit te kurave me gojemutmbushje, qe kurtizaneja mami yt te ben pas çdo komenti ops… gojemutngrenjeje.

     Ndiej kompasion per ty dhe sorollopin tend bytheshitur, qe ne kohe qe s’mbahen mend, sepse siç thoshte Hariolloposi, historiani grek, per çengijet e çengijte e fisit tend, diten pinit shurren e “breshkave te ferrave” e naten mballoseshit me palloshet e opiumisteve te terbuar, rrugicave te Athines, çadrave te kampeve ushtarake sulltanore me pas e.. nen urave te Lanes !

     E di se te zbulova sekretin mijevjeçar te te groposurve te fisit tend te dhjere, me siguri do kapesh pas urave te Lanes, po nje gje dua ti bej te qarte komentuesve te tjere: ne pagesen per topezbrazjen e klienteve te shumte te bytheshpuarve te fisit tend, futej edhe kalimi kalibaç nga njera ane te Lanes ne tjetren, pa dallim rrace, feje apo ideje.

     Dhe ti mburresh edhe sot per nje eksperience aq te larget, qe avet tuaj sperme shijues krekoseshin me te tepert, aq sa detyrove edhe nje fare shitesi fiqesh kakareçe nga Qelbesira (Ura Vajgurore) te ligjesoje me gjobe venje, gjithe shurranet qe provojne te engletisen me biznesin sportiv fitimprures, te mamit tend, babit e halles çalamane, te shurrimit, dhjerjes e pordheleshimit, ashtu te kaleruar mbi shpinde qelburit e farefisit tend.

     Idete mor idiot i pandreqeshem nuk kane kufi, e thoshte edhe Mao Ce Dun-i, vendim marrjet jane te kushtezuara e te kufizuara. Une nuk urdheroj votuesit amerikane te zgjedhin cilindo qe u kerkon voten, as nuk urrej Ameriken per te cilen shume vite me pare jam betuar nen flamurin amerikan per besnikeri, asgje s’me pengon te shpreh mendimin tim per bukeshkale si ti dhe kinezi Lu qe te paskerka besuar avokatine per ta mbrojtur ne çdo koment a dialog te hapur, ku kerma si ti gojemuhajne pa hanxhine, me dore, me goje e si ekperience te vyer qe njiheni si sorollop, edhe me para e pas shpinde.

     Reply to this comment
     • nina October 1, 13:28

      maria Logoreci.. sa para merr ne muaj qe te mbash frymen, ne shtetin tend, qe nuk po e len te ec para ne rrugen europiane??? nuk te vjen Turp ty dhe atyre qe shiten dhe ju dhimbset Shqiperia, por ju dhimbsen parat qe jane te shitur si ty?? sju vjen turp qe lat nam , ne kete bote ??? ju mendoni vetem para dhe asgje.. ju nuk jeni atdhe dashuri.. se eshte provuar ne cdo moment te cdo viti.. cfar pune ka bere ajo shoqeri civile, qe nuk perfaqeson kuuuurr qytetarin shqiptare???? pse mashtroni???? ju jeni ata qe duhet te ju behet nongrata te dilni ne rruget shqiptare, se jeni per shkatrrim…. Turp te keni se e turperuat emrin e Shqiperise… na vjen turp te themi qe jemi shqiptar… Sa vjen te bej ndryshim Shqiperia do dilni ju krimbat e shotur per te perlugjur shtetin tone…. Nga Danimarka te shkruaj… Turp te kesh… duhet te lexoni.. te interesoheni cfar bejne ato fabrika apo edhe cfar eshye ligji, atere duhet te ngiheni kundra… jo per parat e blerjes qe ju kane blere juve… Turp e harram…

  • Celsi Kashtes September 30, 20:17

   Allen Albanern mit Wohnsitz in Deutschland und nicht nur, moechte ich bieten, morgen um Punkt 11 Uhr vor der albanischen Botschaft an der Friedrichstrasse gemeinsam fuer ein saubereres Albanien friedlich zu protestieren.

   Unseres Motto lautet: “Albanien ist kein WC der internationalen Mafia!”

   Bringt bitte alle albanische Flaggen sowie Staubschutzmasken mit.

   Reply to this comment
 2. Mesues i Marksizmit Andre. September 30, 18:39

  Un tempo non era permesso a nessuno
  di pensare LIBERAMENTE .
  Ora sarebbe permesso ,
  ma nessuno non e piu capace .
  Ora la gente vuole pensare cio che si suppone debba pensare .
  E questa lo considera LIBERTA ”.

  ” IL TRAMONTO DELL Occidente ”’

  Reply to this comment
 3. veli September 30, 18:54

  Fole ti kone…

  Reply to this comment
 4. Antonio Gramshi September 30, 19:01

  Carissima Mamma ..
  [… ] Tu non poi immaginare quante cose IO
  ricordo in qui TU appari sempre come una forza
  benefica e piena di Tenerezza per noi .
  Se ci pensi bene tutte le quistioni dell’anima e del Paradiso e del l’inferno non sono poi
  in fondo che un mondo di vedere questo semplice Fatto:::
  che ogni nostra azione si trasmette negli altri
  SECONDO IL SUO VALORE ,
  DI BENE E DI MALE ,
  passa di padre in Figlio
  da una Generazione all’ altra
  in un movimento perduto .
  Poiché tutti i ricordi che noi abbiamo di te sono di bonta e di forza e tu hai dato le tue forze
  per tirarci SU ,
  Cio significa che tu sei , gia da allora ,
  nell’unico paradiso REALE CHE ESISTA , che per una Madre sia il cuore dei propi Figli .
  VEDI COSA TI HO SCRITO ????

  Del resto non devi pensare che io voglia Offendere le tue opinioni RELIGIOSE e poi penso
  che tu sei d’accordo CON ME PIU QUANDO NON PARE .

  Reply to this comment
 5. Celsi Kashtes September 30, 19:22

  Dhe ku e ka bazen alibia e ketij kollovari edverist, se ekologjistet jane asi nen menge i opozites per te ricikluar ca plehra te politikes?

  Ai gazetar, i cili sot pozicionohet ne krahun e atyre politiqenerve qe kerkojne ta qelbin vendin me plehrat e botes, duhet futur me gjithe lecka ne kazanet e plehrave, ne menyre qe kur te dale i ndyre qe andej mos t’ i bjere me ne mendje te perdore teorine genje sa te duash se dicka do mbese.

  Mospermendja e asnje rasti konkret te con ne mendimin, se qellimi i shkrimit eshte largimi i sa me shume aktivisteve ambjentaliste nga pjesemarrja ne protestat e neserme ne Tirane, Berlin, dhe Londer.

  Allen Albanern mit Wohnsitz in Deutschland moechte ich deswegen bieten, morgen um Punkt 11 Uhr vor dem albanischen Botschaft an der Friedrichstrasse gemeinsam fuer eine saubereres Albanien friedlich zu protestieren. Unseres Motto lautet: “Albanien ist kein WC der internationalen Mafia!” Bringt bitte albanische Flaggen sowie Staubschutzmasken mit.

  Reply to this comment
 6. kris 1 September 30, 19:23

  Deri tani mendoja se Stefani ishte i majte por kohet e fundit bindem se eshte plotesisht sic thote populli “i manget.
  Kur qeveria e qeratait te rilindjes kish merakun e reformes ne drejtesi pse shtroi ne tavoline riciklimin?
  Pse provokon popullin horri i rilindjes?

  Reply to this comment
  • Milioner , i Majte me Ferrari September 30, 19:50

   Stefi nuk provokon ,
   Por KAPITALIZMI eshte i eger
   e Stefi kerkon te mbush Barkun me buk me shkrime te tilla …..?………?

   La Destra e LEKAVE vuole
   i migranti come ”’ esercito INDUSTRIALE di riserva ””””””’ Marks .
   di sfrutatti a basto costo ,SEMPRE RICATTABILI ,;;;;;

   LA SINISTRA del costume giustifica Questo
   SFRUTTAMENTO con la teorica buonista ,
   con la papa del cuore ”’ HEGEL ” DELL ELOGIO
   IN STILe boldriniano dell’immigrazione si Mrekullia e tete e botes ,

   E djathta e LEKAVE propozon strukturen ,
   Kurse e majta e Kostumit te ”” Kllases puntore ”’
   FIKSON STRUKTUREN .

   Reply to this comment
 7. Monika Kryezeza drejtoreshe bordello tani shtetare September 30, 19:35

  J!E CA IDJOT TI I ‘KRISHTERI STEFANI—-
  Reformen ne drejtesi nuk e do nje ‘maxhorance’ qe pikerisht tani kur duhej miratimi fut projektligj per PLEHERAT!
  Reforma ne drejtesi ashtu si 25 vjet kjo ish Shqiperi po ngelet peng e nje simboli te KORRUPSIONIT QE QUHET LIKE FLORI —O STEFAN I ZI QE TURPERON KETE TE NDERUAR GAZETE E REDAKSI!

  Reply to this comment
 8. Qytetari jo budalla September 30, 20:30

  Qenkan pref keq kollovaret e Saliut se ju duhet se do vijne ne pushtet me rrenat e plehrave. E kane kot se shqiptaret ja kene mesur keto dredhi. Andrea Stefani ja ka zbulu shume qarte car fshehin pas protestes prandaj i turret gjithe mllef si perhere Monika kryeezeza me soj e sorollop.

  Reply to this comment
 9. demo September 30, 21:33

  del l`inferno-errore
  dell`inferno-giusto
  meso gramatiken,pastaj shit pordhe neper bllogje!

  Reply to this comment
 10. Lungara September 30, 21:39

  Ky ligji për plehërat , për mbeturinat , për mbetjet ( quajeni si të doni ) është antikombëtar !
  Shqipëria , si një vënd pa zot , është kthyer në kosh plehërash për të huajt .
  1. Saliu , si qelbanik ndërkombëtar , dhe Rama si servil ndërkombëtar , pranuan mbi 3000 terroristë iranianë . I pranuan se janë burra palaço . Ta kemi mirë me Amerikën pa Shqipëria në djall të vejë …
  2.Po të mos qe ngritur populli vëndi do qe kthyer në laborator për çmontimin e armëve kimike të Sirisë .
  Ministrja debile e mbrojtjes I përqesh shqipëtarët pse protestuan dhe dezinformon ( gënjen ) se si ato u çmontuan .
  3.Dhe plehu I plehërave , që e kemi peshqesh nga Amerika ( që nga famëkeqi Rajerson ) dhe nga BE , është klasa politike e degjeneruar që këta e mbajnë gjallë me gjithë krimet monstruoze që ata I kanë bërë këtij populli fatkeq .
  Shqipëtarët kishin shpresa të mëdha tek Amerika dhe Evropa dhe sot e ndiejnë veten të zhgënjyer , në kulm të dëshpëruar .
  Nëqoftëse protesta popullore bllokon reformën në drejtësi , në djallë vaftë ajo reformë se paska qenë një gënjeshtër .Gënjeshtra e radhës si shumë të tjera më parë !

  Reply to this comment
 11. gjermani i fundit September 30, 21:54

  E dini ju studente ate barsoleten e studentit te veterinarise? – thoshte shefi i katedres duke harruar qe na e kish thene 100 here. “Jooooooo – ngulnim kembe ne, aman o shef qysh eshte? Dhe shefi vijonte me barsoleten e ne gezonim qe ia varnim ores se leksionit. Te tere studentet e veterinarise mesonin tezat per provim, ky lexonte vetem per krimbin dhe aq. Do ngelesh o i shkrete – i thoshin shoket, po ai bej qejf dhe vetem krimbin ai. Kur i bie teza, duhej te pergjigjej per luanin. Pa e humbur toruan ky thote se luanet grinden shume per prene dhe cirren me thonj e behen tere plage. Pas ca ditesh plaget infektohen e shfaqen krimbat. Edhe krimbi keshtu e krimbi ashtu – u leshua ne autostrade ky dhe hajd ta mbaje, komisioni i pedagogeve harroi fare qe teza ishte per luanin dhe i vune 10 me yll… Po mua pse 8 marksizmin xhanem, une mbaja me muhabet dy klasa bashke dhe tamam tamam Marksin fillova ta lexoj kur te tere ia braktisen autobusin. C’a lesh Marksizmi kemi bere ne, ora fillonte e mbaronte me mesimet e shokut Enver qe thoshte se Hrushovi donte qe te mbillnim agrume, po une per inat mbolla ullinj dhe qepujka. Ku ulej Marksi ne keto qyfyre ore shoke? Me pak fjale, ngado te vije argumenti, Berisha per Andrean eshte si krimbi; nuk del kurre nga moda. Perzje cfare te duash, futi nje luge Berishe ne fund dhe u be gjella. Andrea, te lutem, a me thua dot sa here mund te riciklohet nje shishe plastike per te qene ekonomikisht rentabel ? Une them 3 here, heren e katert del me humbje dhe produkti s’ka vecori as estetike dhe as plasticitet. Tre here eshte ricikluar edhe Berisha, heren e katert del nje m..t i madh qe s’ka perendi te na e heqe nga tavolina, prandaj lutju Edit mos te beje harakiri per kete industrine e lehte te riciklimit.

  Reply to this comment
 12. Dita October 1, 06:28

  Tju vije turp Andrea Stefani per kete genjeshter o plehre e pariciklueshme! Protesta eshte e AKIP te cilen dikur e mbeshtesje dhe ti o njeri pa shtylle kurrizore dhe jo e Sales e bandes te tij. Nuk e di si arrin ta shikosh veten ne pasqyre aq i neveritshem je.

  Reply to this comment
 13. haku October 1, 11:10

  Derti per ‘imperializmin’ amerikan e ka lene Shqiperine me shekuj mbrapa. Resursi potencial per zhvillimin e Shqiperise eshte INDUSTRIA E TURIZMIT.Te them me njehere se kjo industri me plehrat e importuara nuk zhvillohet.Nuk ka vend ne Shqiperi ku mund te riciklohen mbeturina e mos te ndikojne ne gativisht ne turizem.Me nerjush nje p…nga cilido vend i Shqiperise deperton ne cdo cep te saj. Z. Stefano ju e dini me se miri se cdo te thot turizmi, i pa zhvilluar tani per tani, per Shqiperine. E dini se edhe fabrika me vogel per riciklimin e mbeturinave vetem te Shqiperise e shkatrron industrine e turizmit.
  Pra, investimi ne industrine e riciklimit eshte kontraproduktiv me investimet ne turizem.Eshte fakt se PD po e shfrytzon kete situate por mos te harrojme se ne po i japim shkas. Perndryshe, nese jeni realist edhe ju vete duhet te dilni ne proteste, jo per hater te Saliut apo Bashes por per te miren e Shqiperise.

  Reply to this comment
 14. Nexhi i Vinit, Kanada October 1, 11:57

  Andrea Stefani ben sofizma.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim