Protesta në Janar, provokim i ndyrë kundër shumicës së shqiptarëve!

January 22, 2018 13:19

Protesta në Janar, provokim i ndyrë kundër shumicës së shqiptarëve!

Si guxon- o qen bir qeni,
dhe pikërisht në Janar,
del e flet tamam tek vendi,
aty ku njerëz ke vrarë?!

Kjo është trimëri e shtirë,
se ti je një frikacak,
po s’do qe një punë e mirë,
të të vrisnin si trumcak!

Të të vrisnin si trumcak,
ty edhe Sali Shpellarin,
zaten-plumbin e ka hak,
kush me plumba vret shqiptarin!

E gjakosët atë datë,
në Njëzet e Një Janar,
se i vratë dhe i shatë,
u thatë dhe kokëpalarë!

Po juve jini të qetë,
ti dhe copa e malokut,
sepse Rama në pushtet,
s’u prek as qimen e flokut!

Nuk vret shteti i Edvinit,
asnjëherë s’ka për të vrarë,
po aty s’duhet të vinit,
asnjëherë në Janar!

Ky është provokim i hapur,
për gjithë neve-o zuzarë,
që për fat nuk na ka kapur,
plumbi në atë Janar!

Vinte Shkurti për tri ditë,
hapte protesta siparin,
por e zgjodhën faqezitë,
veç për provokim Janarin!

Veç si provokim të ndyrë,
fiks në sheshin e të vrarëve,
dhe këtë e di shumë mirë,
sot shumica e shqiptarëve!

Deklaroi një Uriahip,
se Stinë e Armëve filloi,
një burrec krejt i pacipë,
që përmbi popull qëlloi!

Kur së bashku i shikoni,
këta mostra dhe zagarë,
domosdoshmërisht kujtoni,
qindra njerëzit që kanë vrarë!

S’vranë vetëm një ditë Janari,
veç një ditë nuk bën terror,
po derdhën gjak shqiptari,
në Mars-në Maj dhe Shtator!

Këta plehra historike,
i dimë që janë aty,
në Partinë Demokratike,
dhe në Zonjën LSI!

Këto plehra historike,
që bënë gjak në Shqipëri,
të marrosur për karrige,
pushtet duan përsëri!

Nuk do harrohen përjetë,
partitë që hapën varre,
ardhje e tyre në pushtet,
një tradhti kombëtare!

Larg Monika dhe Shpellari,
PD-ja me LSI-në,
në duart me gjak shqiptari,
s’mund ta lëmë Shqipërinë!

Arben Duka

January 22, 2018 13:19
Komento

21 Komente

 1. shqipe-pelivani January 22, 15:42

  Shqipetaret i qetson,
  (nje prilli, si dat’ e gjetur!…)
  Dhe kur kjo date kot u shkon,
  Pergjerohen:
  ” Veç mos ardhte, 1 prilli tjeter!..”

  Do e presim,skemi ç’bejme!
  Mbase do vere dore Zoti.
  Doli sakt se ç’pati thene
  i mençuri, Nmik Hoti…

  Ja tek eshte dhe prap pëllet,
  ( te pallturit ja heq soja…)
  ” S’iki thot’, per kiamet
  sa t’me vij vetiu ngordhja…”

  Reply to this comment
 2. intelektuali January 22, 16:28

  EDVINI S’KA SI TE VRASE SALI VARKARIN
  AS LULUSHIT NUK KA SI T’I BEJE VARRIN
  SEPSE NJEREZIT S’VRITEN SI MIZA KALI
  SI ENVERI MASAKROI SI KULCEDER MALI
  O BEJTEXHI ENVERISTI MOS U BE TRIM
  PO ME MIRE KERKOJI EDVINIT NDESHKIM
  NDESHKIM QE NE FUSHATE E PREMTOI
  PO SHUME SHPEJT KY BOS E HARROI
  ME MASHTRIME U FSHEH PAS DREJTESISE
  NJESOJ SI ENVERI NE KOHE TE PARTISE.

  Reply to this comment
 3. Bujari January 22, 16:32

  Sali berisha antishqipetari me I madh per kombin shqipetar we nga shpallja e pavarsise 1912

  Reply to this comment
 4. Epo kjo pune! January 22, 16:56

  po mire plehrat qe ftojne miletin ne proteste por ky milet qe u shkon nga mbrapa, a kane dinjitet keta njerez apo jo. kur na paskan kaq standarte demokratike si milet, pse nuk ngriten zerin me pare per 21 janarin, per gerdecin, per vjedhje votash, per shitjen e detit qe ishte kulmi tradhetise, per nje pafundesi pislleqesh por bejne qimen tra per Edi ramen? Prandaj nuk bejme perpara se politika e qelbur gjithnje ka pasues pas qe te thuash bedel si thote gazeta, i ben nder se jane maskarenj ata qe u vene pas maskarenjve.

  Reply to this comment
 5. info analitike January 22, 17:28

  Me shume se lehje keto te bejtexhiut ngjajne me kujisje. Mos u lodh kot o bejtexhi se jane te gjithe plehrat e se njejtes parti se ciles i ben dua edhe ti. Kercenon edhe me plumb qenushi rilindjot si ishte mesuar ne kohen e kumandarit. Ky ia ka inatin Saliut se i telendisi kumandarit po cudi si duron kriepsikopatin qe deshi ti varte neper shtilla te gjithe komunistet si ki bejtexhiu.

  Reply to this comment
  • Franci January 23, 07:30

   Ti info analitike pervecse debil qenke dhe shpirtzi.Ketu flitet per fakte te vertetuara e te shikuara publikisht nga i gjithe populli ku njeri politikan jo vetem nuk ka vrare por po e qyteteron sadopak kete vend si dhe nje politikan tjeter kriminel qe ka vrare qytetare ne 21 janar, ne Gerdec, ne 97- ten etj.
   Gjithmone ka lindur pyetja :
   Perse e kane udhehequr kete vend politikane kriminele e maskarej ?
   Sepse ne cdo kohe kane patur mbeshtetesit e turetarallake e maskarej si ky info analitike.

   Reply to this comment
 6. info analitike January 22, 18:12

  Sa per plehra ja ku i ke plehrat e kush po i sjell ato. Njerezit ne Verri te Fierit tashme jane ne lufte per jete a vdekje me maskarenjte rilindjote: http://www.gazetatema.net/2018/01/22/video-perplasje-fizike-mes-policeve-dhe-banoreve-ne-fier-monika-kryemadhi-rama-te-ndalet-ndryshe-do-e-hedhim-ne-koshin-e-plehrave/

  Reply to this comment
 7. Izeti January 22, 18:39

  ARBEN DUKA ,,,,,,,FANTASTIK. ,,,,,,,RESPEKTE,,,,,,,,,,

  Reply to this comment
 8. Onkezmi January 22, 19:12

  Pas poezise per Janullatosin,kjo e sotmja eshte e dobet dhe e njeanshme…

  Reply to this comment
 9. kRIST January 22, 19:50

  Me pelqen shume poezia,dhe nje nga aresyet,eshte se ne poezi shohim vetem nje gjuhe te paster,e cila i kendon te mires,te bukures,perparimtares,zemres se njeriut,por kritikon edhe te keqen,te shemtuaren,prapambetjen,njeriun pa zemer.Si ne rastin e pare,ashtu edhe ne rastin e dyte,poeti,me talentin e tij dhe poezija,qe i jep mjetet poetike,te jep krahe-ne rastin e pare,por edhe te “vret me pambuk”,ne rastin e dyte-gjithnje me fjale te pastra,pa fyrje,pa perdorur sharje (pra me pambuk).Sa keq qe “poeti” ne kete rast,nuk ka perdore “Poezine”-nuk ka ditur,apo nuk ka dashur?

  Reply to this comment
 10. Arben January 22, 19:53

  Mos ja vini re, e ka qelluar babai me lo…e kokes, qysh kur ishte ne bark te nenes

  Reply to this comment
 11. Populli January 22, 20:52

  Populli i shkrete, eshte bere per dreq,
  nga kjo qeveri po vuan e po heq,
  po ca si Duka nuk shohin nga syt,
  fukarallekun qe popullin po mbyt,
  por per varferine Duka nuk ka goje,
  per hallet e popullit s’ja mban te tregoje,
  se gjuhen per te lepire qeverine e ka,
  packa se populli eshte fukara,
  dhe kujton Duka se populli ha bar,
  kujton se te gjithe jane si ai gomar,
  popullin kudo varferia e ka perpire,
  nga kjo qeveri e Rames kellir,
  sado opoziten Duka te sulmoje,
  pushteti i Rames eshte katran me boje,
  opozita vertet mut mund te jete,
  ama Rama i Dukes, mut e shurre komplet.

  Reply to this comment
 12. tomsojeri January 22, 21:46

  Pena top Poet se zemren mal ma bere e me bukur ska ku shkon ! Fjal populli ,fjal viktimash qe po shohin Djallin te loz me ta e ti kurdis si lodra femijsh !Je i madh e mos caj bythen nga ndonje miz muti, qe vec ne mut ritet e jeton……..

  Reply to this comment
  • N.VJOSA January 23, 03:35

   Respekte Tom,
   Fjale zemre keto te tuat!
   Per keta mizat e mu.. . sic i quan ti, keta qe me te drejte poeti i quan QEN BIR QENI, keta vegjetojne se nuk duane Peshkaqenet ti denojne!
   Por duane te denojne Tahir ish ministrin se me siguri do ti kete prekur diku ne kallo…!
   Ja me thuaj ti Tom, eshte e drejte te hetosh Tahirin e te lesh te vegjetoje Salziun e Lulziun, kur nga nje ane thone kemi 300 dosje korrupsioni e Krimi per ta
   dhe nga ana tjeter merren me Shullazet, rrogecet ordinere…?!
   Dakord , edhe nje vagabond rruge duhet denuar, por rrezikshmeria shoqerore e nje vagabondi ordiner nuk eshte si ajo e nje Krimineli rrufjan politikan , qe ben nje korrupsion galopant dhe per te mbuluar krimet, genjejn dhe mashtrojn turmat e njerzve dhe i ngren kunder rendit kushtetues!
   Eshte per te ardhur keq qe ne keto ujra perzihen edhe Ambasadore te nje shteti gjigant, si Ambasadori Lu…!
   Keta or mik, duane te kontrollojne jo Shqiperine por mbare Planetin!… Shiko nje fakt shume domethenes:
   Deri dhe kancelares gjermane, u fol para pak kohesh i pergjonin telefonin!…
   Mendo qe Gjermanine e kane patur aleatin e tyre me Besnik, se ashtu kane rrjedhur ngjarjet jistorike.
   Ai Lu Percja, qe mi hedh ato hapat si hapat e Ramushit tone te Kosoves, qe di e na flet e lexon gjysma gjysma edhe shqip, sikur ka argjil ne goje, eshte bere G o v e r n a t o r i i vertete i Shqiperise!…
   Po duket fare qarte kush e mbeshtet me fakte Mafjen e vertete shqiptare, Sali Tano Karridin shqiptar!…
   Hajde shpirt, ne themi nga nje fjale se kemi afro tre dhjetvjecare qe i shikojme lodrat e tyre!…
   E duane ta kene per jete kopshtin e tyre Shqiperine prandaj dhe i mbrojne keta tipat qe me te drejte Poeti i quan Qen bir Qeni !…
   Duron, duron i shkreti njeri dhe shperthen!…
   Dikush flet ketu per ata naftetaret e mjere!…
   Nuk eshte e tmerrshme qe ata naftetare qe jetojne ne mes te Floririt, te mos u paguajne as rrogat qesharake , te kene dy leke tu blejne ushqimet femijve dhe te pine nje gote caji, te njomin buzen, por…
   …Por u permbyten edhe fushen naftmbajtse, u shperthyen me dinamit edhe shtepite, tere fitimet e Naftes i cuan pertej Atllantikut dhe shqipove nuk u paguan as taksat, kur edhe atyre xaxove te Nigerise, vetem 20 perqind u marrin , nga nafta qe shfrytezojne, se 80 pergind e perfitojne vendasit!…
   Pse nuk e bejne kete edhe me Gjermanet, Anglezet, Francezet, Ruset, Kinezet, Spanjollet, italianet?!…
   Se ka Zot Vatani!…
   E te tjera e te tjera…
   Cfare eshte Shqiperia?
   Nje vend tmerrsisht i tkurrur, as sa nje qytet mesatar amerikan nuk ka banore sot… dhe keta qe jane i percajne aq keq sa me te dhemb shpirti…
   Po hajde or Tom, ne jemi nje pike uje ne Oqean dhe nuk na e ve njeri veshin!…Nganjeher them, pse duhet te flasim? Kush na e ve veshin?… ne jemi miza per Peshkaqenet e medhenj!…
   Tom ,pershendetje, te lexoj me kenaqsi miku im qe fati te ka hedhur pertej Atllantikut!…

   Reply to this comment
   • M. Kalá January 23, 09:57

    U ka bo mu.. kalá

    Argat ngele tërë jetën, a i mjeri ti,
    Asnjë herë nuk u bëre bash burrë,
    Njëra gjysmë përlyer gjithë mut,
    E gjysma tjetër spërkatur me shurrë !

    Zgurdulloi mirë sytë se c’shkruan me lart,
    Miza mu.. të duken dhe i shan të tjerët,
    Por kur vetes po prapë mizë m’i thua ,
    Ndryshim nuk bën nga të dhjerët !

    Reply to this comment
 13. info analitike January 23, 04:27

  Shoke enveriste meqe nuk beni dot pa gjuhen e ndyre me te cilen u ka edukuar babai juaj shpirteror po ju kujtoj se mizat mblidhen aty ku vjen era kerme e jo vetem era mut. Meqe ne kritiket qenkemi mizat eshte e qarte se cfare eshte ai qe na terheq ti shkruajme. Eh more shoke ju vjen ere e qelbur enveriste e ju eshte mbushur mendja se jeni parfumosur njesoj si ne kohen e kumandarit qe edhe pse barkthare kumandari u mbushte mendjen se ishit barkngopur. Jeni bere per tu qare hallin per marrezite qe ende shkruani.

  Reply to this comment
 14. N.VJOSA January 23, 09:49

  Info Leshi,
  O servil i piste,
  Mos na qaj hallin se qenkemi enveriste…Po ti o Zagar cfare je?
  Bythlepires i Saliut?…
  Une me mire vras vehte dhe pas Sali Mortjes nuk shkoj!
  Une nuk kam asnje teser partie, o te dhjefsha Ty dhe saliun qe i jepte Doren Enverit dhe nje muaj rresht nuk ja jepte Njeriu, se eshte Dora qe ka takuar sh Enver…thosh. Dhe Brenda Nates e ndryshoi Xhamadanin nga te Kuq e beri Blu qe tu pelqente ustallareve te rinj…!
  Oh sa te poshter dhe te pabese paskeni qene ju qeneria qe dikur betoheshit ” per ideal te Partise” dhe sot na hiqeni me Katolik se Papa i Romes!…
  Mua Enveri me ka pushkatuar Babane politikisht, por nuk mund te mohoj tranformimin qe realizoi ai Personalitet duke ndryshuar Shqiperine analfabete, feudate te Zogut te Kurves, ne nje shtet modern europian, me nje pamvarsi te vertet jo te genjeshtert., deri ne vitet 70- se me pas u cmend, APO e cmenden!…
  Kur kritikoj Ambasadorin Amerikan, une nuk jam antiamerikan! Kam shkruar me respektin me te madh per Ambasadorin tjeter ate ngjyre Cokollaten, qe ish vertet nje Mik i madh i shqiptareve, por dhe per presidentin Obama, Klintonin, e te tjere, duke dalluar sidomos ate te vjetrin qe ka folur dhe ka mbrojtur hapur Shqiperine!
  Por sot kur gjysma e amerikanve , bile me shume se gjysma nuk e duan kete Qimekackavallin, qe na eshte mberthyer me ate KokeTollumbacen e Kores Veriut dhe kercenojne njeritjetrin…mbetem pa fjale per nivelin e tij!…( biles kur shkoi ky delegacioni i fundit me Merkelin, me njerez nga me kopetentet, e di cfare thane?… Me intelegjente ishte Vajza e vet Trampit se sa Trampi…)
  Une i lexoj dhe degjoj Medien amerikane cfare thote, degjoj edhe politikane europiane qe i kane Koqet sa koka jote dhe e dalloj kush eshte mire e kush eshte keq sidomos per atdheun tone te perbashket!
  Por cfare te them tyja une, ti e ke Trurin sa te zogut, na paraqit ketu ca Linke te Mulla Zhejit dhe na thuaj qe kjo eshte Bota!…
  Ah medet, medet per keta servilet tane te paskrupullt!…
  Dhe tani shko fshihu tek Menderja e Sali Kalit, …Carit desha te thosha, se si Mize Kali me dukesh mua ti…!
  Une e kam koken mbi shpatulla dhe di cfare them!…
  Shikoje dhe lexoje kete Linkun ketu dhe mos na posto me Linket e Mulla Zhejit, se na vjen per te vjelle…

  https://www.youtube.com/watch?v=EqbhfgZX2HI

  Reply to this comment
  • i lezeçmi January 23, 10:51

   Info,eshte nje femer me pamje mashkulli. S’ka mashkull qe i qaset,se apsolutisht s’i ngrihet… Kjo dalldisje,ky infioritet ndaj saj e ben’ ate te shperthej ketu,siç mund te bej vetem nje kurve qe vuan mos ngopjen… Kjo eshte info. faleni

   Reply to this comment
  • info analitike January 23, 19:31

   hahahaha kujdes me emocionet o Neti se po ta thajne edhe neuronin e vetem te mbijetuar e mos harro! Tik tak, tik tak. Me kenaqe me perrenjte e tu psiqike! Ndoshta kjo eshte edhe arsyeja qe te terheqin paranoiket dhe psikopatet.

   Reply to this comment
 15. tomsojeri January 23, 10:46

  I nderuar Neti, respekte per cka thua e cka mendon ! Shum koh na ka bashkuar dhimbja per shqiptaret e dhunuar dhe per Shqiperin e ndaj marim pjes ne kte glob ! Desha te them qe nuk vura emra per miza muti, por sic shikon vet po “fluturojn” e nxjerin koken se jan kta qe akoma qelbin ate ambient qe ky popull kerkon te pastroj !Nuk behet blet miz e mutit o Neti e qef kam te lexoj akoma ksi “filozofesh” ,mbeturina ne aktivitet ! Fundi shpresoj te na jap gezim e te shikojm zvaritjen e ksaj klase me te hidhur te historis shqiptare
  Pershendetje mik dashur dhe i respektuar ….

  Reply to this comment
 16. anticensurë25642654 January 23, 11:28

  o beno
  kaq keq ta ka mbyll gojën tradhëtari i tironës??
  kaq qorr je bërë sa të mos shohësh,lexosh,të paktën:
  -Asgjë konkrete nga takimi Bushati-Kotzias në Korçë: Do bisedojmë sërish
  -Bisedimet e pabarabarta shqiptaro-greke
  -Varrezat, Greqia nuk humbet kohë, nisin gërmimet në Dragot
  -Nis zhvarrosja e ushtarëve greke
  -Kotzias: Arritëm marrëveshje të pamundura prej 70 vitesh
  -“Ligji absurd i luftës me Greqinë, dokument që do i mbetet historisë”
  e shumë e shumë të tjera!!
  si ka mundësi të shkruash për një demostratë idiotësh dhe të luash rrolin e budallait në këtë pushtim që po na bëhet!!si ka mundësi të komnetosh këtë teatër politik ku njëra palë është në rrolin e shtetit dhe tjetra në rrolin e antishtetit,por që në fakt të dy palët i bëjnë provat bashkë si e si të shkojë sa më mirë shfaqja????

  o neti ishe ti ai që shkruaje tek gjaku i 21 janarit??
  nëse po!?
  përse kishe ndërruar pseuudonimin??
  vazhdon akoma të mbrosh vendimet e qeverisë tradhëtare të edi ramës??
  lexo “Bisedimet e pabarabarta shqiptaro-greke”pavarsisht se është një mbështje e trashë dhe e fshehtë për ramën,të paktën ka analizuar shumë mirë atë që po ndodh!!
  çfarë është shtruar në tavolinë dhe se kush ka fituar!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*