“Është zhdukur identiteti”, protestë për transformimin e Mësonjëtores në Korçë, Rama: “Nga cili pyll vijnë këta? Unë thashë ça ka ndodh!”

April 6, 2021 12:24

“Është zhdukur identiteti”, protestë për transformimin e Mësonjëtores në Korçë, Rama: “Nga cili pyll vijnë këta? Unë thashë ça ka ndodh!”

Kryeministri Edi Rama teksa ishte i pranishëm ditën e sotme në Mësonjëtoren e Korçës foli dhe për protestën që një grup qytetarësh zhvilluan jashtë ambienteve të saj.

Rama tha se ata reagojnë vetëm kur qeveria po bën punime ndërsa nuk thonë asgjë kur ka mbeturina apo merimanga. Më pas kreu i qeverisë i quajti kritikët  ‘analfabetë’, madje shtoi ‘nga cili pyll kanë dalë’.

“Unë thash ca ka ndodh? Mirë mo si shpjegohet që kur janë duke rënë, kur janë me merimanga me mbeturina si nuk ngrihen duke thënë shiko se këtë.. po sa rregullohen nxjerrin bishta. Po ca janë këta?Po nga vijnë këta, nga cili shekuj vijnë këta nga cili pyll. Njerëz gjysëm analfabet, analfabet funksionalë. Janë për tu marrë për t’u vënë te ajo banka e madhe”, tha Rama.

Protestuesit dolën ditën e sotme përballë Mësonjëtores, duke thënë se Mësonjëtorja është kthyer në “Kothere prej Leshi”. Ajo ka ndryshuar edhe emrin zyrtar, tani quhet Muzeu i Arsimit Korçë.

Protestuesit thonë se në ndryshimin që i është bërë godinës, nuk është ruajtur asnjë simbolikë e identitetit dhe historisë, por gjithçka është zëvendësuar me objekte të modeleve të fundit dhe teknologji 3D .

Edhe “ABC” – ja simbolike prej guri është cilësuar nga ministrja Margariti vetëm si “beton” duke u hequr nga pjesa qendrore e godinës dhe është zhvendosur në një qoshk aty pranë.

‘Keq te vendosim beton, keq te heqim”,-shprehet ministrja e Kulturës.

Kritikët ankohen se restaurimi nuk e ka të mbartur historinë në asnjë cep të këtij ndryshimi. Penda e obeliskut është ndryshuar, bankat e zeza janë zëvendësuar me banka të reja melamine dhe karrige të modelit të fundit – thonë ata.

“Dërrasa e zezë është ndërruar me një projektor, aty pranë ka edhe një poltron ngjyrë mustardë, objekte këto që nuk kanë asnjë peshë historike a vlerë të trashëguar nga ky institucion. As qiri dhe as shandanë qofte dhe në një mënyre simbolike nuk ka në asnjë cep të muzeut, këto janë zëvendësuar me Ndriçim “Hi-tech” me spote me shinë kombinuar me një tavan të bardhë. Ky transformim në pamje të parë mund të ngjajë i këndshëm dhe elegant, por nuk ka të bëjë me historinë e trashëguar të Mësonjëtores” – shprehet një prej tyre.

j.l./ dita

April 6, 2021 12:24
Komento

39 Komente

 1. Ne burg ramuti hajduti i 110 milion eurove April 6, 12:34

  Hajdut ramut.Kafsha ramuti doli nga pylli hashashit ku tymosin hajdutet e rilindjes.

  Reply to this comment
  • Arben April 6, 14:01

   Vetem 55 vodhi, te tjerat bexheti

   Reply to this comment
   • Ne burg ramuti hajduti i 110 milion eurove April 6, 14:59

    Hesapi mund te jete ashtu si thua ti,por vjedhjen e ka bere ramut hajduti.Ai do pergjigjet per humbjen 110 eurove.Po hesapet e vjedhjeve te tjera i bere ti?Hape defterin edhe njehere e beji te gjitha llogarite,jo me laps por me makin llogaritese.

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati April 6, 17:31

    Po kjo Mnistrja i quan “beton” ato shkronjat prej guri dhe Penda prej guri ..

    Ato duken shume bukur dhe jane shume domethenese ne ate forme

    Kur do iki ky sharlatan qe ka zaptuar kreun e Qeverise bashke me keta krimbat si kjo Ministrja deficente

    Reply to this comment
  • dritan April 6, 15:09

   TURP DHE INDINJATE per cdo ndryshim te historise , mesenjtoreja eshte nje nga objektet simbol te Shqiperise mbase me e rendesishmja e qytetit te Korces , vlera e saj eshte autenticiteti dhe jo modernizimi , per klasa moderne kemi plot , historia dhe kujtesa kombetare duhet ruajtur me fanatizem , po permend dy raste
   Ne Poloni , pas luftes qendra e qytetit te Varshaves e shkateruar nga bombardimet u rikonstruktua ne menyre skrupuloze identike sic ishte perpara luftes dhe me e pabesueshmja u ndertua me te njejtet gure qe kane qene me pare duke u mbledhur dhe vendosur nje per nje aty ku ishin me pare ,
   Raste ka pa fund sic eshte edhe rasti I teatrit ne Londer ku u luajten per here te pare veprat e Shekspirit ku rikonstruksioni u be me te njejtat material sic ishte ndertuar ne ate kohe a thua se Britania nuk kishte mundesi ta ndertonte shume me mire me materiale moderne , por jo ata ruajte autenticitetin
   Ja kjo eshte te ruash thesaret e kombit kur ate e DO , ndersa keta palo ( me vjen keq ta permend fjalen rilindas per keta barbare ) rilindas duan ta zhbejne historine e kombit duke zhdukur vlerat , si teatrin kombetar ne Tirane apo sot mesenjtoren e pare te ciles me perdhune duan t i nderojne edhe emrin NE MUZEU i ARSIMIT KORCE dhe jo MESONJETORJA E PARE SHQIPE Pra me pare ajo kishte vlera kombetare kurse tani duan t ja ulin vlerat si nje objekt me rendesi lokale
   ME C TE DREJTE ? Kush i duket vetja ketij barbari qe mund te beje dhe zhbej historine dhe kujtesen kombetare , nuk e di se si e kane pranuar qytetaret e Korces dhe gjithe Shqiperise kete perdhosje sepse ky objekt ka vlere mbarekombetare , kjo skote “rilindase” ka per qellim qe ne emer te modernizmit te lere kete komb pa themele pra ta CRENJOSE nga cdo vlere kombetare dhe ta beje ate te syrgjynoset , sepse nje popull pa histori eshte i destinuar te zhduket

   Reply to this comment
  • Ciao April 7, 00:12

   T’i rruash bythen Rames ti o qen se Rama po bene mbrekullira.Ti nuk ke sy te shikosh se te kane plasur.

   Reply to this comment
 2. demo April 6, 12:55

  Ky nxorri turirin prej OMGJ,
  I pa shkolle ,i pa kulture,,U mbajt me hijen e Kristaqit.
  Tani e nxorrui tamam turirin prej xhahili OMGJ..
  Respekto TRADITEN o gomar!
  Muze do te thote traDite.
  Lerja atyre ministreve passarela teknologjine 3D.

  Reply to this comment
  • dea April 6, 13:13

   Keto rregullime qe ben tani do tju kushtojne brezave me vone se nuk le astje historike pa prishur.Nje vind njihet nga historia kultura. ju keto I shkaterruat te gjitha.

   Reply to this comment
   • xxx April 6, 14:04

    po ai eshte qellimi
    Qe tu mohohet historia e kultura e deritanishme brezave te rinj. Dhe ti riformatojne e rimodelojne sic duan vete.

    Reply to this comment
 3. Ilirjan April 6, 13:11

  Shkolla e parë shqipe moderne është ngritur nga Edi Rama, sipas mëndjes së vet Edi Ramës-d.v. , në të njëjtën godinë dhe ambjente të Shkollës së Parë Shqipe .
  Karakteristikë e ndërhyrjeve të Edi Ramës është mos- dëgjimi i mendimit ndryshe, mospërfillja e mendimit profesional të specialistëve.
  Kjo është e vërtetuar në çdo qytet ku janë bërë ndryshime të identitetit të tyre në paraqitje dhe në përmbajtje.
  Është tepër fyese dhe poshtëruse, ndaj edhe mosvotimi i pritshëm për Edi Ramën më 25 Prill , është vetëm dhe vetëm faj i Tij, përgjegjësi direkte e Tij.
  Nuk e meritonte shumica e qytetarëve të Shqipërisë të vendosen në tabaka përballë Sali Berishës dhe Bandës së tij, me thika dhe pirunë në duar, në pritje për tu hakmarrë nga qëndrimi 8 vjeçar larg pushtetit.
  Kjo është fatkeqësia e rradhës për Ta .

  Reply to this comment
 4. Piro April 6, 13:13

  Zhdukni cdo gjurme te mesonjetores se pare , te ketij monumenti te arsimit dhe identitetit tone kombetar se keshtu do Janulla te harojme perpjekjet e te pareve tane per te shkruar shqipen e ndaluar nga Turqia dhe Kisha fanariote.
  Keshtu si Janulle e do edhe KRYESNOBI IGNORANT Edi Rama.
  Po i vihen minat trashegimise sone patriotike dhe kulturore dhe ne bejme sehir skandalet e ketij ignoranti qe mendon se me te vertete eshte i ditur (zaten keshtu mnendojne shume ignorante).

  Reply to this comment
 5. Arben April 6, 13:15

  Qe i ke bere beton te gjitha, mese e vertet o

  i gjate, qe habitesh, thjesht tregon se akoma

  nuk te ka dale droga.

  Reply to this comment
 6. Piro April 6, 13:16

  Po zhdukin cdo gjurme te mesonjetores se pare, te ketij monumenti te arsimit dhe identitetit tone kombetar se keshtu do Janulla: te harojme perpjekjet e te pareve tane per te shkruar shqipen e ndaluar nga Turqia dhe Kisha fanariote.
  Keshtu si Janulla e do edhe KRYESNOBI IGNORANT Edi Rama.
  Po i vihen minat trashegimise sone patriotike dhe kulturore dhe ne bejme sehir skandalet e ketij ignoranti qe mendon se me te vertete eshte i ditur (zaten keshtu mnendojne shume ignorante).

  Reply to this comment
 7. Lili April 6, 13:16

  Po po edhe ky si ajo barnabicja e serbise na thot njereze te sapo dalur nga mali!
  Normal atymerr urdherat ky per shqiperine!
  Turp qe nje kryeminister flet keshtu!!

  Reply to this comment
 8. Covidi/ER April 6, 13:52

  Ahh more Edi
  Ti nuk ke as art e as sy. Je nje kopjac i thjeshte dhe i palatuar.
  Ti ke dale nga magazina e vjeter e kristaqit dhe me emrin e tij hengre buke gjithe keto vite.
  Hija e kristaqit te ri si strehe mbi koke dhe te shoqeron ngado ku vete. Paçka se ti kerkon te kesh identitetin tend. Kurre nuk ke per ta gjetur. Sepse nuk di te besh asgje.

  Reply to this comment
 9. xxx April 6, 13:57

  Shume i lehte ky vleresimi yt.

  Kryebajga synon zhberjen e historise e tradites! literalisht
  Konkretisht.
  Ne cdo veprim ne cdo pune si me arkitekturen e Tiranes ku po shemb nje pas nje qendren, ne cdo koncedion infrastrukture qe ky akordon, ka qellim zhdukjen e asaj cka perbere HISTORI te Shqiperise keto 70 vjet. Sepse historine e shqiperise, popullin patriotet shkollaret luftetaret demokrate e perparimtare u vune ne vendin e historise qe u takon vetem nga sistemi komunist.

  Shikoni sesi ju drejtohet ne media protestuesve: Analfabete, injorante, te dale ng pylli…. Dhe krahasoje kete me citimin qe ju ka bere gazeta protestuesve artikulimit te shkelqyer te kritikes se tyre.

  Ramuti eshte antikomunist i terbuar, kjo e bashkon me Berishen me te cilin eshte ne koalicion de fakto.Ramuti eshte zogist dhe urrejtja popullore antizogiste kish nje nga vatrat e daj me te forta ne qytetin e perparuar te Korces.
  Ramuti eshte ujku qe po gllaberon kete popull jo vetem me pasurite natyrore e detin e token, por dhe hisorine e kulturen qe ia konservoi e ia vleresoi vetem komunizma.

  Ramuti ka per qellim shkaterrimin e gjeneratave te popullsise se tanishme shwiptare. Shkeputjen e lidhjes mes tyre, mohimin e gjeneratave te shkuara dhe historise e pasurise se tyre, Ramut monstra synon te modeloje ai gjeneratat e reja te popullatave qe po vijne ne vend, permes zhdukjes e mohimit te trashegimise kulturore e historike, permes shkaterrimit te arkitektures egzistuese te qyteteve, permes perzenies se popullates me emigrim, permes teksteve shkollore e programeve shkollore ku flasin funderrinat e pocawite e historise, permes sjelljes ne vend te fuqise puntore (grevethyese) nga vende te tjera, permes TURIZMIT MASIV, per te cilat po ben aeroporte porte e autostrada ku te mundet.

  Kete e ka planifikuar me kohe dhe projektin e ka vene perpara. Synon te kete zhbere tere infrastrukturen kulturore historike, si ate te prekshme si ate kujtesore, per 10 vjet. Ne 2030 kur Zaho si pinjoll i mbreterise eshte ne moshe madhore per politike e ka fushen te hapur e pasruar nga i ati.

  Te mvash me kembe Mesonjetorene pareb Mesonjetoren e Korces, do te thote te mbash ne kembe luftetaret dhe shkollaret perparimtare e demokrate te Shwiperise dhe t’u tregosh vendin tradhetareve si Muthat Frasheri me kompani. Mesonjetorja eshte mohuar. Eshte shkaterruar. Sepse do shkaterruar historia nga ai qe i intereson shkaterrimi i saj.
  Cdo “projekt” cdo gur qe “nderton” ky kryehorr eshte LUFTA e tij kunder historise kunder trashegimise kunder kultures e gjeneratave te deritanishme te popullit shqiptar.

  Rrofte kapitalizma qe na percau e na nenshtroi.

  Reply to this comment
 10. dritan April 6, 14:15

  TURP DHE INDINJATE per cdo ndryshim te historise , mesenjtoreja eshte nje nga objektet simbol te Shqiperise mbase me e rendesishmja e qytetit te Korces , vlera e saj eshte autenticiteti dhe jo modernizimi , per klasa moderne kemi plot , historia dhe kujtesa kombetare duhet ruajtur me fanatizem , po permend dy raste
  Ne poloni , pas luftes qendra e qytetit te Varshaves e shkateruar nga bombardimet u rikonstruktua ne menyre skrupuloze identike sic ishte perpara luftes dhe me e pabesueshmja u ndertua me te njejtet gure qe kane qene me pare duke u mbledhur dhe vendosur nje per nje aty ku ishin me pare ,
  Raste ka pa fund sic eshte edhe rasti I teatrit ne Londer ku u luajten per here te pare veprat e Shekspirit ku rikonstruksioni u be me te njejtat material sic ishte ndertuar ne ate kohe a thua se Britania nuk kishte mundesi ta ndertonte shume me mire me materiale moderne , por jo ata ruajte autenticitetin
  Ja kjo eshte te ruash thesaret e kombit kur ate e DO , ndersa keta palo ( me vjen keq ta permend fjalen rilindas per keta barbare ) rilindas duan ta zhbejne historine e kombit duke zhdukur vlerat , si teatrin kombetar ne Tirane apo sot mesenjtoren e pare te ciles me perdhune duan t i nderojne edhe emrin
  ME C TE DREJTE ? Kush i duket vetja ketij barbari qe mund te beje dhe zhbej historine dhe kujtesen kombetare , nuk e di se si e kane pranuar qytetaret e Korces dhe gjithe Shqiperise kete perdhosje sepse ky objekt ka vlere mbarekombetare , kjo skote rilindase ka per qellim qe ne emer te modernizmit te lere kete komb pa themele pra ta CRENJOSE nga cdo vlere kombetare dhe ta beje ate te syrgjynoset

  Reply to this comment
  • xxx April 6, 15:18

   kryehorri luan politiken greke e serbe brenda shqiperise.

   sepse perndryshe nese dikujt nuk i durohet vendi dhe kultura e tij ne kete fare feje sic s’e duron Kryebajga, ai le te emigroje atje ku i pelqen, ne NY, Londer, Tokio, Athine, Beograd, ku ti pelqeje. Por s’ka te drejte te na ndryshoje vendin kulturen e shqiperise.

   Reply to this comment
 11. mali April 6, 14:50

  shikoni! Na quan kafshe nga pylli!Ka ofendim me te madh se ky ,i bere nga kryeministri i nje vendi per popullin e vet?Ky bastard po ndjek gjurmet e Enverit.Ai prishi kishen e bukur te shen gjergjit dhe ndertoi nje magazine qe e quajti biblioteke,pa art,qe nuk terheq njeri ,pa le turistat,jo e jo.Asnje turist nuk ka deshire te vizitoje godinen e mesonjetores sepse nuk sheh gje interesante.Edhe Peleshi eshte fajtor ne kete masaker te tradites.Prandaj duhen zhdukur keta nga skena politike.

  Reply to this comment
 12. dritan April 6, 14:56

  TURP DHE INDINJATE per cdo ndryshim te historise , mesenjtoreja eshte nje nga objektet simbol te Shqiperise mbase me e rendesishmja e qytetit te Korces , vlera e saj eshte autenticiteti dhe jo modernizimi , per klasa moderne kemi plot , historia dhe kujtesa kombetare duhet ruajtur me fanatizem , po permend dy raste
  Ne Poloni , pas luftes qendra e qytetit te Varshaves e shkateruar nga bombardimet u rikonstruktua ne menyre skrupuloze identike sic ishte perpara luftes dhe me e pabesueshmja u ndertua me te njejtet gure qe kane qene me pare duke u mbledhur dhe vendosur nje per nje aty ku ishin me pare ,
  Raste ka pa fund sic eshte edhe rasti I teatrit ne Londer ku u luajten per here te pare veprat e Shekspirit ku rikonstruksioni u be me te njejtat material sic ishte ndertuar ne ate kohe a thua se Britania nuk kishte mundesi ta ndertonte shume me mire me materiale moderne , por jo ata ruajte autenticitetin
  Ja kjo eshte te ruash thesaret e kombit kur ate e DO , ndersa keta palo ( me vjen keq ta permend fjalen rilindas per keta barbare ) rilindas duan ta zhbejne historine e kombit duke zhdukur vlerat , si teatrin kombetar ne Tirane apo sot mesenjtoren e pare te ciles me perdhune duan t i nderojne edhe emrin NE MUZEU i ARSIMIT KORCE dhe jo MESONJETORJA E PARE SHQIPE Pra me pare ajo kishte vlera kombetare kurse tani duan t ja ulin vlerat si nje objekt me rendesi lokale
  ME C TE DREJTE ? Kush i duket vetja ketij barbari qe mund te beje dhe zhbej historine dhe kujtesen kombetare , nuk e di se si e kane pranuar qytetaret e Korces dhe gjithe Shqiperise kete perdhosje sepse ky objekt ka vlere mbarekombetare , kjo skote “rilindase” ka per qellim qe ne emer te modernizmit te lere kete komb pa themele pra ta CRENJOSE nga cdo vlere kombetare dhe ta beje ate te syrgjynoset

  Reply to this comment
 13. Populli April 6, 15:50

  Qe ende te besosh e japesh rendesi se c’fare thote Rama, ose je dement pa sherim, ose je idiot i lindur. Jo se ata te tjeret nga krahet e tjera te Politikes jane me te mire se nje Parti me te njejtit Pronare jane te gjithe keta, por Piktori eshte bere lolo fare, po fare ama.

  Ky eshte konsumuar totalisht, por eshte dhe ne hall te madh se padronet e tij e duan prape Kryeminister. Hedh vallen nga belaja i shkreti Piktor. Ju fut rruges se Mu…tit qe ne France, tani duhet te vazhdoje e te kerceje tango me shejtanin.

  Reply to this comment
 14. Taku April 6, 16:05

  Ju o komentues nga pylli direkt erdhet ketu? Nuk paski bere pushim fare … te mjeret ju

  Reply to this comment
 15. mirel April 6, 16:12

  Kerma Ramut, nga pylli vjen ti. Korca eshte qendra e kultures more pis i Dules.
  Ty te shkerdhen Dulja o qelbesire rrugace e urave te Parisit.
  Je mesuar te drogohesh si qen rrugesh dhe me bythen jashte te ta shkerdhejne rracen nga Berisha e Dulja e Vucici me shoke. o pis i ndyre, dobic i Zogut.
  Maskarai me i ndyre, qe e shkaterroi Historine e Shqiperise, shiti Butrintin, dhe vuri tabela greke ne Valbone. Sot shitit Detin, dhe po shet gjithe Shqiperine.
  Hapini syte o popull se po ju ben rrecke per serbet e greket. Jeni kthyer emigrante ne shtepite tuaja.
  Nese muzete kane zene merimanga, keto jane merimanga jane kermat e Ramutit dhe te pushtetit abuziv qe duhen zhdukur nje ore e me pare.
  Jo mesonjetorja. Eshte ikone e gjuhes shqipe

  Reply to this comment
 16. Juli April 6, 16:12

  Ueee paskën dalë byrekxhijtë e shqupit.
  Kanë qenë gjithë ato artikuj që i kanë luajtur fenë shqupistave. U zhdukët fare !!!!!!!!
  Sot byrek byrek ,usta Sali , katër copa bëjnë një pare(me ulje 50%) usta Sali.
  Lexoni Jorgo Mandilin …..

  Reply to this comment
  • mirel April 6, 16:46

   Po pse mor kurve e Dules, kush na qenka Jorgo Mandili, qe ta lexojne shqiptaret?
   Jorgo kurva e Ramutit do i japi mend Shqiperise?
   Nga Shqupi keni dale ju, o morra te zorres se Berishes.
   Ku u ngjiz Ramut ndyresira, a nuk u ngjiz ne Shqup?
   O kerma te Haleancave, e shisni veten per me te mire nga SHqupi.
   Nje mut jeni, o Pisa, o kerma, o tradhetare te ndyre. Ju e shitet Shqiperine si Shqupi, ne mos me keq, o putana te Dule Vucicit.
   Tani na e perdorni dhe Mandilin si brand. gorre muti

   Reply to this comment
   • Qwerty April 6, 20:23

    Bravo Juli! Ti dhe Taku aty me larte jeni te vetmit rilindiote qe kane marre guximin te komentonine kete rast. Imagjino qe edhe vete shoku kapterr qe eshte simboli i idiotit te dobishem per partine ne kete rast ka heshtur. Vetem per kete gjest te guximshem e meritoni sufllaqen me dopio pite.

    Reply to this comment
 17. Dhimbia e madhe Popull April 6, 16:37

  O ku eshte PERENDIA !?s’ka ma BURRA Shqiperia…!

  *MESONJETORIA e PARE ATDHETARE me A>B>C>neprkembet nga ANTISHQIPTARE.!!!

  Ku jeni o ATDHETARE…Thuajeni Fjalen TUAJ, jo me FJALE….Deri kur keshtu ME!?
  Faleminderit komentuesve ne mbrojtie te MESONJETORES se PARE A.B.C. -Korce.

  Dhimbia e madhe POPULL!

  Reply to this comment
  • mirel April 6, 16:55

   Kush do flasi? te gjithe aktiviste e aktiviste jane bere si shurdhmemece dhe postojne vetem brockulla sipas axhendave te tyre. Asnje nuk e ka axhende Shqiperine.
   Ti besosh ketyre kermave qe sot e mbajne veten per mendjellinj, eshte njelloj si ti shesesh femijen nje pedofili.
   Shqiperia katandisi ne nje femije e perdhunuar nga pedofilet. Kafshet bastarde qe prodhon pushteti jane armiqte e ketij kombi. Kafshet bastarde qe prodhon servilizmi dhe interesi jane armiqte e ketij kombi.
   Ngrihen servilet dhe postojne per harbuterine mediatike, ndersa per shkaterrimin e shtetit dhe shitjen e Sovranitetit bejne sikur nuk degjojne. Njerez te ulet, nivel i ulet. Mjerim dhe percundnim,

   Reply to this comment
 18. toni April 6, 18:13

  kto komentet me duken sikur jan ne mbledhje ke shqupi njeri me shpellar se tjetri

  Reply to this comment
 19. mirel April 6, 19:00

  Idiotet shqupisa nuk mund te perdhosin punen e mire qe eshte bere me monumentet e kultures, perfshire ketu edhe rinovimin e Mesonjtores se Korces. Zagaret shqupisa le te lehin, fitorja ne 25 Prill eshte e sigurt. Pune jo gjume, pune jo ham – ham…

  Reply to this comment
 20. Korço jone me kulture mijvjeçare vjen nje IDIOT DHE BEN ÇFARE DO ???? April 6, 19:32

  Korça e korçareve dhe JO E ZAGAREVE !
  Po ky kryeminister Idiot , do te beje çdo gje vete , por fatkeqesisht i ben shume keq .
  Edo ben nje gje te vetme qe duhet te besh SHKO LAJ DUART DHE PREJ THONJTE SE NA E SHPIFE ,

  Reply to this comment
 21. Nxenesi i vitit 1951 April 7, 00:13

  KORCARE, TE MOSHUAR DHE TE RINJ NE MOSHE. JU QE KINI QENE ULUR NE BANKAT E SHKOLLES MESONJETORJA E PARE SHQIPE, ASHTU SI DHE UNE QE KAM QENE NXENES I KESAJ SHKOLLE NE VITET 1951–1958
  ME KETE SHKATERIM QE I BERI HISTORISE TE SHKOLLES TONE, KY NJERI I SHKALLUAR NGA TRUTE E KOKES, DUHET TE MARE NJE DENIM:
  ASNJE NGA NE, ISH NXENESIT E KESAJ SHKOLLE SI DHE FAMILJARET TANE, TA DENOJME KETE SKIZOFFEN DUKE MOS VOTUAR PARTINE QE AI PER KARIERE DHE EGO PERSONALE PO DREJTON PER KAQ SHUME VITE!
  VOTONI KUNDET PS QE KA ZAPTUAR edi rama ose edi skizofreni!
  Me jane mbushur syte me lot kur shikoj çfar i ka bere ky skizofren shkolles time, shkolles tone!
  MOS E VOTONI PS!

  Reply to this comment
 22. Populli April 7, 00:49

  Te jemi te qarte. ” Progresistet ” Rilindas kane nje mision te rendesishem ne axhenden e diktuar nga pronaret e tyre Globale.

  Shkaterrimin e trashegimise kulturore gjuhes dhe historise kombetare, shkaterrimin e vlerave lokale, shkaterrimin e pavaresise ekonomike individuale, shkaterrimin e vlerave familjare njerezore dhe promovimin e homoseksualitetit dhe axhendes transgender ku nuk duhet te kete dallim Mashkulli nga Femra.

  Dhe te gjitha keto na i shesin si progres dhe modernizem. Ne fakt eshte e kunderta. Nje Popull i cili humbet sensin e historise se nga vjen e c’fare eshte, dhe harron te kaluaren e tij, ai Popull eshte i destinuar te shperbehet, shkaterrohet dhe asimilohet ne te ardhmen

  Kete program ju kane vendosur para padronet e tyre, e kete po bejne keta plehra te shitura te Axhenda Globale.

  Reply to this comment
 23. edi April 7, 08:36

  Jo o Mireli nr 1 , jane shitur ose per nje vend pune (njelloj si dhe sindikatat)ose me leke ne dore. Na del ne skene nje mirel 2 dhe e quan zhvillim prishje e monumenteve historike.

  Reply to this comment
 24. shqiptari April 7, 10:10

  Bastrard i felliqur dhe ANTISHQIPTAR.Ja fale gjithcka serbeve e grekeve dhe po ndryshon historine e Shqiperise ne dem te saj.Zoti te ardhte hakut se te jete per shqiptaret injorante dhe frikacake ti e zhduk kombin tone.Per tete vjet bere ate qe serbe e greke nuk e bene per 100 vjet.FUNDERRINE DHE AGJENT I UDB-se je .

  Reply to this comment
 25. KORÇARI April 7, 11:46

  Rama është Analfabeti më I madh,
  Rama ka zbritur nga pylli dhe shpellat dhe nuk ka asnjë ndryshim me Sallën. Sala I linte të kalbeshin, Rama ju zhduk identitetin.
  Dy mutër janë..

  Reply to this comment
 26. Remo April 7, 13:20

  Nje restaurim i peshtire qe i humbet identitetin asaj qe eshte shkolla e pare Shqipe. E me keq akoma edhe gjuha prej rrugaci qe perdori kryeministri i vendit. Arroganca qe perdori ne qytetin e kultures dhe pikerisht perpara asaj shkolle qe ka percjelle vetem dijen por edhe sakrificen shekulllore te Rilindasve tane per ta bere te mundur ate qe Osmanet turq dhe Fanarjotet greke na e kishin mohuar me te gjitha metodat e nje INKUIZICIONI te vertete. Turp, me perpara duhet te pyese specialiset e asaj fushe per nje restaurim qe i duhej por duke ruajtur identitetin e dikurshem sepse per kete eshte shpallur edhe Muze. Tani ajo ngjan me nje kafene.Me kete ja humbet edhe vlerat vetes per te gjitha ato transormime qe i ka bere atij qyteti. Duhet te nderhyet perseri nga specialistet dhe ti kthehet tradites ashtu si duhet.

  Reply to this comment
 27. Dhimbia e madhe popull. April 9, 16:22

  Komentuesi *Popull* me popullin sa komentuesit e tjere ATDHETARE>jam. Vete fjala *RESTAURIM* e thote c’duhet bere…jo c’behet.
  Dhimbie e madhe POPULL!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim