Protesta pro dhe kundër qeverisë në Shkup

April 22, 2016 09:27

Protesta pro dhe kundër qeverisë në Shkup

Për të nëntën ditë në Shkup kanë vazhduar protestat kundër politikave të pushtetit. Mijëra qytetarë nën organizimin e lëvizjes qytetare “Protestoj”, kanë dalë për të protestuar kundër vendimit të presidentit të Maqedonisë Gjorgje Ivanov, që të falë politikanët të cilët Prokuroria Speciale Publike, i heton për përfshirje në manipulimet zgjedhore dhe korrupsion.

Protestuesit kanë kërkuar dorëheqjen e menjëhershme të presidentit caktimin e një date zgjedhjesh si dhe formimin e një qeverie teknike që do ta përgatis vendin për zgjedhje.

Ndërkohë përkrahësit e pushtetit në Shkup, para Parlamentit të Maqedonisë kanë protestuar në mbështetje të idesë se zgjidhja e vetme për të dalë vendi nga kriza është organizimi i zgjedhjeve më 5 qershor. Protestuesit në mbështetje të pushtetit kanë përkrahur gjithashtu dhe vendimin e presidentit Ivanov që të falë politikanët.

April 22, 2016 09:27
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*