Protesta, tërhiqet Qeveria: Anullohet VKM për provimet e mbartura

December 6, 2018 13:09

Protesta, tërhiqet Qeveria: Anullohet VKM për provimet e mbartura

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka zhvilluar një takim me rektorët e universiteteve ku është marrë vendimi për këtë pakënaqësi të studentëve.

Në një deklaratë për mediat Nikolla ritheksoi edhe njëherë se ndryshimin e tarifave e kanë në dorë vetë universitet dhe jo qeveria.

“Qeveria nuk bën as ulje as ngritje të tarifave të studimit, janë unuiversitetet ata që vendosin për çdo tarifë. Sot buxheti i shtetit mbulon mbi 70% të kostos reale të studimit të 80% të programeve të studimit.”-tha ministrja.

Në fund të fjalës ajo bëri me dije se qeveria do shfuqizojë vendimin për tarifën për provimet e mbartura.

“Ndërkohë që sot qeveria do shfyqëzojë vendimin për tarifën e provimeve të mbartura.”-mbyylli fjalën e saj Nikolla.

k.a. / dita

December 6, 2018 13:09
Komento

16 Komente

 1. intelektuali December 6, 13:18

  ME DYSHANJOSET NE BALLE DREJT MAJAVE TE LARTA TE KOMUNIZMIT ENVERIST

  Po c’pune do te bejne keta dyshanjoza arrogante qe duan ta shtyjne jeten qyl si Enveri?

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 December 6, 13:37

  more po ça tha dje ai K/psikopati??
  “Protesta e sudentëve, Rama: Nuk paguaj shpenzimet për ngelësit”?!
  si gjithnjë më parë flet dhe pastaj e dredh??

  Reply to this comment
 3. Amerikani December 6, 13:52

  Te gjitha kauzat e drejta si kjo e studenteve , ne te cilat opoziten e perzene me shkelma, gjithmone fitojne.

  E njejta gje ndodhi dhe me protesten kunder demontimit te armeve kimike ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 4. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha December 6, 14:03

  @NTELEKTUHALIT
  Si lares brekesh i Vito Kapos sot paguhet nga Andi Bushati nipi i shokut Hysni qe ish krahu i djathte i shokut Enver dhe numuri dy i diktatures me te eger kAmuniste!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Si ka mundesi qe ‘intelekltuHali’ flet vetem keq per shokun Enver e nuk thote asgje per shokun Hisni dhe vkalnin KAPO qe eshte 28 vjet ne shtet e ne qeverri!!!!

  Reply to this comment
 5. Arbeni December 6, 14:08

  Pse habiteni? A nuk u be garant Rama per te demontuar ketu armet kimike e pastaj nga protesta terhoqi sumen? Ne ka gje qe e ben kete gomar te ndale pellitjen e te kuise si buce eshte protesta. Prej saj ketij dhjaksi i shpeton shurra ne breke.

  Reply to this comment
  • Ina Branko December 6, 18:30

   Te te degjohet zeri paqesisht qenka dhjaksje.. falendero Zotin qe qeveria e sotme eshte kjo qe eswhte se te ishte ajo e saliut tend sot studentet do ishin percare nga policet

   Reply to this comment
  • erinda December 6, 19:36

   Dhjaks seshte epitet I duhur per nje njeri qe degjoi zerin e studenteve ne kohe dhe nuk lejoi qe te degradohej situate si ne kohen e saliut

   Reply to this comment
 6. fteri December 6, 14:21

  Kjo është një tërheqje domethënëse nga qeveria e Edi Ramës, i cili kishte argumentuar më herët se këto masa ishin të domosdoshme për studentët ngelës ,për të luftuar dembelizmin e kalbëzimin ,drogën dhe pijen e kriminalitetin ,që studenti të përmbushur objektivat për mos qënëngelës ,por dhe reduktimin e deficitit buxhetor të universiteteve.

  Nxënsit dhe studentët sot merren më shumë me drogë se sa me mësimet ,mijra vdesin nga droga,familjet zbrazin xhepat për ti arsimuar ,kjo situatë ka shkaktuar bllokim të jetës së nxënsit apo studentit ,ka shkaktuar strese psikologjike ,ku varfanjakët shqipëtar pasi mbarojnë universitetin apo shkollën nuk punësohen pasi nuk ka vende pune ato sorollaten përsëri rrugve ,duke vrarë veten ose largim jashtë vendit rrugve të europës plakë për tu rinuar e droguar ,rrugë pa prespektivë.!

  Ky reagim është në kohën e vendin e duhur, pasi nuk ka asnjë forcë politike të aftë e të ndershme të zhvilloi vendin dhe arsimin me politika e strategji afatëgjatë,ku studentët shqipëtar që rrjedhin nga familje varfanjake të mos përfundojnë rrugve .

  Reply to this comment
 7. fteri December 6, 14:30

  Kjo është një tërheqje domethënëse nga qeveria e Edi Ramës, i cili kishte argumentuar më herët se këto masa ishin të domosdoshme për studentët ngelës ,për të luftuar dembelizmin e kalbëzimin ,drogën dhe pijen e kriminalitetin ,që studenti të përmbushur objektivat për mos qënë ngelës ,por dhe reduktimin e deficitit buxhetor të universiteteve.

  Nxënsit dhe studentët sot merren më shumë me drogë se sa me mësimet ,mijra vdesin nga droga,familjet zbrazin xhepat për ti arsimuar ,kjo situatë ka shkaktuar bllokim të jetës së nxënsit apo studentit ,ka shkaktuar strese psikologjike ,ku varfanjakët shqipëtar pasi mbarojnë universitetin apo shkollën nuk punësohen pasi nuk ka vende pune ato sorollaten përsëri rrugve ,duke vrarë veten ose largim jashtë vendit rrugve të europës plakë për tu rinuar e droguar ,rrugë pa prespektivë.!

  Ky reagim është në kohën e vendin e duhur, pasi nuk ka asnjë forcë politike të aftë e të ndershme të zhvilloi vendin dhe arsimin me politika e strategji afatëgjatë,ku studentët shqipëtar që rrjedhin nga familje varfanjake të mos përfundojnë rrugve urije .

  Ky është fytyra e përbinshit kapitalizmit gjakatar , që i pi popullit gjakun me kallam pika -pika si neperka !.

  Reply to this comment
  • mirel December 6, 15:56

   Po pse shembullin e kujt marrin studentet qe drogohen?
   Kush ua ka krijuar modelin e mbijeteses me hile?
   Shteti ka nje arme: Provimin
   Ta vleresoje realisht studentin, nese kalon dhe e ka hak bravo, nese nuk kalon, tutje.
   Perse duhet qe te jete leku stimuluesi?
   Duhet te jete nota , apo jo?

   Reply to this comment
 8. Arben December 6, 15:33

  Vetem fillimi.

  Reply to this comment
 9. Zgalem December 6, 15:34

  Qeverria beri mire , qe u terhoq ne vendimin e saj , per pagesen e ngelsave te Universiteteve , pavaresisht se ligji eshte normal . U duk qarte se protesta e studenteve , ishte organizuar mire , si duket me rrjetet sociale . Gjithnje dikush duhet te toleroje , per te gjykuar me gjakftoftesi Kete beri Qeverria , Pavaresisht se protesta nuk kishte motiv te arsyshme . Ne prapaskene ishte politika , qe I nxiste studentet . Besoj se dhe nxitesit I mesuan , qe te mos pranonin figura politike ne krye te protestive , qe po merrnin permasa jo te vogla . Fituan studentet ngeles . ne kohen e protestes kafenet ishin bosh , sepse protesusit jane frekuentese kafeneshe Ne fund te fundit , u shua nje sherr , qe krijon shqetesime ne jeten e perditeshme , qe I duhet vendit . Me kohe , duhet te studjohet me mire dhe ligji te rivendoset , sepse tonin ligjshmerise nuk duhet tja japin te prapambeturit . Shikoni ligjit , qe ka propozuar PD , ligji I dekriminalizimit dhe I vettingut te politikes . Jane projekte per te humbur kohe Kjo opozite ka opsion regresiven . Shembujt jane te shumte , por me i fresketi eshte protesta , per te mbajtur ndertimet e jashtligjshme te Unazes se Tiranes . Nuk them se Qeverria shkelqen , por perpiqet . Nevoja e nje opozite konstruktive , ka kohe , qe I duhet politikes qe nuk eshte perfekte . Zgalem

  Reply to this comment
 10. info analitike December 6, 16:33

  Bravo i qofte studenteve qe e bene te beje cicin kriepsikon jo si keta pleqte ushtarake te Dites qe mbeten duke u qare po nuk ia mbajti te dilnin njehere ne protesta si keta studentet. Prit, prit o kriepsiko se nuk ke pare gje akoma! Vazhdo te nxjerresh marrezi nga goja per studentet po mos harro se po u bashkuan tokne zemerimin e tyre studentet gjej vrime ku te futesh! Pyet pak Nexhon e biroistet se ata e kane provuar.

  Reply to this comment
  • info dallaverja December 6, 18:02

   Edhe ti infoanusi ke qene ngelacak.?! Dhe keta plehra do rrezojne qeverine e ligjshme te shqiptareve. Mbetesit jane mbetes info leshi. Ti vazhdo tirr leshin e SHQUP-it se e tjerr mire dhe beje breke per Republiken e re te hajduteve dhe krimineleve.

   Reply to this comment
 11. damam dimashi December 6, 22:50

  po pse moj injorante ministre,ti dje the se eshte i drejte vendimi,e shalgjati yt i quajti ngelsa! Kurse sot ben prapsime.Ju jeni frikacake e bythpambuke, dhe po luftoni si te ruani pasurine e vjedhur. Ikni shporruni bashke me shalgjatin ,para se u terhequr studentet zvarre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*