Protestat e artistëve/ Rama thyen heshtjen: Debat i stërvjetër e stërlodhur, pa asnjë vlerë

February 13, 2018 09:33

Protestat e artistëve/ Rama thyen heshtjen: Debat i stërvjetër e stërlodhur, pa asnjë vlerë

Debati i gjerë mes artistëve dhe ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro për zhvendosjen e Teatrit Kombëtar ka shqetësuar dhe qytetarët. Këta të fundit kanë shprehur shqetësimin e tyre në Facebook-un e kryeministrit Edi Rama, i cili deri më tani nuk ishte përfshirë në këtë debat.

Një prej qytetarëve i shkruan kryeministrit se artistët folën nga plasja e shpirtit dhe se kështu janë thuajse të gjithë qytetarët.

Rama ka thyer heshtjen, duke thënë se nuk i ka dëgjuar aktorët, por që sipas tij, debati është pa asnjë vlerë e asnjë kuptim. Sipas kryeministrit, asnjë nuk jep dot leksione dhe se në këto katër vite do bëhet shumë punë, përfshi dhe Teatrin e Ri Kombëtar, duan apo s’duan artistët.

Qytetari: E dëgjove Robert Ndrenikën Edo? Po Bujar Asqeriun? Folën nga plasja shpirtit…kështu jemi pothuaj të gjithë, edhe pse të japim votën që të mos fitojë më ai Qoftëlargu!

Rama: Jo Andi nuk i kam dëgjuar dhe nuk e di çfarë plasje kanë, po di që debati për të mbrojtur godinën e rrënuar të teatrit, është një debat i stërvjetër, i stërlodhur dhe pa asnjë vlerë e asnjë kuptim sot! Sa ka bërë qeveria ime për teatrot, muzetë, stadiumet në vetëm 4 vjet nuk i kanë bërë të gjitha qeveritë bashkë në 25 vjet! Nuk mjaftojnë? Aspak. Por ama leksione të asnjë lloji s’na jep dot askush dhe në këto katër vjet do bëjmë ende më shumë, përfshirë edhe Teatrin e Ri Kombëtar, duan s’duan ata që s’dinë çfarë duan!

 

o.j/dita

February 13, 2018 09:33
Komento

20 Komente

 1. anticensurë25642654 February 13, 09:47

  fantastik është shitësi i ri i detit!!
  e bëri fejsbythën telef!!
  po përse flet si një harbut,si një kurvë e ndyrë mashkull mor gjatosh pa tru??
  ti or skuth që pshurreshe në brekë para se të kapje atë karrige,e dridhje larg e larg kurse sot se ke problem të ofendosh”Jo Andi nuk i kam dëgjuar dhe nuk e di çfarë plasje kanë,”,pra ti thuash dy personaliteteve të artit “çfar plasje kanë”,më duket pak si e ndyrë!më duket pak si prej të luajturi mënç!
  edhe unë personalisht jam kundër “asistencës sociale”,punës me rrogë të artit,por në asnjë nga shkrimet e mia nuk kam shkruar asnjë fjalë të tillë!!dhe po qe se duhet të thotë dikush një fjalë jemi ne!!sepse ne paguajmë me taksat tona atë “asistencë” bile jemi ne që paguajmë dhe harbutërinë tënde!!këtë mos e harro mor pushti i tironës!!
  dhe tradhëtar dhe harbut,i fëlliqur si një kurvë e ndyrë në fund të karrierës

  Reply to this comment
  • adri February 13, 20:50

   Edi rama ka marre nje gris qe ka qene martuar tre here. Tre here ka qene martuar Linda Rama. E shikoni kush e drejton shqiperine nje i pas moral. Nje artist I deshtuar qe ka urrejtje per artistet e vertete dhe te suskseshem. Nje njeri fodull dhe i ceket si Edi rama qe ben marreveshje anti kombetar me gekun dhe serbin qe historikisht Kane copetuar dhe sulmuar shqiperine dhe shqipetaret. Ky njeriu pa moral dhe i papergjegjeshem po demton shqiperine

   Reply to this comment
  • mirel February 13, 21:17

   Do te thote qe eshte i stervjeter qe ne kohen qe e ktheu Bingo!
   Me nje fjale boll me cate trapin
   Deri aty ka arritur pergjegjesia e Ramutit para popullit!
   Cfare do qe ben, dhe tradhetine me te madhe si me detin dhe varrezat po i kalon me arrogancen me te madhe.

   Reply to this comment
   • SPSS February 14, 00:16

    Kush e ktheu në bingo godinën e teatrit? Natyrisht që ti nuk e di, sepse nuk ke hyrë ndonjëherë në atë sallë, por po ta them unë që ta mësosh se ajo sallë u kthye në bingo nën qeverisjen e idhullit tënd, por edhe me miratimin e aktorëve thotë Robert Ndrenika Nuk ka faj se në atë kohë Ndrenika ishte deputet dhe nuk kishte nevojë për teatrin, ndërsa sot një pensionist që mburret me kontributin e dhënë në skenë 30 vjet më parë dhe mendon të shtyjë ditën në atë godinë ku kaloi pjesën më të bukur të jetës së tij. Por si shumë kolegë të tij, edhe ai, e kujtonin kapitalizmin si “hallvë me shumë sheqer” ndaj sot kërkojnë të mbahen me fondet e shtetit, si dikur. Jo vetëm kaq, por na tregojnë se ata janë artistë të mëdhenj dhe mendojnë se shoqëria ka detyrimin ti paguaj ndonëse ata me punën e tyre nuk justifikojnë as energjinë elektrike që konsumojnë e jo pagat e tyre. E megjithëkëtë mendojnë se kanë të drejtë të vendosin ata për fatin e godinës së teatrit kombëtar. Fatmirësisht, injoranca nuk konsiderohet argument

    Reply to this comment
 2. Me i qete z:kryeminister me mir per te gjithe ne dhe vet Debatin February 13, 09:55

  E keqja nder ne shqiptaret ,qe eshte nji e mete shkaterruese per shoqerine tone ,
  eshte personalizimi cdo debati e Problemi ,
  duke mos e para ate si nji Problem i te gjitheve ,
  si nji ceshtje qe i takon shoqerise Shqiptare ,te ardhmes se Artit e Kultures ne ate vend.
  Natyrishte qe kur dikush i drejtohet z.Kryminister ,duke i kerkuar te ballafaqohet me Protesten e Artisteve , zgjon ke ai Revolt ,sepse per hir te realitetit ka bere me shume se cdo qeverri tjeter ,perball se cilave ,artistet s’guxuan te ngren zerin asnjiher .Te pakten ne kte form Proteste si sot jo. Dhe un mendoj se pikerishte kjo revolton z.kryeminister sot . Dje heshten para antishqiptareve e shpellarit ne pushtet e sot para pushtetit te shqiptareve cirren ,pa kuptuar se ata i drejtohen ktij kryeministeri qe kupton se cdo te thote Art e Kulture ,cdo te thot qytetari e institucion kulutre ,cdo te thote Teater.

  Reply to this comment
 3. Drejtesia do te behet,don apo nuke don ti e berishovici me sozi. February 13, 11:59

  Te demlarosh per artistet se cfare plasje kane, kure ata shprehin dhimje ne mbrojtje dhe respekt e nderim per artistet qe shkuan nga kjo bote e pshurrur nga ti e politikat bastarde te Tiranes zyrtare ne dite e vite deri me sot,nuke do te thote kulture e dije,por perdhosje ndaj vetes,familjes,partise qe te katapultoje si pjelle e ligesise qe ishe dhe mbete duke u trimeruar nga fuqia e pushteteve,megjithse SOVRANI ne zgjedhjet e fundit parlamentare te nxori te dhjere por “krenare”,ti o edvinovic mbete po mije kenetash e mizekali,pra produkt i cilave je.Mjaft eshte MJAFT per ty o produkt i botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imitalo-politik ne dite e vite.O ti edvinovic qe nga te pabreke te la dita dhe miljoner te ngrysi nata,prit se nuke ke pare gje akoma,kure e djeshmja dhe e sotmja do te mbetet nje enderr,dhe e nesermja e afert ne nje ferr pa fund nga bange e akuzes ne burgun e Recit.Ti qe perdhose,grabite dhe tjetersove nga fuqia e pushteteve pasurine kombetare,pronen private, indentitetin e Tiranes dhe artisteve shume shpejt do te keshe megjithe sozi nje fund te turpshem,te shpejte e pa kthim.Dhe se fundi po te kujtoj,perse ishit dhe mbetet ne krie te tre pushteteve ti me sozi,SVRANI,USA dhe BE-ja kerkuan Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimit. Besoni,binduni dhe rrefehuni per ligesite tuaja dhe sozive tuaja qe populli e Zoti te meshirojne si autor e bashkeautore ne mijra krime e super korrupsione te denoncuar me ze,figure e deshmi te gjalla sa istitucionale,aqe dhe me shume popullore e medjatike.

  Reply to this comment
 4. Fatmiri February 13, 14:00

  Pershendetje Kryeminister Edi Rama ! Me aktoret qe e quajne veten “artiste ” mbaj te njejten qendrim qe mbajte me Nerenxat e Himares ! Nderto Teatrin sic eshte projekti , sepse ajo eshte godine shteterore , pra e popullit dhe jo e aktoreve , qe jane pakice dhe duan te behen “pronare ” edhe te nderteses dhe truallit te teatrit kombetar, por harrojne se jane pronare vetem te talentit te tyre , qe mund ta perdorin ku te duan dhe si te duan !
  Ju pergezoj per gjithcka keni arritur dhe me shume kujdes per pensionistet . Edhe njehere ju pershendes dhe ju pergezoj per vendosmerine tuaj per reformen ne drejtesi dhe reformat e tjera me perjashtim te taksave per pensionistet!
  Fatmir Xhamballati

  Reply to this comment
 5. intelektuali February 13, 14:27

  ARTISTET QE DUAN TE MBAJNE PIRAMIDEN E ENVERIT MERITOJNE GELBOQET QE PO U HEDH EDI RAMA DIREKT NE FYTYRE

  Arjan Cani kishte ftuar ne studio artistet me dyzine dhe nje BIBE artiste dru me pre fodulle dallkauke i u kundervu kolegut te saj qe pyeste Edi Ramen: Pse mbante dhe e mbronte Piramiden e Enverit me nje stoicizem bolshevik te papare, kur po prish Stadumin Kombetar nje veper arti nga koha e Duces dhe akoma me keq kur do te prishe Teatrin Kombetar dhe ta coje ne brimen e miut mes parafabrikateve te Kohes se Qepes te Enverit? Pra kjo BIBA artiste dru me pre i tha kolegut te saj qe ta mbyllte gojen se per Piramiden Edi Rama ka te drejte.

  Atehere:

  Ne, intelektualet properendimore u themi ketyre artisteve dru me pre te Enverit dhe Partise:

  MIRE PO JU A BEN EDI RAMA QE JU KA HEDHUR GELBOQEN E TIJ ENVERISTE NE FYTYRE!

  Reply to this comment
  • Gringo February 13, 18:47

   Intelektual properendimor ti??? Ahaha. Ti je nje vemje, nje sifiliz dhe nje i semure halucinant qe ndot blogun e Ditas me komentet e tua idioteske. Ti je nje pinjoll i “fossileve antikamuniste” qe Enveri jua leroi pemen gjenealogjike deri ne gjeneze. Prandaj kerpudha si ty flasin me vete.Historia e ka damkosur seren tuaj me vulen e tradhetarit dhe bashkepuntoreve te okupatorit o intektuhale e Shqiperise.

   Reply to this comment
   • intelektuali February 14, 09:54

    Ore ti MUT fanatik po me ke flet ti more rrugac?

    KOHA SADISTE E ENVERIT KA IKUR NJEHERE E PERGJITHMONE, POR KA MBETUR FARA E KEQE QE HODHI ENVERI ME NEXHMIJEN NE TROJET TONA ME QEN TE ZGJEBOSUR SI PUNA JOTE

    Eja ketu tek Tajvani qe te mesosh sa te vlen lekura e sadistit vrastar qe te ikesh pa BOLE qe te provosh ne kurrizin tend se keshtu veproi edhe xhelati i Enverit Mehmet Shehu me katunaret lushnjare do vite me pare.

    EJA TEK TAJVANI QE TE SHIKOSH SE SA TE VLEN LEKURA E HALABAKUT FANATIK!

    Dhe:

    Vuri vetes o ftyremut nje emer tjeter pershembll me mire te shkon emeri Putin ose Kim.

    Reply to this comment
 6. demo February 13, 14:37

  E cmoj protesten tende te drejte Anticensure!Me kete shitjen e dyte te detit,ky pallosh e rrezoi perfundimisht ate arsye perse e votuam.Per te vjedhur vodhi me shume se i pari.Ato concessionet miljardare te shendetsise,qe sic thote miku i tij Kokedhima,e kalojne 10 fish vleren e gjithe spitaleve,ambulancave,laboratoreve te vendit.Po kur vajti lepiu ate qe peshtyu per detin,kete nuk ja falim dot.Kishim shprese tek Blushi,Blushit nuk i mbajten kokallat as nje vit.T`i falesh grekut perseri,kur ne 1913 te ka grabitur dy fishin e territorit egzistues,kjo me duket se do te na coje ne referendum popullor,Ti lutemi Donald Luse te na shpalle protektorat Amerikan,se shqiptaret na shiten tek greku

  Reply to this comment
 7. Plaku Xhuxhumaku February 13, 15:06

  Asgje per t’u habitur, po ky trim mbajti nje fjalim te gjate per breket e te ndjeres Violeta Manushi ne nje situate te ngjashme. Kush e ka votuar kete palle ta mbaje me shendet.

  Reply to this comment
 8. Lili February 13, 17:19

  Atehere ndoshta debati per si shpenzohen paret ne ministrine e Zojes Kumbaro do jete ma eficient qe te kuptojme lidhjet maffioze:
  Dikur kjo ministri i dha 160000 euros shoqerise AGE PRODUCTION ,qe drejtohet nga Zotni LLApashtica,per koncertin e 2 januarit( te famshme Koncerti Vjeneze) DMTH aq sa buxheti vjetor i teatrit kombtar te operas e baletit.
  Ky Zotni pastaj ‘investon’ ato pare ne energy,qofte diellore, qofte me HEC qe po mbullojne vendin… pasi ka ‘privatizuar trojet e asetet kombtare..
  Pyetja eshte cka e lidhe Zojen KUMBARO me kete njeri,qe ajo pa asnje procedure ligjore te derdhen ne konton e Age production 160000 ?
  Sa per fillim te nje investigimi te asetete e zojes Kumbaro millionerja

  Reply to this comment
 9. Arber I February 13, 17:34

  Keta artiste po sharrojne degen qe ka 25 vjet qe i mban me buke, ne kohen e sistemit te ekonomise se tregut, kur te gjitha institucionet artistike, sportive, kulturore e shoqerore jane shoqeri private qe i marrin objektet shteterore apo private me qira, jetojne me leket e biletave qe shesin dhe i paguajne shtetit 6% te fitimit.

  Reply to this comment
  • info analitike February 13, 17:57

   Ore ti ia ke idene se per cfare behet fjale apo futja kot shkruan sa per te mbushur hapesiren me zhgarravina?
   Ku e sheh ti ekonomine e tregut ne Shqiperi ku akoma nuk eshte zgjidhur ceshtja e pronave, ku shteti eshte grabitesi nr.1 i prones private dhe abuzuesi nr.1 me parate publike. Ku hiqen e vihen taksat sipas tarafit, partise politike e klanieve te perkatesise partiake e krahinore. Po pse jeni kaq kercunj more sa te shkruani kodra pas bregut!!! Ti perseritke dhe te njejtin refren kudo ne forum.

   Reply to this comment
  • mirel February 13, 21:22

   O Arber, Rrofte Partia, poshte Arti.
   Kthehuni ne kafshe parahistorike.
   Atavizmi nuk ka nevoje te diskutohet ne qeniet e xhunglave
   Eshte fenomen shqiptar.
   Dil uleri si bishe.
   Dhe ankoheni pse greket ju kane vjedhur identitetin.
   I shani nga motrat e nenat, po harroni se i kane ruajtur amfiteatrot qe nga viti 10000 para zeros..
   Prishini te gjitha, keni fuqi?
   Hiqeni, trurin, hiqeni kujtesen, rrini si luane, apo shqiponja? Cilen pelqeni? Po dhe ato shqiponja te shkreta te verteta i keni vrare dhe ato, i keni ballcamosur..
   Cfare pelqeni te quheni?
   Specie biologjike..

   Reply to this comment
   • Arber I February 13, 22:46

    O info pa tru analize dhe mirel qe je e keqja e vetes. Une solla pervojen e ekonomise se tregut te shtetit 240 vjecar demokratik USA. Ketu arti behet me ekipe private aktoresh apo kengetaresh te talentuar qe jane bere milionere, pasi nuk merren me politike dhe as me thashetheme se kujt ia jep nje objekt bashkia e nje qyteti apo komune. Une kam planifikuar te vij ne Tirane, se me ka marre malli ta pi nje kafe ne lokalet e mrekullueshem qe ka ai qytet sidomos rreth e rrotull Teatrit Kombetar, Teatrit te Operas dhe Baletit, Universitetit te Arteve, Universiteti te Sporteve, Shkolles se Baletit, L:iceut Artistik, Shkolles se Muzikes qe prodhojne artiste e sportiste me parate e taksapaguesve shqiptare dhe japin shfaqje neper bote.

    Reply to this comment
    • info analitike February 14, 07:32

     Ore se ti qenke kungull nga keta qe edhe shkruan idiotlleqe edhe insiston. A e di ti se per cfare behet fjale konkretisht apo nuk te arrin asgje atje ne maje te Amerikes? Une te them qe ne Shqiperi mungon baza premise e ekonomise se tregut e ti me ben krahasime. Ti pretendon qe nje femije 5 vjec te ngreje 200 kg peshe e kupton apo jo marrezine tende? Nuk habitem se perse ne Shqiperi triumfon tallavaja. Ja lexo komentet ne forumin e Dites dhe e kupton arsyen pse. Ket ka njerez qe nuk jane ne gjendje te lidhin dy fjale e i turren artisteve. Nje popull i civilizuar njihet nga menyra se si e trajton artin e kulturen e ketu nuk e kam fjalen per tallavane por ate pjese qe ka te beje me formimin shoqeror e intelektual. Pastaj ne rastin konkret ka shume syresh ketu qe nuk kane kuptuar se behet fjale per artiset e teatrit e jo ata te filmit. Aman vec mos na shit dengla me Amerike se ti qenke troke per nje diskutim te tille, por mos harro se Europa ka nje kulture e histori edhe me te lashte e me te pasur. ja mjafton te lexosh rreshtat e tu te fundit per te kuptuar qe ti qenke fare “out”.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 February 14, 12:01

      info
      është e vërtetë kjo që thua ti:”Une te them qe ne Shqiperi mungon baza premise e ekonomise se tregut”,pra prona private,ose më mirë këthimi i saj!!
      por duke qënë se jeta nuk është matematikë,pra një shkencë egzakte,që nuk lejon të vazhdohet më tutje pa pasur një shifër a një shënjë të caktuar,ajo zhvillohet në një mënyrë të tillë që quhet “zhvillim primitiv”!!
      kjo ka ndodhur në të tërë botën!!kemi pasur zvillimin e egër dhe primitiv të çdo lloje të sistemit shoqëror!!që nga ai skllavopronari deri tek më i larti!!
      sistemet nuk lindin të pastra dhe më pas ndyhen,por ndodh e kundërta!!
      në të njëjtën kohë sistemet nuk kanë si premisë të parë krijimin e kulturës,por mbushjen e barkut!!
      kështu nevoja për të ndërruar sistem vjen thjeshtë nga barku!!sistemi i më parshëm nuk arrin të sigurojë më bukën,kështu që zëvëndësohet me një tjetër(ndërmejt ndryshimeve të sistemeve,kemi ndryshime drejtimesh,të cilat ruajnë për një farë kohe jetën e sistemit)!
      kështu dhe shoqëria shqiptare,100 e diçka vjeçare,ka ndërruar sisteme dhe qeverisje,por në të gjitha këto nuk e ka filluar me kulturën,por me bukën!!
      ky sistem ka gomarllëqet e tij,ka fajet e tij,ashtu si ka dhe ecurinë e tij!
      e kemi thënë shpesh se ” të kërkosh kapitalizmin dhe të jetosh si në socializëm”nuk shkon!!ashtu si e kundërta!!
      pra me përqafimin e kapitalizmit,kemi dhe ekonominë e tregut!!pavarsisht se ti thua nuk është ajo idealja!idealja nuk presupozon,ndalimin e filmit apo vendosjen në pauz,për të sjellë idealen!
      ekonomi tregu=prodho-shit-rro!!
      ekonomi tregu si përfundim do të thotë nëse nuk ka fitim ka humbje,falimentim!!
      kjo është idealja!!por kur fillojmë idealen e kemi vetëm në kokë si mendim dhe jo praktikën!!
      për fat të mirë a të keq,ne e filluam nga e para,pa ditur se çdo të thoshte ekonomi tregu dhe pa pasur ligjet e duhura për të!!të parët që u ngjithën në kekonominë e tregut ishin politikanët!!ata bënë dhe nuk bënë gjithçka për të fituar vetë!!për pasojë kemi atë që tha bujari politikanë me vila milionshe dhe burgje gjithandej!
      sa më shumë të vjedhësh aq më shumë do të varfërosh të tjerët!prandaj fëmija është i detyruar që jo vetëm të mbijetojë me punën e tij por dhe të mbajë familjen!!
      ndryshimi i sistemeve shoqërorë,sjell ndh çoroditjen e shoqërisë!që nëpërmjet shpresave dhe zhgënjmeve,përçahet në maksimum!!këtë e kemi jetuar vetë,ditë për ditë!!
      ky ndryshim bën një ulje të nivelit kulturor dhe arsimor të popullsisë,gjë që vrrehet në mbizotrimin e nivelit të ulët të kulturës!pra një përshtatje të nivelit kulturor popullor me nivelin artistik të shoqërisë!
      tallavaja ka qënë një herë e një kohë,u zhduk,pothuaj,me rritjen e nivelit arsimoro kulturor dhe u ringjall me rënjen e tij!!
      artistër shqiptarë,me atë që kemi parë në shtyp,kanë vënë dhjetra pjesë teatrale të sponsorizuara,të quajtura alternative!pra të një niveli abstrakt të paraqitjes së një vepre teatrale!!pra të një niveli që shumë pak njerëz e kuptojnë!!
      por në të njëjtën kohë nuk kanë bërë,për të mos thënë asnjë,aq sa duhet pjesë teatrale që të kuptohen nga masa e sotme e publikut!!kuptohet se duhet që të ketë dhe vepra të shkruara për këtë nivel!!pra kemi një varfëri,si në vepra të shkruara dhe të vëna në skenë!!
      aktorët tanë,për fat të keq,janë të një niveli të lartë!nivel të aritur në sistein e shkuar!ata vënë në skenë, jashtëzakonisht pak shqiptare,të një niveli të lartë,të literaturës botrore po të lartë,por asnjë që të përshtatet me nivelin e masës!!
      pra që ti përshtatesh nivelit të masës duhet të bësh të kundërtën e djeshme,nga ngritja në nivelin e publikut,të zbresësh në nivelin e “bukës së gojës”!!
      ndërrimi i sistemit bëri që shumë njerëz të ndërtonin mënyrën e jetesës sipas kushteve të reja!!asnjëra nuk ishte ideale,por në fund të fundit shumë mbijetuam,një pjesë e vogël u pasurua!!
      dhe kjo falë zhvillimit të egër primitiv të shoqërisë shqiptare!!
      ndër këto ndryshime është dhe ai i një ndryshimi të tmerrshëm të patriotizmit!!nga patriotizëm shqiptar,sot është përçarë në patriotizëm partiak,ideollogjik,nostalgjik,,në atë të shitur për 300€,fetar e çdo lloj ndyrësie!!
      e vetmia gjë që normalisht nuk duhet të ndryshojë me ndryshimin e sisteit shoqëror!!

Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*