Protestat e opozitës, ambasada e SHBA paralajmëron amerikanët

May 17, 2019 17:44

Protestat e opozitës, ambasada e SHBA paralajmëron amerikanët

Lidhur me protestat e planifikuara nga opozita e bashkuar, ambasada e SHBA në Shqipëri ka paralajmëruar qytetarët amerikanë.

Përmes një njoftimi në faqen e saj zyrtare, kjo ambasadë shprehet se demonstrata të përsëritura pritet të ndodhin në Shqipëri në ditët në vijim.

“Mbledhje të demonstruesve përfshijnë këto zona në Shqipëri:

-Godina e Kuvendit (Tiranë)

-Zyra e Kryeministrit

-Të tjera godina qeveritare

– Kryqëzimet kryesore të autostradës me bllokada rrugore (Mbarëkombëtare).

Demonstrata të përsëritura pritet të ndodhin në të gjithë Shqipërinë për një periudhë të pacaktuar kohore, me mundësinë që ata të bëhen të dhunshëm.

Datat e sakta dhe kohëzgjatja e këtyre demonstratave janë të panjohura. Demonstrimet e kohëve të fundit përfshijnë dhunën, me disa demonstrues duke përdorur predha duke përfshirë pajisjet shpërthyese, molotov dhe gurë.

Forcat e sigurisë janë përgjigjur me ujë dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat. Personeli i Ambasadës së SHBA-së dhe anëtarët e familjes janë drejtuar për të shmangur të gjitha pikat e grumbullimit dhe vendet ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi.

Shmangni grumbullimet e mëdha dhe zonat ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi”, lexohet në njoftimin e Ambasadës së SHBA-së.

 

b.b/dita

May 17, 2019 17:44
Komento

8 Komente

 1. amerika ka ...frike nga lulush basha (berisha) ha ha ha... May 17, 18:17

  po pse nuk paralajmeron berishen me mire ??? rri urte, se t’a shpartallova b…ythen e qelbur??? . ne prandaj j’u duam ju amerikanet, se per ndryshe flasim si ne kohene enverit; “amerikanet, armiq dhe jo miq te popullit….shqipetar” .

  Reply to this comment
 2. TLN May 17, 19:42

  Amerike & BE shpallni PD-LSI organizata terroriste. Edhe ju shpetoni edhe ne shpetojme nga keta bastarde.

  Reply to this comment
 3. xxx May 17, 23:11

  Te shpallin PS “demokratike” Cfare ndryshimi kane nga neri tjetri ? Asgje ! Hajdute,po te njejtit hajdute me emera partish te ndryshm,30vjet rresht po te njejtit njerez po te njejtit HAJDUTE

  Reply to this comment
 4. Alban Dega May 18, 00:34

  ZERI I WASHINGTONIT EVROPES DEMOKRATIKE DHE KUKAMAT E VLADIMIR PUTANINIT !?

  – Amerika e dha mesazhin e saj !

  – Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Eshte koha qe kamikazet e mercenaret e stershperdoruar te Sali Karaxhicit dhe Bandes se Gangstereve ta braktisin llogoren e shpartalluar!
  Mos te harrojne se askush prej atyre qe u del emri per dhune kunder nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike ne keto protesta te dores se zeze te Putinit, Beogradit e Athines nuk do ti lejohet te shkelin ne token e Amerikes edhe sikur tu dale dopjo llotaria e vizave ne SHBA !
  Aq me pak mund te fitojne shtetesine amerikane, ne baze te Kerkesave per Qendrim te Pehershem ose Per Shtetesi Amerikane. Ne kerkesat vendimtare eshte nje pyetje rrenuese per cilindo:
  – A je perfshire ne veprime per permbysjen me dhune te nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike !?
  Zeri i Ambasades amerikane ne Tirane eshte zeri i Shtepise se Bardhe, te fatit te bardhe te Shqiperise dhe Kosoves eshte Zeri i vertete i Amerikes!
  Po te mis kishte shkelur vizen e kuqe te interesave strategjike te SHBA-se ne Shqiperi e rajón, Sali Berisha me familjen e tij, kurre Washingtoni dhe Departamenti Amerikan i Shtetit nuk do tua kishte vene vizen e kuqe ketij Lugati e mercenari te stershitur te Kremlinit, Beogradit e Athines… , sic ia hoqi vizen e kuqe edhe bosit te tij terrorist Sllobodan Milloshevic qe vdiq si nje qen i terbuar e i braktisur ne qelite e Gjykates Nderkombetare te Drejtesise ne Hage !
  Amerika demokratike e njeh Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevicin dhe cdo politikan shqiptar apo person qe u intereson, njeqint here me mire se ata vetveten!
  Sali Berisha, Lulush Karabush Bashici, Flamur Stanishic Noka, Edi Palokari, Fatmir Medihoxhe Gerdeci e krejt Banda e Gangstereve te SaLikekracise nuk duhet te harrojne se dosjet e vrasjeve, te krimeve te renda, korrupsionit masiv, plackitjes e mega- kusarise se tyre jane sa Mali i Korabit dhe mberrijne deri ne nivelin e Hages !
  Nuk ka qene kurre me afer dita qe ata te japin llogari para ligjit e drejtesise per te cilat SHBA- Shtetet e Bekueme te Amerikes kane investuar modelin e tyre te demokracise “ Ne Populli Me Popullin Per Popullin !” per cka ne shqiptaret si shtet e si komb u jemi borxhlinj edhe me jeten tone!
  Pse!?
  Sepse, jeta pa ligj e drejtesi, pa liri e demokraci sic e deshmojne krejt qarte, keto 28 vjet te demokratures shqiptare nuk eshte jete!
  Nuk ia vlen te jetohet !
  Haka do shkoje tek i Zoti, tek populli shqiptar !
  Edhe ne shqiptaret nuk qendrojme mbrapa: 95 per qind e jona jemi populli me proamerikan ne Bote “ edhe me proamerikan se vete amerikanet” sic pat deklaruar vete ambasadori Withers dhe Instituti Demokratik Amerikan!
  “ Tirana dhe Shqiperia eshte vendi me i sigurte se Washingtoni per Presidentin amerikan !” pat shkruar
  “ The New York Times” dhe CNN live nga Fushe Kruja gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Shqiperi.
  Kjo eshte e verteta e provuar e sprovuar e miqesise dhe aleances strategjike shqiptaro- amerikane jo sot por qysh kur Babai i Pavaresise se Shqiperise Ismail Qemal Vlora pat deklaruar ne Torino me 24 nentor 1912, pra kater dite para shpalljes se Pavaresise se Shqiperise se “ po te behej nje Referendum ne Shqiperi, Rusvelti do te zgjidhej Kryetar i saj …” !
  Cdo koment eshte i tepert!
  Sot tymi e flaka, kapsollat shperthyese e Molotovet e Saladin Lul Mona Stanishic Nokes… ne dyert e Kuvendit dhe Qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike te Shqiperise, sot fjala e Lulush Karabush Berishes qe u transmetua live nga “ Rusia Today” e Vladimir Putinit, u treguan hapur e pa maska shqiptareve dhe nderkombetareve se Banda e Gangstereve te Putinit, Beogradit dhe Athines ne Tirane u vuri zjarrin e flaken aspirates madhore te shqiptareve :
  E duam Shqiperine si Amerika demokratike!
  E duam Shqiperine si mbare Evropa !
  Zeri i Rusia Today sot u be hapur e drejtepersedrejti Zeri i SaLikekracise dhe Bandes se Gangstereve te tij politike, biologjike dhe mediatike!
  Amerika po sot si gjithnje e tha fjalen e dha mesazhin e vet te fuqishem demokratik dhe me shqiptar se vete ne shqiptaret kunder dhunes e terrorit antishqiptar e antidemokratik te Bandes se Gangstereve te Sali Berishes e Like Floririt

  Reply to this comment
 5. Alban May 18, 00:35

  Ne rrugen “ E duam Shqiperine si Amerika demokratike !”

  HIQNI VIZEN SALI BERISHES DHE BANDES SE TIJ !

  – Sa te jete Lugati i Beogradit e Moskes neper kembet e Shqiperise ajo kurre nuk do te kete qetesi

  – Askush nuk eshte mbi ligjin Zonjs Marku!

  – Boll kini bere kamikazin dhe mishin per topat e tij te ndryshkur ….
  – Sali Berisha nuk eshte ilaci ! Eshte kanceri i PDSH-se dhe Shqiperise !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Protesta per te mbrojtur nje terrorist antishqiptar si Saleh Ramollah Ajatollah Lugati i Beogradit dhe Moskes dhe Bandes se Gangstereve te tij politike, biologjike dhe mediatike nga ligji e drejtesia e perdhunuar e percudnuar nga ata nuk eshte dasem por kob i zi per cdo kamikaz e bandit qe ushtron dhune e shkel ligjin.
  Jane grahmat e fundit te ketyre bishave te Sali Like Floririt per ti shpetuar prangave, konfiskimit te pasurive te vjedhura, te sarajeve e botikave te krijuara me gjakun e Gerdecit e 21 janarit, me milionat e plackitura shqiptareve me autostraden e kusarise se Kombit, CEZ-in, ARMO-n, Rapiskanin… e qindra afera korruptive e hajnie me cizme me bllok 900 mije euro faqja e pushke ne dore kunder vellezerve e qytetareve te pafajshem!
  Midis kokes se Sali Berishes dhe Bandes se Gangstereve te tij dhe kokes se vet e te femijeve te vet, cdo shqiptar me sadooak mend ne koke duhet te zgjedhin koken e vet e mbi te gjitha te femijeve e te femijeve te femijeve te vet, te ardhmen e vet e te Shqiperine si shtet ligjor dhe me drejtesi te barabarte per te gjithe!
  Dasma e Sali Berishes dhe Bandes se tij eshte me e keqe se vdekja, eshte ogur i zi per cdo shqiptar.
  “ Njeriu i shpreses se madhe” te Mehmet Elezi vrau jo vetem shpresat dhe besimin e shqiptareve, por edhe vete ata bashke me Shqiperine.
  Jo pak por dyfishin e atyre qe ekzekutoi per 46 vjet ish diktatura ne shkalle kombetare dhe mbi 4 fishin e tyre ne vendlindjen e tij Tropojen vetem ne dy vjet 1998-2000 gjithsejt 175 tropojane per dy fjale goje te nje femije te Haklaje “ ne mitingun e qershorit 1979 “ Poshte Sali Berisha !” ….96 per qind e tyre ishin te moshave nga 17- 45 vjec !
  Edhe ne kohen me te eger te ish- diktatures, pjese e se ciles ishte edhe Sali Berisha, denimi me i ashper per agjitacion e propagande shkonte nga keshillim deri ne 13 vjet burg !
  Eshte po ky Sali Berishe qe per bythen e vet e te Bandes se tij te Gangstereve eshte gati ti fuse flaken mbare Shqiperise, sic veproi ne 1997-en, me 14 shtator 1998, me 15 mars 2008 ne Gerdec e me 21 janar 2011 ne Bulevardin Deshmoret e Kombit ku nukguxoi te ekzekutonte as nazifashizmi dhe as komunizmi !
  Eshte ky vrases serial qe ka cmendurine e cinizmin te deklaroje live ne kamera e ne syte e mbare shqiptareve dhe nderkombetareve se “ do ta kisha ekzekutuar me snajper liderin e opozites Edi Rama” cka e thote edhe sot kur ky eshte kryeministri i zgjedhur ne menyre demokratike i Republikes se Shqiperise cka nuk e ben as Maduro i Venezueles!
  Cila eshte e duhet te jete zgjidhja dhe zgjedhja e shqiptareve perballe ketij Lugati edhe me serb se vete Milloshevici !?
  Tia heqin perfundimisht vizen sic ia hoqi jo vetem atij, por edhe krejt families se tij me kuc e me mac , nena boterore e demokracise dhe ora mitike e Shqiptareve, “Shtetet e Bekueme te Amerikes”, sic i quante gjyshi im nga nena Elez Hoxhe Berisha
  mendjendritur !
  Te degjojne e zbatojne keshillat qytetare e demokratike te “Shtepise se Bardhe “, Ambasades se SHBA-se ne Tirane per proteste qytetare e demokratike e jo dhune, jo tym e flake te zjarrvenesit te vendlindjes se vogel Malesise se Gjakoves dhe te Shqiperise Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevicit te Vicidolit !
  Boll e teper keni bere mercenarin dhe kamikazin e nje Bande Gangsteresh tash e gati 29 vjet!
  Halli i Sali Berishes, Like Floririt, Lulush Karabush Bashes, Mona Cizme Lalezit, Fatmir Xen Gerdecit, Alison Bumces, Petrit Shkolleperlum Vasilit, Flamur Stanishic Nokes… per te mbrojtur milionat e vjedhur, sarajet e dugajat, vilat me 11 banjo edhe per macet, butikat e luksin prej sheikesh, per te mbrojtur prapanicen e koken e vet nga ligji e Drejtesia, nga SPAK-u dhe Byroja Kombetare e Hetimit, eshte kryekeput kriminal, antishqiptar, cnjerezor.
  Hallet tuaja jane per nje jete me te mire per vete, familjet e femijet tuaj, per ligj e drejtesi te barabarte, per nje Shqiperi si e gjithe Evropa, per nje Shqiperi si Amerika demokratike .
  E vetmja rruge per keto qellime e jete me te mire eshte tu hiqni vizen shkaktareve kryesore te pabarazise dhe padrejresive ndaj jush .
  E mos harroni per asnje cast mesimin e Abraham Linkolnit:
  Cdo popull ka qeverine qe meriton !
  Cdo popull ka aq te drejta e liri sa c’ lufton per to !
  Kryelideri i dhunes dhe zjarrvenesi i Shqiperise Sali Berisha dhe vartesit e tij duhet te pergjigjen para ligjit bashke me UFO-t e Putinit, Beogradit e Athines!
  Askush nuk eshte mbi ligjin !
  Kush ka dyshim te rilexoje mesazhin demokratik te Ambasades, Shtepise se Bardhe te SHBA-se, ne Tirane!
  Ta rilexoje, ta kuptoje dhe ta zbatoje!
  Hapi i pare: dilni nga cadra e Moskes, Beogradit te Sali Berishes pa ju zene brenda te gjitheve sa nuk eshte teper vone !
  Sali Berisha nuk eshte ilaci !
  Sali Berisha eshte kanceri i PDSH-se dhe Shqiperise tash e 29 vjet !
  Kthehuni tek aspirata mbare shqiptare e dhjetorit 1990 qe u minua nga Katovica:
  E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  E DUAM SHQIPERINE SI AMERIKA DEMOKRATIKE !

  Reply to this comment
 6. Adih May 18, 03:14

  Duhet shkaku i trazirave .Eshte vetem frika nga SPAK si nga PD ,LSI po mos harojme edhe PS:. Ose jepini gaz SPAKut ,ose hiqeni fare , qe te mos kemi me demostrada ,ju garantojme qe do bien ne qetesi , spo i ze gjumi naten nga frika ,kane bere shume zullume . Rruge te mesme nuk ka .Ne shqiptaret zoteri Amerikane kemi nje shprehje popullore ;;
  Derri nuk mer vesh me fjale ,por do plumin ballit.
  Prandaj???????..

  Reply to this comment
 7. Adih May 18, 03:14

  Dihet shkaku i trazirave .Eshte vetem frika nga SPAK si nga PD ,LSI po mos harojme edhe PS:. Ose jepini gaz SPAKut ,ose hiqeni fare , qe te mos kemi me demostrada ,ju garantojme qe do bien ne qetesi , spo i ze gjumi naten nga frika ,kane bere shume zullume . Rruge te mesme nuk ka .Ne shqiptaret zoteri Amerikane kemi nje shprehje popullore ;;
  Derri nuk mer vesh me fjale ,por do plumin ballit.
  Prandaj???????..

  Reply to this comment
 8. kur te shuhen fare, keta tru "nebulike", do shpetoi ky vend . May 18, 10:28

  ti alban dega t’a ha mun’, kur fajtoret e demokracise se shqiperise, i lidh me beograde moske e athine . t’u hash edhe njehere mun’ ti ketyre vendeve, qe gjithmon na kane dash’ e ndihmuar, por jane fara e “patrioteve” te sojit tuaj, qe jeni lidh’ me boten arabe e turkomongole, qe e shkaterrroni kete vend edhe kur jane perpjeke vendet e mesiperme dhe europa me ameriken per te na ndihmuar .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim