LSI kërkon interpelancë me Bushatin për lumin Radika

January 20, 2014 13:05

LSI kërkon interpelancë me Bushatin për lumin Radika

Lëvizja Socialiste për Integrim kërkoi sot një interpelancë urgjente me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, lidhur me çështjen e devijimit të lumit Radika. Në emër të LSI, kreu i grupit të saj parlamentar, Petrit Vasili, tha se qeveria duhet të reagojë.  Vasili theksoi se transparenca dhe interesat e vendit duhet të jenë mbi çdo gjë.

“Autoritetet shqiptare të kërkojnë zbatimin e marrëveshjes. Bashkohemi me shqetësimet e mëdha të opinionit publik mbi këtë çështje, sikundër me qëndrimin që po mbajmë po bëjmë detyrën tonë ndaj pasurisë së përbashkët kombëtare”, tha Vasili.

 

PD: Qeveria të bëjë transparencë për lumin Radika

Po sot, deputeti demokrat i Qarkut të Dibrës, Roland Keta, tha se PD kërkon që kryeministri Rama dhe ministri i Jashtëm Bushati,  të dëgjojnë zërin e qytetarëve lidhur me këtë çështje.

“Partia Demokratike i kërkon qeverisë shqiptare të bëjë transparencë në lidhje me një projekt të qeverisë maqedonase që parashikon devijimin e Lumit Radika.  Nëse ndodh, ky devijim sjell dëme të pallogaritshme për territorin dhe jetën e më shumë se 20 mijë banorëve të Dibrës së Madhe, të cilët janë në mazhorancë shqiptarë. Por gjithashtu, sjell dëme të mëdha jo vetëm ekologjike por dhe ekonomike, edhe në rrethin e Bulqizës dhe Dibër”, tha Keta.

“Ne i kërkojmë Ministrit të Jashtëm dhe Kryeministrit të dëgjojnë zërin e banorëve të Dibrës, të Bulqizës, por dhe zërin e shqiptarëve që banojnë në Dibrën e Madhe, të dëgjojnë zërin e intelektualëve dhe shoqërisë civile në vend,  dhe të reagojnë menjëherë e të bëjnë publike, se çfarë po ndodh,çfarë është ky projekt i palës maqedonase, dhe cila është zgjidhja që nuk sjell dëme për qytetarët tanë.  Këto janë problemet reale të shqiptarëve, dhe nuk mund të trajtohen me politikën e zero problemeve me fqinjët”, tha ai.

 

Protesta e së dielës në Tiranë

Dhjetëra qytetarë u bënë dje pjesë e protestës së organizuar në kryeqytet kundër devijimit të rrjedhës së lumit Radika. Sipas tyre, nuk duhet lejuar zbatimi i projektit që parashikon ndërtimin e hidrocentralit në “Fushën e Lukovës” në rajonin Dibër-Mavrovë. Aleanca kundër Devijimit të Lumenjve, e mbështetur edhe nga organizata të tjera joqeveritare për mbrojtjen e mjedisit, i bënë thirrje qeverisë shqiptare që të mos lejojë devijimin e asnjë cm3 ujë të lumit nga shtrati natyror. Ata kanë kërkuar nga Parlamenti shqiptar dhe qeveria të reagojnë ndaj veprimeve të qeverive greke e maqedonase, për devijimin e rrjedhës së lumit Radika.

Një protestë e ngjashme është mbajtur ditët e fundit në Nju Jork  nga shoqata atdhetare “Dibra”, e cila i ka dërguar një letër selisë së OKB-së dhe qeverisë amerikane, duke argumentuar dhe dëmet që sjell zbatimi i këtij projekti, jo vetëm në devijimin e ujërave, por dhe në aspektin ekologjik.

 

January 20, 2014 13:05
Komento

8 Komente

 1. arjan January 20, 13:18

  keta by….. shitur e LSi qe bejne lojra me cdo pushtet jane te ndyre, mbasi i ndyri eshte ai plehra Ilir Meta qe komandohet nga ajo dibranja pa din e pa iman qe e terhq per hunde Mona (Nexhmije) Kryemadhi. Filluan lojerat keta bushtrat e LSI bejne presion per vende pune te tjera te cilat i shesin me miliona leke dhe mbushin depot e lekeve te Like maskarait qe te jeni te bindur se Zoti do ta denoj keq, por edhe populli do ta heq zvarre nuk ka rruge tjeter perballe ketij palacoje.

  Reply to this comment
 2. ARGITA January 20, 14:29

  PO PS PSE E MBAN TE FSHEHTE CESHTJEN E LUMENJVE ,DIL NE SHESHE TE BURAVE DHE BEHE TRANSPARENTE CDO GJE ,MIR PER OLLDASHIN NUK NDIHEN PO PER LUMENJTE CFARE KANE QE NUK NDIHEN

  Reply to this comment
 3. Luzhiana jote January 20, 15:13

  Titi, o shpirti im, kur do shkojme prape me ate malokun shpellar se ky gjatoshi nuk po na le per te vjedhur, bisedoje me Liken se ai eshte mjeshter akrobat dhe i jep rruge ketij halli

  Reply to this comment
 4. Baba Tomorri January 20, 20:06

  Luzhiana, ha ha ha. Ti ishe stacionare moj. Ai tani po perjeton parajsen me dashurine e jetes, Soni Popin. apo Sonja. burre apo grua?

  Reply to this comment
 5. Baba Tomorri January 20, 20:08

  Nuk e di pse keta lsistat i kane grate si burra mer. ky, Illi Manjani dhe kopeja mbrapa.

  Reply to this comment
  • ///// January 20, 23:44

   Sepse kta te LSI jane eunuke !

   Luzhiana me ka ngele jetime ,i ka vajt Frroku ne burg .

   Nejse ,po ky Petriti c’pati xhanem ?
   O djali Kozmait ,atij rrogetarit te 80 lekeshit ,po ti qfare ke mor kopil …
   te ka lene kryetari te besh gjuhen e Kasandres ??dhe ne 2009 keshtu filloi
   ateher ishte D.Prifti qe beri haleance me PD …gjoja kryetari nuk dinte gje
   Qe kjo eshte flluske sapuni ,nuk ka diskutim …sepse ju e zhvatet kte shtet deri ne gramet e bukes …te kujtohet besoj ajo ministria Mete …qe vidhte buken
   sot ti me kerkon interpelance urgjente gjasme te plasi per Radiken
   O plehre ,ti higjenisti i sigurimit te shtetit , e more bursen ne saje te raportimeve qe bente ytate ,po ti mor derr i ke duart me gjak deri ne berryl duke abuzuar me dializen …e ke monopol ,me kemio terapine
   Megafarmen …
   nejse une nuk do lodhesha kurre te shkruaja bemat e tua dhe te njoh mire fatkeqesisht , po kujdes kelysh spiuni ,kujdes me interpelancat urgjente
   se shqiptaret ju pertypen vetem per rrezimin e Saliut ,
   deputet te nxorri QIMJA ty dhe Bitrin
   por kjo nuk do mjaftoje tu shpetoj lekuren .
   Kujdes me pazaret se jane dite te keqija per ju kto . 21 janari rri mbi kokat tuaja si Shpata e Damokleut .
   Nqs po e beni per te fituar kapital politik ,atehere jeni me qesharak se kurre
   Ju , mbas atyre akrobacirave qe keni bere jeni kategoria me e peshtire qe mund te kete pare ky vend ,shkurtimisht politika e juaj eshte
   KURVLLIK BUR{r}ASH !

   Reply to this comment
   • Llapa January 21, 08:04

    Pse mer,djali i Kozmait eshte ky b.k.? Ai nga Vunoi qe pat shkruar librin “Gogo Nushi në kengë e vjersha”????,djali i Ferialit ????

    O Zot,o Zot, Do shkoj me vrap te hyj ne LSI-,po nuk di ku ta gjej Krye,arin

    Reply to this comment
 6. nastradini January 21, 07:19

  LSI-JA PO BEHET PATRIOTIKE

  dhe po del me gjoks “matrazovi” mbrojtjes se lumenjeve dhe prrenjeve sepse nuk i ka mbetur me elektorat qe ta besoje ne qellimet integruese te BOSIT te ryshfetit dhe korrupsionit Ilir Meta. Po ky derdimen i korruptuar deri ne palce, qe i nderron grate si mbreti i Anglise sikur donte te festonte me buje dhe ngazellime mbare popullore 29 nentorin e ZI dhe 70 vjetorin e LANC-it kriminal te Enver Hoxhes qe mbollen MURTAJEN bolshevike ne trojet shqyptare, per cfare “patriotizmi” ka dale dhe flet tani ne media si nje enver5ist i mirefillte? Mesiguri ka marre urdher nga Ilir Meta per te “peshkuar” elektorat ne dite te veshtira krize, se ndryshe LEKAXHINJVE te Metes nuk i plas fare as per 29 nentoret e ZINJ enveriste dhe as per debilet fanatike qe vajtojne si kukumjacka Kohen e Qepes te Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim