Protestë paqësore, apo Grusht Shteti!?

February 12, 2019 14:19

Protestë paqësore, apo Grusht Shteti!?

Është data gjashtëmbëdhjetë,
fundi kësaj qeveria,
dhe fiks në shtatëmbëdhjetë,
Luli Basha del në krye!.

Sapo Lulashi të vijë,
do fillojnë mrekullirat,
se ai do të krijojë,
qeveri nga më të mirat!.

Të më falni se s’e shpika,
unë këtë palo përrallë,
e thonë Luli dhe Monika,
që po vijnë çdo ditë vërdallë!.

Po e pyes Kryemadhen,
edhe Lulin kryemjeshtër,
përse e lodhni miletin,
çdo ditë me këtë gënjeshtër?!

Protesta do të zhvillohet,
pa fjalime dhe pa fjalë,
pastaj gjithëkush do largohet,
me bishtin futur në shalë!.

S’po ju them për herë të parë:
“Mos e gënjeni miletin!.”,
se me dy-tri orë protestë,
s’e ka marrë askush pushtetin!

Në sistemin ku jetojmë,
pa votë s’merret pushteti,
përjashto rastin ekstrem,
kur merret me një Grusht Shteti!

Një Grusht Shteti nuk bën dot,
PD-ja dhe LSI-ja,
sepse Grushtet gjer më sot,
i ka bërë vetëm ushtria!

Nga gënjeshtrat e Lulashëve,
njerëzit mund të karikohen,
dhe me gurë e molotovë,
godinat mund të sulmohen!.

Gati njëzet vjet më parë,
PD-ja e ka provuar,
tre godina kryesore,
me luftë i pat pushtuar!.

Pastaj doli Ekeremi,
nga Saliu i kurdisur,
tha-pushtetin ne e kemi,
se Nanon kemi përmbysur!.

Nanua s’bëri rezistencë,
la “të binte” qeveria,
dhe nuk shkrepi asnjë plumb,
as garda-as policia!.

Berisha u struk në zyrë,
prit prej Botës reagimin,
më pas doli i mërdhirë,
edhe bëri distancimin!.

Denoncoi Grushtin e Shtetit,
që nuk zgjati as dy orë,
Parti Demokratike,
tha se-nuk ka patur dorë!.

Ky skenar një herë është djegur,
ndaj fort mirë e di mileti,
se me gurë e molotovë,
nuk merret kurrë pushteti!.

Ky skenar një herë është djegur,
s’mund të ndodhi përsëri,
dhe bythë për ta provuar,
këtu s’ka asnjë njeri!

A.DUKA

February 12, 2019 14:19
Komento

20 Komente

 1. katarakti February 12, 16:30

  Do te nxisin turbullira dhe rremuja per te krijuar destabilitet dhe pasiguri. Do te bllokojne institucionet dhe rruget me dite te tera. Madje mund te perdorin edhe tritolin. Synimi eshte qe te krijohet pershtypja se ky popull nuk e do kete qeveri. Se kjo qeveri eshte e paafte te mbaje rendin. Etj etj. Dhe atehere do te dale si fanti spathi ne skene Presidenti me Bllok ne dore. Vetem per hir te stabilitetit te Shqiperise dhe banoreve qe po heqin te “zite e ullirit”, Meta do te shperndaje parlamentin dhe do te caktoje daten e zgjedhjeve legjislative, po ne qershor kur do te mbahen edhe ato lokale. Gjate gjithe kesaj kohe do te luftohet me te tera menyrat qe Rama te detyrohet te jape doreheqjen dhe ne vend te ti, te vije ndonje kanakar i Berishes, ose te formohet nje qeveri tranzitore/ teknike. Ne kete menyre me dhune dhe terror do te perpiqen te vijne ne pushtet. Se e dine mire qe edhe per nje dekade te pakten nuk vine dot ne pushtet me zgjedhje.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 13, 10:31

   “Synimi eshte qe te krijohet pershtypja se ky popull nuk e do kete qeveri.”
   populli NUK E DO KËTË QEVERI,o karatakt!!
   POR POPULLI NUK DO AS ATA QË ISHIN DERI DJEEEEEEEEEEE!
   o debila të lindiur!!
   prandaj kërkoni largimin e mortjes së re!
   kërkoni zëvëndësimin e tij me një njeri të saktë nga PSja!!
   o copat e idiotëve që jeni gati të shkatërroni shqipërinë vetëm e vetëm për të mbajtur në pushtet një të çmëndur!!
   kjo është një “deja vu”e 22 vjetëve më parë,kur i çmënduri i asaj kohe nuk pranonte të largohej sepse kujtonte se ai dhe vetëm ai ishte “garanti i demokracisë”!të gjithë mbështetësit idiotë të tij ulërinin njëlloj si ju sot!!
   ju plaçin sytë dhe truri!!nuk arini të bëni një krahasim kaq të vogël??
   jeni aq trutharë??
   “Se e dine mire qe edhe per nje dekade te pakten nuk vine dot ne pushtet me zgjedhje.”
   o debil
   kështu si po ndodhin ngjarjet!?
   askush nuk vjen dot as për një dekadë e as për një shekull!të vetmin ndryshim që do të kemi,do të jenë nga Rama I,në Rama II,e Rama III!!do të kemi dinastinë mbretërore Rama,dhe jo një shtet demokratik republikan!!
   ps:rama është kanakari nr. 1 i berisës or debil!!më shumë se ka bërë rama për berishën,ska bërë as berisha vetë!!

   Reply to this comment
  • korçari February 13, 11:59

   Per t’a bere kete vend jo normal duhen njerez qe dalin nga normalja dhe kete Edi Rama e ka kuptuar dhe po e ve ne zbatim ,sigurisht ka bere mjaft gabime dhe mbase do te beje por po punon te beje shtet .Te mos harrojme ndertimet pa leje qe mbinin si kerpudha,derrat gjygjtare apo prokurore qe po dalin jashte sistemit,arsimin ku mafia e te ashtuquajturve prof Argita ,Marku Malltezi,etj po mundohen te futin studentet ne vathen e tyre,administrata etj dhe natyrisht ka shume per te bere dhe eshte i kuptueshem padurimi i nje pjese te popullit per te jetuar si nje vend normal dhe me kryesorja Rama nuk ka gjak ne duar si Lulezimja,apo bllok si Like floriri dhe te gjitha akuzat kunder tij jane te pabazuara ne fakte pra shpifje .Nje shtet eshte shtet i se drejtes kur atje funksionon nje drejtesi e pavarur ,e ndershme,apolitike gje qe do t’a ofroje VETINGU.Dhe 16 shkurti do te jete nje dite e zakonshme si 17,18 ,apo 20 shkurti…

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 13, 12:41

    o pe lecke
    o sozja debile e net përlumit
    “sigurisht ka bere mjaft gabime dhe mbase do te beje”,por a nuk të ka shkura në mëndje që të vetshtrosh një pyetje”se përse duhet të gabojë kaq shumë?dhe sa kohë duhet të gabojë gjithnjë e më shumë?”
    gjaku në duart e saliut,gjaku i padukshëm në duart e metës bëjnë që ajo pjesë e kriminalizuar e politikës të mos kenë të drejtën të jenë opozitë!!të vetmen të drejtë që ata kanë është të trajtohen në bazë të rregullave njerzore si të burgosur!!
    kurse ky “i gabimeve” të bëra dhe që do të bëjë,është ai që i quan “opozitë” që i bën presidentë!!
    ky është pjesë e tyre,si nga veprimet,nga mënyra e të folurit,nga korrupsioni,pra nga çdo gjë!!
    është një binjak siamez i tyre!
    veprimet e tij,pas 13ës, kanë treguar se dhe ky “i gabueshmi me duar të papërgjakura”se ka qënë pjesë e vetdijshme e përgjakjes që kanë bërë bishat e atëherëshme!!
    propaganda që ai bën sot “o mua,o berishën”është në ndihmë të berishës!!
    kjo proapgnadë tregon se ai është i gatshëm tia japë berishës pushtetin dhe jo ta vazhdojë partia socialiste!!
    tërë veprimet që bën të çojnë në atë drejtim!!
    e di që është e vështirë, për një të pjerdhur në tru nga indoktrinimi,për një që nuk i ka vënë për detyrë vetes ndërtimin e shtetit,për ty,që ta kuptos,për më shumë ta pranosh një gjë të tillë!
    por unë prapë se prapë po e them!!
    ka të tjerë që e lexojnë!

    Reply to this comment
    • korçari February 13, 13:12

     O Anticensure me numra se kush eshte i indokrinuar kuptohet nga kjo qe shkruan por te injorosh arritjet ,do te thote i verbuar nga Salizmi dhe se eshte me lehte te shash apo nxish se ti dhe ne familjen tende nganjehere e ke te veshtire te gjesh kompromis dhe hajde bej nje shtet ku te gjithe shajne ,nxijne etj dhe nuk mund te krahasoj Berrishizmin me Ramizmin pasi ndyshojne si nata me diten dhe sa per mua nuk jam i varur as nga shteti dhe as nga privati pra jam i pavarur te shpreh mendimet e mia dhe natyrisht ka qe nuk jane dakord eshte normale por qe te shkaterosh kete bande hajdutesh(Salehu&Basha&Meta&Keyemadhi&Mediu etj me e pakta eshte qe t’i bojkotosh pasi ata po perdorin injorancen apo varferine per te permbysur çdo gje si ne ’97 per te shpetuar pasurite e vjedhura ,te pakten kete gje je ne gjendje t’a kuptosh dhe Rama me Vetingun une mendoj se ka bere detyren e tij si patriot dhe bir i ketij populli pra Shqiperia po avancon kjo eshte kryesore per mua

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 February 13, 14:57

      bobo çan mbytën të pjerdhurit në tru!?
      pse jeni kaq shumë mor idiotër??

     • anticensurë25642654 February 13, 15:01

      “nuk mund te krahasoj Berrishizmin me Ramizmin ”
      mjafton kjo për të të vënë vizën!!
      ju është pjerdhur truri me berishizma e ramizma!!
      nuk egzistojnë idiotësi të tilla!!
      duhet të ketë vetëm shtet dhe jo emra diktatorësh!!
      kështu si mendon ti,dhe më pas e pasqyron në shkrim!?
      vetëm për diktatura mund të medosh dhe të punosh!!
      vazhdo e ha mut për këtë e atë,krahaso këtë e atë!!
      të gjithë këta derra që kemi një turi kanë!!
      të gjithë hajdutë,kriminel me a pa gjak në duar!!
      idiot!

     • korçari February 13, 18:02

      O Anticensure me shume numra nuk te kam ofenduar dhe as kam ndermend t’a bej por nga shume numrat dukesh qe nuk je normal dhe duke qene i tille mendon se te tjeret jane idiote pra per nje handikapat vetem ata qe flasin gjuhen e tij merren vesh dhe une nuk ul nivelin per te debatuar me njerez te nivelit mizerabel,dhe duhet t’a kuptosh se ka kaq me shume “idioter”pasi jane normale dhe nuk mund te votojne atavizmat e Salehut apo anticensurave qe numerohen me gishtat e dores si puna jote,apo ndonje tjetri.

     • anticensurë25642654 February 14, 09:13

      o pe lecke
      a kujton se më ofendon me këtë idiotësinë “O Anticensure me shume numra”??
      nuk mendoj që të gjithë janë idiotë!!
      shoh që ti je idiot dhe asgjë më tepër!!normalisht nuk thuhet kur tjetri është budalla për vete të vet,por kur ky idiot këthethet në problem për shoqërinë!?
      i thuhet dhe me zë të lartë!!
      ti je një i tillë!!
      ps:nuk je shejtan budalla!ti je budalla!!

 2. Jimi February 12, 19:29

  Mos e thuaj ate fjale Beni! Ka nje der bythe Paloqa, qe ke per ta pare ne daten 16 te shkurtit.Do marrem arratine te gjithe ne nga bytha e tij.

  Reply to this comment
 3. BLACK SWAN February 12, 20:36

  jo, kjo quhet,
  shkelm bythëve !!

  për të bër grusht shteti, së pari duhet të kesh shtet, e ju shtet s’keni bër dot as me kasollen e galigatit, do bëni sot me shuklindjen
  ktë punën e skenarëve me molotov e moskov, e mësove në 21 janar besoj … ore, se nuk të kam pyetur, në 21 janar nga ishe futur ti ??
  ti dhe Neti ku thërret qameti nga ishit ? se Pelon e di që ka qenë te barrikada 😛 😛

  nejse, ju po vdisni që tu heq Lulka piktorin nga qafa, po maroni, po të kisha thënë unë ta perjashtonit nga partia qysh në fillim, me teknikën e Kadri Azbiut, 10 dëshmitarë, pak miell në tavolinë e hajt 😛
  rri ha…prit nga Luli tani ahahahahahah

  Reply to this comment
  • N.VJOSA February 12, 21:26

   Shqiperia eshte vendi i cudirave!
   Del Luli,
   do bej proteste dhe te nesermen,
   pa zgjedhje fare ,
   do marre frenat e Qeverise!
   Del Mona,
   Qipidhona,
   pret perona…
   .Dhe na thote
   do marr pese gra
   DHE DO BEHEM KAMIKAZE,
   Dhe o une,
   o Edi Rama!…
   O kesaj pune
   Do i bjere Flama…!
   Me pak fjale Mona do vrase Kryeministrin e zgjedhur nga shqiptaret me vote me shumice spektakolare!…
   Nuk e di ,
   por po te ndodhnin keto gjera ne Gjermani, Zvicer ose Austri, per nje sulm te tille te pretenduar Kamikaz, do nderhynte menjehere Prokuroria,
   do ti dergonte dy Gra Sanitare,
   dy gra Police
   dhe po te kundershtonte,
   do ta merrte per Bythe,
   do ta Conte ne Psiqiatri,
   do ta mbyllte nja 10 dite ne nje Kafaz hekuri,
   do ti ndalonte edhe cdo takim me familjaret,
   deri sa te reflektonte sadopak,
   dhe do ta mbyste me qetesues deri sa ti delte llapa…
   Dhe pastaj do ta conte ne Gjyq per ta gjykuar si Terroriste e mbetur ne tentative…
   Se Dhunen Verbale,
   Nje hap e ndan nga Dhuna fizike…!

   Hajde ti Black,(fol nje here seriozisht)
   se ti je Juriste,

   Cfare i thuaj kesaj Rrospije
   Cfare i thuaj kesaj Cmendurie?!…

   Ben Poeti ,
   perfekt,
   PENA T O P …!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 13, 10:20

    o gomari i labërisë që ska vjosë,dhe kur është plot e përplot,që të lan!!
    ky ndyrësira duhet të shporret dhe duhet zëvëndësuar me një tjetër të partisë socialiste!!
    o copa e idiotit,fillo e kupto njëherë!!
    o idiot i lindur mos u bë mashë e kriminelëve!

    Reply to this comment
 4. d.didani February 13, 05:41

  Une do te deshiroja qe Rama te mos nxirrte asnje polic ne rruge….Asnje!..Te injoronte totalisht protesten,ti linte te lire te vinin verdall neper rruge,te shanin te bertisnin e te paralajmeronin sa te donin. Ne se do te shkonin ne K/Ministri te kerkonte te dilte Luli ne krye,ta ftonte ne zyre,ti leshonte karriken dhe te shkonte ne shtepi.Pastaj do vinte faza e ligjerimit te pushtetit,qe do ishte nje komedi e vertete!

  Reply to this comment
  • Eri February 13, 12:55

   Didi hajdutet ne pushtet e duan policine nga frika e zemerates popullore. Sot leket qe harxhohen per policine jane dy here me shume se cfare harxhojne mesatarish vendet europiane (% e shpenzimeve totale buxhetore). Subkoshienca e ngarkuar me hajduteri nuk i le te bejne kete qe thua ti.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 13, 13:04

    eri ke të drejtë!!
    një herë e një kohë palloshi dilte vetëm rrugës!!
    sot!?jo!
    tek shpenzimet e policisë nuk ke futur paratë që jepen për propagandën që bëhet kundër çdo lloj demostrimi!!
    si për atë më të thjshtin deri tek këto paçavuret!!

    Reply to this comment
 5. niko February 13, 08:46

  Çudia më e madhe në Shqipëri është se; një person që për 8 vjet,ka drejtuar të gjitha Ministrit kryesore të Shtetit dhe ka DËSHTUAR! Vjen tani dhe kërkon të bëhet Kryeministër!!! Do ta besojnë shqiptarët??!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 13, 10:10

   ai ka dështuar sepse nuk ka qënë në atë nivel që duhej të ishte!!nuk e ka marrë seriozisht punën!!
   basha është i prerë për K/ministër!!
   vetëm atë e bën në mënyrën më të shkëlqyer!!
   dhe ta besoni!!
   se kur e thotë basha!?
   e ka thënë perëndia!!

   Reply to this comment
 6. Populli February 13, 09:26

  Grushtin e Shtetit e ke ne pushtet,
  ane e mbane korrupsion komplet,
  me ekonomi te shkaterruar,
  me ato tendera te korruptuar,
  me PPP e vjedhje plot per plot,
  per popull vec varferi dhe eksod,
  pra Grushti i Shtetit qeverine ka,
  ky mban ket popull sot fukara,
  kur nje qeveri mbar ka deshtuar,
  jetesen popullit ja ka varferuar,
  kur vetem shtohet kudo varferia,
  kur vetem mburret pleh-qeveria,
  kur studentet shkollen kan braktis,
  nga rrjepja qe i ben nje shtet-pis,
  ka me Grusht Shteti se Rama pra,
  ky kokerr hajvani, shejtan budalla?

  Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 February 13, 10:03

  “Është data gjashtëmbëdhjetë,
  fundi kësaj qeveria,
  dhe fiks në shtatëmbëdhjetë,
  Luli Basha del në krye!.”
  nuk ja vlen të lexosh më shumë nga llumi propagandistik!!
  mjafton kjo për ti pjerdhur në të logoris në vargje të dukës “që vetëm të vërtetën thotë,që vegjëlinë nuk e ka gënjyer kurë”(me një “r”)!!
  -propaganda është aq e trashë sa dhe përkatësia politike e dukës ose e zhurmuesve!!
  e trashë sepse nuk japin asnjë alternativë,por dhe se e përdorin për të trëmbur njerëzit!popullin,që “se gënjejnë kurë”!!
  -përkatësia politike nuk është e forcës politike të quajtur PS,por vasaliteti ndaj një personi,nëse mund ta quajmë të tillë një njeri të papërgjegjshëm!
  të japësh vetëm një alternativë ndryshimi të qeverisjes duhet të jesh përveçse idiot,edhe ndyrësirë e pa parë!!
  të japësh një alternativë,o të ndyrin që kemi gati 6 vjet që po e provojmë,o kërmën që e kemi provuar gjat 13 viteve të fundit,duhet të jesh idiot sepse nuk ke aspak një vizion as për të ndrshuar sadopak gënjeshtrën,duhet të jesh i ndyrë sa je gati tia japësh pushtetin kundërshtarit dhe në asnjë mënyrë një personi tjetër shumë më të mirë brënda forcës politike!!
  ben duka është një nga tellallët e ndyrësisë!!por duhet ta mësojmë njëherë e përgjithmonë se ai ndyrësira që ka zaptuar jo vetëm partinë socialiste por dhe gjithë shqipërinë,është i gatshëm tia dorzojë pushtetin më mirë”opozitës”sesa një personi tjetër të PSsë!!
  kjo ndyrësira e tironës,E-drama,nuk përdor vetëm si gogol berishën e bashën,por ai është i gatshëm që tua dorëzojë më mirë atyre pushtetin sesa ta marrë dikush tjetër në PS!!kjo vetëm e vetëm për të thënë se E VETMIA ALTERNATIVË JAMË UNË!!se PS nuk egziston!se PS jam unë!!
  kështu o ben lapangjozi!
  vazhdo e leh për ndyrësirën që është gati të të flakë si letër bythe vetëm e vetëm për kapriçon e tij!për çmëdnurinë e tij!
  nuk dua ta pranoj se ti tërë këtë propagandë idiote që bën e bën për përfitim material,por më vjen dhe më shumë keq nëse të tërë këtë e bën për BUDALLALLËK!
  për të parën do të të urreja!
  për të dytën do të të mëshiroja!
  të paktën!!

  IDIOT,
  TI DHE SHUME TË TJERË!!
  QËNI I TIRONËS DUHET TË HIQET!!
  DUHET TË VENDOSET NJË PERSONALITET TJETËR NGA PARTIA SOCIALISE!!
  NËSE NUK BËHET!?
  MOS HANI MUT TË THONI SE PARTIA SOCIALISTE EGZISTON AKOMA!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*