Protestë para Ministrisë së Brendshme për Enea Ftojin

May 22, 2018 12:29

Protestë para Ministrisë së Brendshme për Enea Ftojin

“Lëvizja Egjiptiane” dhe ajo “Rome” po zhvillojnë sot një protestë përpara Ministrisë së Punëve të Brendshme, pesë ditë nga vdekja e 27-vjeçarit Enea Ftoji në komisariatin e Korçës.

Një përfaqësues i tyre është shprehur se ” menduam të protestojmë sot për të reaguar ndaj një padrejtësie të madhe, diskriminimi të hapur që dhunon të drejtën e jetës. Duke qenë se drejtoria e policisë nuk na dha leje, ne në emër të gjithë qytetarëve duhet t’u kërkojmë ndihmë institucioneve përgjegjëse për drejtësi. I bëjmë thirrje ministrisë së Brendshme të marrë masa ndaj punonjësve të komisariatit të policisë Korçë që dhunuan Enean Ftojin”.

Protesta është paralajmëruar të zgjasë 3 orë.

s.a/dita

May 22, 2018 12:29
Komento

6 Komente

 1. keni May 22, 13:04

  Egjiptianet bejne thirrje per denimin e punonjesve te policies te cilet arrestuan me force nje kriminel (grabites me dhune I nje qytetari ne punen e tij). Po cfare kerkojne keta …? qe shteti shqiptar te mbroje kriminelet dhe grabitesit me dhune dhe te denoje qytetaret te cilet jane ne punen e tyre dhe nuk I kane asnje borxh nje jevgu kriminel I cili I sulmon ne mes te dites dhe I grabit me force, pastaj kundershton policine dhe se fundi pa pike turpi thone se krimineli kishte shenja dhune. Po sigurisht se kapja e kriminelit u be me dhune pasi ai nuk I u dorezua policise per te dhene llogari per krimin e bere por kishte rrezik te vriste edhe punonjesin e policise (ai ishte perserites I grabitjes me dhune te qytetareve, keshtu thone vete familiaret e tij). Pra familiaret se pari te kerkojne falje per krimin e bere nga familiari I tyre e pastaj te kerkojne tek organet e ligjit llogari per vdekjen e tij. Edhe mendia ne keto raste duhet te kete kujdes, sidomos new 24, se po na ben hero nje kriminel ordiner.

  Reply to this comment
 2. Niko Shpiragu May 22, 18:16

  Sigurisht ai djali nuk ishte hero dhe per ate qe ai kishte bere duhet te ndeshkohej nga trupi gjykues. Policet kane detyre ta arestojne dhe ta sigurojne jeten e tij deri sa te shkoje ne gjyq, bile edhe me pas. Por policet e kane vrare ate dhe ky eshte krim shume i rende se behet nga ata qe duhet ta ruajne. Pra faji i atij djalit eshte shume i madh, por akoma shume me i madh eshte krimi dhe sidomos kur behet nga ata qe paguhen nga taksat e popullit. Polici ose policet qe e kane vrare duhet te denohen me maksimumin e denimit me qe ne Shqiperi nuk ka death penalty se po te kishte ata duheshin denuar me vdekje. Prokuroria duhet ta gjykoje kete rast me precedence dhe po keshtu edhe gjykata.

  Reply to this comment
 3. Fredi May 22, 20:00

  Asnji presje nuk i ndryshoj komentit te Shpiragut.

  Reply to this comment
 4. Arben May 22, 21:10

  Policat qe e vrane duhet te japin

  Llogari. Eshte radt I perseritur ne korce

  Atje me sa duket I Kane “leshuar frenat”

  Reply to this comment
 5. tir May 22, 21:30

  Ky hajdut duhej ” lidhur “nga e shoqja e familjaret, se shtama vete te kroi shume here, por dikur do thyhet. I vinin te embla gjerat e vjedhura nga i shoqi? Na can koken, jo rom ,i bardhe, i zi, jo malok, jo po fukara. Me vjen keq per nje qe eshte i pa afte fizikisht, per nje te moshuar, por per te tille oersona?! Per mua hajduti= kriminel, sepse ata e kane treguar veten per te mbrojtur koken e tyre. Ku ta di une se ky person nuk ka vrare njeri ne gjuetine e tij prej hajduti? Te ishte ne ndonje vend aziatik i kishin prere hunde, vesh qe te mos kishte surrat te dilte ne rruge.Nga hajduti i pret te gjitha: mashtrumin, genjeshtren etj. Ai eshte vetegjymtuar pasi nuk ka pare shpetim kete radhe nga burgu dhe pasojat ketu e cuan. Vdiq me turp, u kap duke vjedhur babai i tre femijeve..

  Reply to this comment
 6. Amerikani May 22, 23:18

  Kane shume te drejte te protestojne!

  Nqs vleresohet se vdekja ka ardhur si pasoje e dhunes se ushtruar ne komisarjat, atehere policet pergjegjes duhet te denohen penalisht.

  Kush e paska kete te drejte ti mare jeten tjetrit pavaresish fajit te kryer? Prandaj eshte ligji dhe gjykata. Shkelesi i ligjit mer denimin dhe e kryen ate. Ku jemi ketu? Ne kohen e juntave te Pinoçetit ne Kili apo Argjentines? Te drejta te njeriut do te thote te mbrosh pakicat. Ku eshte shoqeria civile per tu dale ne mbrojtje ketyre njerezve? Parate e projektet e ndihmave qe BE dhe organizma te tjere nderkombetare japin per keto komuniteti dine ti futin mire xhepave te tyre. Kur i thrret politika si lepires dhe muhabete Babalesh vrapojne me vrape te protestojne.

  Po te isha ndodhur aty do i isha bashkuar protestes.

  Turp per policine e shtetit nqs vdekja eshte shkaktuar prej dhunes dhe policet nuk jane çuar per ndjekje penale.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*