Prova e re e Prokurorisë për çështjen “Tahiri”

May 4, 2018 10:06

Prova e re e Prokurorisë për çështjen “Tahiri”

Prokuroria e Krimeve të Rënda bëri të ditur dje se posedon letërporositë nga Italia dhe Greqia, ku trajtohen hetimet ndaj ish ministrit Saimir Tahiri.

Në këto letërporosi janë paraqitur disa prova të reja, të cilat do të shërbejnë gjatë hetimit dhe që janë të vlefshme deri në korrik të vitit 2018, shkruan Report Tv.

Njëra prej provave që mësohet se zotëron Prokuroria dhe që mund të faktojë lidhjen e Tahirit me bandën “Habilaj” duket se është një prej daljeve jashtë Shqipërisë nga ana e ish-ministrit të Brendshëm.

Tahiri, i cili dha dje dorëheqjen nga funksioni i deputetit, dyshohet se nuk është regjistruar në sistemin TIMS shqiptar për daljen dhe rikthimin e tij në vend.

Dhe një gjë e tillë mendohet të jetë zbuluar sepse në sistemin e vendit të huaj ku ka qenë, hyrja dhe dalja e Tahirit është regjistruar.

Qëndrimi i shumicës dhe veçanërisht i kryeministrit Edi Rama u pa kryesisht nga opozita si një mbrojtje që iu ofrua ish ministrit, ndërsa largimi i tij u komentua si një manovër politike.

s.a/dita

May 4, 2018 10:06
Komento

15 Komente

 1. Dibrani May 4, 10:58

  Kapeni rraseni brenda qelbesiren ,…abuzoj me voten e popullit,…me detyren qe i dha

  Asnje meshir per kriminelet dhe hajdutet

  Ai duket qe eshte qelbesire ,..po abuzon me ligjet e Shqiperise duk mos treguar,…por vetem kercenon nga larg.

  Mos tregimi i nje akti apo veprimtarie kriminale nga kushdo-qofte ai ,..eshte veper penale

  Tahiri ne Burg pa-meshire,…vetem atehere drejtesia do vehet ne vend

  Reply to this comment
  • Dibrani tjeter May 4, 11:15

   Ne fillim be burg te futet Berisha, Basha, Meta dhe kompani, pastaj Tahiri ne rast se eshte I perlyer. Keta qe permenda e kane bere krimin litar.

   Reply to this comment
   • Dibrani i tretë May 4, 12:29

    Sipas teje pse nuk eshte fut Berisha dhe Basha ne burg,as keto pas tij mos te futen?!
    Për mua duhen futur te gjithë.Duhet hapur loja me pak fjale.Fatkeqësisht e desh fati që loja do të hapet ne Tahirin.Pastaj avash avash shkojnë të tjeret pas tij 😉

    Reply to this comment
 2. Lili May 4, 11:16

  Ka edhe dosje tjera ,per te gjithe.Rasti tahiri tregon se u vetedorheqe vetem kur tjera fleta te dosjes i dolen perpara…
  Edhe pazari ishte i thjesht:koka tahirit per me shpetuar kokat tjera..

  Reply to this comment
 3. Rosvelt May 4, 11:51

  Interesant shume hetimi mbi Tahirin,
  Prokuroria po kerkon me ngulm provat qe ai paska favorizuar klanin Habilaj, ndersa disa segmente politike te opozites i bejne thirrje qe te pranoje bashkepunimin me Habilajt.
  Mirepo ish Kapo i opozites, shoku Sali Berisha, i cili ka pranuar ne nje program televiziv qe kur ishte ne pushtet, Republiken e hashashit ne Lazarat e ka mbajtur ai vete me vetedije!
  Tani si eshte kjo pune?! Pas nje deklarate te tille, pse prokuroria mbyll syte e veshet? Nuk e di prokuroria qe ne baze te kodit penal eshte e detyruar te hape proçedim penal per çdo lajm krimi? Ne deklaraten e Sali Berishes per Lazaratin, edhe pse kemi nje mega lajm krimi, nuk kemi asnje ndjekje penale.
  Motivi pse nuk kemi ndjekje penale eshte nje, sepse ne ate kohe prokuror i pergjithshem ishte kollovari Llalla, i cili mbyllte syte e veshet kur krimin e kishte bere Saliu, Iliri apo Lulushi, por hapte proçedime penale ndaj kundershtareve te atyre edhe pa pasur prova, pra siç ka hapur edhe proçedimin kunder Tahirit.
  Sot prokurore e pergjithshme eshte zonja Arta Marku, megjithate edhe ajo nuk po zbaton principin fillestar per prokurorine, “obligim per hapjen e proçedimit penal ne rastin e nje lajmi krimi”!

  Reply to this comment
 4. MH May 4, 11:57

  Mos rregjistrimi i daljes dhe hyrjes ne shtetin shqiptare le te vihen para pergjegjesise rregjistruesit per shkelje te normave dhe rregullave ne levizjen e njerezve pavarsisht se kush njeri ekziston.

  Reply to this comment
 5. Kaçi i zi May 4, 12:01

  Pordh me rigon. Me te thenat e Habilajve e pse nuk u regjistrua ne sistemin tims nuk e denojne dot. Prova si blloku i Metes me pergjime direkte te Saimirit apo filmime kane ?Po skane gje te re nga ceshte thene deri tani ti rruajne topet Sajmos.

  Reply to this comment
 6. Jimi May 4, 12:24

  Kot mundohen prokur e hetus per te nxjerre ne drite te verteten, ja ku eshte Lili ketu, qe ta shkoq ate, e ti jep arrat te qeruara!

  Reply to this comment
 7. LABI May 4, 12:25

  Merrni te dhena nga sistemet e hyrjeve daljeve te shteteve kufitare dhe do shini sa politikane, prokurore dhe gjyqetare jane pa rregjistruar ne sistemin TIMS

  Reply to this comment
 8. LABI May 4, 12:26

  Merrni te dhena nga sistemet e hyrjeve daljeve te shteteve kufitare dhe do shini sa politikane, prokurore dhe gjyqetare jane pa rregjistruar ne sistemin TIMS

  Reply to this comment
 9. Oskeola Princi i Seminorve May 4, 15:41

  Shume flitet per Tahirin por deshmi nuk ka a’snje Luli po e beri popullorce ….me djersen e bythes kurseva nga parat e vjedhura te rruges se kombit ?

  Reply to this comment
 10. intelektuali May 4, 16:46

  SAJE QORRI I EDVINIT NUK ESHTE NJE “CIRONKE” POR NJE “PESHK I MADH” QE E GELLTITI KARREMIN E DREJTESISE NGA FODULLEKU DHE ARRIGANCA E DALLKAUKUT ME PUSHTET

  Shikoni si dalin nga brimat e miut enveristet fanatike per te mbrojtur Kapobanden e Balilajve dhe Habilajve, qe masakroi si Enveri Komisarin e Policise se Shtetit, Dritan Zaganin bashke me bosin e tij mafioz, Edi Rama vetem sepse e zbuloi dhe e tregoi Saje Qorrin i pari qe ishte me dy fytyra diteziu:

  NJEREN FYTURE ME MASKEN E MINISTRIT TE RENDIT TE RILINDJES ENVERISTE TE EDVINIT,

  dhe:

  FYTYREN TJETER TE VERTETE TE KAPOBANDES SE DROGES NE SHQYPNI QE MASHTRONTE EDHE SHQYPTARET EDHE NDERKOMBETARET ME “FITORJET” E TIJ DEMAGOGJIKE

  Ta qe Saje Qorri eshte demaskuar totalisht dhe teresisht ne syte e Botes Demokratike, nga brimat e miut alla Bedri Islami me nje lukuni enveristesh nga pas duan te minimizojne efektet negative per BOSI-n e vertete te droges ne Shqypni, qe eshte Kryeministri Karagjoz dhe i Paafte, Edi Rama, qe nuk di si te organizoje prodhimin e ndershem kombetar dhe ka leshuar kanabisin vendas dhe kokainen nga importi pa frena fare dhe duke e lene shtetin ne dore te koncesioneve dhe te PPP-ve mafioze te tij.

  Reply to this comment
 11. intelektuali May 4, 16:47

  SAJE QORRI I EDVINIT NUK ESHTE NJE “CIRONKE” POR NJE “PESHK I MADH” QE E GELLTITI KARREMIN E DREJTESISE NGA FODULLEKU DHE ARROGANCA E DALLKAUKUT ME PUSHTET

  Shikoni si dalin nga brimat e miut enveristet fanatike per te mbrojtur Kapobanden e Balilajve dhe Habilajve, qe masakroi si Enveri Komisarin e Policise se Shtetit, Dritan Zaganin bashke me bosin e tij mafioz, Edi Rama vetem sepse e zbuloi dhe e tregoi Saje Qorrin i pari qe ishte me dy fytyra diteziu:

  NJEREN FYTURE ME MASKEN E MINISTRIT TE RENDIT TE RILINDJES ENVERISTE TE EDVINIT,

  dhe:

  FYTYREN TJETER TE VERTETE TE KAPOBANDES SE DROGES NE SHQYPNI QE MASHTRONTE EDHE SHQYPTARET EDHE NDERKOMBETARET ME “FITORJET” E TIJ DEMAGOGJIKE

  Ta qe Saje Qorri eshte demaskuar totalisht dhe teresisht ne syte e Botes Demokratike, nga brimat e miut alla Bedri Islami me nje lukuni enveristesh nga pas duan te minimizojne efektet negative per BOSI-n e vertete te droges ne Shqypni, qe eshte Kryeministri Karagjoz dhe i Paafte, Edi Rama, qe nuk di si te organizoje prodhimin e ndershem kombetar dhe ka leshuar kanabisin vendas dhe kokainen nga importi pa frena fare dhe duke e lene shtetin ne dore te koncesioneve dhe te PPP-ve mafioze te tij.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim