Provokimi i Berishës: Pavarësia e Shqipërisë u bë realitet nga Zogu

November 28, 2017 19:55

Provokimi i Berishës: Pavarësia e Shqipërisë u bë realitet nga Zogu

Në ditën e 105-vjetorit të Pavarësisë, Sali Berisha thotë se pavarësia e Shqipërisë është bërë realitet jo prej Ismail bej Vlorës, por prej mbreti Zog.

Nderim te vecante kete dite Mbretit Zog, burrit qe beri realitet paveresine e Shqiperise dhe ndertoi shtetin shqiptar”, shkruan Berisha, ndërkohë që ka postuar foton e mëposhtme.

Nga shumë komentues është parë si një provokim i rëndë.

Pavarësia e Shqipërisë lidhet me figurën e Ismail bej Vlorës, që konsiderohet dhe si “babai” i kombit shqiptar.

Zogu është një figurë që ende sot e kësaj dite hap debat, nëse ishte shtetar vizionar, apo tradhtar, që bashkëpunoi me italianët dhe serbët në kurriz të interesave të Shqipërisë.

November 28, 2017 19:55
Komento

43 Komente

 1. ISH ANTIENVERIST November 28, 20:11

  nqs do behej permendorja gjigande e enver hoxhes
  duke u nisur nga kataklizmoja pas 1992

  ne bolen e djathte te tij do vija zogollin
  ne bolen e majte do vija berishin

  kurse ne mes te boleve kush e ka vendin….kush e gjen ??

  Reply to this comment
  • intelektuali November 28, 20:43

   ENVERI KA QENE I NJOHUR NE BOTE PER BYTHEN DHE JO PER BOLET

   Ne fillim ja kishte dhene BYTHEN pederasteve franceze kur ishte student i deshtuar. Me vone ja fali edhe BYTHEB edhe Kosoven Josip Broz Titos ne kembim te pushtetit te tij, kur e pa qe Tito donte ta hiqte qafe dhe ta zevendesonte me Koci Xoxen, shkoi me vrap tek Stalini dhe i ofroi BYTHEN e tij dhe kur erdhi ne pushtet Hrushcovi shkoi ne Pekin tek Mao Ce Duni qe njihej si pederast aktiv.

   Por qe te ndihmojme ne pyetjen tende ne gazeten DITA, intelektuali po ta tregon DICITUREN:

   NE MES TE BOLEVE TE ENVERIT ESHTE ARBEN DUKA, BEJTEXHIU QE I KENDON NATE E DITE “HALLATIT” TE TIJ QE SIPAS KENGES “HALLATIN E KISHTE SA BLENDI FEZIU SHTATIN.”

   Reply to this comment
   • attila November 28, 21:45

    “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,

    ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star”
    Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.

    Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.
    Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
    Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
    “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
    Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.

    Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.
    E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
    Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
    Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.

    Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.
    Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
    Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
    Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.
    Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.
    Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
    Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”. ..si të thuash në Shqipëri sot ” Berisha Akbar”

    “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,

    SE NA MBYTEN ITELEKTUHALET E ESAT PASHE TRADETARIT
    ………………nastradin esat pash toptradhetari
    Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik

    “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,

    SE NA MBYTEN ZOGISTET E TRADHETISE DHE JA KA BERE LAPIDARIN KETIJ TRADHETARI

    2……………………nastradini zogu kurves

    1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
    2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
    3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
    4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
    5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
    6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
    7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
    8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
    9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect
    “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
    SE NA MBYTEN FASHISTET LAPIDARIN JA NGRITEN DHE LEFTER LEFTER NOSIT
    3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti

    Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit

    Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
    Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
    Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
    Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë
    “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
    SE NA MBYTEN NAZISTET HOQEN TABELE E 4 SHKURIT DHE VUNE NIPIN E XHAFERR DEVES

    4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti

    Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
    Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
    Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
    Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi
    “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
    SE NA MBYTEN ISH DIVERSANTET TERRORISTE DHE HAMIT MATJANI U BE HERO

    5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi
    Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra
    “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
    SE NA MBYTEN SPIUNET TUAJ QE DHE TE PERSEKUTUAR DHE KANE SPINUAR SHOKET E TYRE

    6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho

    Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin

    7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh

    ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet

    mbrojteje
    arsim
    kulture
    shkence
    mjeksi
    nafte
    krom
    baker
    pyje
    dipllomaci
    plantacjone
    sera
    transport
    hidrocentrale
    bonifikim
    ……..
    po sot????????????????????
    tritol
    ndertim pa leje
    prostitucjon
    hashash
    gomone
    parlamet bordello
    ambsadore porno
    anti urbanistika
    rruget thertore
    enegji e papaguar
    bakri 0
    kromi 0
    vrasje politikanesh
    vrasje oficeresh shiku
    gerdece
    21 janare
    zhdukja e hakljave
    borxhet strasfere
    krimi ne familje
    ……….
    sot shqiperia eshte
    1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
    2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
    3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
    4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
    5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
    6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB
    Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI DHE NE BALLKAN TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
    THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK.
    INTELEKTHALEJA NAZISTRADINI I ZOGJIT KURVES..

    Reply to this comment
    • Agroni November 29, 15:49

     Respekte Attila.
     Shkrimit tuaj nuk do ti hiqja,qofë dhe një presje.
     Të lumtë.
     Me respekt
     Agron Elmazi

     Reply to this comment
   • sopiqoti December 1, 11:10

    O i dashtun INTELEKTUAL ! Paske qene i ETUR per BOLE,a derezi.Te paska shkuar mendja tek bolet e Enverit.Prapanicen Enveri e ka patur per te nxjerre ato qe thua zotrote e ca te tjere qe u dridheshin kellqet kur ai ishte gjalle.Priten sa te vdiste ai qe te kakarisnin ata dhe ti bashke.

    Reply to this comment
  • Kaci November 28, 21:23

   Ha haa e sakte ish Enverist. Ne mes var kete ” intelektualin” qe sle rast pa shkruar kur permendet Enveri. Apo mendon se po ja risim shume pjacen po ta vendosim ne mes te boleve te Enverit?

   Reply to this comment
  • Popull November 29, 10:51

   I ke rene ne kokefiks!

   Reply to this comment
 2. intelektuali November 28, 20:20

  PSE SHKON “KAMARIERI” I ENVERIT, LULZIM BASHA DHE BENIAMINI I SALIUT TE BEJE HOMAZHE TEK VARREZAT E KRIMINELEVE DHE XHELATEVE TE ENVERIT?

  Cfare opozite mashtruese eshte kjo?

  Sali Berisha si “VARKAR” I i enverit dhe sekretar i Partise se Punes nuk ka pse t’i beje Ahmet Zogut elozhe enveriste kur e mbajti Nexhmijen si kokone dhe Piramiden Famekeqe te Enverit ne mes te Tiranes ne te dy mandatet e tij,

  sepse:

  Nuk i beson me kush kur ka lene pas vetes Gerdecin dhe 21 janarin dhe kur ka lene ne krye te PD-se nje spiun te Sigurimit, budalla dhe debil qe e ka bere opoziten si DORODOLEC per te trembur laraskat dhe qe i falet 29 nentorit te ZI qe mbolli MURTAJEN bolshevike,

  sepse:

  Pyetja qe i bejme ne Lulzim Bashes eshte:

  CILET JANE ATA QE DHANE JETEN DHE CLIRUAN SHQYPNINE QE TI O LUL DALLKAUKU U BERE HOMAZHE NE 28 NENTOR?

  sepse:

  Atje ku shkove ti per te bere homazhe jane varrosur xhelatet e Enverit qe mbushen lumenj me gjak njeriu gjate Luftes dhe pas saj per te siguruar pushtetin absolut te pederastit te Gjyles.

  Reply to this comment
 3. tomorraku November 28, 20:34

  Ne ngjarjet kyce te historise , ky moster , do te trazoje keq mendjet e njerzeve per ti percare e ngjallur grindje te vjetra e te reja .Historia mbretin Zog e damkosi me vulen e tradhetise , ky mostra i ngriti monument , Vete ky, ishte gati te vetshpallej si Zogu , mbret , dhe solli shkaterrimin dhe “luften”ne vitet ’97-98.Tashti na e nxjerr mbretin si” themelus te shtetit shqiptar” , e cfare shteti krijoj Zogu , kur ne fakt ketu drejtonin Italianet deri sa e pushtuan me ne fund dhe sajuan largimin e zogut , i cili si mashtris i regjur kishte premtuar se do te luftonte me “popullin ” dhe ashtu beri , u fshehu edhe ushtrise armatimin , le qe ushtria kishte kaluar me Italianet seps ata kishin punuar prej vitesh e kishin pregatitur pushtimin.

  Reply to this comment
 4. XEN DIGJITALI November 28, 20:35

  Amerikanet hodhen dy bomba atomike ne japoni ne 1945 dhe per 10 vjet pothuajse u zhduken pasojat..
  .
  Ne shqiperi hodhen dy bomba me te rrezikeshme monstren berishe dhe gangsterrin hajdari pasojat e te cilave vazhdojne dhe sot akoma me keq me efekte neuro-paralizuse.
  .
  Monstra berisha te hap varrin dhe te ngre lapidarin..

  Ju lutem shikoni cfere ndodhi ne 1993 me urdher direkt te berishes te zbatuar nga pit bulli gazidede

  .LEXIM TE KENDSHEM

  Guxim Alimani është dëshmitar dhe protagonist i ngjarjes së 19-20 nëntorit 1993, të cilat ai i përmbledh me “dëbimi nga atdheu i mbretit Lekë”. Në një rrëfim të shkruar për “Shekullin”, z. Alimani thotë se “si dëshmitar i atyre 18 orëve të qëndrimit në Atdhe të Mbretit kam për detyrë të sqaroj në detaje dijen dhe përjetimin tim”.
  Alimani pohon se “shumë pak njerëz mund ta kenë ditur ekzaktësisht ardhjen e mbretit më 19 nëntor 1993 në Shqipëri”. Përgatitjen për ardhjen e Lekës dhe mbërritjen e tij në Rinas Alimani e përshkruan mes të tjerash me këto fjalë:
  “…Guri Durollari kishte filluar në konspiracion përgatitjet për këtë ardhje. Ai kishte prenotuar të gjithë ushtarët luksozë të parkut të delegacioneve, si dhe suitat në hotel “Dajti” duke gënjyer kureshtarët se do të vinte Nëna Mbretëreshë Geraldinë. Po ashtu, nën këtë pretekst, Durollari kishte lajmëruar dhe sponsorizuar mbërritjen në Tiranë të përkrahësve të njohur të Mbretit nga mbarë vendi. Nisja për në Rinas në mesditën e 19 nëntorit u bë e organizuar diku afër stadiumit “Dinamo”. Unë duke besuar deri dikund Gurin arrita të firmos në Ministrinë e Brendshme rreth 70 leje V.Q.A., d.m.th., për t’u futur në territorin ku uleshin avionët. Karvani i makinave ishte dekoruar me flamuj kombëtarë dhe simbole dalluese të monarkisë. Për koincidencë, pikërisht atë ditë dhe në të njëjtin orar, në aeroport do të mbërrinte kryeministri Meksi nga një pritje zyrtare në Bullgari. Avioni çarter që solli Mbretin Lekë arriti i pari. Durollari, sapo ndaloi aeroplani dhe hodhi shkallën, u ngjit lart dhe pas 2 minutash zbriti në mënyrë enigmatike me dy pasaporta në dorë. Më bëri me shenjë ta shoqëroja dhe së bashku u drejtuam në sportelin e policisë kufitare aeroportuale. Miqtë e mi, Çezar Tare dhe Lulëzim Shala, që drejtonin atë kohë policinë e Rinasit më panë me habi tek panë pasaportën e Mbretit Lekë. Ajo ishte një pasaportë ndërkombëtare diplomatike e lëshuar në emër të Mbretërisë Shqiptare. Nuk jam as sot i sqaruar nëse kishte konotacion ndërkombëtar kjo tip pasaporte, por di që ithtarët dhe njerëzit shumë afër Mbretit në emigracion dispononin nga një të tillë (…) Gjithsesi vlen të përmendet se pasaportat e Mbretit Lekë dhe ministrit Abedin Mulosmanaj u vulosën për hyrje legale në territorin e Republikës se Shqipërisë…”
  Më pas, Alimani rrëfen se si karvani me Leka Zogun dhe mbështetësit e tij u nis për Tiranë. “Mbreti Lekë de fakto për herë të parë shkelte dhe tokën arbënore, pasi dihet që në largimin e Familjes Mbretërore më 7 prill 1939, ai ishte vetëm një i porsalindur disa orësh. Kështu që do të duhej një penë “alla Kadare” dhe jo imja të mund të bënte një deskripsion afër reales së emocionit të Mbretit dhe besnikëve të tij që e patëm tyre atë ditë të zymtë nëntori 1993. Atë mbrëmje të 19 nëntorit 1993, hotel “Dajti” ku u akomodua Mbreti Lekë u kthye në shtëpinë e monarkistëve Shqiptarë. Mbreti u vendos në suitën nr. 214 të hotelit, më e mira që gjendej. Durollari e kishte prenotuar herët dhomën duke i thënë njëfarë ofiqari të hotelit me emrin Spartak Topollai se e donte për z. Abedin Mulosmanin. Arritja e Mbretit Lekë në hotel, siç do ta merrja vesh pak kohë më vonë, kishte shkaktuar tronditje në qarqet qeveritare dhe më tutje…”
  Lidhur me atë që ndodhi më pas në hotel “Dajti”, Guxim Alimani ka një rrëfim edhe më të detajuar në një monografi kushtuar ish-ministrit të oborrit mbretëror, Abedin Mulosmanaj. Më poshtë, rrëfimi i z. Alimani për natën e vështirë në hotel “Dajti” dhe jo vetëm:
  “…Për atë datë, unë kam shkruar pa mbarim, si dhe do të shkruaj sërish, pasi mendoj se akoma ka enigma që e mbështjellin atë natë të zezë për qeverinë e post diktaturës së atëhershme. Në librin tim “Fenillotage” – “18 orë pranë mbretit”, menjëherë pas asaj ngjarjeje me realizëm dhe dhimbje njëkohësisht kam përshkruar çdo detaj, prandaj nuk dua t’iu rikthehem të gjithave… Gjithsesi nuk mund të lë pa treguar rolin dhe cilësitë e veçanta të Ministrit Mulosmanaj, të cilat me gjithë fuqinë e tyre u shpalosën në dy ditët e zisë kombëtare të obligimit të largimit të largimit të Mbretit Lekë nga Shqipëria. Ky largim i dytë askush nuk mund të ma argumentojë se ka vetëm një tjetër precedent të mëparshëm, atë të 7 prillit, kur fashistët italianë e detyruan Madhërinë e saj Geraldinë të linte Shqipërinë me Princin Trashëgimtar – sot N.M.T Leka 1 vetëm pak orë të sapolindur. Siç e kam bërë shpesh herë përshkrimin e asaj nate makabre, kur gjysma e atdhetare e Shqiptarëve nuk fjeti aspak, Abedin Mulosmanaj kishte një rol të dorës së parë.
  Duke u rrethuar në pabesi me suitën në dhomën Nr: 214 të hotel “Dajtit” nga forcat policore, shik-se dhe gardiste, Mbreti Lekë, Ministri Mulosmanaj u ndodhën në një situatë kritike, ku çdo vendim i nxituar pillte vëllavrasje apo edhe diçka më tepër. Shërbimet e huaja prezente e aktive në Tiranë, duket se do të mundnin ta shfrytëzonin në favorin e tyre këtë situatë, ku GJAH i majmë për ta, pritej të bëhej Mbreti i Shqiptarëve. Dhe faji dhe faqja e zezë do të binin tek shqiptarët, së bashku me pasojat e llahtarshme. Ky skenar falë gjakftohtësisë së gjykimit, si dhe trimërisë së pashoqe të mbretit dhe besnikut të tij, Abedin Mulosmanaj, do të përfundonte pa u kryer për t’i shpërthyer në duar z. Berisha në pranverën e vitit 1997. Sapo gjenerali Agim Shehu, drejtues i këtij Operacioni, do të fillonte ekspeditën, fjalët dhe veprat e Abedin Mulosmanajt qenë të prera dhe të guximshme: “Mbreti i Shqiptarëve, dokumentet e tij, Suita dhe gjithçka mban me vete janë të shenjta dhe nëse dikush guxon t’i prekë do të ketë pasojat më të rënda”.
  Burri i fortë, thotë populli, e gjen vetë partnerin e burrërisë. Kështu ndodhi dhe atë mëngjes pas mesnatës së 19 nëntorit. Pasi kishin lënë Suitën e Mbretit për të pushuar ndonjë çast, kur shoferi i PLL-së, Ilir Xhudollari, trokiti në portën time duke më komunikuar thirrjen urgjente të Ministrit Mulosmani. Menjëherë iu gjenda pranë dhe nuk duhej shumë për të hetuar tek ai situatën e dyzuar që e dominonte. Agim Shehut i kishte ardhur në ndihmë një tjetër stërvinë, i quajtur Rexhep Karapici, i cili asokohe i printe SHIK-ut të Tiranës e që më vonë u shndërrua në një kundërshtar edhe të vetë Presidentit Berisha.
  Abedini nuk pranonte të zgjonte Mbretin para orarit të zakonshëm, jo se situata nuk diktonte, por se burri i bjeshkëve nuk pranonte sfida spurdhjake, qofshin edhe të veshura me pushtet. Shkëmbyem me Ministrin disa fjalë, të cilat vetëm në një botë tjetër do t’i rikonsumojmë dhe në atë mëngjes të datës 20 rreth orës 3:20 zgjova menjëherë prej gjumit mikun tim Azem Hajdari.
  Nuk dua të përmend dialogun, por mund të them se Azemi qe mik dhe simpatizant i Abedinit, të cilin e çmonte shumë. Ndoshta jo vetëm vendlindja, por më shumë cilësitë e rralla e të veçanta e kishin bashkuar me Abedinin. Sapo mbërrita në dhomë paralelisht ra edhe zilja e telefonit të Azem Hajdarit duke ftuar gjeneralin kasnec Agim Shehu në anën tjetër të receptorit: – Alo, jam Azem Hajdari, mos tento të prekësh Mbretin dhe Abedin Mulosmanin se më ke qysh tash krah tyre! Ata siç kanë ardhë do të lëshojnë Shqipërinë, por turpin do ta mbajmë ne.
  Dhe vërtetë, Mbreti u largua për t’i lënë pozitës së atëhershme dhe Berishes një njollë të zezë pis sa vetë nata që vijoi për të jo pa shumë pasoja…”

  Reply to this comment
 5. tomorraku November 28, 20:36

  Ne ngjarjet kyce te historise , ky moster , do te trazoje keq mendjet e njerzeve per ti percare e ngjallur grindje te vjetra e te reja .Historia mbretin Zog e damkosi me vulen e tradhetise , ky mostra i ngriti monument , Vete ky, ishte gati te vetshpallej si Zogu , mbret , dhe solli shkaterrimin dhe “luften”ne vitet ’97-98.Tashti na e nxjerr mbretin si” themelus te shtetit shqiptar” , e cfare shteti krijoj Zogu , kur ne fakt ketu drejtonin Italianet deri sa e pushtuan me ne fund dhe sajuan largimin e zogut , i cili si mashtu is i regjur kishte premtuar se do te luftonte me “popullin ” dhe ashtu beri , u fshehu edhe ushtrise armatimin , le qe ushtria kishte kaluar me Italianet seps ata kishin punuar prej vitesh e kishin pregatitur pushtimin.

  Reply to this comment
 6. jimmy November 28, 20:37

  Qelbesira serbe vazhdon te percaje.

  Reply to this comment
 7. intelektuali November 28, 20:44

  ENVERI KA QENE I NJOHUR NE BOTE PER BYTHEN DHE JO PER BOLET

  Ne fillim ja kishte dhene BYTHEN pederasteve franceze kur ishte student i deshtuar. Me vone ja fali edhe BYTHEN edhe Kosoven Josip Broz Titos ne kembim te pushtetit te tij, kur e pa qe Tito donte ta hiqte qafe dhe ta zevendesonte me Koci Xoxen, shkoi me vrap tek Stalini dhe i ofroi BYTHEN e tij dhe kur erdhi ne pushtet Hrushcovi shkoi ne Pekin tek Mao Ce Duni qe njihej si pederast aktiv.

  Por qe te ndihmojme ne pyetjen tende ne gazeten DITA, intelektuali po ta tregon DICITUREN:

  NE MES TE BOLEVE TE ENVERIT ESHTE ARBEN DUKA, BEJTEXHIU QE I KENDON NATE E DITE “HALLATIT” TE TIJ QE SIPAS KENGES “HALLATIN E KISHTE SA BLENDI FEZIU SHTATIN.”

  Reply to this comment
 8. berberi seviljes November 28, 21:24

  Plani Truman-Tito-Zogu për kryengritje në Shqipëri

  Dokumenti që botohet për herë të parë sjell informacione shumë interesante mbi bisedimet e emisarëve të Zogut me palën jugosllave me ndermjetsimin amerikan. Jugosllavët, me sa duket shumë të shqetësuar mbi situatën në Shqipëri dhe qëndrimin e fortë anti-Tito që mbante pala shqiptare duket se po mendonin seriozisht një rrëzim të Hoxhës me çdo mënyrë të mundshme. Mbështetja për Zogun ishte një alternativë shumë e pëlqyer për Titon, i cili e kishte ndarë mendjen për një ndërhyrje sa më të fortë në Shqipëri, edhe nëse Zogu nuk do të kishte mundësi të përfshihej në një kryengritje të mundshme. Megjithatë, dërgimi i përfaqësuesve personalë të Titos pranë Zogut dhe ftesa për një zhvendosje të mundshme të Zogut dhe familjes së tij në Beograd duket se janë lëvizje, të cilat janë llogaritur nga Tito për të shprehur një besim tek ishmbreti shqiptar, por edhe për të arritur disa fitore diplomatike. Zogu, një diplomat i aftë për të nuhatur nuancat ballkanike, ka pranuar takimin me të dërguarit personalë të Titos, por duhet ta ketë refuzuar me xhentilesë ftesën për t’u zhvendosur në Beograd, të bërë nga lideri i njohur komunist i Jugosllavisë. Nëse Tito do të merrte atë që kërkonte dhe të tërhiqte Zogun në Beograd, lideri karizmatik jugosllav do të kishte arritur një fitore shumë të madhe propagandistike. E para, duke e konfiguruar Zogun si një alternativë për qeverisjen e një Shqipërie pro-jugosllave, e dyta si një kërcenim potencial ndaj Hoxhës dhe e treta, si një përpjekje për të zbutur faktorin kosovar, i cili duke parë ishmbretin Zog në krah të Titos, do të ulte tonet nacionaliste.

  TOP SEKRET Memorandum: Zv.drejtori për Koordinimin e Politikave, SE BGFIEND: Raporti javor Shtator 1952

  Gjatë muajit shtator, përfaqësuesit britanikë dhe amerikanë në Romë vazhduan bisedimet me anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të Komitetit Kombëtar të Shqipërisë së Lirë, me qëllim arritjen e një marrëveshjeje me të gjitha fraksionet, si dhe një ri-organizim të Komitetit si dhe zgjerimin e tij. Raportimet nga Roma bëjnë me dije se deri më tani shumë pak progres është arritur në këtë drejtim. Balli Kombëtar refuzon me këmbëngulje zgjerimin e Komitetit. Kemi gjithashtu raportime kontradiktore mbi pozicionin që tashmë britanikët duan të mbajnë mbi këtë çështje. Kemi urdhëruar përfaqësuesin tonë që të jetë i kujdesshëm në bisedime, deri sa ne të sqarojmë pozicionin e britanikëve, si dhe të shikojmë se cilët elementë të Komitetit do të përkrahin qëndrimin tonë. Gjatë javës së parë të shtatorit ( ) bisedoi me Mbretin Zog në Aleksandri. Zogu deklaroi se përfaqësuesit e tij ishin pritur në mënyrë mjaft miqësore nga jugosllavët gjatë takimit në Shkup, në fund të gushtit. Zëdhënësi i jugosllavëve deklaroi se jugosllavët dëshironin të shikonin një rrëzim të regjimit aktual në Shqipëri nga vetë shqiptarët, me në krye Zogun, por në rrethanat e patolerueshme të vendit, jugosllavët do ta rrezonin regjimin vetë nëse Zogu dhe shqiptarët e tjerë nuk i kishin mundësitë për ta bërë një gjë të tillë. Jugosllavët ranë dakord që të dërgonin sa më shpejt përfaqësues direkt për të biseduar me Zogun në çështje të politikave, si dhe detaje operacionale. Jugosllavët gjithashtu deklaruan se nëse Zogu dhe familja e tij dëshironin të largoheshin nga Egjipti, ata do të ishin gjithmonë të mirëpritur në Beograd.

  TOP SEKRET Memorandum: Zv.drejtori për Koordinimin e Politikave, SE BGFIEND: Progres-raporti ditor, e martë, 27 maj 1952

  (Emri i zyrtarit-shënim red.) SE/PC Zëvendësi u nis më 27 maj 1952 për të biseduar me ishmbretin Zog me kërkesën e këtij të fundit, mbi statusin e negociatave aktuale me jugosllavët. Me mbërritjen e ( ) më 30 maj, Zogu pret që të ketë rezultatet e bisedimeve të negociuara në Turqi nga përfaqësuesi i tij, i cili kërkoi bisedimet me Titon në fillim të majit. ( ) Raporton se Komiteti i Shqipërisë së Lirë ka marrë lajm nga një prej dy grupeve që ka dimëruar në Jugosllavi se janë rifutur përsëri në Shqipëri. Komiteti po bën përpjekje për të verifikuar vërtetësinë e këtij lajmi dhe letrës që grupi ka dërguar nga Jugosllavia. Kryetari i grupit ka qenë instruktuar që të komunikojë vetëm nëpërmjet kësaj adrese.

  Dokumentet sekrete të CIA: Bisedat e Zogut me Titon në 1952

  Dokumenti i siguruar në arkivat e deklasifikuara amerikane, vazhdon të sjellë informacion mbi bashkëpunimin e ish- Mbretit Zog me liderin e njohur komunist jugosllav, Tito, duke zbuluar detaje të reja mbi bisedimet që bëheshin në pranverën e 1952-it. Memorandumi i 28 majit 1952 është një raport ditor i hartuar për drejtuesit e lartë të OPC, drejtoria e famshme që merrej me operacionet klandestine, një organizatë e cila operonte në zonat gri të spiunazhit amerikan. Fatkeqësisht, ashtu si edhe në dokumente të tjera të dala nga ky arkiv, emrat e personazheve amerikane të OPC janë të fshira dhe në këtë mënyrë është pak e pamundur për të kuptuar rolin e saktë të oficerëve amerikanë të Zbulimit. Gjithsesi, ky dokument hedh dritë në disa detaje mjaft interesante për të kuptuar prapaskenat e përpjekjeve të ish- Mbretit shqiptar për t’u rikthyer në fron. Megjithatë, nga dokumenti i botuar sot kuptojmë se amerikanët kanë pasur mjaft interes për të vëzhguar negociatat e ish- Mbretit shqiptar me liderin komunist të Jugosllavisë, Tito. Nga burime agjenturore të rrjetit amerikan në Turqi, OPC, informohet mbi përbërjen e delegacionit të Zogut, i cili përbëhet nga një turk me emrin Tozani, Irfan bej Ohri, një pasues i njohur i Zogut si dhe ish-konsulli i Mbretërisë në Stamboll, Avni Dërhalla. Nga shqyrtimi i dokumentacioni të Shërbimit Sekret Britanik del se diplomati Dërhalla ka qenë i rekrutuar nga anglezët gjatë Luftës së Dytë Botërore, me mision informimin e britanikëve mbi mërgatën shqiptare të Turqisë. Duhet theksuar se për një periudhë trevjeçare britanikët e SOE operonin nga Stambolli dhe kishin mundur të rekrutonin një numër shqiptarësh me njohje apo influencë në Shqipëri, për t’i përdorur në lojërat politike ballkanike. Nëse Avni Dërhalla ka pasur akoma lidhje me Shërbimin Britanik edhe pas Lufte, atëherë duhet të supozojmë se edhe britanikët duhet të kenë qenë në dijeni të bisedimeve sekrete Tito-Zog. Megjithatë, surpriza me interesante e këtij dokumenti është fakti se sipas burimit të amerikanëve, delegacioni turko-shqiptar i Zogut ka qenë i autorizuar për t’i kërkuar Titos armatosjen dhe përgatitjen ushtarake të 8000 kosovarëve, me të cilët Zogu shpresonte të hynte në Shqipëri. Ideja e Zogut për krijimin e një ushtrie private me kosovarë nuk ishte e re. Dihet se Zogu kishte ardhur në fuqi me ndihmën e Jugosllavisë edhe në të kaluarën, duke përdorur edhe elementë kosovarë. Megjithatë, edhe pse faktorët politikë të kësaj periudhe ishin shumë të ndryshëm, përsëri Zogu shpresonte në një aleancë me komunistët jugosllavë për t’u rikthyer edhe një herë në fronin shqiptar.Pra i nderuar intelektual Enver Hoxhes i rruajtet trapin sa ishte gjalle.

  Sa me siper gjate rruarjes se boleve te enverit ne 1952:

  Trumani……….. ja shkumonte
  Zogu ……………ja rruante
  Tito……….. ja lyente me parfum

  dhe komentuesi intelektuali..pastronte leshin….

  Reply to this comment
 9. Lili November 28, 21:25

  Berisha e ka kuptuar ma mire se ju ku eshte fitorja e tij a jo,prandaj josh zogistet me keso lajme,sepse shpreson me fituar edhe nje here me votat e zogisteve,po nuk do e hane zogistet edhe kete here mbas veprimeve te lulzim bashes…Ska me vote kunder nje ministri simbolike.
  Do ishte mire edhe per socialistet te kuptojne kete e t’ia #heqin#kete karte berishes.

  Reply to this comment
 10. VIKTOR HALEMANUELI TRETE November 28, 21:54

  PSE ZOGU NGORDHI NE 12 PRILL 1939 ??

  TRADHETIA TE NE VIJON NGA KOHA TE LARGETA POR SI NE 12 PRILL 1939 KU BEJLERET AGALLARET HOXHALLARET INTELEKTUALET..NASTRADINET SHAHISET DHE PINJOLLET E TYRE JO VETEM TRADHETUAN POR DHE E KTHYEN NE FESTE SHITJEN E KOMBIT..

  Thjeshte keto te sotmit jane gjenerata e degjeneruar e asaj kohe

  Më datën 12 prill paradite, u mblodh në sallën e Parlamentit dhe pasi emëroi qeverinë shqiptare të kryesuar nga kryeministri Shefqet bej Vërlaci, vendosi që të zgjidhte një dërgatë (delegacion), të përbërë nga personalitete prej të gjitha qarqeve të vendit, e cila do t’i dërgonte kurorën e artë të Skënderbeut në Romë, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Eamanuelit III, i cili në bazë të vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, shpallej edhe Mbret i Shqipërisë. Sipas vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, kjo mërgatë, e përbërë nga personalitete dhe patriotë të shquar prej të gjitha trevave të Shqipërisë, u nis për në Romë më datën 14 prill, ku pasi u prit nga autoritetet më të larta italiane, të kryesuara nga vetë kryeministri Benito Musolini (Duce-ja), në mes ceremonive të shumta i dhuroi Mbretit Viktor Emanuelit kurorën e artë të Skënderbeut.
  Më në fund, Shk. T. kryetari i qeverisë, këndoi listën e anëtarëve të qeverisë së re, si vijon:
  Z. Shefqet Vëralci, kryeministër dhe Zëv.ministër i Punëve të Brendshme dhe i Punëve Botore: Z. Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë; Z. Xhemil Dino, ministër i Punëve të Jashtme; Z. Fejzi Alizoti, ministër i Financave; Z. Anton Beça, ministër i Ekonomisë Kombëtare; Z. Ernest Koliqi, ministër i Arsimit. Formimi i Qeverisë u pranua me një zë dhe me brohoritje të mëdha. Menjëherë u pranua formimi i një delegacioni për t’i shprehur ndjenjat e mirënjohjes kontit Çiano, në Legatë, ku u drejtuan të gjithë në kortezh. Para se të mbyllej mbledhja, pranoi pas propozimit të Z. Xhaferr Ypi, t’i drejtohet telegram M.T. Mbretit të Italisë, Imperator i Etiopisë, duke iu lutur që të pranojë Kunorën e Mbretërisë Shqiptare dhe një tjetër telegram Shk. T. kryeministrit z. Musolini, për t’i shfaqur mirënjohjen për ndërhyrjen shpëtimtare në Shqipëri. Mbledhja e Asamblesë mori fund në mes brohoritjeve të pareshtura për N.M.T. Mbretin-Imperator Vitorrio Emmanuele, për Duçen, për Italinë fashiste, për flamurin shqiptar dhe për qeverinë e re.

  Menjëherë pasi u mbyll mbledhja e Asamblesë, që të gjithë asamblistët të pasuar prej një turme të madhe populli, një kortezhi impozant, u drejtua nga Legata italiane, ku qëndronte Konti Çiano. Ndërsa asamblistët hynin në Legatë për t’i shprehur Kontit mirënjohjen për ndërhyrjen italiane në favor të popullit, turmat jashtë brohorisnin frenetikisht Mbretin Perandor,të Duçes dhe të Kontit Çiano. Vendimi i Asamblesë që t’i afrohet Kunora Shqiptare Madhërisë së Tij, Viktor Emanuel të III, gjeti jehonën më të favorshme në shpirtin e popullit, i cili po shprehte me çfarëdo mënyre gëzimin dhe krenarinë e tij.
  – Më së fundi kemi një mbret, një mbret të vërtetë!

  Kështu thoshin shqiptarët. Dhe kishin plotësisht të drejtë, sepse dje kishim ESHTE FSHIRE NJE FRAZE E NDYRE… Po le të harrojmë të djeshmen. Tashti është koha të shikojmë vetëm përpara.

  Festimi i evenimentit
  Këshilli Ministror vendosi që ditët 12, 13 dhe 14 prill të jenë festë kombëtare dhe u lajmëruan telegrafisht të gjitha zyrat qeveritare që të kenë pushim. Tirana ishte në festim të math, ndërtesat publike ishin të ndriçuara, rrugët kryesore me shtylla të posaçme kremtimore dhe me drita dhe populli në lëvizje të madhe festimi. Me anë të Qarkores telegrafike drejtuar të gjitha Prefekturave dhe Nënprefekturave, Kryesia e Këshillit Ministror u njoftoi vendimet e Asamblesë Konstituente, domethënë: Rrëzimin e Dinastisë ‘Zogu’ dhe të regjimit të tij, afrimin e Kunorës Mbretnore M. T. Viktor Emanuelit të III, Mbret e Perandor i Italisë, si Mbret i Shqipërisë, ruajtjen e Flamurit dhe Indipendencës dhe të sovranitetit shqiptar dhe formimin e qeverisë së tij nën kryesinë e Shk. T. Z. Shefqet Vërlaci.
  Një delegacion
  në Romë
  Në përshtatje me vendimet e Asamblesë Konstituente, për t’i ofruar kurorën e Mbretërisë Shqiptare. M. së Tij Mbretit-Perandor t’Italisë Vitorio Emmanuele i III, u formua një dërgatë e posaçme prej delegatësh nga t’ardhurit nga të gjitha qarqet dhe u nis më 14 të këtij muaji për në Romë, nën kryesin e Shk. T. Kryetarit të Qeveris Z. Shefqet Vërlaci dhe me anëtarin e qeveris, ministër i Drejtësisë, Z. Xhaferr Ypi. Delegatët për secilën prefekturë, janë këta:
  Pref. e Beratit: Sami Vrioni, Qemal Vrioni, Ferit Vokopola, Pilo Papa.
  Pref. e Elbasanit: Dervish Biçaku, Bexhet Hydi, Ibrahim Biçaku, Qemal Karaosmani, Vissarion Xhuvani.
  Pref. e Korçës: Selim Mborja, Thodoraq Mano, Rafail Prodani, Xhevdet Starova.
  Pref. e Vlorës: Ali Asllani, Kristaq Strati.
  Pref. e Gjinokastrës: Reis Selfo, Jan Dado, Niko Polo, Safet Libohova, Rexhep Plaku.
  Pref. e Shkodrës: Ndoc Pistulli, Ymer Kopliku, Kol Bibë Mirakaj, Mark Kakarriqi, Zef Boriçi, Omer Rruzhdija.
  Pref. e Kosovës: Ismet Kryeziu, Avni Gjilani, Rrok Berisha.
  Pref. e Durrësit: Dhimitër Popa, Kristaq zaguridha, Shefqet Çelkupa, Shasivar Alltuni.
  Pref. e Dibrës: Cen Elezi, Selim Kaloshi, Shaqir Dema, Faik Shehu.
  Pref. e Tiranës; Zef Kadarja, Ali Qoraliu, Ismet Petrela, Sirri Toptani.
  Përveç delegatëve të shënjuar më sipër, janë të shënuar edhe këta persona: Sulo Xhyberi, Petrit Gega, Burhan Beu, Hiqmet Hadëri, Kristofor Harito.
  Manifestime Popullore
  Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziazmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III-të. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdha. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që mbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve në gjuhën e ëmbël shqipe, enthuziasmi preku kulmin.

  Reply to this comment
 11. xxx November 28, 22:27

  zogu mbret eshte aspirata e sali ram berishes.

  ahmet zogu nga Mati eshte me afer Vucidolit se Vlora e jugut e Ismail Qemalit. Sepse saliu orientohet me krahinizma.

  Politika percarese anti-atdhetare e zogut eshte e nje lloji me ate te Saliut. Ndersa patriotizmi shqiptaro bashkues i Ismail Qemalit shkon kundra mentalitetit salist.

  Saliu dhe ahmet zogun i bashkon sherbimi pro-serb.

  Saliu bajraktar ashtu si ahmet zogolli

  Reply to this comment
  • Patriot December 2, 20:18

   Berishen me zogun e bashkon sherbimi ndaj serbovicerve,por i ndane me dekada percja,zogu ja hoqi percen pra 80 e kusure vitesh femres shqiptre,kurse berishovci ja ktheu femres shqiptare pas 80 e kusure vitesh.duke mos harruar se per krime ja ka kaluar njemije here zogut te zogjeve te matit te sulltan muratit.Nje marri e shkuar marrise nje krim qe vazhdon nen avokatine e ramovicerve me shoke e shoqe.

   Reply to this comment
 12. Arber I November 28, 22:47

  Sali Berisha shpenzoi mijera leke per glorifikimin e Ahmet Zogut, tani i druhet te vertetes shkencore mbi veprimtarine e politikanit matjan, Ahmet Zogu, si kundershtari me i vendosur i Qeverise kombetare te perkohshme te Shqiperise dhe Ismail Qemal bej Vlores.

  Reply to this comment
 13. hë për hë.... November 28, 23:09

  Spiuni i serbise sali ram berishoviqi eshte ne detyre e ne misionin e tij prefekt. Ju lutem te mos e paragjykoni. Tung

  Reply to this comment
 14. Aliu nga Selenic November 29, 01:52

  Ahmet Zogu ishta dora e zgjatur e Pashiqit.Berisha me sa duket eci ne gjurmet e Ahmet Zogut pore bomba i plasi ne dore ne vbitin 1997.
  Sado ta fryje tullumbacen Berisha aqe me shum ka me plase kjo tullumbace.
  Berisdha dhe Co kerkojn ta behn historin sipas interesit te tyre .Ata sajojn data historik, sajojn ngjarje historike jashte cdo realiteti.!
  Keshtu ata vazhdojn te ndar ne keto mgjarje pore le ta dije mire Berisha se me vet ase 20 % te popullit nuk i ka.!

  Reply to this comment
 15. fteri November 29, 07:30

  S.Berisha është agjenti nr/1 i serbisë kur ngre figurën e një hajduti e tradhëtari ,një mbret që erëdhi në fuqi me ndihmën e rusve të bardhë pasi shiti troje shqiptare sebisë përmbysi regjimin demokratik të Fanolit me dhunë ,tani këtë tradhëtar e vendos përpara Dipolmatit madhë Ismail bej Vlorës ,përse e bënë këtë Sali Berisha : Kjo ka një qëllim ogurzi vetëm përqarjen Veri -Jug !

  Reply to this comment
 16. Arben November 29, 08:23

  PAS SHPALLJES SE PAVARESISE, ZOGU FORMOI

  SHTETIN SHQIPETAR, DHE ME NJE STABILITET

  TE CAKTUAR, CFARE KA KETU PER PROVOKIM.

  O JU SERBO-KOMUNISTEVE U DO TREGUAR

  VENDI, ZVARRE JASHTE NGA KY VEND.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 29, 12:13

   por më parë duhen nxjerrë mbeturinat osmane!
   apo jo o turk qëni??

   Reply to this comment
  • Peza December 1, 18:40

   Per Arbenin!
   A e kupton ti beni se po i jep te drejte Enver Hoxhes per gjithcka beri per 45 vjet?
   Ti kercenon se komunistet duhen marre zvarre,jashte ketij vendi!
   Keshtu beri edhe Enver Hoxha me ju kelyshet e fashizmit:
   -Ju mori zvarre,ju burgosi,ju internoi dhe ju pushkatoi!
   Te njejten gje sic kerkon ti per komunistet.
   Pra mos u anko kot per Enverin se edhe ti per armiqte e tu te njejten gje do te besh!
   Tani shko ha mut dhe mos llap me!
   Mos harro nje gje:
   -Ju armiqte e Shqiperise jeni aq pak dhe aq bythqire sa ne ju bshtypim me kembe si krimbat!
   Vetem mos ardhte ajo dite!

   Reply to this comment
 17. Shqiptari November 29, 09:05

  Ahmet Zogu krijoi Shtetin me normal qe ka njohur Shqiperia.
  Ne mbreterimin e Ahmet Zogut, kundershtaret e tij varroseshin si gjithe te tjeret me nderime ne varreza.
  Ne sundimin e Enver Hoxhes, ish-Kryeministri i tij per 27 vjet u varros-zhvarros si qen disa here deri sa i humbi varri fare.
  As varr per te vdekurit, ky ishte shteti i Enver Hoxhes! No comment…

  Reply to this comment
  • Fuck both of you November 29, 10:02

   Arben, Shqiptari lntelektu-lesh te demo-shkerdhatesise! Vemje ne ngordhje e siper si Berishovic-Vicidoli apo si ju (se tjeter gje s’jeni), NUK MUND te tjetesojne Historine e Shqiperise…..

   Reply to this comment
  • Arben November 29, 10:41

   NDOSHTA ISHIM PERSERI TE FUNDIT

   NE EUROPE, POR AMA VINIM DIREKT PAS

   TE PARAFUNDIT.

   NE PERIUDHEN SERBO-KOMUNISTE

   DOLEM FARE NGA HARTA NJEREZORE,

   PO ZHVILLOHESHIM DREJT NJE SPECIE

   TE RE EKSPERIMENTALE. (MAJMUN DMTH)

   Reply to this comment
 18. spata November 29, 09:49

  Pse lodheni dhe vrisni mendjen per ato qe bene Saliu. Historine nuk e ndryshon dote as Saliu e as kushdo tjeter ne Shqiperi .Shqiptari ,midis shume te keqijave ,ka nje te mire .Nuk e rruan trapin ( me falni per bolet e intelektualit qe komenton ), per ato cfare shkruhen e kane bere politikanet dhe drejtuesit e shtetit .
  Populli yne as i komenton e as e vret mendjen se kush ishte Zogu. Edhe pse ka lexuar e lexon mbi bemat e Zogut epitetin qe i ka vene nuk e ndryshon jo Berisha por te ngrihet vete Zogu nga varri .
  Cfare kane qarkulluar deri ne ditet e sotme ne krahinen tone gjate Zogut .Arriti te mbledh shqiptaret qe skishin kulture mbi veteqeverisjen .Kete e beri me ndihmen italjane por dhe me mikrobin qe ka Malsori . Te vriste nese nuk beje ate qe ai donte .Jane me qindra rastet kur ai dergonte xhandermarine dhe benin reprezale ne popull .Keto bene qe populli te friksohej dhe ju bindej vendimeve qe ai merrte .Ligje kishte por mbas ligjit ishte dhe Maliqi .Zogu harxhonte shume per interesat e tij .Ai shiste cdo gje qe mbante vulen shqiptare per te kenaqur miqte jashte kufirit .Ata qe ishin problem per te nga brenda ndiqte dy rruge .Ose i eliminonte ose i dergonte si perfasqsues jashte vendit. Sic thote dhe Intelektuali byth… u jepte kujtdo vetem qe ai te ishte ne pushtet . Kjo semundje eshte e trasheguar nga perandoria Osmane .Shqipratet per karike apo emer e pasuri jepnin cdo gje tek te tjeret.Tipik sot eshte Sali Berisha apo Basha qe per nje mbeshtetje per pushtet paguan miljona .Keshtu ka bere dhe Meta dhe se ve ne dyshim qe edhe Rama ka harxhuar nga djersa e popullit per mbeshtetjen e Aleatve .
  Ku dua te dal :Shkruani e thoni cfare te doni shqiptari as e rruan per ato qe mundohen tu ngren vlera e merita historike .Ta vriste kaq shume mendjen ,qe te vlersonte ato qe kane bere drejtuesit e shtetit shqiptare ,ne nuk do te ishin ne kete fare gjendje politike sot .Me nje :Ci qi temen kalojne 6 muaj pa buke e pa u lare .Pak ishte ajo e 97 ku shqiptaret humben dhe gjene e gjalle dhe mbas 6 muajsh kendonin :
  O Sali na hengesh mu…
  Se parat ne prap i vum .
  Keshtu ka per tu kenduar politikanve qe do te drejtojne vendin .Shkruani ju si te doni populli ka laps tjeter qe shkruan e kendon .Nxori Haxha 36 vellime dhe sot vetem nje gje i mbeti popullit .Diktator . Zogut e Berishes tradhetar e shites teritori .Nanos pijanec , Metes Hajdut dhe Rames psikopat ,pikturist ,ekstravagant dhe kur te mbylli mandatin si K/M do ti shtojne ate qe meriton .

  Reply to this comment
 19. perkthyesi November 29, 09:52

  Qe Berisha ka kohe qe ka rreshqitur, kjo pak a shume dihej nga te gjithe, por kjo deklarate, te le vertete me goje hapur! Do te rekomandoja nje vizite urgjente ne psikiatri, pasi ndoshta nuk eshte shume vone! Turp e faqe e zeze!

  Reply to this comment
 20. Bisha kur plaket terbohet November 29, 10:24

  Zogu e shiti shqiperin ,ashtu s’ic do ti sali efendi. Ore ky po flet hapur fare qe une jam antishqiptar .

  Reply to this comment
 21. Qytetari durrsak November 29, 13:11

  Berisha eshte tradhtari me i perbetuar i popullit shqiptar dhe bastarduesi me i pacipe i historise se vertete te kombit shqiptar. Si nje agjent i rregjur i Serbise (historikisht edhe familjarisht), ai paguhet per te lancuar deklarime antishqiptare dhe te paverteta, vetem me qellimpercarjen e unitetit te popullit shqiptar. Ky demon i tradhtise shqiptare duhet derguar perpara bankes se drejtesise, per te marre denimine duhur. Ketij bastardi antishqiptar, ne sherbim te Serbise, shtetit me agresiv antishqiptar, sot dhe historikisht, kur te varroset, do t’i bejne homazhe ministrat e jashtem serbe, ashtu sic beri Dacic ne varrin e Esad Pashe Toptanit ne Paris.

  Reply to this comment
 22. ALBAN DEGA November 29, 15:55

  Mendime me gjuhen e fakteve

  CFARE E BASHKON SALI BERISHEN ME
  AHMET ZOGUN !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha nuk mund te mos e perkujtonte ne menyren me te sinqerte 105 vjetorin e Pavaresise se Shqiperise !
  Me zemer ne dore e me mesazh teper te qarte.
  Ahmet Zogu e jetesoi Pavaresine e Shqiperise, tha Daja i tij Esat Pashe Toptani i Vicidolit !
  Goja nxjerr cka ka me bollek ne zemer! Eshte nje nder shprehjet filozofike te shqiptareve !
  Pikerisht kete beri dje edhe Sali Berisha !
  Jo vetem dje por te pakten tash e 27 vjet !?
  Nuk mund te mos lartonte Ahmet Zogun si “jetesuesin e pavaresise se Shqiperise” !
  Pse !?
  Per nje aresye shume te thjeshte!
  Le te flasin faktet ….
  Te dy i bashkon Beogradi…
  A nuk ishte Ahmet Zogu ai qe nenshkroi ne Beograd marreveshjen 16 pikeshe me Pashicin qe e kthente Shqiperine ne nje koloni klasike te Serbise!?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe erdhi ne fuqi me bajonetat e cetnikeve serbe dhe te ruseve te bardhe ne Dhjetorin e vitit 1924 !?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe e ktheu Shqiperine ne nje koloni te italianeve ne vitet 30-39 !?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe premtoi se do te mbathte opingat e dilte ne mal per te luftuar kunder pushtuesve fashiste te Musolinit !?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe veshi gomat e Benzit dhurate te Hitlerit dhe ia mbathi si cub Burgajeti te greket, vellezerit e serbeve !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe erdhi ne krye te PDSH -se e ne krye te Shqiperise me ndihmen dhe sponsorizimin e UDB-se dhe Milloshevicit !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe e tradhetoi Kosoven dhe luftetaret e lirise e te rezistencen e tyre !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe ua hapi dyert e dritaret, kufijte e Shqiperise cetnikeve te UDB-se dhe banditeve te Milloshevicit e Arkanjit !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banda e tij Shqiponja e PD-se qe ua hapi rubinetat e naftes dhe armeve makines serbe te terrorit dhe genocidit ne Bosnje e Kosove, cka per pak coi ne perjashtimin e Shqiperise nga OKB-ja !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banditet e SHIK -ut te Gazidedes qe rrembyen, masakruan ne tortura dhe zhduken edhe kufomen e atdhetarit Remzi Hoxha !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banditet e tij qe organizuan grushtin klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998 ne bashkepunim me UDB-ne dhe cetniket e Milloshevicit !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banda e tij familjare e politike qe rrenuan e zhbene pese here shtetin shqiptar brenda 25 vjetesh !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe sabotoi me nipin e Beogradit qe sabotuan interkoneksionin energjitik te Shqiperise me Kosoven !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe Korporata e tij e Krimit shteteror dhe atdheshitjes qe zhduken dosjet e veorimtarise agjenturore 75 vjecare te UDB-se serbe dhe Beogradit kunder Shqiperise dhe Kosoves, kunder shqiptareve si komb !?
  A nuk ishte Sali Berisha dora e zgjatur dhe dora e zeze e Beogradit dhe Milloshevicit ne Tirane !?
  Kur u pyet ne Kuvendin e Serbise per 20 milione dollare te investuar per veprimtarine agjenturore te UDB-se ne Shqiperi ne 1992, Sllobodan Milloshevici u pergjigj “ Une futem ne Tirane brenda 8 oresh vetem me Shoqaten e Gjuetareve te Beogradit “ !?
  Nuk pati nevoje !!!
  Kete mision e kreu me sukses te plote shoqata e gjuetareve te Vicidolit me Sali Berishen ne krye duke rrenuar e zhbere jo nje por plot pese here jo vetem Tiranen por mbare shtetin shqiptar !?
  Gjysma e se keqes!?
  E keqja e madhe eshte se minat me sahat te Beogradit dhe Sali Berishes vazhdojne te jene te aktivizuara ne cdo fushe te jetes e ne cdo cep te Shqiperise e trojet e shqiptare e deri edhe ne diaspore
  Ndaj vigjilence, syceltesi !?

  Reply to this comment
  • Vladimir Dushniku,kolonel ne pension November 30, 19:19

   Si e shfrytezoi Sali Berisha PASIGURINE JURIDIKE per te diskriminuar ushtaraket.
   (Ne ndihme te reformes ne drejtesi)

   Historia e trajtimit te mijra ushtarakeve shqiptare, qe reforma e autokratit Sali Berisha i hodhi ne mes te 4 rrugeve ne vitin 1993, eshte nje shembull i pa precedent ne bote ne shkelje te te drejtave dhe lirive te njeriut dhe nje material i denje per t’u trajtuar ne te gjitha institucionet juridike, se deri ku mund te arrije nje klike antidemokratike, te diskriminoje nje pjese te shtetasve te vendit te tij, qe i sheh si armiq politike nepermjet perdorimit te pasigurise juridike si “arme” per te “vrare” kundershtaret e vet.
   Deputeti socialist, Erion Brace, ne seancen e dates 22.02.2016 te Kuvendit te Shqiperise, ka deklaruar se “Sali Berisha i ka trajtuar ushtaraket ashtu si Hitleri izraelitet”!
   Pak i afrohet te vertetes kjo thenie, pasi krye xhelati i popujve te botes Hitleri, te pakten u tregua me dinjitoz si i tille, ne kushtet e nje kasaphane te pergjakeshme boterore, sepse i deklaroi boterisht izraelitet si armiq te rraces ariane, i grumbulloi neper kampet e vdekjes naziste si ne Aushvic etj, i dogji neper krematoriume, i beri kufomat e tyre sapun etj, ndersa Sali Berisha ne menyre “demokratike” perdori pasigurine juridike per t’i zhvleftesuar vit pas viti te drejtat tona per pension sipas ligjeve te kohes deri sa arriti , edhe me ndihmen e kolegeve socialiste te deputetit Brace, qe per 3 vjet rresht ( 1996-1998), nuk na dhane asnje qindarke pension, pa folur per te drejtat e tjera ligjore.
   Edhe roberit e luftes po te trajtoheshin keshtu nga palet nderluftuese, do te konsideroheshin si krime lufte!
   Skenari diskriminues, ndaj nesh dhe familjeve tona te hedhur tashme ne rruge te madhe, pa shtepi, pa pune dhe me femije te vegjel apo ne shkolle, ishte aq i eger, sa as kompesimet per buken dhe dritat, 500 leke ne muaj, qe e merrnin te gjithe, nuk na i dhane deri vone.
   Keto jane ne shkelje te Kushtetutes se Shqiperise, qe ne nenin 52/2 percakton qarte se,”Kushdo, kur mbetet pa pune per shkaqe te pavarura nga vullneti i tij dhe kur nuk ka mjete te tjera jetese, ka te drejten e ndihmes ne kushtet e parashikuara me ligj!
   Dhe kjo ka ndodhur ne Shqiperi, ne mes te Europes, ne nje shtet antar i Nato-s, kandidat per ne BE dhe i monitoruar ne cdo hap nga te gjitha institucionet nderkombetare, por edhe sot as shteti e as gjykatat nuk pranojne se eshte bere nje krim masiv ndaj mijra njerezve te pa fajshem e te pa mbrojtur!
   Per hir te se vertetes duhet thene se legjislacioni per sigurimet shoqerore te ushtarakeve, qe u shfrytezua vetem per konsum te brendeshem dhe te jashtem politik, fillimin e pati me hartimin formal te Statusit te Ushtarakut te vitit 1991 dhe per 27 vjet kane dale gati cdo vit aq shume akte ligjore me emrat sugjestionues si “status” apo ligje me shumice te thjeshte e te cilesuar, akte normative etj, sa kujtdo, pervec ne , viktimave te tyre, i eshte krijuar mendimi se “sa shume paskan bere per ushtaraket”!
   Por e verteta eshte krejt ndryshe.
   Asnje nga ligjet e miratuara per 27 vjet nuk jane hartuar ne favor te te drejtave tona kushtetuese, por te gjitha ligjet e nxjerra si simite nga “krematoriumet” e Sali Berishes, jane ideuar, formuluar dhe miratuar me qellimin e vetem: per te ulur ne cdo rast, sa me shume masen e pensionit mujor te ushtarakeve!
   Te gjitha aktet ligjore te dala pas statusit te vitit 1991, i cili nuk sherbeu as per te justifikuar juridikisht hedhjen ne rruge te madhe te disa dhjetra mijra ushtarakeve, (VKM-ja qe u zbatua per kete qellim, nuk i eshte referuar as Kushtetutes e as Statusit te ushtarakut), jane ne shkelje te Kushtetutes se Republikes dhe parimit te sigurise juridike, qe eshte baza e shtetit te se drejtes.
   Jo pa qellim djallezor edhe sot sigurimet shoqerore dhe gjykatat nuk i referohen statusit te vitit 1991, per zgjidhjen e mijra konflikteve juridike te ushtarakeve, por ligjit nr.7703/1993, qe eshte ligj per civilet pasi vete ky ligj e sakteson se “sigurimi shoqeror per ushtaraket behet me ligj te vecante”!
   Ne lidhje me parimin e sigurise juridike, ne jurisprudencen kushtetuese eshte theksuar se ai perfshin besimin te sistemi juridik. Besueshmeria ka te beje me bindjen e individit se nuk duhet te shqetesohet vazhdimisht ose te jetoje me frike per ndryshueshmerine dhe pasojat negative te akteve juridike, te cilat cenojne jeten e tij private ose profesionale dhe perkeqesojne nje gjendje te vendosur me akte te meparshme. Shteti duhet te synoje te ndryshoje nje situate te rregulluar me pare, vetem ne se ndryshimi sjell pasoja pozitive (shih vendimin 43/2015 te Gjykates Kushtetuese)!
   Parimi kushtetues i shtetit te se drejtes do te konsiderohet i dhunuar ne se mohohen ose shkelen siguria juridike, stabiliteti ligjor dhe mbrojtja e pritshmerive te ligjeshme. Per te kuptuar dhe zbatuar drejt kete parim kerkohet qe ligjet ne nje shoqeri demokratike te ofrojne siguri, qartesi dhe vazhdimesi, ne menyre qe individet t’i drejtojne veprimet e tyre ne menyre korrekte e ne perputhje me to.
   Mbi te gjitha, ne aspektin kushtetues, ligji me fuqi prapavepruese eshte i kundershtueshem neqoftese cenon te drejtat e fituara me pare me ligjet ekzistuese.
   Te gjitha ligjet e miratuara per pensionet e ushtarakeve, kane qene me fuqi prapavepruese, duke bere te mundur uljen drastike te mases se pensionit tone!
   Por shteti antidemokratik, nepermjet Gjykates Kushtetuese i ka justifikuar me sofizma veprimet e tij diskriminuese ndaj ushtarakeve, se gjoja “parimi i sigurise juridike nuk mund te prevaloje ne cdo rast” dhe se “kufizimet e te drejtave te ushtarakeve kane qene te nevojshme, pra te diktuara nga nje interes publik, e arsyeshme dhe ne perpjestim me gjendjen qe ka diktuar nderhyrjen “.
   Dhe Gjykata Kushtetuese ne vendimin nr.2/2013 ka vleresuar se “nderhyrja ne skemen e llogaritjes se pensioneve te parakoheshme per vjetersi sherbimi te ushtarakeve eshte bere per interes publik, per shkaqe te tilla si:
   a) efekti i paperballueshem per buxhetin e shtetit;
   b) reduktimi i borxhit publik;
   c) presioni negativ i krizes globale financiare;
   ç) konsolidimi fiskal i qeverise;
   d) funksionimi i skemes se sigurimeve shoqerore;
   dh) natyra e sigurimit shoqeror suplementar.
   Ky arsyetim dhe vleresim i Gjykates Kushtetuese, shpreh hapur hipokrizine e shtetit dhe drejtesise shqiptare dhe pohohet indirekt se diskriminimi mbi 20 vjecar i shtreses se ushtarakeve, dale ne rezerve nga reforma ne ushtri, ka qene i paramenduar dhe i organizuar me qellime djallezore antidemokratike nga sundimtaret ne pushtet me “regjizor” armikun e ushtarakeve, Sali Berisha!
   Nuk besoj se gjendet nje njeri ne bote, qe te argumentoje se per te gjitha keto falimente financiare te shtetit shqiptar, paskan qene shkaktaret e vetem ushtaraket shqiptare, per me teper gjate 3 vjeteve te mallkuar 1996 deri ne 1998 kur shteti demokratik nuk na dha asnje lek pension!
   Perpara kesaj llogjike te mbrapshte mund shtrohen disa pyetje:
   Ne se kane qene te verteta te gjitha keto fatkeqesi financiare, ekonomike etj per Shqiperine, ne momentin kur Gjykata Kushtetuese mori kete vendim skandaloz dhe gjykoi si te nevojshem diskriminimin shume vjecar financiar te ushtarakeve, kush i kishte shkaktuar ato, per deri sa ushtarakeve per mbi 25 vjet u jane mbajtur disa qindra milione leke pensione te pa paguara dhe nuk mund te ishin ata shkaktare te tyre?
   Ne se interesi publik paska qene i rrezikur ne vitin 2013 dhe u gjeten pensionet e ushtarakeve si shpetimtaret e financave te shtetit , po ne rastet e ndryshimit te vazhdueshem, te legjislacionit per pensionet e ushtarakeve qe nga viti 1991 e deri me sot, mbi dhjete here, cfare interesi publik paska qene i rrezikuar, pasi ne cdo rast ushtaraket jane perdorur nga ky shtet si “koka turku”, duke u shkurtuar buken e gojes femijve tane ne kushtet e mjerimit total?
   Mos valle me ne ushtaraket kane dashur dashur te eksperimentojne ne kushtet demokratike dhe ne menyren me groteske te mundeshme, parullen komuniste “Te veme interesin e pergjithshem mbi ate personal”?
   Si nuk doli, qofte edhe nje prej antareve te Gjykates Kushtetuese qe te shtronte keto pyetje para kolegeve te vet :
   a- Pse sa here, qe miratohen ligje per uljen e pensioneve te ushtarakeve, perdoret tog fjaleshi misterioz “interesi publik” dhe sa te faktuara e te justifikuara jane penalizimet ndaj tyre?
   b- Pse per 3 vjet rresht (96-98) ushtarakeve nuk iu dha asnje lek pension?
   c- Pse nuk eshte shfuqizuar Akti Normativ i qeverise Berisha, qe ne menyre anti kushtetuese uli shtesen per cdo vit te pensionit nga 2 % ne 1,5 %, gje qe coi ne uljen drastike te pensionit tone rreth 50 %? etj.
   Kjo nuk ka ndodhur asnje here, sepse drejtesia shqiptare, ka qene gjithmone nen komanden e sundimtareve, qe i kane caktuar ne ato poste per interesat e tyre, prandaj sot ndodhemi para nje drejtesie “kufome” qe ka qelbur tere vendin!
   3. Ne se per 27 vjet shtet demokratik, interesi publik qenka rrezikuar aq shume dhe aq shpesh, sa u eshte dashur e nevojshme t’u shkurtoje cdo vit buken e gojes femijve te ushtarakeve, si nuk u rrezua ky shtet, kur u vodh i gjithe floriri i Thesarit te shtetit ne Krrabe, kur u vodhen mbi 7 miliarde leke ne Banken e Shqiperise, kur u grabiten miliarda dollare nga shitja dhe demontimi i armatimit dhe municioneve te ushtrise dhe ne arken e shtetit nuk eshte futur asnje lek?
   4. Ne se interesi publik qenka rrezikuar aq shume e aq shpesh sa koincidon gjithmone me miratimin e ligjeve anti njerezore per uljen e pensioneve te ushtarakeve, si mundet, qe ne asnje rast per perballimin e ketyre fatkeqesive financiare shteterore nuk kemi degjuar asnje ulje rroge per presidentin, kryeministrin, ministrat, deputetet, doganieret, mjeket etj, etj,
   5. Ne se shteti dhe Gjykata Kushtetuese e paskan gjetur shpetimin e interesit publik, te rrezikuar kaq shume per 27 vjet rresht (sipas tyre) duke u paksuar buken e gojes vetem ushtarakeve dhe familjeve te tyre, a mund te na binde dot njeri sot, se pas ketij diskriminimi shume vjecar te ushtarakeve, financat e shtetit shqiptar shpetuan dhe pesuan nje lulezim te vertete?
   6. Ushtaraket shqiptare kane vite te tera qe rropaten neper dyert e gjykatave per te marre drejtesi sipas ligjeve te miratuara nga legjislativi shqiptar, duke mos perfituar, ne shumicen e rasteve as minimumin e te drejtave te tyre!
   Si mund te jape drejtesi nje gjyqtar i Gjykates Administrative te Shkalles se Pare, Tirane, kur ne vendimin e tij arsyeton se “nuk ka VKM per kompesimin e bukes dhe dritave per ushtaraket “nderkohe qe VKM nr.471/1996 e ka te shkruar e zeze mbi te bardhe nje te drejte te tille?
   Si mund te jape drejtesi, po ky gjyqtar, kur ne dosjen gjyqesore nuk i ka mjaftuar nje akt ekspertimi per t’u bazuar ne vendimin e tij per dhenien e demshperblimit shume vjecar te pensionit tim te parakohshem, por kerkon njeri pas tjetrit plot 4 akte te tilla, per te marre vendimin e tij mbeshtetur ne akt ekspertimin anti ligjor, me shifrat me te ulta me diference nga ai me shifrat me te larta prej 4.3 milion leke?
   Si mundet, qe ky gjyqtar te fute ne dosjen gjyqesore disa akte ekspertimi nga eksperte te rregjistruar gjyqesore me shifra te ndryshme, disa prej te cileve i bejne llogarite jo sipas ligjit, por sipas Maliqit?
   Si pranon ky gjyqtar qe eksperti gjyqesor te beje interpretime te ligjeve, kur kete e ka te ndaluar, por ai hesht sepse eshte bere norme proceduriale, qe gjyqtari nuk merr vendim me pare dhe mbi kete baze eksperti te beje llogarite e demshperblimit, por ai e merr vendimin pasi eksperti bene disa variante llogaritjesh. Ne keto kushte gjyqtari bene zgjedhjen e variantit me te pranueshme prej tij duke vendosur jo sipas ligjit por sipas maliqit.
   A nuk eshte kjo forme, burim i korrupsionit ne drejtesi?
   Qytetaret kerkojne drejtesi nga ligji e jo nga eksperti, por keta eksperte nuk mund te jene konforme ligjeve kur vete gjyqtari u thote te bejne llogarite ne 10 variante, qe pastaj ai te vendose, sic veproi ne rastin tim, kur caktoi nje shume qesharake, per arsyet qe vetem ai dhe koleget e tij te Apelit i dine!
   Pra, sipas gjyqtarit e drejta qenka jo nje, por ne shume variante dhe kete e cakton vete gjyqtari me ndihmen e gjoja eksperteve te licensuar e jo ligji!
   Por , sic thote populli, “peshku qelbet nga koka”, se edhe kur ia cova ministrit te Drejtesise te gjitha aktet e ekspertimit, me materialin tim kundershtues, as u beri pershtypje fare, qe gjykatat i perdorin ekspertet jo sipas ligjeve, por sipas Maliqeve! Dhe habiten pastaj se si mund te behet korrupsion ne drejtesi!
   7. Asnjehere shteti demokratik nuk i ka pyetur ushtaraket per padrejtesite qe jane bere nder vite.
   Edhe tani, kur socialistet ne pushtet gjykuan, me shume per efekte elektorale, te ndreqin shkeljet ligjore te bera me pare, vendosen te na japin nje lemoshe, pa na dhene te drejten, qe na e ka grabitur shteti qe nga viti 2009.
   Shume zhurme pompoze u be rreth kthimit te debive prej 20 % ne muaj, qe na ishte mbajtur me pare nga pensioni, por socialistet – specialiste, bene sikur nuk e kuptuan, qe kjo debi u ligjerua, pasi me pare, me ligje anti kushtetuese ne vitin 2009, qeveria Berisha na kishte ulur fillimisht pensionin mujor gati 50% dhe nga shuma e mbetur na mbajten me pas edhe 20% te tjera, qe e cuan pensionin mujor sa nje kocke!
   Kjo ishte kocka qe na dhane socialistet, se ligjet antikushtetuese, qe i pranuan edhe vete se ishin te tille, nuk i shfuqizuan apo amenduan!
   8. Marifetet juridike per te ulur sa me shume pensionin e ushtarakeve kane qene te pa numerta.
   Qeveria e PD-se, me te ardhur ne pushtet ne 2005, pasi injoroi statusin e ushtarakeve te 2004 ju sul ushtarakeve me ligjin 9481/2006, qe percaktonte se “masa e kontributit per ushtaraket te derdhet sipas pages minimale ne shkalle vendi” e jo sipas pages qe ushtaraku ka patur ne ushtri.
   Bile Instituti i Sigurimeve Shoqerore, ka dhene edhe ai nje dore jo te vogel kunder nesh, deri edhe ne fallcifikim skandaloz te dokumenteve tona.
   Ne nje rast te vertetuar personalisht, nje kolegu yne rastesisht u njoh me dosjen e tij ku ne formularin e llogaritjes se pensionit emertohej “punetor” e jo oficer dhe klasifikohej ne “kategoria e 3” dhe jo e dyte! (per kete arsye sigurimet shoqerore nuk u japin ushtarakeve te dhena per llogaritjen e pensionit te tyre me argumentimin se eshte sekret shteteror!??) Ne rastin ne fjale ky ushtarak mori prej vitesh pension puntori e jo ushtaraku!
   Deri ketu eshte katandisur Instituti i Sigurimeve Shoqerore, se shteti, jo vetem nuk e ka kontrolluar kete institucion, por e ka perdorur per qellimet e mbrapshta te tij!
   Si perfundim:
   Problemi i trajtimit antikushtetues te pensioneve te ushtarakeve te dale ne rezerve nga reforma ne ushtri, nuk eshte thjesht ceshtje mballome, por nje problem politik, juridik dhe moral, si nje shembull i qarte i veprimeve arbitrare, antinjerezore, antidemokratike te sundimtareve autokrate ne pushtet, qe e perdoren legjislacionin per 27 vjet rresht kunder nje shtrese te caktuar qytetaresh, qe i ka konsideruar armiq politike!
   Te gjitha keto shkelje jane bere ne vemendjen e te gjithe institucioneve demokratike, te nje opozite te pa afte, te gjykatave te nenshtuara nga sundimtaret e radhes, pa folur per shoqatat gjoja te ushtarakeve, qe vetem emrin kane patur te tille, se nuk kane luajtur rolin e tyre per te cilin u krijuan.
   Dhenia e plote e te drejtave te ushtarakeve te grabitura me dhune nga shteti per vite me radhe, mund te behet vetem duke mos i paragjykuar ushtaraket politikisht, me nje rishikim te pergjithshem te legjislacionit per sigurimet shoqerore te ushtarakeve, qe nga viti 1991, duke shfuqizuar te gjitha aktet ligjore e nenligjore antikushtetuese qe vijne ne kundershtim me parimin e sigurise juridike, bllokimin e te gjitha ceshtjeve gjyqesore te hapura nga ushtaraket per pensionet ne te gjitha shkallet e gjyqesorit dhe dhenien e te gjithe mases se pensionit te pa paguar me pare!
   Zgjidhjen juridike dhe morale te padrejtesive te bera ndaj ushtarakeve, qe nga viti 1991, e ben vetem nje shtet demokratik, qe i trajton si te barabarte te gjithe shtetasit e vet.

   Vladimir Dushniku, kolonel ne pension.
   Tirane, 26.09.2017

   Si e shfrytezoi Sali Berisha PASIGURINE JURIDIKE per te diskriminuar ushtaraket.
   Historia e trajtimit te mijra ushtarakeve shqiptare, qe reforma e autokratit Sali Berisha i hodhi ne mes te 4 rrugeve ne vitin 1993, eshte nje shembull i pa precedent ne bote ne shkelje te te drejtave dhe lirive te njeriut dhe nje material i denje per t’u trajtuar ne te gjitha institucionet juridike, se deri ku mund te arrije nje klike antidemokratike, te diskriminoje nje pjese te shtetasve te vendit te tij, qe i sheh si armiq politike nepermjet perdorimit te pasigurise juridike si “arme” per te “vrare” kundershtaret e vet.
   Deputeti socialist, Erion Brace, ne seancen e dates 22.02.2016 te Kuvendit te Shqiperise, ka deklaruar se “Sali Berisha i ka trajtuar ushtaraket ashtu si Hitleri izraelitet”!
   Pak i afrohet te vertetes kjo thenie, pasi krye xhelati i popujve te botes Hitleri, te pakten u tregua me dinjitoz si i tille, ne kushtet e nje kasaphane te pergjakeshme boterore, sepse i deklaroi boterisht izraelitet si armiq te rraces ariane, i grumbulloi neper kampet e vdekjes naziste si ne Aushvic etj, i dogji neper krematoriume, i beri kufomat e tyre sapun etj, ndersa Sali Berisha ne menyre “demokratike” perdori pasigurine juridike per t’i zhvleftesuar vit pas viti te drejtat tona per pension sipas ligjeve te kohes deri sa arriti , edhe me ndihmen e kolegeve socialiste te deputetit Brace, qe per 3 vjet rresht ( 1996-1998), nuk na dhane asnje qindarke pension, pa folur per te drejtat e tjera ligjore.
   Edhe roberit e luftes po te trajtoheshin keshtu nga palet nderluftuese, do te konsideroheshin si krime lufte!
   Skenari diskriminues, ndaj nesh dhe familjeve tona te hedhur tashme ne rruge te madhe, pa shtepi, pa pune dhe me femije te vegjel apo ne shkolle, ishte aq i eger, sa as kompesimet per buken dhe dritat, 500 leke ne muaj, qe e merrnin te gjithe, nuk na i dhane deri vone.
   Keto jane ne shkelje te Kushtetutes se Shqiperise, qe ne nenin 52/2 percakton qarte se,”Kushdo, kur mbetet pa pune per shkaqe te pavarura nga vullneti i tij dhe kur nuk ka mjete te tjera jetese, ka te drejten e ndihmes ne kushtet e parashikuara me ligj!
   Dhe kjo ka ndodhur ne Shqiperi, ne mes te Europes, ne nje shtet antar i Nato-s, kandidat per ne BE dhe i monitoruar ne cdo hap nga te gjitha institucionet nderkombetare, por edhe sot as shteti e as gjykatat nuk pranojne se eshte bere nje krim masiv ndaj mijra njerezve te pa fajshem e te pa mbrojtur!
   Per hir te se vertetes duhet thene se legjislacioni per sigurimet shoqerore te ushtarakeve, qe u shfrytezua vetem per konsum te brendeshem dhe te jashtem politik, fillimin e pati me hartimin formal te Statusit te Ushtarakut te vitit 1991 dhe per 27 vjet kane dale gati cdo vit aq shume akte ligjore me emrat sugjestionues si “status” apo ligje me shumice te thjeshte e te cilesuar, akte normative etj, sa kujtdo, pervec ne , viktimave te tyre, i eshte krijuar mendimi se “sa shume paskan bere per ushtaraket”!
   Por e verteta eshte krejt ndryshe.
   Asnje nga ligjet e miratuara per 27 vjet nuk jane hartuar ne favor te te drejtave tona kushtetuese, por te gjitha ligjet e nxjerra si simite nga “krematoriumet” e Sali Berishes, jane ideuar, formuluar dhe miratuar me qellimin e vetem: per te ulur ne cdo rast, sa me shume masen e pensionit mujor te ushtarakeve!
   Te gjitha aktet ligjore te dala pas statusit te vitit 1991, i cili nuk sherbeu as per te justifikuar juridikisht hedhjen ne rruge te madhe te disa dhjetra mijra ushtarakeve, (VKM-ja qe u zbatua per kete qellim, nuk i eshte referuar as Kushtetutes e as Statusit te ushtarakut), jane ne shkelje te Kushtetutes se Republikes dhe parimit te sigurise juridike, qe eshte baza e shtetit te se drejtes.
   Jo pa qellim djallezor edhe sot sigurimet shoqerore dhe gjykatat nuk i referohen statusit te vitit 1991, per zgjidhjen e mijra konflikteve juridike te ushtarakeve, por ligjit nr.7703/1993, qe eshte ligj per civilet pasi vete ky ligj e sakteson se “sigurimi shoqeror per ushtaraket behet me ligj te vecante”!
   Ne lidhje me parimin e sigurise juridike, ne jurisprudencen kushtetuese eshte theksuar se ai perfshin besimin te sistemi juridik. Besueshmeria ka te beje me bindjen e individit se nuk duhet te shqetesohet vazhdimisht ose te jetoje me frike per ndryshueshmerine dhe pasojat negative te akteve juridike, te cilat cenojne jeten e tij private ose profesionale dhe perkeqesojne nje gjendje te vendosur me akte te meparshme. Shteti duhet te synoje te ndryshoje nje situate te rregulluar me pare, vetem ne se ndryshimi sjell pasoja pozitive (shih vendimin 43/2015 te Gjykates Kushtetuese)!
   Parimi kushtetues i shtetit te se drejtes do te konsiderohet i dhunuar ne se mohohen ose shkelen siguria juridike, stabiliteti ligjor dhe mbrojtja e pritshmerive te ligjeshme. Per te kuptuar dhe zbatuar drejt kete parim kerkohet qe ligjet ne nje shoqeri demokratike te ofrojne siguri, qartesi dhe vazhdimesi, ne menyre qe individet t’i drejtojne veprimet e tyre ne menyre korrekte e ne perputhje me to.
   Mbi te gjitha, ne aspektin kushtetues, ligji me fuqi prapavepruese eshte i kundershtueshem neqoftese cenon te drejtat e fituara me pare me ligjet ekzistuese.
   Te gjitha ligjet e miratuara per pensionet e ushtarakeve, kane qene me fuqi prapavepruese, duke bere te mundur uljen drastike te mases se pensionit tone!
   Por shteti antidemokratik, nepermjet Gjykates Kushtetuese i ka justifikuar me sofizma veprimet e tij diskriminuese ndaj ushtarakeve, se gjoja “parimi i sigurise juridike nuk mund te prevaloje ne cdo rast” dhe se “kufizimet e te drejtave te ushtarakeve kane qene te nevojshme, pra te diktuara nga nje interes publik, e arsyeshme dhe ne perpjestim me gjendjen qe ka diktuar nderhyrjen “.
   Dhe Gjykata Kushtetuese ne vendimin nr.2/2013 ka vleresuar se “nderhyrja ne skemen e llogaritjes se pensioneve te parakoheshme per vjetersi sherbimi te ushtarakeve eshte bere per interes publik, per shkaqe te tilla si:
   a) efekti i paperballueshem per buxhetin e shtetit;
   b) reduktimi i borxhit publik;
   c) presioni negativ i krizes globale financiare;
   ç) konsolidimi fiskal i qeverise;
   d) funksionimi i skemes se sigurimeve shoqerore;
   dh) natyra e sigurimit shoqeror suplementar.
   Ky arsyetim dhe vleresim i Gjykates Kushtetuese, shpreh hapur hipokrizine e shtetit dhe drejtesise shqiptare dhe pohohet indirekt se diskriminimi mbi 20 vjecar i shtreses se ushtarakeve, dale ne rezerve nga reforma ne ushtri, ka qene i paramenduar dhe i organizuar me qellime djallezore antidemokratike nga sundimtaret ne pushtet me “regjizor” armikun e ushtarakeve, Sali Berisha!
   Nuk besoj se gjendet nje njeri ne bote, qe te argumentoje se per te gjitha keto falimente financiare te shtetit shqiptar, paskan qene shkaktaret e vetem ushtaraket shqiptare, per me teper gjate 3 vjeteve te mallkuar 1996 deri ne 1998 kur shteti demokratik nuk na dha asnje lek pension!
   Perpara kesaj llogjike te mbrapshte mund shtrohen disa pyetje:
   Ne se kane qene te verteta te gjitha keto fatkeqesi financiare, ekonomike etj per Shqiperine, ne momentin kur Gjykata Kushtetuese mori kete vendim skandaloz dhe gjykoi si te nevojshem diskriminimin shume vjecar financiar te ushtarakeve, kush i kishte shkaktuar ato, per deri sa ushtarakeve per mbi 25 vjet u jane mbajtur disa qindra milione leke pensione te pa paguara dhe nuk mund te ishin ata shkaktare te tyre?
   Ne se interesi publik paska qene i rrezikur ne vitin 2013 dhe u gjeten pensionet e ushtarakeve si shpetimtaret e financave te shtetit , po ne rastet e ndryshimit te vazhdueshem, te legjislacionit per pensionet e ushtarakeve qe nga viti 1991 e deri me sot, mbi dhjete here, cfare interesi publik paska qene i rrezikuar, pasi ne cdo rast ushtaraket jane perdorur nga ky shtet si “koka turku”, duke u shkurtuar buken e gojes femijve tane ne kushtet e mjerimit total?
   Mos valle me ne ushtaraket kane dashur dashur te eksperimentojne ne kushtet demokratike dhe ne menyren me groteske te mundeshme, parullen komuniste “Te veme interesin e pergjithshem mbi ate personal”?
   Si nuk doli, qofte edhe nje prej antareve te Gjykates Kushtetuese qe te shtronte keto pyetje para kolegeve te vet :
   a- Pse sa here, qe miratohen ligje per uljen e pensioneve te ushtarakeve, perdoret tog fjaleshi misterioz “interesi publik” dhe sa te faktuara e te justifikuara jane penalizimet ndaj tyre?
   b- Pse per 3 vjet rresht (96-98) ushtarakeve nuk iu dha asnje lek pension?
   c- Pse nuk eshte shfuqizuar Akti Normativ i qeverise Berisha, qe ne menyre anti kushtetuese uli shtesen per cdo vit te pensionit nga 2 % ne 1,5 %, gje qe coi ne uljen drastike te pensionit tone rreth 50 %? etj.
   Kjo nuk ka ndodhur asnje here, sepse drejtesia shqiptare, ka qene gjithmone nen komanden e sundimtareve, qe i kane caktuar ne ato poste per interesat e tyre, prandaj sot ndodhemi para nje drejtesie “kufome” qe ka qelbur tere vendin!
   3. Ne se per 27 vjet shtet demokratik, interesi publik qenka rrezikuar aq shume dhe aq shpesh, sa u eshte dashur e nevojshme t’u shkurtoje cdo vit buken e gojes femijve te ushtarakeve, si nuk u rrezua ky shtet, kur u vodh i gjithe floriri i Thesarit te shtetit ne Krrabe, kur u vodhen mbi 7 miliarde leke ne Banken e Shqiperise, kur u grabiten miliarda dollare nga shitja dhe demontimi i armatimit dhe municioneve te ushtrise dhe ne arken e shtetit nuk eshte futur asnje lek?
   4. Ne se interesi publik qenka rrezikuar aq shume e aq shpesh sa koincidon gjithmone me miratimin e ligjeve anti njerezore per uljen e pensioneve te ushtarakeve, si mundet, qe ne asnje rast per perballimin e ketyre fatkeqesive financiare shteterore nuk kemi degjuar asnje ulje rroge per presidentin, kryeministrin, ministrat, deputetet, doganieret, mjeket etj, etj,
   5. Ne se shteti dhe Gjykata Kushtetuese e paskan gjetur shpetimin e interesit publik, te rrezikuar kaq shume per 27 vjet rresht (sipas tyre) duke u paksuar buken e gojes vetem ushtarakeve dhe familjeve te tyre, a mund te na binde dot njeri sot, se pas ketij diskriminimi shume vjecar te ushtarakeve, financat e shtetit shqiptar shpetuan dhe pesuan nje lulezim te vertete?
   6. Ushtaraket shqiptare kane vite te tera qe rropaten neper dyert e gjykatave per te marre drejtesi sipas ligjeve te miratuara nga legjislativi shqiptar, duke mos perfituar, ne shumicen e rasteve as minimumin e te drejtave te tyre!
   Si mund te jape drejtesi nje gjyqtar i Gjykates Administrative te Shkalles se Pare, Tirane, kur ne vendimin e tij arsyeton se “nuk ka VKM per kompesimin e bukes dhe dritave per ushtaraket “nderkohe qe VKM nr.471/1996 e ka te shkruar e zeze mbi te bardhe nje te drejte te tille?
   Si mund te jape drejtesi, po ky gjyqtar, kur ne dosjen gjyqesore nuk i ka mjaftuar nje akt ekspertimi per t’u bazuar ne vendimin e tij per dhenien e demshperblimit shume vjecar te pensionit tim te parakohshem, por kerkon njeri pas tjetrit plot 4 akte te tilla, per te marre vendimin e tij mbeshtetur ne akt ekspertimin anti ligjor, me shifrat me te ulta me diference nga ai me shifrat me te larta prej 4.3 milion leke?
   Si mundet, qe ky gjyqtar te fute ne dosjen gjyqesore disa akte ekspertimi nga eksperte te rregjistruar gjyqesore me shifra te ndryshme, disa prej te cileve i bejne llogarite jo sipas ligjit, por sipas Maliqit?
   Si pranon ky gjyqtar qe eksperti gjyqesor te beje interpretime te ligjeve, kur kete e ka te ndaluar, por ai hesht sepse eshte bere norme proceduriale, qe gjyqtari nuk merr vendim me pare dhe mbi kete baze eksperti te beje llogarite e demshperblimit, por ai e merr vendimin pasi eksperti bene disa variante llogaritjesh. Ne keto kushte gjyqtari bene zgjedhjen e variantit me te pranueshme prej tij duke vendosur jo sipas ligjit por sipas maliqit.
   A nuk eshte kjo forme, burim i korrupsionit ne drejtesi?
   Qytetaret kerkojne drejtesi nga ligji e jo nga eksperti, por keta eksperte nuk mund te jene konforme ligjeve kur vete gjyqtari u thote te bejne llogarite ne 10 variante, qe pastaj ai te vendose, sic veproi ne rastin tim, kur caktoi nje shume qesharake, per arsyet qe vetem ai dhe koleget e tij te Apelit i dine!
   Pra, sipas gjyqtarit e drejta qenka jo nje, por ne shume variante dhe kete e cakton vete gjyqtari me ndihmen e gjoja eksperteve te licensuar e jo ligji!
   Por , sic thote populli, “peshku qelbet nga koka”, se edhe kur ia cova ministrit te Drejtesise te gjitha aktet e ekspertimit, me materialin tim kundershtues, as u beri pershtypje fare, qe gjykatat i perdorin ekspertet jo sipas ligjeve, por sipas Maliqeve! Dhe habiten pastaj se si mund te behet korrupsion ne drejtesi!
   7. Asnjehere shteti demokratik nuk i ka pyetur ushtaraket per padrejtesite qe jane bere nder vite.
   Edhe tani, kur socialistet ne pushtet gjykuan, me shume per efekte elektorale, te ndreqin shkeljet ligjore te bera me pare, vendosen te na japin nje lemoshe, pa na dhene te drejten, qe na e ka grabitur shteti qe nga viti 2009.
   Shume zhurme pompoze u be rreth kthimit te debive prej 20 % ne muaj, qe na ishte mbajtur me pare nga pensioni, por socialistet – specialiste, bene sikur nuk e kuptuan, qe kjo debi u ligjerua, pasi me pare, me ligje anti kushtetuese ne vitin 2009, qeveria Berisha na kishte ulur fillimisht pensionin mujor gati 50% dhe nga shuma e mbetur na mbajten me pas edhe 20% te tjera, qe e cuan pensionin mujor sa nje kocke!
   Kjo ishte kocka qe na dhane socialistet, se ligjet antikushtetuese, qe i pranuan edhe vete se ishin te tille, nuk i shfuqizuan apo amenduan!
   8. Marifetet juridike per te ulur sa me shume pensionin e ushtarakeve kane qene te pa numerta.
   Qeveria e PD-se, me te ardhur ne pushtet ne 2005, pasi injoroi statusin e ushtarakeve te 2004 ju sul ushtarakeve me ligjin 9481/2006, qe percaktonte se “masa e kontributit per ushtaraket te derdhet sipas pages minimale ne shkalle vendi” e jo sipas pages qe ushtaraku ka patur ne ushtri.
   Bile Instituti i Sigurimeve Shoqerore, ka dhene edhe ai nje dore jo te vogel kunder nesh, deri edhe ne fallcifikim skandaloz te dokumenteve tona.
   Ne nje rast te vertetuar personalisht, nje kolegu yne rastesisht u njoh me dosjen e tij ku ne formularin e llogaritjes se pensionit emertohej “punetor” e jo oficer dhe klasifikohej ne “kategoria e 3” dhe jo e dyte! (per kete arsye sigurimet shoqerore nuk u japin ushtarakeve te dhena per llogaritjen e pensionit te tyre me argumentimin se eshte sekret shteteror!??) Ne rastin ne fjale ky ushtarak mori prej vitesh pension puntori e jo ushtaraku!
   Deri ketu eshte katandisur Instituti i Sigurimeve Shoqerore, se shteti, jo vetem nuk e ka kontrolluar kete institucion, por e ka perdorur per qellimet e mbrapshta te tij!
   Si perfundim:
   Problemi i trajtimit antikushtetues te pensioneve te ushtarakeve te dale ne rezerve nga reforma ne ushtri, nuk eshte thjesht ceshtje mballome, por nje problem politik, juridik dhe moral, si nje shembull i qarte i veprimeve arbitrare, antinjerezore, antidemokratike te sundimtareve autokrate ne pushtet, qe e perdoren legjislacionin per 27 vjet rresht kunder nje shtrese te caktuar qytetaresh, qe i ka konsideruar armiq politike!
   Te gjitha keto shkelje jane bere ne vemendjen e te gjithe institucioneve demokratike, te nje opozite te pa afte, te gjykatave te nenshtuara nga sundimtaret e radhes, pa folur per shoqatat gjoja te ushtarakeve, qe vetem emrin kane patur te tille, se nuk kane luajtur rolin e tyre per te cilin u krijuan.
   Dhenia e plote e te drejtave te ushtarakeve te grabitura me dhune nga shteti per vite me radhe, mund te behet vetem duke mos i paragjykuar ushtaraket politikisht, me nje rishikim te pergjithshem te legjislacionit per sigurimet shoqerore te ushtarakeve, qe nga viti 1991, duke shfuqizuar te gjitha aktet ligjore e nenligjore antikushtetuese qe vijne ne kundershtim me parimin e sigurise juridike, bllokimin e te gjitha ceshtjeve gjyqesore te hapura nga ushtaraket per pensionet ne te gjitha shkallet e gjyqesorit dhe dhenien e te gjithe mases se pensionit te pa paguar me pare!
   Zgjidhjen juridike dhe morale te padrejtesive te bera ndaj ushtarakeve, qe nga viti 1991, e ben vetem nje shtet demokratik, qe i trajton si te barabarte te gjithe shtetasit e vet.

   Vladimir Dushniku, kolonel ne pension.
   Tirane, 30.11.2017

   Reply to this comment
 23. Vëzhguesi F. November 29, 20:07

  Per sa kohe do te beje hije mbi dhe ky kriminel, deri sa Zoti te veje dore mbi kete kerme qe i vuri zjarrin Shqiperise, nuk ka per te patur paqe sociale ne Shqiperi. Dhe paqja sociale eshte produkt i paqes politike. Por misionari serb Sali Berisha, nuk do te rreshti kurre me shashkat e tij te mbushura me helm per te kontaminuar kete vend.Sa per qenin, (me vjen keq qe po ndyj emrin e kesaj kafshe te gjore) por e kam fjalen per qenin e terbuar, Ahmet Zogu, ai e di çdo njeri qe ka dy pare mend se ka qene dhe mbetet tradhetari i vetevulosur me vulen e tradhetise. Ahmet Zogu nuk mund te jete as qimja e prapanices se Ismail Qemalit.

  Reply to this comment
 24. KORÇARI November 29, 21:07

  Idiotët s’kanë brirë, dhe LOQJA BERISHË SKA BRIRË, ËSHTË IDIOT I LINDUR, TRADHËTAR QË NË BOLET E TË J’ATIT.
  Ju lutem botojeni komentin.

  Reply to this comment
 25. fteri November 30, 06:14

  Përfaqësuesit e Matit kanë marrë pjesë vetëm në mbledhjen e fundit, më 7 Dhjetor 1912. Në fakt, ditën e 28 Nëntorit 1912, kur firmëtarët e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë ngritën Flamurin Kombëtar në Vlorë, përfaqësuesit e Matit, Ahmet Muhtar (turq. Kryeplak) Bej Zogolli, Riza Bej Çela dhe Kurt Aga Kadiu nuk ishin nisur akoma nga Burgajeti.
  :::::::Prandajë Ahmet Zogu nuk ka marrë pjesë në shpalljen e Pavarësisë. Sipas proces-verbaleve të Kuvendit Kombëtar të Vlorës, përfaqësuesit e Matit kanë marrë pjesë vetëm në mbledhjen e fundit, më 7 Dhjetor 1912.
  S.Berisha është një provokator ordiner e dinë shumë mirë se Zogu ishte vetëm 17 vjeç në atë kohë.

  Në fakt, ditën e 28 Nëntorit 1912, kur firmëtarët e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë ngritën Flamurin Kombëtar në Vlorë, përfaqësuesit e Matit, Ahmet Muhtar Bej Zogolli, Riza Bej Çela dhe Kurt Aga Kadiu nuk ishin nisur akoma nga Burgajeti

  Reply to this comment
 26. Vladimir Dushniku,kolonel ne pension November 30, 18:04

  Si e shfrytezoi Sali Berisha PASIGURINE JURIDIKE per te diskriminuar ushtaraket.
  Historia e trajtimit te mijra ushtarakeve shqiptare, qe reforma e autokratit Sali Berisha i hodhi ne mes te 4 rrugeve ne vitin 1993, eshte nje shembull i pa precedent ne bote ne shkelje te te drejtave dhe lirive te njeriut dhe nje material i denje per t’u trajtuar ne te gjitha institucionet juridike, se deri ku mund te arrije nje klike antidemokratike, te diskriminoje nje pjese te shtetasve te vendit te tij, qe i sheh si armiq politike nepermjet perdorimit te pasigurise juridike si “arme” per te “vrare” kundershtaret e vet.
  Deputeti socialist, Erion Brace, ne seancen e dates 22.02.2016 te Kuvendit te Shqiperise, ka deklaruar se “Sali Berisha i ka trajtuar ushtaraket ashtu si Hitleri izraelitet”!
  Pak i afrohet te vertetes kjo thenie, pasi krye xhelati i popujve te botes Hitleri, te pakten u tregua me dinjitoz si i tille, ne kushtet e nje kasaphane te pergjakeshme boterore, sepse i deklaroi boterisht izraelitet si armiq te rraces ariane, i grumbulloi neper kampet e vdekjes naziste si ne Aushvic etj, i dogji neper krematoriume, i beri kufomat e tyre sapun etj, ndersa Sali Berisha ne menyre “demokratike” perdori pasigurine juridike per t’i zhvleftesuar vit pas viti te drejtat tona per pension sipas ligjeve te kohes deri sa arriti , edhe me ndihmen e kolegeve socialiste te deputetit Brace, qe per 3 vjet rresht ( 1996-1998), nuk na dhane asnje qindarke pension, pa folur per te drejtat e tjera ligjore.
  Edhe roberit e luftes po te trajtoheshin keshtu nga palet nderluftuese, do te konsideroheshin si krime lufte!
  Skenari diskriminues, ndaj nesh dhe familjeve tona te hedhur tashme ne rruge te madhe, pa shtepi, pa pune dhe me femije te vegjel apo ne shkolle, ishte aq i eger, sa as kompesimet per buken dhe dritat, 500 leke ne muaj, qe e merrnin te gjithe, nuk na i dhane deri vone.
  Keto jane ne shkelje te Kushtetutes se Shqiperise, qe ne nenin 52/2 percakton qarte se,”Kushdo, kur mbetet pa pune per shkaqe te pavarura nga vullneti i tij dhe kur nuk ka mjete te tjera jetese, ka te drejten e ndihmes ne kushtet e parashikuara me ligj!
  Dhe kjo ka ndodhur ne Shqiperi, ne mes te Europes, ne nje shtet antar i Nato-s, kandidat per ne BE dhe i monitoruar ne cdo hap nga te gjitha institucionet nderkombetare, por edhe sot as shteti e as gjykatat nuk pranojne se eshte bere nje krim masiv ndaj mijra njerezve te pa fajshem e te pa mbrojtur!
  Per hir te se vertetes duhet thene se legjislacioni per sigurimet shoqerore te ushtarakeve, qe u shfrytezua vetem per konsum te brendeshem dhe te jashtem politik, fillimin e pati me hartimin formal te Statusit te Ushtarakut te vitit 1991 dhe per 27 vjet kane dale gati cdo vit aq shume akte ligjore me emrat sugjestionues si “status” apo ligje me shumice te thjeshte e te cilesuar, akte normative etj, sa kujtdo, pervec ne , viktimave te tyre, i eshte krijuar mendimi se “sa shume paskan bere per ushtaraket”!
  Por e verteta eshte krejt ndryshe.
  Asnje nga ligjet e miratuara per 27 vjet nuk jane hartuar ne favor te te drejtave tona kushtetuese, por te gjitha ligjet e nxjerra si simite nga “krematoriumet” e Sali Berishes, jane ideuar, formuluar dhe miratuar me qellimin e vetem: per te ulur ne cdo rast, sa me shume masen e pensionit mujor te ushtarakeve!
  Te gjitha aktet ligjore te dala pas statusit te vitit 1991, i cili nuk sherbeu as per te justifikuar juridikisht hedhjen ne rruge te madhe te disa dhjetra mijra ushtarakeve, (VKM-ja qe u zbatua per kete qellim, nuk i eshte referuar as Kushtetutes e as Statusit te ushtarakut), jane ne shkelje te Kushtetutes se Republikes dhe parimit te sigurise juridike, qe eshte baza e shtetit te se drejtes.
  Jo pa qellim djallezor edhe sot sigurimet shoqerore dhe gjykatat nuk i referohen statusit te vitit 1991, per zgjidhjen e mijra konflikteve juridike te ushtarakeve, por ligjit nr.7703/1993, qe eshte ligj per civilet pasi vete ky ligj e sakteson se “sigurimi shoqeror per ushtaraket behet me ligj te vecante”!
  Ne lidhje me parimin e sigurise juridike, ne jurisprudencen kushtetuese eshte theksuar se ai perfshin besimin te sistemi juridik. Besueshmeria ka te beje me bindjen e individit se nuk duhet te shqetesohet vazhdimisht ose te jetoje me frike per ndryshueshmerine dhe pasojat negative te akteve juridike, te cilat cenojne jeten e tij private ose profesionale dhe perkeqesojne nje gjendje te vendosur me akte te meparshme. Shteti duhet te synoje te ndryshoje nje situate te rregulluar me pare, vetem ne se ndryshimi sjell pasoja pozitive (shih vendimin 43/2015 te Gjykates Kushtetuese)!
  Parimi kushtetues i shtetit te se drejtes do te konsiderohet i dhunuar ne se mohohen ose shkelen siguria juridike, stabiliteti ligjor dhe mbrojtja e pritshmerive te ligjeshme. Per te kuptuar dhe zbatuar drejt kete parim kerkohet qe ligjet ne nje shoqeri demokratike te ofrojne siguri, qartesi dhe vazhdimesi, ne menyre qe individet t’i drejtojne veprimet e tyre ne menyre korrekte e ne perputhje me to.
  Mbi te gjitha, ne aspektin kushtetues, ligji me fuqi prapavepruese eshte i kundershtueshem neqoftese cenon te drejtat e fituara me pare me ligjet ekzistuese.
  Te gjitha ligjet e miratuara per pensionet e ushtarakeve, kane qene me fuqi prapavepruese, duke bere te mundur uljen drastike te mases se pensionit tone!
  Por shteti antidemokratik, nepermjet Gjykates Kushtetuese i ka justifikuar me sofizma veprimet e tij diskriminuese ndaj ushtarakeve, se gjoja “parimi i sigurise juridike nuk mund te prevaloje ne cdo rast” dhe se “kufizimet e te drejtave te ushtarakeve kane qene te nevojshme, pra te diktuara nga nje interes publik, e arsyeshme dhe ne perpjestim me gjendjen qe ka diktuar nderhyrjen “.
  Dhe Gjykata Kushtetuese ne vendimin nr.2/2013 ka vleresuar se “nderhyrja ne skemen e llogaritjes se pensioneve te parakoheshme per vjetersi sherbimi te ushtarakeve eshte bere per interes publik, per shkaqe te tilla si:
  a) efekti i paperballueshem per buxhetin e shtetit;
  b) reduktimi i borxhit publik;
  c) presioni negativ i krizes globale financiare;
  ç) konsolidimi fiskal i qeverise;
  d) funksionimi i skemes se sigurimeve shoqerore;
  dh) natyra e sigurimit shoqeror suplementar.
  Ky arsyetim dhe vleresim i Gjykates Kushtetuese, shpreh hapur hipokrizine e shtetit dhe drejtesise shqiptare dhe pohohet indirekt se diskriminimi mbi 20 vjecar i shtreses se ushtarakeve, dale ne rezerve nga reforma ne ushtri, ka qene i paramenduar dhe i organizuar me qellime djallezore antidemokratike nga sundimtaret ne pushtet me “regjizor” armikun e ushtarakeve, Sali Berisha!
  Nuk besoj se gjendet nje njeri ne bote, qe te argumentoje se per te gjitha keto falimente financiare te shtetit shqiptar, paskan qene shkaktaret e vetem ushtaraket shqiptare, per me teper gjate 3 vjeteve te mallkuar 1996 deri ne 1998 kur shteti demokratik nuk na dha asnje lek pension!
  Perpara kesaj llogjike te mbrapshte mund shtrohen disa pyetje:
  Ne se kane qene te verteta te gjitha keto fatkeqesi financiare, ekonomike etj per Shqiperine, ne momentin kur Gjykata Kushtetuese mori kete vendim skandaloz dhe gjykoi si te nevojshem diskriminimin shume vjecar financiar te ushtarakeve, kush i kishte shkaktuar ato, per deri sa ushtarakeve per mbi 25 vjet u jane mbajtur disa qindra milione leke pensione te pa paguara dhe nuk mund te ishin ata shkaktare te tyre?
  Ne se interesi publik paska qene i rrezikur ne vitin 2013 dhe u gjeten pensionet e ushtarakeve si shpetimtaret e financave te shtetit , po ne rastet e ndryshimit te vazhdueshem, te legjislacionit per pensionet e ushtarakeve qe nga viti 1991 e deri me sot, mbi dhjete here, cfare interesi publik paska qene i rrezikuar, pasi ne cdo rast ushtaraket jane perdorur nga ky shtet si “koka turku”, duke u shkurtuar buken e gojes femijve tane ne kushtet e mjerimit total?
  Mos valle me ne ushtaraket kane dashur dashur te eksperimentojne ne kushtet demokratike dhe ne menyren me groteske te mundeshme, parullen komuniste “Te veme interesin e pergjithshem mbi ate personal”?
  Si nuk doli, qofte edhe nje prej antareve te Gjykates Kushtetuese qe te shtronte keto pyetje para kolegeve te vet :
  a- Pse sa here, qe miratohen ligje per uljen e pensioneve te ushtarakeve, perdoret tog fjaleshi misterioz “interesi publik” dhe sa te faktuara e te justifikuara jane penalizimet ndaj tyre?
  b- Pse per 3 vjet rresht (96-98) ushtarakeve nuk iu dha asnje lek pension?
  c- Pse nuk eshte shfuqizuar Akti Normativ i qeverise Berisha, qe ne menyre anti kushtetuese uli shtesen per cdo vit te pensionit nga 2 % ne 1,5 %, gje qe coi ne uljen drastike te pensionit tone rreth 50 %? etj.
  Kjo nuk ka ndodhur asnje here, sepse drejtesia shqiptare, ka qene gjithmone nen komanden e sundimtareve, qe i kane caktuar ne ato poste per interesat e tyre, prandaj sot ndodhemi para nje drejtesie “kufome” qe ka qelbur tere vendin!
  3. Ne se per 27 vjet shtet demokratik, interesi publik qenka rrezikuar aq shume dhe aq shpesh, sa u eshte dashur e nevojshme t’u shkurtoje cdo vit buken e gojes femijve te ushtarakeve, si nuk u rrezua ky shtet, kur u vodh i gjithe floriri i Thesarit te shtetit ne Krrabe, kur u vodhen mbi 7 miliarde leke ne Banken e Shqiperise, kur u grabiten miliarda dollare nga shitja dhe demontimi i armatimit dhe municioneve te ushtrise dhe ne arken e shtetit nuk eshte futur asnje lek?
  4. Ne se interesi publik qenka rrezikuar aq shume e aq shpesh sa koincidon gjithmone me miratimin e ligjeve anti njerezore per uljen e pensioneve te ushtarakeve, si mundet, qe ne asnje rast per perballimin e ketyre fatkeqesive financiare shteterore nuk kemi degjuar asnje ulje rroge per presidentin, kryeministrin, ministrat, deputetet, doganieret, mjeket etj, etj,
  5. Ne se shteti dhe Gjykata Kushtetuese e paskan gjetur shpetimin e interesit publik, te rrezikuar kaq shume per 27 vjet rresht (sipas tyre) duke u paksuar buken e gojes vetem ushtarakeve dhe familjeve te tyre, a mund te na binde dot njeri sot, se pas ketij diskriminimi shume vjecar te ushtarakeve, financat e shtetit shqiptar shpetuan dhe pesuan nje lulezim te vertete?
  6. Ushtaraket shqiptare kane vite te tera qe rropaten neper dyert e gjykatave per te marre drejtesi sipas ligjeve te miratuara nga legjislativi shqiptar, duke mos perfituar, ne shumicen e rasteve as minimumin e te drejtave te tyre!
  Si mund te jape drejtesi nje gjyqtar i Gjykates Administrative te Shkalles se Pare Tirane,,Gentian Medja, kur ne vendimin e tij arsyeton se “nuk ka VKM per kompesimin e bukes dhe dritave per ushtaraket “nderkohe qe VKM nr.471/1996 e ka te shkruar e zeze mbi te bardhe nje te drejte te tille?
  Si mund te jape drejtesi, po ky gjyqtar, kur ne dosjen gjyqesore nuk i ka mjaftuar nje akt ekspertimi per t’u bazuar ne vendimin e tij per dhenien e demshperblimit shume vjecar te pensionit tim te parakohshem, por kerkon njeri pas tjetrit plot 4 akte te tilla, per te marre vendimin e tij mbeshtetur ne akt ekspertimin anti ligjor, me shifrat me te ulta me diference nga ai me shifrat me te larta prej 4.3 milion leke?
  Si mundet, qe ky gjyqtar te fute ne dosjen gjyqesore disa akte ekspertimi nga eksperte te rregjistruar gjyqesore me shifra te ndryshme, disa prej te cileve i bejne llogarite jo sipas ligjit, por sipas Maliqit?
  Si pranon ky gjyqtar qe eksperti gjyqesor te beje interpretime te ligjeve, kur kete e ka te ndaluar, por ai hesht sepse eshte bere norme proceduriale, qe gjyqtari nuk merr vendim me pare dhe mbi kete baze eksperti te beje llogarite e demshperblimit, por ai e merr vendimin pasi eksperti bene disa variante llogaritjesh. Ne keto kushte gjyqtari bene zgjedhjen e variantit me te pranueshme prej tij duke vendosur jo sipas ligjit por sipas maliqit.
  A nuk eshte kjo forme, burim i korrupsionit ne drejtesi?
  Qytetaret kerkojne drejtesi nga ligji e jo nga eksperti, por keta eksperte nuk mund te jene konforme ligjeve kur vete gjyqtari u thote te bejne llogarite ne 10 variante, qe pastaj ai te vendose, sic veproi ne rastin tim, kur caktoi nje shume qesharake, per arsyet qe vetem ai dhe koleget e tij te Apelit i dine!
  Pra, sipas gjyqtarit e drejta qenka jo nje, por ne shume variante dhe kete e cakton vete gjyqtari me ndihmen e gjoja eksperteve te licensuar e jo ligji!
  Por , sic thote populli, “peshku qelbet nga koka”, se edhe kur ia cova ministrit te Drejtesise te gjitha aktet e ekspertimit, me materialin tim kundershtues, as u beri pershtypje fare, qe gjykatat i perdorin ekspertet jo sipas ligjeve, por sipas Maliqeve! Dhe habiten pastaj se si mund te behet korrupsion ne drejtesi!
  7. Asnjehere shteti demokratik nuk i ka pyetur ushtaraket per padrejtesite qe jane bere nder vite.
  Edhe tani, kur socialistet ne pushtet gjykuan, me shume per efekte elektorale, te ndreqin shkeljet ligjore te bera me pare, vendosen te na japin nje lemoshe, pa na dhene te drejten, qe na e ka grabitur shteti qe nga viti 2009.
  Shume zhurme pompoze u be rreth kthimit te debive prej 20 % ne muaj, qe na ishte mbajtur me pare nga pensioni, por socialistet – specialiste, bene sikur nuk e kuptuan, qe kjo debi u ligjerua, pasi me pare, me ligje anti kushtetuese ne vitin 2009, qeveria Berisha na kishte ulur fillimisht pensionin mujor gati 50% dhe nga shuma e mbetur na mbajten me pas edhe 20% te tjera, qe e cuan pensionin mujor sa nje kocke!
  Kjo ishte kocka qe na dhane socialistet, se ligjet antikushtetuese, qe i pranuan edhe vete se ishin te tille, nuk i shfuqizuan apo amenduan!
  8. Marifetet juridike per te ulur sa me shume pensionin e ushtarakeve kane qene te pa numerta.
  Qeveria e PD-se, me te ardhur ne pushtet ne 2005, pasi injoroi statusin e ushtarakeve te 2004 ju sul ushtarakeve me ligjin 9481/2006, qe percaktonte se “masa e kontributit per ushtaraket te derdhet sipas pages minimale ne shkalle vendi” e jo sipas pages qe ushtaraku ka patur ne ushtri.
  Bile Instituti i Sigurimeve Shoqerore, ka dhene edhe ai nje dore jo te vogel kunder nesh, deri edhe ne fallcifikim skandaloz te dokumenteve tona.
  Ne nje rast te vertetuar personalisht, nje kolegu yne rastesisht u njoh me dosjen e tij ku ne formularin e llogaritjes se pensionit emertohej “punetor” e jo oficer dhe klasifikohej ne “kategoria e 3” dhe jo e dyte! (per kete arsye sigurimet shoqerore nuk u japin ushtarakeve te dhena per llogaritjen e pensionit te tyre me argumentimin se eshte sekret shteteror!??) Ne rastin ne fjale ky ushtarak mori prej vitesh pension puntori e jo ushtaraku!
  Deri ketu eshte katandisur Instituti i Sigurimeve Shoqerore, se shteti, jo vetem nuk e ka kontrolluar kete institucion, por e ka perdorur per qellimet e mbrapshta te tij!
  Si perfundim:
  Problemi i trajtimit antikushtetues te pensioneve te ushtarakeve te dale ne rezerve nga reforma ne ushtri, nuk eshte thjesht ceshtje mballome, por nje problem politik, juridik dhe moral, si nje shembull i qarte i veprimeve arbitrare, antinjerezore, antidemokratike te sundimtareve autokrate ne pushtet, qe e perdoren legjislacionin per 27 vjet rresht kunder nje shtrese te caktuar qytetaresh, qe i ka konsideruar armiq politike!
  Te gjitha keto shkelje jane bere ne vemendjen e te gjithe institucioneve demokratike, te nje opozite te pa afte, te gjykatave te nenshtuara nga sundimtaret e radhes, pa folur per shoqatat gjoja te ushtarakeve, qe vetem emrin kane patur te tille, se nuk kane luajtur rolin e tyre per te cilin u krijuan.
  Dhenia e plote e te drejtave te ushtarakeve te grabitura me dhune nga shteti per vite me radhe, mund te behet vetem duke mos i paragjykuar ushtaraket politikisht, me nje rishikim te pergjithshem te legjislacionit per sigurimet shoqerore te ushtarakeve, qe nga viti 1991, duke shfuqizuar te gjitha aktet ligjore e nenligjore antikushtetuese qe vijne ne kundershtim me parimin e sigurise juridike, bllokimin e te gjitha ceshtjeve gjyqesore te hapura nga ushtaraket per pensionet ne te gjitha shkallet e gjyqesorit dhe dhenien e te gjithe mases se pensionit te pa paguar me pare!
  Zgjidhjen juridike dhe morale te padrejtesive te bera ndaj ushtarakeve, qe nga viti 1991, e ben vetem nje shtet demokratik, qe i trajton si te barabarte te gjithe shtetasit e vet.

  Vladimir Dushniku, kolonel ne pension.
  Tirane, 30.11.2017

  Reply to this comment
  • fteri December 1, 16:55

   Të përgzoi Vladimir për analizën e saktë të situatës . Sali Berisha i ka urryer për vdekje ushtarakët sepse ishin shtresa më besnike dhe atdhetare e kombit .Por kur ne e kishim në dorë situatën heshtëm !!!,kjo i kushtoi shumë e shumë dëme atdheut e kombit,duke përfshirë edhe karjerën ,jetën dhe intersin tonë,që sot klasa politike shqiptare tallet me ne.

   Reply to this comment
 27. MH December 2, 02:02

  Atila !!!
  Nga gjithe ai shkrim i persosun,nesa te urojne te tjeret per te mos i hequr pike as presje.Une te baj vrejtje cfare kerkon ti falesh Enver Hoxhes.Qe thua ti falim te gjitha.
  Une jam i mendimit ti kerkojme te falur Enverit qe pak a shume kemi anue nga krahu i pranimit te mireqenun i te djathteve qe ishin bythe e krye me pushtuesit e sot e kane cue ne kete derenxhe popullin dhe vendin.
  Une po.Nuk do e fali Enverin vetem per nji gja.Si paskan lypur keto hora pak ka ba mbi to.
  I lexon cfare pjerdh nga goja ai intelektuali me disa te tjere si puna e tije.
  Nuk pertypin me tru asgja cfare bahet mbi kete planet.Cfare nuk shpifin per njeriun (E.H.)qe i dha vendit drite lumturi begati.Dhe duartrokasin e rrahin shuplake per Trumpin qe i rregjistruar me video behet shembull numer nji si presidenti i shtetit ma te madh te botes,Amerika nuk mund ti dalin kundra e jo ta shkarkojne por e mbajne me krenari imoralin qe vlerson veten teper te madherueshem dhe i kerkon te tjerve.Femnat nuk duhet ti lutesh por ti kapesh ku te vije permbare e nuk guxojne te kundershtojne.Videon e kane pa te gjithe si ne ashtu dhe ato te FBI.
  Ajo “dreq ” diktaturet vendosi qetesi e nuk guxonte njeri te kryente qofte dhe nji i dehur te bente gjera te pa pelqyera.
  Ndaj here tjeter te jeshe ma i kujdeseshem e te mos ia felesh asgja E.Hoxhes.Mbas Heroit kombetar Gj.Kastriotit.Enveri ishte i dyti qe bani ti ndigjohet emri i shqiperise ne mbar boten dhe sa here merrte fjalen perfaqesuesi i yne ne OKB te gjithe zinin vendet dhe ndjkenin me vemendje oratorine e fjalimit te z.Halim Budo.
  Pershendetje!
  nga MH.

  Reply to this comment
 28. MH December 2, 14:19

  Hera e pare qe pretendoj per nji koment timin ku me shume te drejte “kritikoje” komentuesin attila per komentin e Tije me titull !!!

  “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”

  Ku me kete shprehje deshperuese e ban fajtor qe na u dashka ta falim.Diktatorit te vetmen gje qe nuk duhet te ia falim,asht:
  Je tregue teper liberal per cfare kane lypur keto qelbesira qe e katandisen vendin dhe popullin ne kete derenxhe.I ke dhane shkolle dhe i ke ndenjur gadi me sherbime falas sa here jane semure keto depsyze qe te urrejne padrejtesisht perjetesisht qe Ti jo vetem sa ishe gjalle i munde por po i mund edhe sot i vdekur por perjetesisht i dashur ne zemrat e atyne qe dijne te vlersojne pa anshmeri!
  Perseri pershendetje me kete koment timin te dyte ne adresen Tuaj z. attila !!!

  Reply to this comment
 29. Mark U.K December 2, 14:38

  Ish antienverist:Meqense se i hyre ksaj pune,vendos vehten se e meritoni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*