Provokimi i Uran Butkës: Në Shqipëri në vitet 1943-1945 pati vetëm luftë civile

March 8, 2016 10:18

Provokimi i Uran Butkës: Në Shqipëri në vitet 1943-1945 pati vetëm luftë civile

Njëzetmijë të vrarë në qindra beteja mes partizanëve dhe forcave nacionaliste e balliste, fshatra të tërë të djegur dhe shkatërruar dhe e gjitha kjo e shoqëruar me akte terroriste si vrasje masive dhe atentate.

Historiani Uran Butka e cilëson luftë të pastër civile atë që ndodhi në Shqipëri pas vitit 1943 deri në vitin 1945.

Dhe arsyeja e kësaj lufte është prishja e Marrëveshjes së 2 gushtit 1943 e mbajtur në fshatin Mukje në Krujë.

I ftuar ne emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Butka iu referua librit të tij të fundit “Lufta Civile në Shqipëri 1943-1945” dhe për herë të parë publikon procesverbalin e kësaj mbledhje, në të cilin përveç vendimit janë shënuar emrat e pjesmarrësve dhe atë që u vendos aty.

Por sipas Butktës gjithçka që ka ndodhur më pas në Shqipëri ishte një luftë e pastër civile të drejtuar dhe urdhëruar nga Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu nën drejtimin e jugosllavëve.

Butka kritikoi dhe akuzoi rëndë kolegët e tij historianë si Kristo Frashëri, Paskal Milo dhe Xhelal Gjeçovi sipas të cilit janë të indoktrinuar duke shtrembërur faktet e masakrës komuniste gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri.

Butka kundërshtoi edhe ish-kreun e PD-së, Sali Berisha, i cili pak ditë më parë në emisionin “Debati në Channel One” deklaroi se vlerësonte rolin e Enver Hoxhës gjatë luftës së Dytë Botërore.

Bukta iu kundërpërgjigj Berishës me këto fjalë: “Berisha gabon shumë shumë rëndë me këtë deklaratë. Enver Hoxha ishte një kriminel që vrau dhe urdhëroi vrasjen e shqiptarëve dhe nuk ka asnjë rol në rezistencën gjatë Luftës së Dytë Botërore. Berisha e bën këtë për arsye politike dhe ky është një gabim”.

Bukta e shoqëroi këtë deklaratë me një dokument orgjinal sipas të cilit Hoxha urdhëronte shfarosjen e fshatit Starovë në Pogradec dhe një dokument tjetër që raportonte se partizanët e kishin shfarosur këtë fshat, nga i cili kishin mbetur pa djegur vetëm 5 shtëpi.

Për kujtesë Uran Butka është i biri i Safet Butkës dhe nipi i Sali Butkës.

12833444_1747036235542506_198245176_n - Copy12422148_1747036248875838_1103151646_o - Copy12834439_1747036258875837_1641819343_n - Copy12822093_1747036275542502_1572429657_n - Copy

March 8, 2016 10:18
Komento

77 Komente

 1. Vova March 8, 10:50

  Kush e dogji dy here Selenicen e Pishes? Lufta Civile?

  Reply to this comment
  • ZUME PROTOPAPA March 8, 14:43

   Pse mungon Xumja? Shpejto Xume, futi nje dore histori me presh dhe turshi!

   Reply to this comment
  • Anton March 8, 16:03

   Medemek Shqiperia nuk eshte pushtuar dhe fashistet italiane dhe nazistet gjermane ishin vetem nje genjeshter e komunisteve dhe ata nuk e kane pushtuar Shqiperine. Ballistet e Zogistet ju bashkuan pushtuesit dhe sigurisht qe lufta ishte midis fashisteve dhe kolaboracionisteve ne njeren ane dhe partizaneve ne anen tjeter. Kjo eshte e verteta. Cdo e ‘vertetet’ tjeter eshte nje mashtrim dhe genjeshter e madhe. Si i behet kujtimeve te shkruara te gjeneraleve gjermane qe pershkruajne luften me partizanet shqiptare? Edhe kjo ishte lufte civile? Ik ore ballist i ndyre! Zgjidhjen e gabuar e bene prinderit tuaj. Edhe Amerika me Angline ju bashkuan komunisteve per te luftuar fashistet nders raca juaj e ndyre ju bashkua fashisteve. TURP!

   Reply to this comment
   • Shpati March 9, 05:40

    Po “çlirimtaret” pushtues xhihadiste komuniste a kishin te drejte te ishin kollaboracioniste te sllaveve, ta pushtonin Shqiperine dhe te kryenin krime para dhe pas “çlirimit”?

    Reply to this comment
   • ELIOT June 29, 10:29

    ANTON ..DHE IVANI I VOGEL .. JENI NAIVA DHE J A MBUSHI MENDJEN ENVERI ME PERRALLA … HISTORIA E VERTETE ESHTE ….. QE NE 1943 GJERMANET PO THYHESHIN GJITHANDEJ NE EUROPE NE BOTE …. DHE LAJMET NE RADIO E THONIN NE SHUME GJUHE … PRANDAJ ENVERI MEHMETI ME SERBET PO PREGATITNIN MBAS LUFTES …SE FUNDI DIHEJ … KESHU QE NE MUKJE KUR TE GJITHE SHQIPTARET ISHIN DAKORD PER TE LUFTUAR GJERMANIN DHE BASHKIMIN E SHQIPERISE ME KOSOVEN … POR ENVERIT DHE DUSHAN MUGOSHES DHE PETROVICHIT SERB .. SI VINTE MIRE KY VENDIM … DONI PERCARJEN E SHQIPTAREVE DHE MARRJEN E KOSOVES NGA SERBET …… DHE ENVERIT I INTERESONTE QEVERIA DHE FILLOI SHPIFJET KUNDER ABAZ KUPIT DHE TE TJEREVE… FILLOI PERCARJEN ..LUFTEN CIVILE …. DHE PER TY ANTON …. AMERIKA DHE ANGLIA E SHPETUN ABAZ KUPIN NGA DIKTATORI DHE KOMUNSTAT KRIMNELA SE DONIN TA VRISNIN…. ME ANIJET ANGLEZE ABAZI IKU NE FRANCE .. DHE KUR ENVERI ME SPIUNE E QUAJTI TRAADHETAR …. GJUKATA FRANCEZE E NXORRI TE PAFAJSHEM ….. DHE KISHTE SI DESHMIMTARE OFICERA TE MEDHNEJ ANGLEZE …. DHE TE MOS HARROSH SE ABAZ KUPI ME CUNAT E TIJE LUFTOI NE DURRES .NE 39 KUNDER ITALIANEVE …NDERSA ENVERI MEHETI U FSHIHNIN NEPER FERRA . SI MIJ …. DHE PRITEN QE ALEATET TE CLIROJNE BOTEN … PER TE MARRE QEVERINE ME DHUNE DHE TRADHETIRA …. PRANDAJ REALITETI ESHTE KJO QE TREGON . URAN BUTKA … DHE JO KOMUNISTAT ANALFABETA .. QE 99 % ISHIN COBANE NGA ……

    Reply to this comment
 2. Vladimir March 8, 10:52

  Kush e dogji dy here Selenicen e Pishes? Lufta Civile?!?!?

  Reply to this comment
 3. Ivani i madh March 8, 11:00

  Uran shko ngrihi nje lapidar aty ku vrau veten babai jot bashkepuntor i fashizmit tek halia e Teqese se Melcanit. Sta ka treguar xhaxha Muaremi si babai jot Safeti ne krye te bandes se bashibozukeve balliste vodhen grurin e levizjes ne depot e fshatit Rembec si u merzit rethua nga forcat partizane vrau veten ne hale se ruge tjeter skishite. Pse se fut e kete ne librin tend si lufte civile nuk mbulohet m… me shure o”historian”Uran. Ke te drejte se te dhe te drejte studimi ty dhe sat motre dhe ja mohoi te tjereve qe luftuan e sakrifikuan dhe derdhur e gjak ne radhes e saj. Pabesine ju race e felliqur e keni ne gjak se e keni se jeni pjellat e tradhetise si babai jot ashtu sic ishte aty gjeti e vendin ku te vetevritet se e terhiqte se Teqeja kishte dhe vende te tjerat. Prandaj Safeti sic ishte ashtu u mbulua. Respekte e krenari per femijet e tjere te patriotit SALI BUTKES krenaria e Kolonjes dhe Shqiperise. po cdo shtepi ka nje hale dhe juaj nuk do bente periashtim. I nderuar hajvan me fal “historia” Uran.

  Reply to this comment
 4. Pano Hallko March 8, 11:04

  Nese me lejohet, nje verejtje per Redaksine:… “Butka kritikoi dhe akuzoi rëndë kolegët e tij historianë si Kristo Frashëri, Paskal Milo dhe Xhelal Gjeçovi”…. Gabim te nderuar kolege! Si mund te jete ky kolegu i ketyre historianeve?!? E para,sepse eshte i veteshpallur historian. E dyta, sepse eshte (vete)shpallur hapur, si sherbetori me i vyer i nazifashizmit, i cili besoj se e urren skajshmerisht, pavaresisht sherbesave qe i ofron. Sepse edhe vete nazifashistet, jane bindur per te kunderten e ketyre qe shkruan “historiani”…

  Reply to this comment
  • Partizani March 8, 13:27

   Ky eshte i biri i atij ballisti qe VRAU VETEN NE HALE!
   Kete do thone keta tradhetare deri sa te vdesin se nuki mund ta pranojne se ishin bashkepuntore me fashizmin!
   Kete pune e zgjidh nje here e pergjithmone nje situate e pershtateshme ku te ndeshen ushtarakisht forcat kundershtare edhe sot pra KOMUNISTET me BALLISTET dhe atehere e marrin vesh edhe keta MUT I JATI e MUT I BIRI se sa vlere kane!
   Ishalla vjen nje situate e tille dhe do te shohin se kembe ballisti nuk do mbesin te gjalle!!
   Mareveshja e Mukjes ishte per te fshire bythen!

   Reply to this comment
  • Shebeniku March 8, 16:35

   Historianet Pask Milo, Dhimiter Shuteriqi (Ben Blushi), Xhelal Gjeçovi qe shkruanin HPPSH….keto quhen hisotriane?!?!?

   Reply to this comment
   • Ardi March 8, 17:39

    Te pelqen apo jo, historite e tyre jane te bazuara ne dokumente edhe te huaja, jo vetem ato vendase, ndersa Butka ben histori vetem me mllefe.

    Reply to this comment
    • ELIOT June 29, 10:38

     historiane qe e kishin pistoleten ne koke ;;;;; kush mund te tregonte realitetin ne kohen e hitlerit shqiptar ;;;;;;; ardi ;;;; kur TUK JAKOVA I THA ENVERIT .. QE PARTINE KOMUNISTE E FORMUAN SERBET DHE JO TI … TREGOI TE VERTETEN POPULLIT …. JA THA NE SY …… E DIN TI FATOS SE CFARE BERI HITLERI JOT …… E PUSHKATOI JA SHKATEROI FAMILJE DHE FISIN ….. KJO ESHTE HISTORIE+A E HISTORIANEVE NE KOHENE DULLES ..DHE CDO NJERI QE I KUNDERSHTONTE … EDHE PER NJE IDE DEMOKRATE …. E QUANTE TRADHETAR TE POPULLIT DHE I HIQTE QAFE …. PRANDAJ PIONIERE TE LABERISE … MERRNI DELET DHE DHITE DHE SHKONI NE KODRAT E VLORES ..PER TI KULLOTUR SE JENI AKOMA TE DROGUAR ME ENVERIN ..

     Reply to this comment
   • Paulsad March 8, 23:21

    Provincialve nuk I lejohet te shkruajn ne kete faqe.

    Reply to this comment
 5. shaqo March 8, 11:07

  Si i jati edhe i biri, kriminel,
  Te pyesesh ne fshatrat e Korces, Pogradecit e Kolonjes, se kane shume cfare te tregojne per Butken e halese.
  Vrau vehten atje ku e dinte se e kishte vendin.

  Reply to this comment
 6. demo March 8, 11:23

  Ilaci per te dy palet ishte trimi Kosoves martire,Xhaferr Deva.Pasi spastroi Tiranen nga terroristat komuniste,spastrimi duhej vazhduar deri ne fund per te c`farosur faren e keqe te Enver Hoxhes,Miladin Popovicit,jo si keta bashibozuket e ballit,qe formuan ceta per ahengje.E transferuan bejleret turkoshake Xhaferr Deven dhe batalionin SS Scanderbeg,lavdine e rraces Shqiptare,qe t`i kishte marre perpara terroristet e Enverit dhe bashibozuket e Safetit.Mire ua beri Enver Miladini,se Xhafer Deves ja rrojti me brisk xhilet.

  Reply to this comment
  • Mbylleni halene maskarenj March 8, 23:50

   Po mor demo, ahtu siç thua ti eshte Xhavorr Derri, Ti e di mire se je djali i paligjshem i atij kuislingu kriminele, atij kelyshi te kurves, qe i shpetoi paq plumbave te guerrilasve. E di mire ti Demo qe serbi Xhaferr Deva, per nga fara dhe jo nga ara, ishte trim i madh, aq i madh sa leroi dhe tet eme dhe te polli ty. Si do te shash ti dashnorin e sateme? Larg e liga. Kur kam qene ne Kosove, kam shkuar tek varri i atij vardhieri , aty ku ka kockat ai qeni serb, dhe kam bere ate qe behet ne mengjes.

   Reply to this comment
  • ganiu March 9, 19:35

   Plotësisht dakord demo.
   Por me këtë që thua ti nuk bën gjë tjetër veçse justifikon atë që bëri Enveri.
   Me të vërtetë Xhaferi morri briskun në dorë dhe si berber amator në ruajtje e sipër preu diku, por mos harro se Enveri si profesionist, jua shkerdheu robt juve për 50 vjet rresht, dhe më e keqja s’po ju lë të ngrini kokën akoma sot.

   Reply to this comment
 7. intelektuali March 8, 11:26

  PRISHJA E MAREVESHJES SE MUKJES ESHTE TRADHETIA ME E MADHE E ENVER HOXHES NDAJ VATANIT.

  Mareveshja e Mukjes u pergatit me nje kujdes dhe durim te madh nga Oficeret e Larte te Kunderrzbulimit Anglez, bile dy prej tyre mberrinten ne Shqypni te maskuar dhe te veshur tebtil si fshatare shqyptare dhe u strehuan ne shtepine e intelektualit. Oferta angleze per patriotet tane ishte e qarte dhe e shkurter:

  “ORIENTIMI I POLITIKES SHQYPTARE NGA LINDJA BOLSHEVIKE E MOSKES DREJT EVROPES DHE PERENDIMIT ME PREMTIMIN NGA ALEATET PERENDIMORE PER BASHKIMIT TE TROJEVE SHQYPTARE NE NJE SHTET TE VETEM”

  Per hir te vertetes levendi dinak Enver Hoxha qe ate kohe jetonte si pasanik pa pune ne vilen e kunatit te tij Bahri Omari ne mes te Tiranes, por qe kishte rene ne syte e Vukmanovic Tempos, spiunit gjakatar te Titos me detyre per te gjetur nje mekembes te Jugosllacise Komuniste ne Shqypni, pra per hir te vertetes ne kohen kur u be e njohur oferta angleze ne rrethet patriotike shqyptare, Enver Hoxha nuk i doli kunder, bile e miratoi ne parim kete Mareshje, por doli ne pah ceshtja:

  “KUSH DO TE DREJTONTE SHQYPNINE PAS LUFTES?”

  Abaz Kupi qe kishte miratimin e Ymer Dishnices, Gogo Nushit dhe shume komunisteve te tjere, qe ishte i perkrahur edhe nga Myslim Peza pyeti Mithat Frasherin dhe ky ktheu koken nga ministri Hasan Dosti:

  “SI MENDON TI”?

  Pas nje heshtje te rende u morr vendim qe Drejtimi Politik i Vatanit te merrej me nje Referendum Mbarepopullor pas Luftes pasi per momentin me thelbesore ishte:

  “LUFTA KUNDER PUSHTUESIT”

  dhe jo sic shkruhet nga kalemxhinjte mashtrues te historise qe permenden me emera ne kete shkrim te gazetes DITA qe ne Mukje u vendos per “Referendumin lidhur me bashkimin e Kosoves me Shqypnine”, gje e cila nuk eshte diskutuar ne asnje moment ne Mukje, por oferta angleze bente fjale per:

  “BASHKIMIN E TE GJITHA TROJEVE ETNIKE SHQYPTARE NE NJE SHTET TE VETEM ME DEMOKRACI PERENDIMORE”

  Por keto biseda rane ne vesh te Vukmanovic Tempos qe kishte spiunet e tij ne radhet e komunisteve shqyptare dhe ai urdheroi Enver Hoxhen qe menjehere te prishte Mareveshjen e Mukjes, ndryshe do te flakej si nje qen dhe do te nderpritej ne cast perkrahja jugosllave per te. Dihet se c’ndodhi me pas me kete Mareveshje Historike qe do t’i ndryshonte fatin Shqypnise dhe do ta bente nje Zvicer me det ne mes te Ballkanit Perendimor, por nuk njihet nga historia akoma fakti se Enveri nga vila e Bahri Omarit spiunoi dhe dekonspiroi tek fashistet zbarkimin e dy oficereve angleze, te cilet arriten te shpetojne koken fale ndihmes se patrioteve te vertete shqyptare qe i nxorren ne Mal te Zi permes nje rruge tejet te rrezikshme.

  Qe te dalim ne Teme:

  ME KE LUFTUAN SHQYPTARET PAS OFERTES ANGLEZE TE MUKJES TE VITIT 1943?

  Sepse flitet per varret e ushtareve italiane te vrare nga greket ne Shqypni, Mol Kadareja ka shkruar edhe romanin e tij fantastik alla Agata Kristi: “Gjenerali i Ushtrise se Vdekur”, dihet edhe per cubat dhe bashibozuket e Babe Myslymit apo te Mehmet Shehut me vone qe sapo shkrepte ndonje pushke futeshin ne brimat e miut dhe prisnin per dite me te mira, por nuk dihet aspak se ku ishte fshehur Barkmadhi Kumandari i LANC-it imagjinar Enver Hoxha ate kohe qe i kishte faqet te fryra nga berxollat qe hante te vila e kunatit te vet Kryefashist Bahri Omari dhe qe nuk kishte shkrepur asnjehere ne jeten e tij nje pushke sa per ta bere sefte. Ky fakt thelbesor nuk dihet dhe eshte fshehur me murafet nga historianet e Enver Hoxhes qe permenden ketu me siper nga zoti Butka, te cilat jane edhe fajtore kryesore per krijimin e nje imazhi te reme te nje LANC-i dhe Kumandari Legjendar ne nje kohe qe ja kishin shitur shpirtin dhe Vatanin Moskes dhe Beogradit dhe sot nuk dine te pergjigjen fare:

  PSE I VRANE ANGLEZET NE KANALIN E KORFUZIT ME MINA JUGOSLLAVE DHE ME POROSI SOVJETIKE?

  prandaj:

  URAN BUTKA KA TE DREJTE NE STUDIMIN E TIJ.

  Reply to this comment
 8. xhaja March 8, 11:28

  “Pordhe me rrigon” i themi kesaj ne nga anet tona o Uran.
  Populli luftoi kunder nazifashisteve dhe trathtareve te vatanit kjo eshte e verteta. Fatkeqesisht yt ate vajti ne krahun tjeter prandaj vrau veten ne HALE. Ske c’ben ishte zgjedhje e tija dhe ne ja morem parasysh. Xhaja nga Shqeria.

  Reply to this comment
  • Korabi March 8, 16:37

   Ne kohen e luftes komisari Enver ka bere ate qe askush nuk e ka bere: KA FJETUR ME SERBET. Ka shkruar me doren e tij: Me Miladin Popoviçin flinim ne nje krevat e shtrengoheshim me nje batanie! Jane fjale te komisarit ne shenimet e tij per luften, oreeeee!

   Reply to this comment
 9. intelektuali March 8, 11:32

  PRISHJA E MAREVESHJES SE MUKJES ESHTE TRADHETIA ME E MADHE E ENVER HOXHES NDAJ VATANIT.

  Mareveshja e Mukjes u pergatit me nje kujdes dhe durim te madh nga Oficeret e Larte te Kunderzbulimit Anglez, bile dy prej tyre mberrinten ne Shqypni te maskuar dhe te veshur tebtil si fshatare shqyptare dhe u strehuan ne shtepine e intelektualit. Oferta angleze per patriotet tane ishte e qarte dhe e shkurter:

  “ORIENTIMI I POLITIKES SHQYPTARE NGA LINDJA BOLSHEVIKE E MOSKES DREJT EVROPES DHE PERENDIMIT ME PREMTIMIN NGA ALEATET PERENDIMORE PER BASHKIMIT TE TROJEVE SHQYPTARE NE NJE SHTET TE VETEM”

  Per hir te vertetes levendi dinak Enver Hoxha qe ate kohe jetonte si pasanik pa pune ne vilen e kunatit te tij Bahri Omari ne mes te Tiranes, por qe kishte rene ne syte e Vukmanovic Tempos, spiunit gjakatar te Titos me detyre per te gjetur nje mekembes te Jugosllavise Komuniste ne Shqypni, pra per hir te vertetes ne kohen kur u be e njohur oferta angleze ne rrethet patriotike shqyptare, Enver Hoxha nuk i doli kunder, bile e miratoi ne parim kete Mareveshje, por doli ne pah ceshtja:

  “KUSH DO TE DREJTONTE SHQYPNINE PAS LUFTES?”

  Abaz Kupi qe kishte miratimin e Ymer Dishnices, Gogo Nushit dhe shume komunisteve te tjere, qe ishte i perkrahur edhe nga Myslim Peza pyeti Mithat Frasherin dhe ky ktheu koken nga ministri Hasan Dosti:

  “SI MENDON TI”?

  Pas nje heshtje te rende u morr vendim qe Drejtimi Politik i Vatanit te merrej me nje Referendum Mbarepopullor pas Luftes pasi per momentin me thelbesore ishte:

  “LUFTA KUNDER PUSHTUESIT”

  dhe jo sic shkruhet nga kalemxhinjte mashtrues te historise qe permenden me emera ne kete shkrim te gazetes DITA qe ne Mukje u vendos per “Referendumin lidhur me bashkimin e Kosoves me Shqypnine”, gje e cila nuk eshte diskutuar ne asnje moment ne Mukje, por oferta angleze bente fjale per:

  “BASHKIMIN E TE GJITHA TROJEVE ETNIKE SHQYPTARE NE NJE SHTET TE VETEM ME DEMOKRACI PERENDIMORE”

  Por keto biseda rane ne vesh te Vukmanovic Tempos qe kishte spiunet e tij ne radhet e komunisteve shqyptare dhe ai urdheroi Enver Hoxhen qe menjehere te prishte Mareveshjen e Mukjes, ndryshe do te flakej si nje qen dhe do te nderpritej ne cast perkrahja jugosllave per te. Dihet se c’ndodhi me pas me kete Mareveshje Historike qe do t’i ndryshonte fatin Shqypnise dhe do ta bente nje Zvicer me det ne mes te Ballkanit Perendimor, por nuk njihet nga historia akoma fakti se Enveri nga vila e Bahri Omarit spiunoi dhe dekonspiroi tek fashistet zbarkimin e dy oficereve angleze, te cilet arriten te shpetojne koken fale ndihmes se patrioteve te vertete shqyptare qe i nxorren ne Mal te Zi permes nje rruge tejet te rrezikshme.

  Qe te dalim ne Teme:

  ME KE LUFTUAN SHQYPTARET PAS OFERTES ANGLEZE TE MUKJES TE VITIT 1943?

  Sepse flitet per varret e ushtareve italiane te vrare nga greket ne Shqypni, Mol Kadareja ka shkruar edhe romanin e tij fantastik alla Agata Kristi: “Gjenerali i Ushtrise se Vdekur”, dihet edhe per cubat dhe bashibozuket e Babe Myslymit apo te Mehmet Shehut me vone qe sapo shkrepte ndonje pushke futeshin ne brimat e miut dhe prisnin per dite me te mira, por nuk dihet aspak se ku ishte fshehur Barkmadhi Kumandari i LANC-it imagjinar Enver Hoxha ate kohe qe i kishte faqet te fryra nga berxollat qe hante te vila e kunatit te vet Kryefashist Bahri Omari dhe qe nuk dinte dhe nuk kishte shkrepur asnjehere ne jeten e tij nje pushke sa per ta bere sefte. Ky fakt thelbesor nuk dihet dhe eshte fshehur me murafet nga historianet e Enver Hoxhes qe permenden ketu me siper nga zoti Butka, te cilat jane edhe fajtore kryesore per krijimin e nje imazhi te reme te nje LANC-i dhe Kumandari Legjendar ne nje kohe qe ja kishin shitur shpirtin dhe Vatanin Moskes dhe Beogradit dhe sot nuk dine te pergjigjen fare:

  PSE I VRANE ANGLEZET NE KANALIN E KORFUZIT ME MINA JUGOSLLAVE DHE ME POROSI SOVJETIKE?

  prandaj:

  URAN BUTKA KA TE DREJTE NE STUDIMIN E TIJ.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. March 8, 16:08

   O Nastradin Urani, o koqe katrani, o pjelle bashibuxzukesh dhe tradhetaresh te ketij kombi! Po nuk pret njeri nga ju mor kelysh me adn fashistesh si ti dhe Butka yt qe te vlersoni luften heroike te ketij populli. Madje ti mor idiot i rrjedhur, mor spiun gardianesh dhe shkop i thare qe te pret rrethi i nente i ferrit, po te mbledhesh te gjitha komentet qe ke bere qofte tek Shekulli dhe qofte ketu tek Dita, qe nuk jane gje tjeter perveçse nje perseritje delirantesh skizofrene, nje shkumezim helmi neperkash te plakura, mund te behet nje volum me letra te denja per te fshire menderet e harixhinjve. Po e filloj nga fundi repliken me ty o hajvan 83 vjeçar.
   1- URAN BUTKA VERTETON KATERCIPRERISHT ANTISHQIPTARIZMIN E TIJ NE PAÇAVUREN QE TI PLEH E QUAN “STUDIM”
   2- ANGLEZET NE KANALIN E KORFUZIT NUK I FTOI NJERI DHE KUSH VJEN PA FTUAR DEL SI QETHUR DHE RRUAR.
   3 -PAS DESHTIMIT TE MUKJES SE 1943 SHQIPTARET LUFTUAN KUNDER HORDHIVE NAZISTE DHE BASHKEPUNETOREVE TE TYRE XHAFERR DEVES DHE EPROREVE TE BABAIT TEBND DHE TE URAN BUTKES.
   Ke dhe plot gomarlleqe te tjera qe i shtron si “teza” por qe nuk jane as tezga domatesh te prishura, por dua te ndalem ne dy prej tyre o dallkauk, kopuk dhe perfaqsues i llapaqeneve pa tru.
   Prishja e Marrveshjes se Mukjes ishte Shpetimi i Luftes kunder okupatorit, e cila i vuri vulen rrjeshtimit te denje perkrah fitimtareve te Luftes se Dyte Botrore.
   Bashkimin e trojeve shqiptare, te cilin e “realizuan” fashistet ne funksion te idese dhe midese se tyre dhe te bllokut nazi-fashist, nuk e ka penguar lufta nac.çl dhe as Enver Hoxha, por ato fuqi te europes qe realizuan ndarjen e saj me 1913.

   Reply to this comment
   • intelektuali March 8, 18:13

    Dole nga Brima e miut o KAQOL?

    sepse me llogjiken tende prej KILLERI vrastar edhe Saliu mund te thonte n 21 janar:

    KUSH I FTOI PROTESTUESIT NE BULEVARD? MIRE BERA SE MUND TE KISHA VRARE JO VETEM 4, POR QINDRA TE TJERE NJESOJ SI ENVERI DO VITE ME PARE.

    prandaj:

    mbylle squpin e fanatikut se duhet t’i pergjgjesh pyetjes:

    KUSH I FTOI SOVJETIKET NE PASHALIMAN?

    kur Marshalli Tito e sikterosi dhe e lanetosi Enver Pederastin dhe po kerkonte ta zevendesonte me kepucarin prej Korce Koci Xoxe?

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. March 8, 21:00

     @ intel-hale, alias Uran nastradinin, miku i ngushte familjar i Uran Mutkes!
     Palaço qe bie ere shurre!
     Ne vrime te miut ke qendruar ti mor qen sallhanesh, jo pak por aq sa te mbarsesh grophalene qe ke ne oksipital perveç fekaleve dhe helmin e gjarperit.
     Une Killer vrastar?!!
     Spiun i ndyre gardianesh, bythelepires sistemesh dhe perkthyes i pjerdhur i frengjishtes vetem per veprat e Enver Hoxhes, ky eshte cilesimi objektiv qe te kam bere une ty, megjithese kush eshte i kesaj kategorie i ka bere te gjitha krimet dhe halet e tjera.
     Mos me ngaterron gje me veten o kërrmë?!
     Sofist injorant!
     Ne 21 Janar ne Bulevard ata qe protestuan ishin shqiptaret kunder shtetit berishiano-zogist dhe qeverise qe drejtohej nga sozia zogolliano-toptaniste, Sali Ndregjonokostrec Berishoviç.
     Nuk ishin as grek dhe as dashnoret e tu serb, megjithese keta te fundit u pane ato dite me xhupa te zinj.
     Ate urdherin allanazist, or qen zgjebarak duhet ta dish mund te kthehet dhe bumerang. nuk e dime pastaj se kush duhet te mbyll sqepin dhe jo “squpin” o idiot shqipfoles, dhe kush duhet t’i pushoje pellitjet dhe te lehurat si ata gomeret e tromaksur dhe qente rrugaçe qe germojne ne plehra.
     Hajvan 24 karatesh qe nuk ia vlen barra qerane qe te debatosh.
     Sovjetiket ne Pashaliman nuk i ftoi askush dhe nuk kishte arsye pse te ftoheshin se Shqiperia ishte pjese e nje pakti ushtarak, ku sovjetiket ishin lider dhe ne kete rast paralelja jote ngjan me kurrizin tend te shtrember qe nuk do te kete arkivol ta drejtoje kur te vije ngordhja.

     Reply to this comment
     • intelektuali March 9, 08:50

      PSE GJITHE KY MLLEF ENVERIST DHE OFEZA ALLOGJIKE KUR TEMA NE DITA ESHTE:

      “LANC-i jugosllav i Enverit ishte nje lufte e paster civile si ne Greqi, por edhe si ne Rusi pas 1918, apo ishte nje Lufte patriotike per clirim nga pushtuesi pas prishjes se Mareveshjes historike te Mukjes 1943?”

      Kjo eshte ceshtja qe shtrohet per diskutim ne DITA me nuanca provokative per te ngrohur shpirtin e fanatikeve te Partise se Punes qe te mos ndjehen te sikterosur nga politika jone kombetare qe se fundmi ka filluar te kuptoje te VERTETEN per historine dhe Boten dhe tani, 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit po kerkon te behet pjese e BE-se antikomuniste, por bashke me Enverin dhe LANC-in e tij kriminal qe vrau Aleatet Perendimore ne Kanalin e Korfuzit, por qe u kishte nderur BYTHEN dhe ja kishte shitur Vatanin Aleatit nga Lindja bolshevike e Stalinit ashtu sic e pohon edhe ti.

      prandaj:

      Laje gojen me kolinoz kur permend emerin e intelektualit dhe mos ja ngjit Sali Komunistin si MUTI pas kepuce viktimave te Enverit, se sic te kam thene me pare:

      SALIU ESHTE NGA SOJI JUAJ, NGA RACA E PESHTIRE E PARTISE SE PUNES DHE PER KETE VRASTAR DHE KRIMINEL JU, RACA E TIJ KOMUNISTE DUHET T’I KERKONI FALJE SHQYPTAREVE PER GJEMAT QE I KA SHKAKTUAR VATANIT, ASHTU SIC EDHE MESUESI I TIJ ENVER HOXHA.

      Kerkoni falje sa nuk eshte vone per krimet e Partise Tuaj se mbase Zoti ju meshiron dhe ju fal dhe nuk ju dergon ne Ferr ne Boten e Pertejme.

  • Paulsad March 8, 23:27

   Ha pershesh mos u mere me gjerat qe I pershkruar Shefqet Musaraj tek Epopeja e ballit kombetar.Ballit m…i.

   Reply to this comment
  • ELIOT June 29, 11:01

   INTELEKTUAL MOS U MERRE ME COBANE ANALFABETA …. JU THONI TE VERTETEN .. ANGLEZET ISHIN ALEATET TANE …. DHE DONIN DEMOKRACINE NE SHQIPERI … POR TRADHETIA E ENVERIT … E BERI QE SOT SHQIPERIA TE JETE NE MIZERJE … ENVERI E BERI VENDIN ME TE VARFER NE EUROPE ..POR DISA COBANE KANE MERDE NE SY … I MORRI ENVERI NGA DISA FSHATRA QE HANTE PULA GURE …… DHE TANI E MBROJNE … EDHE HITLERI KISHTE BESIMTARE NE RANGUN E TIJE ..MEGJITHESE SHUMICES JA HOQI TRUNIN ….. NJE HERE NJE CUN GJERMANI … QE U RRIT NE KAMPET E STERVITJES SE HITLERIT … …. DESHI TE SPIUNONTE PRINDET E TIJE NENEN DHE BABAIN .. SEPSE THANE ….. AI QE DO TA VRASI HITLERIN .. DUHET TE BEHET HERO NACIONAL …DHE I BIRI I TYRE ….. QE E MBANTE HITLERIN SI ZOT SI PERENDI ..KUR I DEGJOI …… NUK JU BESONTE VESHEVE ….. PER MUA HITLERI ISHTE ZOT .. TE GJITHE NE GJERMANI E NDERONIN MITINGJET ISHIN NGA ME TE MEDHATE NE BOTE ..PER HITLERIN DE PRINDERIT E MIJ DONIN VDEKJNE E TIJE …PER NJE MOMENT DONTE TE SHKONTE TEK GESTAPO DHE TA SPIUNONTE ………. POR PASTAJ ME VONE E KUPTOI QE HITLERI I KISHTE DROGUAR MANIPULUAR …. ME VONE E KUPTOI DHE KETO FATOSA DUHET KOHE TA KUPTOJNE …. JANE PAK TE METE NGA TRUNI I KAPI GJERAT ME VONESE …… UNE I KUPTOJ ..MERCI ET.. A BIENTOT …..

   Reply to this comment
 10. Patrioti March 8, 11:40

  A mund te kete lufte civile me okupatore ushtri te huaja? Tezen e luftes civile ne Shqiperi gjate luftes se II botrore mund ta mbrojne vetem injorantet, nihilistet dhe njerzit qe perpiqen te lajne halene e parardhese te tyre qe u rreshtuan ne krahun e okupatoreve.

  Reply to this comment
 11. maks March 8, 11:48

  o ju klyshat e tradhetise historia esht shkruajtur nje here sepse jan gjall akoma ata qe ben luften dhe shpetuan shqiperin nga zhdukja si shtet tani cfar shkruani kundra luftes dhe enverit andej nga anet tona i thon mos hani mut kot keshtu dhe ti o uran mos ha mut kot se nuk te beson kush

  Reply to this comment
 12. GJINOJA March 8, 13:19

  Përse qenka provokim ajo që thotë Uran Butka për luftën 1943-1945 se në Shqipëri pati vetëm luftë civile dhe ajo që thonë Kristo Frashëri, Pëllumb Xhufi, Paskal Milo e të tjerë komunistë si këta na qenka luftë çlirimtare dhe histori e vërtetë? Çfarë çliruan komunistët kur sollën në Shqipëri regjimin më kriminal në histori? Komunistët e bënë luftën vetëm për të sjellë veten në pushtet dhe për vazhduar krimet që i filluan gjatë luftës, për asgjë tjetër.

  Reply to this comment
 13. MH March 8, 13:20

  O politikan dhe “burre” “burrniet” qe vdekjen e beni ne qenef,hale.
  Edhe dokumentat e luftes qe disponon vete Amerika e konfirmon qe ne Shqiperi nuk ka pasur lufte civile.Sepse nuk e kishte pushtetin clirimtarja e cila luftonte pushtuesin dhe tradhetaret e kombit ku beni pjes juve bashke me ato qe vriteshin ne hale.
  Lufte civile mund te quhet kryengritja e Postribes ne vitin 1946.
  Lufte civile quhet dhe lufta ne vitin 1997 kur populli luftohesh nga pushteti i Berishes me arme dhe avion luftarake.
  Kaq per dijeni i “nderuari”politikan.Duhet populli te jete ne nivel arsimor i kohes se Zogjit qe ti genjesh me politiken tende.Ndaj Hoxha beri ate qe nuk e bene shekujt.Popullit i dhe drite e dituri qe nuk ju lejne juve tradhetarve bashkpuntorve me pushtuesin fashistionazist te kaperdijne brockullat e juve.

  Reply to this comment
 14. Lion March 8, 13:33

  Ky eshte nje pseudohistorian i gjalle, nje ballist anakronik, nje dashnor i zjarrte i luftes civile! Por historia u be dhe u shkrua me shkronja te arta: LANCl ne krah te Koalicionit te Madh Anglo-Sovjetor-Amerikan eshte krenaria e pavdekeshme e popullit shqiptar! Qente kane per detyre te lehin, karvani ka per mision te ece perpara.

  Reply to this comment
  • Korabi March 8, 16:40

   LANCL ishte kopile e ruseve dhe serbeve dhe nuk ishte pjese e koalicionit anglo-amerikan-sovjetik. Nuk firmosi ndonje shqiptar ne ate koalicion. Prandaj Shqiperia nuk u ftua ne Konferencën e Paqes në Paris, në verën e vitit 1946. LEXO SHKRIMIN E KRISTO FRASHERIT.

   Reply to this comment
 15. # March 8, 13:59

  GJINOJA!
  Gjino u poqen fiqet mo aman.
  Asgje ma teper se kaq nuk mund te shkruaj per kapacitetin tend tru.

  Reply to this comment
 16. borava March 8, 14:00

  fshati qe u dogj shkrumb e hi nga gjermanet dhe ballistat e sojit butka, njerez qe nuk i ze gjumi per ate cfare te keqe qe i bene vatanit, qe u clirua dhe u la me gjakun e partizaneve te rinj nmoshe,
  dhe ky hedh balte nga balta e ballisteve te babait te tij, si bashkepuntor i fashizmit

  Reply to this comment
 17. faro March 8, 14:03

  Historiane si ky, duan me shume ballin kombetar se sa vete Shhqiperine!
  Pytia eshte:
  Kujt i sherbejne kur nuk i sherbejne vendit te vet?

  Reply to this comment
 18. Bardhi Tolabi March 8, 15:22

  Lexo se me ke bashkepunuan Balli Kombetar o historian i halese.Dokumentat jane Gjermane dhe sipas tyre ju,ballistet,armatoseshit e ju sherbenit interesave te tyre ne luften kunder ushterise te Nacional Clirimtareve.Ne keto rrethana,sipas teje,ju ballistet le te vrisnit partizanet ne krah e bashkepunim me Gjermanet,ndersa po t’ju luftonin e vrisnin ata na e quajtke lufte civile.Ike ore mbytu gjekundi ne perenjte e Kolonjes.Eshte mire te botosh ne keto “historite”qe shkruan edhe vjershene e xhaxhajt tend,Muharremit,qe ngriti me rastin e vrasjes te Safetit ne halene e Teqese te Melcanit..
  .http://www.gazetadita.al/masakra-e-4-shkurtit-44-ne-dokumentet-gjermane/

  Reply to this comment
  • Korabi March 8, 16:43

   Ushtria NaCl u krijua nga anglezet dhe serbet dhe ishte nen urdherat direkte te jugosllaveve…..DHE JO PER TE MIREN E KOMBIT SHQIPTAR.

   Reply to this comment
 19. asd March 8, 15:48

  Duke njohur shqiptaret, i besoj plotesisht Butkes.

  Reply to this comment
 20. Vëzhguesi F. March 8, 15:48

  Me Uran Butken duhet te ndryshoje diçka ne ate thenien popullore; m… i ati, m… i biri, m… ai qe beri t’ane.
  Se ai qe beri te atin e Uran Butkes , Sali Butka, ishte nje patriot dhe shqiptar i ndershem, ndersa djali i tij, Safet Butkka ishte nje pordhac dhe frikacak qe vrau veten aty ku nuk bie as rrrufeja, pra ne hale.
  Edhe nipi i Sali Butkes dhe djali i Safetit, Uran katrani eshte njelloj si i ati i tij, nje lloj delenxhiu qe jo kunder luftes nacional çlirimtare, por kunder çdo lloj arritje te ketij populli do ishte gati te leshonte vagona me balte te ndyre maskarenjsh, vetem dhe vetem qe te mundesoje sadopak te rehabilitoje turpin dhe tradhetine e babait dhe miqve te babait te tij.
  Ky nuk eshte as shkrimtar dhe aq me pak historian. Ky eshte nje dallkauk kalemxhi oborresh, qe revokon pa asnje medyshje, ate çka bene babai i tij dhe organizatat tradhetare qe i sherbyen fashizmit, balli kombetar, legailetit dhe ndonje hale tjeter e sojit te ketyre dy te parave.
  Uran Butka, ky birbo dhe fshatar kolonjar, nuk eshte i nje moshe te re qe te hjustifikoje arsimimin e tij.
  Duke qene ne gen nje bythelepires sistemesh dhe nje sherbetor besnik i tyre, ai pavarsisht se i ati ngordhi si nje qen ne nevojtore, i lepiu menderen dhe i sherbeu me devotshmeri sistemit komunist, te cilet e shperblyen duke i dhene shkolle te larte aty ku donte, njelloj si i biri i kapitenit fashist ne Korçe, Filip Toma, Pjeter Arbenori (Toma).
  Tani ky birbo na shet per histori fekalet e prodhuara nga ballistet deshtake dhe tradhetare te kryesuar nga Mit’hat Frasheri, Hasan Dosti, Hysni Lepenica dhe sharlatanet Mustafa Gjinishi me Ymer Dishnicen.
  Lufta Nacional-Çlirimtaree, me 70.000 luftetaret e saj dhe 28.000 te renet heronj dhe deshmore, ishte lufte kunder pushtuesve dhe tradetareve te vendit, bashkepunetoreve te fashizmit te llojit Safet Butka.Megjithe perpjekjet e armiqve te ketij populli ku futet dhe i ati i Uran Butkes, per ta kthyer luften nac.çl. ne lufte vellavrasese per t’ia bere me te lehte misionin pushtuesit, ajo mbeti si faqja me e lavdishme, me heroikja, me vetmohuesja e ketij populli, ne historine shume shekullore te Shqiperise per çlirimin e vendit. Edhe diçka tjeter per kete birbo-matuf. Ishte lufta Nacional-Çlirimtare dhe udheheqja e saj qe e rrjeshtuan Shqiperine perkarah fitimtareve te Luftes se Dyte botroere dhe jo birbaot tradhetare qe u larguan nga Shqiperia bashke me pushtuesin , apo u fshehen si minjte dhe u shnderruan ne kameleone per t’i shpetuar hakmarrjes popullore.

  Reply to this comment
 21. Hani pak mos hani shume m.... March 8, 16:56

  … ndersa fashistet italiane dhe naziztet gjemane ne bashkepunim me tradhetaret e Ballit Kombetar dhe Legalitetit mbronin Shqiperine. Ky toci duhet te arrestohet per anrishqiptarizem dhe sherbyes i kriminelev qe degjen e poqen Shqiperine ne bashkepunim me pushtuesit duke krijuar edhe Qeveri Kueslinge.

  Reply to this comment
 22. Arben March 8, 17:24

  KJO ESHTE E VERTETA

  Reply to this comment
 23. Rita March 8, 18:37

  Inderuari z,U -Butka thote vetem te verteten e hidhur !!! Ne se ne Greqi lufta civile filloi pas luftes botetrore ,,ne vendin tone ajo filloi paralelisht me luften boterore !!! Komentues te padiur te mos nxitojne me theniet e tyre te kota e sharjet e pavend se deshmite flasin qarte se sa shqiptare ,,pak me intereson bindja e tyre politike ,,u VRANE NGA DUART E PARTIZANEVE ;;ME URDHER TE ENVERIT E TE MEHMETIT !!!Beni paksa raportin se sa pushtues ,italijane e gjermane u vrane ne ate periudhe e sa shqiptare !!! Dhe pse ???? Pse nuk vune kapelen me pese yje te kuqe ne balle !!!! Se nuk deshen komunizmin e ardhur nga Rusia e Yugosllavija !! Ju komentues syleshe e dini mire se shifrat e ketij raporti flasin per vrasje me numer shume te madhe te shqiptareve e jo te pushtuesve !!! Pra do te kundershtoni kete fakt matematik se s”ka pasur lufte civile ????? Mos vazhdoni te perserisnin krimet e PKSH ;TE PPSH se s”ju beson me kush !!!

  Reply to this comment
  • Mbylleni halene maskarenj March 8, 23:41

   Meso pak gjuhen shqipe, konkretisht gramatiken e klases gjashte, meso te ndertosh fjalite dhe pastaj hajde dhe komento me opinionet e tua prej nje idioteje te pashoq dhe jo vetem te paditur. Pinjollet dhe pinjolleshat e atyre qe u dashuruan me pushtuesit nazifashiste deri ne ate shkalle sa te lindnin keta monstra, natyrish do te flasin me kete lloj gjyhe dhe do vjellin vetem helm. Por sado helm qe te villni o mjerane qe dualet si kerrminjte nga guackat pas shiut te pranveres, ajo qe u be nuk çbehet dhe eterit tuaj muaren damken e tradhetise dhe te tradhetarit te parikthueshem. Dhe ti moj Rite, rike apo bibe, je po kaq injorante dhe fantaziste per shkak te goditjes qe ke mar kur ke rene nga djepi sa dhe intelektuali haleve, ky “historian” koqja i Safet Butke halese dhe plot te tjere qe nuk mungojne ne kete forum. O kerriçe per dijenine tende nuk ka kapele me pese yje te kuq por yll te kuq me pese cepa qe simbolizonte luften antifashiste te popujve ne pese kontinente.

   Reply to this comment
 24. komunizmi rapor luftambetete lavdishme seu shkruajt me gjak deshmoresh March 8, 21:45

  mali i korabit hijerende ne alpete shqiperise nuk e nxin epopene me te lavdishme te luftes nac-cl o pseudonim korab………atebejne vetem te shiturit per nje pjate gjelle…….
  lavdi trimave qe cliruan kete vend qesot e pushton hija ezeze e antihistorianeve te joshur nga qarqet antishqiptare.

  Reply to this comment
 25. tifozi March 9, 03:31

  Nastrudin pederi dhe panderi.
  Zogun e kurves italiani e perzuri pa pushke.
  Enverit per 50 vjet i rrujti topet bashke mevgjithe fuqite me te medhaja te botes. Ashtu si po ja rruan dhe ti akoma. Ty te futi pak ne burg. Se shume pederaste si ti operatoret ne ate kohe qe tua fusnin mire i fusnin pervpolitike. Ti nje qen bir qeni pederast hiqesh si politikan. Arixhiu mutit. Ik e bjeri violines e bej ndonje leka neper dasma se dhe ty shpirti ne hale do te dale.
  Kurse ty verrrronike dua te pyes, cte polli lopa cun apo goc. Hajde tju rroje.

  Reply to this comment
 26. mano mano March 9, 04:04

  UNE JAM DAKORD ME URAN BUTKEN. PSE JAM DAKORD ? SEPSE URAN BUTKA E SHIKON HISTORINE E LUFTES SE DYTE BOTERORE ME SYRIN, MENDJEN DHE MORALIN E TRADHETAREVE TE POPUJVE NE ATE LUFTE. NUK KA ASNJE DYSHIM QE GJATE LUFTES KA PASUR SHUME ELEMENTE TE LUFTES CIVILE ASHTU SIC ESHTE 100% E VERTETE SE NE TE GJITHA KOHERAT DHE VENDET, DUKE PERFSHIRE EDHE LUFTEN E DYTE BOTERORE, KA PASUR ELEMENTE TE NDESHJEVE CIVILE. KETO NDESHJE KANE NDODHUR MIDIS FRONTEVE QE LUFTONIN PUSHTUESIT DHE ELEMENTEVE APO FORCAVE QE PUTHESHIN ME ARMIQTE PUSHTUES. KJO GJE KA NDODHUR EDHE NE SHQIPERI. BALLIN KOMBETAR TE TE ATIT TE BUTKES E PATEN PERCAKTUAR SI ARMIK TE FRONTIT BOTEROR ANTIFASHIST VETE PERFAQSUESIT E FUQIVE TE MEDHA NE MESDHE, PERPARA SE TA PERCAKTONIN SI TE TILLE HOXHA ME SHOKET E TIJ. UNE E MIREKUPTOJ BUTKEN SE AI, ME NJE GUR DON TE VRASE DY ZOGJ: EDHE TE NXJERRE ORGANIZATEN POLITIKE TE TE ATIT SI ATDHETARE DHE LUFTETARE E PAEPUR KUNDER PUSHTUESVE DHE, NGA ANA TJETER, DON TE NXJERRE KUNDERSHTARET POLITIKE TE TE ATIT SI TRADHETARE, TERRORISTE ETJ. E KA KOT. ME KETO QE BEN, THJESHT TREGON SE KA TE NJEJTIN MORAL, RESPEKTIVISHT IMORALITET SI PARAARDHESIT E TIJ SHPIRTERORE. NUK KA ASNJE CUDI QE HOXHA TE KETE URDHERUAR DJEGIEN E SHTEPIVE TE KRIMINELEVE TE LUFTES QE PUTHESHIN ME GJERMANET DHE SPIUNONIN DHE VRISNIN PARTIZANET PER T’I SHERBYER PUSHTUESIT. PROVOJENI DHE LEXONI HISTORITE E VENDEVE PERENDIMORE GJATE LUFTES SE DYTE BOTERORE DHE ATY DO TE GJENI ME QINDRA RASTE TE TILLA TE KRYER NGA DREJTUESIT E LEVIZJEVE ANTINAZISTE TE EUROPES. BASHKEPUNETORET E PUSHTUESVE JANE TRAJTUAR SI ARMIQ NE TE GJITHA KOHERAT DHE VENDET. TANI, BUTKA DHE GJITHE PLEHERAT E TJERE SI AI, DUAN QE PER HIR TE BABALLAREVE TE TYRE TRADHETARE, TE NDRYSHOJME PARIMET E TRAJTIMIT DHE KONSIDERIMIT TE TRADHETAREVE TE POPULLIT DHE VENDIT. MJAFTON TE LEXOSH DOKUMENTET GJERMANE TE KOHES DHE ATO E TREGOJNE QARTE SE BALLI KOMBETAR ISHTE NE SHERBIM TE TYRE DHE SE VRISTE E PRISTE PARTIZANET, KOMUNISTE DHE JOKOMUNISTE, PER HIR TE GJERMANIT. UNE MENDOJ DHE BESOJ SE PAK UA KA BERE HOXHA PARAARDHESVE TE BUTKES DHE HOXHA DUHET KRITIKUAR QE URAN BUTKES, MEGJITHESE I BIRI I ISH- KUNDERSHTARIT TE TIJ POLITIK GJATE LUFTES, URDHEROI VETE QE T’I JEPEJ SHKOLLA E LARTE DHE VITI 1990 E GJETI KETE FYTYREN E NDYRE TE BUTKAJVE NE DETYREN E DREJTORIT TE SHKOLLES SE MESME NE TIRANE. KAQ MJAFTON.

  Reply to this comment
 27. koromania March 9, 04:12

  November 24, 2014 Botuar ne gazeten ” DITA ”

  Lufta Nacionalçlirimtare dhe Armiqtë e Saj

  “Sa për të gjithë ata, qoftë këtej, qoftë andej (kufirit), për të cilët jam i bindur dhe kam fakte se bashkëpunuan me armikun e pavarësisë kombëtare me dashje dhe duke e ditur mirë e bukur se ç’bëjnë, i dënoj nga zemra pa më të voglin dyshim a ndrojtje. Janë tradhtarë të Atdheut dhe në tragjedinë shqiptare kanë luajtur rolin e njeriut të shitur tek të huajt. Perëndia e Shqipërisë na ruajt nga të këtillë njerëz në të ardhmen” / Branko Merxhani

  Periudha 24-vjeçare qysh nga rënia e regjimit komunist na ka mësuar shumë gjëra që s’i dinim më parë. Na ka mësuar shumë gjëra për individë dhe për ngjarje të para regjimit komunist, të kohës së atij regjimi dhe të periudhës së mëpasme. Një prej shumë gjërave që kam qenë i grishur të mësoj dhe që e kam ndjekur me shumë vëmendje ka qenë edhe personaliteti intelektual dhe integriteti moral i kundërshtarëve politikë të regjimit komunist. Më duhet ta them qysh në fillim se, me përjashtime shumë të rralla, veçanërisht statura e tyre morale ka qenë një zhgënjim për mua.
  Pas rënies së regjimit komunist, siç ndodh rëndom në histori, filluan jo vetëm ankimet,
  vajtimet dhe mallkimet për kohën e shkuar por, me një vrull dhe intensitet marramendës, filloi dhe po vazhdon akoma mohimi i çdo gjëje të mirë të bërë nga populli shqiptar, me shumë sakrifica dhe me mjaft idealizëm. E merrja me mend nihilizmin, por jo deri në atë shkallë sa të prekte edhe sakrificën më sublime të pjesës më idealiste të popullit shqiptar, sakrifikimin e rinisë dhe të jetës nga mijëra bij dhe bija të këtij vendi. Kam besuar dhe besoj ende se Hoxha dhe regjimi i tij i pasluftës kanë bërë mjaft gabime e faje, dënimi i të cilëve do të ishte i mjaftueshëm, pa pasur nevojë të preket Lufta Nacionalçlirimtare, një nga veprat më madhore dhe më fisnike të popullit shqiptar, edhe pse kjo vepër qe udhëhequr nga komunistët.
  Me rënien e regjimit, tek kundërshtarët politikë të tij u krijua iluzioni se bashkë me sistemin kishin rënë edhe të gjitha parimet dhe vlerësimet e asaj kohe. Mirëpo, pasionet nga njëra anë dhe mjerimi moral, nga ana tjetër, i kanë bërë shumë njerëz të mos kuptojnë se ka parime universale, në kohë dhe hapësirë, të cilët njerëzimi i ka ruajtur, transmetuar dhe respektuar brez pas brezi, pavarësisht sistemeve dhe regjimeve politike. Një nga këto parime mbetet edhe ai i respektimit të kujtdo që sakrifikon jetën për liri kombëtare dhe damkosjes si tradhtar të kujtdo që bashkëpunon dhe ndihmon pushtuesin dhe shkelësin e integritetit territorial të atdheut.
  Qysh nga viti 1991 e këtej, gjithë skota e mohuesve, përçmuesve dhe poshtëruesve të kësaj vepre popullore dhe kombëtare, gjeti strehë nën çadrën politike të Sali Berishës, intrigantit, demagogut dhe sharlatanit më të madh politik në historinë e Shqipërisë. Duke qenë njeri pa kurrfarë idealesh dhe pa asnjë skrupull moral, Sali Berisha, si për shumë gjëra të tjera, ka mbajtur qëndrime të ndryshme, gjithnjë në përputhje me interesat e tij të çastit. Qysh atëherë e deri sot, përçmimet ndaj LANÇ dhe pjesëmarrësve e drejtuesve të saj janë shfaqur në forma nga më të ndryshmet, duke filluar me prishjen e çdo memoriali të individëve apo ngjarjeve të asaj periudhe, talljen me veteranët e luftës, ndryshimin e datës së Çlirimit, propagandën se partizanët dhe komunistët vranë njëri-tjetrin dhe nuk u vranë nga pushtuesit, se numri i të rënëve ishte një mashtrim, se komunistët nuk luftuan për vendin por për BS, se lufta ishte e kotë përballë fuqive ushtarake fashisto-naziste, se Italia dhe Gjermania nuk ishin pushtues, por kalimtarë, ose se kishin ardhur të na krijonin “Shqipërinë Etnike”, se komunistët kishin “shitur” Kosovën, se ajo ishte luftë civile dhe jo çlirimtare dhe (në rastin më të mirë), se lufta ishte e drejtë dhe e lavdishme, por udhëheqësit e saj ishin kriminelë etj.
  Pasi kemi pasur mundësinë të lexojmë shumë libra dhe mjaft dokumente të huaja, të botuara tash 24 vjet, ne, që kemi lindur shumë më vonë se periudha e luftës, që s’kemi pasur asnjë paraardhës në ndonjërin nga formacionet politike të asaj kohe dhe që s’kemi pasur kurrfarë privilegjesh të veçanta në kohët e mëvonshme, kemi krijuar, pak a shumë, përfytyrimin tonë për atë ngjarje dhe aktorët e saj.
  Ajo që të çudit dhe të revolton në gjithë këtë denigrim të turpshëm të luftës, nuk janë mendimet dhe qëndrimet e vulgut, i cili, ashtu si gjethet në vjeshtë, shkon andej nga e çon era dhe, në tërësinë e intelektit njerëzor ka atë peshë që kanë gjethet e pemëve në raport me pemët. Vulgu aq kupton, aq di dhe aq flet. Vulgut i mjafton fakti se ata që drejtuan luftën dhe erdhën në pushtet pas saj nuk i siguruan në dyzet e pesë vjet atë mirëqenie që shtetet më të zhvilluara të botës e kishin siguruar në 450 vjet. Kaq i duhet atij për të konkluduar dhe për t’u bërë viktimë e disa kategorive të tjera shoqërore, të cilat e trajtojnë LANÇ-in në mënyrën e mësipërme me vetëdije dhe për qëllime të caktuara.
  Akademiku Rexhep Qosja pyeste një ditë në mënyrë retorike, (sepse ai e di shumë mirë), se cilët janë këta që kanë një çerek shekulli që tallen me luftën dhe lartësojnë tradhtinë, që fyejnë e përçmojnë dëshmorët dhe lartësojnë e glorifikojnë puthadorët e pushtuesve. E, këta njihen më së miri. Së pari, janë pasardhësit biologjikë dhe shpirtërorë të bashkëpunëtorëve të pushtuesve, të cilët jo vetëm nuk ndihen të turpëruar nga veprat e paraardhësve të tyre, por janë bartës dhe propagandues të të njëjtit mendim e qëndrim. Pra, ata kanë të njëjtin moral dhe konstitucion shpirtëror. Së dyti, janë një kategori “intelektualësh” pa din e iman të cilët, meqë kanë qenë të pakënaqur me çfarë kanë arritur para 1990, ose ngaqë janë dënuar nga ai regjim, (me ose pa të drejtë), i janë bashkuar tufës së vajtuesve dhe mohuesve të gjithçkaje të shkuar. Në këtë aspekt të lë pa mend sjellja dhe qëndrimi i njërit prej shkrimtarëve tanë më të talentuar, i cili para pesë dekadash, me një roman të veçantë, e lartësonte LANÇ-in dhe fshikullonte pushtuesit me anë të sarkazmës, ndërsa me disa libra të botuar së fundi na i paraqet gjermanët si “zotërinj” paqësorë, që na kishin dalë hakut duke na treguar se janë kalimtarë e jo pushtues, madje po hynin në Shqipëri si miq, dhe se ne u treguam të pabesë me ta duke i sulmuar. E ndërsa pushtuesit gjermanë i konsideron “zotërinj, për besë”, Shqipërinë antinaziste e krahason me dhinë e zgjebosur me bisht përpjetë. Shkruan kështu ky shkrimtar, duke dëshmuar përfundimisht se ka qenë dhe mbetet një lajkatar i kohës kur shkruan dhe jo mik i së vërtetës e tribun i së drejtës. Çfarë humnere e pamasë midis lartësisë së talentit dhe moçalit moral të individit që kuturis t’i përshtatet kohës!

  Nacionalizmi si strehë e batakçinjve
  Në kohë dhe vende të ndryshme, termi nacionalizëm është kuptuar dhe interpretuar në mënyra të ndryshme. Mendoj se, në kuptimin e tij më të sinqertë dhe të drejtë, nacionalizmi ka qenë dhe mbetet një vlerë e mendimit dhe sjelljes së individëve apo popujve. Mbas vitit 1990, tek ne nuk mbeti horr pa u identifikuar me nacionalistin. Thuajse të gjithë antikomunistët e çartur e mbanin dhe e mbajnë veten për nacionalistë. Madje, sa herë shkruhet apo flitet për periudhën 1939-1990 dhe përmenden kundërshtarët politikë apo të përndjekurit e regjimit komunist, gjithmonë shoqërohen me shprehjet “ishte nacionalist”, “e dënuan sepse ishte atdhetar” etj., duke lënë të kuptohet se ata që e/i dënuan ishin antikombëtarë. Mirëpo, si është e vërteta?
  Historia na ka mësuar se atdhetarë mejhanesh e kabaresh kemi pasur e kemi me shumicë, se individë që përbetohen për atdheun dhe të marrin gjak në vetull para mishit të pjekur dhe shisheve të verës mund të gjesh në çdo pallat, rrugicë, lagje apo fshat të Shqipërisë, ndërsa individë që janë të gatshëm të sakrifikojnë pasurinë e deri jetën për vendin e tyre, duhet të presësh situatat tragjike dhe kritike kombëtare që të mund t’i dallosh. Atdhetarizmi, qoftë edhe në formën e nacionalizmit, nuk është dhe as mund të jetë çështje fjalësh, parullash e përbetimesh, por çështje bindjeje, sjelljeje dhe reagimi ndaj të mirës kombëtare dhe atyre që e cenojnë atë. Njëra nga ngjarjet historike që ndan më qartë atdhetarët e fjalëve, nga ata të veprave, është pushtimi i vendit nga ushtritë e huaja.
  Pushtimi i Shqipërisë nga Italia fashiste ishte agresion i pastër ushtarak që binte ndesh me interesat e popullit shqiptar, me sovranitetin tonë kombëtar dhe me të drejtën ndërkombëtare. Këtë akt, si dhe nënshtrimin e “parisë” shqiptare ndaj pushtuesit, ish-ministri i Jashtëm italian i kohës, Konti Çiano, e quante “operacioni i tredhjes së Shqipërisë pa e bërë pacientin të bërtasë” (Ditari i konti Çianos). Mbrojtja e atdheut ishte detyrë morale dhe patriotike për çdo shqiptar të rritur, ndërsa për drejtuesit shtetërorë ishte edhe detyrë kushtetuese. Komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë (mbreti) e braktisi vendin, ndërsa nja dy kompani ushtarësh dhe xhandarësh u përpoqën të rezistonin. Po, ku ishin dhe çfarë bënë nacionalistët tanë, (të cilët pëlqenin të quheshin edhe “Baballarë të Kombit”)?
  Pas pushtimit të vendit dhe demonstratave të një pjese të popullit kundër këtij akti, do të luheshin disa akte të dramës shqiptare. Akti i parë dhe më i turpshmi ishte parada e pritjes së ushtrisë pushtuese me lule dhe fanfara në rrugët e Tiranës. Po, kush e organizoi dhe drejtoi këtë shfaqje poshtëruese për kombin? Ishin pikërisht ata që, të veshur dikush me frak e dikush me qeleshe në kokë, dikush me kryqin në qafë, e tjetri me tespihe në duar, edhe sot si atëherë, na shiten për “nacionalistë”. Ishin këta “atdhetarë” që shkuan në Romë dhe me përbetime besnikërie dhe përunjësi i dorëzuan mbretit të Italisë kurorën mbretërore shqiptare. Ishin këta që krijuan partinë fashiste, rininë dhe milicinë fashiste, që hapën dyert e shkollave, (për të cilat krenohen edhe sot), për t’u mësuar fëmijëve moralin dhe ideologjinë fashiste.
  Pas pushtimit, shumë shqiptarë që ndodheshin në Perëndim u kthyen në Shqipëri. Por, jo të gjithë me të njëjtin synim. Disa “nacionalistë”, ish-kundërshtarë të Zogut, u kthyen për të marrë poste qeveritare nga të cilat mbreti i kishte privuar. Disa të tjerë, kryesisht të rinj e të reja studentë, braktisën jetën joshëse dhe të dashurat dhe u kthyen për t’i vënë armët armikut. Të parët e quajtën armikun “çlirimtar” dhe “shpëtimtar”. Çlirimtar nga kush dhe shpëtimtar prej kujt?! Përgjigjen e jepte propaganda e pushtuesit: “Nga mbreti injorant”. Të dytët e konsideruan, ashtu siç ishte, dhunues i atdheut.
  Sikur “nacionalistët”, mikpritës dhe shërbyes të pushtuesit italian në qeveritë kukulla të njëpasnjëshme, të kishin qenë atdhetarë të vërtetë do të duhej që, pavarësisht armiqësive me mbretin Zog, ta kishin inkurajuar atë t’i rezistonte pushtimit fashist dhe t’i ofronin atij çdo mbështetje të mundshme. Jo për Ahmet Zogun, por për dinjitetin e Shqipërinë, në emër të dashurisë për të. Sigurisht, po ta kishin këtë dashuri më të madhe se ambicien për pushtet. Nuk e bënë këtë. Zgjodhën pushtetin dhe u përpoqën ta përligjnin me krijimin e “Shqipërisë Etnike” nën okupim. Pra, u bënë kolaboracionistë.
  Kur themi bashkëpunëtorë të pushtuesit, kjo s’do të thotë thjesht ulje në tryezë me të, por pjesëmarrje në zbatimin e strategjisë së pushtuesit, duke minuar çdo përpjekjeje popullore për rezistencë, duke spiunuar, arrestuar, burgosur dhe vrarë vëllezërit e tyre shqiptarë për t’ia bërë të huajit sundimin të mundshëm dhe të lehtë. U bënë armiq të vendit të tyre dhe “Armiqtë miq i zunë”, ka thënë për ta Naimi tek “Tradhtarët”.
  Mjafton të lexosh shtypin e asaj kohe dhe bindesh për batakun moral në të cilin kishin rënë shumica e atyre që edhe sot i shiten popullit shqiptar për “nacionalistë” dhe atdhetarë të klasit të parë. Kur lexon lavdërimet që i thurnin mbretit Zog kur ishte në fron, përbaltjen që i bënë më vonë atij dhe hyjnizimin e Italisë Fashiste, pastaj baltosjen politike të Italisë së mundur dhe parfumosjen politike të Gjermanisë Naziste të sapombërritur në Shqipëri, nuk mund të mos stepesh nga shkalla e lartë e degradimit moral të një pjese të madhe të elitës politike të kohës.
  Janë këta “Baballarë të Kombit” që, siç thoshte ambasadori amerikan i kohës në Tiranë, duke qenë thjeshtë kukulla të Italisë, i shpallën luftë Greqisë, duke i mundësuar kështu politikës antishqiptare greke pretendimet e saj territoriale ndaj Shqipërisë, atëherë dhe më vonë, dhe duke i dhënë asaj një kartë në dorë për ta paraqitur Shqipërinë si pjesëtare e fuqive pushtuese dhe njëherësh humbëse të luftës. Dhe, jo vetëm kaq. Ata shkuan deri atje sa t’iu shpallin luftë edhe Anglisë e SHBA-së.
  Me ardhjen e Gjermanisë naziste i ofruan asaj shërbimet e tyre, duke u justifikuar me propagandën e pushtuesit, i cili pretendonte se ishte kalimtar dhe se do të realizonte bashkimin e gjithë trojeve shqiptare. Bënë kështu gjithçka kishin bërë e bëjnë tradhtarët e të gjitha kohërave. Dhe patën fatin e tradhtarëve. Ikën së bashku me pushtuesin. Ikën si tradhtarë dhe, pas vitit 1945, filluan të ktheheshin në Shqipëri si spiunë dhe terroristë pasi, siç thoshte Abaz Ermenji, Perëndimi po i përdorte si kavie laboratori.

  Shqipëria Etnike si alibi e tradhtisë kombëtare
  Në propagandën e dikurshme, por edhe të tanishme të ideologëve dhe avokatëve të Ballit Kombëtar, (Balli Kombëtar përbën vetëm një pjesë të të vetëquajturve “nacionalistë”), mund të gjesh disa qëndrime ndaj pozicionimit politik dhe atdhetar të kësaj organizate gjatë luftës. Disa pretendojnë se B. Kombëtar nuk bashkëpunoi kurrë me pushtuesin dhe madje e luftoi atë, të tjerë e kanë pohuar bashkëpunimin me pushtuesit dhe janë përpjekur ta justifikojnë me dëshirën për krijimin e Shqipërisë Etnike, apo me përpjekjet për të mos lejuar ardhjen e komunistëve në pushtet.
  Disa historianë të sotëm rreken të na bindin se Balli Kombëtar ishte po aq i fuqishëm sa Fronti NÇL, por “e humbi betejën me komunistët”. Ne, qytetarëve të zakonshëm të këtij vendi, na lindin disa pyetje që kërkojnë domosdoshmërisht përgjigjet e duhura. Nëse nacionalistët shqiptarë e donin vendin pa pushtues të huaj dhe kishin vullnetin për ta luftuar pushtuesin, si shpjegohet që disa “çunakë”, (kështu i quanin nacionalistët komunistët dhe ata që iu shkonin pas), që pak kush i njihte arritën të bëjnë për vete dhe të angazhojnë në luftë më shpejt dhe më shumë shqiptarë se “baballarët e kombit”, këta burra të pjekur, të shkolluar, të ardhur nga “familje të mëdha”, me shumë lidhje fisnore, shoqërore dhe politike, për shkak të posteve të mbajtura në administratat publike? Nëse Balli Kombëtar pati forca të barabarta me FNÇL, si shpjegohet që Fronti paska luftuar në të dy krahët, kundër pushtuesve, (këtë e pranojnë ky takëm historianësh), dhe kundër Ballit dhe në fund triumfoi mbi Ballin, megjithëse ky i fundit “nuk luftoi” kundër Frontit dhe, madje as kundër pushtuesve (të paktën atyre gjermanë)? Nëse komunistëve, të cilët në prill 1939 nuk ishin as 50 vetë, iu deshën mbi dy vjet të krijojnë një parti dhe katër vjet të krijojnë brigada luftarake dhe Shtab të Përgjithshëm, përse nacionalistëve, të cilët ishin të shumtë dhe me shumë njohje dhe mundësi organizimi, iu desh një kohë më e gjatë për të krijuar partinë (organizatën) e tyre dhe kurrë nuk arritën të krijojnë formacione të mëdha luftarake dhe as kurrfarë lloj shtabi drejtues të luftës? Si shpjegohet që këta luftëtarë “të paepur” kundër pushtuesve, në traktin e parë të tyre, të lëshuar në 1942, thonë, “Sot nuk na mbetet veçse nji gja me ba, me u armatosë dhe me pritë me kthjelltësi mbarimin e luftës, me pritë që të shihet qartë e mandej me veprue kundër çdokujt që kishte me dashtë me shkelë besimin tonë”? Të bëjnë luftë, pasi të ketë mbaruar lufta? Kundër kujt?!
  Pyetjet për të sqaruar “enigmat” që krijojnë qëndrimet kundërthënëse të BK nuk kanë fund. Nëse “nacionalistët” shqiptarë luftuan denjësisht kundër pushtuesve të huaj, si shpjegohet që misioni ushtarak i Amerikës antikomuniste u vendos vetëm pranë FNÇL dhe shumica e misioneve dhe ndihmave britanike, po ashtu, u përqendruan pranë këtij fronti? Pse pranë Shtabit Aleat të Mesdheut u thirr dhe u pranua vetëm përfaqësuesi i Frontit dhe askush nga formacionet e tjera politike shqiptare? Si shpjegohet që, ndërsa tri fuqitë më të mëdha që udhëhiqnin frontin antifashist botëror (SHBA, Angli, BRSS) e njohën zyrtarisht luftën e FNÇL, nacionalistët shqiptarë, jo vetëm që e mohuan, (siç bëjnë edhe tani), por kundërshtuan edhe njohjet e sipërpërmendura? Madje, këtu duhet përmendur fakti se Ahmet Zogu u tregua shumë me fisnik dhe atdhetar, duke i përshëndetur deklaratat e fuqive të mëdha që e çmonin këtë luftë.
  Pavarësisht se në arkiva mund të gjenden dhe të përdoren, në mënyrë të përzgjedhur, shumë dokumente me të cilët mund të orientohen konkluzionet që dëshiron njëri apo tjetri, e vërteta e madhe është se nacionalistë të ndershëm dhe atdhetarë ka pasur në përbërjen e të gjithë formacioneve politike të kohës së luftës, se disa drejtues lokalë të Ballit Kombëtar kanë qenë të vendosur për luftë kundër pushtuesit dhe se ballistët, në tërësi, e kanë dashur Shqipërinë po aq sa komunistët dhe shqiptarët e tjerë, por udhëheqja qendrore e Ballit Kombëtar nuk e ka pasur përparësi luftën kundër pushtuesve. Asaj i interesonte më shumë pushteti i pasluftës.
  Qysh përpara vitit 1990 kam pasur bindjen se propaganda komuniste e regjimit të kohës e kishte rënduar më shumë se duhej “biografinë” e Ballit Kombëtar, madje edhe duke e ironizuar dhe tallur me anë të librave, filmave apo literaturës politike. Mirëpo, ja çfarë i raportonte MPB nënprefekti i Fierit, Zef Pepaj, një nacionalist dhe simpatizant i BK, në maj 1944: “Ushtarët e BK filluen me u zhburrnue dhe ku shkonin për strehim, si edhe sot, filluen me kërkue mishna, raki etj., gja që na shnderon si shqiptarë. Disa pjesëtarë të organizatës lozin edhe bixhoz me shuma të mëdha. Kundërshtarët në fushën e luftës, komunistat, siç e thotë edhe vulgu, sillen krejt ndryshe, për dam, pra, të madh të Ballit… Ai (populli) pra mendon se vetëm Partia Komuniste asht shpëtimi i tij” (Shkresa Nr.1319, datë 23.5.1944).
  Pavarësisht çfarë thuhet sot, Balli Kombëtar ishte një organizatë e paorganizuar politike, pa një drejtim serioz qendror dhe pa një orientim të qartë antifashist. Me përjashtim të disa formacioneve lokale periferike, kjo organizatë nuk krijoi kurrë një ushtri të rregullt dhe nuk pati një shtab drejtues. Ndërsa komunistët patën një organizim krejt tjetër dhe ruajtën një dokumentacion të bollshëm për veprimtarinë e tyre politike dhe ushtarake (madje, edhe dokumente që vërtetojnë fajet dhe krimet e kryer prej tyre), BK nuk u tregua aspak serioz dhe dinjitoz as me historinë e tij, (deri tani janë dhënë 4-5 data krijimi të tij), as me aktivitetin politik e ushtarak dhe as me platformën e tij politike (Dekalogu ishte shumë i shkurtër dhe i paqartë).
  Qoftë dhe vetëm për këto fakte, ai nuk e meritonte ardhjen në pushtet pas luftës. Mirëpo është tjetër gjë paqartësia, pavendosmëria për shkak të frikës apo edhe mefshtësia për t’u organizuar dhe luftuar okupatorin dhe krejtësisht tjetër gjë bindja se ai nuk duhet luftuar. BK bëri fajin fatal sepse bashkëpunoi me pushtuesit. Bashkëpunoi duke pasur përfaqësues të tij të lartë në organet më të larta shtetërore e qeveritare të krijuar nga pushtuesit, duke angazhuar forcat e tij direkt në veprime luftarake përkrah pushtuesit dhe kundër forcave të FNÇL dhe duke bërë edhe marrëveshje me pushtuesin, siç ishte Protokolli Dalmazzo-Këlcyra i 15 marsit 1943.
  Avokatët e BK janë përpjekur që të justifikohen me gjoja luftën për “Shqipërinë Etnike” dhe, njëkohësisht të akuzojnë komunistët se “kishin shitur Kosovën tek Jugosllavia”. Ka pasur dhe ka ende shumë kokëboshë dhe kokënxehtë që i besojnë dhe i propagandojnë këto broçkulla. Për të arsyetuar dhe gjykuar drejt rreth këtij problemi duhet t’u referohemi zhvillimeve faktike të kohës dhe me imagjinatë të shkojmë në realitetin që kishin krijuar rrethanat kombëtare dhe ndërkombëtare të viteve ’40 të shekullit të 20-të. Bota ishte ndarë në dy kampe. Njëri ishte ai i Fuqive të Boshtit (Gjermani, Itali, Japoni), që përbënin fuqitë pushtuese dhe tjetri ishte kampi që luftonte për çlirimin e vendeve të pushtuara dhe që konsiderohej si Kombet e Bashkuara. Ky kamp kryesohej nga SHBA, BRSS dhe Anglia.
  Rendi botëror rregullohet sipas të drejtës ndërkombëtare dhe jo sipas dëshirave të grupeve të ndryshme politike apo etnike dhe aq më pak sipas të drejtës zakonore apo rregullave fisnore të banorëve të globit, qofshin këta edhe shqiptarë. Lufta e Dytë Botërore e gjeti Kosovën dhe territore të tjera shqiptare nën shtetin jugosllav. Kjo shkëputje e trojeve shqiptare nga Shqipëria dhe aneksimi i tyre prej një shteti tjetër kishte filluar me Kongresin e Berlinit (1878) dhe finalizuar me Konferencën e Londrës (1913). Pra, pavarësisht se në mënyrë të padrejtë, në vitin 1939 Kosova, dhe jo vetëm ajo, ishte de jure dhe de facto pjesë e Jugosllavisë.
  Lufta e Dytë Botërore sillte dy mundësi: Ose do të fitohej nga ushtritë pushtuese të Boshtit, ose nga popujt dhe shtetet liridashës që përbënin grupimin e madh botëror antifashist. Ata që e njohin sadopak historinë e luftërave botërore e dinë shumë mirë se shteti pushtues, para se të nisë ushtritë bën diversionin ideologjik dhe moral ndaj viktimës së ardhshme. Nëse arrin të pushtojë mendjen dhe shpirtin e popullit objekt sulmi, përdorimi i armëve të pushtimit fizik bëhet i panevojshëm, ose pakësohet së tepërmi. Në këtë kuadër ishte edhe “oferta” e Shqipërisë Etnike. Po të dëgjosh propagandën e nacionalistëve tanë të krijohet ideja se përgatitjet për luftë dhe ardhjet e ushtrive italiane e gjermane në vendin tonë ishin bërë për të krijuar “Shqipërinë Etnike”.
  Jo rrallë herë përpiqen të na bindin se ushtria gjermane nuk ishte pushtuese e Shqipërisë, por kalimtare. Ardhja e forcave gjermane në Shqipëri ishte pjesë e planeve operative dhe strategjike të luftës dhe i shërbente realizimit të parullës hitleriane që thoshte: “Sot sundojmë Gjermaninë, nesër do të sundojmë botën”. Pushtimi i territorit shqiptar synonte pengimin e zbarkimeve ajrore të aleatëve në rajon dhe, rrjedhimisht, zaptimin dhe mbajtjen e kësaj hapësire për qëllimet e ardhshme. Nuk nevojiten 14 muaj për të përshkuar 300 kilometër rrugë.
  Nëse “Baballarët e Kombit” kishin shpresën dhe dëshirën të fitonin ushtritë e boshtit, të cilat gjithë bota i konsideroi pushtuese, kjo është puna e tyre. Nëse do të ndodhte kjo edhe mund të bashkoheshin tokat shqiptare në një shtet të vetëm, por ky do të ishte një shtet i pushtuar nga dikush tjetër dhe kukull në duart e atij pushtuesi. Po të kenë besuar në këtë është njëlloj si të besosh se, meqë të kanë rënë flokët në shesh të kokës duhet ta rruash krejt kokën që të dukesh flokëkaçurrel. Ballistët dhe zyrat e tyre të gënjeshtrave, nga njëra anë pretendonin se gjermanët do të realizonin “Shqipërinë Etnike” dhe, nga ana tjetër, i quanin ata kalimtarë. Si mundet një “kalimtar” të realizojë ndryshime territoriale dhe politike jetëgjata?
  Ata që i ishin bashkëngjitur koalicionit antifashist botëror besonin dhe luftonin që rendi botëror pas luftës të rregullohej sipas parimeve të këtij koalicioni. Në gusht 1941 u firmos Pakti i Atlantikut nga SHBA dhe Anglia, në të cilin, ndër të tjera, parashikohej se “Pas luftës nuk do të njihej asnjë ndryshim territorial i bërë gjatë luftës…”. Këtë besonte edhe FNÇL dhe këtyre parimeve duhej t’iu përmbahej edhe për çështjen shqiptare. Ky front, së bashku me atë jugosllav, ishin pjesë e frontit botëror antifashist. Drejtuesi i frontit antifashist jugosllav, Josif B. Tito kishte thënë se, “E ardhmja e Kosovës do të vendoset prej një referendumi dhe kufiri mes Shqipërisë me Jugosllavinë pas luftës, nëse do të jetë e nevojshme, do të rregullohet në të mirë të Shqipërisë”(Josip Broz Tito-PRO.HS.7.70, S.O.E. History, File Nr.37/B, Allied Military Mission in Albania, 1942-1945, f.38).
  Po të gjykohet me mendjen e viteve të luftës këtu ka një kohezion të plotë midis parimeve të Aleatëve dhe qëndrimeve të Fronteve NÇL të Shqipërisë dhe Jugosllavisë. As Shqipëria e A. Zogut, as ajo e E. Hoxhës dhe as ajo e pas 1990 nuk mund ta merrnin Kosovën me mënyra të tjera përveçse me marrëveshje bilaterale dhe ndërkombëtare. Të tjerat janë përralla që atdhetarët falsë ua shesin mendjeve boshe, tash 75 vjet pa ndërprerje. Madje, vitet e pas 1990 e vërtetuan plotësisht këtë fakt. Ndonëse në mungesë të Luftës së Ftohtë (siç pretendohet), në rrethanat e shpërbërjes së Jugosllavisë dhe të lidhjeve të Shqipërisë me vendet perëndimore, Kosova, jo vetëm nuk është bashkuar me Shqipërinë, por ajo nuk është ende as e pavarur (duke marrë parasysh praninë faktike ndërkombëtare me atribute të pushteteve administrative dhe juridike).
  Balli Kombëtar dhe “nacionalistët” e tjerë patën pretenduar se PK dhe FNÇL e prishën Marrëveshjen e Mukjes për shkak të Kosovës dhe të influencës jugosllave. Kur lexon korrespondencën e E.Hoxhës me Ymer Dishnicën, para dhe pas Mukjes bindesh se shkaku i vërtetë i prishjes ishte perspektiva e pushtetit në Shqipëri dhe aspak Kosova. Nuk ishte Kosova, sepse çfarë thuhej në marrëveshje përputhej me përfytyrimin e të dy fronteve (shqiptar dhe jugosllav) për të ardhmen e pasluftës. Po të kishte qenë Kosova shkak i prishjes së marrëveshjes kujt do ia mbante të bënte Konferencën e Bujanit pesë muaj më vonë? Në Konferencën e Bujanit (31 dhjetor 1943-2 janar 1944) morën pjesë komunistët nga Shqipëria, Kosova dhe Jugosllavia dhe aty u vendos zgjidhja e problemit kosovar me anë të parimit të vetëvendosjes. Si shpjegohet atëherë që pas kësaj konference nuk paska pasur ndërhyrje jugosllave dhe vetë Hoxha nuk e hodhi poshtë atë? Konferenca e Mukjes u prish nga Hoxha, sepse rezolucioni i saj për krijimin e një Komiteti për Shpëtimin e Shqipërisë (një lloj qeverie e parakohshme), e vinte PKSH-në në pozita inferioriteti numerik megjithëse në frontin e luftës ishte superiore, në numër, në përkrahje dhe në kontribut. Cili formacion politik në botë do të pranonte të ndryshonte, i ulur këmbëkryq në livadhe, ato raporte që ishin krijuar me luftë dhe sakrifikim të jetëve njerëzore?
  Bashkëpunimi i BK dhe “nacionalistëve” të tjerë me pushtuesit vërtetohet nga dhjetëra dokumente të huaja të kohës. Komandanti i forcave gjermane në Shqipëri, gjenerali Herman Nojbaher, shkruante: “Burrat e BK kurrë nuk u ndeshën me trupat tona. Ata i përdornin energjitë e tyre kundër partizanëve në jug të vendit… Prapavija jonë mbrohej nga banditë shqiptarë nën drejtimin e fiseve dhe të klaneve të tyre. Ata na mbronin në radhë të parë nga partizanët…”. Të vetëquajturit nacionalistë shqiptarë krijuan me dhjetëra “Besëlidhje” e marrëveshje për luftë kundër komunistëve, por asnjë për luftë kundër pushtuesve. Krerët e parisë së Matit bënë një Besëlidhje Antikomuniste në 1942 dhe vendosën që, “Ne, me Italinë Fashiste, jemi vëllezër të një nëne e të një babe, që është Mbreti Perandor, prandaj kush e fyen me fjalë këtë, kush ngre dorën kundër Italisë, do ta shfarosim dhe përjashtojmë për tre vjet dhe do t’i konfiskojmë pasurinë e tundshme dhe të patundshme”, (Gazeta “Tomorri”, 7 nëntor 1942.
  “Nacionalistët” shqiptarë të BK dhe Legalitetit, të cilët akuzonin PKSH për “shitjen e Kosovës”, në fund të vitit 1944 dhe në vitet pas Çlirimit, hynë në marrëveshje edhe me politikanët grekë, edhe me komunistët e Titos, për të koordinuar veprimet për shmangien dhe, më vonë, rrëzimin nga pushteti të komunistëve shqiptarë, duke hequr dorë nga territoret shqiptare jashtë Shqipërisë së sotme, e duke pranuar krijimin e federatave me këto shtete, duke lëshuar mbrojtjen (Ministrinë e Mbrojtjes) dhe përfaqësimin diplomatik (Ministrinë e Jashtme) të Shqipërisë në duart e atyre shteteve.
  Vetëm në Shqipëri mund të ndodhë që të quhen tradhtarë ata që luftojnë pushtuesin dhe atdhetarë ata që i shërbejnë atij.
  “Lufta Civile” si makijazh për fytyrat e nxira nga tradhtia
  Dhimbja e gjatë dhe e pashërueshme e shkaktuar nga humbja e pushtetit dhe nga pësimet e mëvonshme, (të drejta dhe të padrejta), kanë bërë që “Baballarët e Kombit”, pasardhësit biologjikë dhe avokatët e tyre moralë e politikë ta shpallin LANÇL si “luftë civile”. Po të bazohesh në propagandën e tyre të krijohet ideja se FNÇL në përgjithësi dhe komunistët, si pjesë e tij, në veçanti, ishin një grumbull kriminelësh që luftonin vetëm për pushtet, që s’kanë lënë gjë pa bërë, ndërsa ata vetë, ballistë, zogistë, nacional-fisnoristë, bejlerë, agallarë e bajraktarë ishin jo vetëm ajka e shoqërisë, por edhe paqësorë, tolerantë, atdhetarë dhe demokratë 24-karatësh që s’i hante fare meraku për pushtet fisnor, krahinor apo kombëtar. Është vërtetë për të qeshur dhe njëherësh për të qarë.
  Në luftë, ashtu si në paqe, nuk ndodh asnjëherë që njerëzit të ndahen në grupe ku njëri përfaqëson vetëm engjëjt dhe tjetri vetëm djajtë. A kanë bërë Fronti dhe komunistët gabime dhe faje gjatë luftës? Pa asnjë dyshim që po. Siç thoshte W. Churchill, “Lufta është kryesisht një katalog gabimesh të rënda”. Njerëzit bëjnë gabime e faje në paqe, në dasma e në lojëra sportive, e jo më në luftë. Vetë lufta është gabimi dhe faji më i madh, për të cilën është përgjegjës personi apo shteti që sulmon të tjerët dhe jo ai që mbrohet. Lufta ka ligjet e saj, të cilët paqja nuk i kupton. Mirëpo është tjetër gjë të bësh gabime dhe faje duke luftuar pushtuesin e vendit dhe është krejtësisht tjetër gjë të bashkëpunosh me pushtuesin. Bashkëpunimi me pushtuesin është i tëri faj. Karakteri i luftës dhe vlerat e saj nuk përcaktohen nga ekseset që ndodhin gjatë saj, por nga synimi i luftës dhe nga fakti kundër kujt drejtohet ajo.
  Edhe sikur pretendimet e “nacionalistëve” të ishin 100% të vërteta, kjo nuk do të justifikonte kurrë bashkëpunimin dhe shërbimin e tyre ndaj pushtuesit. E shumta do të mirëkuptohej një qëndrim neutral. Atdhetarët e vërtetë kanë zgjedhur të jetojnë nën diktaturat e Zogut, Hoxhës apo pasardhësve të tyre dhe kanë kundërshtuar të ndihmojnë të huajt të pushtojnë vendin e tyre.
  Ata që bashkëpunuan me pushtuesit nuk ishin as atdhetarë dhe as demokratë, siç na shiten sot në tregun shqiptar të trushplarjes. Ata nuk ishin demokratë, sepse ishin pro dy diktaturave, dy diktatura (Italisë fashiste dhe Gjermanisë naziste), të cilat ishin të tilla në planin kombëtar dhe ndërkombëtar. Kështu që bie poshtë alibia e tyre e bashkëpunimit me nazifashistët për të parandaluar një diktaturë komuniste në Shqipëri. Ata nuk ishin atdhetarë, sepse ishin dakord me pushtimet e atdheut nga dy diktatura të huaja dhe, për t’i lehtësuar këto pushtime, iu kundërvunë me të gjitha mjetet bashkatdhetarëve të tyre që ngritën krye ndaj pushtuesve. Ata quanin “çlirimtarë” vendet e huaja që okupuan gjithë Shqipërinë dhe quanin “pushtues” (madje edhe sot përdorin termin “pushtimi komunist”), vëllezërit e tyre shqiptarë vetëm pse iu zunë karriget e pushtetit. Kjo do të thotë se për ta pushteti personal apo familjar ishte më i rëndësishëm se Shqipëria. Midis një Shqipërie të pushtuar nga të huajt që iu siguronte atyre një pushtet kukull dhe një Shqipërie pa pushtues, por me kundërshtarët e tyre në pushtet, ata preferonin të parën.
  “Nacionalistët” tanë që hiqen si pasivë dhe si viktima nuk ishin kurrsesi të tillë. Kreu i BK, Mit’hat Frashëri i drejtonte në 7 tetor 1943 një Qarkore forcave të tij, ku iu thoshte: “Të sulmohen forcat partizane dhe të bëhet propagandë kundër FNÇL” (Fondi 270, Dosja 11, AQP). Njëri nga eksponentët kryesorë të BK, Abaz Ermenji, thoshte se, “Balli Kombëtar, që kishte shumicën në numër, çoi në këmbë fuqitë e veta të qarqeve të Beratit, Elbasanit dhe Korçës dhe nga gjysma e nëntorit 1943 u hodh në sulm të përgjithshëm kundër komunistëve në një vijë që shkonte prej Mallakastrës në të gjitha pikat dhe u tërhoqëm në malësi të Përmetit dhe në Kurvelesh”. Ky pohim i tij, që përkon në kohë dhe në hapësirë me operacionin gjerman të dimrit 1943-1944, tregon qartë se BK ishte shndërruar në një repart ushtarak ndihmës i pushtuesve.
  Si “dëshmi” të luftës civile avokatët e kësaj teorie përmendin disa përplasje midis dy palëve të shoqëruara me vrasje apo eksese të tjera. Në periudhën e luftës gjen me shumicë qëndrime që për nga pasojat e rënda janë të pakrahasueshme me “dëshmitë” e avokatëve të përmendur. Menjëherë pas sulmit japonez në Pearl Harbour të SHBA në dhjetor 1941, shteti amerikan grumbulloi dhe izoloi në kampe përqendrimi mbi 120 mijë japonezo-amerikanë, gra, burra, pleq e fëmijë, shumica shtetas amerikanë. E justifikoi këtë me frikën e një bashkëpunimi të mundshëm me ushtrinë japoneze në rast të një sulmi tjetër. Në vitin 1944 Gjykata e Lartë amerikane e konsideroi këtë veprim si kushtetues.
  Në shkurt-prill 1945 ushtritë anglo-amerikane bombarduan disa qytete gjermane. Vetëm në Drezden u vranë mbi 50 mijë gjermanë, shumica civilë. Pa përmendur bombat bërthamore në Hiroshima e Nagasaki, incidentet dhe ekseset e luftës kanë qenë të tmerrshme. A janë këto “luftë civile” apo “krime lufte”? Natyrisht që pyetjet nuk shtrohen për të marrë përgjigje nga pasardhësit e bashkëpunëtorëve të pushtuesve të Shqipërisë dhe avokatët e tyre të veshur me kostume historianësh.
  Duke e njohur aktivitetin e forcave nacionaliste në Shqipëri, Komandanti Suprem i Forcave Aleate në Mesdhe, gjenerali Willson, i paralajmëronte ato në qershor 1944: “Çdo përkrahje për ushtrinë gjermane kundër forcave të armatosura të Kombeve të Bashkuara, si dhe kundër gjithë atyre që janë në krah të Kombeve të Bashkuara me rezistencën kundër gjermanëve, janë të paralajmëruar se do të trajtohen si armiq, edhe tani edhe ditën e ardhshme të Çlirimit”.
  Mbas luftës shumë bashkëpunëtorë të pushtuesve ikën nga Shqipëria dhe disa të tjerë u dënuan ashpër. Duke përjashtuar ata individë që mund ta kenë pësuar padrejtësisht (për këta duhet të kemi dhimbje, respekt dhe nderim), të tjerët morën çfarë meritonin. Këto dënime dhe të tjera të mëvonshme që iu dhanë krerëve kuislingë, si dhe një tufe individësh injorantë që iu bashkuan atyre me armë në dorë prej mentalitetit fisnor e krahinor, disa historianë të sotëm fundamentalistë i numërojnë si fakte që provojnë “luftën civile”. Kolaboracionistët shqiptarë morën atë ndëshkim që iu dha homologëve të tyre në Evropën Perëndimore. Historiani dhe profesori i Universitetit të Harvardit, Walker Laqueur thotë: “Pas Luftës së Dytë Botërore në zonën britanike u shqyrtuan më shumë se dy milionë raste gjatë denazifikimit…Në Belgjikë (me 8 milion banorë) u hapën 634 mijë çështje penale dhe 77 mijë vetë u dënuan si bashkëpunëtorë të pushtuesit. Në Holandë 150-200 mijë burra e gra u hetuan si bashkëpunëtorë… Në Francë u dënuan 120 mijë vetë, duke përfshirë 4785 dënime me vdekje (prej të cilëve u ekzekutuan 2 mijë)…Midis të ekzekutuarve kishte edhe shkrimtarë dhe gazetarë” (“Europa në Kohën Tonë”, f.23-24 dhe 28).
  Ish-kryeministri kuisling Mustafa Kruja, në kërkesën e tij për azil politik në SHBA në vitin 1952, ndër të tjera thotë: “Ja, kështu u bëra edhe unë një kuisling, u bëra Peteni i Shqipërisë…” (Panorama, 2 maj 2014). Mirëpo Philip Petain, edhe pse ishte heroi francez në Luftën e Parë Botërore, Franca e dënoi me vdekje. Kështu bëri edhe Norvegjia me Vidkud Quisling-un. Atëherë, përse ankohen kuislingët tanë? Vetëm sepse këta i dënoi një regjim komunist?
  Janë me mijëra shqiptarë që kanë të drejtë të ankohen për padrejtësi dhe përndjekje të pësuara gjatë regjimit komunist, por këtë të drejtë nuk e kanë bashkëpunëtorët e pushtuesve. Përpara se të kërkojnë llogari për 45 vitet e regjimit të pas 1944 ata duhet të japin llogari për bëmat e tyre gjatë 5 viteve të pushtimit (1939 – 1944). Këtu e kanë zanafillën shumica e ndëshkimeve dhe pësimeve të ndodhura më vonë.
  Edhe sikur ta marrim të mirëqenë mëtimin “nacionalist” për luftë civile, atëherë faji do të binte mbi atë palë të “konfliktit civil” që kishte zgjedhur të rreshtohej me pushtuesin. Në të vërtetë nuk ka pasur luftë civile, por vetëm konflikte midis atyre që si rrugë për të ardhur në pushtet kishin zgjedhur luftën kundër pushtuesve dhe atyre që ardhjen në pushtet donin ta arrinin nëpërmjet bashkëpunimit me pushtuesit. Edhe vetë motot e dy krahëve politikë e tregojnë këtë. FNÇL udhëhiqej nga motoja “Vdekje fashizmit, liri popullit!”, ndërsa “nacionalistët” kishin si moto “Shqipëria e Shqiptarëve, vdekje tradhtarëve!”. Dhe dihet se ata quanin tradhtarë komunistët, ndërsa aleanca botërore antifashiste i konsideronte ballistët si kolaboracionistë të pushtuesve (tradhtarë). Pra, Fronti Nacionalçlirimtar, në të cilin ishin bashkuar atdhetarët “pa dallim krahine, feje e ideje”, kërkonte vdekjen e fashistëve, ndërsa Balli donte vdekjen e luftëtarëve çlirimtarë që udhëhiqeshin nga komunistët.

  Pse duhet nderuar Lufta Nacionalçlirimtare
  Lufta NÇL nuk duhet nderuar dhe respektuar pse atë e udhëhoqën komunistët dhe pse ajo drejtohej kundër fashistëve. Luftën e bëri populli shqiptar. Merita e komunistëve qëndron në udhëheqjen e luftës dhe në refuzimin e çfarëdo pushteti politik të dhuruar nga pushtuesit e vendit (dokumentet provojnë se ata patën dy takime dhe propozime nga gjermanët për pushimin e luftës në këmbim të pushtetit të plotë politik). Lufta do të mbetej e lavdishme edhe sikur ta kishte drejtuar një formacion tjetër politik, edhe sikur të drejtohej kundër një diktature pushtuese të majtë (siç ishte BRSS -ja e kohës së Luftës së Ftohtë). Edhe sikur Aleanca Antifashiste Botërore të humbte luftën kundër fuqive të Boshtit, vlerat e LANÇL nuk do të humbnin, sepse ajo ishte një luftë e drejtë, çlirimtare dhe e moralshme. LANÇL nuk është e lavdishme pse Shqipëria mundi Italinë apo Gjermaninë (kjo nuk është pretenduar kurrë, dhe do të ishte absurditet), por sepse Shqipëria dha kontributin e saj të rëndësishëm, (në raport me popullsinë), në kuadrin e ballafaqimit midis dy botëve, asaj të shtypjes dhe asaj të çlirimit kombëtar.
  Vlerat kryesore të luftës nuk qëndrojnë thjesht në numrin e të rënëve apo në madhësinë e betejave. Vlera e parë e saj qëndron në faktin se sikur gjithë vendi të bashkëpunonte me pushtuesit, rregullimet territoriale të pasluftës do të kishin shkuar në favor të fqinjëve që ishin pjesë e Aleancës Antifashiste, e cila rezultoi fituese, dhe territori i shtetit shqiptar do të cungohej akoma më shumë. Ata që ndanë Gjermaninë në dy pjesë (fillimisht donin ta ndanin në katër pjesë) dhe që cunguan disa shtete të Evropës Lindore, nuk do të ngurronin të kënaqnin aleatët e vet në kurriz të një “kapteri rezervist” të Gjermanisë. Vlera e dytë e luftës qëndron në faktin se shmangu paraqitjen e shqiptarëve para bashkësisë së kombeve si një popull pa dinjitet që i përkulet, i shërben dhe i nënshtrohet cilitdo pushtues që i hyn në shtëpi pa trokitur. LNÇL mbetet e rëndësishme sa për të shkuarën po aq edhe për të sotmen dhe të ardhmen, sepse është kriteri moral me të cilin edukojmë brezat. Vetëm një popull që nderon luftëtarët e lirisë kombëtare dhe përçmon puthadorët e pushtuesve mund të radhitet me dinjitet në familjen e kombeve.
  Nacionalisti Kostë Çekrezi i shkruante në vitin 1945 mikut të tij Qazim Prodani: “Qofshin 5% ose 50%, ata (partizanët-V.M.) janë burrat që luftuan burrërisht gjer në fund, pa u trembur as nga kapadainjtë qesharakë të Duçes, as nga automatët e fanatizuar të Fyhrerit dhe e fituan luftën për nder të Shqipërisë, duke shlyer njollat e zeza që la në faqet e historisë tonë katili i Matit, palaçot e ceremonive tradhëtore të prillit 1939 dhe duaxhinjtë e Hitlerit, të dënuar me çdukje”.
  Ne nderojmë dhe u ngremë varreza ushtarakëve të huaj që ranë në tokën tonë por, nga ana tjetër, u prishim varrezat dhe objektet përkujtimore luftëtarëve shqiptarë. Ne e quajmë krenari dhe nderojmë dërgimin e ushtarëve tanë sot nëpër shkretëtirat e Azisë për të luftuar për interesat e të tjerëve, por përçmojmë dhe fyejmë bijtë dhe bijat shqiptare që dhanë jetët e tyre brenda territorit shqiptar për mbrojtjen e tij. Të përçmosh dhe fyesh Heronjtë e Vigut dhe të nderosh Gjonmarkajt, vrasësit e tyre, një shtëpi që ka mbajtur qëndrime antikombëtare dhe ka bashkëpunuar me të gjithë pushtuesit e huaj tash 150 vjet, kjo do të thotë të veprosh kundër moralit shoqëror, kundër interesave kombëtare, kundër të sotmes dhe të ardhmes së vendit. Revanshi që kanë ndërmarrë armiqtë e të vërtetës dhe të së drejtës tash 24 vjet është sulmi që vesi i bën virtytit, që tradhtia i bën atdhetarizmit, egoizmi idealizmit dhe pasioni arsyes.
  Të krenohesh se bën pjesë në një aleancë ushtarake të sotme, ku luan rolin e intendentit kundër armiqve imagjinarë të së nesërmes dhe, nga ana tjetër, të mohosh dhe fyesh pjesëmarrjen aktive dhe konkrete në fushën e luftës kundër armiqve të përbashkët pushtues, siç ishte Aleanca Antifashiste e Luftës së Dytë Botërore, kjo do të thotë të tallesh me historinë, me të vërtetën por edhe me popullin tënd.
  Respekti dhe nderimi shkon për të gjithë ata që morën vendimin për të lënë rehatinë personale dhe për të rrezikuar jetën e tyre kundër pushtuesve, duke përfshirë këtu edhe ata anëtarë të BK apo Legalitetit që dhanë jetën duke qenë përballë pushtuesit, por jo ata që u vranë me shpinë nga pushtuesi. Ata që u flijuan, shkuan në luftë për lirinë kombëtare dhe jo për t’u pasuruar, për t’u marrë me biznes, tendera, korrupsion, drogë apo bixhoz siç po bëjnë shumë “atdhetarë” të pas 1990.
  Ne nuk mund të presim që lufta dhe luftëtarët të nderohen nga tradhtarët, sharlatanët, hajdutët, kontrabandistët, shtetrrënuesit dhe baballarët e kaosit shoqëror dhe zvetënimit moral të këtyre 24 viteve. Ne nuk duhet të kërkojmë mend e këshilla për objektet e nderimit tonë as nga ndonjë përfaqësues i ndonjë shteti të huaj, historia e të cilit fillon me pushtimet, kolonializmin, skllavërinë, segregacionin dhe vazhdon ende sot me pushtimin e vendeve të tjera për t’iu grabitur naftën dhe pasuri të tjera. Njeriu që ka dinjitet personal nuk mund të pranojë këshilla mbi të drejtat e njeriut nga diplomatë të vendeve, shtetet e të cilëve paditen thuajse çdo vit për krime kundër njerëzimit nga Amnisty International.
  Armiq të LANÇL ndodhen sot edhe në korridoret e pushtetit aktual dhe sillen si hije pas drejtuesve qeveritarë. Ndonjëri prej tyre ka arritur të thotë se do kishte qenë krenar po të kishte qenë ministër i qeverive kuislinge të Luftës së Dytë Botërore. Ndërsa një llafazan tjetër u shpreh në një emision televiziv para pak vitesh se, “Si ata që luftuan pushtuesin, ashtu edhe ata që bashkëpunuan me të i shërbyen Shqipërisë sipas mënyrës së tyre”. Pra, sipas këtij farë burri, si luftëtarët e lirisë ashtu edhe puthadorët e robëruesit kanë të njëjtat vlera. Këta i përkasin asaj kategorie që, edhe po të gjejnë ndonjë të huaj në krevatin bashkëshortor i urojnë punë të mbarë, mjafton që gruafjetësi t’iu sigurojë ndonjë privilegj politik e, sidomos, ekonomik.
  Njëri nga historianët e xhindosur të sotëm, për të minimizuar vlerat e LANÇL pohoi se frytet e luftës nuk shkuan në shërbim të popullit. Kjo tezë bëhet e pranueshme vetëm nëse me fjalën “popull” identifikojmë 5% të shqiptarëve që u ndëshkuan apo e pësuan (me apo pa të drejtë) gjatë regjimit komunist. Përndryshe, diskutimi do të ishte shumë i gjatë dhe fundi i palakmueshëm për të xhindosurit e sotëm.
  Për ata që vajtojnë mosardhjen në pushtet të “nacionalistëve” pas L2B më duhet t’iu kujtoj se Shqipëria e 1944 ishte Shqipëria që na lanë pikërisht këta “Baballarë të Kombit”, ajo Shqipëri për të cilën diplomati italian i viteve ’30, Pietro Quaroni, thoshte: “Pikërisht në Shqipëri unë kam kuptuar çfarë ka qenë jeta në vendet e tjera të Europës rreth vitit 1000″ (Valixhja Diplomatike, f. 89). Ndërsa majori anglez Richard Ridell, në vitin 1943, thoshte: “O Zot! Paskam ardhur në Mesjetë” (“Tema”, 21.06.2011).
  Dëshmia më e hershme dhe më e drejtpërdrejtë e personalitetit të “Baballarëve të Kombit” gjendet në faktin që për gati 20 vjet, i tërhoqi nga hunda dhe i solli rreth gishtit një katundar nga Mati, të cilit, me gjithë kërkimet dëshpëruese të ithtarëve, as sot nuk i është gjetur ndonjë autograf a fletë e shkruar, pa le t’i gjesh diplomën e shkollës së mesme.
  Është e sigurt se, sikur luftën ta fitonin Fuqitë e Boshtit, këta “baballarë” do i kishin shkuar në hell të gjithë luftëtarët e lirisë, të majtë, të djathtë e të paparti.
  Prandaj, Lufta Nacionalçlirimtare, së bashku me Epopenë e Skënderbeut dhe Shpalljen e Pavarësisë përbëjnë tri ngjarjet më të rëndësishme të historisë së Shqipërisë.
  Viktor Malaj

  Reply to this comment
  • intelektuali March 9, 10:05

   Aman se na mbushe mendjen me kete dacibao si carcaf bolshevik te spiunit te Sigurimit Viktor Malaj qe LANC-i kriminal i Enverit nuk solli MURTAJEN bolshevike staliniste ne Shqypni, por solli PARAJSEN komuniste te Enverit duke e transformuar Vatanin si nje CIFLIG feudal te rrethuar me tela me gjemba.

   Po AMAN more te paudhe se na plaset shpirtin me brockullat dhe psikopatite qe shkruani ne DITA si fanatike debile te Partise se Punes te Enverit dhe Nexhmijes!

   Reply to this comment
   • Mbylleni halene maskarenj March 9, 13:47

    Ti, UK, qe ngele duke na çare trapin me pseudonimet e tua qe nga “nastradinin”, “nasrudini”, “merobaze”, “shkrimtari” (bythes), “poeti”, “intelektuali” (haleve), “arvizuja”, “denuar persekutuar”, “SHBA-BE” dhe ndonje tjeter qe nuk me vjen ne mendje, je simboli i gabimeve qe ka bere sistemi i Enverit dhe drejtesia e tij, qe nuk te ka zbuluar se kush je dhe nuk te ka dhene ate qe duhet dhe u jepet monstrave dhe tradhetreve te sojit tend.
    Ti funderine dhe rangallle e mbetjeve toksike qe prodhon tradhetia ne çdo komb, kujton se demokracia ka ardhur qe ti dhe soji yt te llapni dhe te provokoni pa kurrfare qederi.
    Degjo mor zagar dhe bir zagari, mor tradhtar dhe bir tradhetari, mor vemje e ndyre kuisnlingesh!
    Ta degjosh mire ti dhe ta degjojne ose bejua te ditur dhe miqve te tu qe keni dale si krimbat e halese dhe po qelbni dynjane, qe nga ky “demo” muti, “tartuf” koqe çami, Mark Muti apo Uku, Rita kuplaraja, dhe te tjere qe nuk kane dale ne kete faqe apo kane ndruar nofkat, qe jane te nje mendje me ty, se vesi me i ndyre , vesi me i urryer, vesi qe nuk mund te jete dhe te mbetet jetim dhe te tolerohet, pas genjeshtres dhe çdo lloj krimi perfshire dhe tradhetine, eshte provokimi dhe fyerja e luftes dhe sakrificave, e mundit dhe flijimit ne lulen e rinise te atyre qe bene Luften e Madhe dhe te Lavdishme Nacional-Çlirimtare per çlirimin e vendit nga okupatori nazifashiste dhe tradhetaret e vendit, bashkepunetoret e tyre qe ishin eterit dhe fisi juaj i ndyre dhe i ndeshkuar me vulen e turpit nga historia. Dhe me aq sa ke vjellur ti ndyresire dhe sume lepires zogisto ballist, duhet te dish se ke tejkaluar çdo lloj limiti tolerance edhe pse je ne prag te ngordhjes.
    Sado te besh ti maskara dhe pjelle maskarenjsh, historia nuk mund te zhbehet dhe te ndertohet sipoas orekseve te birit te halese uran Safet butkes.

    Reply to this comment
    • intelektuali March 9, 14:03

     Prisni edhe pak o VEMJE vrastare se sa te vije miliarderi TRUMP ne pushtet dhe te behet President i SHBA do t’ju presim KOQET fanatike dhe do t’ju tredhim si eunuke sulltani qe te mos fyeni dhe mos shani me viktimat e baballareve tuaj kriminele, por te ulni koken dhe pasi te keni kerkuar falje per krimet e Enverit te detyroheni me ne fund te flakni fanatizmin agresiv dhe t’i puthni BYTHEN Botes Demokratike dhe Antikomuniste.

     Reply to this comment
  • analist March 9, 11:37

   Bravo!

   Reply to this comment
 28. demo March 9, 05:46

  Lufte nacional clirimtare ka pasur vetem ne trute e kopilit te Gjirokastres,te ca katunareve qe u veshen kapterra.

  Reply to this comment
 29. Studenti March 9, 09:07

  Duhen edhe njerezit e kotesise per t’u kujtuar brezave se si duhen ruajtur nga infeksioni i marrezise.Se pari,ne kete lufte nuk ishin vetem tre jugosllave titiste “antishqiptare”,por ishin qindra misionare, mbreterore angleze qe drejtoheshin nga kolonele e gjenerale,disa prej te cileve mbeten ketu te vrare,qe u perpoqen te organizonin ne lufte ballistozogistet “qyqare”,qe e kishin pritur me lule pushtuesin, e kishin puthur ne balle.Lufta e ketyre bejlereve feudale ishte vertete lufte civile kunder komunisteve fshatare ilegale per te merituar ofiqet,gradat dhe parate me te cilat i kishte blere Musolini e Hitleri keta tradhetare. E dyta,Mesues Urani i demaskon edhe ne varr kur perserit renkimet e humbesve nga damkosja qe i bene vetes ne balle.E treta,kete tragji-komedi per te qeshur e per te qare di bota mbare, perveç ndonjerit qe vetequhet “historian”, ” intelektual”

  Reply to this comment
 30. l ri March 9, 10:00

  Pano,,,,!
  Kemi të bëjmë me historianë në shërbim të kuislingëve e tradhtarëve të luftës se drejtë të këtij populli .Ky Bythka ose Butka po bën përpjekje titanike të nxjerrë nga halja babanë e vrarë kërkon të restaurojë surratin e tij të të lyer me tradhëti.Është koha e maskarenjëve,duan përmbysje me çdo kusht,duke kërkuar në mbeturinat ku e kanë vënë in se që ndan patriotë,se nuk ka paturpshme luftë nac-çlirimit por luftë civile.Duhen botuar shkrimet e ushtrive të mundura e të plot historianëve të huaj që tju përplasen në surrat të vërtetat e pamohushme të historisë.Pastaj ata të tjerët që vinë pas tij ca avokatë,ca shurranë,kostrecë e mistrecë , palo intelektualë,laro e balo do mbyllin sqepin.Nuk kanë shumë faj këta plehra se e gjetën shtruar e ngritur Shqipërinë,prej gjakut e djersës të atyre që luftuan.Vrejtja jote që i bën Ditës është me vënd,nuk mund të krahasohen eruditët,historianët me anakroniket personazhe të Servantesit,si Don Kishotë.Ka edhe ca të tjerë që nuk janë aq ti pikë si ky vulë humburi Bythka ca Beqir Meta apo ndonjë tjetër.Prishja e Instituteve ,deformimi i Akademisë së shkencave,këtë qëllim kishte,të denigrohej,të shkallmohej do arritje e histori për të përligjur “parajsën” saliste,demokracisë kapitaliste më saktë anarshiste.Prandaj këtij pleshti të “historisë”përveç demaskimit I shkon edhe injorimi,si dhe braktisja mediatike.

  Reply to this comment
 31. Mark uk March 9, 10:07

  Do te pyesja ket historianin e kuq se kush i vrau ata qe komunistet i bene hero ne Vig te Mirdites.Vertet komunistet vrisnin nje gjerman,kurse ata per hakmarrje vrisnin njeqind.Prandaj detyroheshin te dilnin ne male nga friga.

  Reply to this comment
  • mano mano March 9, 12:38

   O Mark Maskarai ! Ata ne Vig te Mirdites i vrau nje Mark tjeter pa nder, pa moral, pa atdhe, dere spiunesh dhe tradhetaresh gjithe jeten. Quhej Gjon Markagjoni i cili i pati bashkepunetoret e shtepise se tij edhe ne qeverite proitaliane edhe ne ato progjermane. Keta jeni ju dhe mire ua kane bere. keshtu do ta kishit pesuar edhe ne France apo Itali. Fare e keqe.

   Reply to this comment
 32. Tomorri March 9, 11:57

  Po a e di se çdo te thote te merresh me Uran qenefin,do te thote qe ti hedhesh litarin vetes ne qenef.
  Me vjen shume veshtire te quaj historian kete kelysh tradhetari te deklaruare nga te gjithe dokumentat e botes qe njeh mire shqiperine.Po mire keta kujtojne se ju erdhi dita por gabohen shume se mund te privatizojne historine e nje kombi qe ka vuajtur kaq shume nga keta plehra dhe krimba te pa bese.

  Reply to this comment
 33. Lexuesi. March 9, 13:58

  Keta jane ata nacional-rrufianet tane,
  qe tradhetuan,shiten roberuan vatane,
  dhe tere pushtuesve ne gjunje u rane,
  kunder atedheut te tyre bene hatane.
  Keta jane djajte qe i perbuz historia,
  keta jane turpi qe urren kudo njerezia,
  pas tyre kuisin qen rrugesh,zagare,
  injorante qe vetequhen intelektuale.
  bastarde qe kane prapanicen tek koka,
  bastarde qe rrojne duke lepire kocka,
  bastarde qe e kane koken te prapanica,
  qe mban me therrime Sal-uk-ari- birica

  Reply to this comment
 34. Rita March 9, 18:52

  Komentuesit me emrin e ndritshem –hale them se emer me te goditur nuk mund te gjej per vetveten !!! Mllefi juaj ngjason si dy pika uji me –halene !! E pra une nuk mund te mirrem me –halete e jo me t”i pastroj !!Halete e haleve komuniste -partizane jane aq te medhaja sa duhet te vihet ne sherbim i gjithe kombi shqiptar te pastroje nje –hale te tille !!Une vetem e kush tjeter e pamundur !!I I gjithe populli shqiptar te pastrojme halene e trasheguar !!!!!

  Reply to this comment
 35. Mark uk March 9, 21:28

  mano mano:Do ishte mire te kishin ken edhe te tjer te fares sate e te mos qelbnit vendinmore race e keqe.

  Reply to this comment
 36. Mbylleni halene maskarenj March 9, 21:56

  @ Rita ose biba! Kujdes ti se menopauza eshte tejet e rrezikshme kur vjen para kohe, sepse ka jo pak raste qe shkakton skizofreni akute. Nicku im nuk eshte ai qe mendon ti, por nje urdher per te mbyllur halete qe vijne ere fekale nje vit drite larg nga goja jote dhe sivellezerve te tu ne mendime. E natyrisht duke qene nje hale teresisht nga koka ne kembe, e njeh mire ate lloj objekti. Jo tani por qe gjate luftes nac.çl u qeruan nga kjo toke shume hale te seres suaj, pa llogaritur ata qe shkuan pas dashnorëve te grave dhe vajzave te tyre, pushtuesve nazifashiste, si dhe atyre qe ju ngul nga nje hu pas luftes. Por paskeni qene si fare e hithrit qe shtohet prane gropave te halese dhe nuk zhdukeni kollaj. Nuk ka si spjegohet fakti qe prape ka hale te seres suaj ballisto-zogist megjithe hurin qe ju ngulem 50 vjet.

  Reply to this comment
 37. msh March 9, 22:38

  Bravo Intelektual.

  Reply to this comment
 38. Lexuesi. March 10, 08:54

  Eshte per te qeshur dhe per te qare,
  kur injornatet vetquhen inetelektuale,
  dhe kujtojne se gjitheçka ata e dine,
  me rrotoprapen,markuk e nastradine.
  Ky “historiani” ka hyre ne kete valle,
  te pastroje babane e mbytur ne hale,
  dhe ca kolaboracioniste, tradhetare,
  qe bota u vuri vulen e turpit ne balle.
  Pas tyre vijne shterpinjte e tiranise, qe ulerinin per te duke i rene borise,
  dhe tani keta ish-komuniste truthare pas ballisto-zogisteve hiqen zvarre,
  I bashkon shpifja,vjedhja dhe krimi,
  egoja e tyre kafsherore dhe sundimi.

  Reply to this comment
 39. Rita March 12, 13:22

  Halese– i kujtoj se ai huri qe ju ngul popullit shqiptar per 5o-vjet ka ndruar drejtim ,,eshte kthyer ne drejtim te kundert ,,drejt dores kriminale !! E sot pas lirise se fjales se mbyllyr per 50-vjet e gjithe rinia e sotme qe fatmirsisht s”provoi kolkozin e murtajen e kuqe ndjen neveri nga ai rregjim na sheh ne te pervuajturit si qeniet me te perulura e te pazote !!! Mundoheni me nostalgjine e haleve qe betonuat Shqiperine te mashtroni kete rini !!! Gaboheni rende se eren e halese ashkush s”don ta nuhase e jo me ta rishikoje ne rruge ,,ne kooperativa ,ne fabrike ,ne shtepine e tolloneve ,pra kudo !! Une e halete s”do te rrojme me shekuj ,por e sigurte qe pas shume vitesh e verteta do te triumfoje !! Historia do te shkruhet sic ka ndodhur e jo sic e trillonte gjirokastriti me” dipllome” franceze ne xhep dhe treguar ne biografine e tij si e vertete nga dora e tij !!!Fakteve qe une shkruaj me siper per te treguar se sa shqiptare u vrane nga partizanet e mashtruar e sa nga dora e pushtuesve a keni dicka konkrete per ta pergeshtruar ???? Asgje konkrete vecse doni te rivendosni halene e vjeter !!!

  Reply to this comment
 40. Astriti March 13, 10:50

  A ishte lufte civile? Shume e thjeshte packa se e lodheshme: shkruaj te gjithe te vraret ne Shqiperi qofshin partizan, ballist e cdo i vrare, shkruaj te verteten kush e vrau, nga armiku apo shqiptar me shqiptar. Por ama te verteten dhe jo si rasti i vrasjes se nje partizani ne Velce nga shoku i tij dhe per ta bere deshmor e pershkruan te vrarw nga gjermano-ballistet!

  Reply to this comment
 41. Rita March 13, 11:35

  Thjeshtesia qe i jep problemit z.Astrit –thuaj se sa te vrare ka nga dora shqiptar -shqiptar e sa ka dora e huaj -pushtuesit ! Ate qe une shkruaj ne komentet e mija te mesiperme !! E drejte te jete kaq e thjeshte kjo periudhe historike e popullit shqiptar ,,por vete titulli i artikullit eshte provokues ,irritues ,,!! Per cfare provokimi e kan fjalen ??? Per faktet ??? Mashtrimi i historise vazhdon por jo pergjithmone !!! Ne saje te historjaneve te tille si z.Butka e shume te tjere e verteta do te shkruhet ,duan apo s”duan halete e komuniszmit barbar !!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim