Thirri mendjes, shef!

October 18, 2014 09:31

Thirri mendjes, shef!

Nga Bedri Islami

Shumë vite më parë, kur isha gjimnazist, luaja futboll me njërën nga skuadrat e radhës të qytetit tim. Nuk kam qenë ndonjë i spikatur, ndoshta edhe nga fakti se më tërhiqte letërsia, por idolin tim e kisha të shtrenjtë: Një ndër emrat më të njohur të futbllit botëror, Mishel Platini. Pra, ju, shefi i sotëm i EUFA-s, njeriu që do të gjykojë pas pak ditësh një ndeshje futbolli, e cila u konceptua dhe u zhvillua si një luftë e njëanshme. Më vjen keq, por edhe para saj, e sidomos pas saj, statura juaj si drejtuesi më i rëndësishëm i futbollit europian, u bë gjithnjë e më e zbehtë, dhe mund të zbardhet krejtësisht.

Thuajse jam i bindur se mendimi im, që dikur ju uronte mirëseardhjen në vendin tonë, nuk do t’ju bjerë në sy, megjithatë, duke thënë të vërtetat, që edhe mund t’i dini, i përmbahem postulatit të vjetër, “Fola dhe lirova shpirtin”. Ajo që do përpiqem t’ju them mund të jetë e njohur për Ju, ndoshta edhe jo.

 

1.

Si francez i mirë që jeni, ndoshta e dini se në natën mes 25 dhe 26 prillit 1792, një oficer francez, pjesëtar i Armatës së Rinit, me porosi të kryebashkiakut të Strasburgut, qytetit qendër ku ende fliten lirisht si të nënës, dy gjuhë, gjermanisht dhe frëngjisht, shkroi vargjet dhe kompozoi muzikën e pavdekshme të Hymnit Kombëtar Francez, e njohur si Marsejeza. Franca ishte në luftë, përballë, matanë lumit Rin (Rein) ishin gjermanishtfolësit dhe gjithçka u nis si një hymn për Armatën e Rinit, që të nesërmen do të shkonte në luftë. Vargjet e hymnit nuk është e nevojshme t’jua kujtoj, por më shumë se gjithçka ato ishin të ndjeshme për austriakët apo gjermanët.

Por është hymni juaj, i kompozuar nga Claude Joseph Rouget de Lisle, dhe e deklaruat si të tillë që në vitin 1795. Më shumë se dy shekuj më parë.

Ai hymn ju ka shoqëruar në të gjitha ndeshjet e zhvilluara në Gjermani, në Austri dhe kurrë nuk është fishkëllyer dhe pritur me britme të çjerra, si të njerëzve të egër, si ndodhi më 14 tetor të këtij viti në stadiumin “Partizani” të Beogradit.

Nuk e di se çfarë do të ndjenin të tjerët kur të dëgjonin britmat e çjerra, por jam i bindur se zemra juaj do të pikëllohej deri në dhimbje të madhe. Si shef i UEFA-s nuk do të ishit ndalur vetëm me dhimbjen tuaj, do të shkonit më tej se kaq. Është rasti të shkoni.

Ju mund të thoni se kjo është një histori më shumë se 200 vjeçare dhe është harruar. Mirë që ka ndodhur kështu dhe kështu duhet të ndodhë. Por mëria serbe ndaj një kombi të lashtë është mbi 700 vjeçare dhe ende nuk po mbaron. Ajo po shfaqet edhe aty ku duhet të jetë përbashkimi i ndjenjave, në një ndeshje futbolli, ajo ishte uvertura e asaj që do të ndodhte gjatë 44 minutave… Ishte një pamje që kurrë mos u përsërittë, dhe nuk do të mund të përsëritet, nëse ju do e dënoni ashpër. Hymnet kombëtare nuk janë muzikë tallava. Dëgjojeni “Marsejezën” tuaj dhe i keni të gjitha aty. Mendojeni si një francez i mirë, dhe gjykoni si një njeri i mençur.

 

2.

Uilliam Piti është njëri ndër kryeministrat më të shquar të shpirtit britanik, që me dorë të hekurt sundoi për 20 vite rrjesht dhe megjithëse nuk donte asgjë më shumë se sa paqen, ai u bë një kryeministër i madh lufte. Njëzet vite drejtoi gjithë fuqitë e kontinentit të vjetër kundër Francës, si vazhdim i natyrshëm i luftrave angleze kundër Filipit II dhe Luigjit të XIV. Deri në fillimin e shekullit të shkuar shteti i fuqishëm britanik kishte një synim kryesor: Si të shkatërronte Francën. Gjërat u qetësuan, sepse filluan të sundojnë mendjet e jo pasionet. Sikur të kishte vazhduar sundimi i pasioneve, aq më shumë të brishta deri në themel, edhe sot, në një ndeshje, do të ishin dëgjuar të njëjtat thirrje që lëshonte dikur PITI i madh.

Tani, do ju isha lutur, qetësohuni dhe mendohuni pak: A do të kishte mundur të bënte një lojë normale, secili ekip në këtë rruzull, nëse rreth e rreth tij, mijra vetë bërtisnin në një delir kolektiv, “Vrisni shqiptarët”?

Megjithatë ekipi kombëtar i vendit tonë e vazhdoi ndeshjen, kishte çastet e tij të hutimit në minutat e para, pasi nuk e kishte menduar se 14 vite pasi ka hyrë ky shekull i tolerancës europiane, të dëgjonte korin makbethian të shtriganëve bogdanovë, për vrasjen e njerëzve, faji i vetëm i të cilëve ishte: Të luhej në një ndeshje futbolli.

A do të kishte mundur të luante Benzema e shokët e tij përballë një kori të tillë, tejet të egërsuar, të marrë zemër nga autoritetet që rrinin në selinë VIP dhe, si mos më keq, buzëqeshnin. Nuk e besoj se do të kishte skuadër normale, me njerëz normalë, që do të mund të luante, nëse nuk do e kishin besimin se është një strukturë mbi to, UEFA, ashtu si ndodhi edhe me skuadrën shqiptare. Në fakt, ajo skuadër, nuk nderoi thjesht vendin e saj, ajo ju nderoi edhe Ju, si personalitet që thatë se keni në zemër Shqipërinë dhe jeni mik i madh i shqiptarëve, por edhe UEFA-n, pasi luajti edhe më tej.

Nuk e di se si do të reagonte ekipi francez, spanjoll, anglez, hollandez, çdo ekip tjetër, nëse ndeshja ndërpritet nga tymrat e hedhura në fushë, nga gurët, shishet, nga ndjenja e ankthit se çfarë mund të ndodhë më tej. Dhe jo një herë. Dhe jo vetëm në një vend. Fytyrat e bogdanovëve të mbuluar me kapuçët e zinj, ku dukeshin vetëm sytë, të kujtonin një kohë tjetër, që edhe pse të veshur me të bardha, kishin të njëjtin mision, të vrisnin tolerancën. Ku Kluks Klani i Beogradit u shfaq zishëm në shkallët e stadiumit, megjithëse shumë prej tyre ishin dënuar prej jush që të mos u shkelte këmbë kurrë më në shkallaret e një stadiumi. Por ata ishin jo vetëm në shkallare, por edhe u bënë zotërit e fushës. Shikojeni me kujdes, duart e hapura të tyre, kapuçet e zeza; nuk janë një goditje për vendin tim, por për ju, për strukturën tuaj, UEFA. Do i lejoni më tej kapuçonët e zinj të bëjnë ligjin në stadium?

Koha kur Uilliam Piti nuk ngopej me luftën ndaj Francës ka ikur. Ndoshta as Ju nuk e dini këtë histori, sepse është një e shkuar e harruar. Mirëpo në këtë vend ballkanik, që as miqtë nuk di t’i nderojë, koha “pitiane” ende nuk ka ikur, ata ende e perceptojnë Ballkanin me sytë e Dushanit. Ju nuk duhet të bëni këtë, sepse as Pitin e madh dhe as Dushanin e vogël nuk e keni as në farë e as në fis. Miqësia tradicionale franceze me serbët është një mit i së shkuarës dhe nuk ka lidhje me futbollin, ashtu si nuk keni lidhje as ju me këtë mit.

Në fund të fundit mendoni një skenë të tillë: Një stadium gjerman, kudo qoftë ai, në të cilin luajnë gjermanët dhe çifutët dhe kori që thërret “vritini çifutët”. E gjithë bota do të çohej në këmbë edhe për një thirrje të vetme, ndërsa ju kapeni pas një fluturakeje, me një banderolë, në mesin e së cilës është flamuri kombëtar dhe dy figurat kult të historisë së një kombi.

Për një thirrje të çastit ndaj një fubollisti afrikan, thjesht “zezak”, kanë fluturuar nga stadiumet dhe bankinat figura të njohura. Ndërsa, për mijra vetë që bëjnë thirrje për të vrarët shqiptarët, si edhe në fakt i kanë vrarë deri para 15 viteve, ju heshtni. Thirri mendjes, shef.

 

3.

Në qytetin tim të lindjes ka një fjalë të urtë, “Më i keq gërgasi, se sa dorasi”. Por edhe më keq kur gërgasi është edhe dorasi, çka ndodhi në Beograd.

Ndoshta ju keni qenë larg stadiumit të Beogradit, megjithëse, duke e ditur se çfarë kishit lejuar, do të ishte mirë të ishit aty. Nuk ju mësoj dot, por kur mendon se ju vetë, me autoritetin tuaj të kryeministrit të futbollit europian, kishit lejuar që në shkallët e stadiumit të mos ishte asnjë sportdashës nga Shqipëria, sepse kishit drojën se çfarë mund të ndodhte; kur vetë Ju, me dëshirën e mirë ndoshta për të paqëtuar, nuk kishit lejuar asnjë flamur të skuadrës mike; kur vetë JU, duke iu nënshtruar paranojës së luajtur nga autoritetet serbe, u bëtë pjesë e një diktati deri në linçim të atyre që vinin si pjesë e medias dhe e ekipit, atëherë ku duhej të ishit tjetër, veçse aty ku pritej të ndodhte diçka? Të cilën vetëm një njeri e kishte ditur se do të ndodhte pas tri orësh: Kryeministri serb.

Duke qenë larg dhe duke mos pasur kohën e duhur, ndoshta nuk keni vënë re se si ata që çirreshin më fort, mbuluar me maska të zeza, ultrasit bogdanovë, do të ishin ata që me të hapur gardhin stafi policor, do të futeshin në fushën e lojës, do të rrëmbenin stolat, do të përgatitnin grushtet dhe do suleshin drejt disa djemve të rinj, që deri në atë moment kishin menduar se ishin aty për të luajtur futboll dhe jo për t’u rrahur.

Nëse ndonjëri prej tyre ka reaguar, ju siguroj se, edhe ju po të ishit, në atë moment nuk do ju kujtohej porosia e librit të shenjtë se “atij që të qëllon në faqen e majtë, ktheja edhe faqen tjetër”. Edhe ju do të ishit kujtuar se ka edhe një shprehje tjetër, “dy duar, për një kokë”, për të mbrojtur veten, por edhe përtej saj, për të mbrojtur një simbol kombëtar, i cili, nga urdhri juaj u dëbua nga tribunat sportive.

 

4.

“Korbi, korbit nuk ja nxjerr sytë”, është një fjalë e vjetër serbe, përkthimin e së cilës ua solla më sipër.

Më është kujtuar kjo thënie jo rastësisht, dhe jo rastësisht po jua nis edhe Juve. Ndoshta gjeni një moment të qetë, rishikoni atë që ka ndodhur, shikoni se si nga bankinat ngrihen lojtarët rezervë dhe sulen, ashtu si edhe ultrasit, për të qëlluar kolegët e tyre nga një vend tjetër ballkanik. Atyre mund t’u thuhet qetësisht se vendin në ekipin e parë nuk e fiton përmes grushteve, por përmes aftësisë. Futbolli nuk është boks.

Menjëherë pas ndodhisë, dy gazetarë serbë, pa u nxirë për asgjë, filluan serinë e shpifjeve, trillimeve dhe duket se ata kanë ndikuar edhe tek Ju. Serbët përgjithësisht, dhe njerëzit e medias në veçanti, shumë herë kanë një talent të jashtëzakonshëm për të ndërtuar ide të rreme rreth fakteve të ngritura nga hiçi. Këtë bënë edhe gazetarët serbë të agjensive të njohura perëndimore. Unë e kuptoj se, të thuash se u ngrit një dron dhe nuk dihet se kush e ngriti, ky nuk është lajm: Ndërsa të thuash se “mendohet” se këtë e bëri vëllai i kryeministrit shqiptar, që pas pak ditësh do të shkojë në Beograd, ky është lajm.

Pak vetë nga ata që krokasin u ngritën mbi veten, duke pohuar të vërtetën. E vërteta ishte e shtrirë në tiparet e futbollistëve serbë pas skandalit, në çastet kur ata i luteshin tifozëve ultras të qetësohen, kjo ishte nga minuta e njëzetë e deri kur erdhi fluturakja; dukej tek shqetësimi i tyre se gjithçka ishte e humbur. Edhe ata, duke jetuar në perëndim, e kishin harruar se atë që mungon në të vërtetën, e plasojnë njerëzit e politikës dhe të medias.

Mos e harroni, i nderuar, korbi-korbit nuk ja nxjerr sytë. Nuk është fjalë shqiptare dhe besoj se as franceze. Është serbe dhe nuk e di përse e kanë mbajtur për kaq shumë dekada.

 

5.

Së fundi, dhe më e dhimbshmja, është në deklaratën Tuaj se, përmes atij droni, mund të kishte ardhur edhe një bombë, bile bombë atomike. Sinqerisht më erdhi keq për ju. Vërtet nuk shkoni më tej se kaq me imagjinatën tuaj. Mëkat. Disa javë më parë, mbi qiellin madrilen u duk një fluturake, e cila ftonte Ronaldon të rikthehej në Mançester. Askush nuk u trondit, askush nuk mendoi se ishte fjala për një bombë. Edhe në këtë rast, supozimi juaj është tejet i rrezikshëm, sepse, përmes saj, shumë vetë do të aludojnë se këto njerëz që ngritën një banderolë me një dron, janë aq të rrezikshëm, sa që mund të bëjnë edhe më shumë se kaq.

Askush, edhe sot, nuk do e besonte se një fantazi e tillë vjen nga Ju. Nuk duan ta besojnë sepse është një marrëzi që duket sikur vjen nga bodrumet serbe, dhe ju mos u hidhëroni për këtë. Ideja e vrasjes ishte aty, në atë stadium, me thirrjet mijra vetëshe, “Vrisni shqiptarët”, dhe nuk ishte përmes një fluturakeje, e cila, edhe pse mund të mos ishte në kohën e duhur, bëri diçka që nuk e lejuat: Gjënë më normale në një ndeshje futbolli, praninë e të gjithëve që duan të jenë aty, pavarësisht gjuhës që flasin, zotit që besojnë, ngjyrës së fytyrës, flamurit që kanë.

Ju, shef i madh, lejuat që në hyrjet e një stadiumi të vendosej pankarta e madhe, “Ndalohet hyrja për shqiptarët”, dhe mjerisht këto të kujtojnë disa pankarta të tjera, të një kohe jo të largët.

Bëni atë që duhet të bëni, shef i madh. Dënojeni racizmin, ksenofobinë, urrejtjen, dhunën, dënojeni një herë e mirë që të mos përsëritet. Sepse nuk mund të shkohet më me slloganin, “Ndalohet hyrja”. Pons Pilati i ka larë duart prej shumë kohësh dhe ata janë tharë tashmë. Por nuk e di në se janë të pastra. Luaj me duar të pastra, shef.

 

 

October 18, 2014 09:31
Komento

74 Komente

 1. Arber October 16, 08:43

  Po ha e nje Platinin? Mund te ket qen dhe ironik e ta ket then me tallje kete te bombes.

  Reply to this comment
  • Fierakuuuuu October 16, 10:45

   Shtrohet pyetja….. Po sikur Droni te kishte MUT brenda????????? bo booooo do na mbante ere mut stadiumi, palle cari ky platini

   Reply to this comment
  • feniks October 16, 23:01

   Po sikur DRONI te kishte nje …BOMBE ATOMIKE,o PLATINI???
   Po sikur DRONI te ishte METEOR GJIGAND e te perplasej ne stadium,a do kishte me SERBI???
   Koqe i gjalle je o Platini!
   Ne mes te 1000 arsyeve per te denuar Serbine,ju zagaret e UEFA-s gjeni nje,per te denuar Shqiperine!!!
   TURPI JU MBULOFTE,o FASHIST I NDYRE!!!

   Reply to this comment
  • xhino October 16, 23:33

   Mishel KAR Platini

   Reply to this comment
  • ivani i madh October 17, 08:59

   po ky trapi PLATINIA ME KE NA MGATRON APO ME KAMIKAZET ARABE shko sheko veten para se te flasesh o afrikano verior pa te besh komente

   Reply to this comment
 2. andromeda October 16, 08:44

  Po sikur halla të kishte koqe si do i bëhej?

  Reply to this comment
  • andromeda October 16, 08:47

   Po sikur halla të kishte koqe si do i bëhej?Dhe ky hale nga Franca në vend që të kërkojë falje për gabimet e Uefas që lejuan të zhvillohej ndeshja në kushte të pabarabarta dhe nën terror psikologjik e fizik nga serbët na bën deklarata të tilla idiote.

   Reply to this comment
   • Toni October 16, 09:48

    Platini shekulli 21 akoma me keto hipoteza hipokrite po sikur,car sikur tha mor ,genocidin ne serbrenice e ka bo serbia dhe bombat drejtoju atyre se Shqiperia+Shqipetaret nuk jan dhe nuk shuhen per bomba ashtu si mendon ti,,tung…

    Reply to this comment
 3. tony October 16, 08:46

  Platini eshte me te vertete nje Personalitet shume i dashur,,, edhe per publikun Shqiptar. !
  Dhe karriera e tij profesionale eshte nje shembull per te rinjte e mbare botes.
  Por ne kete rast ai ngaterron dhe harron diçka shume thelbesore dhe me rendesi te madhe..!!
  Ai harron se populli shqiptar , nuk ka hedhur bomba atehere kur ishte per te hedhur. Dhe per me teper ne mes te nje publiku ne ndeshje futbolli.
  Dhe ngaterron faktin qe ne si popull nuk kemi qene kurre agresore ndaj popujve te tjere,as sote e as kurre.
  Me te vertete qe mendja e organizatorit duhet te shkoje atje tek me e keqja dhe me e rrezikshmja, por ama kesaj here , faturen e bombes nuk mund tja vesh mbi kurriz sportdashesve shqiptar. Qe mbi te gjitha nuk bene asgje tjeter vetem se treguan Flamurin e tyre.
  Me rrespekt.!

  Reply to this comment
 4. Bocari October 16, 08:47

  Platini ka shume te drejte.Brenda mund te kishte edhe bombe, por kete duhet ta mendojne me pare ata qe shpiken dhe ata qe prodhojne dronet. Fatkeqesisht zgjuaresine e Platinise nuk e pati lojtari serb qe u hodh dhe terhoqi dronen, sikur te kish qene bombe do kishte plasur, po ta kishte lene te qete do fluturonte akoma.dhe nuk do ndodhte asgje, Keshtu ndodh edhe me ne zoti Platini. Ne bote numerohen te jene 23.000 arme berthamore, Mjafton te vesh nje ne pune dhe une e ti nuk jemi me, megjithate shtetet qe i kane dhe prodhojne nuk i denon njeri. Domethene kjo fjali nqs. e ka thene Platini dhe do te ndikoje ne vendimmarrjen e UEFA, tregon se “Te medhenjte” legjitimojne vendimet e tyre edhe me budallalleqe. Thuaj shkurt “jam serbofil” se je i nderuar.

  Reply to this comment
 5. Olsi October 16, 08:52

  Platini ka tallur trapin me deklaraten e presidentit serb,se ky i fundit ka bere nje deklarate te tille me shkrim sikur drona mund te kishte eksplosiv. Kuptojeni qarte situaten,serbet po tregojne qe e paskan trurin zero dhe duan te zgjidhin gjithshka me dhune. Cfaredo ndodhi apo mund te ndodhte ne stadiumin e Beogradit ishte dhe mbetet pergjegjesi e organizatoreve,pales serbe.

  Reply to this comment
 6. iBaba October 16, 08:52

  Va niquer ta mère! Fils de pute!

  E paska marr zarfin ky kurva!

  Reply to this comment
 7. dru me pre October 16, 08:53

  Fu.. you Platini.Po ato thirjet te vrasin shqiptaret a i degjove? ,po dhunen kunder tyre a pe.Nqs ke katarakt ne sy e nuk shikon shko futi dhe nje vizite nga veshet se te kane lene dhe ne fund shiko nje psikiatro,legen.

  Reply to this comment
 8. xhaja October 16, 08:57

  Bomba e pi…. te sa..m. Po plasi syte sa bumba hodhen serbet ne fushen e stadiumit qofte materjale, qofte me sharje dhe fishkellima gjate performimit te himnit konbetar shqiptar.

  — A nuk eshte ky nje racizem ekstrem? Apo ne kete rast slloganin e UEFA s JO RACIZMIT duhet te kuptojme nga fjalet e PLATINIS PO RACIZMIT DHE SHOVINIZMIT.

  — Si do te ndihej nje francez ne se i perdhosej himni i tij?
  — Si do te ndihej nje francez ne se nuk do te kishte tifoze dhe flamure ne nje ndeshje p.sh. me gjermanine apo Spanjen?
  Apo ca te nenes ca te njerkes?
  Keto pyetje i ben XHAJA KA KAVAJA.

  Reply to this comment
 9. Qytetari October 16, 08:58

  Miku i Bamir Topit ky Platini. Nuk kam degjuar per një figurë të lartë franceze të mbroj Shqiperine. Ky Platinia deri sa e ftoi Bamir Topi nuk dinte se ekzistonte një Shqiperi. Po kthehemi në mendimin e kaluar. shqiptaret me Austriaket dhe Gjermanet në Europë dhe Franca gjithmon me Serbët. Ai flamur, me siguri eshtë vënë atje o nga nacionalizmi i sëmurë e budalla, o nga një mendje e zezë. Tip Saliu

  Reply to this comment
 10. Akrepi October 16, 08:59

  E turrpshme eshte ajo qe bere ti Platini me shoket e tu ne finalen e kupes se kampioneve ne 1985 ne Bruksel,edhe pse nga perleshjet mes tifozave kishte 35 te vdekur, ju e filluat ndeshjen dhe ne funde puthje kupen.Mire qe nuk shpertheu ajo <> atehere ooooo mishshshshsh…

  Reply to this comment
 11. Akrepi October 16, 09:02

  E turrpshme eshte ajo qe bere ti Platini me shoket e tu ne finalen e kupes se kampioneve ne 1985 ne Bruksel,edhe pse nga perleshjet mes tifozave kishte 35 te vdekur, ju e filluat ndeshjen dhe ne funde puthje kupen.Mire qe nuk shpertheu ajo bomba atomike atehere ooooo mishshshshsh…

  Reply to this comment
 12. beni October 16, 09:03

  Je me shum se ai njeriu i zotit nga e drejta e jo nga anojne intresat! Bete mire qe nuk u lejuan tifozet, se do te shofnim nje beteje gladiatoresh ne nje ndeshje futbolli! Te dy palet nuk shkeputen nga koha mesjetare por akuzojne njeri tjetrin se cili kush e kush tja hedh fajin njera tjetres! Perpara se te zhvillohej kjo ndeshje futbolli, qe me shum u perket sportdashsve e jo politikes, u duheshe politikanve te te dyja vendeve tu sillnin jo vetem sportdashsve, por edhe politikes se boll me urejtje nga te dyja palet, por ta shohim njeri tjetrin ne sy si nje epoke te re ne nje fryme europianizimi e jo e nje vazhdim i perleshjes etnike ekstremiste nga te dyja palet!

  Reply to this comment
  • mani October 16, 16:56

   ca thu re tru that ti je o serb o kopil nje nga kto dyja ca po i bajn shqiptaret atyre pastaj ti ca historie di per shqiperine se te gjith ata qe ndjehen shqipetar e din nse ai flamur esht i kuq nga gjaku qe kan derdhur paraardhesit tane per te mbrijtur kufujt dhe prap nuk i mbrojten dot po per faj te ketyre karvave kryesore frances dhe anglise serbi greku maqedonasi dhe malazezi na kan mar trojet tona dhe historia esht e fresket ku esht pergjegjesia e jon ktu mor i ulet pergjegjesia esht vetem e atyre

   Reply to this comment
 13. Aldo October 16, 09:03

  Po normale qe do thote kshu ky turi palari se keta tonet flejne gjume. Imagjinoni sikur te kishte bombe atomike thote Shefi i UEFA a thua se po shikon filma me koreano-veriore. Sdo mend qe ne jo piket sdo na i japin po ka rrezik tua japin serbeve. Po sna i dhane me mire ta terhiqen nga kompeticioni sesa te merren me kta mafioze.

  Reply to this comment
 14. Fieraku123 October 16, 09:16

  Kjo eshte.D E K L A R A T E F O S H N J O R E,nga Presidenti i UEFA-s.

  Reply to this comment
 15. Fieraku123 October 16, 09:16

  At’here perseri faji do ishte i Autoriteteve Serbe te Sigurise.Je dakort me kete z.Platini??Kush pergjigjet per sigurine e njerezve te pranishem ne stadium??Tifozat e thjeshte Shqiptar??Kjo deklarate do coje ne shkarkimin e Platinise si President i UEFA-s.Konkurrentet e tij brenda UEFA-s do ta shkaterrojne mbas kesaj deklarate.Nese Autoritetet Serbe te Sigurise,nuk garantojne dot,qe askush te mos ngreje dot nje bombe fluturuese mbis stadium,ndeshja nuk duhet te zhvillohet.UEFA duhet te ndaloje zhvillimin e ndeshjes.Platinia ja ka futur vehtes me kete deklarate feminore.

  Reply to this comment
 16. tifozi KUq e Zi October 16, 09:17

  Po zoti Platini,ka mundur te jete edhe bombe ,kend e fajeson ti per sigurine ne rast se bomba do te binte (largo zot) ne stadium.Mos valle Shjqiperias do te shpallej fajtore per ate qe ndodhe ne mes te Beogradit.A e din ti zoteri se shqiptaret ishin te ndaluar edhe si tifoze te perkrahnin kombetaren e tyre e lere ma simbolet.Kush siguron ndeshjet ne Paris kur luhet kunder Frances.Policia dhe organet Franceze apo te mysafirit.
  Mos ti pandehe se ate flamurin e leshuan pjestaret e kombetares shqiptare? Mos fajeson 11 lojtaret shqiptare perballe 30 mije tifozeve te terbuar qe nuk lane as hymnin te degjohej.E ke pare si goditeshin lojtaret e Shqiperise nga tifozet,policet dhe stafi i sigurimit te ndeshjes ?
  Keni emer dhe pervoje te madhe zoti Platini .Nuk ju ka hije te beni tifozin e agresorit sepse sport eshte ky dhe jo arene gladiatoresh.Vertet na zhgenjeve me keto qendrime pa asnje baze reale.

  Reply to this comment
 17. Drini i Bardhe s'ka me u ndal edhe ne qofte se Sali Berisha vdes me ata dy gishta !! October 16, 09:21

  Shume quditeshme ,,, Sa mend pak e i ceket ky futbollist me emer te madh ! Mundet qe edhe ky do te jete i perfshire ne ndonje koorupsion shume te ndyre me serbet , si dhe ish ministrat e Saliut ne kohen e luftrave ne ish Jugosllavi duke u ardh ne ndihme serbeve me furnizime me NAFTE .

  Reply to this comment
 18. male osdrimi October 16, 09:24

  Dinaku Platini. Supozim per te renduar pozitat e Shqiperise.

  Reply to this comment
 19. Tifozi objektiv October 16, 09:33

  Test – drone
  Ngjarja eshte zhvilluar ne fokusin e kamerave televizive apo private,ka bere xhirot globale dhe tani ndodhet ne spiralen e saj.Eshte ezaminuar nga istanca legale,mediatike dhe ka perfshire gjithe networkun:
  Jane publikuar shkaqe,pretekste e pasoja…por vlera me e rendesishme e saj eshte testimi i Ballkanit dhe Europes.
  Drone me banerin qe terhoqi dhe uli ne stadiumin e Beogradit me se qarti mund te kuptohet se e ka ulur kete baner ne kancelerite e Europes…
  Eshte si testi qe behet per semundjet ne trupin e njeriut per te vertetuar ne se ka mikrobe apo viruse.
  Test-drone vertetoi qe plaga nje qind e ca vjeçare eshte e infektuar.
  Metodat dhe ilaçet e Europes kane qene te pasakta.Kjo me e pakta …
  Por pas nje qind e ca vitesh edhe bota ka evoluar mjaftueshem per te patur guximin qe ta shikoi realitetin ne sy,niperit nuk ka perse te ndjehen fajtore per gabimet e gjysherve.
  Tek rasti te gjithe bashkohen me mendimin qe nje shkendije apo nje qark i shkurter mund ti vere flaken fuçise me barut.
  Mbetet per te vleresuar se ç’behet ne Ballkan per te menjanuar shkendijat apo “barutin”…
  Perpara kemi dy data shume domethense:
  Serbia ne prezencen e Putin do te demostroi forcen militare dhe me pas do te pres Kryeministrin e Shqiperise,ndoshta mund te deklaroi njohjen e shtetit te Kosoves.
  Te shpresojme qe forca e muskujve te jete ne harmoni edhe me forcen e arsyes.

  Reply to this comment
 20. T October 16, 09:55

  Ky qenka kokrra e maskarait,
  Po te leshoheshin bombat atomike me drone te ketij lloji, boten do e kishte marre lumi me kohe. Krahasim sa idiot aq edhe i poshter

  Reply to this comment
 21. Darius October 16, 10:02

  Francezet njihen si popull qe jane tip kurvash dhe racistesh,ai qe jeton ne France e di mire qe Francezet nuk te kthejne pergjigje ne Anglisht ose Gjermanisht nqs ju drejtohesh ne nje gjuhe te huaj,mgjth thenia e nje lojtari Gjerman(nuk me kujtohet emri tani)i cili luajti dhe rreth 6 muaj dhe me kombetaren gjermane,ne nje seance te Komisionit te Disiplines rreth viteve 1995-1997,drejt per drejte pasi e denua u shpreh……UEFA eshte nje MAFIE!!!
  Shume shkurt dhe qarte,UEFA,FIFA eshte nja mafie e organizuar me ndikime politike(perralla jane ata qe thone JO),dhe kane dhe ushtaret e tyre si psh ARMANDO DUKA,nga i cili normalisht marrin % per shitjet e ndeshjeve.
  Askush nuk do ta besoje qe Dosena ish traineri i kombetares,dhe ai Kroati ish traineret e kombetares tone,kane marre deri ne 400 mije euro per shitjet e ndeshjeve.
  Platini,ka leshuar nje deklarate POLITIKE,alenca e tyre Franko-Serbe_Ruse ka qene me kohe,Shqiperia nje mini Shtet,ka problem se kurre nuk ka arritur te beje Alenaca te Qendrueshme nder shekuj,te cilat sot do te ndikonin ne favor 100% te shqiperise.
  Per shkak te ketyre LOBINGJEVE pro Serbe,pavaresisht se cfare ka ndodhur ne Beograd me KANIBALET serbe,ndeshkimet mbi serbine vihen ne nje pikepyetje te madhe ??????

  Reply to this comment
  • LORA October 16, 18:48

   Respekt per arsyetimin tuaj te thelle dhe te kthjellet;sidomos per etiketimin e francezeve si “tip kurvash e racistash”.
   Darius, jam e bindur qe armando duka eshte nje nga shkaktaret e pare te kesaj qe ndodhi.Te krahasoje Lorikun ne fjalen e tij pas mberritjes ne Aeroportin e Rinasit qe te ngjethte me armando qelbesiren qe nuk i levizte asgje ne ate fytyren e tij te pandjere prej allcie,,,,ishte fare e qarte te kuptoje se sa te rrezikuar kishin qene djemte tane dhe se sa nuk e cante trapin per kete armando dhjaksi.
   Jo vetem kaq,mafia e tij po e shkaterron kompeticionin ne futbollin shqiptar.Eshte domosdoshmeri sikterisja e tij qe te rimekembet kjo loje kaq e dashur per publikun.

   Reply to this comment
 22. XUME PROTOPAPA October 16, 10:19

  MIKU I EDI RAMES PLATINI

  Ne 29 majin e 1985-ses u luajt ne Bruksel, ne stadiumin e vjeter Heysel, finalja e kampionatit europian te kupes se kampioneve mes Liverpool-it dhe Juventus-it.

  Platini, me origjine nga Agrate Conturbia – nje fshat i humbur i provinces se Novara-s ne Itali, bente pjese ne ekipin kampion te Juventusit.

  “RATZ”-i apo bishtuku siç e quanin shoket e skuadres, shume shpejt e paska harruar çfare ndodhi ate nate te tmerreshme ne rrethinat e stadiumit pak para ndeshjes.

  Hooligans-at ingleze i versulen tifozeve italiane. Ata te tmerruar, kerkonin rruge shpetimi te pamundura, ishin te rrethuar dhe pasi u perdhunuan e masakruan mbeten te vdekur tridhjete e nente tifoze italiane.

  Megjithate ndeshja u luajt me tmerrin e asaj qe ndodhi jashte stadiumit, pak i interesonin “bishtukut” Platini te vdekurit e pafajte. Per te duhej fitorja, edhe pse duke shkelur mbi te vdekurit, i duhej triumfi i suksesit, i lyer me gjak.

  Dhe sot, miku i Edi Rames, qe para pak kohesh deklaroi se do ndihmonte Shqiperine perte ndertuar nje stadium te ri, pretendon qe lojtaret tane duhej te ishin rifutur ne loje edhe pas nje situate tejet kercenuese per jeten e tyre.

  Te kete harruar valle tridhjete e nente viktimat e dhunes se hooligan-save te Liverpool-it, apo jeta e futbollisteve shqiptare per te eshte nje hiçgje?

  Paranoja e Platini-bishtukut kalon çdo imagjinate te normalitetit human, kur presupozon qe quadrikopteri mund te mbante edhe nje bombe (!), duke harruar qe siguria e stadiumit dhe vendi prites i ndeshjes ishte Serbia.

  Pushtlleku i “bishtukut” Platini eshte i papreçedent.

  Reply to this comment
 23. orienti October 16, 10:23

  -…po o Platini…shqiptaret do te shpetonin… ,se i njihte bomba..Pergjigje te sakte duhet te jape policia e qelbur qe e lejoi dronin te kalonte ne fushe..dhe ministri perkates..{a duhet te jape doreheqjen ?}
  Qenka rrjedhur perfundimisht edhe Platinia,qenka kthyer ne tunxh,..neqoftese s’eshte duke u tallur me serbine..

  Reply to this comment
 24. Pëllumb zaimi October 16, 10:30

  Çdo ditë e orë që kalon dëgjon nga 10 gomarllëqe nga ata që udhëheqin politikën dhe sportin europian??? E tmerrëshme,këta e çojnë Europën në kriza? Dhe do ta çojnë prapë derisa popujt të ngrihen dhe t’i zhdukin nga faqja e dheut? Platini,-n.q.s e ke pasur seriozisht të dhjefsha rracën? Je një trap europian? More zotërinj,-unë akoma nuk e kam të qartë kush është autori i lëshimit të atij flamuri ??? A ma sqaron kush? Këtej nga lagja jonë thonë se kanë qënë njerëz të saliut në bashkepunim me sërbët!? Me thënë të drejtën nuk më pëlqeu vizatimi i shqiponjës …!? Nderime!

  Reply to this comment
 25. v.duka October 16, 10:31

  Lexova prononcimin Tuaj Z.Platini dhe me vjene turp per llogain Tuaj. Meqense pyetet “sikur te kishte BOMBE ATOMIKE DRONI”, me siguri qe kini qene i droguar kur bete kete deklarate foshnjarake, Ju pergjigjem une: ” PO TE KISHTE BOMBE ATOMIKE DRONI” ,DO TE UROJA “TE SHPERTHENTE” dhe do vriste vetem njerzit e indoktrinuar, interesaxhinjte e paskrupullt dhe servilet naiv, por shume te rezikshem kur ndodhen ne pjedestale te ngrituar nga shoqeria njerezore per te rezatuar ndermjet te tjerave D R E J T E S I.

  Me vjene shune keq, qe u detyrova te shkruaj si me lart per Ju, sepse kini qene nga njerzit qe kam simpatizuar me shume!
  Me respekt per lexuesit V.Duka.

  Reply to this comment
 26. Al-Boston October 16, 10:39

  Deklarata e ketij mikut te Dukes e shte e rezikshme per ne shqiptaret. Kam frik se mafiozi Duka Populli shqipatdo bier dakort per interesat e tij me Platinin per tu denuar me shume ekipi se ai serb.Populli shqiptare nuk duhet ta lejoje kure nje veprim te tille

  Reply to this comment
 27. MANUSHAQA October 16, 10:46

  PO SIKUR TE KISHE HIPUR TI SIPER DO SHIKOJE NDESHJEN NGA SIPER ?? OIDJOT ME PO SIKUR DISKUTOHET CDO NJERI KA TE DREJT TE FESTOJ NE MENYREN E VET

  Reply to this comment
 28. Meteh October 16, 10:49

  Ketij Platinit dikur i kane funksjonuar mire KEMBET,por tashme as kembet & as KOKA nu i punojne me.Ka mbi 100 vite qe shqiperin e terheqin per hunde EU,pasi keta legen jan mesuar me ZARFE nen tavoline,pasi na qenka KAPITALIZMI qe na i serviren keta ne ’90.

  Reply to this comment
 29. Kris 1 October 16, 10:57

  po sikur droni te kishte virusin e Eboles?me siguri Beogradi do te vihej ne karantine.
  Beogradi eshte infektuar nga virusi i terbimit dhe europa nuk ka deshire ta ndihmoje te sherohet.Noshta vaksina Putin nuk duhet ti behet serbeve por BE dhe Platinit te futbollit per te mos pare endera me syhapur dhe per te mos u pajtuar me enderat naziskine te serbeve.
  Europa qe frymezoi kriminelin Miiloshevic dhe krimet serbe ne ish jugosllavi po frymezon ringjalljen e racizmit serb.
  Mos valle ka ardhur koha qe thirrjet serbe vdekje shqiptareve te zevendesohen me thirrjen vdekje horrave te europes?
  E cduhe kjo europe plake e semure qe nuk degjon e as shikon si po ringjallet fashizmi ne serbi?

  Reply to this comment
 30. Lakonik October 16, 11:12

  Komente te zemeruar me te drejte me Platinin. Por kujtoni, ju lutem, se kete Platini voton rregullisht A. Duka dhe FSHF ne zgjedhjet qe behen. Do ishte me interes nje deklarim i A. Dukes per qyfyret qe leshon i votuari i tij Mishel P…

  Reply to this comment
 31. Pellazgu October 16, 11:13

  Nëse nuk është një frazë prej maskarai, me qëllim që të rëndojnë pozitat e Shqipërisë, atëherë është një paragjykim, por i nivelit të fëmijëve të kopshtit. Në vendet demokratike nuk është dëgjuar ndonjëherë që dikush të dënohet sepse ka pasur në mend të vrasë dikë. Edhe sikur në mes të stadiumit të mbushur plot t’i thuash dikujt do të të vras. Edhe pse këtë e dëgjon i gjithë stadiumi, askush nuk mund të të dënojë për këtë fjalë, por të mbajnë në vëzhgim se mos e materializon premtimin, për të parandaluar krimin dhe të të ndëshkuar eventualisht. Kësisoj, edhe nëse autorit të atij gjesti t’i kishte shkuar në mend të vendoste bombë në atë lodër fëmijësh, askush nuk mund ta fajësojë atë për këtë gjë, përderisa një gjë e tillë nuk ndodhi. Më duket sikur ky Platinia paska qenë sejmen i Enver Hoxhës, sepse vetëm në kohën e diktaturës në Shqipëri të dënonin me akuzën se “Ke menduar të…”.
  Sa turp për UEFA-n që ka në krye një njeri me këtë nivel intelektual dhe me këtë formim kulturor!
  Nëse edhe juristët e komisionit disiplinor kanë këto mend, atëherë është fundi i botës.

  Reply to this comment
 32. Lexuesi October 16, 11:25

  Cfare Titulli?! Sikur Droni te ishte bombe!!!
  Me reale do te ishte po sikur SHQIPNOJA te ishte DRAGUA!!!

  1. Po Sikur Fishekzjarret, Sendet e forta te ishin Bomba e Lazerat ne fushe te ishin Snajpera!!!
  2.Aty gjithe stadiumi thirri vritini Shqiptaret, Po sikur ta benin me vertete!!!
  3. Aty Himni i Shqiperise u vershellye ne kor.
  4. Aty u simbolet kombetare ju hoqen deri te lojtaret e kombetares, deri te Flamuri qe ishte simbol ne tabele.
  5. Aty ne tabele u shuajt emri Shqiperi.
  6. Ekipi u rrah si nga tifozet, policet, sigurimsat ne fushe dhe ne tunelin per te dhomat e zhveshjes.
  7. S’u pranua asnje tifoz dhe ata 50 delegate qe ishin u kontrolluan si kriminela.
  8. U goditen ne ndeshje e ju thyhen hundet lojtareve e loja vazhdonte pa asnje mase ndeshkuese per lojtaret serb.
  9. U fut ne mes te fushes Ivani ( i ashtuquajturi i tmerrshem qe ne fakt eshte aq i tmerrshem sa kerkoi dhe e beri burgun ne Itali vetem ne burgun e grave)ne te njejten kohe kur me precedencen qe kishte ai s’duhej te ishte as ne stadium.

  Keto e shume te tjera duhet te shihte Platinia e jo te shihte “Cartoni Animati”

  Reply to this comment
 33. ilia October 16, 11:30

  “legjenda” e paska ulur veten shume poshte, per ca euro te qelbura (ndoshta milione), ashtu si edhe uefa-fifa,…, ju lumte megjithate se talleni mire me ne, por duhet ta dini se ende nuk ka mbaruar gjithcka,…, qendrimi juaj ne perkrahje te xhelatit dhe ne dem te viktimes, eshte moralisht i denueshem,..(nese ju ka mbetur ndonje “euro” moral),….,

  rendesi ka qe politika, shoqeria shqiptare jane me NJE ze ne kete rast dhe jo per “tifozllek”, por per te mbrojtur te verteten qe ne e pame qarte,…., vendimi per te mos hyre ne loje, shpetoi shume jete njerezish (bij nenash),…., ju ndoshta nuk i vleresoni si shqiptare qe jane, por cdo njeri eshte i barabarte para Perendise.., nuk eshte jeta jote me e vlefshme se ajo e nje afrikani qe vdes per buken e gojes,…., e megjithate as qe ia vlen te merresh me ju..

  turpi le te jete me ty o “legjende” imorale

  tung gjithe shqiptareve

  Reply to this comment
 34. Fat man October 16, 11:43

  Platini = byth q. Nuk mund te kete frances te jete pro shqiptar, pro se drejtes, historikisht kane qene dhe jane pale me kriminelet serb e pro sllave.

  Reply to this comment
 35. TROJA October 16, 12:15

  Historia e kombit Shqiptar,ka qene lufta 100 vjeçare,jo vetem me serbet dhe greket,por edhe me francezet si ky legen,me anglezet si ai pis albitri qe donte vazhdimin e ndeshjes,edhe sikur te behej nami ne stadium.Keto shtete jane ata qe e coptuan Shqiperine,paradhes te te cileve sot ruajne urejtjen ndaj kombit me te vjeter te Europes,ndaj gjuhes me te vjeter te shqipes,jane keta qe heshten kur serbia beri genocidin me te madh pas luftes se dyte boterore me Kosoven,jane keta legene qe kenaqeshin kur masakroheshin,shqiptare,boshnjake,kroate,etj.
  Keto shtete asnjehere ne historine e kobit shqipar nuk na kane dashur,kurre,aq sa po te mos ishte amerika dhe presidenti amerikan,qe kundershtoi ndarjen e coptimin e keti vendi sot nuk do kishte shqiptare dhe shqiperi.
  Sot Gjermania dhe Amerika mund te na ndihmoje.KURVA E VJETER INGLIZE,DO MBETET E TILLE ASHTU SI KANE PARASHIKUAR ATA QE VUAJTEN POSHTERSITE E KETIJ SHTETI DUKE I DHENE DAMKEN,PER GJITHE PASARDHESIT.

  Reply to this comment
 36. amant October 16, 12:50

  Ky manalli francez, Mishel Platinia shkon aq poshte sa citon vetem presidentin serb Nikoliç. Nuk ka as gjykim te vetin te pavarur, por as edhe personalitet e stof drejtuiese te nje organi te larte sportiv qe presupozon ” qeverine ” sportive te Europes. Nuk ka faj… i biri i nje muratori nga Sent Etieni qe mendjen e ka vetem ne kembe.Shkurt; k…qe

  Reply to this comment
 37. Red October 16, 13:01

  Po more Platini po te kishte bombe? Pyetje me vend po kush e ngriti more zoteri? kete pyetje pse nuk na jep pergjigjie as ti as UEFA jote? Doni te denoni Shqiperine se erdhi nje Dron qe nuk dihet nga ishte. Nje sqarim per kete zoterine. Ne cdo kufi shteteror Policia Serbe nuk ka lene askend me pasaporte shqiptare te hyj (per kujtese ate Kosovare nuk e njeh). Shqipetaret kane ardhur me nje delegacion te zyrtarizuar me emra dhe mbiemra (te cilet jane kontrolluar te gjithe nje per nje madje dhe jane mbajtur ne kufi pse kishin veshur bluze dhe patallona te kuqe. Po sikur ai dron te kishte flamurin Serb cfare do te ndodhte zoteri? Po sikur ai Dron te kishte arme dhe te vriste nje lojtar Shqipetar cfare do beje ti zoteri? Po sikur Droni te jete ngritur nga tifozete Cervena Zvesda qe nuk i le ne stadium? Po Ivani i tmerrshem cdonte ne fushe? Po je nje legen dhe asgje me shume ti dhe Europa jote Kurve plak

  Reply to this comment
 38. lavdosh October 16, 16:30

  Bastard,
  vas te faire chier son of the bitch.
  Espere d’obtenir les votes des Albanais pour ta reelection au futur.
  Corrompu (Qatar,Serbi)

  Reply to this comment
 39. Arben October 16, 16:54

  PO SIKUR TI O BYTHMUT, TE KISHE ZBATUAR RREGULLOREN E TE MOS LEJOJE QE EKIPET TE ISHIN NE NJE GRUP, NE VEND TE ZBATOJE URDHRIN POLITIK TE MERKEL?????!!!!!!

  JE PER TU PUSHUAR NGA PUNA, PASI ESHTE DESHTIMI YT DHE I UEFA-S QE PERFAQESON

  SIDOQOFTE O BYTHMUT, GJYKIMI PAS NGJARJES BEHET MBI FAKTET QE KANE NDODHUR DHE JO MBI “PO SIKUR”

  KETE GJE BESOJ TE KANE MESUAR NE KLASE TE 4-RT FILLORE

  Reply to this comment
 40. myftar vl October 16, 17:42

  O platini kurva, po të kishte droni bombë do tja fusnim gopit të gruas tënde. se nuk i dalin zezakët që e shkerdhejne, o Gay ,filoserb.

  Reply to this comment
 41. I.Troplini October 16, 17:51

  Po sikur UEFA apo FIFA te kishin njerez te pergjegjshem si funksionare dhe jo vetem njerez te dyshuar dhe te perfolur per korrupsion?
  Po sikur keta funksionare, ne vend qe te folin rroma per toma dhe te filozofojne dhe supozojne,,,,,te merreshin me analizen e fakteve dhe me ate qe krim shteteror qe ndodhi ne ate palo stadium. Jeta e lojtareve shqiptare, shendeti i tyre ishte ne rrezik,,,,por Michel Platini e ka me te lehte te merret me mustaqet e Celos sesa me te verteten.
  Vazhdo te mbrosh serbet Zoteri. E kane bere francezet ne shekuj, por pa sukses.!!

  Reply to this comment
 42. arif October 16, 18:35

  Jo Platino! Do qe mire fruaja jote atje ne beograde,jo boba e syve te tu,qe te placin

  Reply to this comment
 43. Rajmonda October 16, 19:54

  Ik ore idiot.Po sikur te kishte bombe?As nuk mund te imagjinohet kjo hipoteze, kur ne fushe ishin dhe lojtaret shqiptare.

  Reply to this comment
 44. Mark uk October 16, 20:02

  Kjo mendoj une ka dy kuptime.Po mendoj se ma teper e ka me serbet.Ku eshte siguria qe ka per detyr cdo qeveri ne bote.Ktu e ka pas fjalen Platinia e jo se mund te bejn shqiptart te tilla gjera.Vertet shqiptart nuk i don as nje vend Europin.Politikanet flasin per Europe e zemren e kan ne Turqi.Pse nuk e terheq PS Shqiperin nga konferenca islamike sic hoqi 28 nendorin si festa e clirimit.

  Reply to this comment
 45. 888 October 16, 20:43

  po sikur stoli te ishte thike o Shele pllatini

  Reply to this comment
 46. Genci October 16, 21:01

  Po sikur ti zoti Platini te ishe ne vend te lojtareve shqiptare dhe te te kishin trajtuar ashtu me sharje,kerkcenime dhe rahje, cfare do te thoje zotrote?
  Ore mos na nxir sllogane= jo racizmit- dhe tani racizmin me te eger dhe me te dhunshem mundohesh ta mbrosh.
  Nese do ta mbrosh vertet, mos dil me ne skene se do te jesh njeriu me qesharak ne bote.

  Reply to this comment
 47. Genci October 16, 21:05

  O Platin! je platin ,apo alumin?
  Mos na u perdridh si ato kurvat,por qendro burre dhe ke rastin te tregosh qe vertet je per luften kunder racizmit.
  Sot qendrimi yt, ose te vlereson ose te shperfytyron dhe te cvlereson.
  Neser mos dil ne skenen publike,sepse do te te perqeshin te gjithe.

  Reply to this comment
 48. adriatik xhafa October 16, 21:05

  po mire s,pltini ne cna hyne ne pune flamuri ungrite apo u ule ne shqiptaret as na shkonte ndermend ta benim kete veprim ku egjen te drejten ti tena akuzosh prandaj ne kemi ardhur per futbool apo per flamur ne ne shqiperi kemi qene tere jeten me flamur kombetare dhe sna ka munguar flamuri prandaj ne vajtem pa tifoza pa asnji me ndim te keqe vajte per barazim ose fitore ata qe engriten ilumte kosovareve se emeritonin po ne pse na fute ne mese se sja ukemi borxhe qe te na rihni lojtaret ne mes te fushes po provoje nji here veten tende te jesh mes ketyre situatave ke qene futbollist ikmore bythqire palaco na tregoke bomben ik more plere ne te vrasim perballe jo prapa shpine ta dishe mire te rofte qe je president ififes

  Reply to this comment
 49. Darius October 16, 23:08

  UEFA ka përzgjedhur grupin i cili do të shqyrtëjë ngjarjet e Beogradit gjatë ndeshjes Serbi – Shqipëri e vlefshme për eleminatoret e europianit “Francë 2016″. Kreu i Departamentit të Disiplinës në UEFA Emilio Garcia i ka dërguar një letër Federatës Serbe dhe asaj Shqiptare ku i thotë se procedurat kanë filluar dhe ata presin prova dhe materiale deri në datën 22 tetor pasi në 23 meret vendimi.
  Serbia do të procedohet për Organizim të mangët të një ndeshje futbolli, Fishakzjarrë të ndezur në stadium, Prani të flakëhedhësve, Turmë e rrëmujshme, Zaptim fushe nga tifozët dhe Përdorim i lazerit.
  Ndërsa Shqipëria nga ana tjetër do të procedohet për Refuzim kthimi në fushë dhe Ekspozim të një baneri të paligjshëm.
  Komiteti disiplinor përbëhet nga Kryetar, Tomas Partl (Austri) dhe anëtarë Jacques Antenen (Zvicër), Sandor Stock (Hungari), Thomas Hea (Andorra), Jim STJERNE Hansen (Danimarkë), Hans Lorenz (Gjermani), Rudolf Repka (Republika Çeke) , James Shaw (Irlanda e Veriut) dhe Joel Wolff (Luksemburg).

  Janë bërë sot të ditura edhe 12 pikat ku Federata Shqiptare e Futbollit mbështetet për vendosur drejtësinë në vend, ose më saktë për të marrë 3 pikët në tavolinë.
  1. Janë hedhur gurë në drejtim ët autobusit që po transportonte kombëtaren shqiptare në stadium.
  2. Në stadium, përpara se skuadra të dilte në nxemje një copë betoni ka goditur zyrtarë të lartë të federatës shqiptare, prova zotërohet nga delegati i UEFA-s.
  3. Në çdo moment kur lojtarët shqiptarë dilnin nga fusha shoqëroheshin me një rritim agresiv nga shkallët e stadiumit.
  4. Pas nxemjes, lojtarët u goditën me një breshëri monedhash, çakmakësh dhe sendesh të tjera ndërkohë që largoheshin nga fusha.
  5. Gjatë gjithë nxemjes, lojtarët shqiptarë u shoqëruan nga kori i 30.000 të pranishmëve të cilët brohorisnin “ vritini shqiptarët” ose vdekje për shqiptarët.
  6. Tifozë të shumtë qëndronin mbi kangjella të pa shqetësuar nga forcat e policisë.
  7. Përpara se të ekzekutoheshin himnet kombëtare banda muzikore luajti një marsh nacionalist i cili nuk ishte pjesë e programit duke i dhënë udhë një shpërthimi nacionalist në stadium.
  8. Himni shqiptar vërshëllehet në masë duke u bërë i padëgjueshëm për të pranishmit në tribuna dhe ata që e ndiqnin nga ekrani.
  9. Në fushë janë hedhur gurë, sende të forta, çakmakë dhe fishekzjarrë, të cilat kanë ndikuar për keq në atmosferën e lojës dhe janë evidentuar nga pamjet filmike. Tre lojtarët që dolën në nxjemje, pas fillimit të ndeshjes u goditën me sende të forta aq, sa zyrtarët e ndeshjes u detyruan që të ndërronin pozicionin e zhvillimit të saj.
  10. Huliganë hyn në fushën e lojës duke goditur me karrige, grushta e shkelma futbollistët e kombëtares shqiptare, ndërsa më pas lojtarët u goditën edhe nga forca të sigurisë në stadium.
  11. Gjate rrugës që të çon nën tunelin e dhomave të zhveshjes, futbollistët shqiptarë, janë goditur vazhdimisht nga tifozë, forca të sigurisë në stadium dhe policë.
  12. Gjithashtu, para se futbollistët shqiptarë të lejoheshin të dilnin nga stadiumi, me urdhër të Prokurorit te Beogradit (sipas deklaratës së policisë), i gjithë stafi dhe lojtarët e ekipit kombëtar u kontrolluan fizikisht një për një, së bashku me sendet personale.

  Reply to this comment
 50. arif October 17, 00:17

  Ik o idiot se ke qe futbollist i mire sdo te thote te jeshe dhe burre i mire. Ti me vota te blera je aty,dhe i blere do jeshe ne ate detyre deri ne fund

  Reply to this comment
 51. lutfi October 17, 02:09

  Filo-Serbi miku i Karadzicit te fedederates serbe foli.

  Reply to this comment
 52. aqo October 17, 04:30

  ehe …..paska pjerdhur nga mendja Misheli……duhet te merret mjekesia me te.

  Reply to this comment
 53. leonida loyi October 17, 08:15

  Platinit te kujtohet kush te perdhunoi gru….TE fala XHENTILES … Bomben qe ti imagjinon e do ne ta futesh ne prapanice se prapanice je

  Reply to this comment
 54. Meti October 17, 09:30

  As flamur nuk ishte sepse qe te jete i tille duhet te jete zyrtar. Vetem nje i pacipe dhe driteshkurter, shkurt vetem nje idiot mund te eci ne jete me supozime dhe aq me teper nje njeri si ky Platini qe perfaqeson nje institucion serioz se kjo kthehet ne qesharake.

  Reply to this comment
 55. ARDI October 17, 10:47

  O Platini edhe pse don ti dhe Don Blater qe Shqiperia te mos vije ne France ne do vime dhe me te njejtin Flamur Etnik ne stadiumet tuaja,o plehra e mercenare te shitur te paraja .E dinit mire dhe e mesuat me prova qe shqiptaret e ndershem nuk bejne pazar me nderin e kombit prandaj nuk ju intereson shqiperia ne finale .Bravo 11 Herojte e kombetares i treguat botes se sa te forte e sa shume jemi kur jemi te bashkuar .

  Reply to this comment
 56. Aliu nga Selenic October 17, 10:48

  Platini munde te krahasohet pa medyshje nje Zelulli i Evropes. Besoi te gjith e dijen perrallen e Zelluruve. Keshtu po ben edhe Platini. Platini edhe perse i eshte perkthyer ngjarje ne stadiomin e Beugradit ai p[erseri kerkon te ece si zelullu.
  Zelullit i refuzioi Evropa ndersa ata festoni se i kishte pranuar Evropa.
  Keshtu po ben Platini. Serbia thyen c`do rregukll kombetare nderkombetar me thirrje rreciste te pa meshirshme dhe vershen ne fushen e lojes ,ndersa Zelullui i Evropes Platini vazhdon te denoj viktimebn qe jen lojtare shqiptare.
  Flamur me paltronin akom nuk duhet pore me siguri qe e ka hjedhur serbia , keta vazhdojn te denojn shqiperine.!

  Reply to this comment
 57. shqip October 17, 12:32

  shume francez jane ne sherbim te UDB-se.
  edhe ky lojtari i madh.por njeri i vogel eshte provokues sa 32000 tifot serb
  sepse ju si UEFA
  jeni bere me ose pa dashje ortak me ta.
  Po sikur te luante franca,dhe ju te ishit prezent ne ate kombetare dhe tju fershellehej hymni juaj kombetar,cfare do komentonit o platini.
  jeni qesharak ,se keni frike.
  do jeni deshmimtar se po qe se do mbani anen e sebit, do ti shikoni ne ndeshjet e tjera me
  PORTUGALINE
  DANIMARKEN..
  e tha RONALDO
  koha do ju tregoje,se sa te turpshem jane ata kur te djegin edhe flamurin francez.

  Reply to this comment
 58. DRENICA E KUQE October 18, 09:53

  Keshtu mund te vendos vetem UEFA serbe! Çdo vendim jashte atij zyrtar, 3:0 ne favor te Shqiperise, eshte shkelje brutale e ligjeve dhe rregullave te UEFA. Mos kane fole gje me Maja Kocijancicin keta serbet e UEFA?… Nuk besojme qe Platini ta poshteroje Marsejezen franceze!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 59. Horri i Bulevardit October 18, 13:00

  Platini mund te mundohet te ndikoje ne dobi te serbeve, kjo per shkak, se Franca ka qene nga te paktat vende perendimore, qe para 90-tes, kishte akses ne lindjen komuniste, si ne ekonomi e politike.
  Por ne qofte se UEFA e kryesuar nga Platini, denon Shqiperine, ju siguroj se Platinise dhe shume zyrtareve ne UEFA, do te japin doreheqje, nga presioni, qe do te vije me pas.
  Anglia, Gjermani, Italia dhe vendet Skandinave, si sponzoret kryesore te UEFA-s, sdo te lejojne Platinine dhe filoserbet ne UEFA, te japin padrejtesi.
  Shqiperia merr tre piket, fakte qe ate parrulle, se eshte bere nga shqiptaret, nuk ka, atehere ke do denojne Platinija me shoke?

  Reply to this comment
  • Lleshi October 18, 16:21

   Ishalla ke te drejte Horro , por une jam i bindur se gabohesh ! Asgje s’ka ndryshuar ne Europe ! Eshte po ajo qe ka qene ! Europa ka qene eshte dhe deri sa te kete kete forme , do te mbetet antishqiptare ! Kjo nuk do te thote qe te tjeret jane miq ! Aleate te saj jane te gjithe qe na rrine rrotull sipas pikave te horzontit !

   E vetmja “e mire” qe rezulton prej kesaj , eshte lajmi se shqiptaret (edhe ne kete gjendje mizerje ku jane katandisur) , perbejne nje FORCE REALE TE MADHE , sa per t’i mundur ata ka nevoje per aleanca ku marrin pjese shtetet me te fuqishme te Botes (Europa , Rusi ) si dhe langot e Botes , serbi , greku , turku edhe Maqedonsi (Ha…ha..ha..) ! Po te shkojme edhe ca me tutje gjejme edhe Cifutet qe nuk zoterojne vetem nje vend !

   Fara jone pret Diellin te linde , qe te leshoje syth ! Sa te jete erresire nuk ka shance te mbije , madje po bejne gjithe perpjekjet te kalbet qe te mos mbije kurre !

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit October 18, 16:34

    Ju kuptoj zoti Lleshi ne shqetesimin tuaj, por situata ka ndryshuar, ku pjese e BE-se, jane edhe shtete, qe kane konflikte te vazhdueshme me Serbine, sic jane Slloveni, Kroaci, Hungari, qe kane mbeshtetjen maksimale nga Gjermania.
    Shto ketu edhe afrimitetin shume te ngushte te Serbise me Rusine, qe duket hapur se Serbija e ka bere zgjidhjen e saj, do te jete lindore ne krah te Rusise.
    Shqetesimi i Platinise eshte, se sa force do te kete, qe Serbise tja u lehtesoje denimin, duke e barazuar me Shqiperine.

    Reply to this comment
 60. astrit October 18, 19:01

  Te lumte pena o Bedri. Nese do te kishe mundesi (une do te kontribuoja modestisht) qe kete artikull bashke me karikaturen dhe komentet e e mesiperme, t’i perktheje frengjisht dhe t’ja dergoje me zarf ne zyre Platinise.

  Reply to this comment
 61. arif October 19, 01:35

  Po kur ke Duken president ca te bejm ne dhe Platinia.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*