PS: Administrata e dështuar e Berishës, strehë për të paaftë si Muli e Nardi

Redaksia Online May 5, 2013 11:33

PS: Administrata e dështuar e Berishës, strehë për të paaftë si Muli e Nardi

Qeveria e Berishës ka dështuar me administratën publike. Me ardhjen në pushtet, Berisha kishte premtuar një administratë të vogël dhe eficiente, por sot situata në këtë sektor është alarmante. Anëtarja e Kryesisë dhe kandidate për deputete të PS, Lindita Nikolla, tha sot në një konferencë shtypi se Berisha nuk mbajti premtimin për reduktimin e administratës me 10 për qind dhe të shpenzimeve administrative me 25 për qind, por e vetmja gjë që bëri ishte hedhja në rrugë e profesionistëve dhe ekspertëve, për t’i zëvendësuar me me militantë partiakë, që vegjetojnë për tu aktivizuar në periudha fushatash elektorale. “Sali Berisha premtoi se do të ngrinte Universitetin e Administratës Publike, por nuk e bëri. Ose gënjeu që në fillim, ose rrugës kuptoi se mes një administrate të dobët, shumë ministra (si Muli) e zëvendësministra (si Nardi) do binin më pak në sy. Administrata e Berishës sot jo vetëm që është e paaftë, por është edhe më e korruptuara! Përveç Partisë Socialiste, këtë po e denoncojnë tashmë me shqetësim të gjithë, brenda e jashtë vendit. Qytetarët në masë absolute shprehin shqetësim kryesor korrupsionin. Raporti i Komisionit Europian e ka vënë si kusht prioritar progresin në luftën kundër korrupsionit; raporti i departamentit të shtetit shprehet me shqetësim se korrupsioni ka kapluar çdo qelizë të institucioneve publike; dhe notën finale na e dha Raporti i Transparencës Ndërkombëtare duke na renditur si qeverinë më të korruptuar në Evropë e ndër më të korruptuarat në botë. Ky raport e rendit Shqipërinë në vendin e 113, në të njëjtin vend me Etiopinë, Guatemalën. Nigerin dhe Timor-Leste”, tha Nikolla.

Ajo nënvizoi shkeljet e panumërta dhe rastet e abuzimit me detyrën, të cilat bëhen në kurriz të taksabaguesve shqiptarë. “Çdo vit, Kontrolli i Lartë i Shtetit raporton se miliona euro dëme i shkaktohen buxhetit të shtetit si rrjedhojë e shkeljeve ligjore dhe abuzimit me detyrën. Të gjitha rekomandimet e raportit për masat që duheshin marrë ndaj abuzuesve me paratë e qytetarëve shqiptarë, janë injoruar. Miliona euro në vit të çuara dëm; në vend që të shkonin për një shkollë më shumë, një spital më shumë, një rrugë më shumë, qindra familje më pak të varfër. Administrata e Sali Berishës, përveç se e paaftë dhe e korruptuar, për fat të keq nuk arriti të ishte as e vogël. Zvogëloi numrin e ministrive, por katërfishoi numrin e zëvendësministrave. Gjeti një administratë me 119 mijë të punësuar buxhetorë, dhe po e lë me mbi 128mijë. Pra gati 10.000 më shumë militant të PD që presin urdhrin politik të radhës”.

Kandidatja për deputete e PS-së tha më etj se pas 23 qershorit, kjo parti do ta shndërrojë administratën në një strukturë të aftë profesionalisht dhe të përgjegjshme, duke u ndarë një herë e mirë nga praktikat e mobilizimit partiak, nepotik e klientelist.

“Do të krijojmë regjistrin e burimeve njerëzore të të gjithë personave të kualifikuar brenda dhe jashtë vendit. Do të aplikojmë të gjitha parimet e menaxhimit të burimeve njerëzore, ku çdokush të mund të kontribuojë sipas aftësisë. Do të ndryshojmë rrënjësisht procedurat e përzgjedhjes dhe promovimit të nëpunësve publikë, si e vetmja mundësi për të garantuar qëndrueshmërinë dhe përgjegjshmërinë e administratës publike. Do të garantojmë transparencën e veprimtarisë së administratës publike si dhe përsosjen e marrëdhënies me qytetarin përmes dhënies së pandërprerë të informacionit dhe publikimit të tij”, tha Nikolla.

Redaksia Online May 5, 2013 11:33
Komento

46 Komente

 1. mola May 5, 11:43

  e verteta eshte se injoranca po udheheq si mos me keq e nevoja per ndryshim e mireqeverisje eshte e domosdoshme. Ska me kohe per te humbur e besoj se kete here te gjithe do cohemi masivisht per te votuar anti berishe e anti injorance.

  Reply to this comment
  • tafaruci May 5, 12:41

   hahaha MUL NOKA DHE NARD NDOKA…A MUND TE GJEHESHIN DY IDIOT ME TE LEZETSHEM POR AQ SA EDHE TE RREZIKSHEM?
   PAAFTESIA E TYRE ESHTE POTHUAJ LEGJENDARE…INJORANCA E TYRE I KALON KUFINJTE E IMAGJINATES DHE ZHYL VERNI KAM PERSHTYPJEN MUND TE BENTE NJE LIBER : 2000 LEGA NEN INJORANCEN E N.N E F.N!

   Reply to this comment
  • BESMIRI May 5, 15:10

   Administrata e Saliut eshte e paafte, administrata e Saliut ka falimentuar, duhet nje ndryshim rrenjesor mbas 23 qershorit per administraten.

   Reply to this comment
 2. Nora May 5, 11:44

  Tmerr jane. Shteti i kapur nga budallalleku e krimi. Eshte vertete imediate qe te behet nje rotacion e kemi fatin e mire qe PS ka nje program qe jep shprese e jete per te gjithe. Tabloja e tanishme eshte e zeze e kete duhet ta ndryshojme me 23 qershor

  Reply to this comment
 3. arsi May 5, 11:49

  Injoranca e kesaj qeverie duket qarte qe ne injorantet dhe te paaftet qe ka mbledhur rreth vetes….eshte koha per Rilindje dhe 23 qershori do ta sjell ate.

  Reply to this comment
 4. arsi May 5, 11:50

  Berisha ka bledhur rreht vetes ministra dhe zevendesministra deshtake, qe e zhyten vendin ne nje gjendje krize ekonomike dhe mngese te drejtesis.

  Reply to this comment
 5. klaus May 5, 11:51

  Duhet Rilindje per ti thene ndal deshtimeve te metejshme te qeveris Berisha…duhet rilindje per te rindertuar shtetin e se derejtes dhe te barazis perpara ligjit..duhet Rilindje per te nxjerr vendin nga kriza.

  Reply to this comment
 6. REI May 5, 11:57

  Berisha qe ka folur per universitetin e administrates publike..dhe ne ralitet na tregoi deshtimin dhe paaftesine e qeverisjes…te paaftet qe kane zene vend ne administraten publike…Ky eshte realiteti i hidhur i shpieris sot si pasoj e keqeverisjes Berisha

  Reply to this comment
 7. REI May 5, 11:58

  Administrata e Berishes, eshte aministrata e shkeljes se ligjeve te vendit per intereat personale te zyrtareve te shtetit…I duhet dhene fund menjeher kesaj gjendje……RILINDJE

  Reply to this comment
 8. mitro May 5, 12:10

  Te paafte Nul Moka dhe Nard Noka ? E pamundur,ata jane krere te qeverise qe i rezistoi krizes me mire se Gjermania,ajo qe me programin e saj ka realizuar rritjen e trete me te larte ne bote,qe ka rritur te ardhurat e shqiptareve ne menyre te tille qe shumica e tyre rrojne duke shitur skrap te vjedhur.Si ka mundesi ne nje qeveri te drejtuar nga nje njeri i semure psiqik te gjesh njerez normale ministra,me e mira eshte te gjesh rufjane qe shfrytezojne dobesite e saj per te vjedhur,pjesa tjetr jane by..lepires te paafte ,si ata me siper.

  Reply to this comment
 9. klaus May 5, 12:11

  Injoranca ka pushtuar administraten, njerzit e paafte i gjen ne zyra te larta shteterore sepse jane militante te PD, ndersa njerzit e thjeshte, por me ide progresive, vizion e vullnet sot enden rrugeve te papune sepse nuk i plotesojne kriteret e Berishes per te qene ne pune.

  Reply to this comment
 10. klaus May 5, 12:12

  Eshte nje gjendje skandaloze ne administraten publike, politikat e punesimit te Berishes vazhdojne ti gjejne njrzve pune dhe jo punes njerez…Kjo gjendje duhet ndryshuar dhe per ndryshimin na duhet Rilindje………

  Reply to this comment
 11. Klara May 5, 12:15

  Nje administrate e kapur per fyti nga pushteti, e uzurpuar nga njerez te paafte me diploma te universiteteve private, pashmangshmerisht do te sjelle deshtime te njepasnjeshme…

  Reply to this comment
 12. tea May 5, 12:16

  I duhet dhene fund punesimit klientelist e nepotik ne adrministrate publike…i duhet thene mjaft shkeljes se ligjeve si nga paaftesia ashtu edhe nga qellimi i perfitimeve personale…e per kete duhet Rilindje

  Reply to this comment
 13. kevi May 5, 12:33

  Shqiptaret dhe te rinjet kane nevoje per me shume punesim, nje punesim te ndershem ne baze te meritokracis dhe jo ne baze te lekut dhe militantizmit…dhe kete praktike te drejte punesimi do ta gjejme vetem nen qeverisjen e PS…Rilindje

  Reply to this comment
 14. Rilindasi May 5, 13:31

  Nuk ke ca pret nga ta. Dita dites jane degraduar deri ne ate pike sa nuk din cbejn. Imagjinoni kengetaren qe “vdes per Sali Berishen” drejtore ne Ministri te Brendeshme. E pikerisht aty ne ate drejtori qe duhet te jete me e Depolitizuar se gjithe te tjerat!. Ndaj duhet Rilindje!

  Reply to this comment
 15. Luisida May 5, 14:25

  Sikurse dihet kjo nuk Eshte administra edhe ato nuk Jane Zyra administrave …. Ne sy te atyreve qe kuptojne e shikojne me sy e tyre ……qe saliu thot administrate nuk Eshte gee tjeter vecse nje grup njerzish te terbuar si hiena edhe ujqer nje dokumet per te shfrytezuar per te perfituar nje shume parash dye duke shitur dinnjitetit e tyre duke shfrytezuar administraten e ashtuquahtur nga saliakracia

  Reply to this comment
 16. kevi May 5, 14:41

  ADMINISTRATA E BERISHES ESHTE STRE E TE PAAFTEVE, E KRIMINELEVE, E HAJDUTEVE, E SHKELESVE TE LIGJIT. NE DUHET TI THEMI SHPORRU KESAJ ADMINISTRATE QE I ROPI SHQIPTARET DUKE U MARE RYSHFETE TE MAJME NE KEMBIM TE SHERBIMEVE TE SAJ.

  Reply to this comment
 17. brukli May 5, 14:42

  Ne shqiperi administrata eshte krhyer ne zyra te pavlera qe kentrollohen nga pushteti korruptiv i Sali Berishes…mjaft me, shqiptaret duan Rilindje.

  Reply to this comment
 18. Frank Podmore May 5, 15:18

  Militantizmi ne administrate eshte nje nga plaget me te medha qe Berisha i ka shkaktuar ketij vendi. Injorante, pa edukim formal, thjesht se kane hedhur molotov kundra kundershtareve politik, kjo Gestapo berishiane eshte bere terror ne administraten publike ku ka ne dore listat e te gjithe te punesuarve dhe i ben presion me buken e gojes per voten ndaj Berishes. Fanatik, te pa edukuar, te piste (fizikisht dhe moralisht) keta persona duhet te zhduken qe javen e pare te ardhjes ne pushtet te PS. Keta persona kane mbjellur faren e injorances dhe korrupsionit ne cdo dikaster ne menyre kapilare aq sa edhe per te qene pastruese apo shofer duhet te jesh i PD. Te njohur per babezine e tyre, kjo kaste njerezish eshte motorri i vertete i korrupsionit ne Shqiperi, dhe baza e asajt qe me te drejte Edi Rama e quan si “Sistemi”.

  Reply to this comment
 19. gega May 5, 16:17

  KJO ADMINISTRATE E DESHTUAR KA NJEREZ NEPER MINISTRI DHE ADMINISTRATEN E PERGJITHSHME FSHATARE E TE PASHKOLLE SI NULI DHE NARDI TE PAPRANUESHME E FYESE PER CDO SHQIPTARE

  Reply to this comment
 20. ergi May 5, 16:17

  QE NGA 2005 E DERI SOT NE ADMINISTRATEN PUBLIKE JANE FUTUR VETEM FAMILJARE E TE GJITHE ME LIDHJE NEPOTIKE ME KETE PUSHTE DHE SKA PASUR NJE EPRSON QE ESHTE FUTUR PREJ MERITES AP VLERESIMIT APO KANDIDIMIT NNE VENDE TE LIRA PUBLIKE PUNE

  Reply to this comment
 21. endri May 5, 16:18

  NE KETE ADMINISTRATE NE CDO QYTET BEHET TENDER SE KUSH DO FUTET NE PUNE DHE TENDERI ESHTEN SE KUSH OFRON ME SHUME PER NJE POZICION PUNE DHE NORMALE DUHET TE KETE LIDHJE DHE MILITANT I PADISKUTUAR I PARTISE SHTET

  Reply to this comment
 22. evi May 5, 16:18

  NEPOTIZMI KA PERFSHIRE GJITHE KETE ADMINISTRATE TE TURPSHME DHE TE SHTHURUR KU NUK E MER VESH I PARI TE DYTIN SEPSE NUK FUNKSIONON HIERARKIA POR FUNKSIONON VETEM NEPOTIZMI DHE KUSH ESHTE ME PRANE QEVERISE DHE APRTISE

  Reply to this comment
 23. gjergji May 5, 16:19

  NUK LA ASNJE EKSPERT APO NDONJE NJERI QE ME TE VERTE E MERITON POZICIONIN QE KA NE ADMINISTRATEN SHTETERORE QE KA KRIJUAR BERISHA,KJO E BEN ME TE NEVOJSHME ROTACIONIN DHE RILINDJEN E VENDIT NE 23 QERSHOR

  Reply to this comment
 24. ervin May 5, 16:19

  PER NJE VEND PUNE NE KETE ADMINISTRATE BEHET PAZARE TE TURPSHEM DHE TRILLE TE SHPIFURA NEPOTIKE CKA E KA SHENDERRUAR ATE NE NJE ZALLAMAHI TE NEVERITSHME PER CDO SHQIPTAR QE NDESHET ME TE APO QE LUFTON PER NJE VEND TE LIRE PUNE

  Reply to this comment
 25. eri May 5, 16:19

  PO NDESHEMI ME NJE ADMINISTRATE TE PA DENJE PER SHQIPTARET TE PA DENJE PER NAG MENYRA SESI JANE ZGJEDHUR DHE NGA MENYRA SESI KANE FITUAR VENDIN E PUNES DHE KJO E BEN IMEDIATE ROTACIONIN DHE LARGIMIN E BERISHES

  Reply to this comment
 26. gridi May 5, 16:20

  ESHTE KTHYER ADMINISTRATA E SHTETIT NE NJE STREHE TE MILITANTEVE TE PARTISE DEMOKRATIKE KU ASNJE NJERI TJETER NUK KA MUNDESI TE KONKUROJE PER NJE VEND PUNE PA PARAQITUR TESEREN E PARTISE DHE KONTRIBUTIN QE KA DHENE ATY

  Reply to this comment
 27. gerti May 5, 16:20

  KJO ADMINISTRATE APS 23 QERSHORIT MERITON NJE SHKUNDJE MERITON TE KTHEHET NE ADMINISTRATE ME VLERA KU TE GJITHE SHQIPATRET KONKUROJNE NDERSHEM PER NJE VEND PUNE DHE MBETEN TE KENAQUR TE GJITHE SHQIPTARET QE NDESHEN ME TA CDO DITE

  Reply to this comment
 28. geri May 5, 16:20

  TE GJITHE SHQIPTARET E INDINJUAR NGA KJO ADMINISTRATE FAMILJARE E PARTIAKE QE SKANE HAPSIRA PER NEJ VEND PUNE APO PERBUZEN VETEM PER NJE LETER ZYRTARE QE SHKOJEN TA MARRIN APO NDESHEM CDO DITE ME KORRUPSIONIN ATY DUHET TE VOTYOJNE NE 2 QERSHOR RILINDJEN SI E VETMJA ZGJIDHJE

  Reply to this comment
 29. fabiola May 5, 17:11

  Ju nuk keni se cfare te thoni , dhe shpifni gjera te pa verteta! Ne rradhe te pare, ju jeni te deshruar !

  Reply to this comment
 30. bledi May 5, 17:19

  shum gjynaf qe nuk merrni fare vesh nga politika PS

  Reply to this comment
 31. edi May 5, 17:20

  ju i keni rene kot ne qafe politikes PS

  Reply to this comment
 32. Xhesi May 5, 17:26

  e gjithe administrata dhe te gjithe insitucionet shteterore jane te mbushur me njerez te punesuar qe jane te gjithe pa kualifikimet dhe diplomat e nevojshme,por jane thjesht militante te PD …nga kjo vjen edhe paaftesia e njerezve te berishes

  Reply to this comment
 33. sara May 5, 17:26

  nga keta njerez te vjen turp qe jane shqipetare e jo me ti kesh ne kabinetin tend qeveritar e te perfaqesosh shqiperine me ta

  Reply to this comment
 34. sara May 5, 17:28

  administrata e saliut normale qe jane te gjithe te deshtuar e te paafte,se saliu nuk i ka marre aty per te punuar fort dhe per te nxjerre vendin nga kriza po i ka marre per ta ndihmuar si te vjedhi sa me shume para nga populli…se gje tjeter nuk dine te bejne

  Reply to this comment
 35. gesi May 5, 17:55

  berisha po vazhdoni aq mire ,saqe po te vazhdoni keshtu PS nuk do e shohi ndonjehere pushtetin

  Reply to this comment
 36. arbri May 5, 18:41

  JU jeni te deshtuar, jo administrata e Berishes!

  Reply to this comment
 37. brukli May 5, 19:35

  Me 23 Qershore do te mare fund administrata e deshtuar e Muleve dhe e Nuleve…do te nis te fryej nje ere e re per shqiptaret…do te nise te behet realitet endrra e shqiperis europiane…..RILINDJE

  Reply to this comment
 38. ARSI May 5, 19:38

  Do te votojm partin socialiste per ti kthyer shqiptareve shtetin e marre peng nga pushteti…Rilindje

  Reply to this comment
 39. Gentjani May 6, 14:18

  Ca prisni me shume nga nje administrate qe ben nje kengetare “16-vjecare”, Drejtoreshe!!! Kjo eshte administrata e sales, te gjithe te paaftit e PD jane futur ne administrate si shperblim per besnikerine e tyre

  Reply to this comment
 40. Juxhini May 6, 14:21

  Ska gje se edhe kjo administrate i ka ditet e numeruara sic i ka edhe kryeministri i rrotave te PD do largohet bashke me rrotat e tij nga pas. Fundi i sales eshte ne date 23 qeshor 2013

  Reply to this comment
 41. Keli May 6, 14:24

  Ne administrate eshte grumbulluar llumi i shqiperise, injorantet, te paaftet dhe te gjithe mediokret e kesaj shoqerie jane bashkuar ne administraten e saliut. Kjo administrate ka shkaktuar shtimin e burokracive dhe korrupsionit, per te marre nje flete te printuar me 1 firme te duhet 30 dite ne mos me shume. Ja administrata e berishes po pate lek dhe miq fiton po s’pate mik e hengre

  Reply to this comment
 42. Landi May 6, 14:29

  Sala malok pa shkolle eshte, ka bere nje lesh shkolle gjasme si doktor dhe doktor leshi ka qene gjithe jeten. Te mos flas per te tjeret qe ka marre neper ministri, ku shumica e tyre e kane marre shkollen “shkel e shko” dhe pjesa tjeter, ajo e dikastereve ka diplomat te blera me lek, nderkohe qe jane vete, me 4 klase shkoll fillore. Kjo eshte “mrekullia” qe premtoi sala.

  Reply to this comment
 43. Zefi May 6, 14:32

  Per aq kohe ta te kemi kryetar salen vetem injorante dhe idiote do kemi neper administratat tona dhe pastaj thone perse nuk funksionon administrata, SE ESHTE MBUSHUR ME PERSONA QE VETEM “RROFTE SALI BERISHA DINE TE THONE”. Ta zhdukim ne 23 qeshor kete administrate bashke me kryetarin e kesaj qeverie hajdutesh. Poshte sala, poshte PD.

  Reply to this comment
 44. Xeni May 6, 14:38

  Ne 23 qeshor do largohet administrata, populli eshte me PS. Saliu po skadon, cdo dite qe kalo aq me shume i afrohemi dates se skadences te sali berishes. RILINDJA eshte afer 23 qeshor do jete dita kur do zhdukim saliun dhe do rindertojme gjithcka qe ka shkaterruar sala me gjithe te paaftet e administrates se tij. FITORE per PS, RILINDJE per SHQIPTARET.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*