PS do sanksionojë në statut rikonfirmimin e kryetarit në rast fitimi të zgjedhjeve

October 24, 2015 16:31

PS do sanksionojë në statut rikonfirmimin e kryetarit në rast fitimi të zgjedhjeve

Partia Socialiste pritet të sanksionojnë në statut rikonfirmimin e mandatit të kryetarit në rast të fitimit të zgjedhjeve parlamentare.

Deputeti Bashkim Fino, anëtar i grupit të punës për ndryshimet në statut  thotë se statute i ri pritet t’i japë fund edhe debatit të hapur për mosmbajtjen e zgjedhjeve në parti në kushtet kur mandate zyrtar i Edi Ramës ka mbaruar, por ai u zgjodh kryeministër.

“Kjo është e lidhur në fund të fundit me statutin që kemi sot. Kemi një nen ku thuhet se kryetari i PS-së kur nuk fiton zgjedhjet automatikisht jep dorëheqjen, pse kur fiton zgjedhjet të mos i jepet mundësia që ai të vazhdojë të jetë kryetari I PS-së?!”, thotë Bashkim Fino për Ora News.

Fino, thotë se brenda pak kohësh, statuti do të konsultohet me bazën e partisë, për t’iu dërguar më tej Asamblesë Kombëtare dhe për t’u finalizuar në Kongresin e janarit.

October 24, 2015 16:31
Komento

9 Komente

 1. adeci October 24, 16:54

  E sakte!

  Reply to this comment
 2. 01 vlora October 24, 17:16

  Edhe nje herete saksionohet kush humbet te iki kjo eshte me e rendesishmja ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 3. andre October 24, 17:23

  Pse egziston, rron akoma PS-ja?
  Qe pas hypjes ne karrigen e kryeministrit te ish-kreut te PS, Edi Rama, nuk ka me Parti Socialiste. Ka vetem “Rilindas “. Neper karriget kane hipur vetem “Rilindas “-persona qe nuk kane qene te antaresuar, qe nuk figurojne si antare te PS, qe nuk e dine ku bie selia e PS. Ky eshte fakt.
  Po kush jane keta te vetquajtur rilindas?
  Ne perqindje me te madhe jane miqte e deputeteve, keta te fundit nen bekimin e Edi Rames jane shndruar ne ministra-pushtetare fuqiplote ne zonen qe u eshte caktuar te jene si “perfaqsues”.
  E ashtuquajtura meritokraci nuk egziston me. Ka vdekur bashke me PS-ne qe e lindi. Ne vend te meritokracise kemi deputetet, tani.
  Me duket se po luhet maskarada e rradhes e mashtruesve te shumices se qytetareve, e perfituesve prej votimit te kesaj shumice me 23 Qershor 2013.

  Reply to this comment
 4. metlaj October 24, 17:49

  Zoti fino juve e dini mire qe rama ka humbur disa here dhe se ka lene karriken por as duhet te saksionohet se ai edhe duhet mos te konkuroj si pothuajse ne gjithe boten ( tek neve shume politikane nuk kane norma morale qe me humbjen te bejne edhe doreheqje) por problemi se ne shqiperi i bije qe rotacioni te behet cdo 8 vjete dhe kryetari qe vjen pas tyre duhet te nderohet menjehere po keshtu nuk dote ishte llogjike qe ai qe vjen pas humbjes te qendroj 4 vjete dhe shikohet dinamika e progresit dhe vazhdimesin e tij ta percaktojne antaret e partise nje antare nje vote dhe jo kupollat Une do te propzoja ndarjen e partise ne dy pjese dhe keshtu qe te pjesshmet do te jene me pak te infektuara se e tera dhe pjesa e infektuare do te kete force shkateruese me te vogel dhe jete gjatesi me te vogel Kam respekt per ndeshmerin dhe inteligjencen e Z majko por do tme pelqente qe per mos ndalimin e te keqes se fundi duhet te beje ter pakten autokritik

  Reply to this comment
 5. Kris 1 October 24, 18:19

  Fino don qe te beje perandor te germadhes se partise socialiste Piktorin.Te legalizosh perseri Ramen eshte te legalizosh nje ndertim pa leje.Dhe Enveri I fitoi te gjithmone zgjedhjet.

  Reply to this comment
 6. info analitike October 24, 18:46

  Rama e ndjen se nga baza po pergatitet ti vije nje shkelm i forte prandaj po e blindon kolltukun e tij ne PS.

  Reply to this comment
 7. Z/Kallami October 24, 19:55

  Ne fakt Rama duhet te jipte doreheqjen nga kryetarlleku i PS kur humbi zgjedhjet.Por marifetzoj ekzistencen ne krye te PS.Ndersa kur fiton zgjedhjet asht e logjikshme se i takon cdo krytari te PS te rijet apo te rizgjidhet kryetar i PS sa here ka sukses ne fitoren e zgjedhjeve parlamentare.

  Reply to this comment
 8. era October 24, 21:32

  Shqiperia ne gremine keta zarbo bejne pazare

  Reply to this comment
 9. Luan Rukaj October 24, 21:53

  EKZISTON KRITIKA NË PS NGA DEPUTETËT PËR KREUN E PS Edi Ramën për heshtjen dhe dëmtimin e interesave kombëtare apo vetëm servilizëm dhe frikë ndaj kryetarit për ti emëruar në poste të pamerituara dhe për ti shkruajtur në listen e deputetëve?
  Kush ka më shumë vlerë për deputetët e PS interesat e popullit apo interesat e përfitimet personale emërimi në listën e deputetëve ?

  Çfarë i pengon deputetët e PS të dënojnë të kritikojnë kreun e PS për pazaret me Sali Berishën për heshtjen e interesave kombëtare apo vetëm servilizëm dhe frikë ndaj kryetarit që i vendos në listën e deputetëve?
  Cila është arsyeja që shkelet statuti i partisë ku shkruhet : Se kryetari i PS-së kur nuk fiton zgjedhjet automatikisht jep dorëheqjen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*