“Cakaj shumë shpejt në kabinet, për këtë u votuam në 2017”

January 16, 2019 18:05

“Cakaj shumë shpejt në kabinet, për këtë u votuam në 2017”

Kryetari i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla nga jashtë ambienteve të Kuvendit komentoi vendimin e opozitës për të braktisur sallën.

Ai u ndal edhe tek kandidatura e Gent Cakajt, për postin e ministrit të Jashtëm.

Sipas Ballës, Rama do të jetë në këtë post përkohësisht, deri në zgjidhjen e ngërçit sipas tij artificial, të krijuar nga presidenti Ilir Meta, duke ripropozuar kështu emrin e Cakajt.

Në hapsirën mes dy sesioneve parlamentare dhe kryeministri e ushtroi këtë të drejtë kushtetuese për të mos humbur më kohë. Është shumë e rëndësishme në këtë kontekst dhe neve në vjen keq që Presidenti nuk na bëri të mundur votimin e dekretit të ministrit të Jashtëm, Gent Cakaj, i cili meriton besimin tonë. Sapo Gjykata Kushteuese të zgjidhi këtë ngërç të shkaktuar nga presidenti do kemi mundësinë ta kemi Gent Cakaj në kabinetin tonë. Ndaj edhe kryeministri propozoi të jetë ministër i jashtëm sa të zgjidhet ngërçi artificial. Presidentit Meta në një tjetër legjislaturë i është besuar detyra e zv.kryeministrit dhe ministrit të jashtëm”, tha Balla.

Balla tha se vota e 2017 është dhënë për “bashkëqeverisje me njerëzit e zakonshëm”.

Vota e 25 qershorit ka qenë një votë historikë për vendin. Dhe ky mandat është historik për të çuar para reformat e Shqipërisë. Dhe vota e 2017 ka qenë një mandat për bashkëqeverisje me njerëzit e zakonshëm të këtij vendi. Kjo është një mundësi e mirë që të çojmë para reformën. Mandatet e ministrave s’janë çështje të kartave të partisë, por janë përgjegjësi për të çuar para këtë mandat. Ajo që doja të sqaroja me ju është se më vjen keq që opozita nuk di aspak të shfrytëzoje mekanizmat për debatin parlamentar dhe kontrollit parlamentar. Jemi të gatshëm kurdoherë që nesër nëse opozita depoziton një kërkesë për zhvillimin e një mocioni me debat. Pro duhet bërë me rregullore. Duan interpelancë me kryeministri? Po, ta bëjnë në bazë të rregullores. Sot duhet të miratonin edhe dekretin për ministrin e Jashtëm”, pohoi ai.

 

v.l/ Dita

January 16, 2019 18:05
Komento

25 Komente

 1. Fatos January 16, 18:23

  O trap

  Reply to this comment
  • Vlora1912 January 16, 19:25

   Shum e drejt Taulant Pallla…!!!

   Pikerisht per kete ju votuam ne Qershor 2017 qe:

   1- Te caktoni nje qeverri qe i ngjan me shum Haremit.

   2-Qe te zgjidhni Minister te Jashtem, ne nje periudhe Kritike, nje 27 vjecar pa asnje identitet politik, kulturor, shkencor…

   Nje minister i jashtem i cili, edhe pse ka studjuar jasht*, e flet Anglishten si ta ket bere shkollen ne Rrethinat e Beogradit apo Krushevacit..

   Nje minister te jashtem qe nuk e flet dot shqipen standarde..

   3-Ju votuam si te majt qe ta shnderronit Arsimin e Lart Publik ne Biznes privat te Naim Qilit- ..Edhe Eksremistet e Djatht nuk ndjekin keto politika Arsimore..

   4- Ju votuam qe ta Jepni Shqiperine ne Koncesioon nepermjet Gjetjes Fashistoide te PPP-ve…..

   5- Ju votuam o Palle qe te zhvasni 3 miliard euro per 120 km rruge, me nje mesatare ndertimi rreth 30 Milion euro per kilometer, ose 10 here me shtrenjt se ne BE…

   6- Ju votuam si te majte, qe ekonomine kombetare ta Dorzoni te Sali Berisha dhe Ilir Kryemadhi nepermjet Zamir Manes, Bashkim Ulajt, Salillarit, Kastrat Hajdutitt etc…

   7- Ju votuam qe Spitalet shteterore jepni me Koncesion qindra milion euro pa ofruar asnje rritje cilesore apo sasiore te sherbimit, perkundrazi.

   A e dini qe jeni votuar si qeverrisje e Majte???

   Cfar ka te Majt menyra si po qeverrisni ju…?

   Korrupsioni nuk po njeh limit,

   Ju po silleni si Fashistoid me nje popull qe po lengon nga pasiguria, varferia, skamja, mungesa e prespektives…….

   E keni marr me radhe, njeher Salehi me Lylin, njeher Like Blloku me Moniken, tani ju, me te vetmin qellim:

   Ti perzini Shqiptaret nga Trojet e tyre…dhe ju agallare te mbreteroni me sherbetor te marr nga lindja e mesme.

   Ju dalt aty ku ju dhemb me shum

   Reply to this comment
   • Kabinet pe leshi January 16, 20:28

    Gjithe keto pyetje me spec qe ben ti or mik s’ka Mit’hat qe t’i japi dot xhevap.

    Dikur kryeasociali yt doli hapur fare me parrullen: “Partia mbi Shqiperine” dhe po te marresh dhe te analizosh me imtesi gjithshka qe ka pasuar pas kesaj gafe, a nuk po vertetohet fakti, qe ky zullap po e trajton partine sikur te ishte prone te tij personale, dhe as qe do t’ja dije fare se ka apo s’ka elektorat?

    Te gjithe me zi po presin qe te qerrohet nje ore e me pare nga drejtimi i partise se ua e ka sjelle ne maje te hundes, kurse ai me mendjen e tij thote: “pirdhni pirdhni se liroheni” apo “qente le te lehin, karvani im (me flori) le te shkoje perpara.

    Reply to this comment
  • Mjerimi January 16, 23:32

   Me cilet njerez te zakonshem po qeverisni ju socialistet per deri sa ua paskemi dhene ne votat?
   Ju po SUNDONI e jo qeverisni,ndersa “bashkeqeverisjen” e keni per te mashtruar opinionin nderkombetar!
   Une jam socialist dhe kam 2 vjet qe denoncoj administraten socialiste per pa aftesi,korrupsion,padrejtesi e shkelje ligjesh,por as kryeministri nuk degjon pa le te tjeret!
   Ju keni sunduar si PUSHTUES NAZISTE e jo si shqiptare!
   Doemos per deri sa keni edhe kryetarin tuaj ballist,ju keni tradhetuar idealet tona!
   Harrojini votat tona o te mallkuar!
   Me pare ia jap votat serbit se juve!

   Reply to this comment
  • Tomorri January 17, 21:29

   O popull,a e kuptoni se Rama me futjen ne qeveri te dy kosovareve po ben nje loje tre fshehte kunder interesave te Shqipoerise?
   Ai po punon per “Shqiperine e Madhe”,qe vete te pretendoje per mbtret te shqiptareve!
   Ai asnjehere nuk ka sqaruar popullin se kush ka qene arsyeja se pse futi ne qeveri 2 kosovare,sikur u mbaruan shqiptraret ketu!
   Per me teper ne ARSIM dhge punet e JASHTME Shqiperia ka patur nje nivel shume te larte tre perfaqesimit dhe ka zgjidhur ceshthe me rendesui botrerore e jo tani per gjera normale!
   Ne se qenkan kaq te mire,pse nuk i emeroi Kosova ne qeverine e trytre?
   Rama po mluan karten e fshehte te Shqiperise se Madhe!
   Shqiperia kurre nuk ka nevoje te bashkohet me Kosoven se do hame kokat e njeri tjetrit!
   Ne vertet jemi “vellezer” te nje gjuhe,por nga babai e jo nga nena!
   Ata “nene” kane patur Jugosllavine!

   Reply to this comment
   • Fidel Kastro January 17, 22:45

    Mendesia jote o Tomorr i shkon per shtat interesave te Serbise!!!!!!!!!! Eshte tradheti kombetare te mos duash bashkimin kombetar!!!!!!!!!! Rama ka 100 mekate po nese kerkon bashkim kombetr eshte per tu vlersuar.

    Reply to this comment
 2. mirel January 16, 18:28

  Vota e 2017 nuk ka qene vote per bashkeqeverisje me njerezit e zakonshem..keshtu tallet Ramuti. Njerezit e zakonshem shkuan ne burg per dritat dhe kuponin tatimor. Apo e ka si per sportelistin e “zakonshem” qe fitoi tenderin e Unazes pa leke dhe pa vinc

  Reply to this comment
 3. mirel January 16, 18:34

  Dhe Ramut Palla te pyesi pak ata qe i quan te zakonshem, jashte zones se FB ku mburret para bythelepiresve qe zgjasin gjuhen kush e kush ta levdoje me shume, se pse e votuan..nuk e votuan qe te mbledhi tycat dhe qurrashet e ti fuse nen penevreke, por e zgjodhi qe te gjeje pikerisht njerez me te afte, dhe jo aq te zakonshem sa te mos marrin vesh nga dynjalleku. Ky qurrashi sa u gdhire mire Viti i Ri e shpalli veten minister.
  Per kete e ka fjalen Palla. Budallalleku eshte gje e zakonshme nder Rilindasit, di kryetari avdall qe kane..por populli nuk e dha voten per kete o Palle..per juve ka dicka tjeter, me te mire se vota.
  Druri..vetem ai ju ben pune

  Reply to this comment
  • prizem January 16, 19:52

   Lexuat perroin psiqik te radhes nga mirel=i i PeDe-rave te SHQUP-it…mos e merrni seriozisht ju lutem.

   Reply to this comment
   • mirel January 16, 20:36

    epo te transformohesh nga vulve ne prizem, vetem fenomenet ramutore e shpjegojne. Per dukurite qe ndodhin brenda brekusheve te Ramiut keto duhet te jene ngjarje e zakonshme
    PS: Ramut, ndryshoi postimet se i ke te njejte me FB

    Reply to this comment
    • prizem January 17, 00:07

     Ja dhe rrjedhja halucinante e radhes e mirel PeDe-rit te SHQUP-it, vazhdoni te mos e merni seriozisht ju lutem.

     Reply to this comment
 4. Taras Bulba January 16, 18:43

  Kishe kohe pa hengur m….o Miushi Mirel

  Reply to this comment
 5. MH January 16, 18:49

  Rame ia hodhi Likes. Staken e ven kryeminister dhe minister i jashtem sic ka qene dikur vete Like Bllok Floriri ne qeverine Berisha.

  Reply to this comment
 6. Balliu Faraonve January 16, 18:49

  Nuk ka qene vote per me fut kalamojt ne qeveri , o Balla
  Ka kohe per ato pune, rregulloni njehere popullin shqiptar pastaj te tjerat..
  Haradinajt nuk i japin vizen…e kupton sa me fort se ne lujn fqinjet, o Balla
  Shqiperia eshte me prapambetura ne rajon, se ne rradhe te pare ka politikanet me hajdut e me derra qe i hongert malarja dhe te gjitha semundjet i minut e me shpejt

  Reply to this comment
 7. MH January 16, 19:00

  Ama Caka do jete ministri ma i bindshem para eprorit.Lepe peqe ore e minut.

  Reply to this comment
 8. Liridon January 16, 19:06

  Mandatet e ministrave s’janë çështje të kartave të partisë… thote Balla

  E kuptuat tani?

  Ju votoni neve dhe partine tone, ama neve me pas nuk merremi me partine

  Hajde pulitik e modhe hajde

  Ky dhe Rama po qe jane burra te thelle

  Reply to this comment
 9. fteri January 16, 19:07

  O Mirel !…
  Ne shqipëtarët jemi të lumtur të shpërblejmë këtë kontributin të vogël të Cakajt ,përballë varrit të Iasa Boletinit ,atë luftë heroike që bëri Isa Boletini biri kosovës me pushkë në fushën e betejave për mbrojtjen e shqipërisë ,e bëri Ismail Qemali në fushën e politikës dhe diplomacisë.

  Kryetrimi Kosovar Isa Boletini dha gjithçka për atëdheun e nënën shqipëri .
  Isa Boletini ishte në ndihmë të qeverisë Ismail Qemalit ,
  Isai në ndihmë të Durrësit,
  Isai në ndihmë në Kotorr,
  Isai në ndihmë të Princ Vidit,
  Isai ja bëri luftën hallal Durrsit,
  Isai mbrojti shqiprinë në zjarr në Londër .
  Isai në luftën për mbrojtjen e shkodrës ,kosovës dhe të gjithë kombit .

  Reply to this comment
  • Mjerimi January 16, 23:33

   Me cilet njerez te zakonshem po qeverisni ju socialistet per deri sa ua paskemi dhene ne votat?
   Ju po SUNDONI e jo qeverisni,ndersa “bashkeqeverisjen” e keni per te mashtruar opinionin nderkombetar!
   Une jam socialist dhe kam 2 vjet qe denoncoj administraten socialiste per pa aftesi,korrupsion,padrejtesi e shkelje ligjesh,por as kryeministri nuk degjon pa le te tjeret!
   Ju keni sunduar si PUSHTUES NAZISTE e jo si shqiptare!
   Doemos per deri sa keni edhe kryetarin tuaj ballist,ju keni tradhetuar idealet tona!
   Harrojini votat tona o te mallkuar!
   Me pare ia jap votat serbit se juve!

   Reply to this comment
  • Partizani January 16, 23:38

   Bravo fteri!
   Me shume nga te gjithe Kosova na ndihmoi ne duke na prure nje kryeminister Rexhep Mitrovica dhe nje minister te Brendshem Xhaferr Deva,qe u sherbyen me se miri pushtuesve naziste duke derdhur gjak PARTIZANI!
   Ketij i them “kontribu” une!
   Se fundi,per clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi shkuan 4 divizione partizane ku dhane jeten 650 deshmore te Atdheut,por as sot kosovaret nuk kane ngritrur nje pllake perkujtiimore per nder te tyre,kur sot ne Shqiperi ka varre te ushtareve pushtues!
   Kaq na duan ne kosovaret!

   Reply to this comment
   • Fidel Kastro January 18, 13:17

    Ne Kosove vajten 4 dizione partizane per te mposhtur reziztencen e tyre ndaj Serbise ecila pas largimit te Gjermaneve po regatitej te sundonte ne Kosove !!!!! Divizionet partizane ne bashkepunim me partizanet serbe masakruan popullin antikomunist dhe atdhedashes te kosoves!!!! Ishte dashuri e madhe atehere ndermjet komunisteve shqiptare e atyre serbe dhe pasojat tashme dihen!!!!! Kjo eshte e verteta o partizan i pushkes me gjalme dhe i shitur tek serbi!!!!!!

    Reply to this comment
 10. Fluturon, fluturon,,, gjeli i detit January 16, 19:19

  A ja pret kaplloqja ketij njomzakut se do e vene te shese gjela DETI ?

  Reply to this comment
 11. fteri January 17, 09:26

  Përshëndetje PARTIZANI-
  Armiq e bashkëpuntor të fashizmit e nazizmit gjeman ka patur si në kosovë me Rexhep Mitrovicën dhe Xhafer Devën etj,,,edhe në shqipëri me Muharrem Bajrektarin ,Abaz Kupin ,Gjon Maka GJonin ,Patër Anton Harrapin ,Sulço Beg Bushatin,Hafiz Ali Taren që formuan dhe një beslidhje të shkodrës me antarë këto kriminel.Të cilët muarnë armë nga gjermanët dhe vranë shumë partizanë të lirisë.
  Po dy kriminelët e luftës nga kosova që përmendni ju u përkrahën nga qendrat e spiunazhit anglo-amerikan ,duke filluar nga fashistët e orve të para si Shefqet Vërlaci ,Mustafa Kruja,KRERËT E BALLIT kombëtar të legalitetit si Mdat Bej Frshëri ,Hasan Dosti,maloku kriminel pa shkollë Abaz Kupi ,dhe veçanrisht antari i rexhencës gjermane Mithat Frashri (Midat Bej Frashri në krye .THyen çafën së bashku me armikun pushtues.

  Kosova përfajqësohet me qinda e mijra haroi legjendar që kan luftuar për trojet shqiptare ,jo me ato që përmebdni ju ,ato jan shembull i së keqes së bashku me kriminelët e tjerë shqipëtar që kan larë duartë me gjak shqiptarësh.

  Por ne duhet të frymëzohemi nga ndjenja të thella dashurie për popullin e kosovës ,për Kryetrimin e rilindjes Sulejman Vokshin, Isa Boletinin,Bajram Currin ,Mic Sokolin,Azem e Shota Galicën që punuan e luftuan me pushkë në dorë për këto troje që gëzojm.

  Vetëm propoganda serbo-greke kërkon përçarje midis Kosovës dhe shqipërisë.Edhe Isa Boletinit serbët e truqit pasi i bënë dhurata të mëdha ai nuk i pranoi e qujatën një bandit e kaçak vrasës dhe ç’far nuk shpifën për të .

  Prandaj bashkimi bënë fuqinë ,dhe bashkimi shqipëri – kosov, është i pa shmanëshëm.

  Reply to this comment
 12. fteri January 17, 09:30

  Përshëndetje PARTIZANI-
  Armiq e bashkëpuntor të fashizmit e nazizmit gjeman ka patur si në kosovë me Rexhep Mitrovicën dhe Xhafer Devën etj,,,edhe në shqipëri me Muharrem Bajrektarin ,Abaz Kupin ,Gjon Maka GJonin ,Patër Anton Harrapin ,Sulço Beg Bushatin,Hafiz Ali Taren që formuan dhe një beslidhje të shkodrës me antarë këto kriminel.Të cilët muarnë armë nga gjermanët dhe vranë shumë partizanë të lirisë.
  Po dy kriminelët e luftës nga kosova që përmendni ju u përkrahën nga qendrat e spiunazhit anglo-amerikan ,duke filluar nga fashistët e orve të para si Shefqet Vërlaci ,Mustafa Kruja,KRERËT E BALLIT kombëtar të legalitetit si Mdat Bej Frshëri ,Hasan Dosti,maloku kriminel pa shkollë Abaz Kupi ,dhe veçanrisht :

  Antari i rexhencës gjermane Mithat Frashri (Midat Bej Frashri në krye .THyen çafën së bashku me armikun pushtues !!!!

  Kosova përfajqësohet me qinda e mijra haroi legjendar që kan luftuar për trojet shqiptare ,jo me ato që përmedni ju ,ato jan shembull i së keqes së bashku me kriminelët e tjerë shqipëtar që kan larë duartë me gjak shqiptarësh.

  Por ne duhet të frymëzohemi nga ndjenja të thella dashurie për popullin e kosovës ,për Kryetrimin e rilindjes Sulejman Vokshin, Isa Boletinin,Bajram Currin ,Mic Sokolin,Azem e Shota Galicën që punuan e luftuan me pushkë në dorë për këto troje që gëzojm.

  Vetëm propoganda serbo-greke kërkon përçarje midis Kosovës dhe shqipërisë.Edhe Isa Boletinit serbët e truqit pasi i bënë dhurata të mëdha ai nuk i pranoi e qujatën një bandit e kaçak vrasës dhe ç’far nuk shpifën për të .

  Prandaj bashkimi bënë fuqinë ,dhe bashkimi shqipëri – kosov, është i pa shmanëshëm.

  Reply to this comment
 13. Gege Kosova January 19, 15:54

  Meta me te shoqen dhe berisha me klanin criminal, Nuk pyeten per Kosoven.Kur jane pyetur kane deshnuar se jane kunder autonomies,kane ndihmuar Miloshuin,kane kundershtuar CLIRIMTARET dhe clirimin e Kosoves.Kosoven embrojne dalzotet e saj,bijte edeshmuar nder mote,jo Meta e Salihu.Ky djalosh eshte bire I Kosoves,.ka deshmuar me mendje e veprimtar se eshte bire I kesaj t9oke qe shpetoi kete hapesire shqiptare nga fanija qe I kercnohej.rrini anaash ju!Shikon sic keni shikuar.Shqiptaret, 300 nga Shqiperia I dolen zot bashke me bijte tane I dolen zot kesdaj toke.Populli shqiptar na doli me buke krip e zemer, Na hapi dyert dhe na shtroi sofren vellazerisht,si nvelai-vellait.Ju jemi falenderues per jete

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim