Pse Austria mbyll 7 xhami e dëbon 60 imamë

June 10, 2018 12:21

Pse Austria mbyll 7 xhami e dëbon 60 imamë

 

Xhamitë mbyllen, disa imamë përjashtohen nga vendi: Austria zbaton ligjin për islamin dhe ndeshet me kritika. Një jurist sheh një shkelje të mundshme të konventës për të drejtat e njeriut.

Christoph Hasselbach*

Shihet si një hap kundër islamit politik: Austria mbyll 7 xhami dhe dëbon nga vendi një sërë imamësh turq. “Shoqëri paralele, islam politik dhe tendenca radikalizimi nuk kanë vend në Austri”, deklaroi kancelari austriak, Sebastian Kurz me disa ministra para gazetarëve. Bazën për këtë hap e krijon një ligj për islamin në Austri, që në formën e tij të parë ekziston nga viti 1912 në Austri, e me këtë është më i vjetri në Europë.

“Modeli austriak është një rast historik i veçantë”, thotë juristi dhe studiuesi i islamit, Matthias Rohe për Deutsche Wellen.

“Austriakët kanë pasur që para 100 vjetësh një komunitet mysliman relativisht homogjen, asokohe në Bosnje-Hercegovinë. Nga viti 1887 Vjena e administronte këtë rajon, e që atëherë perandori Franz Joseph i deklaronte se “të gjithë bijtë e këtij vendi gëzojnë të njëjtën të drejtë para ligjit, që të gjithë mbrohen në jetën e tyre, besimin e tyre, në pasurinë e tyre”. Të gjitha kishat e njohura dhe komunitetet fetare duhet të ishin të barabarta në monarkinë e Danubit.

Islam “me vulë austriake”

Në vitin 2014, ministri i atëhershëm i Brendshëm Sebastian Kurz ofroi një ligj të ri për islamin. Një vit më vonë ai hyri në fuqi. Rregulloret e reja parashohin një islam “me vulë austriake”, dhe synojnë të pengojnë radikalizimin e të rinjve myslimanë. Ndër të tjera ky ligj përcakton që shoqatat e xhamive nuk duhet të financohen nga jashtë. Mesazhi i këtij ligji është i qartë, siç u shpreh Sebastian Kurz atëherë: “Se nuk ka asnjë kundërshti mes të qenit mysliman besimtar dhe një austriak krenar.” Dhe tjetra: Ligjet austriake kanë prioritet para të drejtës fetare.

Tani pas një verifikimi duhet të mbyllen xhamitë e afërta me “Unionin Turk-Islamik për Bashkëpunimin Kulturor dhe Social në Austri” (ATIB). Nga mbyllja preket edhe një xhami e “Ujqve Gri” të ekstremit të djathtë në Vjenë që ra në sy me disa publikime në internet me inskenime luftërash, ku protagonistë ishin fëmijët. ATIB dyshohet se mbështet  nacionalizmin turk. Po sipas planeve të qeverisë 60 imamë duhet të largohen nga vendi, një shifër e lartë po të shohësh se në të gjithë Austrinë ka rreth 260 imamë. Akuza kryesore është marrja e fondeve nga jashtë.

“Skepticizëm i madh ndaj islamit”

Për juristin Matthias Rohe nga Universiteti i Erlangenit, një nga ekspertët më të njohur për pozicionin ligjor të islamit në Gjermani e Europë zhvillimet e fundit në Austri duhen parë  me rezerva. Austria nga viti 2015 “ka një ligj të ekzagjeruar, me gjasë ai shkel edhe Konventën Europiane të të Drejtave të Njeriut”. Sipas Rohes pas ligjit fshihet një “drejtim politik që bazohet në skepticizmin e madh ndaj islamit”.

Rohe nuk beson se kjo do të ndodhë në Gjermani. Zhvillimet në Austri nuk mund të krahasohen me situatën ligjore në Gjermani. Sepse e drejta gjermane e merr fillesën nga qëndrimi personal i individit që ndjek besimin dhe që në këtë kontekst mund të lidhet me bashkësi të caktuara fetare. Vetëm për njohjen shtetërore si fe dhe çështjet e financimit apo kujdesin fetar në ushtri apo burgje ka kritere të përcaktuara. Një njohje si komunitet fetar ka vështirësi.

“Shteti mund të jetë shoqërues miqësor”

Eksperti Matthias Rohe

Rohe kujton grupin mysliman”Ahmadiyya Muslim Jamaad”, të njohur si komunitet fetar. Pra është e mundur njohja si komunitet fetar, thotë Rohe. “Shteti mund të jetë shoqërues miqësor, por duhet po ashtu t’i dalë ballë ekstremizmit”. Për Rohen Gjermania e ndjek shumë mirë këtë drejtim. Por edhe në Gjermani mund të mbyllen xhamitë, nëse shkelen ligjet ose punohet kundër kushtetutës gjermane.

Turqia reagoi

Vendimet e Austrisë u kritikuan në Turqi si armiqësore ndaj islamit dhe raciste. Politologu austriak, Thomas Schmidinger mendon se veprimet e qeverisë në këtë kohë mund të kenë ndikim tek vota që do të japin turqit që jetojnë jashtë dhe se ato shkojnë në favor të presidentit turk, Erdogan. Sipas Schmidinger më mirë se ndalimi do të ishin masat e edukimit kundër ekstremizmit fetar.

*DW

a.s/dita

June 10, 2018 12:21
Komento

36 Komente

 1. Tajari June 10, 12:36

  Bravo Austria

  Reply to this comment
 2. Shqiptar Vendi June 10, 13:46

  Po o shkerdhate politiqen kelyshi austriak i vatikanit.Do bejme sic thua ti edhe per ate punen ne krevat do marrim leje si ta bejme.TI je drejt humneres se bashku me idiotet e tjere qelbesira vatikaniste.Keto jane perpelitjet e fundit tuaja duke dhene shpirt.
  Shqiptaret do ta qesin koken ne konop tye dhe fares tende.Sidomos me ket ligjin e fudnit qe po nxirrni ,per kampet e refugjateve ose me sakte te viktimave tuaja o vrases te mallkuar,ketu ne Shqiperi.
  Ja Gazi ,ja Shehid!!!
  Ketue shte toke e Skender Beut e trimit Jenicer ,qe tmerroi boten me trimerine e tij.Edhe qe ishte mik diret i perandorit Osman.Qe intrigat tuaja e kthyen ne bandit.
  Kjo toke eshte e epirioteve bektashinj e jo e malokeve apo cobaneve endacak ne jug.
  Kete toke e vulosi me vulen e tij princi yne Iskender Beu.
  Huuu

  Reply to this comment
  • Walter June 10, 14:51

   Ta Ka sphlare mir trunin Erdogani ty me ate revizionizmin historik pro Otoman.

   E ke par Sa e prapambetur ishte Shqiperia ne 1912? Ne krahasim me Se sa te zhvilluara ishin vendet qe ishin nen kontrollin e Austro Hungarise?

   Shiko fotografite e Tiranes apo ndo nje qytet tjeter dhe krahasohe me Cdo qytet tjeter ne Ballkan. Dukeshim si Kalkuta apo Kandahar. Qytetet si Zagreb ose Ljubljana ke qef ti shofesh. Me te vertet qytetete Europiane.

   Ishim 95% Analfabet! Nuk kishim nje Universitet! Kur gjith bota Europiane I kishte ndertuar ato. Turku nuk te linte te kishe as Shkolla fillore ne Shqip.

   Dhe ti I thur elozhe atyre qe Na sunduan Per 500 vjet, dhe Na mbajten ne erresire.

   Turp! Ti nuk je Shqiptar! Ti je Turk Jeniçer! Ik shporru ne Anadoll!

   Reply to this comment
  • Tajari June 10, 15:03

   Eh more Shqipetar Vendi perpara se te vinte Turku ne trojet tona kemi qene KRISTIANE…..e tani jemi ca…… Te felliqur.

   Reply to this comment
   • Shqiptar Vendi June 10, 17:19

    Mesoni kush keni qen e do te ndihemi me mire per te ecur perpara.
    Walter sot eshte koha jote e kaurrllikut europian shejtano serbo grekor.
    Pa he mer na trego pak per shqiptaret kane 100 vjet?
    Kane 100 vjet qe shtypen poshterohen grabiten masakrohen nga keta kristianusit e tu.Nga sojet e pabese .Une jam Alban i vertete jo kelysh i te pabeseve.E kam per nder qe stergjysherit e mi ishin jenicere edhe heroi im kombetar eshte jeniceri me i shquar i kohes se tij dmth Iskender Beu.
    E kam per nder qe stergjysherit e mi i sherbyen me nder edhe u shperblyen me nder perandorise me te madhe te kohes perandorise famelarte Osmane.Qe mbrojti tokat tona edhe dinjitetin tone nga qent e pabese evropiane edhe kelyshet e tyre kristo aziatik sllavo grekoret.Po ju jeni shnderruar ne qenie pa personalitet edhe dinjitet.

    Reply to this comment
    • katarakti June 10, 21:52

     Ja dhe rrefimet e nje historiani turk per historine “vellazerore” turko – shqiptare.
     “ …Arsyeja e kësaj fushate të dytë në Shqipëri ishte se raca shqiptare është bërë e tillë që në karakterin e saj kanë hedhur rrënjë mosbindja, këmbëngulja, rebelimi e arroganca. …Ata derra qenë nënshtruar dhe kishin pranuar zinxhirin vetëm nga tmerri prej kordhës gjakderdhëse të Sovranit… Atëherë u dha urdhri të shtroheshin në bindje ata harbutë të pafe. Për këtë arsye, në çdo vendqëndrim sillnin para Sovranit fitimtar meshkujt e lidhur me zinxhirë që luftëtarët guximtarë e të shkathët të islamit me një të rënë të shpatës, – fap fap – i ekzekutonin…. Pati ndalesa ku u shkuan në shpatë deri në tre mijë, katër mijë, shtatë mijë të pafe. Prej kufomave të shumta, lugina të thella tanimë ngjasonin si të ishin kodra… Të gjithë djemtë e vashat e tyre u kapën dhe u bënë robër, ndërsa meshkujt e rritur u mblodhën dhe u lidhën me zinxhirë. …Të shtyrë nga kjo frikë, të pafetë që kishin mbijetuar pranuan të bëheshin shtetas të shtruar osmanë dhe të paguanin xhizjen e përcaktuar nga Sheriati, si dhe taksat e zakonshme.”
     Fragmenti i mësipërm bën fjalë për pushtimin osman të Shqipërisë. Ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, pas dhjetëra vjetësh luftërash të përgjakshme, kur sulltan Mehmeti II mori më në fund Krujën e pas saj, Shkodrën. Është nxjerrë nga libri me titullin “Kronikat e Tursun beut”, që ka për autor një ndër emrat më të njohur të literaturës së hershme osmane, njëherësh kronist zyrtar i sulltanit. Në fakt, kronikat e Tursun beut konsiderohen ndër dëshmitë më të vyera osmane për bëmat e sulltan Mehmetit II, një prej sulltanëve më të famshëm osmanë, i quajtur ndryshe dhe Mehmet Pushtuesi. Por po ashtu, një ndër dëshmitë më të rëndësishme për atë periudhë kur, pas gati njëqind vjet luftërash, përmbyllet pushtimi osman i asaj pjese të Europës që më pas u quajt Ballkan, duke nisur kësisoj periudhën disashekullore të sundimit osman.
     Pra, kuptohet që vlera më e madhe e këtij botimi në shqip është dëshmia që ai na sjell për një nga periudhat më dramatike të historisë sonë, e cila deri më sot është rrëfyer kryesisht duke u mbështetur në burimet historike të atyre që iu kundërvunë pushtimit osman. Kronikat e Tursun beut na sjellin anën tjetër të medaljes, shikimin osman të këtyre pushtimeve.
     Në fakt, për kronistin osman çdo pushtim i ri bëhej në emër të fesë dhe është i përligjur pikërisht, sepse shërben për të marrë nga të pafetë, duke ia shtuar viseve të islamit, një tjetër vend.

     Ja se çfare shkruan edhe Fjor Jonima per krimet e turqve ne Shqiperi gjate shekullit te 15-te.
     Fushatat ushtarake otomane të viteve 1466 dhe 1467 shkatërruan pjesën më të madhe të vendit. Ishte politika e sulltanit që të boshatiste vendin nga banorët vendas, nëse ata bënin rezistencë. Fior Jonima nga Shkodra, pinjoll i familjes së famshme shqiptare Jonima, që zotëronte pjesën më të madhe të tokave mes lumenjve Mat dhe Ishëm, i shkruajti këtë përgjigje autoriteteve venedikase të taksave, të cilat i kërkonin përse vallë vinin kaq pak të ardhura nga Shqipëria. Kronologjia e shkurtër e kataklizmave që Jonima përshkruan në këtë rrëfim, tregon se në atë kohë, Shqipëria ishte një tokë e rrënuar. Eshtë rrëfimi personal më i hershëm që ka dhënë ndonjë shqiptar, në lidhje me gjendjen e vendit të tij.
     “Unë, Fjor Jonima, qytetar i Scutarit (Shkodrës) dhe në këto momente ambasador i këtij komuniteti, u pyeta, me urdhër të Lordit të Madhërishëm Administrator i të Ardhurave, se çfarë dija në lidhje me bëmat e turqve në këtë pjesë të Shqipërisë, për vitet 1466 dhe 1467.
     Mund të deklaroj se në fundin e prillit 1466, Turku i Madh erdhi në këtë vend personalisht dhë dërgoi përpara kapitenin e tij, i cili siguroi vendin dhe e plaçkiti. Ai grabiti shumë kafshë dhe rrëmbeu shumë njerëz.
     Kur u largua, Ballabani arriti të rrethojë Croian (Krujën). Ai gjithashtu grabiti dhe plaçkiti qytetet e Signorias, dhe rrëmbeu shumë njerëz.
     Pak kohë më vonë, erdhi Sinan Beu, i cili solli edhe më shumë rrënim e shkatërrim. Ai kishte rrëmbeu kafshë dhe njerëz dhe i vuri flakën vendit.
     Pas kësaj erdhi Vojvodi i Serbisë, i quajtur Amur Beu, i cili shkaktoi shkatërrim të madh. Jo vetëm që grabiti një numër shumë të madh kafshësh, por edhe ai i vuri flakën vendit dhe rrëmbeu shumë njerëz.
     Turku i Madh u rikthye në këtë vend në vitin 1467 dhe dërgoi Pashanë e Romanias (Rumelisë) me një ushtri të madhe për ta nënshtruar. Ai grabiti, plaçkiti, dhe mori me vete një numër të pafund njerëzish. Kur kish mbaruar me grabitjet dhe plaçkitjet, ai vazhdoi në rajonin e Scutarit, ku u përplas me njerëzit. Më në fund, arriti të hyjë në qytet brenda kështjellës, të cilën e grabiti dhe plaçkiti.
     Më pas erdhi një vojvod i quajtur Feriz Beu, i cili gjithashtu grabiti dhe plaçkiti.
     Pas kësaj, Vojvodi i Serbisë erdhi për herë të dytë për të vjedhur, plaçkitur dhe rrëmbyer më shumë njerëz.
     Më pas erdhi Vojvodi i Dibrës, që grabiti, plaçkiti dhe rrëmbeu shumë njerëz.
     Si përfundim, unë mund të them së në periudhën në fjalë, ky vend u kthye në një tokë të shkretë. Kështu ka mbetur deri sot. Kanë ikur jo vetëm vendbanimet, por edhe njerëzit, me përjashtim të atyre pak fshatrave që janë rindërtuar. Kështu që, do të ishte e nevojshme që të burgosurit, të cilët janë dënuar ose ndaluar, të falen dhe të rikthehen në këtë vend për ta ripopulluar atë.

     28 Dhjetor 1470.

     E more vesh tani more Arben Mahmuti se çfare kane bere te paret e tu ne kete vend?

     Reply to this comment
   • Shqiptar Vendi June 10, 17:22

    https://www.youtube.com/watch?v=6j73Oh2EG6k Arnaut-Arberit jenicer ..edhe ndyresirat sllavo jorgjica ..

    Reply to this comment
  • Ateisti June 10, 19:42

   Ti komentuesi i mesiperm , duket se nuk je shqiptar vendi , por “shqiptar” i ardhur , apo me mire me thane shqipfoles ! Te tilla reagime , jane provokuese per shqiptaret dhe per qeverine ne Shqiperi . Kjo eshte gjuha e ekstremisteve islamike , bile maja e ajsnergut . Mos u vije cudi monstrave si ti , qe nje dite , keshtu si Austria , te veproje Gjermania , Franca , Britania , Holanda , vendet nordike , pse jo edhe Shqiperia !

   Reply to this comment
   • Shqiptar vendi June 10, 20:27

    Cfare lidhje kemi ne Albanet me shtetet qe permende me siper?!
    Ku jeton o zoteri ne hene apo ne toke?
    Keta nuk na quajne pjese te tyre edhe na poshterojne sistematikisht.Ne aspektin Etnik edhe Shteteror.Sahanlepirja nuk eshte Bari i duhur kunder ketij poshterimi eurosllav.
    Dinjiteti duhet kthyer edhe kaq.Ska lidhje me ekstremizma apo budallalliqe te tilla.Perserisni si papagall fjalet e ketyre qelbesirave antishqiptar.
    Kur e provoni poshterimin ne personalisht flisni te verteten.
    Raja-ismi Alban tek serbo-greket ka filluar qe para 100 vjetesh.Bej nje analize kujtesore historike edhe do te gjesh ekstremizmin jashte meje e jashte cdo Albani.
    Te thuash e te duash te verteten te ben mire shpirterisht edhe mentalisht e per rrjedhoje edhe fizikisht.
    Keta bejne plane te na shfarrosin fare ti ende me budallalliqet qe te kane mbjelle ne koke e ne shpirt keta antiAlbane qe citove me siper.
    Ne qofte se ndjehesh mire me statusin e negrove eshte puna jote por une nuk dua te jem neger ne vendin tim e te kem padrone keta poshteraner.

    Reply to this comment
 3. Adih June 10, 14:14

  Ne Austri drejton ekstremi i djathte .I jap te drejte politikaneve te socem Austriake . Te gjithe shtetet e BE duhet te mbeshtesin Austrine , e them kete ,si shqiptar qe jam dhe banoj ne perendim ,pamvaresisht me shume se dy dekata jam nenshtetas i BE ,nuk kam pare ne kohe te diktatures ndryshim ose URREJTJE midis religjoneve me njeri tjetrin ne shqiperi ne ate kohe . Por tani :: ,para 11 shtatorit myslimanet flisnin hapur ,kunder krishterimit te perendimit ,pamvaresisht i kishin breket me mut dhe vijne per nje jete me te mire ,ekonomike ,e deri tek shkollimi i femijeve te tyre ,ne stadin me te larte ,ndihma ne euro 250 euro ne muaj per cdo femije dhe kjo shume vazhdon deri sa femija te shkoje 26 vjec kur vazhdon universitetin .,e deri tek mjekesia falas ,e nje cilesia maksimale.Kam degjuar me veshte e mij disa here ,myslimanet ne BE ,duke thene ne duhet te pjellim sa me shume femije ,deri sa grave tona ti punoje mashina me perioda ,e kemi urdher nga i madhi Muhamed , dhe shtimi i myslimaneve do tna japi ne fitoren perfundimtare kunder kristjanizmit .Kjo me ka rrevoltuar dhe jam bere me te drejte nje kondra mysliman .Vertete njeriu thone :: eshte kafsha me e ndyre ,dhe doja tju thoja ketyre , se ne qofte se mua personalisht nuk do me pelqeje shteti ku jetoj ,menjehere kthehem ne shqiperi ,dhe min i brenshem i BE se nuk ma ka vene revolen tek koka bano ketu me detyrim ,por deri sa une jetoj
  ne kete shtet te BE se nuk duhet te jem kondra ,por perkundrazi rrespekt dhe simpati ,e ketu ndryshon kafsha nga njeriu..Nje shembell tjeter qe ka faje BE .Nje gjerman mbaron dipllomaci dhe emerohet ne vendet Arabe si dipllomat . Qe pa zbritur nga avioni gruaja krishtere e dipllomatit duhet te mbuloje me callme koken ,dhe femijet e tyre nuk kane shanc te mesojne ne shkollat arabe fene krisjane ne shkolle ,dhe po ti kerkosh llogari te hiken koka ,kurse ne te kunderten ,ne shtetet e BE se shteti pagon hoxhen me taksat tona per mesimin e religionit mysliman per femijet e myslimaneve ,,per mua duhet teoria te zbatohet ,si do sillesh ti me mua , ashtu do sillem edhe une me ty dhe me pike te madhe .Prandaj nje brave te madhe ,patrioteve politikane AUSTRIAKE te ekstremit te djathte .
  PS::: ne kohe te Berishes ,ne cdo pellembe toke u ngriten Xhamia me shumice ,dhe po vazhdon me Ramen ,ne qender te Tiranes me 13 minare ???!!

  Reply to this comment
  • Lalai June 10, 16:49

   Fiks Adih…..No Comment & 1.000% me Ty!!!

   Reply to this comment
  • Po mer po, besa po... June 10, 23:25

   Mire o mire, nuk jam kontra… POR se i majte apo i djathte, extremizmi mbetet extremizem, dhe ngado qe ta perplasesh koken, prej tyre pak a shume te njejtin “racion” do presesh.

   Qe t’e mos zgjatemi kot me “jo e lagu jo s’e lagu”, une do te doja te rikujtoj se edhe ne Gjermani ka me shume xhamia se ne Turqi. Edhe ne Gjermani ka KISHA qe jane blere nga arabet dhe jane shnderruar tashme ne XHAMIA. Edhe ne qendrat e metropoleve te Gjermanise te merr malli te shohesh vendalinj autoktone. Edhe gjermanet dale ngadale po kthehen ne pakice kombetare brenda truallit te tyre.

   Si perfundim…

   Ku ishe? Asgjekundi!
   Cfare bere? Nje vere ne uje!

   A ke alternative tjeter bindese o “simpatizant” i vonuar i ekstremit te djathte?

   Reply to this comment
 4. KORÇARI June 10, 14:41

  Bravo Austrisë, tani është rradha e Shqipërisë, Dardanisë dhe Iliridës të mbyllë disa xhami dhe të dënojë disa hoxhallarë Antishqiptarë.

  Reply to this comment
 5. Shqiptar Vendi June 10, 14:55

  https://www.youtube.com/watch?v=h79RugKlz7I
  Jeniceret Albane trima te cartur ,besnik te Fese Islame Bektashi ..Disa nga trimat me te shquar Jenicere (qe edhe sulltanit i dilnin kunder )Bektashinj Epiriote Albanen me rrenje e me dege:
  Skender Beu
  Ballaban Pasha
  Halil Arnauti
  e mijera te tjere ,qe nga ideologet e tyre vellezerit Frasheri .rilindasit e shquar.
  tashi me thoni ndonje titullar Alban ne perandorine Eurosllave?!

  Reply to this comment
  • waw ! June 10, 16:46

   hik mer skicofren
   ti smundesh me ken shqiptare vendi ,
   por ndonji rropsi edogani
   eshte ndonji mur i janullatos qe hyn ktu me qelb

   Shqipttaret jane ndyrshe se do ti pikturoshe ti
   rrac kurve sllave turke greke

   Reply to this comment
   • Shqiptar Vendi June 10, 17:13

    Ke ndonje pergjigje per pyetjen me siper apo vetem sharje di te nxjerresh nga goja?Ju jeni rracisur me kruvat serbe e greke e pabesoret euroantlantik kelyshat e cifuteve..ju keni harrura kush keni qen e jeni ber rrospiet e evropes edhe poshteranet e amerikes.

    Reply to this comment
  • Fuck Mark uk, Crusader, mirel, Coeur & LOVE + intelektual + BLACK SWAN June 10, 20:38

   Shqiptar Vendi apo Jenicer i huazuar ne Alban!
   Ne vendin tend nuk do merrja guximin te perdorja termin ALBAN se shqipfoles mund te jesh por KURRE Shqiptar i vertet.
   Pak me siper n’a tregon e shkruan emra si Gjergj Kastriot (Skenderbeu) apo vellezerit e rilindjes Frasheri. Por si shqipfoles i transformuar ne MUT FETAR qe je (pak rendesi ka se kujt FEKALEJE i perket) nuk n’a tregon (e s’ka sesi sepse te jesh vetem shqipfoles s’ke si t’a dish) qe FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA. E ke degjuar ndonjehere kete shprehje? S’BESOJ

   Reply to this comment
 6. Haka Tekizoti June 10, 14:57

  Shumë mirë! Ekstremizmit nuk i duhet lënë asnjë hapësirë.

  Reply to this comment
 7. Tani June 10, 15:14

  Braho Adih

  Reply to this comment
 8. Arben June 10, 15:27

  Sepse Jane naziskin ja pse.

  Ishallah kesaj here Vienna kthehet

  Ne Islam.

  Reply to this comment
 9. Amerikani June 10, 19:10

  Ketu nuk behet fjale aspak per te “goditur” besimin Islam!

  Ketu behet fjale per te kontrolluar ndikimet kulturore nacionaliste si ne rasitn e neo osmanizmit te Eedoganit dhe fundamentalizmin Islam.

  Te tille problem e ka dhe Shqiperia sot me financimet e Erdoganit dhe ndikimin kulturor qe kerkon te percjelle te muslimantet shqiptare. Po te njejten gje ka bere ne heshteje dhe Gylen derisa shoket e vjeter per qellime politike u zune me njeri-tjetrin dhe konfliktin e tyre sot kerkojne ta eksportojne dhe ne vende me shumice muslimane te Ballkanit si dhe ne Shqiperi.

  Dhe qe te kuptohet qarte ky rrezik qe i vjen Shqiperise nga politika neo osmane e Erdogan dhe perpjekjet e tij per ti dhene tjeter fizjonomi muslimaneve te mire shqiptare e patriote, mjafton te shikon disa komentues te kesaj gazete qe ne tema te tille me permbajteje fetare i shfaqin hapur simpatite e tyre per autokratin e Anadollit dhe harijne deri aty sa te ofendojne dhe Heroin tone kombetar dhe patriotet e shquar Rilindas.Bile te na mohojne dhe gjakun dhe autoktonine.

  Si e duan keta lloj sharlatanesh lind pyetja!??

  A duhet ti lejojme ne te na ofendojne perhere pa as me te voglen ndroje identitetin tone kombeter apo ti marrim per bythesh dhe ti hedhim ne Anadoll?

  Dhe ketu nuk behet fjale per muslimanet tane te mire e patriote por per neo osmane rezile e te pacipe.

  Reply to this comment
 10. Ateisti June 10, 19:46

  Ti komentuesi i mesiperm , duket se nuk je shqiptar vendi , por “shqiptar” i ardhur , apo me mire me thane shqipfoles ! Te tilla reagime , jane provokuese per shqiptaret dhe per qeverine ne Shqiperi . Kjo eshte gjuha e ekstremisteve islamike , bile maja e ajsnergut . Mos u vije cudi monstrave si ti , qe nje dite , keshtu si Austria , te veproje Gjermania , Franca , Britania , Holanda , vendet nordike , pse jo edhe Shqiperia !

  Reply to this comment
 11. I tillë je , sa herë që hap gojën June 10, 19:59

  Me njeres si Shqiptar vendi , qe kercenojne hapur sigurine kombetare dhe harmonine fetare ne Shqiperi , duhet me pa tjeter , te merren strukturate e sigurise sone kombetare e kryesisht SHISH-i , per ti identifikuar keta persona dhe qerruar jashte kufijve ku banojne shqiptare . Ne se mbyllen syte tani perpara banditeve te tille , neser do te jete teper vone !
  SHISH-in e paguajne shqiptaret per sigurine e tyre kombetare e jo per te bashkepunuar me kriminele te tille te rrezikshem , sikurse vepronte spiuni serb B.Gatidede , ne krye te Shoqates “Islame” . Kam frike se edhe ky qe vuri tani E.Rama ne krye te SHISH-it , ish zevendes i Gazidedes ,eshte nje gjarper i fshehur , por jo me pak helmues .

  Reply to this comment
 12. s.g. June 10, 20:49

  Emigrantet e hershem turq në Europë si dhe të tjerët janë në fazen e asimilimit po ashtu edhe kombet tjera Austria dallohet historikisht me politika naciste gurbetlitë nuk duhen pengu të jetojnë dhe besojnë lirshëm ata vetèm kanë kontribu kjo është politikë dhe asgjë ma teper këta e kanë humbur bukur mirë dominimin në ekonominë turke vetëm sa e poshtronin Greqinë kur ishte në krizë ekonomike

  Reply to this comment
 13. katarakti June 10, 21:54

  Ja dhe rrefimet e nje historiani turk per historine “vellazerore” turko – shqiptare.
  “ …Arsyeja e kësaj fushate të dytë në Shqipëri ishte se raca shqiptare është bërë e tillë që në karakterin e saj kanë hedhur rrënjë mosbindja, këmbëngulja, rebelimi e arroganca. …Ata derra qenë nënshtruar dhe kishin pranuar zinxhirin vetëm nga tmerri prej kordhës gjakderdhëse të Sovranit… Atëherë u dha urdhri të shtroheshin në bindje ata harbutë të pafe. Për këtë arsye, në çdo vendqëndrim sillnin para Sovranit fitimtar meshkujt e lidhur me zinxhirë që luftëtarët guximtarë e të shkathët të islamit me një të rënë të shpatës, – fap fap – i ekzekutonin…. Pati ndalesa ku u shkuan në shpatë deri në tre mijë, katër mijë, shtatë mijë të pafe. Prej kufomave të shumta, lugina të thella tanimë ngjasonin si të ishin kodra… Të gjithë djemtë e vashat e tyre u kapën dhe u bënë robër, ndërsa meshkujt e rritur u mblodhën dhe u lidhën me zinxhirë. …Të shtyrë nga kjo frikë, të pafetë që kishin mbijetuar pranuan të bëheshin shtetas të shtruar osmanë dhe të paguanin xhizjen e përcaktuar nga Sheriati, si dhe taksat e zakonshme.”
  Fragmenti i mësipërm bën fjalë për pushtimin osman të Shqipërisë. Ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, pas dhjetëra vjetësh luftërash të përgjakshme, kur sulltan Mehmeti II mori më në fund Krujën e pas saj, Shkodrën. Është nxjerrë nga libri me titullin “Kronikat e Tursun beut”, që ka për autor një ndër emrat më të njohur të literaturës së hershme osmane, njëherësh kronist zyrtar i sulltanit. Në fakt, kronikat e Tursun beut konsiderohen ndër dëshmitë më të vyera osmane për bëmat e sulltan Mehmetit II, një prej sulltanëve më të famshëm osmanë, i quajtur ndryshe dhe Mehmet Pushtuesi. Por po ashtu, një ndër dëshmitë më të rëndësishme për atë periudhë kur, pas gati njëqind vjet luftërash, përmbyllet pushtimi osman i asaj pjese të Europës që më pas u quajt Ballkan, duke nisur kësisoj periudhën disashekullore të sundimit osman.
  Pra, kuptohet që vlera më e madhe e këtij botimi në shqip është dëshmia që ai na sjell për një nga periudhat më dramatike të historisë sonë, e cila deri më sot është rrëfyer kryesisht duke u mbështetur në burimet historike të atyre që iu kundërvunë pushtimit osman. Kronikat e Tursun beut na sjellin anën tjetër të medaljes, shikimin osman të këtyre pushtimeve.
  Në fakt, për kronistin osman çdo pushtim i ri bëhej në emër të fesë dhe është i përligjur pikërisht, sepse shërben për të marrë nga të pafetë, duke ia shtuar viseve të islamit, një tjetër vend.

  Ja se çfare shkruan edhe Fjor Jonima per krimet e turqve ne Shqiperi gjate shekullit te 15-te.
  Fushatat ushtarake otomane të viteve 1466 dhe 1467 shkatërruan pjesën më të madhe të vendit. Ishte politika e sulltanit që të boshatiste vendin nga banorët vendas, nëse ata bënin rezistencë. Fior Jonima nga Shkodra, pinjoll i familjes së famshme shqiptare Jonima, që zotëronte pjesën më të madhe të tokave mes lumenjve Mat dhe Ishëm, i shkruajti këtë përgjigje autoriteteve venedikase të taksave, të cilat i kërkonin përse vallë vinin kaq pak të ardhura nga Shqipëria. Kronologjia e shkurtër e kataklizmave që Jonima përshkruan në këtë rrëfim, tregon se në atë kohë, Shqipëria ishte një tokë e rrënuar. Eshtë rrëfimi personal më i hershëm që ka dhënë ndonjë shqiptar, në lidhje me gjendjen e vendit të tij.
  “Unë, Fjor Jonima, qytetar i Scutarit (Shkodrës) dhe në këto momente ambasador i këtij komuniteti, u pyeta, me urdhër të Lordit të Madhërishëm Administrator i të Ardhurave, se çfarë dija në lidhje me bëmat e turqve në këtë pjesë të Shqipërisë, për vitet 1466 dhe 1467.
  Mund të deklaroj se në fundin e prillit 1466, Turku i Madh erdhi në këtë vend personalisht dhë dërgoi përpara kapitenin e tij, i cili siguroi vendin dhe e plaçkiti. Ai grabiti shumë kafshë dhe rrëmbeu shumë njerëz.
  Kur u largua, Ballabani arriti të rrethojë Croian (Krujën). Ai gjithashtu grabiti dhe plaçkiti qytetet e Signorias, dhe rrëmbeu shumë njerëz.
  Pak kohë më vonë, erdhi Sinan Beu, i cili solli edhe më shumë rrënim e shkatërrim. Ai kishte rrëmbeu kafshë dhe njerëz dhe i vuri flakën vendit.
  Pas kësaj erdhi Vojvodi i Serbisë, i quajtur Amur Beu, i cili shkaktoi shkatërrim të madh. Jo vetëm që grabiti një numër shumë të madh kafshësh, por edhe ai i vuri flakën vendit dhe rrëmbeu shumë njerëz.
  Turku i Madh u rikthye në këtë vend në vitin 1467 dhe dërgoi Pashanë e Romanias (Rumelisë) me një ushtri të madhe për ta nënshtruar. Ai grabiti, plaçkiti, dhe mori me vete një numër të pafund njerëzish. Kur kish mbaruar me grabitjet dhe plaçkitjet, ai vazhdoi në rajonin e Scutarit, ku u përplas me njerëzit. Më në fund, arriti të hyjë në qytet brenda kështjellës, të cilën e grabiti dhe plaçkiti.
  Më pas erdhi një vojvod i quajtur Feriz Beu, i cili gjithashtu grabiti dhe plaçkiti.
  Pas kësaj, Vojvodi i Serbisë erdhi për herë të dytë për të vjedhur, plaçkitur dhe rrëmbyer më shumë njerëz.
  Më pas erdhi Vojvodi i Dibrës, që grabiti, plaçkiti dhe rrëmbeu shumë njerëz.
  Si përfundim, unë mund të them së në periudhën në fjalë, ky vend u kthye në një tokë të shkretë. Kështu ka mbetur deri sot. Kanë ikur jo vetëm vendbanimet, por edhe njerëzit, me përjashtim të atyre pak fshatrave që janë rindërtuar. Kështu që, do të ishte e nevojshme që të burgosurit, të cilët janë dënuar ose ndaluar, të falen dhe të rikthehen në këtë vend për ta ripopulluar atë.
  28 Dhjetor 1470.

  Reply to this comment
 14. Pellazgos June 11, 02:05

  Zoti katarakti,te njejtat beren edhe anglezet ne Amerike qe vrane me miliona vandas,ashtu si Osmanet.
  Prandaj edhe e futen ne Nato islamikun Ataturk se jane njesoj kriminele bashke me cifutet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*