Pse Di Caprio duhej të vdiste patjetër në ‘Titanic’? Regjisori shpjegon arsyen e vërtetë

January 13, 2020 18:53

Pse Di Caprio duhej të vdiste patjetër në ‘Titanic’? Regjisori shpjegon arsyen e vërtetë

Shumica prej nesh nuk mund te mos e kenë parë filmin “Titanik” një herë në jetën e tyre, ku momenti më i ndjeshëm është vdekja e Jack.

Duke qenë se filmi është një histori e vërtetë, shumë kanë hulumtuar nëse ai do të mund të mbijetonte pas mbytjes së anijes madhështore edhe pse kanë kaluar 20 vite.

Madje edhe ekspertë kanë dhënë mendimin e tyre, duke theksuar se dërrasa nuk mund t’i mbante të dy, por ekzistonte mundësia nëse jeleku i shpëtimit që kishte Rose do të mbahej poshtë dërrasës e vetëm atëherë mund të mbijetonin të dy.

Por harrojmë që është një film i ideuar nga një regjisor.

Në një intervistë të fundit nga “Vanity Fair”, regjisori i filmit, i famshmi James Cameron ka dhënë disa sqarime nga tifozët e zjarrtë të filmit.

“Na vjen keq, tifozë të Titanic, Jack Dawson ishte i dënuar për t’u shkëputur nga filmi”, tha Cameron.

Cameron pranoi se vdekja e Jack ishte një zgjedhje artistike, pasi filmi ka të bëjë me vdekjen dhe ndarjen.

Por ai gjithsesi mbrojti mjetet, duke thënë se testoi vetë skenën lundruese për të vërtetuar saktësinë e tij.

“Unë krijova skenën me copën e drurit dhe i vura njerëzit mbi të për rreth dy ditë duke e marrë atë saktësisht të vërtetueshëm që mund të mbijetonte tre orë derisa anija e shpëtimit të mbërrinte atje”, tha Cameron.

Në film varka e shpëtimit erdhi vetëm pas një ore.

Bindja e tij personale dhe artistike nuk i ndaloi ekspertët të sfidonin pohimin e Cameron në vitin 2012.

Adam Savage dhe Jamie Hyneman filluan së pari një provë duke përdorur kukulla dhe një rekreacion të vogël të derës së filmit.

“Me gjithçka kemi mësuar, unë mendoj se vdekja e Jack ishte e panevojshme”, tha Hyneman.

Në vitin 2012, kur Titanic u rishikua në 3D për 15-vjetorin e tij, Cameron solli një ndjesi tjetër të filmit, ku Rose ndezi qiellin e yjet ndërsa notonte në Atlantik.

Aktorët protagonistë të filmit janë Leonardo di Caprio dhe Kate Winslet, dy prej aktorëve me të kërkuar në Hollywood.

 

l.h/ dita

January 13, 2020 18:53
Komento

8 Komente

 1. Martin January 13, 21:52

  Ne Titanikun e vertete me 1912 kane humbur 1514 pasagjere (68%); pra vdekja e Xhakut (Jackut) ishte pergjithesim i domosdoshem artistik i viktimave qe ishin me teper se gjysma e pasagjereve dhe ekuipazhit.

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 January 14, 10:02

  qyqa mi none
  që ka budallenj kjo botë!?
  me një shumicë të tillë sa vështirë se mund të përfytyrohen,por dhe që ky regjizor fantastik i përgjigjet këtyre idiotësirave!?
  më duket pak si budallallëk!!
  në një vepër artistike është shkrimtari,regjizori,skenaristi ai që vendos për jetën dhe vdekjen e gjithçkaje!!
  pra në një vepër artistike këta janë ZOTI, që vendos për gjithçka!
  që nga krijimi deri tek vdekja!!
  dhe askush nuk ka të drejtë të fusë hundët në këtë veprimtari njerzore që quhet krijimtari artistike!!
  nëse nuk i pëlqen varianti i artistit,le të bëjë një të tijën dh etë mos hajë mut!!
  nuk e di si nuk i ka çuar në të sëmës kur e kanë pyetur në këtë mënyrë!!
  regjizori ka vetëm një detyrë,veprën artistike ta këthej në film sa më të besueshëm,sa më realist!kjo është detyra e tij dhe jo mbajtja gjallë e personazheve!!

  Reply to this comment
 3. Oh Roze... January 14, 10:54

  Sigurishte qe Regjizori e ka mir menduar ate skene
  dhe per mendimin tim ka qen zgjedhjaq e duhur ,
  Dramatizimi i skenave te tilla ,Love Storie ,
  nxjerr ne pah te Vecanten qe ajo ndjenje dhuron
  e cila ka per njeriun Cmimin me te larte ne jete etj.

  me ate perfundim te Xhekut ,pra vdekjen ,
  ai perjeteson ate ndjenje Dashurie ,
  nga ana tjeter ,kuptohet ,eshte mesazhi qe jep –

  sakrifica per ate ndjenje te bukur Dashurine ,

  dramaciteti i asaj skene rrit gjendjen emocionale
  te shikuesit e ben ate te preket , thell ,

  dhe ngacmoje shpirtin e tij e gjaku te filloj ti qarkulloje me shpeejtesi ,
  pas atij aktivizimi te zemres ,nga emocionet qe ajo sken afron dhe
  dy Artisteve Di Caprio & Winslet
  qe jane edhe protagonistet e Filmit i qajne rolet .

  Nji Film qe qe meritoj Oscar-in…

  e luajne ate

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 14, 16:22

   për të qarë e qan keit uinslet se për di kaprion!?
   mos se na bën për të vjellë!
   është një nga rrolet e tij më të dobët,përfshi gengs of nju jork!!
   ndoshta nuk është faji i tij,faji i kasting dh eregjizorit që e ka pranuar!!
   di kaprio ka dy filma që i përshtaten greit gisbi dhe keçif ju ken,deri në një farë mase dhe dhë biç!!
   të tjerat janë katastrofale!!nuk ka as aftësi as pamje për to!!

   Reply to this comment
   • Oh Roze... January 14, 19:21

    anticensure ,

    Di Caprio ;
    nuk eshte Artisti im i preferuar ,por per hir te se vertetes ,
    ai eshte sot per sot nji nga me te miret e Hollivood-it .
    Ne cdo rol qe ka lujt qysh ne moshe te re ,
    e ka qare .
    Le te jemi Realiste .
    Dhe sa i takon ktij roli ne kte Film Titanik si Xhek,
    aty ka arrit kulmin ,ku si i thon ndryshe ne Boten e huaj beri ate “Thyerje” – Break ose si i themi ne shqiptaret ate Shperthim;
    qe pasoj pastaj Sukseset e tij te mevonshem
    edhe pse ne nji moshe jo fort te pjekur si aktore .
    (ky eshte mendimi im personal natyrishte . Secili ka shijet dhe pershtypjet e veta )

    Reply to this comment
   • The Oscars January 15, 15:03

    Ore po si ka mundesi qe i di te gjitha??
    Po sa i ditur dhe sa sfidues je?
    Po Di Caprio eshte vleresuar dhe ka fituar Academy Award dhe ka luajtur krah me te medhenjve ever ne Hollywood qe kur ka qene 10 vite. Dhe nje nga ata filma qe e ktheu ne nje superstar eshte pikerisht Titaniku.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 January 16, 10:29

     o ti osi, a car,a s i ke qef të të drejtohem!!
     mendimi nuk është “di të gjitha”!!
     është shprehje mendimi!
     si për fillim!!
     oh roze thotë një gjë të saktë “Di Caprio ;
     nuk eshte Artisti im i preferuar”,por quan të vërtetë atë që unë shpesh e quaj “manipulim”!!
     pra ashtu si ti,ajo niset me çmimet dhe vlersimin për momentin,të personit,pra artistit!!
     që të dy ju dini një gjë fare të thjeshtë!!një fakt që ne e kemi përjetuar shpesh!!
     relativiteti i gjithçkaje na ka bërë të përjetojmë shumë ngjarje!!
     un po marr një fakt i parë nga një mësues,ne e kemi parë si nxënës!!
     vlersimi bëhet me nota sipas dijes së nxënësit!!
     pra mësuesi vlerson nga 4-10 dijet e nxënësit,por nuk do të thotë se të gjithë ata që vlersohen me 10 janë të njëjtë!!edhe brënda të njëjtës klasë jo të gjithë 10shat janë të barabartë,përfytyroni në klasa e vite të ndrshme!!
     kështu është dhe rasti i di kaprios!!ai është vlersuar në një kohë kur filmi me metrazh të gjatë,kinematografik ka një rënje të jashtëzakonshme,në krahasim me serialët!!
     di kaprio është vlersuar me një oskar për filmin e tij më të dobët,që ja kalon dhe filmave të bazuara tek kartonat e marvin,the revenant!!
     një filëm tmerrësisht i dobët,në skenar,ku rrolin më të bukur e ka luajtur tom hardi,dhe jo di kaprio!!ai luan në një perfeksion atë rrol që ka!!di kaprio katastrofal!!
     unë personalisht nuk nisem me çmimet që ka fituar artisti,përveç rastit kur artisti është i panjohur për mua dhe un shoh filmin pasi e marr vesh se artisti ka fituar çmimin oskar!!
     unë e vlersoj artistin për emocionet që më ngjall mua me mënyrën sa i vërtetë duket në rrolin e tij!!
     ndoshta tek ju të dy mund të ketë vlera të tjera që ndikojnë në vlerësimin tuaj!!dhe këto mund të jenë të jashtëme,ndryshe nga të mijat që janë të brëndëshme!
     ka shumë faktorë që ndikojnë në vlersimin “e brëndëshëm”!
     jeta,përvoja e saj,njohja e situatave të ndryshme dhe vlersimi se sa të vërteta mund të jenë luajtur!!
     ka shumë faktorë që mund të përmënden në një situatë të tillë!!
     kështu o oski,ndoshta për ty të nxin sytë “Ore po si ka mundesi qe i di te gjitha??”,kurse mua mi hap!!
     kur takoj ose lexoj një “Ore po si ka mundesi qe i di te gjitha??”,nuk i bëj të njëjtën pyetje si ti,por i them “a mund të më thuash diçka më tepër se këto që ke thënë”!!
     kuptohet ti këtë pyetje ironike e ke bërë ngaqë duke qënë se “ti i di të gjitha” si ka mundësi që dikush të dijë më pak se ty,ose “ta dijë se nuk di asgjë”!!
     debil,mo u bëj pjesë e njerzve që vërtetojnë thënjen se “po i vure në dukje gabimin të mënçurit!?ai të falenderon!po ja vure në dukje budallait!?ai të vret!”!!
     si ta shkruajta në filim,unë shpreha mendimin tim,dhe duke qënë se arti është çështje shije!?seicili ka të vetat!!
     si duket seicili nga ne ka shijet e veta,unë të brëndëshme ju me “Academy Award”!!
     Oh Roze…,shikoje dhe një herë titanik!!duke qënë se e di si përfundon!?shiko lojën dhe vlerso di kaprion sikur të ishe ti në vënd të uinslet,e kundërta me uinslet!dhe do të shohësh vërtetësinë e mangët të di kaprios dhe atë pothuajse të përsosur të uinslet!!
     shiko në tërë filat e dikaprios mimikën e tij!!
     përveç filmave që përmënda,ku ai ja vlen si aktor,gjithkund është fallco!!i paaftë si aktor,kasting dhe regjia ka bërë zgjedhje të gabuar për rrolin që nuk përshtatet me fizionominë e di kaprios!

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim