Ata janë “me qeverinë”. Këtë duhet të mësonim nga tmerri i Kavajës?

February 10, 2019 10:35

Ata janë “me qeverinë”. Këtë duhet të mësonim nga tmerri i Kavajës?

Entela Resuli

Një 14-vjeçare u abuzua në kushtet e kërcënimit nga bashkëmoshatarët e saj.

Më vështirësi reagoi vajza ndaj dhunës që po i ushtrohej për muaj me radhë, dhe kjo për shkak të frikës dhe mentalitetit.

Më vështirësi e kuptoi shkolla hallin e saj.

Me ngathtësi policia bëri detyrën.

Ministrja e për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali tre ditë më parë apeloi që politika dhe media ta linin të qetë vajzën dhe familjen.

Dhe çfarë bëri më pas Spiropali?!

Pasi u kërkoi të gjithëve ta linin të qetë familjen nga Kavaja, rrëmbeu një kamerë dhe u nis drejt familjes në fjalë.

U ul në një divan dhe… ua tregoi të gjithëve kush ishin prindërit e vajzës!

A ishte kjo e nevojshme? Pse Elisa bëri atë që ua kërkoi të tjerëve të mos e bënin?

Sociologu Ergys Mërtiri thotë në këtë intervistë për Dita se qeveria e ka rënduar situatën.

-Z. Mërtiri, e keni ndjekur besoj rastin e Kavajës dhe më konkretisht veprimet e ministres Elisa Sipropali. Si e konsideroni këtë rast?

Publikimi i imazheve të prindërve të fëmijës së abuzuar është gjëja më e gabuar dhe më e shëmtuar që mund të ndodhte. Aq më tepër që gjatë gjithë kësaj kohe qeveria ka akuzuar mediat dhe opozitën se po bëjnë politike dhe nuk po i lenë njerëzit në hallin e tyre, por në fund ajo vetë bën gjestin më të papranueshëm të politizimit të çështjes. Dhe e bëri këtë në mënyrë vulgare, pa asnjë arsye, duke ndikuar vërtetë për keq në gjendjen e tyre, pavarësisht se thonë se gjithçka e bën me pëlqimin e vetë prindërve.

-Nuk është tepruar me këtë rast edhe nga mediat dhe opozita?

Po, por gjithsesi kjo nuk justifikon aspak veprimet e qeverisë. Nëse akuzat janë të drejta, ato qëndrojnë, pavarësisht qëllimeve. Nëse policia e shtetit, prokuroria, shkolla, etj, nuk kanë vepruar në kohë dhe nuk kane marre masat e duhura, por kanë reaguar vetëm pasi problemi bëhet mediatik, ky nuk është faji i atyre që denoncojnë, por i institucioneve që nuk kanë vepruar.

Jemi në të drejtën tonë të shqetësohemi sesi funksionon shteti ynë, sesa ai e kryen detyrën e vet, sa ai na ofron garanci dhe siguri. Dhe ky problem është përtej vetë viktimës, pasi është një çështje që na përket të gjithëve.

Edhe në këtë rast qeveria u mundua të përgjigjet me kundërakuza dhe jo vetëm kaq. Ajo i përdori vetë viktimat, duke ia paraqitur publikut me video, të vendosur në mbështetje të qeverisë. Kjo po që është përdorim politik i ngjarjes. Është mënyra më e shëmtuar sesi mund t’i instrumentalizosh ata. Akti bëhet i turpshëm, kur gjithçka shoqërohet me premtime financiare ndaj prindërve.

-Sot (dje) ka pasur një tjetër reagim në rrjetet sociale nga Kryeministri…

Po në fakt. Asgjë nuk mbyllet me kaq. Z. Rama me një gjuhë krejt të panevojshme revanshi shprehet se prindërit e vajzës janë me të. Kjo është akoma dhe më e palogjikshme. Nuk ka pasur kush interes të dije se çfarë mendojnë prindërit e vajzës për Kryeministrin.

February 10, 2019 10:35
Komento

10 Komente

 1. Romak February 10, 11:17

  Ikni mor, ju delni ne mbrojtje budallenjve. Edhe ju kruhet atyre te dalin ne Tv, edhe pendohen me vone.
  Ajo goca 13 vjeçare me dashnor dhe mardhenie seksuale te kryera me kohe, me virgjerti te humbur kushedi kur, eshte e afte te pjelle femije sipas te gjitha ligjeve te natyres e ne kete rast nuk eshte me femije.
  6 muaj vajza seks me shoket e vet e kujtohet vitin tjere qe nuk i perballon dot te gjithe.
  Ikni mor e shihni realitetin qe po degjeneron, shihni ne rrenje se si nje femije degjeneron dhe kryen mardhenie kur duhet te luante me kukulla dhe jo kur maturohet ne seks dhe perfundon mardhenie ne grup.

  Reply to this comment
  • mirel February 10, 16:37

   O Romak plera, pse ashtu kujton ti qe vete kerkuan prinderit, atyre ju sugjerua nga Ramuti o qelbesire bastarde. Yy bishe primitive, juve eshte tju djegesh te gjithe, me gjithe Ramut. Kjo eshte e keqa qe ju beri Ramuti, qe vajza dhe familja te perfundojne ne gojen tuaj te felliqur

   Reply to this comment
   • Romak February 11, 10:02

    Nuk ka Romak pleher mor funderrine gjirizi,Romak do me thene fisnik.
    Ju doni rrjepur dhe eliminuar si specie,e kuptove mirel?

    Reply to this comment
 2. Shoku February 10, 11:22

  Si u beka pershtypje ,zoti sociolog nxierja e emrit te familjareve,ne medja , e nuk u beri pershtypje idiotizmi i nje plaku 75 -vjecar, me emrin Sali Berisha ,i cili beri nje status pacavure ,nga nje spiun i tij me pseudonimin ” qytetari dicidal” Pse nuk thoni nje fjale per kete plak te marrosur qe ngryset e gdhihet duke patur ne mendje vetem breket e grave? Fatkeqesine e kesaj vajze e perdori per politike qe te sulmonte Ministrine Brendeshme e ate te Arsimit? A e dinte ky plak llafezan se problemi ishte ne ndekje ? Kush ia hapi namin kesaj vajze fatkeqe ,te cilen e mashtroi ai qe pergjerohej per te ? JU teoricinet e medhenj , sociolog ,qe vetem kkorrni e korrni e asgje nuk lidhni ,po benei vetem teorira sikur bota rrotullohet ndaj jush. Populli i Kavajes ,e i gjithe Shqiperise e denojne kete xhest,por jo se Kavajes i paska rene nje termet 10 ballesh. JO. Keto fenomene kane ndodhur ,ndodhi e do te ndodhin mes te rinjesh adolishet ,pse jo ndodhin dhe midis te rriturish. Pse pak raste prostituimi kemi ne ? E c’kini bere ju sociologet e medhenje per ta ndaluar ? C’beni ju sociologet e psikologet qe ne emisione televizive na flisni per Froder e dreqi me te birin ,por harroni se reklamat televizive po cajne dynjane me te puthura edhe adolishente ? Cili nga ju i ka ngritur keto shqetesime ? A ndikojne reklamat e fotot lakuriqe te femrave ? U ardhekerka keq se doli e ema dhe i ati, e atyre bravo u qofte qe mbrojne vajzen e tryre e cila ka vetem nje gabim ,se nuk pati guxim te demaskonte qe ne fillim ate dashnorin palaco, e ate spiunin qe filmonte nga mbrapa. Ajo kujtoj se kishte nje te dashur e jo nje palaco ne krah. Ai per te eshte nje vrases ,sepse i vrau dashurine epare. E une ate e denoj pa meshire edhe pse eshte ne moshe te mitur,por me shume denoj kazanin mediatik qe po bene nje jave ekusur qe meren me kete problem. Mos kujtoni se Mark Marku kishte halin e vajzes,apo te ptrnderve ? Kurre -kurre. Mark Marku kishte marr per detyre qe ne kete rast te deskrititonte Ministrine e brendeshme, ministri e brendshem ,i cili i zgerlaqi si ate plakun e rrjedhur ,qe edhe nje pordhe e publikon si vaje te qeverise,dhe ate hajdutin e kriminelin tjeter ,Lulin i cili del si nje njeri i kulluar,kur duart i kullojne ende gjak. Une mendoj qe populli i Kavajes ,e sidomos nenat, te rinjte e terejat,te denojne pabesine e atij dashnorit, pabesine e atij filmuesit si dhe ate qe beri nje palo status ne fb. Ndersa vajzen ta mbajne afer se nuk ka bere krim. Ka bere vetem nje gabim qe u nenshtrua frikes e nuk i corri masken atij paloco dashnori. Ndersa ju sociploget e psikologet ,cirrni masken e atij qe pa iu dridhur dora se truri i eshte dredhur me kohe ,nuk kursene edhe adolishentet, Po po te gjithe ju spociologe e psikolog kkorni e korrni ne emisione e pa lidhur asgje. JU qe kini folur per familje patriarkale,per gjoja ore edukimi neper shkolla si gjerat me formale,per diktature e mesues te paafte , tani pse kerkoni ore edukative ,ku oret e seksit behen c’do jave ? JU sociologet e medhenje te ketij vendi,qe jeni tronditur nga nje veprim adolishent ne Kavaje,si nuk jeni tronditur keto 28 -30 vjet qe vemijet jane lindur e po martohen pa pare driten e diellit me sy,sepse jane te ngujuar ? C;kini bere ju sociologet e medhenje qe te dalin nga ngujimi me 100-ndra femije ? U shqetesoka se doli emri i prinderve te nje femije qe u mashtrua nga nje mashtrues. JO ,mor jo ata nuk kane pse te perbuzen, kete radhe qene ata ,neser pse jo mund te jeni edhe ndo nje nga ju ,zonja e zotrinj sociolog e sociologe, analist e analiste qe ngelet televizion me televizion pa thene asgje konkretet. PO rasti i KOsoves ,si mesuesi dhe polici me doktorin,po sidomos mesuesi te varet ne mes te Prishtines…

  Reply to this comment
 3. gjermani i fundit February 10, 11:25

  pse? po ja, kush do ta merrte vesh qe ajo i shkoi familjes per mbeshtetje nqs nuk do ta jepte kamera? Prandaj kamerat duhen, biles po nuk i hodhi ne fejsbuk s’ka sesi te dije sesa “pelqej” do te marre. Biles hesapi i strumentalizimit politik keshillon qe shyqyr qe ndodhin ngjarje te tilla qe edhe ministrja te duket se eshte duke bere ndonje gje, se ngelet pa pune dhe nuk ka si justifikon rrogen dhe postin. Biles, kot po themi, pse nevojitet nje post ministri per maredheniet me parlamentin? Nevojitet patjeter? Se mos ben vaki te shkosh e ti takosh hallexhinjte pa kamera, se te ikin dem “pelqej”-te ne fejsbuk. Xhanem, po te ishte Jozi kryethare parlamenti, a nuk do bente te njejtin veprim?

  Reply to this comment
 4. Mihal Xhamo February 10, 11:44

  Zoti Thano!

  Zoti Edi Ra ma,Kryeministeri im!Me sjelljen vizi ve dhe fjalorin gj uhesor te shthur ur tregon se,kult ura tende person le eshte e mange t per te mos the ne me tej. Vetem nje mendje e cart ur tallet, anatem on e shane me fja lor banal,larg inst itucionit qe perfa qeson.Nuk ka she mbell ne bote qe nje Kryeminister, (kinse artist),t’i th ote gjithe opozit es “qener”dhe Pa rlamentit “kasolle qenesh”,nje fjalor qe tregone vetem dificence ekuilibri intelektual per te mos thene shthu rje mendore.Zoti Rama,fatkeqesish te kryeministeri im,je i pamerituar per postin qe mb ane e sigurisht pa pergjegjesine do ta paguash prej a tyre qe i mendon, si dikur, rajane te nde. Zoti Kryemin ister,sot ngjane si personazhi i leter sise ruse,OBLLOM OV,i cili e shihte R usine,si ti Shqiper ine,prej kariges k u je ulur.Fundi i k tij modeli drejtim i dihet.Pershende tje!

  Reply to this comment
 5. intelektuali February 10, 11:48

  O Entela Resuli mire ben qe flet edhe ti, ndryshe nga shume gazetare te tjera qe filluan te mburrin perdhunuesit se jane me dhjeta ne shkolle dhe ja hodhen fajin viktimes, por aman dhe boll me llogje alla “E lagu apo s’e lagu Spiropali” kur kjo Ministre Cinike dhe e pacipe e Edvinit i “beri mutin” moralit qytetar qe kur deklaroi se:

  “…Keto perdhunime bdodhin kudo ne Bote, ne SHBA, ne Norvegji, madje bejne filma pornogarifike per te argetuar pedofilet…”

  KA TALLJE PER VIKTIMINE, CINIZEM PER FAMILJEN DHE KRIM PUSHTETAR ME TE MADH SE KJO DEKLARATE?

  Menjehere ne media, dolen nga brimat e miut enveristet e Edvinit per te mbrojtur Partine nga Rezili dhe si gjithmone ne te tilla raste filluan me referime nderkombetare: “Ja edhe ne Austri babai perdhunoi vajzat dhe i mbajti te mbyllura per vite me radhe, bile i palloi dhe i la shtatzane, c’e beni kaq te madhe me disa adoleshente qe provuan me minorenen sa efektive e kishin pallen e tyre, c’ka per t’u cuditur ketu?” Keshtu filluan te flasin enveristet e Edvinit ne media bashke me gazetaret bullafiqe ne emisionet famoz TV te medias sone kombetare pa piken e turpit dhe te moralit me justifikime si ajo per Fatmir Xhafen duke e krahasuar me vellane e Bill Clintonit do kohe me pare.

  PO NE AUSTRI PERDHUNUESI NE FJALE, ESHTE NE BURG ME DENIM TE PERJETSHEM, NE SHBA I COJNE NE KARRIKEN E ELEKTRIKE, NDERKOHE QE NE SHQYPNI PERDHUNUESIT JANE DEPUTETE NE PARLAMENTIN SHQYPTAR.

  Edvini nuk eshte debil dhe dallkauk si Skenderbesha servile e tij Spiropali, nje bibe qe di vetem te vjedhe doganat dhe kurgje tjeter, prandaj e nuhati shpejt gafen e saj dhe prandaj e dergoi Ministren e tij budallaqe qe te lante “MUTIN” qe jashteqiti me deklaraten idiote, disa caste pasi Saliu denoncoi perdhunimin sic e ka zakon ne raste te ngjashme,

  prandaj:

  Elispa Spiropali, Skenderbesha e Edvinit ka bere nje krim akoma me te madh ndaj viktimes minorene te Kavajes dhe familjes se saj qe i nxorri ne foto me video,

  ELISA SPIROPALI DOLI HAPUR NE MBROJTJE TE PERDHUNUESVE NE GRUP QE E KISHIN NXJERRE VITKTIMEN NE SHITJE SI PROSTITUTE DUKE IMITUAR ELVIS ROSHIN

  dhe:

  Ky krim nuk mund te mbulohet me asnje video mashtrimi si propagande enveriste alla “gju me gju me popullin”

  Reply to this comment
 6. intelektuali February 10, 11:48

  O Entela Resuli mire ben qe flet edhe ti, ndryshe nga shume gazetare te tjera qe filluan te mburrin perdhunuesit se jane me dhjeta ne shkolle dhe ja hodhen fajin viktimes, por aman dhe boll me llogje alla “E lagu apo s’e lagu Spiropali” kur kjo Ministre Cinike dhe e pacipe e Edvinit i “beri mutin” moralit qytetar qe kur deklaroi se:

  “…Keto perdhunime ndodhin kudo ne Bote, ne SHBA, ne Norvegji, madje bejne filma pornogarifike per te argetuar pedofilet…”

  KA TALLJE PER VIKTIMINE, CINIZEM PER FAMILJEN DHE KRIM PUSHTETAR ME TE MADH SE KJO DEKLARATE?

  Menjehere ne media, dolen nga brimat e miut enveristet e Edvinit per te mbrojtur Partine nga Rezili dhe si gjithmone ne te tilla raste filluan me referime nderkombetare: “Ja edhe ne Austri babai perdhunoi vajzat dhe i mbajti te mbyllura per vite me radhe, bile i palloi dhe i la shtatzane, c’e beni kaq te madhe me disa adoleshente qe provuan me minorenen sa efektive e kishin pallen e tyre, c’ka per t’u cuditur ketu?” Keshtu filluan te flasin enveristet e Edvinit ne media bashke me gazetaret bullafiqe ne emisionet famoz TV te medias sone kombetare pa piken e turpit dhe te moralit me justifikime si ajo per Fatmir Xhafen duke e krahasuar me vellane e Bill Clintonit do kohe me pare.

  PO NE AUSTRI PERDHUNUESI NE FJALE, ESHTE NE BURG ME DENIM TE PERJETSHEM, NE SHBA I COJNE NE KARRIKEN E ELEKTRIKE, NDERKOHE QE NE SHQYPNI PERDHUNUESIT JANE DEPUTETE NE PARLAMENTIN SHQYPTAR.

  Edvini nuk eshte debil dhe dallkauk si Skenderbesha servile e tij Spiropali, nje bibe qe di vetem te vjedhe doganat dhe kurgje tjeter, prandaj e nuhati shpejt gafen e saj dhe prandaj e dergoi Ministren e tij budallaqe qe te lante “MUTIN” qe jashteqiti me deklaraten idiote, disa caste pasi Saliu denoncoi perdhunimin sic e ka zakon ne raste te ngjashme,

  prandaj:

  Elispa Spiropali, Skenderbesha e Edvinit ka bere nje krim akoma me te madh ndaj viktimes minorene te Kavajes dhe familjes se saj qe i nxorri ne foto me video,

  ELISA SPIROPALI DOLI HAPUR NE MBROJTJE TE PERDHUNUESVE NE GRUP QE E KISHIN NXJERRE VITKTIMEN NE SHITJE SI PROSTITUTE DUKE IMITUAR ELVIS ROSHIN

  dhe:

  Ky krim nuk mund te mbulohet me asnje video mashtrimi si propagande enveriste alla “gju me gju me popullin”

  Reply to this comment
 7. vilson naci February 10, 15:33

  Perse merziteni me keto skupe. Cudia me e madhe zgjat vetem 3 dite. Ky nuk eshte rasti i pare. Keshtu ndodhi me BABALEN, me Riselden. Do dali ndonje ngjarje tjeter dhe do harrohet ngjarja e Kavajes. Kur nuk ke ide se si mund te dali vendi nga kjo gjendje e mjeruar do merresh me te tilla gjera.

  Reply to this comment
 8. shaban February 11, 08:54

  Eh more (Shoku) mbrojtes i Rames.Po te mos kishte folur Berisha ajo policia jote dhe e imja njekohesisht nuk do kishte kryer asnje veprim dhe kete e tregoi me vepra sepse nje te bere denoncimin Berisha policia veproi menjehere duke bere arrestimin.Perse policia nuk e beri arrestimin me pare kur denoncoi familja e vajzes? Prandaj o (Shoku )mos thuaj qe policia ishte ne ndjekje.Me fal Shoku:Cfar po ndiqte policia?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim