Pse femrat flasin më shumë?

October 7, 2017 13:04

Pse femrat flasin më shumë?

Thuhet se femrat flasin më shumë se meshkujt. Duket se ky pohim është i vërtetë dhe atë është munduar ta shpjegojë edhe shkenca.

Për femrat, të folurit shumë është një çlirim stresi dhe u jep një kënaqësi të madhe fizike, ashtu siç japin drogat.

Neuropsikiatrja kaliforniane, Louann Brizedine, në librin “Truri femëror”, pohon se truri i një femre dhe truri i një mashkulli ndryshojnë shumë nga njëri-tjetri për shkak të aktivitetit të ndryshëm hormonal. Mesatarisht, një femër shqipton 36 mijë fjalë në ditë, ndërsa meshkujt rreth gjysmën.

Një studim i bërë në Universitetin e Maryland shpjegon shkencërisht, nëse femra flet shumë është meritë e një proteine Foxp2, e cila nga shkencëtarët njihet edhe si proteina e gjuhës.

Foxp2 është e pranishme në sasi më të madhe në trurin e femrës.

October 7, 2017 13:04
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*