Pse filloi beteja e Kosovës?

February 28, 2014 14:55

Pse filloi beteja e Kosovës?

I nderuar lexues! Beteja e Kosovës u zhvillua në Fushën e Kosovës, në afërsi të Prishtinës më 15 qershor 1389 ndërmjet Perandorisë Osmane dhe një koalicioni të krishterë, kryesisht ballkanik. Osmanët kishin vazhduar me pushtimet e tyre duke arritur deri në trevat shqiptare dhe serbe. Për sundimtarët e Europës juglindore po bëhej e qartë se vërshimi osman nuk mund të përballohej me forcat e tyre të veçuara. Të ndodhur përballë një armiku të përbashkët, princërit, mbretërit e fisnikët shqiptarë, serbë, bullgarë e rumunë i fashitën mosmarrëveshjet duke krijuar një koalicion antiosman. Beteja u zhvillua ndërmjet 100.000 ushtarëve osmanë dhe 40.000 luftëtarëve ballkanas. Përfundoi me fitoren e osmanëve.

February 28, 2014 14:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*