PS dhe Rilindja (pj.II)

May 27, 2019 00:17

PS dhe Rilindja (pj.II)

Për pjesën e parë klikoni KËTU

Por, kur sheh se në të gjithë këtë vorbull paradoksesh shqiptare, sa komike dhe të trishtueshme, hipokrite dhe cinike, arrogante dhe abuzive, nepotike dhe korruptive, që “mbretëron” nga  qeverisja e një kryeministri të tillë, në mënyrë legjitime na lind e drejta të pyesim:

Ku është Partia Socialiste?

Ajo parti, e krijuar në ’91 si trashëgimtare e vlerave të luftës antifashiste, mbrojtësja e shtresave të varfëra e të mesme dhe si mbartëse e vlerave të Socialdemokracisë europiane, që u quajt Partia Socialiste e Shqipërisë?

Ajo parti, që kur ishte në opozitë deri në ’97, ishte aktive, dinamike, luftarake për çdo veprim antiligjor dhe arrogant të Berishës dhe bandës së tij të asaj kohe. Arriti të bëhej një parti me potenciale intelektuale të admirueshëm, madje shumë më cilësore se ato të partive të ashtuquajtura të djathta me PD në krye. Të cilat brenda tyre kishin grumbulluar gjithë lumpenin e “punistëve”, karrieristëve mediokër të sistemit monist. Gjithashtu dhe  gjithfarë llojesh kusarësh, përdhunuesish, vrasësish ordinerë të vetëquajtur të “persekutuar politikë”, që si dhe sot përbëjnë kontingjentin më të rrezikshëm për destabilizimin e vendit. Dhe kështu do vazhdojë, derisa inspiruesi i tyre “fatkeqësisjellësi” që u ngriu buzëqeshjen shqiptarëve, do mbetet i lirë e i pandëshkuar.

Pra, çfarë ndodh në të vërtetë me këtë Parti? Përse nuk ndihet? Pse është bërë kaq e pandjeshme ndaj të gjitha këtyre bëmave të Kryeministrit të saj “oligarkokolaboracionist “dhe gjendjes së vendit që shkon drejt destabilizimit? A nuk mban përgjegjësi kjo parti që kërkoi votat e shqiptarëve për ta drejtuar Shqipërinë e vetme drejt perspektivës europiane? Përse asnjë reagim,asnjë përgënjeshtrim, asnjë deklaratë në mbrojtje apo denoncim të këtij kaosi politik, ekonomik, arsimor, administrativ e mbi të gjitha shpirtëror. Heshtje dhe vetëm heshtje, sikur “punët shkojnë vaj”. Ku ka humbur “paria”socialiste, Asambleja dhe kryesia?-pyesin një milion votuesit. Apo mos vallë janë konvertuar…

..nga “shokë” në “zotërinj”?

Me siguri kështu ka ndodhur! Dhe ka ndodhur kur socialistët erdhën në pushtet pas vitit ’98. E flakën idealin socialist dhe përqafuan pragmatizmin. Dhe ku hapur e ku fshehur, ku me tendera e ku pa tendera, ku me militantë e ku pa militantë, ku me “armiqtë”e ku pa “armiqtë” filluan të ëmbëlsohen nga pushteti duke venë pasuri, para, jetë luksoze. Ngritën biznese të përbashkëta me “armiqtë” e tyre që ziheshin e rriheshin shaheshin e ofendoheshin, madje edhe me libër shtëpie. Por… në parlament, gjithmonë para televizioneve. Në “bodrumet”e tij shtroheshin në “çanakun”e pushtetit dhe së bashku, si “baxhanakë” politikë,bënin pazare për biznese, tendera, favore, pandëshkueshmëri, korrupsion e nepotizëm. Të dyja palët kanë ruajtur dhe ruajnë njeri tjetrin. Pas çdo ndryshimi pushteti, keni dëgjuar gjë të dënohet “ndonjë ish” i njërës palë apo i palës tjetër? Kështu ka ndodhur dhe kështu po ndodh. Ata që e paguajnë janë njerëzit e thjeshtë, që çfarëdo pronar i ri pushteti të vijë ata nuk ndryshojnë, të varfër po të varfër ngelen. Dhe kështu do ngelen përderisa forcën e tyre,votën e tyre do ta shpërdorojnë duke u mashtruar e gënjyer nga “paria”e Partisë së tyre. Kështu ka ndodhur me ju  socialistë e njerëz të varfër. Votonit dhe votoni, pavarësisht se “paria”e partisë dhe deputetët e listës së kryetarit ua mbyllin telefonat pas zgjedhjeve. Dhe betoheni se herën tjetër nuk do ua jepni votat. Por… kur vijnë votimet, ata përsëri ju nxjerrin “gogolin”Sali , “fatkeqësisjellësin më biblik të Shqipërisë” që  sëbashku me bandën e tij ua kanë “ngrirë buzëqeshjen shqiptarëve” gjatë këtij tranzicioni dhe tani me tolerimin e “oligarkokolaboracionistit” tuaj, po i “ngrin edhe gjakun”. Dhe të ndodhur para dilemës të një vrasësi dhe një batakçiu, ju mendoni më mirë ky i fundit se të paktën nuk vret. Vërtet nuk vret me plumba por vret me fjalë, me sjellje e veprime që të çojnë në dëshpërim. Edhe kjo vrasje është- vrasje shpirtërore. Prandaj  zgjedhja e të “keqes më të vogël” nuk është zgjidhje. Ka edhe një rrugë të tretë… Që t’u prisni rrugën “parisë”. Që të mos u tallin. Që të mos u përdorin.

Zgjohuni, o të uruar! Nuk shikoni se “paria” e juaj ka humbur çdo moral, çdo vlerë progresive, çdo lidhje me ju dhe përsëri u besoni? Përsëri ua jepni votën, duke e ditur se ajo votë nuk është  për të përmirësuar jetën tuaj apo zgjidhur hallet tuaja, por për të mbrojtur dhe shtuar pasurinë e tyre, shkollimin fëmijëve të tyre jashtë, luksin e grave të tyre, favorizimin e oligarkëve, të farefisit dhe klaneve të tyre?

Mos u mashtroni më siç u mashtruat, që nën “besën” e shokut Gramoz, ja falët Partinë Edit. Herën e dytë nuk ju falet. Hera e parë ju falet, sepse për hir të së vërtetës, shoku Gramoz e menaxhonte partinë  me përkushtim dhe e mbajti të mbledhur rreth strukturave të saj. Shoku Gramoz, për nga karakteri i  tij burrëror, sidomos pas gjyqit të Shkodrës, si dhe qëndrimi jashtë qeverisjes direkte (se indirekt ishte faktor) komunikimit me njerëzit dhe organizatat e partisë, kishte fituar një autoritet absolut në Parti dhe ç’thoshte ai bëhej. Këtë e dinte mirë Edi Rama dhe i “trajnuar” edhe nga “ustallarë” të tjerë i mori krahët shokut Gramoz dhe në “besën” e tij, socialistët e zgjodhën kryetar të partisë së tyre edhe pse e njihnin Ramën e pamfleteve antikomuniste, që i mbyllte ato me shprehjet: “komunistët në litar, pensionistët në hanxhar”, që… metaforikisht ja arriti qëllimit… Gradualisht e zhbëri Partinë socialiste, këtë forcë politike gjigante që përfaqësonte shumicën e popullit shqiptar. I ribëri simbolet, duke i ndryshuar ngjyrën dhe emblemën, duke prishur rrjetin organizativ të tipit “leninist”, duke zëvendësuar drejtuesit militantë socialistë (themelues e kontribues) në emër të “gjakut” të ri me drejtues nga punonjësit e bashkisë, të organizatës”Mjaft”, “99”-shat dhe me të gjithë ata individë karrieriste, që u konvertuan  në “socialistë” nga parti të tjera. Se panë tek Rama” përtej së majtës dhe të djathtës” idealin e tyre të “rilindjes”.

Përse nuk “bëzan” Partia Socialiste?

Me krijimin e Rilindjes, Partia socialiste”vdiq”, por Edi Rama i ruajti  “lëkurën” për ta mbajtur si flamurin e PS, në emër të të cilit të merrte vota. Dhe kështu ndodh. Socialistët, të varfërit, veteranët e pensionistët për Rilindjen dhe Edi Ramën janë thjesht numra. Këtu qëndron poshtërimi dhe hipokrizia e Rilindjes së Edit. I përdorin për të marrë pushtetin duke i numëruar si “kokë”. Paskëtaj, mbaron çdo lidhje me ta, çdo komunikim me ta. “Paria”dhe deputetët njohin Ramën si “padronin” e tyre. Se ai e ka listën. Kësisoj, Rama bëhet tashmë ndërgjegje e tyre. Kush të bëzajë? Rama kundër Ramës? Si mund të bëzajnë “Ata”për rehabilitimin e Mit’hatit, botimet e listës së luftëtarëve dhe komandantëve të luftës të shpallur kriminelë nga instituti antikomunist, i financuar nga qeveria e Rilindjes? Se mos i tha, larg qoftë, mendja Kryeministrit, që me rastin e 75 vjetorit t’i shpalli fitues edhe ballistët dhe nuk e bëri. Kush do ta ndalojë? Rilindja? “Paria”e saj e emëruar nga ai vetë? Apo deputetët që në shumicën dërmuese të tyre nuk kanë asgjë të përbashkët me idealin socialist? Edhe ata të paktë socialistë “fosile”, që kanë mbetur i ka bërë “zap”Edi. Madje për çudinë e të gjithëve edhe “shoku-zotin”Gramoz! Prandaj në Partinë Socialiste, që na ishte njëherë, mbretëron heshtje varri. Asnjë nuk “bëzan”. Janë ndryshuar emërtime rrugësh heronjsh e dëshmorësh e janë zëvendësuar me emra kriminelësh e kolaboracionistësh apo me emra që nuk të thonë asgjë. Bëzani gjë partia socialiste? Janë dekoruar nga i ndjeri presidenti me nishan, tufa kolaboracionistësh e kriminelësh. Bëzani gjë partia socialiste? Kapardisur rri Zogu i shpallur tradhtar përballë Skënderbeut, kurse Ismail Qemali, themeluesi i shtetit shqiptar, i strukur në një rrëzë të lulishtes, madje i sakatosur. Bëzani gjë partia socialiste? E sa e sa raste të tjera nëpër bashki e qarqe për të përjetësuar gjithfarë kriminelësh e kolaboracionistësh, prishje simbolesh e lapidarë të luftës, “Aushvici”në Tepelenë etj. Bëzani gjë partia socialiste?

Po për, koncesionet e ppt, propozimet për kryetarët e bashkive dhe deputetëve, madje ndonjëri edhe me rekorde kriminale, emërimet e çemërimet e ministrave dhe zyrtarëve të  lartë, favorizimet skandaloze të oligarkëve financiarë,shpenzimet e pajustifikuara, shpesh për konflikte personale të tij, mosndëshkimin e “fatkeqësisjellësit” dhe bandës së tij, pandëshkueshmërinë ndaj zyrtarëve të korruptuar, tolerimin ndaj nepotizmit galopant në institucionet shtetërore, diplomatike e akademike, pra për të gjitha këto bëzani gjë Partia Socialiste?

Çfarë pyetjesh bën edhe ti? Po ende beson se ka parti socialiste, që të bëzajë? Hë pra o socialistë, veteranë, pensionistë, të varfër ku i keni drejtuesit tuaj, pse nuk flasin? Të paktën një fjalë nga”shoku-zoti” Gramoz, si “nuni”politik i Ramës. Nëse edhe “shoku-zoti Gramoz hesht, (se ndoshta ja kanë zenë “kokën me derë”,) nga kush prisni reagime? Nga Tao-l-anti, që deshte t’u hiqte dekoratat e luftës veteranëve me propozim të Pëto idrizit dhe Mesila demit(dodës)? Nga Pandi, që del pa dashje nga rreshti dhe me shpejtësi merr qëndrim gatitu? Nga Braçja që flet e nuk e dëgjon njeri (që i ka varur këmborën e zëvendësit) si dikur kryetarin e bashkimeve profesionale? Kush ngelet? Ka të tjerë? Po po. Janë edhe Fatmiri, Baçi, Caci, Musai, “socialistë” të vjetër, madje edhe personazhe të KPD së famshme. Nuk e di pse edhe këta nuk flasin. (Të gjithë të tjerët janë anonimë e pa lidhje me PS e vlerat e figurat e saj deri në 98). Me siguri do t’i ketë “zënë” ajo “sëmundja e murtajës” – Korrupsioni, abuzivizmi, nepotizmi që u ka mbyllur gojën.

A ka ardhur koha për riformatimin e së majtës?

Dy partitë kryesore, të vetëquajtura “të majta” dhe “të djathta”, nuk kanë asnjë lidhje me ideologjinë e majtë dhe të djathtë. Ideologjia e tyre ka qenë dhe mbetet zhvatja dhe sundimi i popullit. Kjo është ajo që i bashkon. Ndërkaq ajo që i ndan është mënyra e zhvatjes dhe e sundimit. Gjithsesi të dyja partitë pavarësisht nga dallimet “Çanakun”e pushtetit e kanë të përbashkët. Kjo  aleancë e të pandëshkuarve dhe e të korruptuarve – është  fatkeqësia më e madhe shqiptarëve. Dhe në këtë aleancë kontributin më të madh e ka dhënë dhe po e jep Edi Rama, që nuk e lidh asgjë me idealin social-demokrat , përveç batakçillëku për votat. Dhe i sigurtë se i merr deklaron: “Pushteti nuk është qëllimi, por fuqia, karrigia nga ku nuk shkulesh, por është detyrë, që të tjerët të kanë zgjedhur për të udhëhequr. Nga kjo detyrë iket vetëm kur ta kërkojnë ata që të kanë dhënë detyrën, me votë, në zgjedhje, apo si përfaqësues të popullit në Kuvend.” Kulmi i cinizmit, demagogjisë, talljes, nëpërkëmbjes së dinjitetit të atyre që i kanë dhënë votën. Kë ka udhëhequr e do të udhëheqë. Cilin popull përfaqëson në Kuvend? Cilat ligje ka miratuar për të rilindur popullin shpirtërisht e materialisht? Ligjet për veten e tyre, klientët e tyre, njerëzit e tyre? Broçkulla! Ju nuk përfaqësoni popullin jo! Ju përfaqësoni oligarkokolaboracionistët. Dhe ky është paradoksi më i madh i një partie që hiqet si e majtë.

Prandaj del si domosdoshmëri imperative për jetën politike shqiptare riformatimi i një partie të tillë ku të bashkonte të gjithë spektrin e së majtës. Por kjo kërkon të lihen mënjanë mëritë, kryeneçësitë, ndasitë e të gjitha llojeve e të bashkoheni rreth një programi të përbashkët social-demokrat, ku të gjithë të majtët të gjejnë veten e tyre. Nëse të majtëve dhe progresistëve u ka mbetur pak humanizëm për këtë popull të shumëvuajtur, pak dashuri për Atdheun dhe përkushtimshmëri, jo ndaj pushtetit, por ndaj shtetit dhe ndërtimit të institucioneve të qëndrueshme të tij, tani është momenti për një parti të tillë që t’i japë fund këtij absurditeti politik që mbretëron në shoqërinë shqiptare, absurditet që po e çon vendin drejt humnerës.                     

Epilog          

Këtu  i vjen fundi kësaj parashtrese. Një sërë pohimesh, jo të gjithëve do t’u pëlqejnë. Është e kuptueshme që do ta konsideronin ndoshta të padobishme këtë parashtresë, sepse shumë pohime, mendime apo propozime mund të jenë të parealizueshme në botën reale shqiptare. Mund të jetë edhe kështu. Por në një sistem demokratik të shprehesh është jo vetëm një e drejtë, por edhe një “detyrim” sepse “…konfrontimi demokratik është një ballafaqim idesh, projektesh, programesh dhe se është normale të kemi diversitet pikëpamjesh.” Edhe idealet është e pamundur të përshfaqen në botën reale. Këtë e dimë të gjithë. Por unë i përmbahem thënies së filozofit gjerman Fichte sipas të cilit, “ne kufizohemi në pohimin se realiteti duhet të gjykohet duke u nisur nga idealet dhe të modifikohet nga ata që ndihen të aftë për ta bërë këtë. Natyra dashamirëse i ruajtë ata dhe u dhëntë atëherë kur i duhet shiun dhe dritën e diellit, u dhëntë një ushqim të mjaftueshëm dhe një jetë të qetë vegjetative dhe veç kësaj edhe pak… INTELEKT”.

*****       

Jorgo Mandili, Bukuresht, 24 maj 2019. Botuar sot në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

May 27, 2019 00:17
Komento

58 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku May 27, 01:21

  Me thene te drejten qo pjesa e dyte o Jorgo ishte shto uje e shto miell, e shto uje e shto miell, e shto uje e shto miell, shto uje….=> ∞

  Reply to this comment
  • Etmont Karandash Tupja May 28, 06:31

   Jorgo Mandrilli duket qe ne surrat se cfare malli eshte. Eshte nder i madh per Partine Socialiste qe surreter si puna e ketij i jashteqit.Thone se plaka e ketij Jorgaqit shkonte flinte me mullixhiun e fshatit kur e vjehra e rrihte me mashen e oxhakut. Duket ky, surrat mullixhiu qe do te beje diversion me shkrimi rumune e arome arumune. Ik o Mandrillo futi nje tegel shurre se shkrimet e tua vetem nje hale gazete ti boton. Dhe koha e gjobave iku shoku Mandrillaqis, nuk merr dot post me inat e lufte. Merru me kimi ose muzike, se fiziken e qave.

   Reply to this comment
 2. Socialist I dale ne pension May 27, 02:11

  O Mandili po ckerkon ne Bukuresht???Edi jo se echte me i miri po si tua ti ? Tja japim Lugatiti Karaxhic appo kryehajdyteve te pacipe e cdo lloj morali deri tradhetare te interesave te vendit caftait Meta,Basha e kompani???
  Jo zoteri nuk mindemi,,se e kam merak Ulqinit Nano i tha lavatrice e prap e mbajti,Edit vajti e i qau ne zyre aman me be députet e Edi e beri ,,por ,nuk eshte djale i keq eshte socialist24 karat.Faji eshte i gjithi i Nanos qe leshoi partine, analizen per te beje vete!Tung

  Reply to this comment
  • Partizani May 27, 16:45

   Po ti,o socialist i dale ne pension dhe qe paske pjerdhur nga trute,cfare do ketu,kur as domino me shoket nuk di te luash?
   Politika nuk eshte loje per te rrjedhurit ketu,por per njerezit e mencur,por sic duket ne keto faqe on line ne mbrojtje te Rames po dalin vetem tru tallashet,te tredhurit dhe te rrjedhurit dhe asnje i mencur!
   Pse nuk dalin te mencurit e kryesise dhe asamblese rilindase e te thone dy fjale per situaten politike,por fshihen pas Rames?
   Po sikur ne 7 prill 1939 e me pas pushtimit nazi fashist te mos i kishin vene gjoksin Shqiperise trimat dhe atdhetaret,qe vune koken ne sater,a do te clirohej Shqiperia?
   Po sikur shqiptaret e asaj kohe te pranonin trute e ballisteve e zogisteve qe propagandonin,se me mire eshte qe te pranojme pushtimin se do na bashkoje te gjitha trojet shqiptare se sa te luftojme kunder ketyre fuqive te medha,….A DOO KISHTE SHQIPERI SOT?

   Reply to this comment
   • Socialist I dale ne pension May 27, 19:27

    O Partizan,nuk luaj domino me shoket por,nuk kam rrjedhur akoma sa Ti !
    Histori me luften mos bej ketu se mbase del si rruar qethur .Por,vuri perseri gjoksin vatanit se na mori lumi me:Sali, Lulzim,Gazmend,Ilir,Monike,cakalle,e guitte kompatnte e tyre me te gjitha veset pa lene asgje me jashte.
    Me PS ne krye prepara per qytetarine e te miren e vendit!!!

    Reply to this comment
    • Partizani May 27, 23:45

     Ku e ke PS-ne ti o derdimeni “socialist i dale ne pension”?
     Po ku ka PS qe kur e ka grabitur Rama o ditezi e dite sterruar?
     Pse ke frike nga krahasimet me luften o damllamadh,qe na kercenoke se do dilkam si rruar qethur?
     Po ti je nje ballist i Rames o rrote cari se socialistet e vertete ia numerojne Rames te keqijat ne sy nje me nje e jo sic ben ti qe i lepin bythen!
     Me cilen PS do shkosh para ti o dele e zgjebosur?
     Ku e sheh PS-ne ti o rrapush me lecka?
     Po nuk ka gjekundi PS o rrote,se PS eshte vetem nje:Vetem Rama!
     Ke degjuar gje ti,qe te behet ndonbje gje ketu po nuk e tha dhe po nuk e vendosi Rama?
     Asnjehere!Q
     Ke degjuar ti,qe ta kritikoje ndonje deputet,minister,antar kryesie apo asambleje Ramen dhe qeverisjen e tij?
     Asnjehere!
     Ke degjuar ti ndonje pushtetar te PS qe ta kritikoje Ramen per fjalorin e tij me shume se RRUGACEROR?
     Ik o socialist,pirdh qe te shfryhesh se nuk je per gje tjeter vecse te lehesh per padronin qe te hedh ndonje kocke!
     Shqiperia do trima e jo legena e qurrashe si ty!

     Reply to this comment
     • Socialisti i dale ne pension May 28, 14:20

      O derdimeni Partizan,une skam nevoje te lepij e te pranoj kocka nga askush .Nuk te kercenoj por i kam me fakte ,brenda familjes 6 Deshore qe prehen ne Altarin e Memes Shqiperi,ta kam thene mbase Edi nuk eshte me i miri por mendo se per ke do te votish,per KaraxhicinShwiptar,per perkthyesin spiun te kosovareve,per petvetsuesit e floririt qe ne nje vile kane 11 banja e njera eshte per macen apot jane pa mbarim,,, Ndaj le inatin te mbajme ate PS ne kembe e, ne kohen e duhur le te rregullohen edhe ato gabime qe jane hasur.Po zaten ne Shqiptaret behemi te tere politikane e na vjen inat per njeri tjetrin.Partizan ke Gogolet perballe ,thellou

     • Partizani May 28, 16:04

      O Socialist i dale ne pension qe ta kane hequr repliken me poshte!
      Ti i permend ata 6 deshmoret,o derdimen,por ata nuk bene si ty,qe fshihesh pas ferres!
      Ata moren pushken ,dolen malit dhe nuk llogariten as koken per clirimin e vendit!
      Ndersa ti ke frike t’i kundervihesh pushtuesit Rama,qe te ka grabitur partine,te ka dhjere ne varret e atyre deshmoreve te tu,kur nderoi kuinslingun M.Frasheri,te ka perdhosur 10 korrikun,diten e formimit te Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise Nac.Clirimtare,te baltosi Konferencen e Pezes,Kongresin e Permetit, 5 majin,diten e deshmoreve duke i hequr stadiumit kombetar emrin e heroit Qemal Stafa” etj,etj!
      Cfare ka bere per Shqiperine ky Rama jot o i rrjedhur?
      A nuk e shikon se ai eshte vetem nje ARMIK i Shqiperise dhe juve te rrjedhurve ju do vetem per vota dhe mitingje se pastaj as qurret nuk ju hedh?
      Se fundi,mos u mburr se cfare kane bere te paret e tu,se per ato ti nuk ke asnje merite,por mburru me ato qe ke bere ose do besh per Shqiperine e jo per vete,apo per Ramen!
      Rama ty te do vetem per te mjele e jo per te te cuar ne Europe!
      A e ke pare faturen e ujit,qe bashkia e Rames ta sjell ne shtepi,ku ujin e piste ta shet per te pijshem dhe me nje cmim katastrofik sikur te ishte energji elektrike?
      A e ke pare faturen e dritave qe te xhvat 20% TVSH,ne vend qe te te rrite pensionin?
      A e ke pare fatuyren e pensionit,qe buken dhe gazin e lengshem ta kompeson jo me cmimet e sotme,por sipas vleres te percaktuar me nje VKM te vitit 1994,kur cmimi i bukes dhe gazit eshte rritur 20 herte?
      A e ke pare mashtrimin e Rames kur njoftoi se u rritet pensioni mujor 2.8%,kur ai pension kurre nuk ka bere rritje qe nga 1994-tra,por indeksimin e rritjes se cmimeve e quan rritje, ky mashtrues dhe ti hesht si dele?
      Mos bej si ai “gomari,qe po e shqyente ujku dhe ai si gomar qe ishte lutej te ishte enderr”!

 3. Lik May 27, 04:34

  Rilindja eshte partia socialiste e reformuar dhe mendoj qe eshte nje vlere e padiskutuar e popullit shqiptar.Kur ta kryeje edhe PD do jete shume mire por fatkeqesisht ajo eshte akoma shume larg dhe perben nje kercenim per prespektiven europiane te Shqiperise.Deri atehere mendoj qe eshte e demshme perçarja brenda te majtes.

  Reply to this comment
 4. shqipe May 27, 05:17

  Rrofte Ps.me shqiptarin e madh ne krye Edi Ramen.
  Poshte disfatistet dhe te vjellat e sali gjirizit….brenda dhe jashte vendit,si mender ky jorgua

  Reply to this comment
 5. mirel May 27, 06:43

  Power point

  Reply to this comment
 6. Limani May 27, 07:25

  Lamtumirë o Partia e vdekur Socialiste !
  Shkopinjtë e banditit Berisha në kurrizin e PS nuk e gjunjëzuan dot partinë , perkundrazi e bënë atë më të fortë , më luftarake , më kompakte . Vdekja PS i erdhi nga brënda , nga krerët e rremë – njerëz pa ideal , injorantë e frikacakë që morën nga rruga shëmtirën morale e politike dhe e vunë në krye të tyre , monstrën Edvin Rama . Kjo shëmtirë e bëri partinë si veten – i shkeli me këmbë ç’do gjë të shenjtë që kishte partia e që e bënte atë të dashur për shqipëtarët .
  Partia e sotme Socialiste është një kufomë që po qelb dynjanë e duhet varrosur . Shqipëria ka nevojë urgjente për një parti të vërtetë socialiste pa parinë e sotme të kalbur e tradhëtare , pa Gramozër , Majkor, Finor , Braçer dhe me radhë pa këtë kryesi , e mbi të gjitha , pa palaçon Edvin !
  Kjo duhet bërë dhe urgjentisht , por , për fat të keq kjo parti ka degjeneruar aq shumë saqë zorë se do gjejë forca për t’i thënë vetes ndal !

  Reply to this comment
 7. Tupe Karandashi May 27, 07:27

  A asht e vertete qe ky zoti Mandrilli ka studiue fizike? E pamundur me duket, se me sa shkruan duket qe eshte shume konfuz, vecse nese nuk eshte specializuar ne teorite e kaotikes.

  Reply to this comment
 8. Peza May 27, 08:15

  Doni ta kuptoni se kush eshte figura qe perfaqeson sot Rilindjen e Rames?
  Shikoni ministren e re,pa ministri, Elisa Spiropali,si figure,intelekt,si shtetare,si sahanlepirese etj,qe te kuptosh filozofine nenshtruese dhe sunduese dhe dallkauke te SATRAPIT Rama!
  Spiropali eshte perfaqesuesja me tipike e rilindasve te tipit “osman Gazepi”,se Ver Llapes i marrin te keqen,se ai eshte ku e ku me i ndershem se ata!
  Ne se ka mbetur gjalle nga mendte ndonje socialist me ideale e jo interesa,le te mblidhen dhe ta fillojne permbysjen e madhe qe nga qelizat me te vogla te organizatave te partise ne lagje e fshatra deri sa te therrasin nje Kongres te Jashtezakonshem,per te shporrur,pa asnje dallim te gjithe “tradhetaret” e sotem ne Asamblene TRADHETARE dhe kryesine,qe jane fajtore qe Rama sot sundon ne PS!
  Protestat e studenteve dhe keto te opozites,pervec te tjerave paten meriten,qe i treguan botes dhe socialisteve te vertete se kush eshte perfundimisht Edi Rama!
  Kur te ve perpara edhe Berisha,Basha e Kryamadhi,qe i kane bere ketij populli krime pa fund,merret me mend se ku e ka futur veten antishqiptari Rama,qe socialistet e mbajne akoma per kryetar partie!

  Reply to this comment
 9. Tomorri May 27, 08:25

  PSE HESHT PS?
  Nuk hesht,jo ,por…NUK KA PS!
  Ata qe sot jane akoma ne PS jane vetem “rilindas”!

  Reply to this comment
  • Protesta May 27, 16:36

   Pse hesht PS?
   Kete pyetje u beri dikur perandori Napoleon Bonoparti gjeneraleve te tij kur ushtria e tij po kalonte prane nje fshati,pasi ai kishte urdheruar qe kur te kalonte ushtria e tij te binin kembanat e kishave!
   Pse nuk bien kembanat ?- e pyeti ai priftin e fshatit,qe dridhej nga frika.
   -Po nuk ka kembane kisha, zoti perandor !-u pergjigj prifti i shkrete,qe shpetoi nga gijotina!
   Pyetja duhej bere:
   -A kas PS ne Shqiperi sot?

   Reply to this comment
 10. fteri May 27, 08:35

  Po ende beson se ka parti socialiste, që të bëzajë? Hë pra o socialistë, veteranë, pensionistë, të varfër ku i keni drejtuesit tuaj, pse nuk flasin?

  Kjo thënje vjen nga goja e Intelektual -mavrisë ,jo nga goja e Mandisë së bukureshtit !….

  Rama si gjithë njerzit ka gabime për tu kritikuar ,por në dallim nga Basha e Monika e Iliri ,ka mbështetje popullore më të madhe ,por edhe nga ndërkombëtarët ,dhe kjo mbështetje nuk meritohet me konjektura të vogla që përmendëni ju ,por me vizione të mëdha ,është ai që ka derdhur djersën si asnë tjetër politikan për tiranën metropol ,për shqipërinë europiane.

  Ju keni mendimin tuaj ,por Populli ka intuitën e vet mahnitëse dhe di të ndajë egjrën nga gruri.Nuk ka dyshim se PS-ja do të jetë për jetë e mot forca e parë në zgjedhjet e ardhëshme me E.Ramën në krye .Ai edhe gabimet i pranon dhe kush njehë gabimet ka shpresë për ti korigjuar,mbi të gjitha është puntor i madh ,dhe sjellë përparimin,Çdo parti ka diçka për tu kritikuar ,por ama shqipria është mbushur me eksploziv që mund të pëlcasin në çdo moment.Fati i shqipërisë është i shejtë ,kurse i partive i rëndësishëm por jo i domosdoshëm pasi mund të ndalojnë edhe votën e lirë ,të vetmen armë në demokraci dhe G.Dita të heshtë për krimet e Ilirit e Saliut.

  Reply to this comment
 11. Ivan i madh May 27, 08:41

  Mire e ke J. Mandili po kujt i thua humbamenove socialist që e shekojne kriminel Berishen si ujku kurse skilja Rama ben kerdine. Shqyen me njeri tjeterin si egersira po naten ndajne perene që është pjese nga trupi i popullit shqipetar. Shume here edhe pas zgjedhjeve te fundit nepermjet komenteve ne shtyp i kam bere thirje ngriuni o socialiste te ndershem mjaft fjete se tumori që ka kapur partine socialiste kanceri i Ridhjeries se neoballisti Edi Mit’tat Rama do ju shkatroje si ju e PS. Keta kane rene ne prite ku rugen nga ujku Berisha kurse skilja Rama po ben kerdine sa dhe kosken po i shqyen PS dhe te majtes shqipetare se gjakun ja ka pire me kohe dhe ja ka zvendesuar me helm. Sa te jete ne krye ky batakci dhe zorzopet që solli pas si buca kelyshet PS ka per tu shkatruar e degraduar me shume. Vetem ne Shqiperi ndodhin te tilla cudira që nje e majte drejtohet nga nje qelbesire ekstremist i djathte si Edi Mit’tat Rama që ju shofte emrin sa me pare.

  Reply to this comment
  • Ivani i vogël May 27, 11:30

   I modh vërtet je o Ivan! Gjynah që nuk të dëgjojnë. Bëj një letër-lutje Edit të të marrë këshilltar. Duke të pasur afër do të të njohë më mirë. Kështu me mendimet e tua të ndritura mbase shpëton Edi, shpëton PS dhe padyshim Shqipëria dhe socialistët e vërtetë, në fakt enveristët do të të jenë mirënjohës për jetë.

   Reply to this comment
 12. I ikur nga syte kembet prej Rilindjes May 27, 08:47

  Z.Mandili mos u merr me militantet e verber qe komentojne. A e shef qe u mungon argumenti? Kane vetem mllef dhe adhurim. Kush nuk kupton, adhuron dihet ky muhabet qe nga primitiviteti.
  Ju pershendes

  Reply to this comment
 13. fteri May 27, 08:49

  Jorgo Mandili drejton pyetjen : “Po ende beson se ka parti socialiste, që të bëzajë? Hë pra o socialistë, veteranë, pensionistë, të varfër ku i keni drejtuesit tuaj, pse nuk flasin ? ”

  Kjo thënje cinike vjen nga goja e Intelektual -mavrisë ,jo nga goja e Jorgo -Mandisë të Bukureshtit !….

  Rama si gjithë njerzit ka gabime për tu kritikuar ,por në dallim nga Basha e Monika e Iliri ,ka mbështetje popullore më të madhe ,por edhe nga ndërkombëtarët ,dhe kjo mbështetje nuk meritohet me konjektura të vogla që përmendëni ju ,por me vizione të mëdha ,është ai që ka derdhur djersën si asnë tjetër politikan për tiranën metropol ,për shqipërinë europiane.

  Ju keni mendimin tuaj ,por Populli ka intuitën e vet mahnitëse dhe di të ndajë egjrën nga gruri.Nuk ka dyshim se PS-ja do të jetë për jetë e mot forca e parë në zgjedhjet e ardhëshme me E.Ramën në krye .Ai edhe gabimet i pranon dhe kush njehë gabimet ka shpresë për ti korigjuar,mbi të gjitha është puntor i madh ,dhe sjellë përparimin,Çdo parti ka diçka për tu kritikuar ,por ama shqipria është mbushur me eksploziv që mund të pëlcasin në çdo moment.Fati i shqipërisë është i shejtë ,kurse i partive i rëndësishëm por jo i domosdoshëm pasi mund të ndalojnë edhe votën e lirë ,të vetmen armë në demokraci dhe G.Dita të heshtë për krimet e Ilirit e Saliut.

  Reply to this comment
 14. Frederiku May 27, 09:30

  Jam shumë dakord me “Epilogun” e shkrimit dhe veçanërisht me pohimin e Fichtes.
  PS- ja, LSI-ja si dhe PD-ja janë thjesht parti të së njëjtës tipologjie: “borgjeze”. Ato kanë ndryshime të parëndësishme nga njëra-tjetra. Ato punojnë njëlloj për pasurimin e elitës së tyre drejtuese dhe të “oligarkisë” që i mbështet e rrethon, duke e harruar krejt popullin e madje duke e mashtruar elektoratin, për t’u marrë votat. Ndryshimi i vetëm është se ndërsa dy partitë e para janë më liberale e të buta si macja me kthetrat nën qime, kurse PD-ja është më konservatore e agresive!
  A ka ndonjë të varfër apo me mirëqenie “modeste” nga figurat drejtuese të PS-së, p.sh. ata që duken në foton që shoqëron këtë pjesë II të artikullit tuaj? A ka ndonjë “të pasur” sa ti që ke qenë tërë jetën profesor i nderuar dhe me poste drejtuese në AL?!
  Por ne jemi të detyruar të zgjedhim vetëm midis dy alternativave dhe, në këto kushte, jemi të detyruar të zgjedhim të keqen më të vogël, pasi dihet se vlerat përherë janë relative dhe të krahasueshme. Prandaj shumica zgjedh më mirë (jo me kënaqësi) të metat e Edi Ramës dhe jo të palës përballë tij. Kështu do ndodhë dhe le të ndodhë gjersa të vijë momenti objektiv e subjektiv kur të na ofrohen protagonistë/aktorë të tjerë politikë me cilësi më të mira të personalitetit, të formimit dhe të qëllimit!

  Reply to this comment
 15. Vatra May 27, 10:12

  Partia socialiste falë Rames ka bë ngritje cilësore nga parti e burokratizuar në parti punëtore dhe aktive mjafton të kujtohen tipat si Nano Malaj Meta Blushi Islami …karrierista dhe manipulatorë të vërtetë me pushtetin i vetmi që ka pësu pa të drejtë është R.Mejdani ps sotë është parti e akcionit dhe jo e filozofisë që reformohet permanent

  Reply to this comment
 16. Zorro May 27, 10:32

  O militante tru tallashe dhe te “tredhur” te Rilindjes!
  Ju nuk keni kuptuar se Rama ka pushtuar PS-ne dhe ju ka mashtruar vite me radhe nepermjet Asamblese Tradhetare dhe Regjences,qe quhet kryesi,njelloj sic veproi pushtuesi nazista ne L2B.
  Rama e nderoi krye kolaboracionistin M.F,sepse edhe vete ka vepruar si pushtuesi nazista,dhe MF e ka si etalon.
  Rilindasit e sotem jane njelloj si shqiptaret skllever qe duruan pushtimin osman per 500 vjet,si asnje popull ne note.
  Jo me kot sulltanet perdoren shqiptaret si kryeministra,komandante etj per te shtypur popujt e tjere te perandorise.
  Sot na duhet nje Mustafa Qemal Ataturku,nje burre shteti si ai e jo nje karagjoz si Rama,qe vetem di te zgerdhihet e te tallet me njerezit si rrugac.

  Reply to this comment
 17. shkrimet e ktij tipi Jorgos ,kane te gjitha nji karakter c'orientues per shqiptaret May 27, 10:38

  Jorgo ky lojtar kazani ,
  qe qit plehrat nga kazani dhe i hudh

  ne Oborrin e Socialistave !!!

  – komenti im do me pelqente qe shoqerohej ne sfond me kengen e Zhakut –

  “Je ne metro ti” –

  Reply to this comment
 18. ETHEM LALAJ May 27, 10:56

  Z.MANDILI:ME VJEN MIRE QE I “MPREH QET” ME NJE PERSON TE LEXULUAR BE D I T A,QE AS NUK E NJOH E AS ME NJEHE..POR QE KEMI PIKPAMJE TE KUNDERTA NE POLITIKE.DHE LUFTA E TE KUNDERTAVE DUHET TE ÇOJ NE DREJTESIN E MUNGUARE NE 29 VITE,KU SHUME POLITIKAN SHARLATAN KANE NXJERR U N I N DUKE U BERE TE PAKORIGJUESHEM,TE PA CENUESHEM,TE PADENUESHEM DHE NUK PRANOJNE DIALOG MIDIS TYRE POR KERKOJNE PUSHTET PA ZGJEDHJE.DHE JAM DAKORT QE KTA DUHET TE LARGOGEN DHE SHUMICA QE KAN VJEDHUR ME ZE E FIGURE TE FUTEN NE BURG E TU SEKUESTROHET PASURIA PER RRITJEN E PESIONEVE,ETJ.
  -NE DY DITE RRESHT JU KENI BERE FUSHATE ELEKTORALE NE FAVOR TE LUL BASHES,SIKUR KY NUK KA BERE ASGJE TE KEQE NE KTO VITE TE SUNDIMIT TE TIJ BERISHIAN.POR BESOJ KJO NUK DO U VLEJ SALISTEVE PASI ATA NUK E SHOFIN DOT ME SY GAZEREN D I T A E JO ME TA LEXOJNE.D I T A..KA QENE E PAANESHE,POR KOHET E FUNDIT ME DISA SI JU,ESHTE HEDHUR KUNDER KM RAMA SIKUR KY ESHTE VENDOSUR DJE NE KRYE TE PS.!!! KU JU E QUANI RILINDJE E JO PS.RILINDJE DO TE THOT LINDJE E QYTETERIMIT URBAN KU TE GJTHA QYTER?TEVE TE VENDIT PO U SHKEOQEN “FYTYRA” NGA MYZNXYRA SALISTE.SHFNI TIRANEN,DURRSIN,FIERIN,BERATIN,ETJ,.VETEM PER PUNEN E MIRE SI KRYEBASHKIAK TIRANE RAMES I DUHET HEQUR KAPELJA,PASI ATY KU KA QEN BUSTI ENVERIT NE NJE KIOSKE TE LEJUAR NGA ALBERT BROJKA..UNE KAM URINUARE..! DHE EDI RAMA E NXORI NE DRITE TIRANEN DHE LALI ERI I PS QE DREJTON E.RAMA KA MARRE 4 ÇMIME ND/KOMBRTARE.PIKE.
  -PARA CA DITESH MEDJAT GREKE KERKONIN ME ISISTIM QE LULI TE PERKRAHET PER TE ARDHUR NE PUSHTET.DHE ARSYET DIHEN:
  -MARVESHJEN E FALJES SE DETIT GREQISE E FIRMOSI AI NE PRANI TE “SALIKARAXHIÇIT”. DHE PO RAMA KERKON TA ÇBEJE ATE SIKURSE PO KERKON TE HEQ LIGJIN E LUFTES,ETJ,PROBLEME TE MPIRA 70 VJET ME NEOFASHISHET GREK.DHE KTU PO SABOTON PERSERI OPOZITARI ILIR META.
  -DUKE DITUR SE BASHA ESHTE HAJDUT I 230 MIL.€ TE RR.KOMBIT,VRASJEN E 4 PROTESTUESVE NE 21 JANAR 2011,ARDHJEN NE BASHKIN E TIRANES ME VOTA TE VJEDHYRA NE PRANIN E ARVIZUS..” QE E CILESOI YLL NE NGJITJE..” PAS VRASJEVE NE BULEVARD,DO TE THOT SE JU JENI MILITAN I PAGUAR PREJ TIJ OSE I RRJEDHUR NGA TRUT NJE LLOI SI LUL-SALIU QE PO TERBOJNE BOTEN ME MARRZIT E TYRE TE PAPRECEDENTA.
  -PAKSA PER GRAMOS RUÇIN: DIHET QE RUÇI ESHTE I PP SIKURSE SALIU ANTAR I PP I 8 NENTORIT 1968 DITEN E THEMELIMIT TE PARTISE SE ENVERIT.
  -RUÇI ISHTE MINISTER I BRENDSHEM NE NGJARJEN E 2 PRILLIT 1991 SHKODER KU U VRAN 4 DESHMORET NE PROTESTEN E PD ME NE KRYE DY MALOKT E PA GDHENDUR TE RRUZULLIT TOKSOR..SR.BERISHA E A. HAJDARI.4 PROTESTUESIT PAQSOR U VRANE PASI MBAROI METINGU I PD NJELLOI SI NE 21 JANAR.ATA U VRAN SIPAS SKENARIT TE UDB “VRIT NJE NGA TE TUT PER TE MARR PUSHTETIN”,”VRIT NJE NYSLIMAN E HIDHJA FAIN TE KRISHTRRIT”..! KTE E POHOI HOLLE-HOLLE AZEM HAJDARI NE KUVEND..”SE UNE JAM NJESHI DHE NJESHI I DI TE GJITHA..! DHE SB ORGANIZOI VRASJEN E TIJ PER TE RREZUAR KM F.NANO.
  -DHE VRASJET NE SHKODER I DINTE PJETER ARBNORI,ALI SPAHIA,BASHKIM GAZIDEDE PLUS 4 TE JERE=7,TECILET U DERGUAN PER “KURIM”NE TE NJEJTIN SPITAL ITALI DHE SB U ÇOJ NJE TUF LULE TE VARRI,SIKUR BEN ÇDO VIT PER A.HAHDARIN.HISTORIA E GRAMOS PASHKOS ESHTE FATALE SIKURSE PER 140 TROPOJAN APO 20.000 TE TJRVE QE NGA 1992 E DERI SOKOL OLLDASHI-KONGURENT I LULIT 7×7=42.
  -Z.MANDILI: SIKUR G. RUÇI TE KISHTE VRARE 4 PROTESTUESIT NE SHKODER A DO E KISHTE LENE TE GJALLE SALIU !? PERKUNDRAZI.DHE SOT SALIU E GRAMOZI NUK SHKEMBEJNE ASNJE REPLIKE ME NJERITJETRIN.SEPSE UJKUT SALI I INTERESON KARRIGJA E K.MINISTRIT PER TE VENDOSUR ATY SPIUNIN SERB NR .2 QE TRADHETOI UÇK TE KOSOVES TE KARLA DEL PONTE E DIK MARTINI.
  -PRESIDENTI THAÇI KA DAL HAPUR FILLIMISHT PER KRIMET E SALIU E ME PAS PER LULIN ME SHUME DOSJE TE HAOURA PER TE DY.DHE DO VEPROHET KUR TE KRIJOHET SPAK-KU E BKH,NESE DO BEHEN PER SE MBARI.KJO ESHTE NJE KAPITULL TJETER.
  -NE KTO KUSHTE PROPAGANDA PER TE RREZUAR RAMEN E TE VIJ NE PUSHTET PIONERI ADOLESHENT LULI ESHTE TE VESH DUART BE KOKE DHE 90 % E POPULLIT TE MAJT QE PERKRAHIN KM RAMA DUHET TE MARRIN ARRATINE,SIKUR VEPROVA UNE NE 96-97 PAS BURGOSJES NGA HIENAT SALISTE PER VJEDHJE VOTASH E LUFTE CIVILE.
  -KM RAMA GOBOI POLITIKISHT ME M.FRASHERIN DHE AGRON TUFEN.TE TJEERAT JANE GABIME PUNE E SHUME SHPIFJE PAZARI KAZAN PA PROVA.PIKE.Nga ish ushtaraku madhor jo anonim.

  Reply to this comment
  • Fredi May 27, 13:20

   Ethem Lalaj, mund të shkruash me gërma të vogla, pasi shkronjat e mëdha (kapitale) nuk lexohen dot dhe mendimi mund të mos ndiqet? Aq më tepër që rreshtat janë pothuajse ngjitur me njëri-tjetrin…

   Reply to this comment
 19. Vaso May 27, 11:33

  Gazette muti

  Reply to this comment
 20. hahahah .ajoqe te sjell zorret ke goja ktu eshte ,pranie e ktyre funderinave te bandes se shpelles qe i japin mende Rilindasve . May 27, 11:49

  Rilindasit jane te perfaqsuar si popull nga :

  [ Kryesishte qytetaret ,pjesa me inteligjente & Atdhetare

  e popullit Shqiptare ,

  njerezit me te kulturuar e te ndershem ,me puntoret

  e te edukurarit #

  nga ata te Opozites pd-lsi qe perbehen nga ;

  ( bandat Antishqiptare ,pasardhesit e haxhi qamiles
  fare Esadiste , nga pjesa e krimineleve , rropsive ,tradhetareve me te medhenj te Kombit Shqiptare ,

  Atdheu i te cileve eshte Tradhetia / Kurveria ne Bordellon e cdo Pushtuesi e te Huaji sot ,

  perbere nga pjesa me injorante dhe maskarenjve te shqiperise ,

  e cilesuar nga shumica e shqiptareve si

  KANCERI I SHQIPERISE

  Reply to this comment
 21. laramani njengjyresh May 27, 12:29

  Shihet nga komentet, jemi popull militant i infekuar,i pjerdhur qe nuk shkon dot as ne hale pa nje kryetar a udheheqes,le te jet ai kush te doj,qofte sharlatan palaço si Rama,kriminel si Berisha a hajdut si Meta.

  Reply to this comment
 22. MH May 27, 13:09

  Jane “meritat” e opozites qe kemi nji te majt ne pushtet ne keto 6 vite.
  Mbijetesen Edvin Rama e ka nga opozita mizerabile nga te gjithe drejtimet.Difktet ne udhehqje kur opozita kishte pushtetin bani te fitoje kundershtari politik,e majta socialiste.E majat ne krahasim me udheheqjen e isht te djathtes asht ne kontraste pozitiv,sepse i dha nji fare duhme(ere,arome)shtetit shtet ne interres dhe ne sherbim ndaj popullit.
  Por nese PS mendon me kritika ndaj vetvetes arritjet jane jo te kendshme ne shperblim te votes se sovranit,popullit.Mbi kete pikpamje PS duhet te rreformohet per te sjelle nji drejtues ma me vizion dhe praktike,nji drejtues qe nuk tundon shpirtin e popullit me reabilitimin e tradhetarve dhe bashkpunetorve me pushtuesit.Nji drejtues qe i sherben dhe i rrite besimin dhe krenarine popullit duke mos e impenjuar per zhgenjime.Ne ate te majte kontigjent ka sa te duash qe mund ta cojne dhe e cojne perpara perparimin e vendit.Sot per sot duhet te arrihen zgjedhje te qeta te besushme e te ndershme para opozites dhe nderkombetarve.Me te mbaruar zgjedhjet.I duhet PS ti futet punes per te zgjedhur njerzit e duhur ne krye te PS ku ne zgjedhjet e vitit 2021 te zhvillohen me nji rrefome te bindeshme zgjedhore e pranushme dhe e kenaqeshme per te gjitha palet.

  Reply to this comment
 23. syri May 27, 13:23

  Desha ta pyes kete bandillin me falni Mandillin -sa i implikuar eshte ai vete ne kete vorbullen shqiptare! Ku ishe ti o Adam? Ku ishe ti kur Saliu na rrihte dhe vriste si miza! Enveri duket demokrat i madh ne krahasim me tmerret qe kemi jetuar me Salen! Dhe ishim familje tregetaresh! Ku ishe ti Madilli ne kohen e Sales?! A ka influencuar njeri per kete artikull? Te njejten pyetje edhe per Gazeten ish te nderuar Dita:-kush sponsorizon Dita tani?

  Reply to this comment
  • $$$ May 27, 17:48

   Po ti o “syri” cfare bere atehere kur te te rrahu e vrau si miza Berisha?
   Pse nuk na thua qe ke dale ne mal si….ballistet dhe luftove per clirimin e te gjitha haleve nga minjte e ngordhur?
   Bravo “syri”,Shqiperia ka shume nevoje per KOQE si ty!
   Ti dukesh qe nuk e ha…mutin kot!

   Reply to this comment
  • mirel May 28, 21:48

   Po Edi Ramuti ku ndodhej kur Saliu ju rrihte si mizat, qe mire ua paska bere o mize bythe e Edi Ramutit.
   E kam thene, jeni miza bythe te Ramutit.
   Idiotja, ka mesuar dhe pikepyetjen pervec pikecuditeses

   Reply to this comment
 24. Optimisti May 27, 14:12

  I nderuar zoti Jorgo, mendoj që janë shumë të drejta idetë që shprehni në këtë artikull por dua të theksoj që në skenën politike tre partitë kryesore nuk janë as të majta as të djathta por janë përfaqsuese të dy grupimeve shoqërore mirë të dallushme në vëndin tonë: PS është qartazi përfaqsuese e zyrtarëve dhe punonjësve të administratës aktuale, duke filluar nga kryeministri e ministrat deri tek drejtuesi dhe pastruesi i njësisë administrative. Të gjithë ata kanë zhytur duartë në tepsinë qeverisëse dhe po majmen me vjedhjet që po bëjnë me permasa sipas shkallës jerarqike, miljardat për kupolën, qindra mijë për bazën. Dhe nuk do të lëshojnë vullnetarisht këtë tepsi të artë por po përdorin çdo mjet të jashtligjshëm për ta mbajtur atë.
  Përball tyre qëndron PD dhe LSI që, sikurse PS që nuk përfaqson fare ndonjë shtresë të majtë, edhe këta nuk përfaqsojnë aspak ndonjë shtresë të djathtë, por përfaqsojnë ish zyrtarët e punonjësit e administratës të cilëve PS u ka rrëmbyer tepsinë e hajdutërisë dhe pa të cilën ata nuk mund të bëjnë.
  Të dyja palët përpiqen jo me ide të majta apo të djathta, por nëpërmjet demagogjisë dhe mashtrimeve duke aktivizuar familjarët e zyrtarëve ata të PS dhe familjarët e ish zyrtarëve ata të PD dhe LSI, që të bëjnë për vehte pjesën e zhgënjyer nga pseudo tranzicjoni demokratik që ndoshta janë 70% e popullsisë dhe këta mund të jenë edhe me prirje të majta edhe të djathta.
  Mendoj që duhet një parti e re që të bashkoj shqiptarët e ndershëm për Shqipërinë e shqipëtarët që tu kundërvihet as të majtëve as të djathtëve por hajdutëve tashma të sofistikuar në manipulimet e tyre që drejtojnë tre partitë e zyrtarëve dhe ish zyrtarëve të korruptuar deri në gen.
  Drejtuesit e këtyre 30 viteve kanë këto dy mendësi negative: të qeverisësh për ta do të thotë thjesht të vjedhësh, dhe tjetra ata nuk qeverisin për popullin dhe atdheun por thjesht për interesin e familjes së tyre, për tribunë e tyre. Për familjen , tribun e tyre ata janë gati të shkelin me këmbë një popull të tërë sikurse faktikisht po bëjnë. Drejtuesit e partisë së re duhet të përbuzin këto mendësi që po na çojnë drejt alarmit të kuq të shpërbërjes dhe degradimit tonë si komb. Dhe kjo shpërbërje do të ndodh në qoftë se ne do të prodhojmë përsëri drejtues flliqësira si Sali Berisha, Fatos Nano, Ilir Meta dhe Edi Rama.
  Zoti Jorgo a ka shoqëria jonë njerëz me integritet si ata që përmëndët ju si Ciprasi, Zajev dhe gruaja e mirë gjermane kancelarja Merkel që të na udhëheqin apo niveli ynë shoqëror është i tillë që pranojmë vetëm njerzit më të flliqur të na drejtojnë? Mos vërtet ne jemi një popull që jemi në nivelin e tribuve para shoqërore dhe nuk dimë të bëjmë shtet por anti shtet? A kemi ne elitën politike dhe intelektuale bartëse të përgjegjsive dhe aftësive shtet formuse apo të gjithë i ka kapur kanceri i hajdutërisë dhe korrupsionit? Nuk kemi ne ndonjë që ti bjerë fort tavolinës me grusht dhe tu buças “Mjaftë ndyrësira u tallët me popullin dhe atdheun” dhe me mëndje të kthjelltë me shpirt të paepur të sjell pak besim se ky vend mund të bëhet? A ja vlen një artikull për këto pyetje që më duken me vlerë nga ana juaj?

  Reply to this comment
  • Feniks May 27, 16:12

   I nderuari optimisti!
   Per te kuptuar ne se ne Shqiperi ka apo jo njerez me te mire,me patriote,me atdhedashes,me te afte dhe me idealiste per ta cuar vendin drejt nje shteti ligjor demokratik dhe popullin qe t’i ngjalle besimin se ky vend behet,ne radhe te pare ne populli i thjeshte,komentuesit e faqeve on line etj duhet te krijojme nje mjedis jo mbytes ndaj kujtdo,qe hedh mendimet e tij per te saktesuar diagnozen e te keqes qe na ka zaptuar mendjen dhe trupit e jo te merremi me njeri tjetrin duke i treguar komentuesit apo autoreve te shkrimeve se kush jane,nga jane,kush i paska paguar etj!
   Kane qene te mjaftueshme 29 vjet,qe te bindemi se te gjitha partite politike kane deshtuar dhe duhet te zhduken nga skena politike!
   Nje situate te re mund ta krijojne vetem njerez dhe parti te reja,qe te farketohen ne zjarrin e luftes politike ne denoncimin e te keqes dhe shpalosjen e rrugeve per te ardhmen!~
   Boll me me luften kunder fantazmes se komunizmit,qe ka rezultuar antikombetare!
   Boll me me partizane e balliste!
   Hitorine e kaluar nuk e bejme ne,brezi i sotem,por ata qe ishin protagonistet e saj!
   Luften Antifashiste e bene partizanet nen udheheqjen e PKSH me ne krye Enver Hoxhen dhe kjo eshte e vulosur perfundimisht!
   Fuqite e medha ia njohen kete atribut partizaneve dhe Enver Hoxhes me dergimin e perfaqesuesve te tyre ne rang gjenerali prane Shtabit te Pergjithshem per gjate gjithe luftes e deri ne parakalimin e clirimtareve ne 28 nentor ne Tirane!
   SHBA dhe Britania e Madhe ndihmuan jo vetem ushtarakisht dhe politikisht partizanet (e jo ballistet e zogistet ),por i furnizuan ata gjate gjithe luftes me armatim,veshmbathje,ilace,nderlidhje,florinj etj!
   Cfare duhet me teper se kaq per ta mbyllur pergjithmone kete percarje te kote halucinante te ballit e legalitetit?

   Reply to this comment
 25. po shkurj gjate se smijt me ja qit kuptimin shkurt May 27, 16:26

  Mandillo, mos shkruj gjate se ska burre qi i leçit keto prokllamatat e tua

  Reply to this comment
  • Drini May 27, 17:53

   Or ti “po shkurj gjate se smijt me ja qit kuptimin shkurt”!
   Se pari kjo faqe e nderuar nuk eshte per analfabetet si ty,qe nuk dine as te shkruajne shqip,por per njerezit e mencur!
   Se dyti, vetem budallenjte i bien shkurt,ndersa te mencurit i bien gjate e gjate ,se shkruajne jo per nje,por per shume njerez!
   Dhe jo per nje gje te vetme,por per shume gjera!
   E kupton pra se ti nuk ke pune te futesh hundet e tua te pista ketu?
   Shko me mire,futi nje domino dhe atje je rehat!

   Reply to this comment
   • ganiu May 27, 18:18

    Nuk ka asgjë të keqe Drini.
    Si i mënçuri dhe budallai nga fjalët dallohen. Pa shkruar nuk e kupton.

    Reply to this comment
 26. ny May 27, 16:32

  .Nese Mandili Dites krahas kerkeses per largimine Rames per gabime te tmerreshme nuk kerkon dhe denimin e superkrimeve te “embla’ te juntes berishorrit..ateher mund te themi se KETU KA TRADHETI BURRA..
  ku gabon zoti Mandili ?
  I
  Verejtja e pare ka te beje me DEMO-XHAMBASADORET EURO-ATLLANTIKAS qe e thene popullorce e kane dhi punen me Shqiperine qe po kalon periudhen me te zeze qe nga krijimi I SAJ…Me troc ambasdori I pare amerikan qe merr pjese ne votime ne 1992 qe nuk ndodh ane ne VENDE KOLONIALE..i beri presin Ramiz Alise me foton e CAUSHEKUT TE PUSHKATUAR qe te bente dekomunistifikimin se bene gjermanet me denazistifikimin..ketu fillon kjo histori me Tufat demo-naziste
  II
  Verejtja e dyte ka te beje me DEMO-XHAFERRDEVISTET ku ben pjese dhe “ demo me nastradintelektualin e Dites)..Boterisht deklaroj se Xhaferr Deven nuk e paragjykoj se u lidh me gjermanet ne 1944 pasi ishte zgjedhja e tij qe mendonte se ishte me I mire gjermani ne ate kohe..Absolutisht Xhaferri nuk duhet paragjykuar ne L2B..Ajo qe eshte e pafaleshme ishte se shteti amerikan jo vetem qe nuk e dorzoi kete kriminel nazist sipas ligjeve te kohes por e perdori si Terrorist per veprime qe denohen nga Karta e Kombeve ku e ka firmosur dhe Amerika..
  Xhaferr Deves si shqiptar nuk I falet ajo qe pas L2B ne kuader te luftes kunder komunizmit shqiptar u shtri ne kembet e komunisteve jugoserbe dhe kaq mjafton..
  .Miqve tane perenidomore nuk I falet qe praktikisht jane pas reabilitimit te terroristeve te Mynihut apo Maltes qe kane beret e mundur nje presion te pabesueshem kunder PS jo vetem per reabilitimin e Xhaferr devava & Hamit Matjaneve..por dhe tolerimin e krimeve te nazi-berishizmit qe nga Arvizuja e deri te Luja

  III
  Verejtja e trete ka te beje me DEMO-KOMUNISTET qe deri ne 1990 ishin me Envere se Enveri dhe kur e pane qe anija po mbytej…ikin si minjte..ku do vecoja Ismailin dhe Driteroin qe per kenaqsi te lexuesve le te kujtojme kete poezi:

  Dritëro Agolli

  Elegji për Enver Hoxhën

  Ish i rëndë dimri i sivjetshëm
  Dhe pranvera erdhi me mundim
  Erdhi përmes shirash të rrebeshëm,
  Erdhi me një det me hidhërim.

  Falmë Enver, që vargu m’u rëndua,
  Falmë, Enver, që fjalët s’i them dot;
  Shqipërisë zemra iu lëndua,
  Shqipëria jote po derdh lot.

  Shqipëria Jote s’i kish parë
  Mbyllur as në gjumë syt e Tu,
  Qielli i ballit Tënd me yj të larë
  Ndriti dhe nga retë nuk u zu…

  Falmë, Enver, që po përmend në vjershë
  Fjalën vdekje mbushur gjëmë e zi,
  Fjalën vdekje Ti në varg s’e deshe,
  Deshe jetën në çdo poezi.

  2.
  Malet heshtin, malet ulin kryet,
  Roje rrinë në arkivolin Tënd,
  Janë vrejtur pishat nëpër pyjet,
  Po rënkon çdo plis e gur e shkëmb.

  Eh, shiriti i zi, një ton me hekur
  Më rëndon në krahun tim, Enver,
  Shqipëria s’të sheh dot të vdekur,
  Ndaj lumejtë e pikëllimit derdh…

  Falmë, Enver, nga dhimbja s’jam i qetë,
  Falmë Enver që kaq i dobët jam!
  Paska çaste kur njeriu I shkretë
  Veten se pushton e dot s’e mban!

  3.
  Falmë, Enver, kam bërë dhe gabime,
  Nëpër fluturime si nëj zog,
  Ndofta të kam sjellë dhe shqetësime
  Ndofta të kam thinjur ndonjë flok!…

  Ti na rrite dhe na bëre burra,
  Rrite çdo të ri dhe çdo plak,
  Ecëm nëpër male, shkrepa, gurra,
  Ndezëm komunizmin prag më prag.

  Ne me ty, me dorë i kapëm yjet
  Dhe i vumë përmbi Shqipëri;
  Ne me ty s’I ulëm kurrë kryet
  Nëpër gjysmëshekullin e ri.

  Falmë, Enver, që kryet i kam ulur
  Dhe ec rrugës dhe nuk vij në mënd;
  Neve, që furtunash jemi turrur,
  Çdo qelizë e trupit sot na dhëmb!

  4.
  Vallë a do mësohemi njëherë
  Pa të patur pranë dhe mes nesh,
  Bora nëpër male kur të bjerë,
  Dielli kur të dalë midis nesh,

  Plisat kur të ngrihen në luginat,
  Fushat kur të vishen me flori,
  Kur të nisë Komani turbinate,
  Kur të mbushet plot liqeni i ri,

  Kur të zgjohet herët Gjirokastra
  Dhe të hapen portat në sokak,
  Kur shamitë e nuseve buzarta
  Flokëve të çelin si zëmbak,

  Kur të mblidhen shesheve fëmijët
  Tok si luleshqerrat në livadh,
  Kur si zjarr të ndizen karafilët
  Dhe në gjoks të derdhet malli i madh,

  Kur Një majet duart të trokasin
  Mbushur plot me lule dhe me gaz,
  Kur pëllumbat kopshtit të gugasin
  Dhe të rrahin krahët në pullaz,

  Kur Tirana mes përmes të dritave
  Të lundrojë natën si në det,
  Kur shtëpitë e ëndrrës së petritave
  Të na duket sikur dikë pret,

  Kur të vijnë Kongreset e Partisë
  Me hap komunizmi ngadhnjimtar
  Dhe të ndritë balli i Shqipërisë
  Me flamurin Tënd të ngritur lart…

  5.
  Falmë, Enver, që frymë dot s’të dhashë
  Nga kjo frymë e gjallë e gjoksit tim!
  Zemrën time do ta nxirrja jashtë
  Të ta jepja Ty me ngazëllim!

  Ç’them dhe unë e ç’vargje hedh ën letër!
  Fjalët më përzihen, sigurisht!
  Vallë a mos jam bërë njeri tjetër
  Dhe harroj që jam një komunist?

  Jo, Enveri s’vdiq e s’është i vdekur,
  Është i gjallë e ndër të gjallë rron,
  Ngrihet sipër malesh kreshtëhekurt
  Dhe armatën komuniste çon.

  Si profet ngre kokën madhështore
  Dhe rrudh ballin mbushur me mendim,
  Dhe na thotë njihni veç fitore,
  Pastë nder e dritë vendi im!

  Dhe na thotë: ruajeni Partinë,
  Që e lidhëm më dyzetenjë,
  Jam mes jush, mes brezave që vijnë,
  Jam me mendje, frymë dhe me zë!

  6.
  Falmë, Enver, që jam trishtuar shumë,
  Ndofta kam përlotur ndonjë varg,
  Jam njeri me mish e gjak dhe unë,
  Ndonëse shoh si komunistët larg.

  Unë e di se zemra Jote e madhe
  Di të falë, e mua ti më fal
  Si poet u preka kësaj radhe
  Dhe në gjoks një lëmsh me lot m’u ndal.

  Jam krenar që rrojta me Ty bashkë
  Dhe jam bashkëkohas tok me TY,
  Nëpër popull shpirtin tënd e pashë,
  Pashë pranë të pavdekshmit sy!

  Jam krenar që gjendem në armatën,
  Që e ke ngritur Ti si arkitekt,
  Kjo armatë mprehur e mban shpatën,
  Se ia mprehe Ti mbi dyzet vjet…”
  .
  Shenim:
  Komentuesi eshte anti-ediramist I betuar por kjo politike e Dites ne rezonance me Salillaret duke mos kerkuar burgosjen e tyre krahas debimit Rames ngelemi te themi..Na ishte nje here gazeta dita e mire qe u kthye ne nate te keqe..

  Reply to this comment
 27. Dritan Shkaba May 27, 17:40

  Mos kini frike nga kritikat, kini frike nga budallalleqet dhe gabimet me dashje qe bejne drejtuesit.Intelektualet e kane per detyre te pasqyrojne realitetin, te verteten ndaj popullit, se voten e ka ne dore vete qytetari.Voten ne do tja japim asaj force qe nderton vendin, rrit ekonomine, lufton korrupsionin. Gazeta Dita jep kontributet e veta ne kete drejtim me shkrime nga intelektuale te nderuar, ajo kritikon djathtas e majtas ashtu sic duhet.

  Reply to this comment
 28. Eshte koha per ta nisur Demokracine nga e para ! Nuk ka Parti te djatht origjinale ! Ky eshte shkaku i rrjedhjes dhe i zhdukjes se PD ! May 27, 23:31

  1 – PD do te shkrihet sepse ajo nuk eshte perfasuese e pronareve te pasur eshte shume e pakuptimt dhe paradoks i madh qe nje Parti e djthte te udhehiqet nga ish komunist apo sherbetore te administrates komuniste !
  Programi i PD eshte nje program aspak i djthte nuk mbron as pronaret as privatet
  Deri tani PD ka treguar se eshte nje Parti destruktive shkatruese te pasurive dhe pronave te shqiptareve fakt eshte ligji 7501 !
  Kjo parti eshte fokusiar vetem ne ideologjizma anti komuniste dhe ne nivelin e propagandes, asgje me shume ..
  dhe nga ana tjeter kane vjedhur dhe jane bere milioner per vete ne 30 vjet duke mos u fokusuar ne ceshtje te rendesishme te prones dhe ekonomise kombetare !

  Edhe sot pas 30 vjeteve ka me mijra shqiptare qe kane shkuar ne zyra e shtetit dhe ndeshen me mijra pengesa burokratike te qellimshme per te perfituar per vete dhe per te rrembyer per vete !

  PD nje deshtim i plote dhe me nje lider qe nuk ka ndertuar dhe nuk ka bere asnje gje themelore per ekonomine private dhe publike shqiptare

  Ajo krijoi situata shume te renda te paharueshme per shqiptaret viti 1997 ! Nje kaos i verte me viktima dhe me humbje te medha te riparueshme per shume familje shqiptare

  2- Ndersa PS si perfaqsuese gjasme e shtresave te varfera popullore nuk ka qene e afte asnjihere te udheheq dhe te ndermare reforma per ndryshime te medha ne vend ! Siper shembul ne drejtim te reformave ne sistemin e drejtesise ! Nje nga kollonat me te kalbura te shtetit Demokratik !

  PS nuk ka bere asnji investim ne burimet njerezore ose nuk eshte fokusuar ne reforma te reja

  Viti 2013 ishte kulmi dhe zemerimi me i madh i publikut shqiptare me PD dhe eksponentet e saj te korruptuar ne afera te ndryshme dhe plot skandale si GERDECI 21 Janari ect… Kjo beri qe PD te ndeshkohej !
  PS mori vota gati 1 milion nuk kishte marre kurr kaq shume vota PS ne historine e saj !

  Por cfare beri PS ? Beri ca rregullime territori, qytetesh investoi, po jo ndonje reforme administrative te forte ! PS u fokusua me shume ne propagande dhe media kunder PD por vetem kaq !
  Harxhoi shume energji dhe force argumentash me Opoziten dhe nga ana tjeter u perfshi ne skandale korruptive qe tregonin se PS nuk ishte e afte te luftonte korrupsionin administrativ qe ne fakt nuk ka asnji ndryshim nga qeverite e meparshme te Berishes !

  Pra per mendimn tim PS dhe PD jane dy grupime politike pa lidhje jane thjeshte aty dhe luftojne per interesat e pushtetit te tyre dhe jo per interesat e Kombit dhe te Shqiptareve !

  Jane shume te paafte dhe shume te pa zot te ndermarin reforma ne interes te kombit dhe shqiptareve !
  Arsyeja eshte sepse vendi nuk ka nje sistem te drejtesise sic duhet !

  Arsyeja eshte se gjithmone ne mes eshte korrupsioni dhe mashtrimi i te dy grupimeve politike perfshi edhe LSI grupimi me i korruptuar dhe me i keq me i pafte edhe ky grupim eshte si dy grupimet e tjera !

  PS duhet te rinovohet me njerez te rinj ndersa PD dhe LSI duhet te shkrihet dhe te rinovohet !

  Eshte koha per ta nisur demokracine nga e para !

  Dhe kjo do te arrihet vetem me drejtesine e re ! Projekti Amerikan !

  Reply to this comment
 29. Socialiti dale ne pension May 28, 17:58

  O Partizan,po ti qenke gamor me dru ,po s’hake pyka fare ,po edhe nuk lexon o idiot,mbase te kane mbetur cifla ne tru nga gjermani po shko ore ulu ne preher te Saliut me shoke dmth te Serbit e te Rusit!Te te beje nenen e ti thoni baba!!! Idiot,Gomar me zile!Ptu jazek te qofte qe mban edhe emrin Partizan!!!
  Shkosh ne djall

  Reply to this comment
  • Partizani May 28, 23:56

   Jallah, more socialisti i rrjedhur ne pension,qe as te shkruash nuk di!
   Ti me quan gamor me dru,pra me respekton se e bekam nje pune ndersa ti je gamor pa dru,pra qe nuk beke asnje pune!
   Po kush te do ty,more hajvan gerdalle?
   Po kush ta ka mbushur mendjen bosghe o tru thare se po kritikove Ramen je modoemos me Saliun?
   Po une nuyk jam si ty,o derr i ndyre,qe pret t’i bien koqet dashit qe t’i hash,se une dua qe te gjithe poliytikanet shqiptasre te dalin para gjyqit te popullit e jo si ty,qe do vetem kundershtaret e Rames,se ai,pra Rama te duket sikur eshte dashnori i gruas tende!
   Hyyyy plehra idiote,qe jeni bere balliste si Rama,o derra dhe na jepni mend ketu,kur as vete nuk keni!

   Reply to this comment
   • Socialiti dale ne pension May 29, 04:39

    Partizan ,hahaaaaa cme shkrive o yshhh hajvan,duket qe nga fjalori qe mendjen e ke tek organet gjenetale te dashit,i ziu ti i mbaruar i teri e do te besh edhe politike,hahaaaa dru me pre,pri nga je,pri malsie,gjys kakerdhije!O gogel kandari, Impecil

    Reply to this comment
 30. met bathorja May 28, 22:39

  Si nuk kemi degjuar nje deputet apo minister te thote nje llaf kunder atyre kapricove te rames! Rama fashist i veshur me lekure socialisti bashke me Lulin do t’i haje hallven PS tani pas Bajramit,Kurse pas 30 qershorit te majtet e vertete do ti hane hallven Rames.

  Reply to this comment
 31. Zgalem May 29, 02:59

  Z. Moderator ,
  A mund t’u spjegosh lexusve , pse nuk e nxorre opinionin e Zgalemit ? Per te qene te qete te dy , nxirre .

  Reply to this comment
 32. Detari May 29, 07:42

  Falemnderit Ju zoterinj te kesaj gazete qe e botuate dje komentin tim…Por nuk di ta shpjegoj perse sot nuk eshte me.Do te Ju jem me shume mirenjohes nese me thoni shkakun.Komenti im nuk shekeli etiken.Une ,pervec te vertetes ,nuk thashe asgje tjeter…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim