Pse kampionët olimpikë kafshojnë medaljet?

August 16, 2016 15:01

Pse kampionët olimpikë kafshojnë medaljet?

 

Është në modë në shtypin sportiv të shihet fotoja e kampionit duke kafshuar medaljen, por a ka ndonjë kuptim ky gjest dhe cila është origjina e tij?

Në fakt jo, nuk ka asnjë kuptim, është thjesht preferencë e fotografëve.

“Është kthyer në obsesion për fotografët” thotë David Wallechinsky, president i Shoqatës Ndërkombëtare të Historianëve Olimpikë dhe bashkë-autor i librit “The Complete Book of the Olympics” (Libri i plotë i Olimpiadave”. “Besoj se e shohin si një foto ikonë, si diçka që ndoshta mund të shitet. Nuk besoj se është  diçka që atletët dëshirojnë vetë që ta bëjnë”, shton ai.

Kafshimi i metalit i ka rrënjët në praktikat e testimit të pastërtisë së arit të monedhave dhe kontrollimit nëse ato me të vërtetë janë bërë me metaleve të çmuara apo bëhet fjalë për pirit (material më i lirë që është përdorur edhe për të prodhuar monedha). Dhëmbët e njeriut janë më të fortë se sa ari, por jo se piriti, kështu që materiali i dëmton dhëmbët. /DITA

 

(FromL) USA's Ryan Lochte, USA's Michael Phelps, USA's Townley Haas and USA's Conor Dwyer kiss their gold medal after they won the Men's 4x200m Freestyle Relay Final during the swimming event at the Rio 2016 Olympic Games at the Olympic Aquatics Stadium in Rio de Janeiro on August 9, 2016. / AFP / CHRISTOPHE SIMON (Photo credit should read CHRISTOPHE SIMON/AFP/Getty Images)

landscape-1470930988-gold-medal-bite-olympics-2016-rio

 

August 16, 2016 15:01
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin