Pse ky mall i PD-së për të rehabilituar renegatët?!

June 14, 2018 13:25

Pse ky mall i PD-së për të rehabilituar renegatët?!

Nga Bedri Islami

Ka qenë që në fillimet e saj një mall i papërmbajtur për të rehabilituar këdo dhe kudo, e mjaftueshme për të rendur në një udhë të çuditshme, megjithëse që larg dukej se nuk kishte të bënte aspak me vendin dhe me rrugën nga ftonin njerëzit të shkonin.

Në përfundim të njërit nga mitingjet e para të fillim vitit 1991, në qytetin tim të lindjes, në Shkodër, takimi vazhdoi në një sallë të madhe, e cila kishte qenë më parë kishë dhe, po ashtu është përsëri.

Mes pyetjeve të shumta që u bënë nga salla, kishte filluar  “bashkëbisedimi”, në të cilin, kush ishte në tribunë ndjehej mbret dhe kush qëndronte në sallë, me të drejtë mendonte se po vinte një kohë tjetër, kur Doktorit, si e thirrnin asaj kohe dhe atyre që e shoqëronin iu bënë dy pyetje.

Njëra ishte për një figurë të njohur në Malësinë e Veriut, i cili për shumë vite kishte qenë në strukturat më të larta të njësive SS gjermane dhe që kishte mbi vete disa ngjarje të mëdha. Shumë nga të cilat ishin të dhimbshme apo ashtu mendoja se kishte qenë.

Përgjigja e Doktorit ishte e rrufeshme: Një njeri i mrekullueshëm. Patriot i madh. E thashë edhe atje kur më pyetën.

Pyetja tjetër ishte, po ashtu, për komandantin e xhandarmërisë, pikërisht në vitet e pushtimit gjerman.

Për të parin kisha dëgjuar shumë pak; ne i takonim një kohe kur e vërteta mund të ishte edhe ndryshe, mbështjellë me mjegullën e saj misterioze.

Për të dytin kisha dëgjuar jashtëzakonisht shumë. Në një mënyrë ose në një tjetër jeta e familjes së nënës sime ishte e lidhur edhe me këtë emër. Në një ditë gushti të vitit 1944 ai kishte arrestuar katër vetë ; gjyshin tim, të vëllain dhe dy kushërinj të parë, me shkakun e vetëm se ishin të afërmit e një djali të ri të vrarë në Mirditë. Pastaj i kishte dorëzuar tek gjermanët, pastaj drejt kampit të përqendrimit në Prishtinë, ku nuk kishin arritur të gjithë, pasi njërin e kishin pushkatuar që në Kukës.

Dija se në prag të internimit të 104 shkodranëve për në kampin e përqendrimit, Qarkori i lëvizjes çlirimtare të kohës, që drejtohej nga Riza Dani dhe Arif Gjyli, i pari mik i tij dhe i dyti me lidhje farefisnore, i kishin thënë që të mos i dërgonte djemtë e vajzat në një kamp përqendrimi dhe i garantonin jetën e pasurinë, pavarësisht se çfarë kishte bërë. Ai i nisi drejt vdekjes dhe atje u vranë 104 vetë. Mes tyre edhe Gjikë Kuqali, Hero i Popullit.

E dija se ky njeri, kur kishte zënë të plagosur dy partizanë të rinj, më i moshuari 21 vjeçar, i kishte nxjerrë para togës së pushkatimit, në mesin e qytetit dhe, pas ekzekutimit, duke e parë se ishin ende në jetë, kishte urdhëruar t’ua mbyllnin gojën me llaçin e një godine që po ngrihej aty pranë dhe se, kur të jepnin shpirt ta lajmëronin.

I dija, ashtu si e di tani se për të, komandantin  e xhandarmërisë, ka një përmendore dhe Berisha i ka dhënë titullin më të lartë, ndërsa përmendorja e dy partizanëve të rinj, të vrarë në pragun e çlirimit, është zhdukur dhe aty është një kafene.

Asaj pasdite, si ndodh rëndom, Berisha u përgjigj se ky kishte qenë figurë e madhe demokrate, se kishte luftuar kundër komunizmit dhe PD-ja e tij, që u bë vërtet pronë e tij, do e respektojë.

Pata menduar se e gjithë kjo është një fillesë e grumbullimit të votave dhe se nuk ka mundësi që një njeri human, për më tepër mjek zemre, i ardhur nga elita e përkëdhelur komuniste, i lexuar, të kishte në mendje përbindëshi të tillë.

Në fakt, e gjitha u bë një lajtmotiv politik i PD-së, që, sa më shumë shkonte koha, aq më tepër u bë vijë dominuese politike dhe mori të drejtën e përshtatshmërisë.

***

Në 27 vite jetë politike e gjithë filozofia e shqupasve të sotëm është përmbledhur në një lëvizje përfshirëse të të gjithë atyre që, qoftë para çlirimit, qoftë pas tij, me armë apo me veprime të tjera, u bënë në një ballë kundër lëvizjes çlirimtare e, më pas, kundër qeverisë së kohës, edhe kur askush nuk e dinte se cili do të ishte programi dhe përbërja e saj; edhe kur gjithçka ishte e qartë se do të kishte një diktaturë të proletariatit; edhe kur perceptimi i krahinave veriore si zona bajraktare të vëna nën licencën e disa krerëve, të cilët, në shumicë ishin të gatshëm të lëviznin nga Zogu tek Musolini dhe nga Merlika tek Fitztumi.

Ndoshta nuk është e rastësishme që vrulli për të bërë rehabilitim politik dhe financiar të pazakontë erdhi pas vizitës së parë të Berishës në SHBA, dhe në kthim ku pati takime të zgjatura me të larguar, të quajtur nacionalistë, shumë nga të cilët kishin qenë kundërshtarë me armë të lëvizjes nacionalçlirimtare dhe, pas një qëndrimi të shkurtër në Zvicër, ku mes të tjerave do të takohej edhe me emisarë të lartë të politikës serbe. Nëse takimet me njerëzit e larguar të ballit e të Legalitetit në SHBA në shumicë ishin të hapura, në Zvicër, me emisarët serbë, ishin të mbyllura.

Është pak e vështirë e harrueshme thirrja e parë e një personaliteti t letrave shqipe sapo zbriti në Shqipëri, Arshi Pipa, me thirrjen për shfarosjen e komunistëve dhe, kur, pas kësaj thirrje PD-ja humbi në zgjedhjet e para lokale, viti 1992, u zemëruan me eruditin e njohur, i cili nuk kishte bërë asgjë tjetër, veçse kishte thënë me zë të lartë atë mesazh që u kishte dhënë edhe në SHBA dhe për të cilin kishin qenë të një mendje.

Të dyja palët u dukën se e kishin prerë në besë njëri tjetrin. Berishistët se të tjerët ua kishin thënë me zë të lartë se çfarë u kishin mësuar dhe, të larguarit se marrëveshja e paheshtur, kur kishte marrë zë, ishte anatemuar.

Ishte anatemuar, por kishte vazhduar njëkohësisht. Njëri ndër “kapedanët” markgjonmarkaj, sapo kishte ardhur në Shqipëri dhe kishte marrë dekoratën e lartë nga presidenti i kohës, pa asnjë loj droje deklaroi se ishte ai, pikërisht ai, që kishte urdhëruar vrasjen e Mësueseve të Mirditës, e Cucës së maleve, Dilicës, që kishte lidhur gjyshen e verbër të saj, që kishte vrarë mësuesit, mes tyre Ndrec Ndue Gjokën dhe tundte në gjoks dekoratën e sapo dhënë nga presidenti.

Në vitet e dy presidentëve, Berisha –Nishani, sidomos këtij kaqolit të fundit, nuk mbeti bandit pa u dekoruar. Që nga Isa Manastirliu dhe deri tek Hamit Matjani. U dekoruan edhe bashibozukët dibranë, që u prinë forcave të tyre për të zhbërë Vlorën dhe që kur morën vrapin, për hakmarrje vranë edhe Qazim Koculin në zyrën e tij. Ndërsa dy Hysnitë, Kapo dhe Lepenica, bënin marrëveshje për një luftë të përbashkët, dhe e filluan këtë luftë, banditët e dërguar si Isa Toska e të tjerë vrapuan të digjnin. Ali Këlcyra bënte marrëveshje me Dalmacon, hierarkun e lartë fashist dhe thërriste në ndihmë forcat pushtuese për t’i rënë pas krahëve partizanëve të Skraparit; pa hyrë më tej tek Bektash Cakrani, frymëzuesi i masakrës së 4 shkurtit të vënë në jetë nga Xhafer Deva.

Të gjitha këto figura të njohura kolaboracioniste janë të dekoruara nga dy ish presidentët, sepse e quanin vlerësimin, jo vetëm mall të babait, por linjë politike përmbysëse.

Në muajt e fundit Nishani e teproi aq shumë, sa që edhe të vetëve u vinte turp. Duhet të kesh faqe që të skuqesh.

Në ditët e fundit, edhe një Palokë, nga vija e parë e PD-së, bëri thirrje që ka ardhur koha të mos shikojmë më nga Esad Toptani, por të shohim nga Edi Rama.

Është në natyrën e tij, por edhe zmbrapsja e tij është në natyrën pëdëiste.

Unë i kuptoj pinjollët dhe vazhduesit e fiseve të figurave kolaboracioniste dhe e di mirëfilli se asnjëri prej tyre nuk është i fajshëm, edhe kur kërkon rehabilitimin e ndryshimin e historisë. I kuptoj Merlikët, por për Mustafa Krujën kanë shkruar bashkëvuajtësit e tij: mund të jesh albanalog i njohur, por kjo nuk e pengoi të jetë kryeministër kuisling. Mund të jesh shkrimtar i shquar dhe të kesh meritën themeltare për shkollat e hapura në Kosovë, por kjo nuk e pengoi të jetë njeriu më i besuar i pushtuesve italianë në Tiranë dhe njeriu që vendoste për fatin e shqiptarëve në pushtimin gjerman të Romës.

PD-ja nuk e bën këtë se nuk e di rrjedhën e historisë.

E bën , sepse, në fillimet e saj, disa nga liderët e njohur, në turravrapin drejt pushtetit, gëlltitën atë dreq çorbe të prishur dhe nuk e nxjerrin dot as sot. Ua lënë vazhdim të tjerëve, që, pa e ditur thellësinë “ e çorbës” mendojnë se çdo antikomunist është demokrat, edhe pse mund të ketë qenë fashist apo nazist i dorës së parë.

 

 

June 14, 2018 13:25
Komento

38 Komente

 1. PETRO June 14, 13:43

  Ja pra kjo eshte udheheqja e p.d. [erfaqesuesae e krahut nazi fashiste te ringjalur ne shqiperi ne vitet nentedhjete.kjo gje nuk ka ndodhur as ne vendet ku kishte lindur nazi fashizmi.prandaj te grumbullojme forcat rreth edi rames per te zhdukur perfundimisht mmurtajen fashiste berishiane qe ka shkaterruar shqiperine..lufte deri ne fund qe te mos mbetet njeri ne kembe nga kolaboracionistet qe kane qqenwe rreziku me i math per shqiperine.

  Reply to this comment
  • korçari June 14, 18:21

   Llogjika me e thjeshte te çon se ai person apo qeveri e cila ringré figura qe i kane sjelle deme te medha ketij populli e ben per te justifikuar krimet qe po ben ne te tashmen ,por tradhetia vazhdon te quhet e tille ashtu si para shume shekujsh…

   Reply to this comment
 2. Claus June 14, 14:55

  Teper bukur o Bedri qe na sjell ndermend kohet e kaluara nga zonat e Malesise te „Cuces se Maleve“, beselidhjet e malesoreve per te mos lene kembe partizani te hyje ne ato zona. Gjeneralin e famshem SS Vitzthum qe ngriti Divizionin „Skenderbeg“ qe u shpartallua qe ne pushket e para.
  Ka pas ekzistuar nje foto i nderuar Bedri, kur Pater Anton Harapi pershendet gjeneralin Vitzthum ne menyre hitleriane kur hyri ne Shkoder, duke i bere nje vizite „kortezie“ ne qele franceskanit te vorfen Pater Antonit.
  Nuk e di se cfare me ngjallin keto histori o Bedri, por nje gje di ta them me siguri, keto ngjarje qe permend ti u hodhen ne leter dhe u luajten ne skenat e teatrove dhe te kinemave ne koherat e sistemit te kaluar.
  Besoj se e mban mend dramen „Cuca e Maleve“ te Kole Jakoves. Beson se e mban mend „Bacen e Gjetajve“ te luajtur me aq pathos nga trupa e Teatrit te shkodres me ne krye Ndrek Lucen.
  Po ate Harapin e Zi a e mban mend o Bedri? Nuk e di kush e ka luajtur, por di ama qe ajo figure te ngjallte neveri dhe urrejtje. Aq mire luhej ai rol.
  Po Kapidanin dhe djalin e Kapidanit a i mban mend o Bedri?
  Cucen e Maleve nuk besoj se e ke harruar me artistet shqiptare te sapo dale nga auditoret e shkollave skenike.
  As „Familjen e Peshkatarit“ nuk besoj se e ke harruar me artitstet e medhenj Reshat Arbana ne rolin e kapitenit dhe Sulejman Pitarken ne rolin e peshktarit me sa mbaj mend.
  Kane qene vepra qe jane luajtur nga nje plejade e lavdishme artistesh qe per fat te mire kane luajtur nje rol te madh ne ruajtjen e kujteses tone, per ngjarje dhe data qe nuk duhen harruar kurre.

  E si mund te harrohen veprat skenike ku kane luajtur artistet e medhenj Sander Prosi, Reshat Arbana, Sulejman Pitarka, Anastas Kristofori, Robert Ndrenika, Ilia Shyti, nje me mbiemer Filipi, Ndrek Shkjezi etj,etj, etj emra te medhenj te artit skenik shqiptar?
  Po ate filimin „Besa e Kuqe“ a e mban mend o Bedri, ku jepej me aq vertetesi vrasja e Heronjve te Vigut, andej nga Malesite e Mirdites?
  Po ate filmin „ Shirat e Vjeshtes“ ku na jepeshin plot emocione kohet e rinise perparimtare shkodrane gjate regjimit zogist, ku mendoje cdo cast se kishe perpara teje Migjenin e madh, i cili „po ngrinte grushtin per me luftue, dhe nder beteja per me fitue“!
  Po ate „shegertin e vogel“ qe piqte ne rruge geshtanja, qe ndonje kaush ja blente ai studenti i ri perparimtar qe kishte rene ne kontakt me romanin „Nena“ a e mban mend?

  E di ku dua te dal i nderuar Bedri?
  I rashe pak „verdalle“ ketij muhabeti, por hallin e kisha gjetiu.
  E kisha tek barbaria e Teatrit Kombetar ne Tirane, asaj deshmie, qe na ka bere sot te kemi ate memorie te gjalle historike ashtu sic e ke dhe ti.
  E si mund te fshihet nga kujtesa e popullit ajo deshmi skenike ku eshte luajtur historia e popullit shqiptar dhe ne vend te saj te ndertosh pub-e, restorante, biznese te shpifura qe nuk ja shoh dot syte?
  Kthjellohuni Bedri, Viktor, Arben e te tjere dhe mos shkruani gjera qe nuk i lexon askush. Merruni me ato qe ndjen nje brez i tere i artit, sepse nuk mund te fshihen ndertesat lapidare me nje te rene te kalemit.
  Ajo kisha ne mes te Esslingen-it Bedri nuk eshte prishur per te ndertuar dikush ndonje kulle. Po ato dyqanet ne zonen kembesore qe gjen dhe parullen „Kolonial-Ware“ dhe ato ekzistojne. Po ndertesa e Gjykates aq e vjeter dhe ai mulliri i ujit qe punon dite e nate, dhe ato nuk ka ndermend ti prishe njeri o Bedri, pavaresisht se jane ndertuar 2 a 3 shekuj me pare.
  Po ajo Katedralja ne Spayer qe eshte ndertuar ne vitet 1090 perse nuk prishet si „rangalle“?
  Po a nuk ishte per nga brenda per faqe te zeze „Balshoj-Teater“ ne Moske?
  Po ne Mynih qe ekziston akoma ndertesa ku eshte nenshkruar fillimi i Luftes se Dyte perse ekziston?
  Po shtepite e lindjes se Moxartit ne Salzburg, te Goethes ne Weimar, te Daimlerit ne afersi te Stuttgartit perse nuk jane prishur per te ndertuar Wolkenkratzer me xhama dhe farfurina?
  Akoma te ekziston ne Berlin Stadiumi Olimpia ku u mbajten lojerat Olimpike te vitit 1936 dhe nuk eshte prekur asnje gur.
  Po kjo Rilindje i paska hyre vendit me kazem: prish stadiume, prish teatro dhe nderto BunkArt-e te shpifura dhe kulla te neveritshme pa histori dhe pa tradite.

  Jam i sigurte qe te kam prekur Bedri, por te pakten mos shkelni mbi veten. Tregojuni ti dhe redaksia e „Dites“ aktuale dhe mbrojtes te trashegimise historike duke dale ne mbrojtje te skenes shqiptare qe n`a kane dhuruar aq dituri mbi etapat qe ka kaluar vendi.
  E si mund te kujtohen personazhet historike patriote ose tradhetare duke fshire gjurmet origjinale dhe historike qe i kemi me aq pakice?
  Nuk ka te drejte askush, as Rama, as Veliaj askush te fshije ato monumente kulture se na qenkan bere me „tallash te presuar“!!!!
  Shembuj te dhashe sa te duash, Bedri.
  Eshte krim historik te shembesh Teatrin Kombetar ku gjurmet qe kane lene te gjithe ata artiste jane per brezat e kaluar, te tashem dhe te ardhshem te shenjta.
  Me Stadiumin „Qemal Stafa“ u be nje krim, te pkatne te mbajne doren dhe te mos bejne nje krim te dyte.
  Faleminderit, per ata qe me kane lexuar.

  Reply to this comment
  • LU LEKUQET MBI MUR June 14, 15:57

   koment i lavderueshem
   .
   artisti Filipi..emri LAZER

   .
   ku gabon Claus-i

   Edi Rama eshte nje ushtar i vogel i pernadorise madhe. te pakten nuk eshte vrases as shpellar…no coment.
   .
   Nese do ishte ne doren time si arkitecht qe ne 1992 hapi i pare qe do beja :
   BRENDA UANAZES VOGEL…asnje ndertim dhe te ruhej e pa prekur..

   hapi nr 2 diku ne hapsiren tirane durre do beja nje projekt te madh “new tirana”
   .
   .
   Claus mos u merr me Ramen por me ate 90 vjecarin e semure antikomunist qe e drejton si te ishte dron me telekomande..

   Edi Rama kush eshte ?

   shiko fimin “lulkuqet mbi mur pjesen ku ai jetimi i thote kadri roshit

   PSE UNE ZOTI KUJDESTAR ? ( AMBASADOR)?

   Reply to this comment
   • Ded Gjo Lyli June 14, 21:28

    Krypalama te nerum te 21-shit…

    Qysh nga ky moment duhet t’i shumzoni me zero te gjitha fleterrufete e sostisura te bedrinjve, viktorave, gent arbanave dhe tere kadarenave te panjohura te partise, dhe t’i kushtoni vemendje te vecante thenies pikante te ktij “kesulekuqit” mbi murr..

    A ka gjetje me te spikatur, se sa krahasimi i nje kryeministri frikacak me Sulon, konen personale te kujdestarit surratpatate?

    “Pse une zoti kujdestar?” Qe te merrni pergjigjen e psese, sillni pak nder mend dhe ata “shqupfolesit” me syze te erreta ke fundi i filmit “Debatik:

    “Zoti msus, zoti msus, mos shkoni me tej, jeni ne gracke, ai eshte spiun…”

    Pa bere dallim se si i kane drejtuar shqiptaret (per mire apo per keq, si trima apo langaraqe, si patriote apo bythece), fakt eshte qe asnje nga kryeministrat e meparshem nuk eshte treguar deri me sot kaq i pafuqishem ne vendimmarrje me peshe dhe decizive se sa qyfyrexhiu yne.

    Eshte e paimagjinueshme te tundesh pa teklif qysh prej 5 vitesh celsat e kashtes ne dore, dhe te dalesh pastaj si delirant ore e minute ne ekranet e televizionit duke propaganduar me sporadizem “arritjet e bujshme” (per bese asnje) te qeverise.

    Reply to this comment
  • Idjotesia nuk po njeh kufij June 14, 18:08

   Nuk na thua Claus , perse kembengulni ju te SHQUP-it , per te ruajtur si relike ndertesen gerdalle te teaatrit dhe te mos ndertohet teater i ri , duke u shtirur kaq “nostalgjike” e “mallengjyes” per vitet e lavdishme te teatrit shqiptar ?! A nuk ngjasojne si dy pika uji , protestat tuaja kunder parkut te lodrave qe po ndertohej prane liqenit artificial , kur u sollet aq dhunshem , e u trimeruat me kobure ne brez , etj… , duke nxjerre me proteste edhe presidentin me idjot qe ka njohur ky vend deri me sot ?! Po keto porotestat e nxitura prej jush , te te rinjve te PD-LSI-se duke qelluar me veze kryetarin e nderuar te bashkise , vetem nga cmira e dashakeqesia e hapur , per ta intimiduar , qe te ule tempin e larte te punes , sepse bilanci i punes me paraardhesin e tij eshte si NATA me Diten ?! Kjo eshte fytyra e vertete , juaja dhe jotja , si komentues aktiv , qe te ka shterur “municioni” dhe te paska mbetur vetem relikja “Teatri Popullor” !

   Reply to this comment
   • Claus June 14, 18:36

    A ke lexuar gje c`kam shkruar apo je ndonje analfabet i ndonje shkolle amerikane qe nxjerr vetem kokrra fiku si puna e atij lali Erit, tuaj?
    Po c`hyn ketu Shqupi o kokerr fiku i papjekur nga shporta e Veliajt?

    Jeni hashashizuar deri ne qelize dhe nuk dini c`flisni.

    Me ca si takemi juaj eshte kohe e humbur te flasesh.
    Lexo se ke nevoje dhe mos u merr me teorite e Sorosit se mbetesh cyryk nga trute.

    Reply to this comment
  • korçari June 14, 18:17

   Jane ngritur te gjithe karige thyerit per te mbrojtur ndertesen e amortizuar tashme ,vetem e vetem se po ndertohet nga qeveria e PS-se ashtu siç vepruan si vandale me kendin e lojrave per femijet ne park te udhehequr nga antikapati komplet ish kapteri ,ish presidenti Nishani dhe memoria e nje kombi perveç objekteve eshte tek fotot ,filmat,regjistrimet,shkrimet,dhe kur behet fjale per siguri te jetes se publikut dhe te aktoreve vete nuk duhet patur dyshim qe duhet te prishet per t’u ndertuar me i kompletuar ,me komfort,dhe me kerkesat e kohes.Ka ardhur koha qe shqiptaret “te ulin armet “midis tyre per hir te brezave qe vijne per t’a bere kete vend normal dhe te jetueshem mjaft me idiotlleqet e kohes se Leke Dukagjinit ,kemi vetem nje Shqiperi.

   Reply to this comment
   • Fiqtë e papjekur të lalit... June 18, 07:47

    Biznesi dhe fitimi i parase funksionojne pergjithesisht sipas parimit 1+1=3.

    Kjo shpjegohet me teorine e bashkimit te dy sendeve te ndryshme me me pak vlere, dhe krijimin prej tyre te nje sendi tjeter me vlere me te larte. Tregtaret qe e njohin kete teori dhe e vene sukseshem ne perdorim, jane sigurisht ne avantazh.

    Sipas principit 1+1=3, dikush ferkon duart dhe dikush e ha. Ky princip gjen shtrirje edhe ne biznesin e gazetarise. Te fituar dalin zakonisht botuesi, redaksia, gazetaret, kurse te humbur dalin ca copa mishi me dy sy.

    Ne forumin e c’nderuar te dites ka disa beqira, te cilet sa here qe hapin gojen (dmth. halene), vetem pocaqira nxjerrin prej saj. Ne raste te tilla vlen nje tjeter formule.

    Ne rast te tilla vlen formula 1+1+1=0

    Idjotesia nuk po njeh kufij + lexuesi + korçari = 0

    Reply to this comment
 3. ETHEM June 14, 14:58

  TE LUMT BEDRI.GAZETA D I T A DHE JU PO I TRGONI TE VETETEN POPULLIT SE KUSH JANE MIQT E ARMIQT E KETIJ VENDI.
  DHE POOULLI I MAJT E FI MIRE KETE.KJO ESHTE SRSYEJA QE PD NUK PO VOTOHET NE SHUMICE NGA SHQIPETARET DHE JO HASHASHI..KRIMI…TAHIRI…XHAFA..ESHTE TEORIA BABOLE E SHPIFJEVE NE GJENEZEN BERISHISTE QE ESHTE BERE “BURRI NENES”…SIÇ THON NJERZIT E INATOSUR TE JUGUT.
  DHE PS KA ARGUMENTE TE SHUMTA PER TA FUNDOSUR PD-IZMIN GJAKATAR.POR ATO KANE ZGJEDHUR RRUGEN E HESHTJES SE..”MOS TI PRISHIM QEJFIN SALIUT SE DUHET TE NA JAPIN VOTEN PER NR.84.”
  NDAJ NE SHUMICEN E RASTEVE PS ESHTE MARRE ME VEHTEN E SAJ E JO ME KUNDERSHTARIN ARMIK TE KOMBIT.DHE ESHTE NJILLOI SI LIGJI PERDORIMIT TE ARMES…”EDHE KUR UJKU SHQYEN KOPEN E DELEVE DHE ÇOBANI NUK KA TE DREJTE QE TA VRASI UJKUN..”
  NDAJ SALIU E NISHANLLIU KAN TE DREJTE TE DEKOROJNE KRIMINELET.. APO TI NGREN MONUMENT AHMET ZOGUT NE MES TE TIRANES.KETU KA TRADHETI B U RR A..!

  Reply to this comment
  • Dn June 19, 20:47

   Halla te duhen armiqte?nuk u ngope me?mos i kerko tek nazistet ballistet e tj po kerkoj armiste vetem ne messin tuaj,se ato nazifascistet jetojne jashte shsiperise pa ty,edhe jetojne shume mire te gjithe,te respektuar ne vendet e tyre e ne punen e tyre,ti e bedrija hani mut sa te doni ,se bota do ju meshiroje sepse jeni ju pengesa e zhvillimit te Atdheut,jeni ju qe preferoni nje ish naziste te vertete apo nje ishfashiste italian me ardhe ne Shsiperi e me ju urdheruar ‘lepima bythen’ e ju me gjithe qef po e lepini…

   Reply to this comment
 4. ku eshte simitja e Xhaferrit ? June 14, 15:04

  Zoti Bedri po na egzaxheron Berishalen
  nga nje PIT BULL i dyshes antishqiptare & antiamerikane Rajerson-Biberaj si lider te antikomunizmit …genjeshter….mashtrim
  .
  Rajersoni ne nje takim me Ramiz Aline (pasi ky i fundit i kishte hequr breket-ishte carmatosur) i kerkon qe te beje ‘DEKOMUNISTIFIKIM” sic bene gjermanet ne 1945-1950 me denazistifikimit…..Ky ishte nje perversitet makartist sepse cfare statusi kishte Rajersoni qe e kerkoi nje gje te tille….Koha tregoi se kjo doktrine e ambasadorit amerikan u kthye ne neonazistifikim–neo zogizem dhe dekorimi i teroristave te Mynihut i dha fund cdo dyshimi..
  Ku gabuan Amerikanet?
  Qe ne 1945-1946 konflikti me i thelle i Enver Hoxhes me AMERIKANET ishte se keto te fundit nuk dorzuan kriminelet e luftes ku spikaste Xhaferr Deva..
  .
  Dhe ata “miqte” perendimore jo vetem qe nuk e dorzuan kriminelin nazist por dhe e aktivizuan per te rrezuar komunizmin
  PRA AKTIVIZOHET NJE NAZISTET PER TE RREZUAR KAMUNISTET….e pra i nderuar Bedri kjo nuk eshte as demokraci dhe as humanizem ..prandaj te lutem mos na i bej Berishalen “liderin” e antikomunizmit qe ne fakt ishte nje PIT BULL I elez biberit dhe rajersonit..
  Biles aq larg ka shkuar shteti amerikan duke perdorur naziste kunder komunisteve sa qe e pohon dhe vete shtypi amerikan

  Ish-nazistët kanë spiunuar për SHBA-të deri në vitet ’90-ta të shekullit të kaluar, shkruan “New York Times”, duke përshkruar dokumentet e klasifikuara, të cilat tani janë të disponueshme për publikun.
  Në kulmin e Luftës së Ftohtë, duke filluar në vitin 1950, J. Edgar Hoover nga FBI dhe Allen Dulles i CIA-s, në mënyrë agresive ka rekrutuar ish-nazistët, ku i trajnuan për të spiunuar komunistët dhe Bashkimin Sovjetik.
  Hoover dhe Dulles besonin se “dallimet morale me nazistët nuk ishin të mjaftueshme që të lënë pas dore vlerat e tyre në luftën kundër rusëve”, transmeton Telegrafi.
  CIA ka rekrutuar ish-anëtarin e Schutzstaffel (NS), i cili ndoshta ishte fajtor i “vogël për krimet e luftës”, thuhet në dokument.
  Dokumentet tregojnë se në vitin 1994, avokati i CIA-s ka bërë presion te prokurorët, të cilët kishin nisur një hetim kundër ish-spiunit mbi dyshimet se kishte marrë pjesë në masakrën e mijëra hebrenjve në Lituani. Hetimi u braktis përfundimisht.
  Në vitin 1980, zyrtarët e FBI-së nuk kanë pranuar të dëshmojnë rreth ‘gjahut ndaj nazistëve’ para Departamentit amerikan të Drejtësisë në lidhje me spiunët e tyre gjerman.
  Në vitet e ’80 të shekullit të kaluar, FBI kishte informacione të konfirmuara, se 16 ish-nazistë kishin punuar për CIA-n.
  Disa spiunë gjatë Luftës së Dytë Botërore kanë qenë në pozita të larta të “Rajhut të Tretë”.
  Otto von Bolschwing ishte një oficer në SS dhe mentori i Adolf Eichmann, arkitekt i “Zgjidhja Përfundimtare”, dokument që përmban planin e zhdukjes së hebrenjve nga Evropa.
  CIA e kishte punësuar pas luftës për të spiunuar në Evropë, ndërsa në vitin 1954 mori një shtëpi në Nju-Jork, ku u zhvendos me familjen e tij.
  Kur Izraeli e arrestoi Eichmann, autoritetet amerikane mbrojtën Bolschwingun, i cili ka jetuar i qetë edhe 20 vite të tjera. Pasi e kaluara e tij u zbulua, gjermani hoqi dorë nga shtetësia amerikane, por shumë shpejt vdiq pas kësaj.
  Norman Goda, historian në Universitetin e Floridas, i cili është duke punuar në dokumentet e klasifikuara, pohon se marrëdhëniet midis CIA-s dhe nazistëve ishin edhe më të larta, por që dokumentet e shumta do të mbeten mister.

  Zoti Bedri ..nje lutje
  mos na i bej Qenin Berishe kaq “te madh ”
  ai ishte nje kobure ne duart e antishqiptareve rajerson-biberaj qe me antikomunizmin e tyre duke nazistifikuar ate vend e kthyen ne territor ku mbillen tonelata droge dhe nje hale ambasadoreve te vendeve miq…nje Ferme Kafshes te Orwellit

  Reply to this comment
 5. Kulaku June 14, 15:11

  Agjenti Ramizjan…shkatroi varosi pushkatoi te djathten shqiotare.
  Sekretari i Partise komunisti…ujku qe u vendos te ruajt delet…e kreu me sukse detyren e tije biles me nder si bire besnik komuniste partie deri ne fund.Mjer ky popull…qe iu eresuan syte…dhe akoma tashi beson se Doctori eshte i djathte….hhhhaaaaaa hhhhaaa doctorindrejtues i PD…haaaa hhhaaa ujku ruan delet…hhhee hhhee hade demokraci hajde…hheee heee

  Reply to this comment
  • Flamur Noka nuk do lapidar.... June 14, 16:29

   Kulakoqja

   Enver Hoxha te gjithe dokumentacjonin e pronave te kulakeve me urdher personal i ruajti te paprekura dhe vete nuk mori asnje gozhde ne varr..
   .
   Ramiz Alia ju a dorzoi pushtetin si xhentelmen ju kulakeve por ja u futi agjenti serberishian elez serbiberaj me serbet..po nuk besove e lexo me poshte dhe SHUT UP

   Vetem te lexosh intervistat e Izet Haxhise para dy muajve kur ky i fundit deklaroi me fakte se Berisha ne mars 1997 urdheroi dy akte terroriste karshi ambasades amerikane dhe kontigjentin gjerman per tja faturuar kete “rebelave te kuq” per te shpetuar vete sic veproi ne 2 prill 1991 dhe 21 janar 2011…lind pyetja ??
   .PSE NUK VEPRON DASH-IWASHINGTONIT ? PER TERRORISTIN BERISHE
   Po keshtu Izet Haxhia me fakte dhe emra AKUZON shkelzen berishen per trafikante droge.
   PSE NUK VEPRON DREJTESIA SHQIPTARE APO EUROATLLANTIKE PER BURGOSJEN O TE DROG-DILLERIT SHKELZEN O TE IZETIT SI MASHTRUES
   Pra kush e mbron Berishen per mega krimet e tij ??
   Pse Edi Rama jo vetem qe eshte I pafuqishem te arrestoje Berishen ( aresyeje pse mori votat cudiberese ne 23 qershor) por me gafa te tilla si ne 70 vjetorin e clirimit,budallakijet me bunkartin e Enverit,me shitjen tani se fundi te albetrolit dhe me miopine qe po tregon me guvernatorin duket se eshte nje jelek antiplumbi pallosh dy metrosh per te mbrojtur me cdo kusht “burrin e shtetit te arvizuse “
   Enigma e hidhur ka nje emer Elez Biberaj.
   Ky lloj antishqiptari me I madh per te gjithe kohrat ka qene mentori dhe shenjtori qe ka kllonuar berishen nga zgafellat e udb jugosllave ne 1991 dhe po e mbron akoma me cdo kusht.
   Mbi Elez biberajn ketij serbishtfolesi rendojne dy faje te medha pas 1991:..
   1- ne vend te nje pajtimi kombetar ne vitet 90’ dhe te nderhyrjes per ndonje plan marshall ne ate vend te dobritur ai per te kenaqur epshet e tij antikomuniste u be zbatuesi I doctrines rajersoniane per ‘dekomunistifikimin”
   2-S i person me detyra speciale ne vitet 80-90 ne funksion te hakmarrjes tij karshi sistemit te enver hoxhes ben te mundur te ‘karikoje” dipllomate,zyrtare dhe politikane amerikane ne menyren me antishqiptare te mundeshme ku si rezultat I saj ky vend ka degraduar dhe eshte shperfyturuar plotesisht
   Fill pas pucit kriminale te shtetit se 1998 te Sali Berishes, pas vrasjes se Azem Hajdarit, sherbimet inteligjente shqiptare kishin mundur te regjistronin nje bisede telefonike mes Berishes dhe nje personi ne SHBA me dialekt nga veriu i Shqiperise, i cili i kishte thene Berishes te terhiqej sepse SHBA nuk do e njihte marrjen e pushtetit me dhune.
   Kush mund te kete qene ai person me dialekt verior? – shtrohet pyetja. Dikush mund te thote, e kush tjeter vec z. Elez Biberaj(-fran shkreli zedhenes.) Dhe natyrisht kush tjeter vec Elez Biberajt ishte/eshte aq i fuqishem ne Washington sa te dinte deri dhe opinione te tilla sekrete te Depertamentit te Shtetit per mos-njohjen e marrjes se pushtetit nga kryengritja e ’98s e Berishes.
   Ne nje interviste te fundit ne Top-CH, z. Biberaj shprehet se ai ka qene gjithmone aktiv per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi, dhe madje pikpamjet tij ja kishte parashtruar edhe ish Presidentit amerikan Ronald Reagan. Sipas tij, komunizmi ne Shqiperi mund te permbysej nga njerez te afert te regjimit, individe te brendshem, pra nga ndonje “grusht shteti” ose “grup armiqesor.”
   Dhe natyrisht per te gjetur njerez te tille te besuar, brenda keshtjelles se regjimit, duhej fillimisht biseduar me ta. Kontakti ishte pjesa me e veshtire e procesit. Pra, si do takohej z. Biberaj me individet e synuar, dhe nese po, me ke? Me ke konkretisht??? Dhe ne kete aspekt, a ka egzistuar nje prirje per te kontaktuar vetem tropojane?
   [Ne vijim te ketij spekullimi, a eshte rastesi fakti qe tropojanet dominuan post-’90 ne Shqiperi? Kujt ia priste mendja se tropojanet do qeverisnin Shqiperine “demokratike”? Kujt? Natyrisht askujt. Tropoja njihej vetem per geshtenja… e Fatime Sokolin…. Po atehere cfare ndodhi?]
   Qe Elez Biberaj ka dore ne kete histori, eshte naivitet te mendohet e kunderta, perndryshe s’ka pse tropojanet te bejne ligjin prej 20 vitesh ne Shqiperi. Qe Elez Biberaj mund te kete kontaktuar fshehurazi Sali Berishen, ose Mehmet Elezin, gjate kohes se komunizmit kjo edhe mund te supozohet…
   Perndryshe, si do themelohej PD nga nje tropojan, Azem Hajdari, nese s’do ishte dora e Biberajt nga pas? E imagjinoni dot kete? Partia e pare opozitare pas 50 vjetesh komunizmi te themelohej nga nje student konviktor nga fshatrat e Tropojes – give me a break!!! – do thonin amerikanet. Ose fakti tjeter, qe Azem Hajdari u spostua dhe ne vend te tij u vendos nje tjeter tropojan (Sali Berisha – i brendshem i regjimit, sic ishte dhe vete filozofia e z. Biberj per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi), flet per ate se i gjithe skenari mund te kete patur nje mastermind nga Tropoja, nje tropojan te fuqishem qe jetonte diku ne Perendim. Dhe natyrisht, tropojan me te fuqishem se z. Biberaj nuk kishte ne ate kohe pertej/ketej Atlantikut.
   Ronald Reagan qeverisi gjate viteve 1981-1989, dhe njihet si Presidenti qe i dha “grushtin” e fundit komunizmit. Kjo nenkupton faktin se administrata e tij duhet te kete investuar shume ne kete aspekt, dhe ne vijim te kesaj linje, ndoshta dhe per te kompromentuar individe te caktuar ne Shqiperi.
   Te mos harojme faktin se z. Biberaj kishte parashtruar direkt para Presidentit Reagan pikpamjet e tij per rrezimin e komunizmin ne Shqiperi, pra ai ishte nje figure e rendesishme ne kete aspekt, dhe ndoshta mund t’i jete dhene dore e lire per te vepruar.
   Po si mund te jete takuar Biberaj me Sali Berishen/Mehmet Elezin gjate dekades se fundit te komunizmit ne Shqiperi (’80-’90), nese me te vertete jane takuar? Dhe a ka ndikuar ne kete aspekt linja malazeze e gruas se Berishes per te lehtesuar kontaktin? A ka interferuar ne kete histori UDB meqenese ne ate kohe ishte nje sherbim aleat me sherbimet sekrete perendimore? Cfare roli kane patur njerezit e gruas se Berishes ne Beograd (UDB)?… e shume e shume pyetje te tjera, por natyrisht pa pergjigje…
   A ka dore z. Biberaj ne pasojen e 21 janarit? Pse Berisha duket kaq i fuqishem ne Washington dhe pse mbrohet edhe kur ben te 99t? Pse demokratet ne pushtet ne SHBA heshten per 21 janarin? Kush republikan i fuqishem (nga te kohes se Reagan dhe BUSH-ATEVE) ne SHBA eshte prapa Berishes, ose Biberajt, qe influencon direkt ne administraten e sotme amerikane?… A benefiten njerezit e Berishes ne Washington me perqindje korrupsioni nga Shqiperia?
   Dhe e fundit, nese sa me siper eshte e vertete, kur do mbaroje i ashtuquajturi “mallkim tropoje” per Shqiperine?
   Pikerisht Edi RAMA mori votat ne 23 qershor 2013 per ti hequr kete mallkim tropoje shqiptareve por me sa shohim koha per denimin e Berishes nga Rama ka kalur dhe qendrimi I tij I fundit me guvernatorin quhet nenshkrim I kaputillimit te tij pa kushte ndaj kartelit criminal te berishajve.
   K a ardhur koha qe kongresi amerikan te marre ne shqyrtim dosjen e shqiperise per te vene ne shqyrtim aktivitetin antishqiptar dhe antiamerikane te treshes biberaj-berishe-basha-FAZLLIC NICK GAGE dhe aktivitetin e tyre te lexueshem ANTISHQIPTAR.
   Me ndryshe:
   Mund ti quaje nje diplomat amerikan dy vrasesit e 21 janarit njerin Burre shteti dhe tjetrin yll ne ngjitje pa patur ca elez bibere ne amerike qe krijuan monstren berishe dhe po e mbrojne ne menyre te shemtuar dhe sot e kesaj dite duke na tallur me figura groteske si Nishani,Meta ,Rama
   A mund te te bashkjetoje doktori kriminel me piktorin qe po ben nje tradheti kriminale ?!
   Kush eshte zgjidhja ?Hapja e dosjeve nga admistrata amerikane te dyshes 2B (BIBERAJ-BERISHE ) per 2 prillin 1991 dhe atehere do gjendet qeni I ngordhur berisha prapa hekurave qe do jete dita e clirimit te shqiperiSe nga-berishizmi dhe elezbiberizmi. Kjo do jete dhe dita e pare e normalizimit te marreneve reciproke dhe dinjitoze midis amerikes dhe shqiperise.

   Reply to this comment
 6. Çika June 14, 16:41

  Këto gjëma që ndodhën tek ne nuk mund të shpjegohen thjeshtë . Nuk është puna , se , per fat të keq në krye dolën një grup banditësh me në krye kryebanditin Sali . Të thuash kështu don të thotë t’u rritësh vlerat këtyre njerëzve ordinerë- ne punet na ecnin si në vaj , por , se nga dolën ca maskarenj që na permbysën , që përmbysën kalanë tonë të pamposhtur që I kishte shpallur luftë gjithë globit dhe I kishte mundur të gjithë…!
  Dhe për çudi , këtë kala e rrëzuan një grup alabakësh !
  Jo more jo , kalaja ra vetë , kalaja kishte rënë me kohë , kalanë e kishin rrëzuar me kohë ata që e mendonin se kishin ndertuar kala- këta qenë pseudokomunistet shqipetare në krye të Partisë dhe shtetit .
  E turpëshme , këta I rrëzoi dhe I poshteroi alabakeria , pema komuniste në Shqiperi s’kishte rrënjë , qe tharë me kohë , lulëzonin frazat revolucionare mureve , në një popull tejet të raskapitur , të lodhur , të zhgënjyer .
  Salitë , si maskarenj që ishin e që janë , gjetën shesh e bënë atë përshesh që dijnë të bëjnë !

  Reply to this comment
 7. Bureto June 14, 16:44

  Ah more Bedri! Po s’i nuk të bëri dora njëherë që të shkruash dhe për komunistët dhe bijtë e tyre që u deleguan tek PD dhe jo vetëm për të krijuar apo ‘forcuar’ të djathtën e klonuar nga Ramis Alia, që ta kishte më në kontroll e majta e vërtetë ajo që u trashëgua nga PPSh. Mirë Berisha se dihet nga erdhi dhe kush është. Për këtë shumë ke shkruar edhe ti, por asnjëherë nuk ia ke bërë për të madhe trashëgiminë ashtu siç ua bën kundlrshtarëve ideologjikë historikë të së majtës, që si komunist dhe ai pra ka qenë koolaboracionist me regjimin e egër diktatorial të E. Hoxhës. Po ta lëmë këtë. Po si shkodran që je, ai thuthuqi me mbiemrin palok(q)e që përmend a nuk e di se babain e kishte sekretar partie (si dhe Berisha) në një dikaster të rëndësishëm, se xhaxhai i tij, ishte sekretar partie në Universitet dhe në zgjedhjet e para pluraliste parlamentare ishte deputet i PPSh? Të mora dy shembuj, por lista është e gjatë. A mund të na thuash në ka ndonjë të përndjekur apo pinjoll të klasës së të persekutuarve nga diktatura të dënuar pafaj që të jetë sot, apo të ishte dje, në ndonjë funksion shtetëror apo deputet? Mos e ngatërro me periudhen deri në vitin 1996, se ajo ishte ajo pra “loja” e famshme (e thënë kjo fjalë prej aktorit Ndrek Luca në një nga filmat e socrealizmit), që bota, por edhe hallexhinjtë brenda vendit të besonin se lufta për dekomunistizimin e vendit dhe për ndëshkimin e krimeve të komunismit do bëhej realitet. PD-s i interesonte më shumë kjo “lojë”, sepse një pjesë e mirë e elektoratit të saj vjen nga ajo shtresë, dhe që për hir të së vërtetës i ka qëndruar besnik demagogut komunist Sali Berisha e të ngajshmëve të tij, brenda PD, e cila ështëajo që ështëedhe sepse u krijua dhe u uzurpua nga komunistët dhe sharlatanët të të gjithë formave e ngjyrave. Por më mirë vonë se kurrë. Lojës të së majtës se ka një të djathtë në Shqipëri, se kështu e drejton dhe emanipulon më kollaj elektorati shpejt do t’i vijë fundi. Brezi i ri e ka kuptuar dhe është ai që do ta bëjë ndryshimin. Bedri koha ime dhe tëndja ka mbaruar nëse kemi parasysh urdhërat e zotit.

  Reply to this comment
 8. Bureto June 14, 16:45

  Ah more Bedri! Po s’i nuk të bëri dora njëherë që të shkruash dhe për komunistët dhe bijtë e tyre që u deleguan tek PD dhe jo vetëm për të krijuar apo ‘forcuar’ të djathtën e klonuar nga Ramis Alia, që ta kishte më në kontroll e majta e vërtetë ajo që u trashëgua nga PPSh. Mirë Berisha se dihet nga erdhi dhe kush është. Për këtë shumë ke shkruar edhe ti, por asnjëherë nuk ia ke bërë për të madhe trashëgiminë ashtu siç ua bën kundlrshtarëve ideologjikë historikë të së majtës, që si komunist dhe ai pra ka qenë koolaboracionist me regjimin e egër diktatorial të E. Hoxhës. Po ta lëmë këtë. Po si shkodran që je, ai thuthuqi me mbiemrin palok(q)e që përmend a nuk e di se babain e kishte sekretar partie (si dhe Berisha) në një dikaster të rëndësishëm, se xhaxhai i tij, ishte sekretar partie në Universitet dhe në zgjedhjet e para pluraliste parlamentare ishte deputet i PPSh? Të mora dy shembuj, por lista është e gjatë. A mund të na thuash në ka ndonjë të përndjekur apo pinjoll të klasës së të persekutuarve nga diktatura të dënuar pafaj që të jetë sot, apo të ishte dje, në ndonjë funksion shtetëror apo deputet? Mos e ngatërro me periudhen deri në vitin 1996, se ajo ishte ajo pra “loja” e famshme (e thënë kjo fjalë prej aktorit Ndrek Luca në një nga filmat e socrealizmit), që bota, por edhe hallexhinjtë brenda vendit të besonin se lufta për dekomunistizimin e vendit dhe për ndëshkimin e krimeve të komunismit do bëhej realitet. PD-s i interesonte më shumë kjo “lojë”, sepse një pjesë e mirë e elektoratit të saj vjen nga ajo shtresë, dhe që për hir të së vërtetës i ka qëndruar besnik demagogut komunist Sali Berisha e të ngajshmëve të tij, brenda PD, e cila ështëajo që ështëedhe sepse u krijua dhe u uzurpua nga komunistët dhe sharlatanët të të gjithë formave e ngjyrave. Por më mirë vonë se kurrë. Lojës të së majtës se ka një të djathtë në Shqipëri, se kështu e drejton dhe e manipulon më kollaj elektoratin, shpejt do t’i vijë fundi. Brezi i ri e ka kuptuar dhe është ai që do ta bëjë ndryshimin. Bedri koha ime dhe tëndja ka mbaruar, nëse kemi parasysh urdhërat e zotit.

  Reply to this comment
 9. N/A June 14, 17:44

  zoti Bureto
  komentet tuaja kane nje fryme realizmi por “e dhjet muhabetin” ne ceshtjet me kryesore:
  Ju te perndjekurit politike..kulaket…pronaret e tokave..ish ballistet..ish fashistet..ish zogistet apo matherfuckeristat gjithmone e akuzoni berishen si ish komunist dhe gjithmone i jepni voten dhe beni kualicjon me “armikun tuaj ” te trefishte.
  . Nuk ka zogist qe “nuk i ngre kapelen berishes” qe nga nje monster qe desh e eleminoi ne hotel dajti ne 1993 zogun e vogel te kurves..i ngriti lapidarin ne mes te Tiranes ketij tradhetari dhe kurvari
  **
  Nuk ka fashist xhafer devist qe “nuk i ngre kapelen berishes” qe perdhosi deshmoret/viktimat e 4 shkurtit 1944 duke i hequr tabelen e rruges dhe vuri ate te nje filo-xhaferrdevisti
  ***
  Nuk ka antienverist qe “nuk i ngre kapelen berishes” qe perdhosi varrin e Enver Hoxhes me dinamit dhe futi ne burg nje tren me byroiste qe para pak vitesh i lepinte bythen
  .

  Në se ka një ngjashmëri ne raportin të persekutuar-persekutues është ai i Afrikes së Jugut me Nelson Mandelën që u lirua rreth vitit 1991.Ky njeri fisnik edhe pse regjimi kriminal i aparteitid e burgosi e torturoi dhe e poshtroi per kater dekada..ai i fali persekutoret e tij..Ketu nuk behet fjale per nje njeri por per nje komb te tere 95% qe u shfrytezua dhe u fut me tela me gjemba nga 5% qe ishin te bardhet racista
  *
  Per cudi para 1 viti kur vdiq nje agjent amerikan qe kishte punuar ne Afriken e Jugut para se te vdiste ne moshen rreth 90 vjec i ngeli merak te thont nje te vertete qe e tha: Ne amerikanet ndihmuam (urdheruam) qe te arrestohej Mandela si KOMUNSTI ME I RREZIKSHEM JASHTE BASHKIMIT SOVJETIK
  **
  Erdhi koha qe pasi Mandela fali kriminelet e RACISTEVE te bardhe biles beri dhe nje fare Kualicjoni me Klarkun me e forta shteti amerikan ne kohen e Bushit Senior e ftoi per vizite presidentin Mandela……ne nje kohe qe sherbimet inteligjente lajmeruan se ai nuk mund te futej ne Amerike pasi figuronte akoma terrorist i rrezikshem…dhe u desh nderhyrja e W.B.S qe ky skandal jo vetem te fshihej por dhe mos jepej ne shtyp.
  ***
  Erdhi koha qe Mandela nderroi jete dhe nuk ngeli shtet nga ato qe e konsideronin terrorist komunist qe nuk mori pjese ne varrim me kryemisterra apo presidente ku me shume kishte amerika me 1 president dhe 3 ish presidente…
  .
  ****
  Si ka mundesi qe bota perendimore me ne krye Ameriken mbylli syte para super krimeve antinjerzore te Apartedit dhe “duartrokiti” faljen qe nje “komunist” i ben antikomunisteve?….Pse nuk veprohet me te njejten monedhe dhe ne Shqiperi ku Antikomunistet te falin komunistet ?? por po tregohen deri dhe kanibale me brezin qe udhehoqi luften dhe rindertimin….Pse ne rradhet e para te vampireve “antikomuniste” jane vene turbokomunistet e Enverin me ne krye Sali Monstren e Halezbiberit??

  Epilog.
  Bureto !!
  Fshij lotet e krokodilit dhe leri pordhet !!
  Kamunisti Berishe eshte i juaji i ish te burgosurve pronareve kulakeve..ballistave.. zogistave xhaferrdevistave & terroristave..sepse ja keni dhene voten.. po ja jepni dhe do ja jepni sipas ligjit nr 1 te makartizmit ALEANCE DHE ME DJALLIN PER TE LUFTUAR KAMUNIZMIN ( E LESHIT)
  .Komentshkruesi ka qene/eshte armik i betuar i doktrines qe zbatoi Enveri ne Shqiperi jo per faj te tij POR….me P te madhe…..Ai xhaxhi duhet shpallur PERENDI E SHQIPTAREVE sepse me nje ideologji te gabuar beri nje shtet qe vetem me Izraelin mund te krahesohej…
  .
  Me vjen keq por pranojeni qe ju armiqte e tij te brendshem dhe te jashtem (qe nga bushi te trampi & merkeli ) jashte deshires time duke e shkaterruar shtetin dhe dinjitetin e shqiptareve pas 1992-it e bete Enverin profet me permasa boterore…

  Reply to this comment
  • Lili June 19, 20:33

   N/a,
   Na qenke shume i painformuar,per zogistat e ballistatat e gjithe antikomunistete te tjere:jemi shume,shume qe nuk e perkrahim. Komunistin tuaj berisha,e lolon e tin Basha,edhe po te tregoj se ne qofte se ndryshimin ndodhi ,ndodhi sepse ne refuzuam me votuar Berishen edhe vepruam qe nderkombtaret mos tca perkrahin. Vertet menduam se nje socialist i ri ndoshta do veproje ma mire se ky komunist berisha,po edhe ky i riu i juaj po vepron si ky i vjetri prandaj edhe ketij perkrahja nderkombtare po i hiqet,ju pelqej s’iu pelqej juve.
   Po te kujtoj vetem se kryetari i Legalitetit ka refuzuar dekoraten e Berishes,e deri sot eshte i vetmi shqiptar te kete refuzuar nje dekorate nga pseudo.shteti shqiptar.
   Jo berisha eshte i juaj e kjo tregohet me menyren tipike komuniste per me grabit gjithe pasurine kombtare ,siçkeni vepruar te gjithe me rend,kurse nationalistete kane dhane pasurine e tyre qe Shqiperia te behet…
   Kjo shihet me livjin per pronen,me marreveshje e nates me Ramen per te dhunuar kushtetuten,per ligjin elektoral,etj etj ketu shihet se berisha eshte i juaj e ne sherbim tuaj,dmth te parise komuniste,nje here une,nje here ti,po vetem ne te qeverisim e te grabisim sikur ramizi i pat porositur..
   Reagimi i juaj vjen vetem se tash po i vjen fundi bashqeverisjes suaj ne dem te shqiptarise,prandaj çohet bedrija si cdo here kur Partia e ‘therret,,cohet e na sulmon 70 vjete mbas feminet e brezit te katert…..lume per ne qe iu kemi aq vigilant.
   Po a pyet bedrija bashke me ty si vepruan vendet e tjera qe ishin nje mije here ma kollaboracionist se ne,si vepruan?si e kaluan kete hendek ne shoqerine e tyre?jo sepse as ti as bedrija nuk jeni te interesuar qe puna te zgidhet per te miren e Shqiptarise,po doni qe hasmeria te vazhdoje se vetem keshtu mbijetoni ju servilet e diktatures ma te eger e ma te poshter qe populli yne perjetoj!
   Pyet per ju eshte pse doni qe hasmeria te vazhdoje,kush ju paguan per kete lune,pos grabitcaret e kombit qe jane Njeshat e pdpslsi,pjella ma e pishter te PPShse,aq sa me bene me vepruar per nje ringritje te nje Partise komuniste te vertete ne Shqiperi,qe t’ju tregoje vendin tuaj.

   Reply to this comment
 10. katarakti June 14, 19:45

  Bedri Islami, per mendimin tim, ka lene pa theksuar diçka te rendesishme. Me PD=ne nuk u bashkuan vetem kuislinget dhe pasardhesit e tyre, por edhe me keq akoma gjithe llumi i popullsise shqiptare. Te gjithe çfare kishin qene burgaxhinj ordinere, te denuar per vjedhje,kurveri, pederasti etj etj. te gjithe keta perbene avangarden e shkaterrimit te Shqiperise ne emer te demokratizimit. Dhe keta nuk ishin dhjetra dhe qindra, por mijera. Ky detashment ishte batalioni i sulmit i Sali Berishes ne te gjitha zullumet qe beri. Me gjeni nje hajdut nga ata te denuarit deri me 1990=ten qe u bashkua me PS=ne?_ Dhe kishin te drejte. Ata e ndjene se me permbysjen e sistemit po u vinte dita. Nje pjese e madhe e tyre sot jane bere biznesmene, ne rast se nuk kane vazhduar “profesionin” e vjeter, pra ate te mafiozit dhe banditit. Kjo ishte edhe arsyeja qe sa here qe afroheshin zgjedhjet, me urdher te Berishes kishte lirime masive nga burgu te kesaj kategorie, ose dhenie lejeje. Nga nje ane reaksioni i vjeter dhe nga ana tjeter llumi ordiner, = bejne shume mbeshtetes per PD=ne. Eshte per te ardhur keq se PD=ja e nisi si parti e studenteve dhe e intelektualeve dhe perfundoi si parti e llumit te zi.

  Reply to this comment
 11. Bureto June 14, 19:45

  Zoti apo shoku NA! Nuk r kam zakon të bëj komente si replikë. Megjithëatë, sepse më dukesh pak konfuz dhe i paqartë, po e bëj, si përjashtim. Jo mor zoteri nuk është i yni Berisha, e as shumë si ai, sepse ne jemi demokratë me D të madhe. Vaslav Havel, ish presidenti dhe intelektuali çek, jo më kot ka thënë: “Nuk mund të jesh njëherazi edhe komunist, edhe antikomunist edhe demokrat.”, sepse kështu i bie që të krahasosh katrorin me rrethin. Këta tanët janë pikërisht ishkomunistët që nuk u bënë dot as antikomunistë e as demokratë, por rendën pas pasurimit në kurriz të pronës private dhe publike, sikur t’ua kish lënë babaj trashëgim, dhe për këtë, të majtë e të “djathtë” u bënë bashkë, paçka se ditën zihen për gjoja hallin e popullit dhe natën ‘puthen e flenë’ bashkë, e ia fusin atij. Se Shqipëria që deshëm ne demokratët nuk mund të bëhej demokratike, sipas platformës katoviciane të diktatorit të fundit komunist Ramis Alia, nga të deleguarit e tij. Të lutem lexoje atë patformë dhe po nuk më besove mua lexo dhe intervistën e prof. të Socialistëve, Servet Pëllumbi, mbi katovicën shqiptare, botuar në gazetën “Dita” më 11.12.2013. Një sqarim të fundit. Nuk bëj pjesë në kategoritë e atyre që ti rendit më sipër, ashtu siç unë nuk bëj aludime për ti, sepse nuk më njeh, e as të njoh. Bën mirë të merresh me ato që shkruaj unë, dhe që ta kuptosh mirë komentin, lexoje atë edhe njëherë, por jo me mllef, se këto na kanë ngatërruar deri më sot. Duhen thënë e trajtuar të vërtetat, paçka, sesi ka thënë Aristoteli para 2000 vjetësh: “njerëzit që urrehen më shumë janë ata që thonë të vërtetën.”. Unë siç të citova nuk flas nga pozitat e ndonjë të persekutuari , por edhe sikur ku qëndron problemi?. Ata, të persekutuarit, nuk lindën e as ia bënë vetes të jeqen, përkundrazi, kështu deshi regjimi komunist t’i veçojë ata, e t’i ndëshkojë pa faj (temë e gjerë kjo). Ndaj unë ndjej dhimbje për vuajtjet e tyre. Për këto arsye dhe për të tjera si ato, unë këtë klasë politike, atë që ka qeverisur këto 26 vjet (përjashtuar 1991-’92, për arsye që merren me mend) as i kam votuar e as i votoj, e nuk u shkoj mbrapa si shumë ‘dele’, nga ato që quhen elektorat, sepse përveç ideve dhe moralit që ml ndan, s’ua kam patur as nevojën. Mua më intereson demokracia dhe shteti i së drejtës, për këdo, pa dallim. Këto mendime i kam shkruar në qindra komente për tema të ndryshme, në këtë gazetë, por edhe në shumë të tjera, si një kontribut midest qytetar për demokracinë., që jemi ëndërruar.

  Reply to this comment
 12. Kopshtari June 14, 20:59

  Qellimi i Saliut ishte te shkaterronte Shqiperine e per kete i duhej se pari te ringrinte plehrat e vendit, te zevendesonte vlerat me antivlera, te bente tradhetaret heronj e te injoronte heronjte e vertet te ketij vendi.
  Gabimi i socialisteve dhe i te majteve ne pergjithesi, ishte toleranca e tepruar ndaj te liges, per shkak te keqardhjes per ata qe kishin vuajtur nen diktature. Njerzilleku i te majteve u shfrytezua per te sjell ne fuqi forcat me te errta te ketij vendi, egersirat, qe skishin as moral e as Atdhe. Shqiperia u shit e u shkaterua. Te babziturit e mbushur me urrejtje, ben gjithçka ta perçkendonin kete vend e ta perçundonin kete popull, ndersa shumica e mire, e ndershme dhe e paster e ketij populli, bente sehir, e shtangur nga gjithe kjo e lig qe doli siper e mori rruget e Memedheut.
  Ka ardhur koha kur e liga te quhet e lig dhe e mira e mir. Ka ardhur koha kur e drejta te fitoj mbi keqardhjen e sentimentalizmin, kur pronazistet te marrin mbi vete fajin e zgjedhjes se gabuar dhe krimeve qe ben, kurse antinazistet te nderohen per sakrificat e tyre ne mbrojtje te njerezimit.
  Eshte koha e te mirëve dhe te drejtve. Boll i duruam te liqt.

  Reply to this comment
 13. n/a June 14, 21:50

  O BURETOOOOOO !
  Pasi ta paskan futur ne 1991 merre vesh:
  PRISHJA E VOTIMEVE TE 31 MARSIT 1991 ( me te mirat ne historine e votimeve ne shqiperi)

  ORGANIZIMI NGA UDB plus segmente te ciac per ballkanit
  .
  prishja qeverise stabilitettit 4 dhjetot 1991
  .
  marrja e pjese ne votime e koloneli rajerson
  .
  marrja pjese ne festimet e 22 marsit 1992 dhe e min jashtem jugoserb
  //
  PRA TE GJITHA KETO NUK ISHIN INSTALIM I DEMOKRACISE POR INVAZION DIPLLOMATIK DHE SHERBIMEVE SEKRETE
  .
  komunizmi ne 1991 ishte nje kufome dhe ti Bureta me keto me lart mundet nje te vdekur si kanibale dhe historia po ju denon dhe ti qe hiqesh si shenjtor

  Ne nje interviste dhene vone Bill Rajersoni ambasdori i pare amerikan (qe u kthye dhe nje mbret i plotfuqishem pas 22 marsit 1992) deklaroi se i kerkova Ramiz Alise qe te bente dekomunistifikimin sic bene gjermanet per de-nazistifikimin pas 1946..
  Besoj se ketu eshte thelbi i kesaj teorie dhe praktike THELLESISHT antishqiptare ( sot mund ta quajme dhe antiamerikane) qe e rrezoi ate shtet dhe perdhosi ate komb…
  Pikerisht kete detyre kreu “Toger Baba” i tyre duke:
  -i ngrene kockat enverit si kanibale (bashke me kadarenjte)
  -poshtroi luften nacjonal clirimtare ( ish aleate me USA)
  -injoroi meritat e rindertimit te vendit
  -perdhosi varrezat e deshmoreve
  -diskretitoi veteranet
  -shkaterroi ushtrine shqiptare
  -reabilitoi ish fashiste
  -e beri hero kombetar zogun
  -aplikoi teorine e shock-ut
  -na islamizoi dhe arabizoi

  -pranoi kolonelin janullatos
  -furnizoi me nafte milloshevicin
  -flirtoi me perversin Damir fazllic
  -poshtroi Fan Nolin..
  -ktheu shqiperine i Kolumbi te droges
  Pra keta me lart ishin KRIME KOMBETARE pa permendur krimet naziskine si 21 janari..remzi hoxha..gerdeci..haklajt etj etj
  KU ISHE TI O ENGJELLORI BURETO ???
  QE MJAULLIN NE BLLOQE

  Reply to this comment
 14. Plaku Xhuxhumaku June 15, 04:06

  Lavdi popullit te dhjere, idiot dhe krenar shqiptar qe akoma vazhdon te grindet per bythen e Enverit, pronat e Sheqerit dhe leshte e Saliut. Shqiperia eshte sot shteti me i dhjere i kontinentit europian, me institucione inegzistente. Shtet qe nuk ka gjykate kushtetuese sepse gjyqtaret jane pushuar, pezulluar ose dorehequr. Shtet ku hajduti me i madh i shpallur eshte guvernatori i Bankes se Shtetit, kurse hajduti me i madh i pashpallur eshte Presidenti. Shteti, ku kryeministri eshte mesues vizatimi i deshtuar dhe nuk njeh as arithmetiken elementare, kurse ministri i Ekonomise thote qe populli nuk paguan kur paguan buxheti i shtetit. O popull merre vesh qe kane nja 100 vjet qe tallin bythen me ty, po fundka mire ta bejne se tamam ata qe ti i quan bijte e tu te lavdishem ata ta kane bere tubin e bythes me viaska. Le keta qe ngrysen e gedhihen me perrallat me UDB me e serbe, e me Rajersone, e me Biberovice e me kudi une c’perralla te tjera.

  Reply to this comment
 15. bitter true June 15, 13:42

  I vetmi problem qe gabon rende Bedriu si gjithmone eshte Berisha eshte kriminel por jo fajtor eshte nje vegel,nje dildo qe faktori nderkombetar e ka perdorur dhe perdor si gogol kunder komunizmit qe i ka dale era..po qelbet vendi.
  .
  Me thjesht amerikanet & Europjanet po bejne gabimin qe ben turqin me Gjergj Kastriotin duke shpetuar jasme nga DIKTATORI SKENDERBE..po ashtu dh italianet kur erdhen ( na pushtuan)ne 1939 argumenti i pare per te justifikuar pushtimin ishte CLIRIMI NGA SATRAPI ZOG

  pra ne 1992 u perserit 1439 dhe 1939-a

  Sali Berisha pas 1992 nga sumeferkues I Enverit u be kobure antikamuniste Elez Biberit qe I dh a urdher ti vinte tritolin varrit enver hoxhes ne 2 maj 1992..qe futi gjithe familjen hoxha ne burg..qe perdhosi Luften NCL dhe veten e deri te permendorja e Zogut qe ai vete donte ta eleminonte ne 1993..
  E verteta ishte se Ramiz Alia beri nje gafe kozmike…me pare u carmatos..pastaj filloi ndryshimet…dhe duhet tja bente si ne Kine (qe e respektojne amerikanet) Duhej te bente ndryshimet por jo I carmatosur..
  Beri gabimin qe beri e majta greke ne Greqi qe dorzoi armet..dorzoi pushtetin Mbretit dhe Churchillit dhe pastaj U DOGJ GREQIA..njelloj si shqiperia ne kohen Koleres berishiane
  .Ramiz Alia kurre nuk ka qene burre shteti si Enver Hoxha,mehmet shehu,hysni kapo,beqir balluku etj por ka vegjetuar ne hije te tyre.Nuk shoh ndonje “agjenture” ne llojin e tij por nje mungese kapaciteti pe rte menaxhuar situatat teper te veshtira..Shqiperia ishte ne udhe kryq qe kur ndodhi SHEMBJA E MURIT BERLINIT…

  Do kapitullonte apo do bente “deal” me perendimoret ?!
  Ramiz Alia as nuk shpalli kapitullim ,as nuk rezistoi dhe as beri “deal” si xhentelmen me perendimoret (kuptohet me amerikanet).
  Ketu eshte thelbi problemit.
  Ne nje kohe qe Ramiz Alia pranoi nje pakete te madhe reformash (pa lindur akoma PD)
  1-lirine e shprehjes
  2-lirine e fese
  3-lirine e tubimit
  4-lirine e shtypit
  5-heqjen e ligtit te agjit-proppit
  6-pranimi I ekonomise tregut
  7-lidhjet dipllomatike USA-USSR-GB
  8-lirimi I te perdjekurve politike
  9-njohja e prones private
  10-lejimi I vizitave jashte shtetit
  11 lejimi I pluralizmit
  12 heqja e PPSH si rol udheheqes…etj
  Tregoi se Ramiz Alia teorikisht dhe praktikisht ju bind perendimit…POR ai ishte ky I fundit I ndershem ne rolit e tij ne Shqiperi ?????
  Ku e kam fjalen ??
  Ne 1990-1991 donte apo jo Ramiz Alia ai lloj sistemi qe ishte imponuar nga Roosvelti-Curcilli-Stalin ne 1943-1944 kishte rene.
  Pee nje mendje te kthjellet ne ate kohe pra ne 1991 situta kerkonte kete rend dite (ki vemendje)
  a-PAJTIM KOMBETAR
  b-PLAN MARSHALL
  c-AUTOKRITIKE & FALJE NGA SISTEMI QE LAME PAS.

  Po cfare ndodhi realisht ?
  Ne periudhen 1989-1991 nuk ngeli ish kolaboracjonist,ish zogist,ish nazist,ish fashist,ish diversant ish ballist,serbofile,grekofile,rusofile,islamike ,antienverist,antikomunist etj pa ardhur ne shqiperi ne kryqzaten me te peshtirosur te historise njerzmit…ajo e dekomunistifikimit qe u gatua ne guzhinen e beogradit dhe te zbatuar teorikisht nga dyshja antishqiptare Rajeson-Elezbiberaj dhe e zbatuar nga dyshja kriminale Berish-hajdari.
  Trekendeshi I Bermudes :2 prilli 1991-prishja e qeverise stabilitetit 4 dhjetor 1991 dhe marrja pjese e amb. Rajerson ne menyre te FELLIQUR ne votimet e 1992 nuk kane nevoje per koment por vetem dy fjale :INVAZION DIPLLOMATIK CUDITERISHT I ardhur nga beogradi kur Amerika dhe ish jugosllavia ishin partnere teper te fuqishem..dhe ky ishte nje mallkim per shqiperine..Berisha nje hybrid paranojak I tyre.
  Kjo paranoje vazhdon dhe sot…Berisha,Azem Ha jkari –lul bahici,Rajersoni dhe Elez Biberaj nuk ehodhen ate fare komunizmi (qe vetem komunizem nuk ishte) ne Shqiperi por vetem realizuan disa pika te NACERTANIES SERBE..shkaterrimin e shqiperise,daljen e serbise ne adriatik,islamizimin e vendit dhedorzimin e saj pa kushte nderkomdetareve (si enverofagu Rama sot).

  Reply to this comment
 16. ALBAN DEGA June 15, 16:53

  From: Alban Dega
  Date: April 26, 2018 at 1:44:50 PM EDT

  KALI I TROJES DHE TOPTANI I TROPOJES !

  – A mund tu besohet atdheshitesve te vetdeklaruar e vetdemaskuar Berisha- Basha- Noka e Paloka…rit…?

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  Dr. Prof. Superakademiku i rrenave , shpifjeve, trillimeve nga me djallezoret Sali Berisha, alias Saladini, nuk nxjerr fjale nga goja pa rre dhe perballe te cilit edhe Babai Boteror i Rrenave Nastradin Hoxha i Anadollit do te mbetej ne klase.
  Hajde po te doni mos i besoni Kapitenit dixhital Lulezim Basha, Kolonelit Dixhital Flamur Noka e Mareshallit Dixhital te Beogradit e Athines Sali Berisha!
  Ata nuk jane tradhetare! Grade shume e ulet per ta…
  Ata qendrojne shume me lart:!
  Me deklaratat e tyre ne protestat e Himares, balle per balle me Otranton, dhe ne Kuvendin e Shqiperise, Sali Berisha e lukunia e tij hoqi edhe maskat e fundit dhe fituan graden me te larte te tradhetise kombetare !
  Atdheshites te kapur ne flagrance nga Gjykata Kushtetuese e Shqiperise me vendim unanim 9:0 !
  E ish-Kryeministri i Shqiperise merr guximin qe me ze e figure behet kryeavokat i Kalit te Trojes, i nje shteti qe mban ne fuqi gjendjen e luftes me shtetin qe duhet te ishte i tij, Shqiperine e pushtuar dhe e ka hequr ate prej dekadash me agresorin e tij e pushtuesin e Shqiperise !!!
  Sali Berisha per Babe Beogradin e Nene Athinen shkon deri aty sa te akuzoje Gjykaten Kushtetuese te emeruar e zgjedhur nga ai dita vete, se eshte shitur tek Edi Rama e PS -ja sepse nuk lejoi shitjen prej tij dhe banda e tij ala Lulezim Basha , Flamur Stanishic Noka, Arben Imami, Edi Palokari, Alibej Turku…e co tek Kali I Trojes qe mban ne fuqi, pra de jure eshte ne lufte me Shqiperine qe aq shume i dha lirise dhe pavaresise se fqinjit tone jugor dhe mori. genocidin e token e djegur, komplote, provokacione, “ zorre litare shqiptaresh”, pabesi ala Kale Troje ne cdo hap e ne cdo cak !
  Sali Berisha paguan per shperndarjen e fotove te patentave te Tahirit kur rreth 9 milione shqiptare i pane e degjuan falas deklaratat e tij antishqiptare e filogreke me ze e me figure kunder vendimit ligjor te pakontestueshem e te padiskutueshem te Gjykates Kushtetuese, te emeruar e per zgjedhur prej tij vete !!!
  Jo vetem mbi 9 milione shqiptare por mbare Bota pane fytyren e vertete te Sali Zerves, te Sali Venizellosit, te deputeteve te PDSH -se ne Himare qe ua kaluan edhe Agimit te Arte neonazist kunder Shqiperise !
  Cfare nuk pritet nga nje zjarrvenesi i vendljndjes se tij dhe Atdheut te tij qe cberi pese here Shqiperine ne me pak se 25 vjet !?
  Cfare nuk mund te pritet nga Kali i Trojes dhe Kryetradhetari e krye atdheshitesi Esat Pashe Toptani i Tropojes Sali Berisha dhe “Banda e Gangstereve” te tij
  Ata jane Atdheshites te vetdeklaruar !
  Ata jane Atdheshites te vetdemaskuar !
  Ata jane jo vetem Atdheshites por edhe vrasesit e Shqiperise !
  Ata jane fatkeqesia, kobi, katrahura e Shqiperise !
  Ata jane ata qe mos qofshin !
  Lanet !

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku June 15, 18:20

   Bertet hajduti, kapeni hajdutin.

   Reply to this comment
  • Jashtëtokësori June 15, 18:36

   alban ham ham ham di !
   ..
   Ti flet sikur ke ardhur nga ndonje planet tjeter dhe ben sikur nuk e kupton qe Berishen e sollen ne pushtet binomi udb-cia (seksioni ballkanit).
   .
   Ne kete artikull flitet per reabilitim nazifashistesh dhe nje rol negativ ka lozur vete shteti amerikan qe xhaferr deven jo vetem nuk e dorzuan si kriminel..jo vetem qe perdorin si terrorist ne vitet 50′ por ne 1991 erdhen si clirimtare duke pase pas bythe pinjollet e tyre por ti nukke bythe ti thuash keto gjera me spec por ashtu si i ferkove sumen Enverit po ashtu ja ferkon prapanicen Mamamerikes….pra si moret ne qafe Enverin me gojoret tuaja po merrni ne qafe Ameriken

   .

   Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
   .
   CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
   .
   1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

   2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

   3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

   4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

   5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

   6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

   7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

   8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

   9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

   10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

   11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

   12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

   13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

   14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

   15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
   Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

   KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
   FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
   Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

   Me sakte:
   Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
   E thene ndryshe
   Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
   ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….
   ne te kundert ENVER HOXHA
   NUK KA NEVOJE PER TI RINGRTUR LAPIDARIN…e keni kthyer në legjendë

   Reply to this comment
  • Lavazh Truni June 15, 20:04

   Keca te nerum te 21-shit…

   Kur t’ja u zene syte ujkun, gjemojeni nga pas deri sa ta zini te gjalle. Pasi ta keni mberthyer fort me thundra, nxirrni kicat tuaja te fuqishme dhe shqyejani rylin e fytit…

   Prej cakejve ngordhalaqe as mos kini frike fare, se ata jane aq te bute, aq te dashur, dhe aq te respektueshem, sa qe edhe prindit tuaj (delet bukuroshe) do gezoheshin jashte mase nese ju do te uleshit kembekryq rreth sofres dhe te kuvendonit me ta perzemersisht.
   ..

   E marr me mend friken tuaj o keca, prandaj per t’u siguruar, pyesni nje here dhe hamdinjte e degave dhe kesulekuqet e murreve. Si profesioniste “lavazhi” ata do tregohen te gatshem t’ju japin pak xhevap, pavaresisht se qe te dy jane “blind” nga syri i majte.

   Reply to this comment
 17. Jashtëtokësori June 15, 21:14

  lavazh truni…respekte

  ky koment me poshte besoj
  se do ta vere ne vend trunin
  qe te ka ikur ne maje te thanes…

  Më munde Enver, më munde!
  .
  Jam ai djali rebel i Tiranes, ai qe floket kerkonte t’i mbante te gjata, qe vishte xhinse kauboj dhe degjonte Beatles, Queen, Deep Purple, Scorpions.
  Jam ai djali qe emrin s’e kisha Muharrem, Beqir, Mahmut, Qirjako, pavaresisht se baben ma quanin Eqerem.
  Jam ai djali qe ironikisht perdorte epitetin “tirons” per te gjithe ata tip sekretaresh partie qe “Mirmengjes” t’u thoshe ”Te na rroje partia” te pergjigjeshin me dialekte gjithfaresh, teksa te binte rasti te ndesheshe me ta neper nderrmarrje apo lagje te Tiranes, ne universitete apo ne xhiron e madhe, qethur kinezçe dhe me ecje “rruli” (epitet ky per ushtaret e rinj), e që nuk ngurronin te te kritikonin “shfaqet e huaja”, ne publik, me ze paksa te larte, qe te ishin te sigurt qe edhe muret degjonin. Kane qene te neveritshem!
  Une jam ai djali qe nenqeshja sa here dilje ne tribuna rrethuar nga turma te ekzaltuara. Te kam urryer Enver, te kam urryer. Si nje i ri qe donte te ish i lire. I lire te blente nje makine, i lire te paguhej aq mire sa ne vendet perendimore; si une dhe te gjithe te tjeret. I lire te kendonte kenget e grupeve me te degjuara te kohes, i lire te bente c’te donte: i lire te shikoja me shume drita shumengjyreshe ne Tirane, me shume ndertesa moderne, veshje te kohes, pse jo? Edhe me shume shale femrash.
  Ndaj kur vdiqet ju, nuk derdha lot si qindra mijera te tjere, apo miliona. Por u talla nen ze.
  Kane kaluar shume vite qysh atehere. Jam bere prind, kam makine dhe shtepi, kam shume gjera, por edhe shume gjera me mungojne.
  E para me mungon siguria per te ardhmen e punes se femijes, pavaresisht pages qe me duhet te paguaj per arsimimin e saj. Me mungon siguria per jeten e saj, per veset qe mund te marre, si droga, bixhozi, apo prostitucioni, nga nevoja per te jetuar, ne pamundesi te gjetjes se nje pune qe t’i siguroje jetesen.
  E dyta me mungon siguria per punen. Me duhet te laj kredite bankare per borxhet qe kam marre, por kam friken edhe te shendetit. Nese semurem me duhen para: para per semundjen, para per edukimin e femijes, para per jetese. Ndaj me duhet te bej llogarine se cila kushton me pak: sherimi im, apo vdekja ime, pa marre mjekime.
  E treta me mungon siguria ne rruge: mund te behem pre e ndonje krimi, e ndonje krimineli. Ky i fundit mund te jete edhe nje prind si une, qe ka humbur punen, apo nje i ri qe ka mbaruar shkollen. Apo akoma me keq: nje njeri qe ka humb shpresen tek e ardhmja.
  E katerta me mungojne shoket, kusherinjete, komshinjte. Te gjithe kane ndryshuar, jane bere si ujqer. Cuditerisht kam degjuar se edhe ata kete mendim kane per mua.
  Me mungon Shqiperia. Ajo Shqiperi e bukur, e lulezuar me pyje dhe lumenj te kristalte, qe tashme duket e ndotur, e qethur, e rruar dhe e kafshuar kudo, me dhembe te deformuar betoni.
  Me mungon Tirana. E rregullt, me parqe dhe hapesira ku femijet loznin para pallateve. Vendin e tyre e kane zene ndertesa shumekateshe qe nderthuren me njera-tjeren si ne nje orgji nga ku lindin njerez te zymte dhe te shperfytyruar, me mendjen per te ikur diku larg, larg nga aty.
  Me mungon drejtesia. Te paudhet shiten gjithcka, vodhen gjithcka, dhe sot quhen politkane, ose VIP-a. Dhe femrat gjysme te zhveshura qe mbajne mikrofonin si penis ne dore po VIP-a quhen. Dhe gazetaret- sherbetore besnike te kujtdo qe paguan, pavaresisht cmimit qe sjellin ne jete njerezish si rrjedhoje e asaj qe shkruajne, quhen VIP-a.
  Ka qindra organizata ne mbrojtje te femrave, kunder dhunes ndaj tyre apo femijeve, luftes kunder droges, bixhozit. Ehhhh, sa shume organizata qe ka! E di, dikur s’i kemi pasur keto organizata. Por as problemet.
  Me munde Enver me munde! Dhe sa here te shikoj ne foto duke qeshur, me duket sikur me tall mua, brezin tim, sikur na ironizon dhe me dhemb shume. Do te doja te te mundja, te benim nje Shqiperi me te mire, me te bukur, me te jetueshme se ajo qe na le ti, per t’ua lene femijve tane.
  Dhe keshtu te vija prane varrit tend dhe te te thosha:
  Te munda Enver,te munda..!
  .

  Por te rruajtem trapin kur ishe gjalle .
  .dhe tani I vdekur tallesh me ne bashke
  me kete mikun tim
  qe hidhte valle dikur ne gojen e ujkut
  dhe tani i kane bere lavazh truni..
  si i thone keto amerikont …brainwashing..

  Reply to this comment
  • Ded Gjo Lyli June 16, 08:18

   Ama cuni i Qeres qenke ti mo? Po Qeren e kemi pasur sazexhiun e lagjes mo gjiti edepsez. Ishte garip… Ai ngordhte vertet te shihte shalet e zbuluara te grave… Sa here i meshonte “fyllit me nje brime”, aty i punonte mendja. Eh ta dish ti sa here e kemi kapur mat me koken poshte tavolines…Tani e kuptoj pse dhe ti i je qepur dhe s’te ndahet shpirti nga ajo e uruar vrime… fylli.

   Eh sa kohe kane kaluar qysh atehere… E kisha harruar fare Eqerem leckamanin. Ja kisha harruar fare fytyren e vrazhde nga vuajtjet, nga hallet, nga frika se mos e rasnin brenda per nje fjale goje…

   Reply to this comment
 18. tironc i vjeter June 15, 22:13

  ne ke pesu si ai vjerri, kur flas nusja madhe thote ha mut ha, kur flas nusja2 me thote rri aty mos ha mut

  Reply to this comment
 19. Mark U.K June 16, 12:38

  Ata qe ju Bedri Islamabat i quani renegat meritoj gjithcka qe u munduan po nuk ja arriten si fara e ndyre te mos okuponte vendin.Sepse nuk do kishim sot fuksa te sigurimit ne poste drejtjese.Ap nuk kemi edhe disa qe bejn komente nga Njw Jork.Po kujt i plasi se prej nga shkruejn kta fuksa deget.

  Reply to this comment
 20. Lili June 19, 20:51

  Pyetja tjeter eshte pse bedrija nuk ia bene po keto pyetje per kampin tjeter?e pse e pengon historia e nationalisteve sipas verxionit te tyre.
  Nuk eshte mesuar Bedria me Demokraci ku sicili ka te drejte fjale,e ku e verteta lind nga ballafaqime ne kende te ndryshme e jo vetem sipas vijes se Partise…

  Reply to this comment
 21. Lili June 19, 23:13

  Doktor Kazika
  #iperkasimnjeritjetrit #MeMo #webelongtoeachother #kujtesa #memory #remembrance #communism #totalitarianism #Albania #humanrights #forcedlabourcamps #politicalprisoners #Vicente Canelles Montero @EmbEspAlbania #Romana Vlahutin @EUinAlbania @EU_Commission @Europarl_EN #Donald Lu @USEmbassyTirana ‏@UNDPAlbania @EltayebLimya #Brian J.Williams @jndisi @SwedeninAL @@AustriainALB ‏ @josattler #Arta Marku #Josif Gjipal i#Orgesa Zaimi #Eno Popi #Viktor Zhusti #Kristina Cukali #Neritan Licaj #Mark Licaj #Majlinda Bregu #Enkel Demi #Roland Hysi #Ilva Tare #Jonida Shehu #Sara Kapo #Elvana Zaimi #Ema Ndoja #Bujar Alimani #Blendi Salaj #Erion Kristo #Lorik Cana #Bujar Alimani

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*