Pse nuk jam dakord me kritikët e Ramës

July 11, 2018 00:29

Pse nuk jam dakord me kritikët e Ramës

“Rilindja” në vitin e parë të mandatit të dytë. Pesë vitet e qeverisjes së Ramës dhe ndryshimet që kanë ndodhur,  sipas Fatos Tarifës, sociolog dhe diplomat. Shtyrja e negociatave, si mund ta kishim tërhequr në anën tonë Hollandën, pas së cilës do të kishte rënë edhe Franca si Kartagjena. Reforma në drejtësi dhe opinioni mbi qeverisjen dhe opozitën aktuale…

 

Zoti Tarifa, jemi në përfundim të vitit të parë të mandatit të dytë të qeverisë Rama. DITA ka hapur një debat mbi cilësinë e qeverisjes. janë botuar opinione nga Burimi, Islami e autorë të tjerë, kritikë me Ramën. Cili është mendimi juaj sa i përket gjendjes në të cilën ndodhet vendi?

Një pyetje si kjo, kaq e gjerë, do të kërkonte një analizë të thelluar e të detajuar të zhvillimeve të sotme politike, ekonomike e shoqërore ne vend, për të kuptuar shëndetin e demokracisë e të ekonomisë shqiptare. Kjo intervistë e shkurtër nuk e mundëson këtë, ndaj edhe do të përpiqem, me pak fjalë, të shpreh atë çfarë mendoj dhe mënyrën se si i perceptoj unë zhvillimet e sotme në vend.

Unë vetë nuk kam as më të voglin dyshim se, në këta 27 vitet e fundit, Shqipëria nuk ka qenë ndonjëherë më mirë sesa sot. Me këtë pohim e di se do më duhet të pres sulme nga të katër anët, siç ka ndodhur shpesh herë deri më sot, kur kam shprehur publikisht ndonjë pikëpamje jokonvencionale. Sulme nga njerëz që mendojnë ndryshe nga unë; sulme nga njerëz që janë të zhgënjyer si unë, ose më shumë se unë; sulme nga njerëz që s’dinë gjë tjetër veçse të sulmojnë këdo e me çdo mjet e mënyrë që u vjen ndoresh. Por ja që, ky është mendimi im për pyetjen që më bëtë. Me këtë nuk dua të them se vendi nuk ka probleme, se nuk ka varfëri, nuk ka njerëz që vuajnë, nuk ka papunësi, nuk ka të pastrehë, nuk ka korrupsion, nuk ka padrejtësi, nuk ka krim. Jo, aspak. Shqipëria i ka të gjitha këto.

Shqipëria është ende një vend relativisht i varfër, madje një vend shumë i varfër krahasuar me vendet e tjerë të Europës, edhe pse baret dhe kafenetë e Tiranës, të mbushura plot nga mëngjesi në mbrëmje, dhe SUV-të e makinat luksoze nga më të shtrenjtat, mund t’i krijojnë një vizitori të huaj, që nuk sheh gjë tjetër veç qendrës së kryeqytetit, përshtypjen e një vendi që po arrin shpejt standardet e jetesës në vendet më të zhvilluara të Europës. Kjo është ajo çfarë duket, jo realiteti i vërtetë i gjërave. Por, gjithsesi, nuk mund të mohohet se Shqipëria e sotme është tërësisht një vend i shekullit të 21-të, me të gjitha bekimet dhe vuajtjet e këtij shekulli.

Kur shprehem se Shqipëria nuk ka qenë ndonjëherë më mirë sesa sot, me këtë dua të them se gjendja e sotme e vendit është më e mirë sesa në çdo kohë tjetër qysh nga fillimi i këtij tranzicioni të gjatë e të vështirë pas shembjes së sistemit të socializmit shtetëror. Progresi i bërë nuk mund të mohohet, ashtu sikurse ky progres nuk mund t’i kreditohet një partie politike të vetme, një qeverie ose një individi të vetëm. Progresi i arritur ka qenë dhe është, para së gjithash, rezultat i vullnetit dhe i përpjekjeve të vetë qytetarëve dhe rinisë shqiptare për ta transformuar vendin e tyre dhe kushtet e jetës së tyre. Këtë proces transformimi, shumë nga qeveritë që kanë drejtuar vendin dhe ajo klasë parapolitike, (nëse përdor gjuhën e mikut tim Moikom Zeqo) që ka hartuar ligjet në parlamentin e këtij vendi për afro tri dekada, shumë herë e kanë penguar, në vend që ta lehtësonin e ta udhëhiqnin në drejtimin e duhur. Përgjegjësia dhe faji politik, në këtë rast, janë kolektiv – bartës të tyre janë, në këtë apo atë masë, çdo qeveri, çdo legjislaturë, si dhe i tërë sistemi i korruptuar i drejtësisë në këtë vend.

Sidoqoftë, e përsëris, unë nuk mendoj se sot Shqipëria është më keq sesa 25, 15 ose 5 vite më parë. Kushdo që ka sy dhe sheh nuk mund të mos e verë re këtë. Sot, një pjesë e madhe e popullsisë jeton më mirë sesa në të kaluarën. Ekonomia ka rritje; investimet e huaja, edhe pse ende të pakta, nuk mungojnë. Siguria për qytetarët është rritur (a është e nevojshme të kujtojmë vitet 1991-92, 1997-ën apo episode të tjerë të sagës shqiptare të këtij njëçerekshekulli të fundit?

 

Por të rinjtë dhe jo vetëm ata vazhdojnë të largohen nga Shqipëria..

Të rinjtë vazhdojnë të largohen nga Shqipëria, por jo si në kohën e asaj marrëzie kolektive që pllakosi vendin në fillimin e viteve 1990, ose pas shembjes së firmave piramidale më 1997, që krijuan varfërinë, dëshpërimin dhe pasigurinë më të madhe në radhët e këtij populli, veçanërisht të rinisë.

Migrimi i njerëzve ka qenë e do të jetë një tipar i përhershëm i shoqërisë – nga kohët më të lashta e deri sa të mbetet këmbë njeriu mbi dhe. Shpesh herë, qeveria që drejton sot vendin akuzohet se po i nxit shqiptarët ta lenë vendin e tyre.

Një farë Petrit Vasili, shpeshherë në rolin e zëdhënësit të opozitës, deklaronte pak ditë më parë se “Edi Rama është armik i egër i integrimit dhe i vendit të tij, që e rrënoi imazhin e Shqipërisë dhe i bëri shqiptarët të ikin me mijëra nga vendi i tyre”. A duhen marrë vallë seriozisht akuza të tilla? Unë mendoj se jo. Jo sepse ato dalin nga goja e një njeriu, të cilin askush nuk e merr seriozisht, por sepse, akuza të tilla janë përtej asaj çfarë ka aftësi të kuptojë e të besojë mendja njerëzore. Shqiptarët nuk filluan të largohen nga vendi i tyre 5 vite më parë, kur Edi Rama u bë kryeministër. Eksodi i tyre nisi në kohën e Ramiz Alisë, vijoi në përmasa edhe më të mëdha në vitet e qeverisjes së Sali Berishës, nuk u ndërpre në kohën e qeverisë Nano, as më vonë, kur Berisha u rikthye për tetë vite në pushtet. Ku ka qenë Petrit Vasili tërë ato vite të shihte se ç’ndodhte nën hundën e tij? Nga cili planet ka zbritur kjo qenie që mendon se shqiptarët po largohen “me mijëra” në pesë vitet e qeverisjes se Edi Ramës dhe vetëm për shkak të tij?!

Petrit Vasili shkon edhe më tej, kur kërkon, në fillimin e mandatit të dytë të qeverisë Rama, që kryeministri aktual, i cili “humbi në mënyrë tragjike” përballë Europës, “të largohet sa më parë, si fajtori i vetëm që na la jashtë Europës, bashkë me idiotët që e rrethojnë”.

Ju jeni gazetar, por, më thoni, ju lutem, a do i besonit një njeriu të lajthitur si ky, që çdo ditë të javës, nga e hëna në të hënë, flet e shkruan në këtë mënyrë? Vasili dhe vasilër të tjerë, të cilët përfaqësojnë një pjesë të opozitës politike, janë një e keqe shumë më e madhe për këtë vend sesa qeveria që drejton vendin. Sepse, kjo qeveri, edhe nëse ka bërë e bën gabime, ka bërë edhe shumë punë të mira për këtë vend, por a mund të më thoni ju një gjë me vlerë që kanë bërë e bëjnë Petritët dhe Vasilët?

 

Kryeministri ka thënë se mandatin e parë do të bëhet mbjellja e reformave, ndërsa në të dytin do të ketë vjeljen e rezultateve. A jemi në një situatë kur po vijnë frytet e reformave, apo kemi një stanjacion?

 Stanjacion?! Asgjë nuk më provon se vendi ynë ka mbetur në vend. Përkundrazi, ekonomia vijon të rritet pak a shumë me ritmet e parashikuara; institucionet shtetërore funksionojnë, rendi forcohet përherë e më shumë dhe, bashkë me të rritet edhe siguria e qytetarëve; përditë e më shumë shohim turistë të huaj në rrugët e Tiranës dhe anë e mbanë vendit – numri i tyre dukshëm është rritur këtë vit si asnjëherë më parë. A janë këto tipare të një stanjacioni?

Unë nuk besoj se realiteti shqiptar është ai që raportohet thuajse çdo ditë në mediat tona duke u kushtuar lajmin e parë ngjarjeve më makabre (vrasje në familje: vjehrri, vjerrra, nusja) ose në rrugë. Vrasje dhe krime të çdo lloji, nga më çnjerëzoret, ndodhin kudo, edhe në Hollandën libertine, edhe në Kanadanë apo në Suedinë sociale, edhe në Shtetet e Bashkuara, por në këto vende krimi ordiner kurrsesi nuk barazohet me shtetin, ose me dështimet e tij. Vetëm në Shqipëri shteti konsiderohet fajtor nëse burri vret gruan e vet, ose të dashurin e saj, ose nëse dikush lan hesapet me dikë tjetër në mënyrë të dhunshme.

Fatos Tarifa

Fatos Tarifa

Reformat që ndërmori qeveria e kryeministrit Rama gjatë mandatit të parë të saj nuk ishin as të parëndësishme, as të pakta. U duk se, përmes tyre, i tërë sistemi ynë ekonomik e shoqëror do të reformohej dhe unë besoj se pjesë të sistemit janë reformuar, edhe pse ende jo i tëri. Reformimi i një shoqërie (të pareformuar për vite e dekada me radhë) nuk është një punë e lehtë, edhe nëse reformat i duam të tërë. Por ne e dimë fare mirë se sa shumë reagim – dhe reaksion – kanë shkaktuar shumë nga reformat e nisura nga kjo qeveri socialiste. Reagimi kundërshtues ndaj tyre është i kuptueshëm pasi, duke synuar përmbushjen e interesave të gjera publike, shumë reforma cenojnë interesat e grupeve dhe individëve të caktuar.

Kurrë, në asnjë vend dhe asnjëherë, nuk ka ndodhur që reformat ekonomike e sociale të ndërmarra nga një qeveri e dhënë të gjejnë përkrahjen e të gjithë shoqërisë. Konsensusi absolut nuk ekziston dhe, për këtë arsye, çdo qeveri dhe çdo reformë ka si përkrahësit, ashtu edhe kundërshtarët e vet. Unë bëj pjesë ndër ata që i përkrahin reformat e ndërmarra nga kjo qeveri, siç kam përkrahur edhe reformat progresive të ndërmarra nga ndonjë qeveri tjetër në të kaluarën. Kjo nuk do të thotë domosdo se jam i kënaqur me ecurinë e reformave të nisura. Fjala vjen, ndërsa në fillimet e saj isha një përkrahës shumë entuziast i reformës në sistemin e arsimit të lartë, ky entuziazëm më ka rënë ndërsa shoh vonesa dhe pengesa sistemike e voluntariste në realizimin e kësaj reforme.

 

Këtë pyetje ua bëj në cilësinë tuaj si një diplomat karriere: Nisja e negociatave me BE-në u shty për një vit. Si e shihni ju një vendim të tillë, si një dështim të qeverisë aktuale apo si skepticizëm të BE-së?

 Përgjigjen më të mirë një pyetjeje si kjo ia ka dhënë një ish-ministër i jashtëm i Francës, Bernard Kouchner, në një koment për platformën mediatike europiane EURACTIV, të cilin gazeta juaj e ribotoi pak ditë më parë nën titullin “Rama po bën për Ballkanin, atë që BE-ja s’po bën dot”. Çfarë thotë Kouchner? Ai thotë:

Së pari, edhe pse BE-ja kohët e fundit ka qënë e zënë me çështje si Brexit-i apo kriza e emigrantëve, ajo ka gjetur kohën të flasë për integrimin e Ballkanit Perëndimor, çka, në vetvete, është një lajm i mirë.

Së dyti, edhe pse ministrat e BE-së përballen me probleme shumë të vështira, që kanë të bëjnë me çështjen e emigrantëve, me Brexit dhe rritjen e populizmit, ata arritën të gjenin, gjithashtu, një mënyrë për ta shmangur pengimin e mëtejshëm të integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE.

Së treti, pavarësisht skepticizmit të Francës, të Hollandës e të Danimarkës, ministrat e jashtëm të BE-së ranë dakort që t’i fillojnë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë pas një viti, duke autorizuar nisjen e menjëhershme të procesit analitik paranegociator.

Së katërti, rezultati përfundimtar duhet të vijë pa asnjë vonesë, për t’i hapur rrugën një perspektive reale për këto dy vende që të anëtarësohen së bashku, ndoshta në vitin 2025, siç deklaroi edhe Presidenti i Komisionit Jean-Claude Juncker. Ky, shprehet Kouchner, është lajm i mirë për Shqipërinë dhe Maqedoninë, por është edhe një lajm shumë i mirë për Europën, që pothuajse po e përfundon integrimin e kufijve territorialë jugorë të kontinentit.

Së pesti, në Shqipëri, Komisioni Europian caktoi pesë kushte për të bërë të mundur hapjen e negociatave zyrtare dhe, tashmë, ky Komision pohon se këto kushte janë plotësuar të gjitha dhe se ka ndjekur veçanërisht me shumë vëmendje përpjekjet e Tiranës për të pastruar sistemin e drejtësisë. Për më tepër, Komisioni mendon se modeli i Shqipërisë për reformën në drejtësi mund t’u rekomandohet edhe vendeve të tjerë të rajonit.

Së fundmi, Kouchner vë në dukje se, “në shumë drejtime, qeveria e kryeministrit Edi Rama i ka tejkaluar pritshmëritë dhe, madje, ka arritur disa standarde që do ta udhëheqin gjatë negociatave formale.

Unë, si studiues dhe si diplomat, pajtohem tërësisht me vlerësimet e z. Kouncher. Nëse do të shtoja ndonjë gjë për t’iu përgjigjur pyetjes suaj, do të thoja këtë: Në këtë stad të marrëdhënieve të Shqipërisë me BE-në, vendimi i Komisionit Europian duhej të kish qenë kryesisht politik, jo mbështetur teknikisht në kritere standardesh. Franca dhe Hollanda ishin arësyet pse nisja e negociatave u shty për një vit, njëlloj se në rastin e refuzimit prej tyre të Kushtetutës Europiane, në vitin 2005. Unë e njoh mirë mentalitetin politik të hollandezëve. Me një diplomaci më efektive, Hollandën mund ta kishim tërhequr në krahun tonë. Dhe atëherë, Franca, si Kartagjena, do të kish rënë. Të tjerat janë teknikalizma; ato bëjnë kuptim më vonë, në procesin e negociimit.

 

Mendoni se vendi ynë ka bërë aq sa duhet për të nisur negociatat?

 Mendoj se ka bërë aq sa janë realisht mundësitë tona të limituara në shumë drejtime. Nëse do të kishte mundur të bënte më shumë, do të kishte bërë çfarëdo që është e mundur për të. Unë dua të besoj se asnjë qeverie shqiptare nuk i ka munguar vullneti për ta çuar vendin drejt hapjes së negociatave.

 

Ka një perceptim se vettingu po sabotohet nga të dyja palët, për të hyrë në kalendat greke. A ka shpresë së do të kemi një drejtësi të reformuar?

 Unë jam i mbushur me besim dhe me shpresë. Po, vettingu po funksionon. Kam menduar deri vonë se ai është korruptuar në proces, por rezultatet e para janë shpresëdhënëse dhe çdo instikt më thotë se reforma në drejtësi do të përparojë me sukses. Ngutja jonë për ta parë sistemin e drejtësisë tërësisht të pastruar nga korrupsioni është mëse e kuptueshme dhe e legjitimuar, sepse i tillë është dëmi që i ka shkaktuar shoqërisë sonë sistemi deri më sot i korruptuar i drejtësisë. Por kjo ngutje nuk do të thotë se reformimi i këtij sistemi është i lehtë, ose mund të kryhet sa hap e mbyll sytë. Nuk është si në shprehjen e famshme të Shekspirit, te Henri VI, ku ai vë në gojën e personazhit Dick këto fjalë: “E para gjë që duhet të bëjmë është t’i vrasim të gjithë juristët” (First thing we do, let’s kill all the lawyers). E përsëris, unë besoj se reforma në sistemin e drejtësisë shumë shpejt do të japë frytet e veta dhe kjo do shënojë një stad të ri zhvillimi për vendin tonë.

 

Brukseli dhe Uashingtoni kërkojnë arrestimin e peshqve të mëdhenj, por ende nuk kemi askënd në pranga. Është kjo një provë e fortë se qeveria nuk ka vullnetin për të luftuar krimin dhe korrupsionin?

 Unë nuk e shoh mungesën e “peshqve të mëdhenj” në “rrjetën” e drejtësisë si një dështim të qeverisë, pasi nuk është qeveria ajo që prangos. Makineria e sistemit të drejtësisë në këtë rast vihet dhe mbahet në lëvizje nga prokuroria dhe gjykatat dhe janë këto që e kanë penguar deri më sot arrestimin e “peshkaqenëve” dhe “peshqve të mëdhenj”.

 

Kur flitet për qeverinë Rama, mos ka ndonjë telkalim në kritikat ndaj opozitës aktuale?

 Qeveria Rama, sigurisht, nuk është një qeveri e përsosur. Por cila qeveri ka qenë ndonjëherë e përsosur? Ne priremi shumë lehtë të flasim për atë çfarë nuk është bërë, por nuk vëmë re, ose nuk duam të vëmë re atë që është bërë. Filistinizëm? Ndoshta. Por le të jemi realistë. Në këta 27 vite të Shqipërisë postkomuniste shqiptarët kanë njohur e provuar shumë qeveri, aq shumë sa, më të shumtët e atyre që kanë mbajtur poste ministrore nuk mbahen mend, janë harruar pa nam e pa nishan. A kemi lënë qeveri pa kritikuar? A kemi lënë kryeministër pa sharë? Në këtë kuptim, edhe mbi qeverinë aktuale dhe kreun e saj bien lloj-lloj kritikash e sharjesh, pjesa më e madhe e të cilave, për mendimin tim, janë të pamerituara. Për mua, një problem më i madh se qeveria dhe mënyra e qeverisjes prej saj është opozita dhe mënyra e të bërit politikë opozitare. Madje, shumë nga gabimet e qeverisë së sotme dhe, mund të them, një formë latente autoritarizmi e saj, e kanë burimin pikërisht në mungesën thuajse totale të një opozite solide e konstruktive, çka krijon realisht mundësi për abuzim me pushtetin prej atyre që drejtojnë institucionet shtetërore.

Intervistoi: Erion Habilaj – DITA

July 11, 2018 00:29
Komento

53 Komente

 1. Socialisti i Ndershem July 11, 02:51

  Zoti Tarifa .
  Qe nje shoqeri (kudoqofte ajo) eshte me mire dhe me e zhvilluar sesa 10-15 apo 20 vjet me pare kjo nuk do as Mend dhe as Kalem. Dhe kjo ndodh jo per merite te atij qe eshte ne krye ne kohen qe diskutohet kjo ceshtje, sepse edhe pa patur fare kryetar dhe qeveri , vitet pasues jane mw zhvillim me te larte se te kaluarit. Kjo eshte dialektike.
  Maskaralleku i lashte shqiptar eshte se kete merite j’a veshim nje individi te caktuar.
  Apo jo Profesor ?
  Qellimin se perse edhe Ju e beni kete “gabim” nuk e di, por me siguri “arsyeja” do te kete qene shume e forte.

  Reply to this comment
  • Vlora1912 July 11, 09:45

   A mund ta kete *0* Tarifen e B*th Lepirjes se Qiverriut te radhes ky i ashtuquanturi *profesor*….????

   Nuk e besoj…

   Diku e ngjyen gishtin dhe ky…dhe gjithmon ne kurrizin ton..

   Me vjen keq qe nje gazete e nderuar si Dita, i jep kaq hapsire nje Mediokri te tille..

   Ky medioker, me qellim qendrimi ne media ne menyre permanente, sulmon profesionist te fushave si Prof. Xhufi, Z. Pettifer..etc

   Reply to this comment
  • korçari July 11, 09:55

   Mendoj se shqiptaret kane arritur ne stadin qe me shumice japin te gjithe keshilla,shajne ,nxijne,bejne komplimente dhe bejne analistin me ne krye Muç Nanon ,por eshte per t’u nenvizuar se vazhdojme te jemi kunder atyre lidereve te cilet po mundohen te bejne me te miren per Shqiperine.Pra vazhdon historia e I.Qemalit , Nolit,Hasan Prishtines ,B.Currit,Luigj gurakuqit etj ,etj.Tek Rama te pakten deri tani shihet qarte patriotizmi pa permendur K/ministrat e shkuar.Pra vihet re nje veteshkaterrim qe ngre koke here pas here tek nje pjese e shqiptareve te cilet pa arritur t’a kuptoj duan t’a shkaterrojne ate qe e kane ngritur me mund dhe vuajtje.Dhe pyetja eshte shume e thjeshte :N’a duhet nje koke qe sheh drejt Europes,prosperitetit,shtetit te drejtes,apo nje parazit si Basha&Co per t’i vene kazmen nga e para,rruge te mesme nuk ka ose do te vazhdojme ne perjetesi te shajme,nxijme,shkaterrojme dhe te rrime ne vend numero apo te kthehemi pas.

   Reply to this comment
  • Feniks July 11, 16:05

   Tarifa thote se nuk eshte dakort me kritiket e Rames!
   Ketu ai fut ne nje thes kritizeret e opozites,qe duan vetem postin e Rames dhe kritiket e tjere ,qe jane shumica e qe nuk kritikojne Ramen si person,por qeverisjen Rama!
   Por Tarifa e shpall qe ne titull deshtimin e gjithckaje qe do shkruaje me poshte!
   Ai e ka hallin te mbroje Ramen si kryeminister,bile e thekson me te madhe se me te mire se ai nuk ka njeri tjeter!
   Eh more Tarifa,por ky qe mbron ti nuk eshte shprehje e demokracise,por “KULTI I INDIVIDIT”,qe ne fakt eshte DIKTATORI!
   Eshte fakt qe te gjithe ata qe kane qene ne krye te shtetit shqiptar nuk kane qeverisur,por kane sunduar!
   Pra kane qene diktatore!
   Doemos,qe as bota nuk i ka quajtur te tille,se edhe ajo ka patur e ka interesat e saj politike ne katrahuren qe eshte bere ne Shqiperi keto 28 vjet!
   Por keto eksperimente si kavie i ka mbajtur ne kurriz populli shqiptar dhe ai per 28 vjet i eshte shplare truri me propagande dhe demagogji demokratike,qe ne fakt ka qene nje mashtrim i madh historik!
   Rama u konsiderua si shpetimtar nga shumica e popullit,sepse premtoi qe do ndreqte krimet dhe padrejtesite e Berishes,por ka 8 vjet dhe sot shumica e popullit jane po aq te varfer sa para Rames,po aq te perbuzur,te terrorrizuar dhe tallur si ne kohen e kucedres Berisha,po aq pa shprese per jeten dhe te ardhmen si ne 90-ten etj!
   Rama ka 8 vjet qe e ka pompuar popullin,median,boten,ambasadat,turistet etj me gjoja mrekullite qe ai paska bere ne Shqiperi!
   Elokuenca e tij djallezore e sofiste ka bere te mundur qe bota te na shikoje si vend te lumtur,qe vete Rama eshte bere lider i Ballkanit,mbase edhe me gjere!
   Rama nuk ka djegur asnje redaksi gazete si Berisha,,por Rama median e ka vene nen terror!
   I ka cilesuar “kazan”,por si te tille i ka bere ai vete!
   Media deri para nje jave nuk guxonte te botonte shkrime kritike qe denonconin korrupsionin qeveritar me fakte,por vetem ato te pergjitheshme politike!
   Vete Rama therret me te madhe qe e denoncojme korrupsionin,por asnjehere nuk ka pranuar se korrupsioni lind dhe lulezon ne shtet e jo tek privati.
   Rama asnjehere nuk ka dhene llogari para popullit (as opozita nuk e ka kerkuar) se pse ka korrupsion ne shtetin e sunduar nga Rama,meqenese as vete nuk e kundershton ate!
   Si mund te denoncoje nje qytetar korrupsionin kur nuk ka ku te drejtohet pervec gjykates? Se ne portalin e famshem te Rames “shqiperiaqeduam” jo vetem nuk merren me peshqit e medhenj,por as denjojne te merren me ankuesin!
   Bile e kam provuar edhe vete Ramen ne nje rast me leter dhe e mail,por pergjigja e tij ka qene teper zhgenjyese!
   Eshte e njejta forme sjelljeje e Rames ne takimet formale te tij me qytetaret,ku ai mban monolog,ndersa qytetaret rrine te ngrire dhe vetem duartokasin!
   Kur dikush i prish Rames humorin ai e ka gati talljen,cinizmin,perbuzjen, si p.sh:
   -Sa femije ke ti-e pyeti nje qytetar.
   -Tre- i pergjigjet fatziu.
   -Vete i ke bere- tallet shkelqesia e tij Rama.
   Ja ky eshte kryeministri yne per fat te keq!
   Por Rama ka nje te keqe te madhe se ai ka grumbulluar rreth vetes njerez qe vetem duan te urdherohen,qe as u shkon ne mendje te guxojne te mewndojne e jo ta keshillpjne Ramen ndryshe!
   Doemos per deri sa Rama ka te drejten e diktatorit te hartoje vete listen e kandidateve per deputete,ministrat,ambasadoret,doganieret,kryetarin e SHISH ,kryetaret e Bashkive etj,etj eshte e tepert te spjegohet se gjoja jemi republike parlamentare kur ne fakt jemi republike diktatoriale!
   Nuk e di se cfare kishte me teper kompetenca Sadam Huseini apo Gedafi i Libise me shume se Rama?
   Tallet Rama se do “bashkeqeverisin me qytetaret” dhe me kete nenkupton takimet nje here ne vit qe ben ky dhe ministrat e deputetet neper rrethe me njerezit!
   E cfare do zgjidhi kryeministri ne mes te fshatit,rreze rrapit te Mashkullores apo buze te lumit kur njerezve u lindin konflikte per dite me administraten vendore e qendrore dhe qe jane te natyrave te ndryshme e nuk eshte e nevojshme dhe e mundeshme qe te merret kryeministri me ato?
   E cfare mund te beje kryeministri ndaj nje ankese te qytetareve se ne njesine e tyre administrative qe shkojne per te marre nje vertetim ,por rrogtaret ne orarin e punes pijne kafe ne lokal ndersa njerezit presin ne radhe?
   Po keta punonjes kane epror,qe qytetari te shkojhe e te ankohet dhe ai te marre masa ne vend!
   Pse,as kete nuk e di kryeministri,qe kerkon t’i grumbulloje te gjitha ankesat e 3 milion shqiptareve ne kryeministri?
   Po keshtu as diktatori Hoxha nuk e kishte bere,ndersa Rama si demokrat liberal e quan zgjidhje te mencur dixhitale,por qe rezulton antipopullore!
   Dhe njerezit zgjedhin rrugen e ryshfetit per te zgjidhur nje pune te thjeshte!
   Merret me mend se cfare ryshfeti jepet per halle me te medha!
   Dhe Rama therret “KAPENI HAJDUIN”,kur hajdutin e ka rreth vetes!
   Rama e ka treguar veten se eshte jo vetem i pa afte si politikan,se per burre shteti t’i vije anash edhe Osman Gazepit,por as si kryetar partie!
   Ka qene nje fatkeqesi e madhe per popullin qe pas kucedres Berosha,na erdhi nje djall me brire qe vetem numra si te magjistarit David Koperfild ka bere keto 8 vjet me popullkin e shkrete!
   Mbi te gjithe Rama ka perbuzur pensionistet,tre semuret,ish ushtaraket etj!
   Ai nuk e di,ose nuk do t’ia dije se e gjithe pasuria kombetare e para 90-tes,por qe u grabit nga politikanet e te dy kraheve,ka qene puna dhe gjaku i ketyre pensionisteve,qe Rama tallket kur u shton pensionin nga 400 leke new muaj dhe nga nje gjysem gjeli per vitin e ri!
   Mire leke nuk ka,per te rritur pensionet,por cfare e pengon Rame ziun qe te heqe TVSH nga fatura e energjise elektrike, te garantoje transportin urban falas per pensionistet sic e ka Athina?
   Por Rama nuk do t’ia dije per fukarain,se ai keto 8 vjet ka tentuar te matet me boten e jo me shqiptaret!
   Per Ramen ka me shume vlere thenia e nje te huaji se sa e nje qytetari shqiptar!
   U shqye Rama duke e pompuar cdo gje per turizmin dhe femijte tane rriten pa cerdhe,pa kopesht,pa kende lojrash,pa lulishte,pa rruge te shtruara etj se Rama ka plane te medha se do ndertoje 100 fshatra fantazem turistike,kur ne ish komunat rreth Tiranes,tani pjese e Bashkise,njerezit jetojne si ne ish fermat bujqesore,kampe internimi!
   Ja pse e kritikojme Ramen o Tarifa,por ti e ke hallin gjetke se do nje cope kocke per ambasador nga Rama e nuk e ke hallin tone!

   Reply to this comment
  • romeo July 11, 17:57

   Ti Tarifa nuk je dakort me kritikat ndaj Rames se ti dhe Rama nuk e keni provuar se cdo te thote mjerim!
   Dhe Rama keto 8 vjet qeverisje e ka shtuar mjerimin ne popull!
   Vetem fakti qe vitin e kaluar aplikuan per green card 367 mije persoina eshte nje katastrofe kombetare qe verteton pallavrat e Rames dhe te atyre qe i hane ato brenda dhe jashte!
   Shkoni shikoni,o qorra se si jetojne mijra njerez te ngujuar ne veri te Shqiperise,pa pune,pa shkolle,pa drita,pa uje,pa sport,pa argetim etj tamam si ne epoken e gurit dhe Rama hesht!
   A je i zoti t’i japesh spjegim ketyre fakteve o Tarife bosi?
   E di se je sofist e do me kthehesh se nuk e krijoi Rama kete situate!
   Po mire ,po cfare beri Rama per te vene ne vije zgjidhjeje kete situate?
   Ka ngujim se ka gjakmarrke.
   Ka gjakmarrje se nuyk ka shtet.
   Dhe kryetari i shtetit eshte Rama,packa se ti do me kthehesh prap se kryetar eshte presidenti!
   Te drejte kje,presidenti eshte kryetar shteti,por kryemninistri eshte edhe perandor or taj,qe vendos edhe per presidentin!
   Jemi republike diktatoriale,o Tarifa dhe nuk pijne uje denglat e tua ne mbrojtje te Rames!

   Reply to this comment
 2. Andrea Mihali July 11, 03:11

  Respekt Fatos analize reale gjithmone kam patur simpaty bravo

  Reply to this comment
  • Gabriel July 11, 18:33

   Tarifa nje pyetje per ju:
   -Cfare i ka kushtuar Rames qe te jepte me koncesion qe para 8 vjetesh dy nga perlat e turizmit shqiptar Pyllin e Divjakes dhe ishullin e Sazanit!
   A mos ka ngecur tek ryshfeti puna?
   Pse Rama nuk ben transparente keto gjera por merret me reklamen e fotove pa vlere,qe mund t’i bejne edhe shoferet e tij?

   Reply to this comment
 3. Po,Po July 11, 06:29

  Zoti Tarifa , mendoj se ben pjese nder ata intelektuale qe shohin goten gjysme plot , me optimizem , njeri me kembe ne toke dhe me vleresime realiste , per arritjet dhe deshtimet e qeverisjes se sotme ! Duke i vene perkrah njera tjeteres , artikujt e fundit kritike te diteve te fundit per qeverine , mendoj se analiza qe ben z.Tarifa eshte ajo me bindese e me prane realitetit ., qe intelektualet tane duhet te perqendrohen e inkurajojne thellimin e reformave dhe dekurajimin e atzre qe dine vetem te baltosin kundershtaret , per tu dukur me pak te baltosur vete .

  Reply to this comment
  • mateo July 11, 17:27

   Eh more “po po”!
   Intelektuale si ty dhe Tarifa e kane marre me qafe kete vend!
   Po si more qafir nuk qenka njelloj gota si gjysem bosh e gjysem plot?
   Sipas llogjikes tende sofiste edhe bajga e lopes ty mund te te duket si buke dhe ta hash!
   Te befte mire o popla pas koke!
   Dhe themi ne pse na dalin diktatoret me shumice!
   Po ja ka njerez si keta tarifat,qe ne vend qe te jene tere jeten ne opozite me shtetin dhe pro popullit bejne te kunderten!
   Lexojeni more te mjere te madhin MIGJENI se cfare qendrimni mbante ai ndaj regjimit satrap te Zogollit dhe atehere mateni vetem me ate kollos!

   Reply to this comment
   • Mjerimi July 11, 18:02

    Shqiperia qe duam e Edi Rames eshte kjo qe e sakteson Migjeni gjigand!
    Ne veriun e Shqiperise jetohet keshtu,qe ta marre vesh Rama dhe Tarifa bashke!

    “Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi,
    kafshatë që të mbetë në fyt edhe të ze trishtimi
    kur she ftyra të zbeta edhe sy të jeshilta
    që të shikojnë si hije dhe shtrijnë duert e mpita
    edhe ashtu të shtrime mbrapa teje mbesin
    të tanë jetën e vet derisa të vdesin.”
    Ngushellime Tarifa por Rama nuk eshte per fukarain!

    Reply to this comment
 4. Kalem Karandashi July 11, 06:35

  Eh more Toso, e ke dhjere fare me Perit Vasilin, se je marre me nje lloj tipi si Ver Llapa, Tit Llapa, Sal Llapa. Mos e ul nivelin ne kete derexhe.

  Reply to this comment
 5. Shqiptar July 11, 08:34

  Doli ky klientelisti.
  E ke mare tarifen o Fatos?
  Apo po lakmon ndonje vend ambasadori prape dhe lepihesh si t gjithe?
  Hajdut tenderash je dhe ti, t rrofte shkolla

  Reply to this comment
  • per redaktorin July 11, 08:48

   redaktor
   Tos Tarifaqi nuk lakmon dot me per ambasador se u perzu nga Amerika ku ishte i tille per…vjedhje! Pra Tarifaqi qe sot mbron Ramen eshte nje hajdut i perzene nga Amerika, kaq. Kete nuk mund ta mohoje dot askush se asnje nuk eshte aq i pasur sa te bleje te shkuaren e tij, as Tosi sigurisht qe eshte Non-gratta ne Amerike, pikerisht se atje eshte kapur ne vjedhje duke diskretituar vendin tone qe perfaqesonte se pari.
   Le te dale Toska a ndonje qe ta kundershtoje kete realitet, eshte turp e per kete gazete qe i hap faqet e saj per shkrime nje hajduti vetem se ky mbron Ramen (ne fakt, e diskratiton dhe Ramen)

   Reply to this comment
 6. N.VJOSA July 11, 08:58

  Shkrim që i pergjigjet së Vërtetës !
  Dhe hedh poshte në menyre bindese,
  me argumenta,
  shkrimin e meparshem te
  Burimit te ujrave te zeza te Babaleopozites!…

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN July 11, 10:05

   nuk e lexova Tarifen, se 80 lek e ka pas tarifen ky,(eshte ajo shprehja e vendit tim -m… i jati , …me mut i biri) po lexova ty dhe u binda qe fillimi e fundi i shkrimit eshte
   “Marrsh nga ditet e Netit e te tarifave o udheheqesi ine ” 😛

   Reply to this comment
   • N.VJOSA July 11, 10:59

    SWAN,
    Here-here ti Swan Verushja, e humbet fare toruan…
    Mos je gje e semure apo je ne menopauze?!…Une nuk te uroj ty kurre te keqen…!
    Ti rrofsh e ti gezosh ditet e tua, qofsh e lumtur me gjithe femije dhe familjen tende!…
    Jo ty qe ke vuajtur shume, sic thua vet, por askujt nuk ja uroj te keqen. Duke perfshire edhe ata qe kane bere krime…, te marrin ate qe u takon ligjerisht!…
    Une te quaj ty ndonjehere “Sorre”…por emocionalisht e ne menyre figurative dhe nuk humbas respektin per askend, edhe per ata qe nuk mendojne si une…!

    Keta austriaket, me te cilet une po kaloj afro gjysmen e jetes, kane nje fjale te urte:
    LEBEN UND LEBEN LASEN…(Jeto dhe leri te tjeret te jetojne…)
    (u merzita shume qe humben “Djajt e Kuq” per ne finale, por prape Kupa e Botes do mbetet ne Kontinentin e vjeter…
    …Bej autokritike per kete qe ke shkruar sot, se ndryshe nuk te replikoj me….!)

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN July 11, 15:26

     e semure jam ca, se po te isha mire nuk rrija ktu me ty 😛
     po menopauza me merr te keqen mua, se nuk jam dt e nexhmijes, ta kam thene shpejt, une jam nje ‘armike’ e re, do me degjosh per sh kohe ahahahaahhahaa;
     une s’kam vuajt hiç Neti, se kam qene e logel, por kam lexuar ate shprehjen e Sadiut -” Vetem kur ndjen dhimbjen e tjetrit, ateher je Njeri ” ; e kam sfide te perditshme te jem Njeri ….
     kete emocionalen dhe respektin e sotem, ta mirkuptoj, po s’ke dhe ça ben , s’kam me pushkatim sot 😛
     dhe Gramoz Roçi me Pakalin e Milove kshu me ka thene,
     une u thoshja qerrohuni qe ktu kufoma te pakallluara, ata thoshnin -po ça ke ne kemi respekt per ty 😛
     ça kohe qe erdhi thuaj ahahahahahahahaa

     po a nuk ishit ju qe 50 vjet i dhate nga ditet tuaja udheheqesit ??? mire qe nuk i beri vertet ditet me bordero perendia, se do ishin shuar gjithe kamunistet 😛
     per ça te bej autokritike une???
     une thjesht i kam ndryshuar emrin udheheqesit nga endhjeri te edveri …
     e mire hajt se po bej autokritike – o pereni, leri ditet e Netit e fshij Sevon me gjithe Tosin , se kot e konsumojne oksigjenin …. 😛
     kur hengri dy gola shkija e miladinit dhe dushanit , nga SHAQIRI E XHERDANI, per mua eshte 10 kampionate i fituar 🙂

     Reply to this comment
     • N.VJOSA July 11, 17:12

      Vero BLACK Derezeza,
      Nuk te ndahet dot shpirti nga Gjyshi yt i ndjere…
      Si e the ate fjalen me larte, Mut i biri , mut i jati , mut ai qe beri t’Ane…qe une e perkthej:
      Mut Gjyshi, mut e mbesa, zgjohu se te ka mbyti Vesa…
      Per ty do thosha, dy vargje nga ajo Epopeja e famshme:

      Viktime thote Dosti,
      Vajta dhe une
      Me zor Minister
      Vane e me vune…!
      ……
      Ta vazhdoj me tej?!
      Apo e kupton?…
      Ai i shkreti Gjyshi yt ta ka fajin tyja qe te mekoi keshtu…
      Burr i zgjuar boll, kish mbaruar Sorbonen per drejtesi, jurist i klasit te pare, por ju bashkua Nazifashistve!…
      Me zor Minister vane e e vune…
      Cau ferren sapo do mbaronte Lufta (apo kish mbaruar Lufta) se ai qe ti e quan Endhjeri, do tja kish ngordhur pleshtat….!
      ..Sic mundi te tjeret me lufte, sepse i shkreti Gjysh u rreshtua me krahun e te mundurve…jo me Aleancen Antifashiste, por me Aleancen Fashiste!
      Iku pertej Atllantikut, jetoi si Pasha dhe kusuret i paguat juve ne Shqiperi me internime, sic ke treguar vet…Te pakten ju kujtonte me ndonje dollare, apo ju veshtronte per se largu…?!
      Nuk shkeputesjh dot ti nga e kaluara, te ka semurur keq Babamadhi…!
      Nejse, ti ke mendimin tend dhe dhe i pafsh hajrin asaj mendje…
      Vetem kujdes se eshte kohe ekstremistesh dhe se mos i bashkohesh edhe ti si Gjyshi Fashisteve te rinj!…
      Se jane te ashper ata te Brukselit…!
      Dhe per fat nuk jeni bere akoma pre e asaj Aleances se vjeter Antifashiste, amerikano-ruso-franko-angleze!

      Te uroj fat!

     • Che Guevara July 11, 18:29

      Dy pyetje per Tarifen dhe te tjeret si ai:
      -Sot shqiptaret hane buke te prodhuar nga mielli serb kanceroz.
      Te pakten ne shtyp eshte botuar nje shkrim investigativ,qysh ne vitin 2014 ,qe denoncon me fakte krimin shteteror!
      Deri me sot Rama nuk ka thene asnje fjale per kete “krematorium” te te gjithe popullit,nderkohe per shembjen e godines se teatrit kombetar ka folur disa here!
      2-Popullit i faturohet uji i pijshem kur ne fakt eshte i pa pijshem dhe familjet shqiptare shpenzojne rreth 100 mije leke ne muaj uje per gatim e per te pire!
      A eshte kjo vjedhje shteterore dhe krim ndaj shendetit ve financave te qytetareve?
      A mund t’i pergjigjesh ketyre zoti Tarifa!?
      Se per teori ti je profesor,por populli nuk jeton me teorite e tua e te Rames!

 7. Kafenete jane "zyrat" e atyre qe merren me korrupsion, aty behen te gjitha muhabetet. July 11, 09:10

  Kafenete jane plote, po eshte e vertete, ne Shqiperi gjithmone jane plot, por ka nje gje te vecante, klientet jane te papune . !!! Ne fakt Jo , nuk jane te pa pune ! Aty punohet, bashkupunohet, behen muhabete korrupsioni, vjedhje, pazare ! Pra ska mundesi dikush paguan, kafet ! Ai qe paguan mbledh me vete gjithe zagaret qe duhen per te ber nje pisllik, nga ku do te dalin leke edhe per ata “qe jane pa pune ” Ky eshte sitemi !
  “Hajde pime nje kafe” por kafja ka mbra nje bisht te madh mbrapa e kuptoni pse jane plot kafet ? Aty punihet ! Aty behen plane qe vihen ne zbatim dhe ndahen paret !

  Reply to this comment
 8. Hasna shasivari - Gjilan July 11, 09:16

  Po qfar populli jeni edhe qevrinë e keni!

  Reply to this comment
 9. Corba e prishur... July 11, 09:41

  Meqe edhe sot pas pese vitesh nuk eshte bere asnje analize e thelluar dhe e detajuar e zhvillimeve politike, ekonomike e shoqerore, atehere kur dhe para se gjithash prej kujt duhen pritur akoma studime te tilla?

  Le ta zeme se u ngrit nje grup sahanlepiresish me apo pa tarife dhe na parashtruan si zakonisht “konkluzionet” e tyre rreth menyres se qeverisjes.

  Le ta zeme se u ngrit nje grup i seleksionuar batakcinjsh, te autorizuar dhe te mirepaguar nga partia meme, dhe na kerkuan me qiri cdo arritje me nder pozitive te kesaj qeverisje as mish as peshk.

  Le ta zeme se ky grup arriti ne perfundimin se sado me te meta, qeveria ramovite per momentin eshte e keqja me e vogel sipas parimit “kur s’ke pulen do hash sorren”.

  POR a ka “ekspert” qe i justifikon dot pafundesite e skandaleve qe filluan me kacatorret e “sperkatjes se mushkonjave” dhe vazhduan me tentativen per demontimin e armeve kimike ne vend, me kontratat per sjelljen e plehrave te pareciklueshme nga jashte, me tonelatat e pareshtura te droges te kapura prej shteteve fqinje, me full-hajnerit, me bunkartet, me glorifikimet e ahmuterve, me burgimet e konsumatoret fukarenj te energjise, me dhurate-koncesionet, me sulmet ndaj shtypit, me kazanet mediatike, etj. etj. ?

  C’pergjigje ka rezervuar profesori per corben e gatuar prej tij?

  Reply to this comment
 10. betixho July 11, 10:10

  Ja,këjo është një analizë që mbështetet nga një arsyetim llogjik pozitiv dhe e le të hapur mundësinë për argumenta të thelluara si në aspektin pozitiv dhe atë negativ.
  Prof.Tarifa e thotë qysh në fillim,se formati nuk ma lejon për të bërë një analizë të plotë dhe më të thelluar.
  Prandaj duhet ta kuptojmë se për ti shkuar problemit të analizave të një veprimtarie qeverisjeje mundësisht në të gjitha aspektet nevojitet një gamë e gjërë instrumentash krahasuese dhe bilancuese,duhet analizuar edhe situata politike koresponduese,duhen marrë dhe evidentuar edhe sistemi i institucioneve të shtetit në kompleks,duhen analizuar edhe dizballancimet objektive që sjell përkohësisht një reformim tërësor i angazhimit që ka marrë qeveria që është në drejtim aktualisht,të cilat sa i prek z.Tarifa,pra duhen marrë në konsideratë jo vetëm rezultati që duket por-sidomos për qeveritë reformuese-edhe sensi i orientimit dhe pritshmëritë kohore që kondicionohen nga etapat e reformave,shpejtësia e tyre,konseguenca dhe vendosmëria për të kapërxyer pengesat e grupeve të caktuara që preken nga reforma si edhe qëndrimet politike të partive opozitare që janë të lidhura me këto grupe apo nuk e mbështesin reformën për qëllime elektorati dhe politik bërje permanente.
  Unë mendoj se z.Tarifa e prek pothuajse gjithë problamatikën mbi funksionimin e qeverisë ndërkohë që e le hapur thellimin mbi kritikën ndaj saj.

  Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 July 11, 10:42

  ““Pse nuk jam dakord me kritikët e Edi Ramës””
  thjeshtë!!
  fare thjeshtë!!!!!
  të paguan!!ha bukë prej tij!në fakt prej parave tona,por që ti jep ai!
  e tregove fare mirë kur rastësisht në atë fjalim të “improvizuar” mbrojte turqinë e erdonganit nga europa!!
  mos ha mut kot o tos tarifa!!legen njeri!!

  Reply to this comment
 12. Kola July 11, 12:35

  Fatkeqesi qe ka akoma te tille bythelepires te shemtuar. Une jam socialist dhe kembengul qe Rama te largohet sa me pare nga kreu i PS, sepse aty eshte i katapultuar dhe ai vend i perket tjeter kujt. Po te flasim per gabime, ka sa te duash. Shqiptaret akoma e marrin ujin e pijshem me bidona si ne mesjete, ndersa keta mburren se po shtrojne rruge. Te dhjefsha mu ne rruge. Sgqiptaret po helmohen ms ushqime te skaduara.

  Reply to this comment
 13. ambasadori July 11, 12:50

  Adhurimi qe i behet stus quo-s eshte patetike dhe nuk kualifikohet si analize. Progresi i shoqerise shqiptare mbi gjithcka lyp debat konstruktiv dhe mendim kritik. Kjo eshte detyra kryesore e cdo te ashtuquajtur intelektual, ndryshon rasti per prof. te ujit te embel.

  Reply to this comment
 14. intelektuali July 11, 13:47

  CUNI I SEVO TARIFES KERKON TE MALLENGJEJE EDI RAMEN QE ESHTE NE HALL TE MADH

  Per te gjithe njerezit normale eshte e qarte pse e ka shkruar kete DACIBAO servilesh Fatos Tarifa qe po pret gjuhejashte qe dikush nga spiunet e Sigurimit te Enverit ta rekomandoje tek edi Rama si ambasador diku ne bote,

  sepse:

  Nuk shtyhet jeta i denigruar dhe i poshteruar kur te kane perzene me dajak nga Ambasadori i Shqypnise ne SHBA me akuza per vjedhje sic e ka pesuar edhe cuni i Sevos me qeverine socialiste,

  por:

  A KA TE DREJTE MORALE FATOS TARIFA TE BEJE AVOKATIN E EDI RAMES?

  Kur per vete eshte i zhytur koke e kembe ne amoralitetin e ambasadorit qe ka vjedhur fonde publike nga Buxheti i Shtetit?

  ndryshe:

  Jo me kot fjala e urte thote:

  “ME THUAJ KUSHT TE BEN ELOZHE QE TE THEM SE KUSH JE!”

  Reply to this comment
 15. Fidel Kastro July 11, 14:18

  Mire e thua N. Vjosa ate fjalen e urte austriake LEBEN UND LEBEN LASEN (Jeto dhe leri te tjeret te jetojne..) Por me beso ketu ne vendin tim ne vendin tend nuk te lene te jetosh , prandaj dhe ju jeni larguar e jetoni ne Austri. Sa per profesor Tarifen, kuptova , se ai foli tamam me gjuhen e Edi Rames. Nese gazetari qe e intervistoi nuk do i permente emrin te gjithe ne lexuesit e ketij portali te nderuar do te besonin se i intervistuari eshte Edi Rama.

  Reply to this comment
  • era July 11, 15:48

   perfekt

   Reply to this comment
  • NETI VJOSA July 11, 16:24

   I dashur @Fidel,
   Une njoh plot njerez qe jetojne te lumtur aty ne Shqiperi.
   Sa per mua, une kam ikur tre dite me pas kur ne 91-shin, para Pallatit tim ne Tirane, nje i panjohur qelloi mbi nje elektricist qe po punonte ne majen e nje shtylle elektrike…
   U degjua krisma e pushkes dhe elektricisti i shkrete ra ne asfakt i vdekur. Njerzit e pane por asnje nuk i afrohej, deri sa nje Nene plake, doli nga Pallati dhe me nje carcaf te bardhe e mbuloi kufomen.
   As Polici, as ndihme e shpejte…!
   Atehere thashe me vehten time.
   Ky vend ka marre fund!…
   Dhe njoftova Babane te kish kujdes femijt, se do largohesha per ne Gjermani….
   Por kurre ndonjehere nuk e kisha menduar se do lija Atdheun tim ku prehen Gjyshstergjyshi, ku kam lindur dhe u shkollova e kalova pjesen me te bukur te jetes time.
   Te jesh i bindur se sot po te kthehem, edhe pse jam ne nje moshe mbi te 60-tat, kam forca dhe pervoje te punoj dhe te jetoje aty i lumtur!
   Njoh sdhume njerez puntore qe jo me tregeti apo biznese, POR ME PUNE KRAHU, JETOJNE TE LUMTUR.Mund te rendis shembuj pa fund.Ne Sarande por dhe ne Vlore pashe plot te huaj qe blejne apartamente dhe duane te jetojne ne Shqiperi…Por ne shqiptaret duame te ikim…Medet, medet…
   Kur shohe ne medien shqiptare shembuj se si njerez puntore, qe i bejne Respekt Punes, por dhe plot emigrante jane kthyer dhe shume shpejt e kane permiresuar jeten rrenjesis, mrekullohem i gjithi…
   Nuk po te marr shembull tjeter por Motren time.Iku pas femijve tok me Kunatin ne Krete.Ndejti 4 vjet… dhe u bene pishman dhe erdhen ne shtepi.Filluan te punojne dhe sot vetem me ullinjt, vreshtin, perimet, bagetit, jetojne te lumtur ne shtepine e tyre. Prodhojne rreth 500-600 litra vaj ullirine vit, vere, raki, kane lope, pula, kopshtin plot me perime…
   I kam zili!… ndersa te dy djemte vazhdojne ne Krete punojne tokat e Grekut dhe jetojne sidomos ne dimer me asistencen qe marrin atje, por Shqiperia u duket si Ferr…, se ne Krete u pelqejne diskot dhe te flene ne kolibe se shtepit e bollshme si paguajne dot..
   Jo or Miku im, Shqiperia eshte P A R A J S E…
   Por per njerzit e zellshem dhe punetore!…
   Atje tek motra ime cdo gje eshte e fresket, buka, gjalpi, djathi, gjiza, vezet, vaji i Ullirit, perimet, (Vera, Rakia jane disa vjecare…)
   Me beso, une shkoj shpesh dhe i blej Motres cfare me pelqen dhe me Kampingun tim, nje Mercedes Sprinter
   4×4, i sjell ne Austri….Jane te gjitha bio dhe mbajne arome Shqiperie.Ne Shkoder, ne tregun e fshatareve bej blerjet e fundit, qe te jene te fresketa, por kam edhe frigorifer per ti ruajtur deri sa vij ne shtepi…
   Me fal se u zgjata Miku im, por kush i ka duart e njoma, Jeton dhe jeton mire edhe ne Shqiperi…!

   Nga pikpamja e kushteve klimaterike, Shqiperia eshte nje parajse!
   Cdo meter katrore e saj eshte e jetueshme!
   Kam me se 12 vjet qe shkoj ne dimer, ne janar, me pushime ne Detin e Kuq, ne Sharm por dhe ne anen tjeter ne Hurgada, sepse gjej oferta shume te lira nga Austria…
   Egjypti eshte vetem 5 perqind e teritorit i banueshem, kryesisht lugina e Nilit dhe vija bregdetare, por vija bregdetare, vetem ne nje rrip te ngushte se pas nje kilometri fillon Saharaja, ku bie shi nje here ne dy-tre vjet, ku as mizat nuk jetojne dot, perjashto ndonje oaz..
   Tani krahasoji 85 milion egjyptianet me teritorin shqiptar ku jetohet kudo…
   Jam dakord, Shqiperia kerkon qetesi, qe njerzit te punojne dhe jo ti percaje e
   te S O K E L L I J E Saliu,
   si ti doje Menderja, te percaje popullin dhe ti vere minat Atdheut tone te perbashket…
   Me thuaj ti Fidel, per cfare e ben zhurmen per Teatrin…?

   Teatri i vjeter qe ka Shqiperia ngjan si nje Kotec , me mure azbesti, qe duhet prishur nje sahat e me pare!
   As Monument Kulture nuk eshte si teatrot e vjetra te Boters se qyteteruar dhe Historia e tij mund te ingranohet ne Godinen e re, qe eshte projektuar nga nje arkitekt qe ka projektuar godinat e Gjigantit Google…
   E te tjera e te tjera…

   E tmerrshme , kur degjova Saliun para ca ditesh te thoshe SE, PO MOREM PUSHTETIN DO PRISHIM SHESHIN SKENDERBEJ…!
   O Zot ruana nga ky i Cmendur!…

   Ne vendin tim,
   Ne vendin tend
   Nje i cmendur,
   te gjithe i cmend!…

   O Fidel, po a mund te gjesh ne Bote, (se ne Europe jo e jo) nje Sharlatan te ketij kallepi si Sali Monstra!?…

   Vetem Qorrat e Sali Selfo Qorrit nuk duane ta shohin realisht Shqiperine dhe perspektiven e saj.
   Rama po lufton si Hero ta hipi Shqiperine ne Trenin Europian, Saliu,Mona Kusare Cizmja, ai Lulushi Karabushi , duane ta mbajne larg Trenit Europian!
   …Dhe pse e ben? Thjesht se ka kunje me Edi Ramen ( per inat te sime Vjerre shkoj e fle me Mullixhiun…) Saliu e pati Tiranen dhe e ktheu ne Shurrtore me kioska…
   Por dhe ndoshta ,
   si lene te nenkuptohen shume fakte,
   punon per ata qe se duane Shqiperine…
   Me fal, Fidel, por te shkruajta keshtu sepse besoj se ti nuk ben pjese tek Qorrat e Sali Selfo Qorrit, apo Sali Mafjoz Mashtrus Tano Karridit shqiptar!….

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN July 11, 20:59

    s’ke faj ti jo, ka faj Madame Vjosa qe nuk te blen ca rosa e ti kullosesh gjithe diten, te pakten do beje ga-ga-ga vetem atje e jo ne internet.
    ore shok i filoloqylit, po pse ekonomia e nje vendi llogaritet me ata qe njeh ti ??? lexon borxh ti ? lexon ndihmen ekonomike ?? lexon FMN?? i lexon vetvrasjet ti ?? i lexon lindjet ti ?? e lexon tkurrjen e popullsise ?? e di ti cili eshte treguesi i mirqenies ???
    ore shok i filoloqylit, shifrat thone me shume azialiante se Siria, po dale mar shok ,pse te gjithe nga qejfi ikerkan ???
    po pse mar shok, edhe sot qenka çfaqe huaj te kerkosh te vesh ne disko ?? po ça te bejne ata , te vijne te rrine te mullari me ndonje te nderçme nga biografia ???
    o shok i filoloqylit, po sa mbi 60 vjeçar qe nuk kane emigruar mund te blejne nje merçedes sprinter ne fanarin ndriçues ??
    kur lexoj kto krahasimet me sali,selfo e edverin, po me duket sikur je duke zgjedhur kush ta ve me mire, dhe kam pershtypjen se ti je rehat qe ta ve partia jote, je mesuar xhanem ….

    ore, s’ke faj ti jo, kam faj une qe nuk gjej adresen e Madame Vjoses, qe te leri atje te kamperi e te kthehesh dhe njeher te buka me gjize, se ate keni fis !!
    dhe mua pergjigjmu ne baze te artikullit, jo duke me ber biografine, se ate e kam nder!

    ik mblidh mendjen se u bere gazi botes duke duartrokitur

    Reply to this comment
    • N.V. July 11, 22:25

     BLACK, moj Korbecke,
     Komenti me i dobet qe ke bere!
     E shkruar ne inat e siper, duket ashiqare qe te kane rene kellqet dhe te eshte erresuar arsyeja.
     Nervozizmi eshte keshilltar i keq.
     Duhet te kesh parasysh se kur u ben biografine te tjereve, do mendosh edhe tenden…
     Tani te vijme te pyetjet e tua.
     Nuk kam thene kund se ekonomia matet me ata qe njoh une, por i jam pergjigjur debatuesit qe thote se “…ne vendin tend nuk te lene te jetosh…”
     Ti meso nje here rritjen ekonomike te Shqiperise dhe krahasoje me vendet e tjera rreth e rrotull dhe mos gjuaj per sorra…
     – Borxhin nuk e krijoi Rama, por eshte nje vazhdimesi e qeverisjes se atij idhullit tend, …Per idhullin tend, borxhet qe la ai,
     jane me sa di une ,aty afer Miliardshit…ne se e kujton qe kur erdhi Rama, Saliu priste qe Shqiperia te shpallej Bankrot si Greqia…
     – Borxhi, ndihma ekonomike, azilantet, lindjet e vdekjet jane Probleme qe nuk zgjidhen me urdherin e peshkut.Keto Probleme i kane edhe shtetet e zhvilluara.
     Thelbi i komentit tim eshte se Shqiperia afron mundesi per ata qe duane te punojne dhe jo per ata qe i mbajne syte nga Shteti dhe nga Qielli…Nga Qielli vetem shi bie, nganjehere edhe bresher…Ti e di shume mire qe ky sistem bazohet tek Puna e privatit.
     Pune ka per ate qe kualifikohet, per ate qe e kerkon punen, e do punen!
     Lexoje dhe nje here e qete komentin dhe do ta kuptosh dhe mos u hidh dege me dege…
     Shqiperia ka plot probleme, por ne kete rast behet krahasimi.Si mendon ti,
     mos qeverisi me mire Saliu?
     Qeverisja e Rames ka probleme, por me qeverisjen e Sali Katastrofes as qe mundd te krahasohet!
     Dhe here tjeter mos u bej avokatja e Fidelit,
     se Fideli flet vet dhe nuk fluturon keshtu si ti.
     Here tjeter veri veshin muhabetit dhe jo preshin…
     Ate se kush ta ve me mire, ndoshta e di ti, me qe te pelqeka ky lloj fjalori…

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN July 11, 23:21

      ti me gajas ,
      mos me trego fjalorin mua, se me aq te shara sa kam ngrene nga ty, mund te te çoj dhe ne Gjykaten e Hages,
      dhe mos me bej si i nderçem, se i ke kaluar 60, shpresoj te kesh vene dhe ndonje gje tjeter perveçse firmen ne fund te flleterufese 😛
      nuk bej avokatin e asnjerit une, se me Fidel, Peza, Che Guevara, Lakrori, ka rrezik te vij dhe nexhmija ;prandaj nuk foli me (per sot ) 😛

   • Peza July 11, 21:32

    Per Neti Vjosa!
    Me pelqen optimizmi yt dhe me ngjan si vjershat e Naimit qe i kendonte maleve e pyjeve te Shqiperise nga Stambolli,por qe kurre nuk erdhi ketu!
    Edhe ti me thua se njeh shume njerez te lumtur ne Shqiperi,por nuk e di se me cfare e mat ti lumturine !
    Ne se e mat vetem me pasurine,kjo nuk eshte lumturei,se u8ne njoh shume bosa,qe ndonese i kane mbushur llogarite bankare me miliona RROJNE SI LEPUJ NGA FRIKA SE MOS U RREMBEJNE FEMIJET,MOS I VRASIN NE RRUGE APO LOKALE DHE SHKOJNE SI QENI NE VRESHT!
    Une njoh shume njerez te pasur por asnje te lumtur!
    A e di ti N.Vjosa,qe pensionistet ne Shqiperi marrin nje pension aq te vogel ( rreth 150 dollare) ne muaj,qe nuk u del te pijne nje kafe!Ja llogaria e lumturise dhge vleresoje ti po munde:
    Marr me gjithe gruan 32 mije leke tre rejha ne muaj!
    Paguaj dritat dhe ujin e pa pijshemn qe me faturohet si i pijshem nga shteti mashtrues dhe hajdut rreth 15 mije leke.Mos harro se uji na vjen me shume gelqere qe na i vesh boljerewt e ujit me nje shtrese gelkqereje dhe qe ben te shpenzohet me shume energji elektrike co muaj.
    Nje here ne vit e ulim boljeren dhe nxjerrim prej aty rrerth 5 kg gelqere ndersa rezistenca e ngrohjes ngaqe vishet me gelqere duhet nderruar se mund tre tre zere korenti.
    Ustai do edhe 5 mije leke per kete poune!
    Shteti nna merr ne faturat ve dritave edhe rreth 2 mije leke ne muaj TVSH.
    Transporti urban nuk eshte falas per ne pensionistet dhe vajtje arsdhje 80 leke jane shume per ne se me kaq marrim buken e dy diteve!
    Keshtu qe o nuk levizim nga pallati e lagja,ose nuk pijme kafen e dites!
    Shendetesia thuhet se eshte falas ,por ky eshte mashtrim i madh!
    Me duhej te beja nje analize gjaku por ne laboratorin e lagjes me thane se rradhen e ke pas 2 muajsh!
    Une urinoja gjak ,laborantja me thoshte hajde pas 2 muajsh!
    U detyrova ta beja analizen tek privati duke paguar 2 mije leke!
    Pas kesaj analize,mjekja specialiste me kerkoi te beja nje pielografi.
    E pyes ku behet.
    Ne spital me thote ajo,por te kushton 6 mije leke.
    A nuk eshte falas analiza- i them.
    Falas eshte,por mungojne reagentet dhe te duhet t’i blesh vete ne farmaci.
    Po ku behet me lire i them?
    Tek privati kushton 5 mije leke,sakteson mjekja!
    Kam dy mbesa dhe nje nip,por kur i takoj me vjen turp kur me kerkojne ndonje akullore se i kam xhepat e shpuar.
    Pa le kur kane ditelindjet apo festen e abetares etj qe jane harxhime torturuese qe i heqim nga goja !
    Eh o N.Vjosa a mund te jete i lkumtur keshtu nje pewnsionist ne Shgqiperi?
    A e di ti se ne veri te Shqiperise ka me mijra familje te ngujuara nga gjakmarrja qe rrojne pa pune,pa drita,pa shkolle,pa tv,pa sport,pa argetim,pa shoke ec shoqe,pa pushime ne plazhe etj?
    Po keta a mund t’i quash te lumtur qe presin cdo sekonde te shkrepi pushken gjaksi pas gardhit?
    A e di ti N.Vjosa se deputetet marrim rroga te majme sa per 25 pensioniste, per cdo minute pjesmarrje ne komisione marrin nga 2500 leke,marrim l60 mijhe leke per qerane e shgtepise edhe kur kane nga 3-4 shtepi ne Tirane,por jane te regjistruar neper rrethe,qe marrin miliona leke ne muaj karburante per makinat,shpenzime telefoni etj dhe pas mbarimit te mandatit marrin nje page prewj mbi 80 mije lekesh tre reja,aq sa mnarrin 5 pensioniste?
    Dhe po te ndodhe qe ke nje hall apo konflikt me administraten vendore apoio qendrore te hidhen ne fyt te gjithe shtetaret deri tek kryeministri ne mbrojtje te hajdutit!
    Per ta zgjidhur o jep ryshfet,o i drejtohesh gjykates,qe ta zgjidh hallin pas 10 vjetesh!
    A mund te jesh keshtu i lumtur ne Shqiperi?
    Eshte kjo arsyeja se pse vjet 367 mije shqiptare aplikuan per green card,pra 1/4 e popullsise aktuale!
    A mois valle jane budallenj e dembela te gjithe keta?
    Po ti N.Vjosa meqenese mendon se ketu jetohet ne lumturi,pse nuk vjen ketu?
    Na thua se i ben pushimet ne Sharm el Sheik,por une nje here ne muaj ne verew shkoj tek shkembi i Kavajes me autobuz 100 lekjesh duke marre buke me domate,djath,kastraveca e speca te skuqur!
    Keshtu jetojne ketu 70 % e shqiptareve o N.Vjosa pra nuk ka lumturi ketu vecse per politikanet dhe hajdutet!

    Reply to this comment
    • N.V: July 11, 22:45

     O z.Peza,
     I besoj te gjitha ato qe thua ti.
     Por problemi eshte se ne Shqiperi jane ndare ne Kampe qe fajesojne njeritjetrin dhe nuk merren me punet qe u takojne.
     TE ANKOHESH NUK ZGJIDH GJE…
     Une e kam fjalen per njerzit qe duane punen,
     e kerkojne punen dhe i perkushtohen Punes!
     Me beso, une per vehten time nuk jam as i pasur, por nuk jam as i varfer!
     Por ketu ku jam, kam punuar edhe dy pune, nga njehere edhe tre, ( per orare te shkurtera.)
     Pse?
     sepse duhet te mbaja Familjen dhe nuk kisha mundesi tjeter. Por tregun e Punes nuk e kap dot po nuk qe i kualifikuar dhe me eshte DASHUR TE MESOJ DISA PROFESIONE; KUPTOHET JO PERFEKT DISA; POR KAM QENE I AFTE TE KALOJ NGA NJE PUNE NE TJETREN DHE TE SIGUROJ JETESEN….
     Asgje nuk vjen pa pune!…As shteti nuk ka ku ti gjeje leket, po nuk u rrit prodhimi!

     Ato diferenca qe thua ti ne paga, jane dhe jam dakord me ty, por ky eshte Sistemi Kapitalist, ose sic e quajme i Ekonomis se Tregut…Po fiton kaq sa une, shko jo ne Sharm, por ne Zelanden e re, po ta mbajti xhepi…Une shkoj me djersen time dhe nuk ti kam vjedhur ty…
     Mire do ish qe dhe Shqiperia te kish mirqenien e Gjermanise, Frances Austrise apo Zvicres…
     Po keni Kryeminister qe qeveris me mire se Rama, nderrojeni kur votoni!

     Historia nuk behet me “sikur”…

     Reply to this comment
     • Peza July 12, 09:57

      N.Vjosa!
      Te dhashe fakte konkrete e nuk hodha kodra pas bregut.
      Ne se 367 mije shqiptare aplikuan vetem vitin e fundit per green card kjo vulos cdo pallaver mashtruese e Rames arrogant,garbut,te pa afte dhe delirant.
      Rama kerkon nga gjykata t,i luftoje korrupsionin e pushtetareve te vet ndersa si rron si pasha.
      Korrupsioni behet ne shtet e ko tek privati.

   • Fidel Kastro July 11, 21:54

    Neti Vjosa ju mirekuptoj per gjithçka qe shkruani , respektoj çdo lloj qendrimi te te tjereve , por siqerisht ju them se sjam aspak dakort me ato qe thoni ju. E dime te gjithe se Shqiperia eshte nje vend i mrekullueshem , e ka bekuar perendia, por, perse njerezit duan vetem te ikin e te ikin nga ky vend?! Ashtu si i je referuar njerezve te tu dhe ke dhene shembuj po jap edhe une shembullin tim personal dhe me beso per sa them: Fillimisht ju kerkoj ndjese juve dhe te gjithe komentuesve te nderuar te ketij portali se fare pa modesti po ju them se ne librin e jeteshkrimit tim nuk ka jo nje faqe, por asnje rresht, asnje fjale qe mund ta ndote ate. Une vij nga nje familje e persekutuar e regjimit komunist dhe i kam qendruar burrerisht atij regjimi dhe me pune e djerse kam jetuar me mire se sot ne demokraci. Ai regjim ishte i eger, por kishte njerez, kuadro partie apo pushteti qe me sjelljen e tyre e zbusnin sadopak egersine e atij regjimi. Po sot, c’duhet te bej une? Militante, dallkauke e te paskrupullt kane uzurpuar institucionet shteterore dhe abuzojne pafund se i mbron partia. Saliu eshte ashtu si thua ti, por edhe Ramen te lutem mos e mburr se ne qe jemi ketu dhe i shohim nga afer gjerat ai eshte me i pabese, me hipokrit, me hileqar dhe me i paskrupullt se Berisha. Nuk po zgjatem me tej, por e them me plot bindje se sot Shqiperia qeveriset nga nje bande kriminelesh. Me ne fund une dashurine per memen Shqiperi per ato qe me njohin dhe me vleresojne e kam treguar. Une nuk jam larguar nga Shqiperia, asnje dite asnje ore, me deshiren per te kontribuar per vendin tim. Ky eshte ndryshimi midis nesh. Duke besuar ne mirekuptimin tuaj, nga Elbasani ju uroj naten e mire.

    Reply to this comment
    • N.VJOSA July 12, 06:52

     Te dashur @Peza dhe @Fadil,
     Ju mirkuptoj ne ankesat tuaja. Edhe une di plot gjera qe po ti rreshtoja ketu, do duhesh nje roman.
     Shqiperia, kjo eshte…
     Tek e fundit po nuk u pelqen Rama, beni Kryeminister Lulushin, Karabushin ose Monen, Hajduten me Cizme!…
     Shume komentues ankohen ketu se pse ikin nga Shqiperia kaq shume njerez dhe duane te punojne ne vende ku fitojne me shume…
     Te flasim me kembe ne toke dhe me koken mbi shpatulla….
     Sa te jete bota, sa te kete disnivele, do jete ky fenomen.Ketu ku jetoje une vijne e punojne shume sllovene, hungareze, ceke, por dhe nga vende te tjera, edhe italiane, greke etj, bile edhe gjermane.
     Pse?
     Arsyeja eshte e thjeshte.
     Per sa kohe ka disnivele njerzit do shkojne te punojne atje ku fitojne me shume!
     Dhe pike.
     Mendoni ju se jane keq sllovenet?
     gjermanet nga ish Gjermania lidore? greket apo italianet ne krahasim me ne shqiptaret?!…
     Ky fluks eshte dhe do te jete sa kohe jane mundesite dhe gjenden rruget.
     Fadili thote se une nuk jam larguar nga Shqiperia asnje dite, asnje ore dhe se ky eshte ndryshimi Fadilit me mua.
     O Fadil,
     Ti mire ke bere qe qendron ne Shqiperi, por gjej edhe mundesite te punosh e te fitosh dhe mos bej si Kunati im.Ka punuar ne Tirane ne Polici dhe merr nje pension teparakohshem sa per te mbajtur frymen…
     Nuk me dalin, thote, as per ilace..Dhe illon e ben llogarit e te tjereve!
     Por dite per dite del dhe e pi kafen tek lokali prane shtepise. Dhe kur ka e pi edhe me bisht, nje gote raki… Edhe duhani vuuuuu…!
     Jo or te nderuar.Neti Vjosa, ne fillim 10 vjet rresht nuk e ka njohur as lokalin as shijen e birres!
     Punoja si kafshe pune, edhe te shtunen, shpesh here edhe te dielen. Ne nje fabrike limonadash, ngrija arka 40 ton ne dite, 4 vjet rresht…Ju them ketyre njerzve te mi ne Shqiperi:
     – Ato 4 vjet pune, po ti kisha investuar per te ndertuar ndonje pallat ne Shqiperi, do kisha ndertuar nja dy pesekatshe…! Plus kesaj, mbasditeve, deri vone naten shkoja dhe punoja tek nje firme e vogel , ndihmoja pronarin te kthente llamaria 3-4 ore, plus te shtunave…
     Deri sa bera leket, bleva nje banese, mbeshteta femijt ne shkolle dhe sa here vija ne Shqiperi bija dhe ndonje makine te vjeter, per te shitur te cilat ne shumicen e rasteve i riparoja vet. kuptohet riparime te vogla dhe jo kapitale…
     Keshtu te nderuar miq virtuale, punova forte per leket, qe te punonin me pas leket per mua…
     Perfitoj nga anonimiteti, por nuk qahem nga jeta, por perpiqem ta ndryshoj ate ne favorin tim. Dhe keshtu si mua jane me qindra e mijera shqiptare….
     Dikush me ze ngoje Mercedesin tim Kamping…
     Te them te drejten, kur vija ne Shqiperi me merreshin mend kur shikoja qe te mbytin makinat lluksoze.,E di qe nuk jane bere te gjitha me djerse, por ka dhe shume nga ata qe kane punuar fort dhe sot jetojne pa probleme…
     Ti zoti Peza, kompiutrin ma paske ok… Dhe kohe paske plot per tu llafosur me mua… Edhe drejtshkrimin e njohke me mire se mua qe e kam dhene provim… Harxhoje me mire kohen ne dobine tende dhe mos u anko…
     JAMERN HILFT NICHTS, (te ankohesh nuk te ndihmon gje) thone keta miqte e mi austriake.

     Nje njeri qe ka mundesi te punoje duhet ta kerkoje mirqenien tek Puna…!
     Po,
     ajo kategori qe nuk kane mundesi te punojne dhe jetojne me ndihme sociale, mund te ankohen dhe Shteti mund te beje me shume per ta. Por edhe shteti nuk i nxjerr parat nga Hici…, por nga taksat qe u merr atyre qe fitojne me shume. eshte si te thuash nje rregullator i tensioneve sociale…

     U zgjata shume, por vetem nga deshira pe tu thene te Verteten, miqt e mi virtuale. Nuk ju ve juve ne dyshim, por ketu ne blogun tone ka dhe shume spekullante, vuvuzela te partive dhe eshte veshtire ti kuptosh, KUSH ESHTE ENGJELLI DHE KUSH ESHTE DJALLI…
     Une ju besoj juve, ndaj nuk e kurseva kohen tu shkruaj sinqerisht dhe me zemren e hapur.
     Falemnderit DITA, qe na mundeson komunikimin…
     Ika une, per sot nuk i kthej njeriu pergjigje, se kam plot pune per te bere ketu ne shtepi dhe nuk mund ta kaloj kohen ne Kompjuter….!

     Reply to this comment
     • Peza July 12, 16:29

      Z.N.Vjosa!
      E kuptoj pozicionin tend,por Shqiperine nuk e ben te jetueshme per shqiptaret ne se pranojme te gjitha te keqiat e qeverisjes!
      Migjeni i madh sot nuk mbahet mend e nuk vleresohet per zbukurimin e shtetit te satrapit Zogoll,por per radiografine qe iu beri natij regjimi antipopullor e dallkauk!
      Sot e 28 vjet sundimtaret e Shqiperise nuk jane me aq dallkauke sa Zogolli,por shume here me te rafinuar se ai,bile aq sa te mashtrojne edhe boten jashte se gjoja kane bere mrekulline ketu!
      E shoh edhe ti,ndonese nuk provon ne kurriz padrejtesite e qeverive,kur vjen i shikon gjerat nga jashte!
      Mikut gjithmone i shtrohej mish e raki sa me shume,i lihej ne dispozicion dhoma me e mire,i jepej kali me i bukur per shetitje etj etj,por pasi iken miku njerezit e shtepise hanin buke me kripe!
      Keshtu e ke pare edhe ti Shqiperine,se po na rrefen makinat luksoze etj,por sic thote populli jo cdo gje qe shkelqen eshte AR!
      Kuptoje mire kete qe po te them i dashur :
      -Shqiperia sa vjen e po behet nje vend i larget dhe i mjere,se politikanet shqiptare nuk kane ideale,se Rama (pa llogaritur kriminelin Berisha) eshte nje diktator dinak,arrogant dhe perbuzes ngaj 70 % te popullit te varfer!
      Ai ka rrenuar PS-ne duke e bere ate inekzistente,te nevojshme vetem per fushatat e tij mashtruese elektorale!
      Ne shtetin e Rames nuk ke ku ankohesh,se te gjithe mbrojne shkelesin e ligjeve,hajdutin e te korruptruarin!
      Rama ka 8 vjet ne sundim qe nuk ka folur asnje fjale per fenomenin mesjetar e kriminal te gjakmarrjes,qe verteton se ketu nuk ka shtet dhe as drejtesi!
      Rama i kerkon drejtesise te denoje korrupsionin,por nuk i jep llogari popullit se pse e ka lejuar dhe e lejon korrupsionin ne administraten e tij?
      Gjithmone hajduti therret KAPENI HAJDUTIN!
      Nuk po zgjatem me se ti i dashur ke tjeter gjatesi vale nga une dhe jeton per vete e nuk na e di neve se cfare kriminelesh kemi patur e kemi ne pushtet per 28 vjet rresht!
      Sa per kompiuterin,mos u habit,se shkolla dhe kultura qe na dha socializmi jane sa per 10 universitetet e sotme dhe sa te kemi kembe e dore dhe mendjen ne vend nuk do rreshtim te flasim per te verteten!
      Ti paske dhene provim ne drejtshkrim,por pse habitesh nga une qe mund te kem shkolle , diplloma,funksione dhe jete me shume se ty!
      Sot kompiuter gjen edhe tek plehrat,ndersa buke e mish per te ngrene nuk gjen dot se jane shtuar qente e rrugeve!
      Sa per kohen,qe merrem me kompiuter e kam me pash se kam 25 vjet pa pune dhe pension,pasi kam shitur gazeta e banane ne diell e ne shi per buken e gojes se femijve!
      Shendet i dashur!
      Ne fund:
      -Ekonomikisht une familjarisht jam shume mire dhe ato qe ke ti i kam edhe une,por bashke ndahemi tek vleresimi dhe gjykimi i pushtetareve dhe mbeshtetja e te varferve!
      Une hyj trek ata njerez,qe ndonese vete jane mire,ju pikellon shpirti kur shikon te tjeret qe vuajne nga skamja e padrejtesite!
      Sot ketu KUSH PUNON HA E PI,kush nuk punon ha,pi dhe behet president,kryeminister,miunister,ambasador,doganier,gjyqtar,prokuror etj!
      Kush punon ha buke me diomate,kush nuk punon,nuk i del koha te mumeroje miliardat e parave dhge lingotat ve florinjve!
      Dhe ti paske pare njerez te lumtur ne Shqiperi!
      Te vafte mbare i dashur patriot!

     • N.V. July 12, 17:36

      @Peza,
      E paske kujtesen e shkurter Miku im…
      Ne komentin me lart me thuaj se i kam xhepat e cpuar dhe nuk kam te pi nje kafe e tu blej nje akullore femijve…
      Tek ky komenti fundit thuaj se ekonomikisht je ndoshta me mire se une!…
      Ke te besoj une i ziu, ate Pezen siper apo kete Pezen poshte?!…
      Edhe Naimin lere atje ku eshte , se detyrat e tij ai i ka kryer si askush tjeter!…
      Ndoshta shume me mire atje , larg Atdheut, ku ka qene!….
      Ja ne dy komente e zbulove vehten…!
      Edhe une te uroj shendet dhe gjithe te mirat.
      Edhe une ate them, kush punon ha dhe pi…
      Sa per poste te uroj te behesh Minister, te uroj te ngjiesh lart e me lart,
      dhe po u ngjite lart,
      thuaj ndonje fjale te mire edhe per ne te varferit…

 16. Kris 1 July 11, 15:04

  Ah Belul ,Belul…Si ta mori perendia mendjen dhe ike nga kjo bote pa qare me ngashellim nga analizat e Tarifajve?
  Ktheu Belul te bejme nje PPP me te gjatin.Do te kenaqesh Belul.Po u ktheve do te shtrojme dhe iftar ne kryeministri dhe ne presidence.Do hame qe te na falen mekatet

  Reply to this comment
  • Peza July 12, 23:15

   @N,Vjosa!
   E kuptova me ne fund qe edhe ti NV je nje militant partie dhe qe nuk shikon dot me shgume se xhepi yt!
   Mos bej sikur nuk kupton,se kur te thasge se jam mire ekonomnikisht,nuk te thash qe jam i pasur,se e krahasoj veten me qindra mijra shqiptaqre tre pa poune me nje ndihme ekonomike prej 3 mije tewke ne muaj ndonese mund te kene 3-4 femije!
   E krahasoj vetem me mijra te ngujuar nga gjakmarrja,nga mijra lypes dhe tre semure qe nuk blejne dot ilacet dghe buken e gojes etj!
   ] Dhe te gjithe keta o NV perbejne mbi 50-60 % te popullit shqiptar,prandaj te thash se jam mire!
   Jam midis qorrave pa sy,une me nje sy!
   Ndersa zotrote paske pare njerez te lumtur,kurse une nuk kam pare asnje prej tyre ndonese mund te kene miliarda!
   Qe te kesh nje pension nuk do te thote qe te kesh xhepin plot,prandaj ti flet nga maja e thanes dhe nuk e ke provuar kapitalizmin mesjetar shqiptar!
   Ne se Shqiperia te duket ty vend i lumtur,pse nuk vjen ketu po rri andej dhe na shkruan bejte ?
   Nuk mund t’ia marresh kenges kur je para nje arkivoli o NV!

   Reply to this comment
 17. drinpinderi July 11, 15:47

  Ne menyre elegante ta kane thene shume komentues. Une do e them popullorçe. Je nje vemje qe jeton gjithmone ne bythe pushtetesh.

  Reply to this comment
 18. gjermani i fundit July 11, 15:53

  ” Stanjacion?! Asgjë nuk më provon se vendi ynë ka mbetur në vend. Përkundrazi, ekonomia vijon të rritet pak a shumë me ritmet e parashikuara; institucionet shtetërore funksionojnë, rendi forcohet përherë e më shumë dhe, bashkë me të rritet edhe siguria e qytetarëve; përditë e më shumë shohim turistë të huaj në rrugët e Tiranës dhe anë e mbanë vendit – numri i tyre dukshëm është rritur këtë vit si asnjëherë më parë. A janë këto tipare të një stanjacioni?” – keshtu thote profesor F. Tarifa. Meqe nuk dua te spekuloj me çfare thote autori ne aspektin ekonomik, se ketu nje tjeter dha shifra, Genc Burimi dhe ishin dekurajuese e z. Tarifa po te dale nga Tirana mund te shohe me sy te lire qe jeta ekonomike e vendit ka mbetur ne vend (dmth stanjacion), per mendimin tim them se prisnim shume nga Rama. E leme menjane etjen narcize te Rames per te qene me i bukuri, me i gjati, me i zgjuari, me budisti se Budha, me katoliku se Papa e shume vese te tjera, qe njeriu fundja i ka se nuk eshte perfekt, por pritshmeria konsistonte ne dhenien fund njehere e pergjithmone te perdorjes se politikes si biznes dhe pushtetit si qellim ne vetvete. E marr me mend se kur arrin ne nivele te larta preioni eshte i madh e shpesh do detyrohesh te pranosh gjera qe me shpirt do i refuzoje kategorikisht, por sikur po krijohet pershtypja se Rama ndihet mire ne kete klime dhe ben konformistin e situates. Turistet qe sheh z. Tarifa vinin me miliona edhe ne kohen e sale berishes – siç thoshte berisha – por ky nuk eshte tregues zhvillimi. Me aritmetiken e thjeshte une e di mire qe me mire te kesh 20 turiste qe paguajne hotelin me çmim rentabel sesa ta mbuhesh hotelin me 100 pushues e te paguajne nen kosto Edhe turistet nuk jane budallenj, shkojne ku kane mundesi te paguajne me pak. Nje çift, miq te mi ishhqiperi nje jave dhe me tregonin per çmimet e restoranteve ne qytetet e vogla dhe me delikatese u kujtova se kane paguar vetem speckat e mbushura, se puna e atij qe i ka pregatitur eshte e nenpaguar. Une desha ta le kete argument, se qeverisja eshte gje e madhe, ndofta po te me bejne edhe mua minister do behem me kaqol se ata qe ka vene Rama e duke bere gomarlleqe siç thote ai zv.ministri qe bileta e trenit do jete 1.20 euro por treni do ca vite te vihet ne pune, dua ti shtoj ketu termit “stanjaion” kuptimet e tjera. Stnjacioni eshte politik, dmth te njejtet persona, qe bejne te njejtat gjera, qe nuk kane me ç’ti shtojne demokraise veçse ti bejne jashteqitjen mu ne koke. Stanjacioni eshte kultural, madje ehte Reçesion, se shkollat jane bere qendra biznesi, edukata e berit te ri eshte pertoke. Ne psikologji “stanjacioni” perputhet me termin “burnout”, biles ne gjerg e perdorim edhe sot kur i themi tjetrit “je bërnut”,, dmth i djegur, qe ke dhene dikur po s’ke me ç’te japesh…Ky term ne psikologji perputhet me kushtet e shterimit emotiv, te shkaktuar nga stresi i punes apo edhe çeshtjet prsonale, apo edhe nderthurja e te dyjave keto, biles eshte tipike ne profesionet me relacione publike. Nje “bërnut” ekzemplar eshte sali berisha, qe kam idene se edhe kur fle gjume mban mitingje me inagurime kotecesh dhe fiqsh te lashte, por kam frike se ne kete “udhetim” meskin Berisha do kete shume shoqeri…Ca kohe edhe Jozi fliste para mikrofonave sikur te kishte zbuluar fuzionin e ftohte, etj shoke politiksa “bërnutë” nga te dyja kampet. “Bërnut”-i sjell shterim emotiv (njeriu s’ndjen gje per njeriun), depersonalizim, nje qendrim shpesh cinik kundrejt problemeve te tjetrit, nje interes te ulet ndaj çeshtjeve me te cilat duhet ( e ka per detyre) te merret. Ve re ndonjehere se Rama shkon ne ndonje vend per takim zyrtar dhe inaguron ndonje ekspoziten e tij, diku tjeter demonstron ndonje pikture anatomike me ngjyra sikur te ishin ekografi e shenon se keto gjera i ka bere ne fletet zyrtare duke u zhvilluar ndonje mbledhje(?!). I bej pyetjen z. profesor Tarifa, nese keto gjera i ka vene re dhe ai nuk i duken te asocuara me interesin e ulet te kryeministrit ndaj problemeve ditore? Ju pershendes Dita! Jeni me te miret!

  Reply to this comment
 19. Kopshtari July 11, 16:15

  Patrioti punon. I mençuri perpiqet te jet objektiv e te thote te verteten. I miri e kupton deshiren e mire dhe e mbeshtet. Plehrat llomotisin duke u perpjekur te nxijne kundershtaret ideologjik, apo te japin mend, kur nuk kan as mend per te dhen e as moral per te pranuar te verteten. Nuk e kuptojne qe kjo e vertet ju sherben edhe atyre vet.

  Reply to this comment
 20. katarakti July 11, 23:31

  Pyetja kryesore qe duhet shtruar eshte: A jane me mire Shqiperia dhe shqiptaret sot, se me 2013-ten? Dikush shkruan se jane me mire, pasi kane kaluar 5 vjet. Mua me duket se ne rast se ke nje qeveri te keqe, nuk mund te jesh me mire as pas 15 vjetesh.
  Pyetja e dyte eshte: A ka pasur mundesi qeveria te beje me shume?! Cilat jane te ardhurat e shtetit dhe si shpenzohen ato? Sigurisht qe elita jeton me mire, por keshtu ngjan ne çdo vend kapitalist. “Ku ka qe nuk din sa kane, dhe ka te tjere qe nuk kane te hane”.
  Po ka emigrim, – thote Tit Vasili dhe disa te tjere. Emigrimi ne Shqiperi ka filluar qe kur u shemb sistemi i kaluar. Me te njejten vazhdimesi dhe permasa. Dhe eshte normal qe njerezit do te largohen nga vendi per te shkuar drejt vendeve me te pasura dhe me te qyteteruara per nje jete me te mire per ata vete dhe familjet e tyre. A jetohet ne Shqiperi me jevgjitet,(kupto llumin), qe jane bere zengjine?! Pra pyetja kryesore eshte: a ka bere progres Shqiperia gjate ketyre 5 vjeteve, apo regres?! Kjo eshte çeshtja, dhe ky eshte thelbi i debatit. Ti je mesuar te mos paguanje driten, ujin, te mos jepnje kupon. Shteti nuk pyeste per ty dhe ti nuk pyesnje per shtetin! Por keshtu do te vazhdohet gjithmone?! Atehere ku eshte problemi?! Se njerezit jane te varfer dhe nuk kane buke te hane?! Kjo mund te jete e vertete, po kush e ka fajin ketu? Kur jane shitur te gjitha pasurite kombetare, kur u shkaterruan 400 fabrikat, ndermarrjet dhe uzinat qe ishin ndertuar gjate sistemit te kaluar, si do ti qe te jetosh mire?! As shteti dhe as Rama nuk jane magjistare. Ngritja dhe mireqenia do kohe te vije. Dhe ajo nuk duhet pritur te ngjase nga qeveria, por nga iniciativa private e njerezve. Shkruajne disa ketu se provincat jetojne keq. Por kafet jane te mbushura gjithe diten. saqe shqiptaret zene vendin e pare ne bote per frekuentimin e tyre!!! Pastaj a nuk ka plot toka ne Shqiperi qe nuk punohen?! Dhe çfare kerkon sot nje bujk nga shteti qe ankohet?! Te fillojme te punojme kopeshtin dhe t’i leme llafet, thoshte Volteri te “Kandidi”. A ju kujtohet ajo fermerja qe kishte mbaruar “La Sapienza” ne Rome dhe ishte kthyer ne Shqiperi. Nuk kishte kerkuar pune ne shtet. Por kishte filluar te mbarshtronte dhite! Bill Gejti nje dite, duke iu pergjigjur nje pyetjeje te nje gazetari u shpreh:” Ne rast se nuk do te isha bere i pasur nga informatika, do te kisha filluar te rrisnja pula”! Atehere çfare doni ju qe ankoheni?! Kthejuni punes ne fshat. Per ata qe kane lene fshatin dhe i jane drejtuar qyteteve. Ne kapitalizem shteti nuk te siguron pune. Duhet te çalltisesh vete. Ta sigurosh vete jeten tende. Ky shtet i varfer dhe i drobitur mund te beje fare pak per ty. A mund te kishte bere Rama me shume. Me siguri qe po. Ne vend qe te merret me ato rruge te mallkuara qe nuk po mbarojne kurre, duke thithur miliona nga korrupsioni, Rama duhet te hapte fabrika perpunimit te lendeve te para dhe industrise se lehte. Siç ka ngjare ne kohen e Zogut. Se ne ate kohe jemi rikthyer prape. Duhet te rriste prodhimin e brendshem dhe eksportet, duke iu kundervene dumpingut te shteteve fqinje. Duhet te afroje prane vetes keshilltare te afte, me bagazh, moshe dhe eksperience dhe jo vetem çupelina dhe djelmosha, siç ka bere me ate zevendekryeministren. Ku e gjeti xhanem?! Nuk kishte nje 60 a 65 vjeçar, me eksperience qe mund ta vinte ne ate post, por vuri nje aguridhe?! Po ata parlamentare qe nuk u degjohet zeri kurre, – ku i psonisi?! Ku jane figurat e shquara ne ekonomi, shkence, industri, kulture qe nuk i kane munguar kurre Partise Socialiste?! Apo nuk ka me Parti Socialiste por vetem Rilindje djelmoshash dhe çupelinash?! Keto jane gabimet e Rames per mendimin tim. Megjithate une e konsideroj bilancin e pergjithshem te Rames gjate ketyre 5 vjeteve si pozitiv. Prisnja dhe prisnim me shume te gjithe. U zhgenjyem. Por kjo nuk me ben qe te gabohem kur percaktoj te keqen me te madhe. Me gjithe te keqijat, deshtimet dhe marrezite e tija, Rama ngelet sot per sot kryeministri me i mire qe ka qeverisur vendin gjate ketyre 28 vjeteve. Ata qe shpresojne si dhelpra qe do i bien koqet dashit, shohin endrra me sy hapur. Rama eshte i destinuar, per mire apo per keq, te mbetet ne krye te puneve te pakten deri ne vitin 2025. Sepse nuk ka alternative. Shqiptaret ne pergjithesi, duke perjashtuar ketu disa militante teveqele te PD-se qe kane rene nga fiku, nuk shohin zgjidhje tjeter. Askush nuk i beson kesaj opozite babale, te perbere jo nga nje por nga 2 BaBale. Ky eshte fati i Rames.Dhe ndofta e keqja e shqiptareve. Deri sa te dale dikush me i mire, me i afte, me i perkushtuar, me serioz se ai. Qe me siguri nuk mund dhe nuk do te jete nga tufa e PD-se. Prisnim me shume nga Rama. Eshte e vertete. Siç eshte e vertete, qe ai edhe sikur te doje, nuk mund te mbylle plaget e ketij vendi brenda 5 apo 15 vjetesh. Kur per 25 vjet ky vend eshte vjedhur, shkaterruar, grabitur si mund te ribehet per 5 apo 10 vjet?! Dihet se sa kollaj eshte te prishesh dhe sa mund dhe kohe duhet te rindertosh ate qe prishe.

  Reply to this comment
  • shvejku July 12, 23:35

   Per kataraktin!
   Une e shoh problemin nga nje kend tjeter!
   Cfare kam me mire ne shtepine time si shtetas shqiptar ne krahasim me 2013 kur shporrem Berishen?
   1-Banoj ne Yzberisht (KMY) dhe bashkia e Tiranes dhe qeveria ketu nuk kane investuar asnje qindarke per cerdhe,kopshte,shkolla,kende lojrash,lulishte,rruge te shtruara,ndricim rrugor etj.
   2-UKT me furnizon me uje te pa pijshem,por qe e faturon si te pijshem,pra me mashtron dhe me vjedh.
   Me keq akoma kjo ka bere qe ujin per te pire e gatim ta bleje qe me kushton sa 50% te poensionit!
   3-Per vitin e ri merrnim 50 mije leke shperblim ndersa tani vetem 25-30 mije leke te vjetra!
   4-Pensioni na rritej 4 % tani vetem 2 % dhe nuk i thone kompesim per inflacionin ,por mashtrojne me rritje pensioni!
   5-Bileten e urbanit e kishim 30 leke,ndersa tani e kemi 40 leke!
   6-Ne qender te Tiranes dhe lagje e rruge qe bien ne sy investohen miliona,ndersa ne Yzberisht jetohet si ne geto!
   7-Dikur ne Bashki etj behej pritje populli,tani eshte hequr nga perdorimi!
   8-Atehere mburreshin se po luftojme korrupsionin,por ne fakt ndodhte e kunderta,sot kryeministri na fton me djallezi denonconi korrupsionin dhe kur e denoncojme na “NXJERR GJUHEN”
   9-Dikur shteti ishte kriminal haptas,tani ta fut sa krahu dhe te cshplan trurin me reklama,me mashtrime dhje lojra fjalesh!
   Mbeti kryeministri dhe kryebashkiaku duke shpenzuar miliona ne takime edhe te panevojshme neper bote kur e di se eshte nga nje vend i varfer!
   Shkon kryeministri i Kines ne shume takime,kryeministri Rama shkon edhe atje ku nuk shkon konezi!
   10-Dikur Berisha priste shiritat edhe per nje wc,tani Rama dhe Veliaj dalin tere diten ne tv sikur jane shpetimtaret e botes!

   Reply to this comment
 21. Messerschmidt July 12, 08:51

  Tarifa eshte pjese e llumit pinjoll hajdut albanezi!
  Nuk ka ambasodor ne USA qe te vjedhi!
  As arrixhinjte e afrikes e azise nuk i bejne keto gjera !

  Reply to this comment
 22. Tru musllumi , perse duhet ti merrni seriozishte ?! July 13, 21:30

  BYTHLEPIRES TE PERJETSHEM
  GENETIKISHTE KARAKTERE BYTHLEPIRSISH
  MUZLLUMA QE GENETIKISHTE URREJNE BOTEN
  E CIVILIZUAR EUROPIANE
  POR QE NE MOMENTE TE CAKTUARA INTERESI
  VISHEN ME KOSTUME EUROPIANI .

  ;MBYLLE ATE HALE O PSEUDO !

  AI QE KA SUBSTANCE INTELEKTUALE NUK FSHIHET MBAS MONITORIT POR PERBALLET

  E DEBATON DIREKT ME KOMENTUESIT
  !”

  FALLSITETI – QENIA PSEUDO INTELEKTUAL
  OSE PSEUDO X

  TE BEN FRIKACAK TE PAVENDOSUR TE PASIGURT

  QE TE PERBALLESH SI GJITHE INTELEKTUALET E BOTES BEJNE
  NJELLOJ SE KU ATA SHFAQEN

  NE MEDIE TELEVIZIVE
  APO SI KJO KTU E QUAJTUR FORUME

  DIL PRA ME EMRIN QE MBAN TE TREGOSH SE KUSH JE !

  Reply to this comment
 23. Van God July 14, 02:04

  Pershendetje Tarifa. Ky Vasili, eshte kaur apo musliman? Pyes se dhe Petrit dhe Vasil sikur stonojne emri me mbiemrin. Te fala nga Vangjeli.

  Reply to this comment
 24. vasili July 16, 11:34

  Organizata-baze e komunistave-katundare te dites,afer dhe larg e llojit tarifa-islami,paska vendosur te me heqe komentin.
  Rofshin krimenelo-hajdutet qmiliste-hoxhist te vjeter dhe te rinj.
  YYYYYY SIKTER!

  Reply to this comment
 25. Spinoza July 17, 10:02

  Asnjehere nuk u ngrite dot ne nivel intelektual sepse nuk ke qene kurre i tille normalisht ajo qe duhet te theksoje qe kjo elite e kalbur e ardhur ne pushtet me ndihmen e Kremlinit duhet te zhduket dhe Mos ti pengoje shqiptareve ate qe nuk u a jep dot

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*