Pse nuk përjashtohet Blushi nga PS?

February 1, 2016 21:58

Pse nuk përjashtohet Blushi nga PS?

Kryeministri, Edi Rama i pyetur nëse do të ketë zgjedhje për kryetarin e ri të Partisë Socialiste, thotë se PS ndjek modelin laburist.

“Unë dua të ndaj qartësisht komentet. Sepse nuk komentoj komentatorët e atyre që bëj mirë ose bëj keq nga fakti. Kush është fakti. Fakti është që ne kemi një parti të organizuar mbi bazën e modelit laburist, të laburistëve të rinj që zgjedhin kryetarin me një anëtar një votë dhe konsiderojnë konfirmim të mandatit zgjedhjet e përgjithshme”, tha Rama.

Ndërsa mbi përcaktimin e statutit të PS­-së që parashikon zgjedhjen e kryetarit çdo katër vjet, Rama tha se për këtë do të marrë vendim Kongresi.

“Nëse më pyesni mua nuk më mungon absolutisht ndonjë rikonfirmim, pasi e ripërsëris kemi fituar dy palë zgjedhje njëra pas tjetrës”, tha Rama në intervistën për “Report TV”.

Pyetjes nëse e shikon si rival brenda partisë, Ben Blushin, Rama iu përgjigj me një “Jo” të thatë.

Kurse pyetjes pse nuk përjashtohet nga partia apo Grupi Parlamentar, Ben Blushin, Rama tha se nuk i rezulton që Blushi të ketë thyer ndonjë prej rregullave ku përcaktohet një gjë e tillë.

February 1, 2016 21:58
Komento

14 Komente

 1. Komiti 3 February 1, 22:21

  Bej mor zgjedhje ne Parti mjaft derdellise traplleqe. Pse ke frike te besh zgjedhje dhe ti mbulosh shkeljet statutore me pehlivanlleqe. Tju rroje patrioti i madh i luftes se Kosoves sali shpellar berisha miku yt i prapaskenes… Apo kujton se kjo nuk dihet ngase beni sikur grindeni keq…?

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati February 2, 19:09

   Rama nuk e perjashton Blushin nga Partia sespse Blushi esht kaur
   Kauret nuk e hedhin posht njeri tjetrin
   Ata veprojne si shoqeri masonesh brenda shoqerise shqiptare
   Po te mos ishte kaur Blushi , direkt Rama do e perjashtonte nga PS , sic ka bere ne te tjeret

   Ndaj , boll me . Kur te behen zgjedhjet per kreun e PS mos zgjidhni me kauret se gjithe keto vite ua pame surratin qe e kane tipik te nje krijese te pabese sepse punojn vetem oer vete dhe kunder interesave te kombit shqiptar

   Reply to this comment
 2. ??? February 1, 23:55

  Hajde shpegoje kete fjali – Kreu i PS­së nuk preferoi të mos hynte në debat me Ben Blushin, i cili ka shpallur kandidaturën për kryetar të PS­-së. Tani ose preferoi te mos hynte, ose nuk preferoi te hynte ne debat, kurse nuk preferoi te mos hynte do te thote preferoi te hynte, apo jo?
  Turp per nje gazetar qe shtremberon gjuhen Shqipe dhe akoma me turp per redaktorin qe lejon keto gabime diletantesh.

  Reply to this comment
 3. Loko-Loko February 1, 23:59

  Ku e gjete ti,o Rama modelin laburist qe u zbatola ne PS????
  A e di ti se Kushtetuta e nje partie politike eshte vetem STATUTI i saj e jo TANGERLLIQET e tua???
  Fakti qe per 3 vjet nuk ngrihet njeri pervec Blushit te te kritikoje per mos zhvillimin e zgjedhjeve ne cdo 4 vjet ne PS,tregon se ti e ke PERDHOSUR PS-ne e dikurshme!
  Zgjedhjet 2 here rresht nuk i fitove ti personalisht por PARTIA dhe arsyeja e vetme ishte SUNDIMI FASHIST I Berishes!
  Se ne kemi votuar per PS-ne edhe para 4 apo 8 vjeteve,por PS-ja nuk fitoi!
  Fitues hiqesh ti,o mavri me boje per deri sa ndryshove Kushtetuten fshehurazi me Berishen dhe na e le ne dere edhe per 4 vjet te tjere perfshi edhe 4 vjet Bashkine e Tiranes???
  Po Presidentin,gjykatat,prokurorine,SHISH-in etj qe ia le Berishes,A NUK JE TI FAJTORI KRYESOR????
  Po rregullin qe DEPUTETET i cakton vetem kryetari i PARTISE ,A NUK ESHTE DIKTATURE DHE BAJRAKTARIZEM????
  Fakti qe ka mbetur ne doren tende,qe te behen zgjedhjet apo jo ne PS kur kete e ka caktuar STATUTI i miratuasr ne Kongres,verteton se ti je DIKTASTOR ne PS dhe ke shperfillur te gjitha normat elementare te demokracise se brendeshme!!
  Ti prape mashtron kur thua se ty si kryetar te ka zgjedhur antaresia sipas parimit “NJE ANTAR NJE VOTE”!
  Asnjehere NUK ESHTE ZBATUAR KY PARIM NE PS!
  Une jam antar i PS-se shume vite para teje Edi Rama dhe ne fakt ti e shpalle kete parim ,por e BASTARDOVE deri ne KARAGJOZLLEK!

  Reply to this comment
  • . February 2, 04:53

   Sa shume flet ky njeri
   Llapa llapa

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 February 2, 09:43

   kur humbim kemi sistemin amerikan,ruzveltian,të zgjedhjes për herë të tretë të presidentit për shkak të luftës botërore!!
   kur fitojmë përdorim sistemin laburist,që mbetet fituesi i zgjedhjeve!!
   kur vidhet mund të thuhet se e vodha se më duhej,ose për të mos e lën ta vidhte ai tjetri!!
   dhe këto arsye janë!!
   nesër do të dalë me variantin se dhe korrupsioni i qeverisjes së tij ka qënë thjeshtë për të mos lënë të vinte në pushtet berisha!!
   do të thuash ti se berishën e luftuam sepse ishte i korruptuar!?ska rëndësi!rëndësi ka që korrupsioni ynë ka fituar!!
   rroftë korrupsioni ynë!!
   rroftë diktatori ynë!!
   kjo është bërthama e jetës!

   Reply to this comment
 4. Fat man February 2, 00:03

  Z. Ed Bojaxhiu modelet mund ti marresh kur je duke bere statutin e Partise, por PS e ka Statutin, pra Kushtetuten e saj, ti pse e shkel ate dhe na nxjerr justifikime te turpshme. Po na behesh si diktatori i Korese se Veriut, Kim Jung Un ai me Wisky e ti me me “Miell”, demokracia ne PS ka marre fund ashtu si Pushteti i Rivdekjes. Shko futi ndonje legen me makarona poshte urave te lumit Sene ne Paris, apo tani je bere miliarder dhe je vene ne gare me familjen kriminale Berisha kush ka me shume para, bojaxhi pallatesh me shigjeta.

  Reply to this comment
 5. anticensurë 25642654 February 2, 08:30

  ““Nëse më pyesni mua nuk më mungon absolutisht ndonjë rikonfirmim, pasi e ripërsëris kemi fituar dy palë zgjedhje njëra pas tjetrës”, tha Rama në intervistën për “Report TV”.”
  bukur fort!!të vetmen pyetje që kam është se kush do të jetë pasardhësi tënd??
  një farë ideje e kam!sipas moshës që ke,relativisht i ri,mundësitë më të mëdha i ka zaho!!gregu do të jetë pak a shumë i vjetër kur ti të lash lesh!!
  kështu që do të kemi dhe ne Ilin ose Asadin e shqipërisë!!
  jepi o sistemi laburist i shqipërisë,por mos harro të ndërrosh statutin e partisë!!sot për sot ke atë shqiptar që nuk të lejon të qëndrosh më shumë se 4 vjet!!pasi të kesh ndërruar statutin dhe të kesh “fituar”dopjo zgjedhje të reja!’futi një të ndryshuar kushtetutës dhe zgjidhu kryeministër i përjetshm!dhe shqipërinë bëje,jo mbretëri se i ka ikur koha,por thjeshtë kryeministri të trashëgueshme!!dy çuna i ke kështu që nuk mbetesh pa vazhdues!!
  vetëm shiko e hiqe qafe atë karuc lekën e dytë se dhe ai kërkon të rivendosë mbretërinë!!pisllëqet lahen në familje apo jo??të njëjti gjysh keni,të tillë jeni!!ai u bë mbret ti po përpiqesh po ashtu!!
  “Kurse pyetjes pse nuk përjashtohet nga partia apo Grupi Parlamentar, Ben Blushin, Rama tha se nuk i rezulton që Blushi të ketë thyer ndonjë prej rregullave ku përcaktohet një gjë e tillë.”
  kush e ka bërë këtë pyetje të mënçur??dhe kur??tashti që jemi në “demokracinë”pas berishjane!
  me siguri ndonjë nga opozitarët e djeshëm,si vëzhguesi F!!ndonjë mbëstetës diktature,i regjur ose thjeshtë për leverdi si gjithnjë!!sidoqoftë diktatura time më pëlqen më shumë se diktatura e tjetrit!
  motoja e shqiptarit injorant!!
  e vetmia gjë që meriton ti ndyrësirë e tironës dhe agjitpropi tënd janë 1 milionë pështyma!jo një nga çdo zgjedhës por nga seicili!!

  Reply to this comment
 6. iliri February 2, 15:19

  po kur humbet dy pale zgjedhje dhe fajin e kish saliu pse nuk iku kryetari,apo nuk dilnin hesapet.u bete si partia e saliut ju lumte

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim