Rama i jep përgjigje pyetjes “Pse nuk e shkarkon Ilir Metën?”

January 11, 2019 21:36

Rama i jep përgjigje pyetjes “Pse nuk e shkarkon Ilir Metën?”

Kreu i Qeverisë Edi Rama i ftuar në  “Zonë e Lirë” ka komentuar situatën e krijuar mes Kryeministrisë dhe Presidencës, pas mosdekretimit të Gent Cajkës nga kreu i shtetit, Ilir Meta.

I pyetur se pse nuk e shkarkon, Rama u shpreh se shkarkim i tij kërkon një shumicë të theksuar në Kuvend.

“Shkarkimi i Presidentit kërkon 2/3 e votave në parlament dhe ne nuk i kemi. Kjo është logjika e presidentit, mua s’më shkarkojnë dot dhe unë bëj çfarë të dua. Për turpin e tij që ne e kemi një president që del komplet jashtë shinave të kushtetutës dhe sillet sikur të ishte kryetar i LSI-së në ditët e veta më të këqija.

Ai po luan, dhe po synon nëse ka vendosur ta kthejë presidencën në një çizme rezervë të kësaj opozite të ikur për pambuk. Unë nuk jam këtu për të provokuar”, u shpreh Rama.

l.h/ dita

January 11, 2019 21:36
Komento

18 Komente

 1. **** January 11, 21:39

  Per turpin e kujt? Kush e solli Meten President?
  Po ndryshimet Kushtetuese per Ligjin zgjedhor kush I beri?

  Reply to this comment
 2. shqiptari January 11, 21:56

  ramush mjelloshi mblidh mendjen se kemi filluar teatrin prap me liken e Salen I ka shkuar njerzve atje ku nuk mban me me ju te degjeneruar si parlament

  Reply to this comment
 3. Predator January 11, 22:04

  O karagjoz pse shkon te kazani?

  Reply to this comment
 4. s.g. January 11, 22:11

  Ramiz Alija pati ofrua dorheqjen nga posti i presidentit kur partija e tij humbi në zgjedhëje situata është analoge ky do të duhej ta ofronte lirimin e postit

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku January 11, 22:22

   Kush ka thene qe budallalleku duhet perseritur?

   Reply to this comment
  • Tartufi January 11, 22:34

   Une problemin e madh nuk e shikoje tek ky kallami I gjate .,, por e shikoje tek turrma qe voton dhe ndjek kete pisqolle politikani !!! Nje turrme qe nuk di te zgjedhi te parin e saj ,,,kjo turrme do pranoj dhe do te votoje ate qe do te zgjedhi ky pisqolle per te parin e ketij vendi si president. Fatkeqesija,tragjedija e nje populli eshte
   masa e madhe e turrmes qe ka ky popull ,qe I japin te drejten per te zgjedhur te parin e qeverisjes . Turrma qe
   ne thelbesoren e saj ka regresin dhe paditurine,te shpie
   ne nje humbje te plote e te pa shmagsheme.

   Reply to this comment
 5. DALLTON January 11, 22:54

  O Edvin u bere si klloun cirku deri dje hengeret “Gjalat”,sot hani kokat ,kjo tregon c’fare politikanesh jeni ,por mos luani me fatet e kombit ,sepse po ju qesh “Bota”o monstra njeri zhgarravine-tjetri peshengrites,mjere kombi ne dore te kujt ka rene,te dy “HAJDUTE”te dy “FODULLE”,me ju s’na pranon Europa o idjota.

  Reply to this comment
 6. alphade January 11, 23:07

  Mire ua ben juve zoti kryeminister. Vete e zgjodhet dhe kur zoti Gramoz Ruci jumpropozoi ne Fier qe parlamenti
  te mos e aprovonte kaditaturen e tij, Ilir Metes, per presi-
  dent ju na thuret nje tirade te gjate duke u perpjekur t’na
  mbushje mendjen se Ju ate e njihnin mire dhe se ne mo-
  mente kruciale ai di te gjykoi me gjakftohtesi. Kjo fraza e
  fundit eshte nje perifrazim nga ana ime duke mos mbajtur
  mend saktesisht por i qendroj besnik idese se kryeminis-
  trit …..!!!
  Z. Kryeminister ka nje shprehje popullore qe ne fakt pas-
  qyrohet edhe ne gjuhet e tjera neolatine qe thote: “Me
  thuaj me cilin shkon te te them se kush je” ! Presidenti
  yne,ne vend qe te perballohej me Drejtesine, ju e propo-
  zuat,ashtu sic propozuat kohet e fundit edhe kandidatu-
  ren e Ridvan Bodes per bordin e B.SH. Pra, ju jeni po aq
  i komprometuar apo ne mos me teper se vete Bode,nder-
  sa persa i perket Presidentit aktual ai eshte kapur mat me
  ZE dhe FIGURE- Po ja kujtoj nese e keni harruar bashke
  me jeten e tij Dritan Priftin. Kjo eshte e gjitha….! Vete e
  zgjodhet,tash pritni “topat e tij” !

  Reply to this comment
 7. alphade January 11, 23:11

  Z. “Tartuf” ke te zgjedhin ? Salen,Bashen apo Monen ???
  Apo Ilir Floririn ?? KULMI ….!

  Reply to this comment
  • Tartufi January 12, 13:29

   Ketu nuk flasim ke te zgjedhin ?? ketu flasim te hapin mendjen dhe syte qe I kane jashte fuksionit !
   Turmat jane ne te gjitha anet,, fyellin qe degjojne keto turma e degjojne,,dikush me vrimen e pare,dikush me
   vrimen e trete,,,perseri fyellin degjojne o ti me larte ,qe
   me pjet ?

   Reply to this comment
 8. turi January 11, 23:55

  jepini kadrinj: vete flisni,vete degjoni !

  Reply to this comment
 9. Kris 1 January 12, 00:51

  Sado te shtohet rrethimi kadrinjeve Ramadani do ta caje me ballen ne dore

  Reply to this comment
 10. BABARAMO PORDHA i LSIsë(LesheLisë) January 12, 00:54

  Jeni HAJDUTË qè tê gjithë pa Pèrjashtim !!! PD+PS+LSI = BANDA KRIMINALE dhe KRYEHAJDUTË , KRYEKUSARÈ që VJEDHIN ,GRABISIN dhe PLAÇKISIN POPULLIN FUKARA SHQIPTAR !!!!! Edhe tek ky Ed Rama qè kishim PRITSHMÈRI MAKSIMALE , doli më KRYEHAJDUT dhe KRYEKUSAR sesa tè tjerët !! I bëj thirje Edvin Ramès tè japi Dorèheqjen si Kryetar i PSsè dhe si KRYEMINISTÈR , sepse ELEKTORTI SOCIALIST po Firon dita-ditës me EDVIN HAJDUTIN nè Krye !!!!!

  Reply to this comment
 11. shaban January 12, 08:14

  Eshte per tu habitur se si te gjithe komentuesit dhe drejtuesit rilindas perdorin te njejtat shprehje si udheheqesi i tyre i famshem (njelloj si ne kohen e dulles qe cdo fjale e tij ishte nje citat per te tjeret ) si p.sh-fjala kazan,kadri e plot te tjera qe i perdor cdo komentues dhe cdo drejtues rilindes.

  Reply to this comment
 12. Olimpia January 12, 09:12

  Leter kryeredaktorit.Rama eshte tipik anarkoliberal.Ka kulture , ambicie,tipare lideri ,terheq turmat.Por Rama nuk ka ideologji,bi djet e tij jane si nje lume i turbullt, eshte individualist populist, pretendon lidhjen direkte me njerezit pa perfillur domosdoshmerine e hallkave te ndermjetme dhe nuk do nje skuader me individualitete.
  Rama preferon drejtimin e qeverise pa plane konkrete te menduara dhe detajuara ,por me ide te mjegullta qe shoesh cojne ne rruge qorre .Ndertimi i skuadres qeverisese eshte gjithmone provokator , nuk merr parasysh reagimet e atyre qe e kane cuar ne krye..Kjo ben qe te vihet nen presionin jo vetem te opozites e cila thjesht eshte nje tutme agresive gjysemfashiste feudale por edhe te opinionit publik te majte dhe atij te pavarur .Shembujt…
  ILIR Meta ..president…nje absurd kafkian .njeriu i damkosur si etalon i korrupsionit , i vjedhjes , nje sheik i bardhe qe tallet me shqiptaret, shtetin dhe ka shndrruar moralin politik ne nje degjenerim total.A nuk mund te gjendej nje president tjeter pa probleme dhe me personalitet …Sigurisht..
  Ilir Beqja minister, thjesht mik personal , pa asnje kopetence per shendetesine..Ka qindra personalitete qe mu d te zgjidheshin..
  Ditmir Bushati..mund te jete vertet nje politikan i afte por fale prejardhjes , objekt sulmi i te gjithe shpures anarkofeudale dhe opinionit te pavarur ..Kulmi eshte zevendesimi i tij me nje person qe vertet mund te jete sic thote Rama , por mjaft i ri , me nje shqipe nen nivelin mesatar te komunikimit publik , pa pervoje dhe krejt i huaj per opinionin publik .Me ministrine e jashtme nuk mund te behen eksperimente , aq me teper ne keto momente kur kerkohet vec kultures .maturi dhe aftesi diplomatike e sprovuar ne kohe .Dhe jam i bindur qe ka shume shqiptare ne nivel te larte per kete funksion .Genti le te rrinte edhe disa kohe ne funksionin qe kishte dhe ashtu sic ka studjuar me vullnet le te beje perpjekje per zoterimin e shqipes letrare te folur.Nderkohe kindershtimet e Metes me duken te uleta, por kjo eshte merite e Rames qe vuri Meten president dhe jo e Metes qe di te beje vetem Meten.
  Kodheli dhe Xhacka ne ministrine e mbrojtjes .Nuk kam asgje kunder tyre , bile Xhacka sipas meje mund te jete nje perspektive e PS..Por le tu drejtohemi profesionisteve, Lleshi per shembull do te ishte i pershtateshem.per kete post .
  Ahmetaj ne ekonomi…Mund te jete nje politikan i forte por eshte absurde qe ne nje kohe kur kemi me qindra personalitete ne ekonomi qe kane studjuar ne shkollat me te mira perendimore dhe kane pervoje ne drejtimet e bizneseve , bankave , te vesh nje minister pa profil profesional.Kjo eshte deshmi qe Rama ka nje mungese te thelle te kultures ekonomike , akoma nuk ka kuptuar se e ardhmja e vendit varet 80 perqind nga mbarevajtja e ekonomise.E keqja me e.madhe e Rames eshte konceptimi i shtetit si admi istrate burokrarike , taksamblrdhese, shperndarese dhe kontrolluese te rendit publik .Nuk ka nje planafatgjate dhe afatmesem te zhvillimit ekonomik , nuk ka ide konkrete per zhvillimin e industrive moderne apo atyre qe mbeshteten ne lendet e para te vendit , ka nje abandonim te tmerreshem te veprimtarise prodhuese e.ndertuese nga shteti , po pinohet me formula hoperliberale qe thjesht lene ne dore te privatit fatet e vendit .
  Disa detaje te tjera .
  Rama provokon shumicen e popullsise me idete idiote..bunkart..shtepi me gjethe…reabilitim figurash te erreta te se kaluares , injorim i historise dhe traditave perparimtare.Ne vend te Nolit ne Tirane esht primitivi Zog.Ne vend te Qemal Stafes kemi Lef Nosin dhe Mitat Frasherin.Shndrrimi i vendkomandes se Shtabit te Pergjithshem ne ..bunkart eshte krim .Aresimi i larte shtetror duhet nxjerre nga cmenduria berishiane jo duke u dhene para privateve por ne organizim dhe disipline duke kthyer.ate thjesht si para 90..natyrisht te modernizuar ne baze materiale , mesimdhenie dhe metodologji.
  Thjesht per leto Rama e ka perfunduar misuonin e tij PS dhe populli i majte pa u coptuar duhet ta ndrroje Ramen me nje personalitet te majte ,nuk ka rendesi mosha por me nje program thellesisht ne favor te shumices se njerezve , ku roli i shtetit ne veprimtarine ekonomike ,shoqerore dhe sherbime te rritet dukshem duke dale nga aventura hiperliberale .Masa e pare duhet te jete , llokimi i PPP, rritja e rroges minimale 300 euro sepse parate jane , mjafton qe shteti te vuhet ne vepriim.

  Reply to this comment
 13. Gjuha kozmike shqipe January 12, 13:52

  O ram ne nuk arrijm te kuptojm, ti thua media eshte kazan dhe ti prap shkon atje, sidomos te arjan kurva, qe del hapur qe une jam antishqiptare. Arjan kurva nga jorgucati financohet nga kisha terroriste “greke” dhe ti kryeminister i shqiperis shkon te arjan kurva.

  Reply to this comment
 14. Dodona mbi Tomorr January 12, 14:23

  Ilir Meta ,konkuron me Sali Berishen per “zgjuaresi”,Saliu e ka mendjen si carape e cthurur ,ndersa Iliri e ka trurin te veshur me “dhjam” dhe me veshtiresi i kupton gjerat !Edi Rama gaboi kur e zgjodhi sepse mendoi se do ti jepte mendjen e tij , por sic thashe Iliri sic eshte i trash nga trupi ashtu ka edhe mendjen!Duroje Edi Rama Ilir Meten edhe 6 muaj se deri atehere shkeljet e perseritura te kushtetutes nga ana e tij do te kene arritur “piken e ngopjes “dhe ai do te vetshkarkohet ! patjeter!

  Reply to this comment
 15. Dodona mbi Tomorr January 12, 14:34

  Ilir Meta,konkuron me Sali Berishen per”zgjuaresi”Saliu e ka mendjen si carape e cthurur ,ndersa Iliri e ka trurin te veshur me “dhjam” dhe me veshtiresi i kupton gjerat !Edi Rama gaboi kur e zgjodhi sepse mendoi se do ti jepte mendjen e tij , por sic thashe Iliri sic eshte i trash nga trupi ashtu ka edhe mendjen!Duroje Edi Rama Ilir Meten edhe 6 muaj se deri atehere shkeljet e perseritura te kushtetutes nga ana e tij do te kene arritur “piken e ngopjes ” dhe ai do te vetshkarkohet patjeter!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim