Pse s’na përpin dheu, kur dhe Kadarenë gjykon Alibeu?!

August 22, 2018 11:59

Pse s’na përpin dheu, kur dhe Kadarenë gjykon Alibeu?!

Xhevdet Shehu dje,
sa më ka kënaqur,
Alibe mavrinë,
keq e kish zgërlaqur!

Si nuk hapet toka,
të na përpijë dheu,
gjersa Kadarenë,
gjykon Alibeu!

S’vlen ky kec i shtirë,
në ballë të kopesë,
as një qime bythe,
nga të Kadaresë!

SHQUPI i shkretuar,
qenef i kulturës,
kërkon të na kthejë,
vitet e çensurës!

Në skenë përsëri,
nxorën Nastradinin,
duan që të bëjnë,
dekomunistizimin!

Duan të rrëzojnë,
trimat e partisë,
malin më të lartë,
të gjithë letërsisë!

Atij që është gati,
për të marrë një “Nobël”,
i qënka vërsulur,
një pleshtuc i vogël!

SHQUPI vazhdon lojën,
një kos e nëntë ujë,
dhe bën herë pas here,
nga një çikë rrëmujë!

Nga njëçikë rrëmujë,
bën qenefi blu,
si për të na thënë:
“Ne jemi këtu!”

Ne jemi këtu,
kob i Shqipërisë,
për t’i vënë minat,
gjithë historisë!

Qeveria fort,
s’i ka kundërshtuar,
po Sovrani vetë,
i ka injoruar!

Ti bën projekt-ligje,
o zoti idiot,
lirinë e mendimit,
nuk ma cenon dot!

Këtu komunizmi,
me Ligj nuk ndalohet,
ndaj Lulash’ i shkretë,
s’ka si mos tërbohet!

Them se u është prishur,
shumë keq ai zigj,
se vetëm fashizmi,
ndalohet me ligj!

Ju kundër fashizmit,
s’flisni kurrë-o trima,
sepse të fashizmit,
jini mbeturina!

Sepse të fashizmit,
ishit bashkëpunëtorë,
ndaj dhe ikët tok,
në atë Nëntor!

Në gotë të rakisë,
po ngrini furtunë,
por në këtë vjeshtë,
do kemi shumë punë!

Për projektin tuaj,
do të debatojmë,
ne-jo qeveria,
do t’ju turpërojmë!

Do kini një fund,
krejt të merituar,
sepse jini futur,
në fushë të minuar!

Do jini vërtetë,
në pikun e hallit,
me ju do vazhdojmë:
“Epopenë e Ballit!”

“Epopenë e Ballit”,
me muzikë të zgjedhur,
se gjithë ndyrësirat,
tek SHQUPI janë mbledhur!

Vazhdoni-qëlloni,
historinë me gurë,
por asnjë betejë,
s’do fitoni kurrë!

(Vijon dhe në numra të tjerë të gazetës).

A.DUKA

August 22, 2018 11:59
Komento

17 Komente

 1. intelektuali August 22, 12:57

  O BEJTEXHI IMORAL, O KAPTER PIJANECI
  LERE NASTRADININ PO DIL NGA QYMEZI,

  sepse:

  ENVER HOXHA ISHTE SPIUN I FELLIQUR FASHIZMIT
  KUNAT I BAHRIUT SI VEGEL E KOLABORACIONIZMIT
  NEXHMIJA ISHTE ANTARE E PARTISE SE HITLERIT
  BASHKFAJTORE NE TE GJITHA KRIMET E ENVERIT
  PRANDAJ TI O FANATIK ENVERIST DHE BEJTEXHI
  KUJT JA KENDON ME MASHTRIME KETO ELEGJI?

  sepse:

  ISMAIL KADAREJA SI SHKRIMTARI, POETI I PARTISE
  S’KA SI TE JETE NJE “NOBELIST” I ENVER LETERSISE

  Reply to this comment
  • korçari August 23, 09:21

   O Intelektualeshi ben pjese ne JASHTEQITJEN E KOMBIT,pra je nje plehre e pariciklueshme,thjesht nje gje e pavlere vetem ndotes…

   Reply to this comment
   • intelektuali August 23, 17:32

    O Karnavalet e Korces,

    Po shkruaje krtiken letrare me rime dhe poezi e vargje

    Se ja ul nivelin bejtexhiut te Partise

    dhe:

    Fyen inteligjencen e ketij forumi te nerum te poeteve ne gazeten DITA

    Reply to this comment
 2. Labi. August 22, 13:22

  Bravo Arben! Je nje Intelektual teper i kompletuar.Per cka ke shkruar per farat e shqupit qe bie ere SHqiperia,nuk te heq asedhe nje fjale.Aty,vertet eshte mbledhur llumi i Vendit tone,dhe per cka kane bere,prishur,vjedhur,vrare e shume te tjera,shume shpejt do te japin llogari para ligjit.SHqiperia ka nevoje per njerez me vizion,qe te punojne per te kthyer vendin ne normalitet,qe te rinjte te mos largohen,por ti kthehen punes,duke punuar cdo pellembe toke e per te nxjere fitime per nje jete sa me te mire.Poshte fashistat e PD DHE RENEGATET E Lesh e Lise.

  Reply to this comment
 3. info analitike August 22, 13:26

  Ty dheu duhej te te kishte perpire qekur Kadareu gjykoi At Gjergj Fishten.

  Reply to this comment
 4. artdashesi August 22, 14:27

  Arben Duka, je pa byte. Nuk shkon fare qe nje dite te mbrosh Enver Hoxhen dhe diten tjeter Kadarene. Nuk puqen fare, as ne bejtet e tua. Kadareja eshte aq i madh sa qe, jo vetem nuk pjerdh per cicerimat e Alibeajt, por nuk ka nevoje as per blegerimat e tua. Ne kete rast ai duket si lisi gjigand ne trupin e te cilit kacavjerren krimba te llojit tend dhe te Alibeajt.

  Reply to this comment
 5. demo August 22, 15:19

  artdashesi i ke thene te gjitha.

  Reply to this comment
 6. MH August 22, 16:05

  Mos harro t’ia kujtosh stinen ne largim.Taman si dikur.
  Bashke me gushtin iken dhe vapa zoti me SHQUP-asit a thue e dijne c’dimer vjen mbrapa.
  Shenim:
  I nderuari z.Duka.
  Qe je talent nuk diskutohet.Po te prodhosh me kete cilesi ore e minut ne pershtatje te aktualitetit duhet te jesh teknologji e persosur mbasi landa e pare kurr nuk i ka mungue vendit ne vashden e koherave historike.
  Mundet te kokurrosh me vargjet e pa sosuna te Fishtes te stilit epik.Ndersa edhe ju me stilin tend teper te dashtur me gjutje me lastik.Qe iu djeg si me i hanger gjarpni.E te mos dijne cfare bajne.
  Pershendetje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 7. enverdjali August 22, 17:38

  O INTELEKTUALI mos je gje nga ata zogjte e zgerlaqur te kotecit te SHQUPIT ti ??? Po qe se je nga ata e ke vene gabim emrin te duhet ta vesh INTELEKTU-HALEJA.

  Reply to this comment
 8. dy fjale ka thene Krishti; duaje tjetrin si veten.....e ku eshte kadarea ketu ? August 22, 18:32

  c’pate arben ?!? . a nuk kemi thene se kulmi i dijes, eshte ..MORALI ?

  Reply to this comment
 9. dakord... August 22, 18:35

  po natyrisht ti e ke pare, ne nje tjeter kendveshtrim; kur te bejne lecke…leckat .

  Reply to this comment
 10. kam frik', se do vdes ...human August 22, 18:46

  ka vlere te madhe portreizimi i shqupsave . vlere te madhe, shume te madhe, shume shume vlere te madhe . ne vend te kadarese pages ..pervers, une do vija…gogo nushin . jam i rraces humane . s’ndryshoj dot

  Reply to this comment
 11. behu pak i bute, se s'te bene keq August 22, 19:47

  a thua, qe “intelektuali” s’i ka qejf fashistet ? po a ka njeri, goje me te hidhet se ty o, intelektual ? dhe goje, nga pozitat e….intelektualizmit .

  Reply to this comment
 12. Arben August 22, 20:59

  Ismail kadare ka talent ne letersi, por nga parimet morale

  eshte shume ulet. Nuk la bythe antishqipetare pa lepire qe

  te blinte nje cmim Nobel, pak a shume si puna jote, o

  shoku Arben.

  Reply to this comment
  • korçari August 23, 09:26

   O ti Beni ta ka thene ky Arbeni i Dukes :S’vlen ky kec i shtire/Ne balle te kopese /As nje qime buthe/Nga te Kadarese…

   Reply to this comment
 13. Eri August 23, 04:51

  Z .Arben ,ne shumicen e atyre qe Ju lexojne , ju duan sepse ju pelqen stili juaj dhe problemet qe shtroni,humori dhe menyra e drejtperdrejt.Kadareja eshte i madh ne te shkruar…por….por karakteri i tij nuk eshte shume pro shqiptar….kuptohet ai eshte i nje rangu te lart ne nivelin e te shkruarit….por se fundmi i kane dale shume situata kompromentuese….qe populli i di mire…dhe per popullin…nje shkrimtar pa karakter…pa shqiptarin ne shpirt….eshte thjesht nje kronikan ….ose market ne interes personal….shpesh Arben je atje ku duhet…mes njerezve…mes shumices qe te do…e thjeshtesise….kete here nuk i pertypja dot vargjet sado qe u perpoqa…nejse….

  Reply to this comment
 14. Rita August 23, 10:55

  Mbyllet vjersha e Dukes me epilogun e saj te mesiperm -“Vazhdoni qelloni historine me gure se asnje beteje s”keni per te fituar kurre “, Kuptoher se ai ka ne koke akoma historine e PKSH apo PPSH , Ajo histori mban ne themelet e saj kufoma e gjak martiresh te zhdukur ,pushkatuar apo te intternuar ,Muri i kesaj historie eshte shembur e shkermoqur por kufomat ne themelet e ketij muri nuk jane ringjallur per te marre shpagen e merituar mbi ty Duke mbi Kadarene apo cilindo nostalgjik e komunist te papenduar ,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim