Pse të gjitha gratë ndihen viktima të përdhunimit

June 29, 2018 08:56

Pse të gjitha gratë ndihen viktima të përdhunimit

Në një kuptim, të gjtha gratë janë viktima të përdhunimit.

Gratë që nuk janë përdhunuar kurrë, provojnë shpesh ankthe të ngjashme me të atyre që janë përdhunuar. Ato mund të kenë frikë të dalin vetëm natën në rrugë plot me njerëz dhe mund të jenë njelloj të frikësuar edhe kur janë në shtëpinë apo apartamentin e tyre.

Duke theksuar lidhjet e ngushta midis përdhunimit dhe seksualitetit mashkullor tradicional, disa studiues të psikologjisë femëror,  argumentojnë se përdhunimi është pjesë e një sistemi mashkullor të frikësimit, që i mban te gjitha gratë nën frikë.

Ato që nuk janë përdhunuar ndikohen nga ankthet e provokuara në këtë mënyrë, edhe nga nevoja për të qenë shumë më të kujdesshme se burrat në aspektet e përditshme të jetës.

Listat e gjërave të cilat udhëzojnë atë “ që duhet bërë“ dhe “atë që nuk duhet bërë“ për të ulur rrezikun e përdhunimit është e ndyshueshme në varësi të situatës.

Përdhunimi është një krim që ndikon në sjelljen e të gjitha grave, dhe si i tillë duhet ndëshlkuar.

n.s. / dita

June 29, 2018 08:56
Komento

2 Komente

 1. gjitha graaateee !!!!!!!!!!! Eshte pak e tepruar me e then kte gje . June 29, 14:23

  Se perdhunohet nji femer diku ,
  kjo nuk elektrizon gjithe femrat e Botes dhe ato
  te vuajn simptoma perdhunimi .

  Eshte okay qe deshira per sex e femres duhet rrespektuar ,por ktu ne kte shkrim , personalisht e shof si dicka ne extremis (nga menyra se si spjegoj´het )-sa i perket maredhenjeve sexuale M-F !

  Madje te krijon pershtypjen sikur ” Te Jet nji studim ose perfundim i bere nga ndonji Lesbike” lol !

  Personalishte rrespektoj dehirat e femres (por s’i honeps Femrat qe urrejne penisin 😉 )

  Reply to this comment
 2. Sex and the City ... June 29, 18:31

  4-Femra ze suxseseshme me profesion ,
  te cilat i bashkon nji pasion !

  Sexi …!

  Carrie ( Sarah Jessica Parker) gjithmon ne kerkim te
  Grande Amore ,
  dhe mikeshat e saj ,
  Charlote ( pasioni se ciles ishte martesa dhe ai per te pasur femij)

  Miranda hundperpjeta vs meshkujve ,

  dhe
  Samantha qe gjithcka Brenda saj ,rrotullohej rreth sex-it !!!

  Me te Tilla femra te kohes , te cliruara nga cdo Tabo ne xhiro , do ja vlente vertete te shijoje nji Mengjes pran ate Kafe nen ate arome lulesh mbi tavoline ..njelloj se ku ,
  kjo s’do kishte aspak rendesi ,

  por ajo se te Tilla femra dijn cdo te thote mashkull ,
  cdo te thote sex e ku termi “perdhunime”
  eshte teper Primitive per fjalorin e tyre 😉

  Pra lerini lexionet ,e shijoni jeten ,mbasi keni bere me pare punet e detyrushme ne jete …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*