Pse të ndrojturit rrezikohen

October 31, 2019 19:18

Pse të ndrojturit rrezikohen

Njerëzit e ndrojtur, apo siç është bërë zakon të quhen, njerëzit introvertë, jetojnë në marrëdhënie toksike, sepse ata nuk kërkojnë shumë.

Njerëz të tillë nuk presin që personi tjetër t’i nxjerrë për dreka apo darka romantike, apo t’i përgjigjet mesazheve të tyre në mënyrë të shpejtë.

Ata bëhen të lumtur me gjëra më të thjeshta.

Njerëzit introvertë mendojnë se të gjithë janë si ata, besnikë dhe zemërmirë.

Introvertët jetojnë në marrëdhënie toksike, sepse përherë dhurojnë nga vetja pa pritur gjë në këmbim.

Janë dëgjues të mirë, pa bërë asnjëherë pyetje dhe gjithmonë të gatshëm të japin këshillat më të sinqerta. Kërkojnë ta bëjnë të lumtur personin që kanë në krahë, edhe nëse kjo gjë do të thotë të heqin dorë nga disa nevoja të tyre.

Nuk shqetësohen për veten, aq sa shqetësohen dhe u interesojnë të afërmit e tyre. Ata e nënvlerësojnë veten duke menduar se nuk meritojnë vëmendje speciale, ndaj nëse partneri apo partnerja nuk u kushton vëmendje, ata sërish nuk mërziten.

Për njerëzit introvertë marrëdhëniet toksike shihen sikur të jenë marrëdhënie normale.

Nuk i shohin asnjëherë gjërat me dyshim dhe e kuptojnë sa e dëmshme është marrëdhënia që po përjetojnë vetëm kur gjërat kanë avancuar shumë.

Njerëzit e ndrojtur përfshihen në marrëdhënie toksike, sepse nuk lidhen asnjëherë me shumë persona.

Edhe kur marrëdhënia mund të ketë arritur fundin, ata përpiqen t’i zgjasin gjërat sa më shumë, sepse nuk duan t’i thonë personit tjetër: “Lamtumirë” pasi mendojnë se do ta lëndojnë.

Nga ana tjetër, ata nuk duan që të tjerët t’i mendojnë si të dobët apo shumë emotivë, ndaj e mbajnë trishtimin e tyre për vete.

Edhe pse nuk e pranojnë, njerëzit e ndrojtur duan të ndihen të dashuruar nga dikush, duan të ndihen të nevojshëm dhe duan të përfshihen në një marrëdhënie afatgjatë.

Ata janë njerëz të ndershëm dhe që ia vlejnë.

Por ata rrezikohen sepse janë të shumtë ata që përfitojnë prej tipit të tyre.

 

a.d. / dita

October 31, 2019 19:18
Komento

4 Komente

 1. raincoart May 23, 15:17

  Njerezit e ndrojtur duhet veç te mesojne si te thone JO dhe kjo do ti mbroje nga toksiket! I LOVE INTROVERTS <3 <3

  Reply to this comment
 2. Thumb Up.. ! November 1, 09:03

  Ne Shqiperi ka mesiguri 2~3%

  te tille ,rest eshte thjeshte pfff…

  Reply to this comment
 3. . November 1, 10:48

  shume mire informativ

  Reply to this comment
 4. Medi November 2, 12:53

  Jam i ndershëm, thotë,
  Jam i drejtë sa s’ka,
  Kur s’kam mish të pjekur,
  Bukë me gjizë ha!

  Jam i drejtë, thotë,
  Le mos jem i pasur,
  Mirëpo gruaja e tij,
  Paranë ka pikasur!

  “Torollak i gjorë,
  Mendon ajo për burrin,
  Ti ha bukë me gjizë,
  Unë po zbukuroj nurin!

  Do ti qepem Lekut,
  Me shumë marifet,
  Të kam dhjerë në nder,
  Burrë pa bereqet!

  Të kam dhjerë në nder,
  Dhe në drejtësi,
  Se fëmijët duhen rritur,
  O i ziu ti!

  Se unë kam shpenzime,
  O burri për lumë,
  Vetëm tek parukjerja,
  Duhet goxha shumë!

  Ti s’më ble dot mbathje,
  O burri pa gjak,
  Dhe kërkon në shtrat,
  Qumshtin me kajmak!

  Lëpi gjizën tënde,
  Dhe bukën me kripë,
  Unë po shkoj me Lekun,
  Nga ty nuk kam frikë!”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*