Pse tradhtojnë burrat?

December 26, 2017 03:41

Pse tradhtojnë burrat?

Statistika është kjo: Afërsisht, në çdo tre burra, njeri nuk i qëndron besnikë gruas gjatë martesës.

Këtë shifër e thotë këshilltari i martesave M.Gary Neuman, në librin e tij të vitit 2008 “The Truth about Cheating: Why Men Strey and What You Can Do to Prevent It”.

Ai intervistoi qindra burra, me synimin që të kuptonte pse ata nuk u qëndrojnë besnikë grave të tyre. Ja disa konkluzione:

 • Pavarësisht, çfarë mendojnë shumë njerëz, e vërteta është se shumë burra bëjnë seks jashtë martese, jo pse gratë e tjera janë fizikisht më tërheqëse nga gratë e tyre.
 • 92 përqind e burrave që tradhtojnë gratë u përgjigjën, se seksi nuk është arsyeja e parë pse ata nuk janë besnikë.
 • 88 përqind e të anketuarve thanë se gruaja tjetër nuk u dukej më e mirë dhe nuk ishte në formë fizike më të mirë se gruaja.
 • Shumica thanë, “ekziston një shkëputje emocionale që i bën të ndjehen të nënvleftësuar nga gratë e tyre”.
 • Burrat edhe pse duken të fortë, të fuqishëm dhe të aftë, brenda vetes ata janë të pasigurt. Ata kërkojnë të gjejnë dikë që t’i ngrejë më lart psiko-emocionalisht dhe t’i bëjë ata të ndjehen më të vlefshëm.
 • 55 përqind e burrave që tradhtojnë nuk ua kanë treguar grave të tyre këtë, ose kanë gënjyer kur u është dashur të përballen me fakte të forta.
 • Vetëm 7 përqind e burrave që kanë tradhtuar e pranojnë në mënyrë definitive atë që kanë bërë.
 • Shumica e burrave i takojnë gratë me të cilat do kenë afera në vendin e punës, ose përmes një miqësie që zhvillohet kur ndjekin një aktivitet me interes të përbashkët. b.m / dita

 

December 26, 2017 03:41
Komento

3 Komente

 1. anticensurë25642654 December 26, 06:04

  burrat tradhëtojnë për të njëjtën arsye që tradhëtojnë dhe gratë
  nuk thuhet “afera”,por MARDHËNJEEEEEE!!
  IDIOTËR!!

  Reply to this comment
 2. e panjohura zgjon pasion ;) December 26, 15:18

  Un s’do ta pranoja kurr ,qe ai “Art Kurjoziteti/Ambicjoz ” ne kerkim te “Femres ideale” , te penalizohet /moralizohet ne tone te tilla Tradhetie !!!
  buooOH sa e pameshireshme eshte kjo Bote Femn. vs asaj kenaqsie qe jeton mes flakesh

  Reply to this comment
 3. Z/K December 29, 18:06

  Burrat nuk do ta perfundoni tradhetin nese grat me te cilat tradhetojne nuk tradhtojne dhe ato.Ne te kunderten tradhetia nuk do ekzistoi ose do kemi perdhunim.
  Por ma shume tradhetojne grate se burrat.Kjo asht aq e vertet sa kur te kruhet veshi ne munges te ndonji vegle te bute qe nuk e kenaq veshin,perdorin instrumente metalike sa doktoret keshillojn teper te rrezikshme per shendetin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*