PSE

November 27, 2019 23:55

PSE

Nga Adrian Thano

 

Kosova dhe fqinjët, të mirëpajisur dhe efikasë në zbulimin e fatkeqëve të ngecur në rrënoja.

Tanët, përlotës, kurajozë, heroikë në përpjekjet e tyre përtej mundësive, por në një pikë, bëhen edhe vetë për oksigjen, njëjtë me viktimat.

Nuk kanë mjete të mjaftueshme, logjistikë, trajnime, organizim.

“Nuk ka fonde”… Edhe hezitimi për të shpallur gjendjen e jashtëzakonshme lidhet me mungesën e fondeve.

Po pse?

Pse e ka arkën bosh një ekzekutiv që ka rritur taksat përditë?

E vërteta është e thjeshtë deri në fyerje.

Miliarda janë shpërdoruar në koncesione të pamenda gllabëruese.

Miliarda në mbifaturime veprash publike.

Miliarda në dëmshpërblime, gjyqe, gafa e gabime; cektësi e skajshme në shërbim të narcizmit të sëmurë politik.

Shqipëria e skamur e shkëlqimit fals projekton kulla dubaiane dhe ndërton “bizhura”.

Shqipëria ka një kryeministër të fiksuar pas luksit në jetën private dhe financat publike.

Por zhvillimi real nuk është telajo pikture me ngjyra përpara dhe bosh nga pas.

Ndaj shpëtuesi i rrudhosur në foto të cilin timonieri shijemadh e përzgjodhi se quhet “Luan” ka fytyrën e zbehtë të mjerimit migjenian.

Ne, të bizhuve nuk kemi rrogë dhe kasko për luanët.

Ama ne të bizhuve kemi politikanët më të bukur në botë që shkëlqejnë firmato.

Ne të bizhuve kemi paradë “alta moda” në oborrin e Parlamentit çdo të enjte.

Aliut ia ka fajin Kadriu, Kadriu duhet të heshtë se përballë është Saliu.

Asnjë lidhje Aliu me humanen, ndjeshmërinë, ritmin e një zemre majtas. Shfajësime të përditshme, batuta karagjozësh, vetëlëvdata.

Alibabëzia e zbrazi arkën. Arti i fjalëve boshe nuk e rimbush dot.

Një leshko i pispillosur që magjeps të verbërit me hartime.

Një popull shpirt topitur.

Një klasë politike barkngopur dhe shpirtzbrazur.

Një lëmsh i ngatërruar hidhërimi pa fund. Për viktimat dhe ata që rënkojnë gërmadhave. Fëmijë, nëna me fëmijë.

Do ishin më pak nëse shteti i tyre do ish vërtet i tyre.

Qoftë me kaq se lëkundjet vazhdojnë.

 

*****

Botuar sot në Dita

 

November 27, 2019 23:55
Komento

136 Komente

 1. Mihal Xhamo November 27, 16:54

  Zoti Thano

  Cili termet do te shkundi politikanet tane?

  Shqiperia kete vit u godit tre here nga termetet natyrore duke i shkaktuar deme te medha dhe ky i fundit,fatkeqesishte,edhe viktima ne njerez.

  Solidariteti nga mbare kombi dhe i vendeve mike po shfaqet perseri ne ndihme te te demtuarve.

  Disa ore para termetit, si gjithmone, politika dhe politikanet tane frynin e shfrynin kunder njeritjetrit me gjuhe te helmet e te drunjte.

  Ne kete dite apokalipsi u shfaq dhe solidariteti i politikaneve tane, ndoshta si ogur i mire. Por kryeministri yne, dje, falenderoi disa here Presidentin Thaci duke injoruar hapur homologun kosovar kryeministrin Haradinaj,si shenje qe ky avaz i mbrapshte i sherrnajes politike do te filloje perseri.

  Po kur do t’i biere nje termet 9 ballesh kesaj politike te flamosur qe cdo dite e vit na turperon?

  Do zoti sa me shpejt qe te shpetojme te gjithe.

  Reply to this comment
  • Agim November 27, 18:29

   Nuk paskemi asnjë qen për nuhatjen e atyre që mbulohen nga rrënojat. Ndaj propozoj të hidhni ca tufa me euro te shtëpitë e shkatërruara dhe vendosni si nuhatës ministrat tanë. Do i gjejnë paratë në çast,s’do kemi as viktima.

   Reply to this comment
   • XXXL November 27, 21:29

    Vetëm te paraje mendjen edhe në kohë tërmetesh qen i poshtër qenke

    Reply to this comment
   • Lili November 30, 06:37

    Ato qene qe kemi ne krye te shtetit e ne Parlament nuhatin vetem paren !

    Reply to this comment
   • f.xibri November 30, 17:39

    E pata shperndare edhe une kete editorial ne disa vende. Ishte hequr. Tentova ta rishperndaj tani, nuk ishte e mundur, sepse e kishte bllokuar fb. TURP, TURP, TURP.
    Ne protestat e perditshme qe si sindikate e minatoreve kemi bere 3 muaj rrjesht (maj-korrik 2019) para dritarevge te kryeministrit, njera nga parrullat qe kemi brohoritur me shpesh, ka qene :
    Vetem per nje gje,
    kishe pas te drejte.
    Media kazan, media kazan.
    Por kazani me i madh paske qene ti vete.

    Reply to this comment
  • korçari November 27, 18:53

   Dhe ne keto dite tragjedie nuk e kane pushim hijenat duke qelbur si gjithmone dhe share e nxirosur çdo gje ,jane bere dhe gabime ,po dalin ne pah dhe te meta por kjo nuk justifikon sjelljen prej guri te ketyre qe komentojne ketu poshte dhe nqs k/ministri mer familje ne shtepine e vet hijenat te pakten te mbyllin halene ne kete dite zie dhe pastaj kemi kohe te bejme gam-gam.Me hijenat nuk mund te kesh kurre hajer…neveri per keta lloj qeniesh …HOMAZHET e mija viktimave dhe nje falenderim te pafund per gjithe ata qe ju gjenden prane Duresit ne keto momente te veshtira

   Reply to this comment
   • Korkari November 27, 19:09

    Mbetën rrugëve specialistët e huaj. Sa zbritën në Rinas kërkuan të shkojnë urgjent te térmeti,atje ku është puna e tyre. Por nuk i lanë. U pret prefekti për një vizitë,erdhi pérgjigja. Dy orë atje. Biseda koti,kafe,çaj dhe foto e filmime. Plot televizione. Po tani,a të ikim, pyetën sërish. Jo,duhej të shkonin te një shkollë në Tiranë se do takonin Lalin. Atje i prisnin televizionet e Ballkanit. Morën në dorë çelsin e Tiranës. Por nguteshin,donin të shpëtonin njerëzit që rrinin nën rrënoja. A të ikim tani? Jo,se po u pret ai mjekérbardhi. Nuk është babagjyshi,është kryeministri. Do vonohet nja dy orë,po mos u mérzitni,në hotel me pesë yje është takimi. Pritën dhe pritën deri sa nga mëngjesi erdhi burri i gjatë. U dha dorën,asnjë fjalë. Qeshi para kamerave dhe…iku. Po tani të shkojmë te rrënojat? Shkoni po s’keni ç’të shpëtoni. Dhanë frymën e fundit ata që i zuri poshtë shtëpia. Ah,sikur të kishit ardhur më parë,dëgjuan.
    Kjo ishte pérgjigja. Po tashmë s’kishte kamera rrotull. Veç dy makina që i morën specialistët e huaj dhe i çuan në Rinas. Hypën avionin dhe fluturuan. Në tv pamje si kryeministri qeshte e takohej me ta. Populli gëzohej…

    Reply to this comment
    • Sander November 27, 19:15

     Gjithë ata qen e buçe që mbani nëpër zyra
     Si nuk e stërvitet një të shpëtoj jetë por u desh të vijnë nga Kosova
     #Antinjerëzor

     Reply to this comment
     • Ilir November 27, 19:19

      2.2 miliard euro kane marre me firmen e Rames oligarket.

      Si nuk japin nje kacidhe sot per kete gjeme qe po i ndodh Shqiperise???

    • korçari November 28, 13:11

     O KORKAR mesa duket e njihke mire vehten tende duke i gjetur dhe emerin qe te shkon shume dhe se me ty pra me hijenat nuk mund te flitet gjuhe njerezore pasi nuk ben pjese ne qenien njerezore por tek kafshet (pa i ofenduar )

     Reply to this comment
     • DinPak November 28, 20:28

      O Korçar, po s’ka faj Korkarri se aq ka ne koke, aq me teper kur vete Thano e ndersen me keq se nje qen te terbuar te flase ne kete menyre.

  • Nje italo amerikan November 27, 21:23

   Po c’fare do te bente me teper Amerika diten e dyte ne se nje gje e tille do te ndodhte aty ne Amerike?
   A e dini se ku banojne ende italianet pas termetit te fundit ???
   Ulet shume kredibiliteti i gazetes tuaj .Ne raste te tilla thuhet:
   Stambolli digjet e kurva krihet!!!”

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 November 28, 11:43

    o italo leshi
    ky ka kohë që krihet!!
    nëse duhet bërë diçka për të ulur tensionin në këtë katastrofë është ikja e këtij ndyrësirës!!
    thyerja e qafës së këtij mashtrusi do ti hapë rrugën ARSYES!!
    PËSA KOHË ËSHTË KY NUK KA ARSYE TË SHËNDOSHË!!
    ky është i çmëndur!!
    as në këtë moment nuk lejon njerzit profesionistë të veprojnë të zgjidhin situatën!!
    ky është aq idiot sa kujton se është i vetmi me tru në këtë shtet!!

    Reply to this comment
  • Saliu November 28, 00:40

   Bravooooooo z. Thano!
   Bjerini ketyre zagareve se vetek kjo gazete ka ngelur e njerezve.
   Poshte tradhetaret e kombit!

   Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 November 27, 17:14

  thano
  nuk dua të mbroj like floririn,por ti e di fare mirë se para dy muajsh ai e kërkoi një kontroll në këtë drejtim!!
  ti dhe gazeta tënde iu vutë kundër,hapur dhe fshehtazi!!
  shqiptari është aq i tarshë sa nuk arrin të kuptojë nevojën e tij,por do të sulmojë kundërshtarin edhe kur ai ka të drejtë!!
  shqiptarët,partiakët rilindiotë dhe ata anti berishjano-metist në vënd që ti kërkonin ramës llogari për mos marrjen e masave për fatkeqsi të tilla natyrore, iu vërsulën metës kur kërkoi një gjë të drejtë!
  e drejta është e drejtë,edhe kur e thotë armiku tënd!!
  para dy muajsh ne,dhe ti me gazetën tënde,treguam një nivel tmerrësisht të dobët zgjuarsie!!
  unë po të them dhe këtë!
  nesër kemi për ti përsëritur të njëjtat gjëra!
  ne,do të mallëngjehemi me tituj qurravitës gazekarucësh,por aspak nuk kemi për të mësuar nga gabimet tona!!
  ti do të vazhdosh të vendosësh “lajme” qyrrashe,idiote:
  “Babai e vajza u nxorën të vdekur, kërkohen nën gërmadha nëna dhe djali”
  “VIDEO: E frikshme si tërmeti shkund pallatin në Shkozë, ndërsa një dritë ndriçon qiellin”
  ““E hapa vetë vrimën, dola”, Haxhi Kabili me zemër nën rrënoja: Kam vajzën 21-vjeç, punonte te këpucët…”
  “Erdhi nga Anglia për fejesën e vëllait, shuhet nën rrënoja së bashku me prindërit…Dhëndri i shpëton tërmetit”
  “Tërmeti shkatërroi shkallët e pallatit, ja si zbritën banorët me çarçaf”
  por aspak ato që duhen botuar!!
  kërkesë llogarie për këtë qeveri ndyrësirash që vjedh dhe ushqimin e qënve!!
  ne duhet ti kërkojmë llogari kësaj politike që ka grabitur gjithçka në këtë vënd!!
  kjo politikë duhet të shkojë në burg e gjitha!!
  edhe ajo e djeshmja që pati fatin të mos ketë të njëjtën situatë!pavarsisht se e krijoi vetë në gërdec!!

  Reply to this comment
 3. Shqiptari November 27, 17:16

  Po pse? Sepse nuk jemi shtetformues!

  Kemi 75 vjet te dale nga lufta (ketu nuk eshte bombarduar)
  Vendet tjera kane 75 vjet te dale nga lufta (te bombarduar e te bere pac)
  Vendet tjera sot dihet ku jane, kane Shtet!
  Vendi yne ka 75 vjet qe eshte qeverisur nga Komunistet me Diktature ekstreme qe e mbajti kete popull me rracione triskash e tallonash dhe te vriste ne kufi po te largoheshe. Pas tyre qeverisen Neo-Komunistet me Rrumpalle pseudo-Demokraci pa kurrfare era Shtet. Kryeministrat e pas-1990 jane te gjithe dale nga qymezi i Dhjetorit-1990 te Ramiz Alise.
  Dallimi pra me Europen eshte se nuk jemi shtet formues te nje shteti normal si ata. Nga Diktatura ne Rrumpalle kjo eshte Shqiperia e ketyre 75 vjeteve qe duan Komunistet dhe Neo-Komunistet te festojne si 75 vjetor clirimi.
  Eshte turp i madh te festojme 75 vjetorin e mungeses se nje shteti normal si gjithe Europa!

  Reply to this comment
 4. Dajti November 27, 17:17

  Nje veshtrim i rralle depertues ne gropen ku e ka hedhur Shqiperine dhe po e hap gjthenje e me te thelle cektesia intelektuale dhe mungesa tmerruese e vizionit te kesaj klase politike me kete kryeminister qe e nis nga e fundit te dale tek e para; qe e nis me “stadiume qe te na i kete zili bota” (o pika qe s’i bie) dhe dekoracione siperfaqesore duke bere rrush e kumbulla parate qe mund te perdoreshin per te ngritur fabrika per te punesuar njerezit qe p braktisin Atdheun nga kjo klase politike qe po meron nje popull fisnik.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 27, 17:32

   Dajti
   “cektesia intelektuale dhe mungesa tmerruese e vizionit te kesaj klase politike me kete kryeminister”
   një mendim naiv i një niveli tmerrësisht të ulët!!
   nuk kemi të bëjmë me mungesë zgjuarsie!
   JOOOOOOOOOOOOOO!
   zgjuarsia është e jashtëzakonshme!!
   qëllimi është i mbrapshtë!
   këta po e arrijnë qëllimin në maksimum!me të gjitha mjetet!!
   cektësia intelektuale,deri në demencë është e këtij populli të trashë!
   është tona!!
   nuk po mësojmë as nga pësimet e njëpasnjëshme që kemi!!

   Reply to this comment
   • Dajti November 27, 18:09

    I bere corbe o anticensure zgjuarsine/vizionin intelektual me vjedhjen si “virtut” i klases se sotme politike shqiptare. Ato jane dy gjera jo vetem te ndryshme, por te papajtueshme.
    Vjedhja nuk tregon as zgjuarsi as vizion intelektual dhe vjedhesit nuk dallohen per asnjeren nga keto as u nevojiten keto per te vjedhur.
    “Suksesi” i vjedhesve nuk buron nga zgjuarsia/vizioni i tyre (qe zakonisht u mungon) por nga mungesa e parimeve dhe “frenave” morale.

    Reply to this comment
 5. Pajtim November 27, 17:18

  Duhet kaluar ne operativitet, goditje kirurgjikake:

  Vetem fjala RamëPalle i permbledh te gjitha.
  1-heqja e traut te rr e kombit
  2- mbyll kopshte shkolla dhe prinderit ne pune
  3- degjova sot qe ai do mari dy familje ne shtepi te vet!!!

  Idjotesi

  Eshte k/m duhet te mendoj zgjidhje per te gjithe:

  Eshte masovizem te thuash do i strehoj dhe do i ushqej te gjithe. Do behet nje korrupsion i pa pare. Hoteli eshte zgjidhja me e shtrenjte, pse nuk perdor mijera apartamente bosh ne Tirane dhe tu paguaj qerane

  Reply to this comment
 6. mirel November 27, 17:19

  Cfare thua mo Thano!!
  Ne do kemi Teater Modern, me salla me ngjyra dhe me skena te bukura. Si Stadiumi.
  Si sheshet publike te Shqiperise te prishura nga Rilindja – me pasion per te bukuren.
  Keta qe vdesin jane kokepalare. I vret Saliu ne proteste e ne Gerdec, Ramuti i le rrugeve ose te vdesin nga termetet.
  Kjo eshte jeta, ka kosto e bukura ore.
  Pse nuk e doni te bukuren ju nuk jua ka njeri fajin.
  Rilindasit kane shije te thelle per te bukuren. E marrin zotim dhe e kthejne PPP
  Rrofte Rilindja. Poshte ata qe nuk duan te bukuren PPP.

  Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 November 27, 17:24

  tos tarifa kishte një thënje të arend në skrimin e tij:

  ““Në një botë në ndryshim të vazhdueshëm e të pakuptueshme, masat kishin arritur në një pikë të tillë ku ata besonin njëherësh gjithçka dhe asgjë, duke menduar se gjithçka ishte e mundur dhe asgjë nuk ishte e vërtetë….Udhëheqësit totalitaristë e ndërtuan propagandën e tyre mbi supozimin e saktë psikologjik se, në kushte të tilla, do të vinte një ditë kur njerëzit mund të besonin edhe thëniet më fantastike, edhe nëse të nesërmen do u jepeshin prova të pakundërshtueshme për pavërtetësinë së tyre”.

  Në rrethana të tilla, shkruante Harendt, “njerëzit do të bëheshin cinikë dhe, në vend që t’i braktisnin liderët që i kishin mashtruar, ata do të besonin se gjithnjë e kishin ditur se deklaratat e tyre ishin gënjeshtra, por përsëri do i admironin ata për zgjuarsinë e tyre taktike të shkallës më të lartë”.”

  kjo po ndodh me këtë iddiotizëm popullor në shqipëri!!

  ata rreshtohen nga një krah në tjetrin,pavarsisht se i kuptojnë tërë mashtrimet ordinere që iu bëhen!!

  Reply to this comment
 8. Ylli November 27, 17:53

  Një pyetje kam:

  Banorët e Tiranës, të cilët kanë pësuar krisje në banesat e tyre prej tërmeteve të fundit, ku duhet t’i deklarojnë?

  A ka një zyrë shteti që i verifikon këto krisje në banesa, ca më shumë akoma, vetë banesat nëse lejohet banimi në vijim apo jo?

  Asnjë numër kontakti apo njoftim të vetëm se ku duhet të telefonojnë njerëzit për t’ua parë e vlerësuar dikush sigurinë e banesave dhe në vijim dëmet!!!

  Ndërkohë televizori buçet nga lajmet që Bashkia e Tiranës po mbledh ndihma për të dëmtuarit!!!

  Effffffff, çfarë (pu)shteti!

  Reply to this comment
  • XXXL November 27, 22:11

   Mu kujtu një rast i denimit të një arkitekti të ndërtimit në socializëm që cilësohej si anti njerzor dhe ja arkitekti statikeri mbikëqyrësi i ndërtimit dhe ma kryesore leja e dhënjes për ndërtim këta duhet të jenë ata që të përgjigjen për pasojat

   Reply to this comment
 9. Berati November 27, 17:54

  Cte thuash me teper? Ctu kerkosh me teper atyre heronjve qe me thonj mundoheshin tia shkepusnin vellezerit dhe motrat nga duart e vdekjes? Nderim. Nderim e respekt edhe per vellezerit e Shqiperise Veriore qe nuk u kursyen e nuk po kursehen ne asgje per vellezerit e tyre. Te vjen zemra ne gryke e lotet spyesin sa i forte je kur shikon gjithe ate humanizem per tjetrin edhe pse se njeh e sia ke pare kurre fytyren. Shqiptar, vella, njeri. Ste ndalen lotet kur nje moter e semure me kancer ne Kosove se ka humbur akoma besimin tek njeriu dhe do te ndihmoje me 50 euro. E te gjithe shqiptare e jo qe tek tjetri shohin veten hallall. E sa per qeverine e kyeministrin. Turp. Turp qe para tragjedise njerzore beni llogari. Llogari per paret qe sdihet kujt ja kishit premtuar. Llogari nese fitonit apo jo kredite me fatkeqesine e te tjereve. E si mund ti jepni ndihme juve ketyre fatkeqeve kur ju te tille i krijuat me doren tuaj tek Unaza e Re? Kur i lini police,zjarrefikes,ushtare te armatosur vetem me kurajen dhe hunanizmin e tyre. Ju qe edhe para tragjedise beni parada perpara pirgjeve me rrenoja qe jane akoma te perziera me trupa e gjymtyre te vellezerve e motrave tuaja. Turp. Thumb up zoti Thano.

  Reply to this comment
 10. Vure pagesa gjithandej, ku shkojne leket??? November 27, 17:55

  Hiqe ate traun e Rruges se Kombit qe prej dje eshte shenderruar ne koridorin e shtepise tone te madhe, ku vershojne ndihmat nga Kosova per ne Durres e Thumane, per te mos mbetur ne historine e ketij kombi si korbi e faqja me e zeze e tij qysh se njeh toka jete.

  Shembe ate mur nese te ka mbetur nje fije njerezillek, sic prej dje e kane shembur qindra e mijera vellezerit tane nga Kosova duke ofruar ndihme, madje edhe duke kerkuar te strehojne familje nga te demtuarit e termetit.

  Behu njeri, nje dite te jetes tende. Mbase ne diten qe duhet me shume.

  Reply to this comment
 11. Y.D. November 27, 17:57

  Si nuk erdhi një skuadër shpëtimi ta nxjerrë këtë
  të gjatin nga qeveria.
  Nuk duhet as qen!

  Reply to this comment
 12. Sh. November 27, 17:59

  SI TE NDIHMONI SHQIPTARET E DEMTUAR NGA TERMETI

  ata qe dine duhet ti vene zemres nje gur dhe tiu thone njerezve ate qe duhet….

  Ja se si mund ti ndihmoni:

  1. tregojuni rrugen qe te shkojne e te ngulen ne Surrel, tek Long Hills, Rolling Hills, whatever me -ills tek Gjiri i Lalzit, tek ndertesat qeveritare dhe shtepite e pronat e masakarenjve qe i kane votuar mbrojtur e mbeshtetur. dhe tash ua kene dhene si shperblim vdekjen.

  2. tregojuni se duhet te ngrihen e te flejne ne sheshin Skenderbej deri sa te shkundet shteti i maskarenjve dhe anti-shqiptareve. dhe te dihet kush eshte zoti i atij vend.

  3. thuajuni qe te mos i besojne asnje fjale te parise dhe te mediave te oligarkeve te Tiranes. sepse gjarperi cka do qe thote, e ka mendjen me te kafshue e me jetue prej teje.

  4. shpjegojuni se shkaktari eshte shteti qe i lejoi te sillen si idiote me ndertime pa leje e pa ligj e pa kriter.

  5. jepuni guxim te mos behen viktima por te burrerohen dhe ta kuptojne se edhe skllaveria duhet ta kete nje fund.

  6. le te perzene te gjuajne me gure, veze e cte kene sundimtaret qe shkojne si legene per selfie ne vendin e krimit.

  7. te mos pranojne te trajtohen si dele nga keto burrakurvat e parise se Tiranes por tiu thone te verteten me liber shtepie.

  8. te kerkojne te iu kthehet pasuria kombetare e vjedhur dhe e plackitur tash 30 vjet nga maskarenjte e parise.

  9. t’iu thone te merguarve te mos iu nisin asnje lek, asnje dollar sepse ashtu behen vegla te parise dhe te maskarenjve ne sherbim te saj

  10. te flasin me policet, ushtaret zyrtaret qe jane familiare te tyre dhe qe per nje kafshate kane shitur e demtuar jetet e njerezve te tyre dhe tashti jane instrumenti i krimit.

  11. te kuptojne se zgjidhja eshte shtetkombi i shqiptareve dhe se keta qe iu sundojne nuk jane shqiptare, nuk kane asgje shqiptare dhe punojne dite e nate kunder shqiptareve.

  12. te kuptojne se duhet nje fillim i ri dhe se viktimizimi eshte vazhdim e jo fillim dhe se zgjidhja nuk vjen nga shtetet e huaja dhe bashkesite me agjenda fetare e antishqiptare por nga nje komb i shqiptareve.

  13. ta shohin gjarperin ne sy dhe ta dine se shkaktari per gjithcka qe ka ndodhur eshte paria e Tiranes.

  A mundet njeri me shkue atje me ua thene keto? per kete kane nevoje. se strehe do gjejne tek familjaret. do te shkojne nga kane ardhur se shtepite i kane atje. do te kene te hane se mergimtaret do te cojne ndihma. dhe nderkohe keta maskarenjte antishqiptare fitojne kohe dhe vazhdojne te bejne te njejten gje. thuajuni te verteten dhe dot i ndihmoni shume e me shume, dhe do ti beni te behen njerez qe dikur te mund te jetojne me nder si shqiptare ne vendin e ne shtetin e tyre.

  per kete kane nevoje e jo per meshiren e parise, te vulehumburve dhe te oligarkeve.

  Reply to this comment
 13. Lomy November 27, 18:05

  Asgje s’ndryshon – morrat e kuq do vazhdojne te pijne gjak e te kercejne mbi kufoma ndersa ca nga kelyshet e tyre qe gjoja qajne sot, do iu rikthehen vjedhjeve e do vazhdojne te “qeverisin” ne facebook…

  Reply to this comment
 14. Mbreti Gent November 27, 18:07

  Thano, nje info nese te duhet.

  Edhe alarmi per te aplikuar per karta identiteti para kohe ka te beje me arken e boshatisur.

  Po behet cdo gje per te gjetur para sepse jevgu i Sutlrelit lau bythen me kos kur kishte, i beri rrush e kumbulla me PPP

  Reply to this comment
 15. Bashkim November 27, 18:08

  Kryeredaktor!!!

  NAFTA Kastrati
  Zhvat Kosovaret
  Takse Te rruga Kombit
  Atyre qe sjellin NDIHMA!?

  Reply to this comment
 16. Edvin November 27, 18:09

  Ky i cmenduri thote “neser do vendos per gjendjen e jashtezakonshme”! Nuk e vendos ti mor hajvan, eshte detyrim ligjor! Kush pyet se cfare vendos ky?! C’e di veten ky?! Shko planifiko dhe menaxho krizen. Njerezit dhe kompanite nuk dijne kujt t’ja dorezojne ndihmat. Kush i drejton operacionet e kerkim-shpetimit? Kush i shperndan detyrat ushtrise dhe policise? Si i planifikojne Rezervat e Shtetit shperndarjen e ndihmave? C’a e shqeteson me ligjin? Mire per te vjedhur por edhe per te ndihmuar e sheh ligjin si pengese? I cmender perfundimisht! Dhe mos thote njeri qe “mos beni politike” se qeveria qe ka pergjegjesine per situaten, politike eshte e jo vllazeri rilindasish!

  Reply to this comment
 17. Edmond November 27, 18:11

  Bravo Kosova, i dha shembullin e logjistikës së përkryer, saqë i la me gojë hapur heronjtë tanë shqiptarë, kush me xheke të falura nga gjermanët, shumica pa kaska, e dorashka (por të gjithë me pistoleta me vete)…e për gati 10 min u pezulluan edhe kërkimet…sepse kërkonin një gërshërë prerëse për një hekur me rreze 16 mm që ajo gjths, doli e pasuksesshme. U habita sërish e sërish me shtetin e Kosovës, që nga gjeneratorë të lëvizëshem e deri tek qentë e stërvitur, ekipin mjekësor, e sharat me bateri, kamerat që futen në brendësi, e deri tek kaskat e hekurit, e jo si ato të rrallat tonat, plastike…Të vjen turp që heronjtë tanë ishin pluhurosur e madje edhe dreka e tyre që nga ora 4 i mëngjesit pa ngrënë dhe të trembur si gjithë ne, i erdhi në orën 3 e gjysmë pas dreke…ca , thjesht për trupa mbi 90 kg. Turp për një shtet, që e kupton se ka ende makina dhe pajisje logjistike të shekullit të kaluar, e nder që për shkak të këtyre, që ata vinin në rrezik veten, duke punuar tok mbi 20 individë nga FNSH/RENEA…ndërkohë që mbi krye qëndronin të varura mbi tre kolona të mëdha betoni që mbaheshin me hekura 16mm…e një derë e ngelur në katin e pestë, nga ajo që ishte dikur një apartament që i zuri njerëzit në gjumë! Zoti qoftë me ne në këtë tragjedi të paralajmëruar. Ishim në Thumanë… Kaq qoftë!

  Reply to this comment
 18. Arben Abazaj November 27, 18:12

  Vellezerve tane te Kosoves qe erdhen per ndihme kur na trokiti ne dere nata e zeze, u’a moren “haraçin” e Rruges se Kombit! Edhe pse Kuksianet dikur protestuan me aq sa munden me force e sakrifice, nuk ja dolen dot ta shpetonin fytyren e shqiperise nga ky turp qe e damkosi 2m idioti kryeminister! Sot me shume se dje jam edhe me i bindur sa e drejte ishte ajo proteste!

  Reply to this comment
 19. Sander November 27, 18:13

  Prap tërmet
  Sa shumë t’paskna idhnu o Zot
  Por, dije se po paguan i pafajshmi se shkaktarët që t’kanë idhnu si han as dreqi

  Reply to this comment
 20. dritan November 27, 18:22

  forcat shqiptare te emergjencave pervec heroizmit personal . nuk jane te specializuara por te keq paisura , kjo eshte mos pergjegjesia e ketij shteti qe nuk i dalin leket per 2 apo 3 qen shpetues pa le per te tjerat si kamera etj
  Nuk e kuptoj deri kur do te vazhdojme te shpresojme tek kjo klase politike kriminale
  Ju shkruani shume te verteta por me therese eshte kjo e meposhtmja:
  Miliarda janë shpërdoruar në koncesione të pamenda gllabëruese.
  Po kjo eshte e verteta se MILJARDA JANE VJEDHUR DHE ATO LEK QE JANE INVESTUAR OSE QE PO INVESTOHEN NGA KJO QEVERI ESTETIKE FASADASH TE LEROSURA ME NGJYRA QE FEKSIN , SI PER TE FSHEHUR REALITETIN MJERAN TE SHQIPERISE , NUK PO HIDHEN NE PROJEKTE QE ME TE VERTETE KANE EFEKTIVITET
  Prandaj mendoj se kjo qeveri eshte jo thjesht e papergjegjeshme, por nje qeveri qe nuk e do dhe nuk ndjen dhembsuri per popullin e vet , prandaj me plot gojen mund ta quhash qeveri kriminale qe mendon jo per prosperitetin e vendit por si ta renoje ekonomine dhe moralin e ketij populli , nuk ka patur pushtues antishqiptar qe ta kete demtuar kaq shume kete vend dhe faktet se kjo klase politike eshte kriminale fillojne qe me teorine e terapise se shokut qe shkatroi cdo qelize te prodhimit Shqiptar
  Tani nuk ka vlere konstatimi i ligesise se politikaneve tane rendesi ka qe intelektualet( si Kadareja etj) qe ju dhimbset e ardhmja e popullit Shqiptar te dalin hapur dhe te denoncojne kete rumpalle politike dhe te vihen ne balle te nje LEVIZJEJE TE RE NE THELB SI LEVIZJE PER SHPETIMIN KOMBETAR , nese nuk e bejne kete turpi do t i ndjeke nga pas O SOT O KURRE duhet nje LEVIZJE E RE

  Reply to this comment
 21. Keshtjella Prizren November 27, 18:23

  Të nderuar miq,
  Gjendja e rënduar për vllezërit tan në Shqipëri pasi u godit nga tërmeti, na bënë që të ndërpresin aktivitetin tonë si bisnes dhe të vem në dispozicion të gjitha dhomat e Hotel/Restaurant Kështjella në fsh Vlashnje-Prizren për ata që kanë nevoj për strehim, si dhe të gjitha shërbimet tjera për tu ndier ata që vendosen sikurse nē shtëpin e tyre.
  Nr tel 044607402
  Nga pronari i “Keshtjellës”

  Reply to this comment
  • dritan November 28, 16:50

   FALEMINDERIT KOSOVE , megjithese vellait nuk i thuhet faleminderit kur te ofron ndihme , ja u shperblefshim ne gezime

   Reply to this comment
 22. labi November 27, 18:26

  Pse nuki i bie shkurt o Thano,kesaj pune i dilte hakut Enver djali.kush e ka jetuar ate kohe dhe kush ka pasur rastin te shikoj pasojat e termetit ne Lezhë e Shkoder e di mire se si u ndertuan dhe u rregulluan pasojat,me buk caj e djath,te varfer por te motivuar,nuk drejtonin hajdutet dhe bijte e kurvave,kishte pergjegjesi shteterore,dhe sot e kesaj dite jane emrat e muratoreve ne shtepite ne lezhe e shkoder.Cfare motivi mund te kete nje punetor i emergjencave civile kur i del perpara Like floriri e lul basha,mos te them pastaj per palloshin qe kur flet dhe natyra egersohet dhe e shkund prap.

  Reply to this comment
 23. Olimpia November 27, 18:30

  Thano…po kerkon Berishen prape. ???
  Thano…po kerkon Lulin ????
  Thano….po kerkon kryehajdutin Meta.??
  Thano,Rama nuk eshte etalon,por eshte te pakten nje liberale normal,natyrisht jo i majte…..
  Thano…une nuk jam dakord me shume nga politikat e Rames,por perendimi ishte i vendosur te,,crrenjoste,,,deri ne ne palce ,,komunizmin,,,nepermjet anarkofashistit tribal Berisha,shkaterruesit te gjithckaje ne Shqiperi.Prandaj ,perderi sa populli i majte shqiptar megjithse gjithmone shumice,nuk nxori nje lider te forte por sharlatane si Nano,hajdute si Meta,une Ramen e konsideroj te pakten si te vetmin qe mund te hiqte nga skena njeriun primitiv Berisha.
  Thano…ne se ke ide ,force,mbeshtetje,hidhu ne veprim,ndryshe bashke me shpuren e komentuesve te pakten mbylleni gojen per disa dite..Spese te hedhesh vetem vrer ne diten e tragjedise bie ere te keqe.Une e kuptoj shume mire veprimin tende…Ti ben pjese ne grupin e atyre qe perpiqen te deshmojne se ne Shqiperi nuk ka asgje pozitive.,se shqiptaret nuk jane te afte as per shtet,as per kulture,ad per ekonomi…Por vetem ne 24 ore te kesaj tragedie shqiptaret kane treguar kurajo,mencuri,patriotuzem,aftesi qe jane te nivelit te botes se zhvilluar.Edhe qeveria,aparati shteteror,te gjithe PA perjashtim .Spese ne raste te ngjashme edhe ne shtete te zhvilluara shpesh la konfuzion,veprime jo te sakta,mungesa….

  Reply to this comment
  • Aladini me Eskorte November 27, 18:40

   Ta ka dhene pergjigjen Thano Kadriu
   Ti je Aliu qe fajeson Kadriun dhe tremb miletin me Saliun
   Nuk ka faj media qe jevgu Surelit lyen bythen me kos oligarkesh.
   Dhe nuk.mban pergjegjesi media se kush vjen e iken ne pushtet, detyra e saj eshte te thote te verteten dhe kaq.
   Ti voto ke te duash.
   Po mire do ishte te beje thirrje qe idhulli yt Rama dhe Saliu te zhbenin ate qe ben ne 2008 dhe te hapin tregun politik.
   E shofim pastaj kush vjen ne pushtet.
   Por nderkohe edhe PS nese i ka varur shpresat vetem tek nje njeri dhe.nuk paska tjeter vec Rames tregon qe qeka shterpe.
   Vet Rama e mban gjendjen keshtu, e thau PS nga zerat kundra dhe alternativat, sic ka bere Saliu perballe tij md PD me pare.
   O Ali o Sali tani na thua ti
   Sa i ceket je o i mjere

   Reply to this comment
  • Bureto November 27, 19:02

   Olimpia, respekte!

   Reply to this comment
   • Dritan Mance November 27, 21:04

    Pashe lot ne syte e Znj ministre Xhacka gjate daljes se saj para kamerave duke lexuar emrat e viktimave, ishte nje skene emocionuese , mbase edhe emocion i vertete njerezor i kesaj Zonje, sepse ne fund te fundit eshte nene dhe per cdo nene nje humbje tragjike njerezore eshte e dhimbeshme , pavaresishte se biri i kujt eshte fatkeqi , por kur shikon se Harxhojmë 1.1 mln $ për trajnimin e qenve, por nuk patëm asnjë në terren, atehere lotet e Z ministre duken thjesht HIPOKRIZI E PAVLERE, sepse nese do te kishte qofte edhe nje qen shpetues mbase disa njerez per te cilet Z ministre u perlot do te ishin shpetuar
    TURP per lotet e kameleonit tani nuk kane asnje vlere , PROKURORIA TE MERRET ME HETIMIN E KESAJ CESHTJEJE KRIMINALE KUSH I KA MARRE LEKET QE PO TE SHPENZOHESHIN ATY KU DUHESHIN SOT DO TE ISHIN HAPUR ME PAK DYER MORTI

    Reply to this comment
  • U të shplaftë "ai që s'thuhet" shalët November 27, 20:23

   Që thua ti Olimbiçkë, para të ashtuquajturës shpurë komentuesish (u të shplaftë muti shalët), ti si sharlatane e pacipë minimalisht duhet të rrish squk dhe ta mbash kokën ulur. Ta mbash kokën ulur dhe t’i lutesh orë e çast zotit, që një ditë prej ditësh ata të mëshirojnë për pafytyrësitë dhe fyerjet që u ke bërë dhe vazhdon t”u bësh. Ta ulësh kokën dhe t’i përgjerohesh atyre, që një ditë prej ditësh, ata mos të të zënë si mijush e të flakërojnë me gjithë recka në thellësitë e kazaneve të plehrave, e të kycin aty brenda pa afat. Që thua Olimbiçkë, ti nuk je as e para dhe as e fundit që kapesh me individin dhe jo me çështjen. Në këtë forum kemi parë të mjaft “maliqër dhe alinj”. Ata vijnë, lëshojnë ca pordhka militanteske, dhe ikin. Po si ikin do pyesësh ti? Të tërë si të dhjerë eme bisht ndër shalë.

   Reply to this comment
  • ganiu November 27, 23:02

   Jo moj shkërdhatë. Jo moj Olimpiçkë, Saliun e kemi në pushtet, më të ri, më të gjatë, më dinak, më të ndyrë, më kriminel.
   E si mund të këthejmë atë më të dobtin, atë të rrjedhurin nga trutë? Përse? Për të vjedhur më pak, për të grabitur më pak?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 28, 10:52

   he moj olimpiçkë moj trutharë
   edhe sot po na kërcënon me saliun për të mbuluar katastrofën e ramës??
   mirë po ta thotë ganua,duke pasur këtë katastrofë,dobiçin e burgajetit,saliu nuk mund të bëjë asgjë më keq!!
   he qënt e mutit që nuk rrini dot pa lehur!!

   Reply to this comment
 24. Ram Ulaj me gjyshw veneciane November 27, 18:32

  Qe Rama eshte nje mashtrues pleh duket me Teatrin

  Sa here tha ai dhe jesmenet e tij me lolo Erin ne krye qe Teatri duhet prishur se do zej njerzit brenda dhe “nuk do presim Teatrin”

  Pse nuk ka rene Teatri?

  Pse genjen Ramiu dhe na kerkon ta besojme ?

  Reply to this comment
  • Oga November 28, 16:11

   Teatri Kombëtar qëndroi dhe po ndihmon të prekurit nga tërmeti. Nëse do ishin kulla në vend të tij, dyshoj se jo…!

   Reply to this comment
 25. Mehmet Musa November 27, 18:43

  E mendon kush vet me vete
  Pse Shqipëria është ndarë n‘gjashtë shtete?
  këtë Shqipëri pse askush nuk e do
  Në gjashtë copa pse e ndanë?

  Pse të huajt po luajnë me ne?
  Dhe n‘gjashtë grima e ndanë këtë dhe,
  thua se s‘ka shqiptar mbi dhe!
  Çamëri ku na ngele?
  Pa ty Shqipëria nuk ka themele,
  Tregu i Ri o zot çka thotë
  I kan rrjedhë dy pika lot
  Pse orë vëllezër ju u ngutët?
  Nga mëmëdheu pse më shkëputët?

  Hot e Grudë ,Plavë e Guci,
  pse ja falëm Malit të Zi?
  Nuk është Ulqini e Tivari
  e,as Tuzi nuk është i Mark Milanit

  Shum masakra serbët na i banë,
  e Preshevën n‘dorë t‘kujtë e lamë?
  Luftën shpejt pse e ndalëm?
  Iliridën pse e falëm?

  Turp ma t‘madh për ne nuk ka
  se Shqipërinë vet e kem nda,
  sepse nga bistrica ilire në detin Jon
  neve jemi gjashtë milion!

  Düsseldorf me, 5 mai 2017

  Reply to this comment
 26. Qemal November 27, 18:50

  KASTRAT!
  I nderuar kunksjan!
  Hiqe taksën për kalimet në Rrugën e Kombit!
  Merr pjesë dhe kontribo sa mundesh për kombin në këto ditë tragjike të shkaktuara nga tërmeti vdekjeprurës me pasoja në jetën dhe pronën e njerëzve.
  Me aftësitë e tua, në kushtet e ndryshimeve politike, të mundsive që krijoi ligji, shteti e ekonomia e tregut, brenda 30 vjetëve nga jetesa normale u ngrite në lartësinë e një “ipmeratorie”, u bëre konçesionari i arterias që lidh dy pjesët e kombit!
  Shpërbleja shqiptarëve dhe kuksjanëve nderin që të kanë bërë me punën e djersën e tyre,
  Faleminderit, nëse do të më të mirkuptosh dhe reflektosh.

  Qemal Lame
  27 Nëntor, 2019 17:43

  Reply to this comment
  • Mollosi November 27, 20:34

   Nuk e di sa eshte e vertete,por disa portale te Kosoves shkruan se Kastrati u kritikua (permes telefonit) nga Rama per heqjen e takses per ato maune qe sillnin ndihma. Ai u urdherua qe taksen rrugore duhet paguar te gjithe.

   Reply to this comment
 27. Nje shqiptar November 27, 19:26

  Eshte shume e drejte e verteta e hidhur qe paraqet ne kete proteste plot dhimbje e hidherim por mendoj se nuk eshte koha te grindemi dhe te diskutojme e te gjejme pergjegjesite.
  Eshte koha te ngushellojme familjet qe humben te dashurit e tyre, te mobilizohemi dhe te kurojme kete plage qe na hapi termeti.
  Sapo erdha nga nje takim me grupin organizator ketu ne Rimini, qe ka mobilizuar Komunitetin Shqiptar per te ndihmuar konkretisht popullesine e demtuar.
  U hartuan edhe projekte konkrete per tu realizuar se bashku me miqte italiane ne rrugen e eleminimit te pasojave te termetit. Rimini ka 30 vite rradhazi qe po i rrin afer vendit tone me dergimin e ndihmave humanitare, ne financimin e shume projekteve kulturore e ekonomike dhe tashme po planifikon projekte konkrete qe do te realizohen shume shpejt..

  Reply to this comment
 28. Zgalem November 27, 21:13

  Termeti , Pervec katastrofes njerezore dhe materjale , nxorri ne shesh , disa dobesi te theksuara , sic I permend autori I I ketij shkrimi . Nuk ndertohet mbi beltovina sic eshte keneta ne Durres hde ish keneta Thumane . Nuk ndertohet as ne rere , deri sa del atgjila , ose shtrese solide .
  U vu re nje solidaritet maximal , qe e ka treguar ne c’do rrast shqiptari . Te tera strukturat ishin ne kembe , nen drejtimin e qeverrise , por qeverria , duhet te jete ne c’do kohe ne kembe , me inteligjencen e saj , me parashikimin e saj . Duhet te parashikonte nje mundesi te sigurimit te ndertesave , nga pronaret . Pse eshte eliminuar akademia e qenve ne Sauk ? Kjo ka qene nje shkolle , qe krijoi tradite , pikerisht , kur u aftesia , u mbyll. Si pse ? Disa propozojne te hiqej toolli , ne Kukes . Nuk nderrohen ligjit dhe rregullat , sa here ka probleme Ne c’do rrethane , qe ndryshojne rregullat , sulmon korrupsioni . Po qe se gjerat mendohen mire ne paqe , aq me pak ka gjak ka ne lufte . Termeti eshte me shume se lufte . Zgalem

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit November 27, 23:14

   Zgalemo, shkolla e qenve ishte ne shtish tufine, jo ne Sauk.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 28, 10:13

   “Pse eshte eliminuar akademia e qenve ne Sauk ?”
   a nuk e ke kuptu o zgal??
   a nuk e ke kuptu se “akademia e qenve në sauk” nuk është eleminuar mor debil,se po të ishte eleminuar?!
   nuk do të ishin vjedhur paratë që “janë harxhuar”!!
   ps:moni ta thotë mirë se nuk është në sauk,por në tufinë!në saauk ka qënë e sigurimit!!për këtë arsye e ngatërron dhe ti!!sot quhet akademia e policisë!!
   e sa për “Ne c’do rrethane , qe ndryshojne rregullat , sulmon korrupsioni “!?
   mos ha mut kot!!
   tek ne vetëm nëse tërhiqet se në sulm është që nga ’90a!!

   Reply to this comment
 29. ngadale bre trima interneti.. November 27, 21:34

  eshte mire qe gazeta Dita le te luftoje dhe Ramen qe e shte ne buze te varrit dhe pa ndodhur termeti por mos lejoni qe ujrat e zeza te komentueve te Squpit Sales te mbysen me fekale gazeten tuaj..
  .
  Jam anti-ediramist i vijes pare por mos kaloni ne perversitet duke u gezuar qe qeveria nuk ka leke..etj etj..kur akoma nuk jane varrosur njerzit
  .
  sepse me llogjiken tuaj i bie qe per 11 shtatorin 2011 te varej ne litar Jorgo Bushi me Jorgo Koken ( presidenti amerikan dhe bossi i Cia-s)

  Reply to this comment
  • D.Gj.Lyli November 28, 14:22

   C’ne kaq shkurt sot Ded? Jo per gje por sot edhe gazepi i te permuajshmes Domosdova i ka shkrojtur nja dy reshta me shume se ty.

   Se mos me thua se ja u ka mbyll tutori rubinetin ore?

   Te shkretet ju. Kam hall se do mbeteni batall dhe do t’ju duhet ta shtrengoni fort e me fort rrypin. Dimri thone se do beje shume ashper kete vit.

   Reply to this comment
   • Deda November 28, 15:48

    Shpresa beri ca analiza se kishte dhimbje veshkash keto ditë. Shkoi mbasdite të marrë përgjigje. Te banaku i ambulancës një gocë e re i la zarfin në dorë.
    -Si i kam ?-pyeti gocën.
    -Qyqja,ku di unë. Jam veç si sekretare.
    -Po mjeku i veshkave në ç’orë viziton?
    -Qyqja,ku ka mjek veshkash. Ka ikur që vjet në Gjermani.
    Shpresa nuk dinte ç’të bënte. Ngeli te dera,as jashtë ,as brenda.
    -Dëgjo,halla ime vjet bëri ca analiza veshkash,ta pyes atë se është bërë doktor i vetes.
    Mori cel dhe ia nisi:
    -Hallë,si je? Unë mirë. Kam një shoqe që ka bërë ca analiza për veshkat. Ja si i kanë dalë….
    Shpresa dëgjonte shifrat që sekretarja i lexonte hallës. Pas pak,tha:
    -Prit sa të marr laps.
    Shkroi diçka në një letër te banaku dhe mbylli cel.
    -Ke nevojë për këtë ilaç,-i tha Shpresës dhe i la në dorë letrën që shkroi.
    Shpresa nuk arriti ta falenderonte se sekretares i ra cel.
    -Urdhëro,halla! Si? Pa merak,ia them unë.
    U kthye nga Shpresa dhe i tha:
    -Më porositi halla që ilacin ta marrësh në Itali ose Greqi se ato që ka blerë këtu janë kot,nuk të shërojnë.
    Shpresa e përqafoi dhe i tha:
    -Shyqyr që nuk ka ikur halla në Gjermani.

    Reply to this comment
    • KÇK... November 28, 21:14

     – Alooo? Bash Deda dora vet je? Gërthit pak or taj se të dëgjoj shumë keq… Si the mo? Ke mbetur i bllokuar në mes të dëborës? Vërtet? Ku gjendesh? Hypur majë shtyllës së telefonit? Bo booo ç’më the…

     – Si? E po shyqyr thuaj se për pak na ngrive gjakun. Atje në majë të paktën je më i sigurtë. Nga ngrica ndoshta jo, por të paktën nga ujqër e çakej… Pas tërmetit sikur janë bërë edhe më të urritura. Mos rafsh në kthetrrat e tyre. Po mundohen të kapin ç’të kapin. Kësaj lukunie të urriturish shefi i ka sajuar dhe një epitet. Ta kishte zënë veshi KÇK?

     Si? E ka fjalën për hajdutërit e kollarisur dhe jo për ujqërit? Ehë? Dhe unë kujtoja se…

     – Po, po, ke të drejtë. Kush bën me gisht nga të tjerët e përjashton veten kategorisht prej tufës së të babëziturve. Ndryshe nga këçëkërsat, shefi ynë Dedë është i kulluar dhe i pastër si ajo bora që po të mbulon pak nga pak atje majë shtyllës…

     – Si? Ta lajmëroj që të të shpëtojë urgjentisht? As mos e diskuto fare plako. Në vend ore. Për 2 minuta do nisi trupat speciale të shpëtimit. Mos e beso po deshe, por nga arka “e fuqishme” e shtetit janë shpenzuar miljona vetëm për trajnime qënsh. Mendo pastaj për kualifikim personal…

     – Si? Po, po ashtu është. Në veçanti qëntë i kemi vërtet të mrekullueshëm. Shqisën e nuhatjes e kanë bile edhe më të ndjeshme se qenërit e Gjermanisë. Falë rilindjotërve tanë të pamposhtur me skënerbenë spiropallor në krye, shquptarët kanë rendur aq “për pará” këto vitet e fundit, sa bile dhe pensionistat po rikthehen tufa-tufa nga emigracioni. Po kthehen me shpresë se diku përreth çukave dhe gërxheve mahnitëse të Petrelës, Surrelit, Gjirit te Lalzit, etj., do mund të ndërtojnë një jetë dhjetra herë më të lumtur se në skëterrat përposhtë urave të Parisit…

     Ah se për pak harrova Dedë. Sa për punën e analizave të veshkave, mos ja ki zili atij doktorit të larguar nga sytë këmbët. Ai ashtu siç ia mbathi në mes të natës, ashtu dhe do rikthehet… Kur të qethen viçat, sigurisht… Sa për ilaçet mos u bëj shumë merak. Mandatin e tretë (nga dhjetë që synon të mbajë me hir e me pahir) shefi do e bëj realitet premtimin për mjeksi falas… Kur të vijë ajo ditë, (prisni prisni se s’keni parë gjë akoma), ilaçet kanë për t’u shpërndarë me lopatë… Deri atëhere halla do heqë të zitë e ullirit për të paguar sa frengu pulën ca kokrra mielli të presuar e të ambalazhuar bukur me ca kutiçka të jashtme.

     Reply to this comment
 30. sorosianet November 27, 21:42

  Shume mire e ke thene zoti Thano: “Një klasë politike barkngopur dhe shpirtzbrazur.” Ky kryehajdut qe ka mbledhur ne qeveri dhe ne administrate te gjithe hajdutet me cizme, te hjithe kriminelet dhe kurvat dhe pa pike turpi thote se “Nuk kam shkopin magjik dhe nuk kam para. Po pse na thoshte se jam kryeministri me i mire qe prej vitit 1912?! ku qendron miresia e tij, apo ngaqe ka ngopur PPP dhe ka varferuar e po varferon popullin; apo qe bashke me Saliun e i zhduken te gjithe institutet shteterore per ndertime e kontrolle zbatimi; apo qe bredhin neper bote me vend e pa vend. Ky eshte nje maskara i pashoq, por qe injorantet e duartrokasin dhe e votojne, ngaqe u tregon barsoleta dhe sllogane filmash. Turp per kete popull qe e len gjale kete monster.

  Reply to this comment
 31. Vatra November 27, 21:57

  Eshtë momenti që Durrësi të trnsformohet në qytet me urbanizëm super modern dhe plan harmonik zhvillimi që ti bëhet një transformim komplet mu si Berlinit lindor ku me primatin dhe potencialet që e ka të jetë destinacioni kryesor në Adria ndryshe do të mbetet këtu

  Reply to this comment
 32. LEON November 27, 22:14

  Sado ndihma te bjere bota dhe sado solidare te jene shqiptaret mes vedi,prape kam frike se ndihmat dhe parate do vidhen dhe nuk do tye shkojne tek fatkeqet.
  Qofsha i gabuar por ky aq sa mend te mblidhen per kete fatkeqesi,ja dha Vilma Nushit me chak-Upin e analizave te shurres.Sot nuk ka paisje per te shpetuar fatkeqet.
  Ne kohen e ndermarrjeve shteterore,kur nje kryefamiljar ishte i papergjegjshem,pijanec,e harxhonte pagen ne mejhane,e linte familjen pa buke,vete pergjegjesi repartit,brigadjeri ose titullari ndermarrjes urdheronte pagatorin tja dorzonte rrogen e pijanecit gruas,nenes ose femijes me te rritur.
  Kemi te bejme me nje kryeminister te papergjegjshem,qe po grabit gjithe te ardhurat qe krijon shteti per salltanete,per PPP,per Koncessione.
  Keto ndihma qe priten te vijne nga gjithe bota,do t`ja lejme ne dore Edi Rames?Do ti varim qenit melcine ne qafe?

  Reply to this comment
 33. Ahmet Collaku November 27, 23:05

  I nderuar miku im Adrian,

  Ju lutem shume ta merreni ne konsidate kete propozimin tim si me poshte:

  Duke pare situaten tej tragjike qe po kalojne shqptaret dhe Shqiperia si pasoje e ngjarjeve natyrore i propozoj Qeverise Shqiptare sa vijon:

  Pa dyshim gjithe shqiptaret ne kete situate tragjike, sado te lodhur dhe te varfer, do te bejne gjithcka qe munden, te ndihmojne vellezerit dhe motrat e tyre per te merimetuar keto pasoja tragjike. Keto ndihma, do te jete shume modeste ne krahasim me nevojat e medha, prandaj i propozoj Qeverise Shqiptare qe per kalimin e ketyre pasojave te renda, te grumbulloje gjithe te ardhurat financiare tremujore te perfituara nga shfrytezimi I pasurive tona kombetare, nga cili do, prej te gjitha llojeve dhe sasive, nga cdo kompani vendase apo e huaj, e madhe apo e vogel, me licence apo pa licence.

  Pasurite kombetare shqiptare, jane pasuri autoktone, qe Zoti ja ka dhene ketij vendi, sikure I shkaktoje edhe keto termete.

  Ne kemi shume pasuri natyrore, tani eshte momenti qe ato ti shkojne ne ndihme popullit te mjekoje kete plage te madhe. Pa dyshim, pronaret apo drejtuesit e ketyre kompanive, nuk jane ne ate gjendje sa te krahasohen me mjerimin dhe varferine e popullit.

  Perse ne te lypim dhe te kerkojme ndihme nga bota, kur shume te ardhura financiae, I kemi ketu, sikurse edhe keto ngjarje te pa deshiruara.

  Me shume respekt,

  Ing. Ahmet Collaku

  Reply to this comment
 34. Limani November 28, 00:26

  Nuk dua të merrem me këtë zagar k/ministër , më këtë gënjeshtar e demagog të fëlliqur . Më mjafton edhe një pabesi e tij për ta neveritur këtë njeri , për të mos e njohur si k/ministër . Por , pisllëqet e tij janë me dhjetra dhe i përmenden ç’do ditë .
  Ne që duam të qërohet Edvini një orë e më parë , duam të kthejmë Saliun , Lulen , Metën ; kjo është logjika e disa idiotëve që as ia vlen të merresh më ta.
  Pra , për trurin e tyre kretin , alternativë tjetër s’ka , do zgjedhësh njërin nga keta 3-4 vetë !
  Jo more skllevër , jo , kështu bëjmë lojën e Edvinit , Saliut e me radhë …..
  Ata që janë marrë me politikë këto 30 vjet ( k/ministra , presidentë , ministra , deputetë ) të përjashtohen nga politika pa të drejtë kthimi . Kjo kërkesë duhet të buçasë nga Sheshi Skënderbej dhe nga të gjithë sheshet e Shqipërisë ku të jenë bashkë të majtë e të djathtë , komunistë ,ballistë , legalistë , gej- istë e me radhë ( në fakt komunistë në Shqipëri s’ka ) .Një bashkim i tillë i shqipëtarëve do të qe me rëndësi historike , me rëndësi shumë të madhe , do na nderonte para botës si popull dhe do mbyllte edhe shumë plagë të vjetëra midis të majtës e të djathtës , që qëllimisht mbahen gjallë , ushqehen nga kjo klasë politike e degjeneruar dhe tradhetare, ky do qe edhe një hap i madh për pajtim kombëtar , në mos do të qe vetë pajtimi kombetar .
  Mos prisni asgjë të mirë nga institucionet e sotme , të gjitha janë të degjeneruara , duke filluar nga parlamenti !
  Shqipëria është për horr , se janë ngjitur në krye horrat , ne kemi njerëz shumë të zotë e shumë të ndershëm , këta janë ata që s’pëllasin , janë me nder e namuz dhe vetë populli duhet t’i nxjerrë .
  Kështu , more miq e shokë , bollë jemi zënë me njëri-tjetrin , kemi një armik të perbashket- politikanet e ketyre 30 vjetëve .
  T’i qërojmë nga skena politike këto ndyrësira , që na shëmtuan atdheun !
  P.S.
  Unë vetë jam i majtë , por, po të kisha mundësi , krerët e djathtë do t’i pushkatoja , kurse krerët e kësaj të majte do t’i varja në litar, të parin Gramoz Ruçin, të dytin Edvinin e me radhë . Flas për krerët se, si i majti popull edhe i djathti popull , për mua janë njëllojë hallexhinj dhe meritojnë të njëjtin respekt e trajtim !

  Reply to this comment
 35. gjermani i fundit November 28, 00:52

  nuk do te doja te ishte ketu rasti per tu kapur me qeverisjen, por ndofta edhe per kete te fundit do ishte shansi i duhur qe kjo fatkeqesi te perballohej siç na ka hije, me bashkepunim dhe me vendosmeri qe ne momentet e para. Mirepo siç jemi mesuar keto 30 vjet, atehere kur duhet disiplina e nenshtetasve, kur nevojitet vendosmeria e shtetit ne momentet me te nevojshme, as nenshtetasit nuk dine vendin e tyre dhe as shteti nuk di ku e ka vendin. Kesisoj, behet i pushtetshem nervi i rrumpallise, sjellja me e keqe e anarkise kolektive ku shteti dhe nenshtetasi turren kot e me kot pa ditur se çfare bejne. Kjo eshte nje dukuri e perhershme alla shqiptare, saqe shpesh shitet per solidaritet. E pashe Edin ne tv tek spitali i Traumes, spital i cili ne keto 30 vjet eshte kthyer ne nje seli parlamentare te llojit te vet. Spitali i Traumes ka ne kujtesen e vet vrasjen e Azemit dhe deklaratat gjakmarrese te berishes. Ka ne kujtesen e vet te vraret e pafajshem te Gerdecit, te 21 janarit, te shume e shume fatkeqesive shqiptare apo likujdimet politike, e se fundi edhe viktimat e termetit te fundit. Edi fliste para kamerave duke evituar me gjeste dhe argumentime me ze te ulet perballjen me publikun. Kam frike se ne ato momente e kuptoi se nuk kishte me fytyre perpara njerezve. Fatkeqesite madhore ndodhin kudo ne bote dhe vene perpara veshtiresive shtete shume e shume me te fuqishme sesa ne. Me kujtohet Bushi i riu qe nuk dijti te menaxhonte dot demet e uraganit Katrina psh. Por Edi nuk mungoi ne katedren parlamentare te spitalit te Traumes, ku si te tjeret keto 30 vjet shkoi te vizitonte te plagosurit per te permbyllur protokollin alla shqiptar te vizitave solidare. Pothuaj te gjithe gazetaret e dine shabllonin e protokolit; po ndodhi gje shkojne e zene hyrjen e spitalit te Traumes, se atje patjeter do vijne ministra, kryministra, ish-er dhe politiksa, presidenter dhe opozitare, legene dhe “kazane” te te gjitha llojeve, qe me shume i sjellin infeksione spitalit sesa ia lehtesojne punet. Rrumpalla e spitalit eshte njera prej ndodhive. Se te tjerat jane ato qe thote kryeredaktori Thano; nje shtet qe mungon totalisht ne vendin e tij te punes, me veglat elementare te punes,dmth ne detyren qe i takon ne raport me situaten. Termeti rrezoi me shume pallatetet e reja sesa te vjetrat, kur duhej te ndodhte e kunderta. Gje qe tregoi se kasaphana urbane e ketyre tre dekadave po fillon te na kape per gryke. Tjetra eshte se shteti i papergjegjshem, i mesuar te mos perballoje as permbytjet nga shirat, nga digat e leshuara, nga thatesirat, nga zjarret e pyjeve, etj, ç’ne ai te menaxhoje efektet e nje termeti?! As qe e ka bere kete llogari. Tani del k/ministri dhe thote se nuk ka shkopin magjik dhe shyqyr qe kujtohet te na ndihmoje bota me ndonje ekip shpetimi. Se nga pamjet dhe filmimet duket qarte se nuk jemi te pergatitur. Te sheh syri banore vullnetare qe shtyjne me krahe blloqe betoni, apo eskavatore qe ne vend te shpetojne njerez, me punen e tyre mund ti rrezikojne akoma me teper te mbijetuarit nen rrenoja. Kaos total, pjelle e kaosit kaqvjeçar, te cilin aq mire Rama i dikurshem e permblodhi ne fjalen kuptimplote Rrumpalle, rrumpalla e Doktorit, qe tanime mund ta quajme rrumpalla e Piktorit. Nuk e di nese ka shkuar ndokush te konstatoje demet qe mund te kete shkaktuar termeti tek stadiumi i ri i sapoinaguruar; 80 mln euro per 22 mije vende, pothuaj 4 mije euro/per karrike. Ndofta e ka perballuar temetin njesoj si Teatri i dopolavoros. Mund te themi shume gjera sot, por eshte dite zie. Te pakten te heshtim perpara viktimave, qe shtetit dhe ne te gjitheve duhet te na rendojne ne ndergjegje. Rama ka filluar te flase me mermeritje, se ashtu ia do momenti. Berisha ka derguar me pushime majmunin e tij digjital, Luli ka filluar te pluhurose kepucet me tym germadhash,se i nevojitet si kartvizite per banketin e ardhshem qeveritar. As presidenti nuk ka kuraje te perserite refrenin e paralajmeruar apoliktik. Jo se nuk do, por as atij nuk ia lejon momenti. Se eshte teper qe edhe dalin ne TV me ato fytyrat e vuajtura. Do ishte mire te fshiheshin per ca kohe, te tere se bashku, duke qene se jane se bashku e njejta tufe qe na ka sjelle ne kete derexhe. Aleate me termetin.

  Reply to this comment
  • Asnjeansi November 28, 05:49

   O gjermano,
   Ne paskemi shkuar per lesh deri tani…
   Te veme ty me mire Kryeminister se qenke “talent” dhe organizator i madh. Po pse, per stadiumet europiane si eshte kostua e tyre?
   Nuk te vjen pak rende qe flet keshtu si e Eme e Zeqos nga Maja e Alpeve te Italise se Veriut?!…
   Bej punen tende or sylesh, se drjetimi i nje shteti te varfer si Shqiperia nuk gjykohet nga keto sallatat qe shkruan ti,
   por nuk eshte i lehte edhe per Kryeministrat me te mire qe ka Europa!…

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit November 28, 08:49

    O ti zoteri me shume komente dhe shume emra. Kete punen e kostove per karrike e kam lexuar ne shtypin e huaj, po ti qenke shume asnjeanes dhe kot qe humbim kohe. Te jesh organizator I mire do te thote qe ke ekip te mire dhe sejcili eshte adap ne zonen e tij te fushes. Lojtari I madh I Ballkanit vetem ekip ku sekcoli nuk dijti te krijoje. Per komentin me poshte, dua te them, nqs Thano me lejon, qe kjo eshte gazete private, qe duhet te perceptoje cfare ndjejne njerezit dhe jo Njeshi, è kur kalohet caku duhet te thote Mjaft. Qe termeti eshte katastrofe e madhe s’do mend ta thuash ti è une, dhe s’è menaxhojne dot shtete me te fuqishme sesa ne. Por si thua ti? Te mbyllim syte? Ta qepim perpara arrogances dhe fodullekut, se po iku ky na più e zeza, do vije prape Saliu. E pra, eshte kjo sjellje dhe kjo propagande banale qe jo vetem e justifikon teatrin e hic-mos-gjese, po perkundrazi, ta mbeshtesim se vetem ky e bekerka Shqiperine. Nuk do ishte keq te jape doreheqjen qe sot, qe tani, Biles eshte ca vone. Mos ki frike se behet qameti:me qamet se kaq nuk ka.

    Reply to this comment
    • Asnjansi November 28, 09:46

     O gjermano,
     Qenke dhe arrogant more qerrata!
     Apo si ish oficer je mesuar me urdhera.Rama nuk ka pse ta lere betejen ne mes se ate e heq dhe e vendos Sovrani me vote dhe jo kori i kukuvajkave.
     (Se dhe oficeri nuk e le betejen ne mes.)
     Perpara Kryeministri shqiptar ka nje mal me pune Reformen ne Drejtesi, ate zgjedhore, qeverisjen e vendit qe i ka besuar Populli, plus keto fatkeqsi madhore te Natyres, detyra keto te cilat po i administron nen moton per te bere me te miren. Nuk e shikon , ka thirrur ne ndihme forcat me kualifikuara nga vendi dhe nga Europa. Fale edhe punes se tij per ndergjegjesimin e opinionit publik ka nje solidaritet shembullor brenda dhe jasht vendit.
     Une Asnjeansi e kam kritikuar Ramen shume me ashper se ty kur e kam menduar se duhet folur. Por ne kete rast ti bashkohesh korit te kukuvajkave, te flasesh me gjuhen e mellefit, me duket e tepert.
     Te teperta me duken edhe keto fjale qe po te shkruaj ty.
     Solidariteti dhe patriotlleku sot ka nevoje per vepra. Femijt e mi dhane sot nga 100 Euro secili ne konton per pasojat e Termetit. Une po shikoj mundesine , edhe pse jam duke ndertuar vet, po mendoj qe nje familje qe ka mbetur pa streh, ne se ajo familje ka nje truall , qoft dhe 300-400 metra2, jam i gatshem ta le shtepine qe po ndertoj per pak kohe dhe te shkoj tja ndertoj nje shtepi qe te strehohet nje familje (dhe njekohsisht tja pais me mjetet me te nevojshme, here te perdorura e here te reja. )
     Kohen e gjej dhe tja ndertoj me duart e mija.
     Po ti gjermano ke ndonje ide se si mund te ndihmosh, apo do vazhdosh te na japesh mend si e Ema e Zeqos…?!

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit November 28, 11:36

      Une arrogant? Po mire, hajde te flasim. Reformat ne drejtesi po I bejne Be-amerikanet. Kete e ka thene aq here k/m Rama, dmth eshte inisiative&buxhet I tjeterkujt. Qeveria ne kete mesele eshte spektatore si une dhe ti. Une s’jam dakord qe ne parim, se minon pavaresine e vendit, po kush po na pyet. Tani, demet jane kolosale. Nuk bejme dot gje me ca leke donacione, por hajde te dhurojme, se eshte njerezillek. Ceshtja eshte se eshte ndertuar keq dhe shteti ka bere sehir. Me lejet e ndertimit eshte abuzuar aq keq, sa kam idene qe nje bulldozer I madh duhet te rrezoje gjithshka nga Golemi deri tek Currilat. Po kush ka dhene leje te ndertohet ne rere me 8-10-12-15 kate? Kur Rama vendosi te prishe pallatet e arabit poshte liqenit mjaft njerez si une e mbeshteten, se e kishte mire. Po u dorezua dhe pasketaj me leje nga ai u be komuna e Parisit si Kazbah. Ky njeri I firmave me dore te rende, nuk endjen veten pergjegjes? Po te tregoj nje ndodhi kur Isha ne ushtri. Ra nje rebesh I forte ne rrethin ku punoja, komandanti I brigades dha alarmin dhe me erdhi korrieri ne shtepi nga nje repart aty afer. Une Isha 20 km larg, ne 2 te nates, me cfare te shkoja? S’kisha as mjet, as me derguan mjet, nuk shkova. Kur vete te nesermen, une dhe nja dy s’ishim paraqitur. Ata nja dy permenden zemren, infarktin, etj dhe ia hodhen paq. Tani kane grada te medha(ne rezerve). Me erdhi radha mua, fillimisht desha ta dredh dhe une, por zakonisht nuk kam stil te genjej. Dhe i rashe drejt pastaj, I them qe s’kisha me cfare te vij. Ne kembe, me nje kembe – thote komandanti. Binte shi, rebesh – ia kthej -nevojitesha si viktime, apo si? Nuk dua ta zgjas si mbaroi ai muhabet, por ktheja vetes, ndjeju si zjarrfikesit dhe ata te emergjences qe pa mjete dhe PA masa sigurie po benin detyren dhe jane per tu pershendetur. Por ama ata te paret dhe ne me ta duhet ti kerkojme llogari shtetit pse nuk pajis me mjere? Pse nuk eshte I pergatitur? Pse ka lejuar kete Kaos urban? Se shteti eshte si familja:ja, une kam qejf nje makine me te bukur e me te re nga ajo qe kam, por I ruaj kursimet ne banke, se nuk I dihet ndonje te papriture. Kur e bej une, qysh nuk e bekerka shteti? Qysh paskan shpenzuar per pallatin e Operas miliona, kur s’kishin menjane per emergjences natyrore? Stadiumin hajde, se na e beri privati (tepke sipas shijeve te Rames). Pse ore mik, nuk paskemi te drejte ti kerkojme qeveritarit sesi shpenzohen fondet qe shteti I mbledh nga detyrimet tona? Une kam blere apartamentin ne 2005, akoma s’kam marre tapine pas 14 vjetesh, ndofta edhe eshte plasaritur a prishur, kush po pyet per kursimet e mia! Ketu bleva apartamentin, brenda 2 muajsh me erdhi tapia me poste ne shtepi. E akomavedhe sot nuk di sì e quajne kryetarin e bashkise se qytetit, a eshte burre apo grua? Kurse Veliaj ka ardhur dy here ne krye te bashkise me premtimin madhor se do u jape lejen e pronesise banoreve qe e kane blere ketu e 14 vjet me pare, ne nje pallat (e grup pallatesh) me leje te rregullt nga ky qe eshte sot k/minister. E kupton ore mik se me cfare shpejtesie ecim ne? Duhet reforme ne Drejtesi per te marre tapine? Duhen ambasadore apo cfare? Pastaj, mos u merzit pse kritikohet k/ministri, gjersa vete ka zgjedhur te beje te gjithe-kudo-gjendurin. A e bej dot une k/ministrin? A e ben dot ti? Po, edhe e bejme, pse, mos eshte ndonje profesion me vete? Mos keta qe ishin pikuan nga qielli?

    • mirel November 28, 19:51

     Mono, nuk ka faj termeti, po shteti. 6 balle ra dhe ne Greqi, dhe vrau njerez. E kane fajin ndertimet pa cilesi ne Shqiperi tha szmologu grej. Pa dorashka, se nuk e ha meraku ti bej fresk Ramutit. Ketu shteti vjedh si i babezitur dhe e detyron popullin ti bindet bandes se hajduteve.
     Keta duan dhe te te vjedhin, dhe te vdesesh po te jete nevoja per te mbushur xhepat e tyre, dhe ti brohorasesh, pa diskutim. Se keshtu e do Rilindja, me duartrokitje.
     Pse jo, te dali populli ne rruge e te thote: e kemi per nder te vdesim.
     Kisha thene shpeshhere pse nuk vdes me mire o.popull, sot iken 50 vjet, por nje popull i tere ka kohe qe ka vdekur mendjerisht e shpirterisht.
     Rilindja sot duhet te ishte gdhire e persekutuar nga protestat. Por nuk ndodh kjo, ne vend te hakerrohet populli i plagosur dhe i vrare, hakerrohet Ramuti.
     Kjo eshte me keq se ne feudalizem. Koha e hyqymetit ka ardhur perseri
     Feudalet dhe agallaret e partise jane zemeruar. Boll qe po na dhurojne ndonje pike loti..me zor dhe ate..po dhe tju jemi mosminrenjohes, se zoti e dergoi termetin, jo ata.
     C’ne ata, ata vetem se kane ndertuar shkel e shko e kane bere leke. Mileti kish faj qe flinte naten ne shtepi
     La ardh koha te rrine rrugeve.
     Eshte me romantike. Mund te thurrin dhe kenge per Rilindjen. Te frymezohen e te ngrohen.
     Keshtu ngrohen dhe zemrat e pikelluara te Ramutit e Ahmutit

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 28, 11:13

   më pëlqeu shkrimi tënd mono!!
   i shkëlqyeshëm për tu përdorur në rast të ndonjë sherri kalamajsh!!
   jau thua dhe të garantoj se i bind!!e mbyllin sherrin dhe bëhen prapë shokë!
   por po të shkruash në këtë mënyrë pasi ke dëgjuar artistin tonë piktor,që nuk të vjen asnjëherë e keqja nga artisti,që të tallë bythën për çdo gjë që i thuhet,të përdorë talljen për çdo kritikë,të fitoj zgjedhje me humor halabakësh për tepsi e kusi,ta dëgjosh kur tall bythën me tërmetet e mëparshme duke thënë ” se ne nuk kemi nevojë për asgjë”,ta shohësh të krekoset për shtëpitë që ju ndërton të varfërve,me llotari një në milion,ta shohësh të ndërsejë qënërinë e tij kur sivëllai i tij,ish partneri i tij i para 4 viteve,i kërkon të kontrollojë se në çgjëndje është shteti për të përballuar katastrofat natyrore,se a ka apo nuk ka rezerva,se ka apo nuk ka njërz të stërvitur për këtë punë,se,se,se sse!?
   atëherë thua vetëm një gjë!!gjë që është e kundërt me këtë paqen sociale,me këtë paqen prej të nënshtruari që predikon ti!!
   shpreson që ky popull deri tashti budalla me tendencë për demencë të hapë sytë dhe të vendos se çduhet të bëjë me veten!!
   a do të vazhdojë të lejojë që të rripet kaq vrazhdë apo jo!!
   kjo është një situatë e keqe mono,por mos harro se ka gjithnjë dhe më keq se kaq!!
   ky e kishte arkën e shtetit bosh që me kohë,pavarsisht se “si ka punuar ky!?nuk ka punuar askush”!!
   ky qën duhet të zhduket nga sytë këmbët!!
   jo pasi të ketë kaluar kjo situatë katastrofale!!
   jo mono,jo!!
   KY DUHET TË ZHDUKET MENJËHRË!!
   KUSHDO QË TË VIJ PAS TIJ,DHE PS KA BOLL NJERËZ QË MUND TA BËJNË SHUMË SHUMË MË MIRË,DO TË BËJË MË SHUMË!!

   Reply to this comment
 36. Adih November 28, 01:17

  Zoti i nderuar Thano.!
  Eshte per tu shtuar shkrimit tuaj brilant edhe nje gje qe eshte shume primare .Konkretisht ne keto 30 vite te ketij tranzicioni post komunist ,e hajdut banditesk , e te pa pergjegjshem ,keta anti shqiptare politikanet tane ,e lane ,e mesuan njeriun ,i dhane leje “te forteve ” vidhni ,ndertoni ku te doni dhe si te doni ..U ndertua me babezi ,pa kritere ,pa studim toke pa kontroll teknik shteteror e tj e tj ,shkurt vetem na ipni vota . .Prandaj kemi viktima sot , ,e them me keqeardhje per familjet e viktimave ,por edhe me nerva te mija , qe me vjen inat si ne kokpalaret i lame keta rrufjane kaq gjate ne pushtet .. Keta bandite politikane ,aneksuan specialistet ,aneksuan inxh e ndertimit .Lane privatin te vidhte per ndertim , dhe shteti i leshit anti shqiptar ,i la pa kontrolle teknike , pa studim toke per te ndertuar ,pa as edhe nje kusht teknik . Kontrolli teknik nuk ka funksionuar fare, bile edhe sot qe po diskutojme ??.Ku ne kokpalaret qe i kuptojme keto gjera ,kemi paguar policite ndertimore kot me taksat tona ,ku i ka anashkaluar te gjitha keto bema ,qofte edhe nga kritikat qe vinin nga qytetaret e zakonshem . ,ku eshte turp e faj bashke , shteti nuk funksiononte fare ,Mos harrojme edhe bashkepunimi i kryemintrave te radhes ne bashkepunim me kryebashkiaket ,me ndarje parash nen rrogoz korrupsioni midis tyre ,ku kane vjedhur ,kane ndertuar pa kriter ,si rasti ne fjale i bandit kryebashkiakut te Durrsit ,Vangjush DAKO ,qe ne kohen e tij u betonizua ,me gradacela shume kateshe gjithe bregdeti i Durrsit ,30 metra nga deti , ,pa studim e pa as edhe nje kusht teknik ,pa ju permendur ndertuar ne toke te vjedhur se seshte tema sot per te kritikuar .(Besoj do meret SPAK neser me keto gjera ).Dhe po te punonte politika ,sic punon perendimi ,qe ka ligjet teknike dhe pergjigjen specialistet e ndertimit e deri tek studimi i tokes dhe sa duhet te germuar ketu e sa me poshte ,ose me larg dhe jo politikanet , e them me te forte kete ,ose ta quajme kembane alarmi , se nuk do kishim fare viktima sot ose max 5 % .Cfare bejne fatkeqesite natyrore ,nuk i ka njeriu ne dore ,por jo te tjerat .kush pergjigjet sot ,per keto viktima ,i kujt ishte fai ,pse ndertime pa studime ,kush i mban pergjegjesite Pse u lane te ndertohej tek keneta Durrsit .Dje nje kateshe e me vone , edhe hotele e tre a kater kate ne toke pa taban .?? Sinqerisht z Thano ,nuk i kam ne dore ,por po ti kishja ne doren time ,do i beja nje gjygj midis stadiumit dhe ti pergjegjeshin popullit ,per menxyrat e tyre ,qe nuk gjindet fjale e fjalor per ti share sa e meritojne .Por me keqeardhje ,eshte bere rrotacion midis tyre dje ,sot edhe neser , ku do me kujtoni ne nje te ardhme te afert ,,ky i gjaati do ja leje atij cirakut shale ngjitur karrigen neser ,me teorine e Sali Barishes ,mbas meje te behet qameti . Mjere ne te mjeret e dele qorre ….

  PS::Jam kurjoz mbasi te jete qetesuar pak gjendja me nxjerjen e trupave ,a do te bejne kontroll teknik specialiatet e shtetit ,per keto rrenime ,kush e ka fain ,si i kane kushtet teknike te ndertimit deri tek themeli ,tek kollonat tek hekuri ,e i kujt eshte fai i projektuesit apo ndertuesit ,kush e mban pergjegjesine ,se keshtu do parandalojme shume me pak viktima ne te ardhem ,zbato ligjet o shtet i pjerdhur ,mesojeni funksionimin e shtetit nje here dreqi ta marre . Viktimat ne njerez ,e deri femije , nuk jane patate ,por jane vellezerit e tuaj dhe tanet ,dhe i lutem zotit tna haroje ,te mos kemi me termete .
  Dhe e fundit me del nga thellesia e zemres , te falenderoj vellezerit Kosovare ,per ndihmen e tyre dhe jam kurjoz, kane paguar keta eurot tek trau , taksen vene nga banditi E Rama ,e them kete , se kete rruge se vetem autostrafe nuk eshte dhe mbi te gjitha o i pangopur , nuk e ndertoi privati , por ne kokpaleret , taksa paguesit popull shqiptare. .TURP:

  Reply to this comment
 37. N.VJOSA November 28, 05:30

  O Thano,
  Kam patur tjeter mendim per ty.
  Por fatkeqsisht, ti qenke nje peshe teper e lehte!
  Ti nuk je Gazetar, se gazetari ka per Perendi te Verteten!
  Ti je nje M e r c e n a r…!
  Jam gati te perballem me ty me argumenta se shkrimi yt eshte nje genjeshter dhe nje propagande e tipike e lufte se piste politike.
  Jam gati te perballem me argumenta me genjeshtrat e tua per te helmuar Opinionin Publik!
  Nuk me pengon asgje te debatoj me ty me emrin tim te vertete!
  O Mercenar,
  degjoje intervisten e Kryeministrit Shqiptar dhene mbi germadhat e Termetit, me gazetarin Sokola Balla!
  Mos ki frike nga e Verteta!
  Aty e ke edhe pergjigjen time!…
  (Botoje komentin se do te gjej mundesi tjeter qe te ballafaqohesh me te Verteten dhe te mos vazhdosh te helmosh Opinionin Publik!…)

  Reply to this comment
  • Gani USA November 28, 07:29

   Ja nje viktime tjeter e hartimeve te leshkos se pispillosur qe i ka bere parate e popullit rrush e kumbulla me PPP te faturuara dhjetefish.
   Fjalimi i Rames mbi germadha thote.
   Hahahaaa
   Per keta militarucet e Sali Ram Saliut vetem cfare thote lideri eshte e verteta.
   Nuk kan mendje, as logjike t veten
   A pika juve

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 28, 10:07

   hik mor hajvan se të vodhën taksinë!!!
   çiç dobiç!!

   Reply to this comment
  • Loni pe betoni November 28, 13:41

   Heu bre! Me rikthimin pas disa muajsh te Net gerdalles ne forum, u konfirmua dhe nje here thenia e njohur se minjte e gjirizeve jane gjallesat e para qe i ndjejne lekundjet e tokes.

   U deshen ca termete te njepasnjeshme si keto te diteve te fundit, qe ky çapaçul pa shtylle kurrizore te braktiste si i cakerdsur skutat militanteske dhe te rikthehej ne kete forum te nderuar jo per shprehur dicka rreth tematikes, por thjesht per te shfryre dufin kunder autorit.

   Ky militaruc i pacipe eshte terbuar aq keqazi, sa per t’u dukur paksa para tutorit po kerkon bile te perballet me te “me argumenta” me gazetarin. O tempora o mores! Kjo eshte njelloj sikur nje kokerr idioti te insistoje te ftohet dhe te marre pjese me zorr ne debatet e nje studio televizive.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA November 28, 15:20

    Ti Loni pe betoni,
    me që e paske qef gjuhen e ashper, une po te them :
    NA RROFSH TRAPIN…
    Mos i mat te tjeret me kutin tend, në se ti je mi gjirizi dhe pa shtyllë kurrizore, eshte problemi yt.
    Per mua je nje servil i peshtirë!
    Sa per mardheniet e mia me Ramën, une e respektoj per aq kohe sa e respektojne shqiptaret me voten e tyre, sepse nuk ja kam nevojen mbadi gati gjysmen e jetës jetoj i pamvarur nga cdo politikan shqiptar.
    Nuk habitem me ty se Shqiperia eshte plot e perplot me zagare qe bëjnë ham-ham dhe te hanë munë…
    Yttt qelbanik, nga menyra si shkruan dukesh qarte se cfare lapangjozi je.
    Nuk kam deshirë te merrem me lëtyra si ty prandaj dhe shkruaj rrallë, por te ky shkrim me erdhi keq per nje njeri si Thano, te cilin per njo kohe jo te shkurter kam patur opinion tjeter.
    Dhe ketu po shkruaj me qe pashe se po helmohet me te paverteta opinioni publik.

    Reply to this comment
    • Sh.R. November 28, 15:30

     JA SI DOLI E VERTETA: 13 TE VERTETA VETEM DY DITE ME PAS

     A nuk ju doli si ju kam thene???? ato sharjet tuaja nuk me prekin fare. moralizimi i juaj eshte krejt i pavend dhe i papjekur. ajo qe kam thene doli dhe doli fiks sic ua pata thene une. ja edhe 13 shenja se ashtu eshte, sic thashe une… dhe per ju duhet me pase shume meshire sepse nuk del mirekuptimi.

     1. paria permes KM po thote mbyllni gojen dhe mos flisni, mos thoni asgje, besojini parise sepse ndryshe shkoni ne burg.
     2. Paria po vjedh ndihmat. Po thuhet se shiten batanijet per 5 000 leke. Kete e tha Noizy qe une nuk e njoh…
     3. paria vete nuk e jep nje lek per te mjeret. asnje politikan nuk ka kontribuar, nuk e ka hapur deren e nuk ka bere nje gje per te mjeretr e te shkretet qe perballen me termetin dhe me dimrin.
     4. paria ka mjete te pafund propagandistike dhe po e mban vendin ne terr informativ duke mos treguar tmerrin e thelle dhe te vertete ku jeni.
     5. paria perdor gjithkend edhe keta telekuranoret e modes se fundit me qetesue dhe me i budallallepsur njerezit
     6. Paria po perdor me shume shkathtesi traditen dhe zakonet me fitue kohe, dhe me i lane njerezit me u zbute edhe me shume deri sa te dorezohen.
     9. shumica e militanteve zagare qe lehin ne kete faqen time dhe gjithkund tjeter e treguan fytyren e tyre te vertete si vegla te parise dhe kinse duke vene flamure e shprehur dashuri e respekt per traditen po bejne punen e saj kunder popullit. shume grekofile, serbofile, e me radhe lehin ketu ppor ashtu ua kane dhene detyren.
     10. paria mohon se ka nje gjendje katastrofike ne te gjithe ultesiren veriore deri ne Lezhe sepse nuk ka para. katastrofa ne Lac, Mamurras, Sanxhak, ku nje fshat i tere eshte ne rruge, dhe ne Lezhe ku nuk dihet se cka me ndodhe nga dita me dite.
     11. shteti eshte i falimentuar, KM eshte nje maskara politik dhe psikopat, opozita eshte nje turme legenesh te pander, mediat jane teresisht te shitura dhe intelektualet jane treguar kokrrat e legeneve politike. ja keta jane. ata qe iu thone se 99% jeni te sigurte.
     12. nuk ka me nevoje per ndihma se nuk kane ku i vene… por tani ka shume abuzime dhe ne krye kane vene abuzuesit me te medhenj
     13, qershia mbi torte: sic edhe ua pata thene, paria nuk ka nevoje per ju: ajo ka nevoje per para. Paria kerkon vetem para. vetem para. dollare. lek. euro. rubla. rupi. dinare. cka te jete vec te jete para. kete ua tha KM. po nese me para blihet mall dhe ai gjendet aty, pse nuk merret ai mall?! pse iu duhen parate kur ata qe u demtuan nuk kane nevoje per para por per strehe??? parate iu duhen me vjedhe.

     Dhe ne lidhje me diten e pavaresise: Pavaresia iu urohet njerezve te lire. Sklleverit nuk kane dite pavaresie. ata kane 365 dite skllaveri. keshtu qe shiheni realitetin ne sy dhe kuptojeni se nganjehere me ta thane te verteten eshte me te dashte ma shume se ata qe te te ferkojne koken por te fusin duart ne xhep dhe helmin ne shpirt.

     Reply to this comment
  • Horri Bulevardit November 28, 12:30

   O Vjosa shko mbro Vjosen.
   Se po ti ben Ramuti nja 14 HEC-e per pasanike qe e shesin energjine jashte dhe Shqiperia vijon anes lumit e palare, anes dijes e panxene, anes drites, e padrite
   Shko Vjosa tek ata qe i duan mediat o me Ramen o me Saliun
   Ne i duam me te verteten
   Keshtu o Vjose qe vini damka dhe quani gazetaret e pakte te ndershem mercenare.
   Respekte zoti kryeredaktor, respekte per gazeten tuaj, mediat televizive jane blere nga Ram Pordhaganda dhe njerezit me hap breshke do shkojn te e verteta, nuk kemi c bejme, ky eshte vatani yne

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 November 28, 13:17

    horro vari kart për hidroçentralet!
    ai po ja jep gërkut!!
    dhe haleja nga anët e mija po e mbështet!!
    e di përse??
    sepse është bastard i lindur!!lango diktatorësh!!

    Reply to this comment
   • N.VJOSA November 28, 14:47

    Z.”Horri”,
    Nuk ma merr mendja se je me i informuar se une per Vjosën.Para pak kohe ne Tepelenë eshte ngritur nje qender shkencore, tip instituti per Vjosen, ku shkencetare dhe ambientaliste punojne per te sensibilizuar per BLAUE HERZ EUROPAS…
    Nga dashuria per lumin ku jam rritur, ne nje Rafting i pashe nga afer rrjedhën e Vjoses time nga Memaliaj deri ne Pocem…doja deri ne Poro, por e nderprem ne Pocem dhe perseri po pregatitem per nje udhetim tjeter kesaj radhe nga Grykderdhja deri ne Permet, me nje mjet te shpejt ujor.Me perjashtim te Kalivacit ku nisen dhe u nderpren punimet, gjetkë ne shtratin kryesor nuk ka nderhyrje.Eshte harritur nga personalitete te degjuara deri ne Institucionet e EU-s qe Vjosa te rrjedhë ashtu si ka rrjedhur ne shekuj.Kam pare materjale edhe per lumenj te tjere te Ballkanit, por Vjosa ime ishte me e bukura dhe po punohet te jete virgjereshë sic ka qene ne shekuj…
    Ato 14 HEC-et qe thua ti, deri tani janë profka…
    Se cfare do behet me tej, shko pyet Ramën, por Ramen po e votoi Sovrani se po qe per korin e Kukuvajkave(Salo+Like+Lul Karabushi dhe ata dhjetra mafjoze te te tjere qe po nxjerr Reforma si plehra te pariciklushme, besoj se nuk do kenë shans…te prishin Vjosen…) Edhe Rama po e besoi Sovrani se ti e di qe cdo 4 vjet votohet kush do jete Kali Karrocës…)
    E të tjera e të tjera…
    Sa per kete Kryeredaktorin qe per mua ka lajthitur nga e Verteta, …ti besoje …ështe e drejta jote.Per mua eshte zedhenes i nje klani politik i luftes per pushtet…Do rrojme dhe do shikojme se ne cilen ane eshte e Verteta.
    Te pershendes dhe do te thosha merre pak më ëmbël, per te qene me i sakte.

    Reply to this comment
    • Dashamiri November 28, 17:45

     O N.Vjosa
     Sa lodhesh duke shar e duke vjell vrer per median njesoj si trapi hajdut nga Sureli
     Pse nuk i pergjigjesh pyetjes qe ngre Thano: Pse nuk ka lek sot qeveria?
     Kaq

     Reply to this comment
     • Luani November 28, 17:49

      Zoti kryeredaktor i Dites
      Mos u merr me militantet tifoze stadiumesh si ky i peshtiri me emrin e bukur te Vjoses

      Pse nuk beni nje kerkim sa fonde ka harxhuar kjo Qeveri me Rilindjen urbane, pra fasadat ne qytete?!

      Kam pershtypjen qe jane diku tek 100 milione euro

      Nderkohe prej nje viti pasi bojatisi qendrat e qyteteve, si dhe iu beri disa zona pedonale, po zhvillon nje projekt 100 fshatra

      Nese keto fonde do te kishin shkuar per nderhyrje reale neper qytete (per te perforcuar strukturat e pallateve ekzistuese), si dhe nese KM (kur ishte kryebashkiak) bashke me Gjushin mos te kishin dhene leje ndertimi gjithe dallkaukeve qe nuk kane asnje lidhje me ndertimin (pervec pasjes se pareve te pista te cilat kerkonin ti pstronin), sot ndoshta nuk do te kishim keto pasoja.

      Sot ben te pervuajturin ai qe se bashku me Gjushin i kane bere demin me te madh Tiranes dhe Durresit

     • N.VJOSA November 28, 19:08

      O Dasho,
      O Derman ,
      Pse nuk ka leke Qeveria?
      Sepse leket e Qeverise nuk jane si Rera e Saharas!…

      Se Qeveria shleu te gjitha borxhet qe la Sali Monstra me monstrat e tij!
      (te kujtohet kur Saliu dha doreheqen dhe ferkonte duart se shteti shqiptar
      do falimentonte si Greqia b a n k r o t ?( Dhe ato borxhe nuk ishin pak por qindra miliona…)
      Sepse shteti nuk eshte nje thes me para qe nuk mbarohen kurre!
      Me leket e shtetit paguhet administrata, sherbimet, pensionet detyrimet e tjera, borxhet…

      Dikush nga keta qe flasin qesim ketu thote se pse u harxhuan kaq para ketu e aty?
      Pse u dhane me koncension shume vepra?( U dhane sepse shoqeria shqiptare, shteti i saj nuk kish leke te investonte dhe ti mbante ne gatishmeri sektoret jetike si shendetsia, sherbimet, mbrojtja et. etj.Ne Shqiperi nuk investonte kush per keto sherbime…)
      Sepse shteti mbahet nga taksat dhe taksat nuk jane thesari i pashterueshem.
      Ekonomia eshte nje kompleks i tere!
      Sado te spjegoje une,
      une e di qe ti Dasho dhe ata qe mendojne si ty, ua ben qefi po tu thuash se
      leket e shtetit i ka vjedhur Edi Rama dhe Qeveria!!!!…

      Po te them une keshtu, ti Dasho kenaqesh!…
      Por jo or derdimen se cdo harxhim eshte i regjistruar dhe eshte kollaj te kontrollohet.
      Rama nuk eshte i perjetshem!
      Do vije qeveria tjeter dhe ti ben llogarit!

      O Dasho,
      veshtiresi financiare kane shtete nga me te zhvilluarat e Europes!
      (Shumica jane me borxhe! Italia, Spanja, Greqia, Portugalia dhe nuk po futem ne keto te Lindjes se nuk kane shume ndryshim nga ne…)
      Parat nga Qielli nuk bien.
      Ato dalin nga Puna!
      Nga ekonomia, tregetia, bujqesia, blegtoria, nga ndertimet, e te tjera e te tjera.

      Europa eshte ne krize.Nuk ka aq para sa te mbaje edhe Shqiperine!
      Ekonomia eshte arithmetike: 2+ 2 bejne 4…
      Nuk bejne 5. Edhe shteti eshte si Familja. Sa te ardhura hyjne, sa te ardhura dalin!

      Kjo prpaganda qe ben ne shkrim Kryeredaktori i DITA-s eshte koke e kembe populizem dhe voluntarizem i paster.
      Miliarda jane harxhuar per koncensione, thote Thanua.
      Miliarda mbifaturime veprash publike…
      Miliarda ne demshperblime, gjyqe, gafa e gabime…jane ndertuar kulla dubjane… Kryeminister i fiksuar pas lluksit.. ( Kap nje fakt dhe coje deri ne fund, o z. Kryeredaktor. Por kete se ben dot se te vene me shpatulla per muri…Merr psh Stadiumin ose rrugen e Unazes dhe zbertheji kockat projektit dhe mos fol me propaganden e Lulush Karabushit, por me inxhinjere qe dine te llogarisin kostot e objekteve.)
      Thanua kerkon nje barrazitizem primitiv.Nuk i ka qef diferencat midis pasurive te njerzve…harron se ky sistem i tille eshte sepse bazohet ne punen , biznesin dhe aftesit e atij qe di te investoje, te menaxhoje dhe te fitoje.
      Disa kerkojne te mos ndertohen objekte si Stadiumi, ( une them se Stadiumi me ate vlere jo vetem qe do e nxjerr shpejt koston por eshte edhe nje veper prestigji kombetar, qe duhet tu rezistoje shume dhjetvjecareve…Ato vepra qe ndertohen duhet te jene jo kasolle por te denja ne te gjitha pikpamjet, se jane vepra kombetare…)) rruget, infrastruktura e qyteteve, fshatrave, te mos lejohen koncensione ne shendetsi dhe ne sektore te tjere…
      Por si?kur shteti nuk ka fuqi, do shohe ti jape me koncension.Me koncension japin edhe shtetet e pasura.
      Europa eshte nje rrjet merimage e shoqerive koncensionare!
      E te tjera e te tjera.

      Keshtu sic shkruan Thano, eshte nje mendjeletesi e thjeshte apo nje helm propagandistik per te nxitur Konflikte dhe trazira shoqerore?!
      Qeverisja e nje shteti te varfer si Shqiperia nuk eshte i lehte as per mendjet me te ndritura te qeverisjeve europiane.
      A ka gabime?
      A duhen bere korigjime?
      Duhet te jesh idiot qe ta mendosh cdo gje pa gabime.
      Por ne se jane bere shperdorime te qellimshme per te lene arken e shtetit bosh Kryeredaktori i nderuar le te kap nje shperdorim dhe ta coje deri ne fund , deri edhe ne organet e drejtesie dhe te denohet fajtori!
      Por kete nuk e ben dot se duhen fakte dhe jo mendime e fraza per te coroditur miletin!…
      Rama dhe Qeveria e tij eshte ne syte e mbar opinionit publik dhe monitorohet rreptersisht nga strukturat e BE- s dhe SHBA…Dhe ato nuk e kurejne aspak. Ja po ngrihen institucionet e pamvarura te Drejtesise dhe po keni fakte shkoni dhe i denonconi dhe mos beni bla-bla-bla nate e dite me shkrime sensacionale per te shitur Gazetenn e per te coroditur miletin…

      E kam sjelle edhe here tjeter kete fakt qe po pershkruaj ketu. Nje gazete austriake para ca kohesh shkruajti dicka te pasakte per Presidentin e Republikes.Presidenti e hodhi ne gjyq dhe e fitoi gjyqin. Gazeta u denua me nje gjobe qe e beri te falimentoje. Te nesermen e gjyqit Gazeta nuk e pa me driten e botimit…
      Por ne Shqiperi shtypi dhe gazetaret mercenare (natyrisht nuk jane te gjithe) por ka shume qe shpifin dhe mashtrojne Opinionin Publik dhe nuk u hyn gjemb ne kembe…

    • Vjosa jote dhe jo vetem November 29, 11:48

     Kur Net mavrija krenohet me shprehjen “Vjosa ime”, aty me thene te drejten e ka nje fare te drejte, pavaresisht se si “prone te tyre” Vjosen e konsiderojne dhe minjte e gjirizeve. Si kane ardhur kohet, nje dite do perplaset me to ne gjyq 😉

     Reply to this comment
     • Vangjush Dako November 29, 17:33

      Gjushi leter Vjoses

      Kot me kerkoni keto dite.
      Une vetem lejet dhash, dhe mora leket. Pallatet e hotelet i bene te tjeret.
      Ahh, se harrova. Edhe betonin tek firma ime e moren.
      Po tani, si thoni ju, te mos beja leke une ?
      Ja si erdhi dita, qe partia me hodhi ne rruge, per Niçen, Rrumin, Lul Berishen e shoket e tjere te mite dhe te Edit.

 38. vlora November 28, 08:24

  nuk munden medjat politikanet te ashtuquajturat shoqeri civile por qe jane te politizuar deri ne palce te bejn pakt kombetar Nuk do meren me qeverin dhe km derisa te pushoj kerkimi i te mbijetuarve o zot cfar njerezish jemi

  Reply to this comment
  • alphade November 29, 23:10

   Saliu urdheron: termetin e “urdheroi” EDI,ashtu si Une,
   Saliu urdherova Gerdecin ! Ligesia e Sali Vicidolit ia ka-
   lon te gjitha veprave te Shekspirit te marra sebashku ..!
   Kur do I vi fundi ketij qafiri ?!

   Reply to this comment
 39. Tori November 28, 08:27

  Ke te drejte o N Vjosa:Rama tha se fajin qe na ka denuar ZOTI e kane gam-gamet qe me shajne mua.

  Reply to this comment
 40. Ngelet duke hedhur Helm medieve o fara e Djallit November 28, 09:05

  prandaj uk ndali Fatkeqsit ne ate vend
  ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

  ju shkerdhhefte Rama robt rraca e buceve .

  sali shkerdhata .
  bash prostituta
  ilyer muta

  kae shkaterrur gjitjcka ne kte vend ,
  Rama e dertoj ga Hale e nji Shtet qe e vleresoj
  gjithe Bota e qytetrimit ,

  hu shkerdhataqisni vetem vrer ,

  ju ka pa Zoti ashtusi kei shpirtin ashtu do ju a bej jeten
  ptuuuuuuuuuuuuuuuuu
  KAFSHE

  Reply to this comment
  • Pleh bodrumi KM November 28, 12:02

   Ja militanti i Rames cfare gjuhe.

   Robte ty o cope idioti.

   Ne qe komentojme nuk jemi as me Ramen tend as me Salinjte e atyre qe jane krejt si ty.

   Jemi me Shqiperine o legen qorr.

   Ty te pelqen kjo Shqiperi qe kane bere Rame.Salinjte o papagall liderucesh??

   Nese te pelqen ta gezosh.

   Neve nuk.na.pelqen o dele pa tru,.ndaj duam.ndryshim.

   Fajin e ka moderatori qe te boton te tilla.sharje,.po.meqe e hape kete rruge, robte ty po te ka ngel.ndonje vryme.qe.nuk ta kan zen ata qe ta fusin perdite.

   Thoshte mire fatos.nano, juve militantve u duhet q… nena qe te te thoni.baba

   Reply to this comment
   • Ngelet si shkerdhata teere jte November 28, 13:22

    U nuk jam nga ata shkerdhata si ju kerma aty ,
    un ty qe me drejtohesh mua me lte gjuhe ta shkerdhej
    cte permban pragu ,
    ju tipa si ju qe komentoni kz´ru ne nji situate te tiile deshperuse e tragjike per vedi me te tille gjuhe ,
    meritoni tju bjer Termeti ne Shtepit tuaja sonte ishallah
    Tiu e shkerdhej faren

    Reply to this comment
   • Ti me NickName Pleh Budrumi , te shkerdhefte shqiperia cte permban November 28, 14:12

    dashte Zoti JU BIE TERMETI ju a shkedhen faren
    ju bie

    JU TE GJITHVE PROSTITUTAVE

    SONTE ATE

    qe te bjere ne Qetesi Shqiperia dhe shqiptaret te jetojne si Njerez ne Paqe !

    Edhe Njiher ,

    po lutemi qe ju Komnetueseve maje Minarese Djallit
    qe sulmoi kto dite KM ,

    qellimishte sepse i doni te KEQEN SHQIPERISE
    te menaxhuar nga Presdineti MUTA
    dhe kerma e Shpelles ,
    siedhe Prostituta basha ,

    Ju rent SONTE TERMETI NE SOFRAT TUAJA DHE JU ZHDUKT NJIHER E MIR TE KEQE E SHQIPTAREVE
    NGA AJO TOKE !

    Reply to this comment
    • Pleh bodrumi KM November 28, 15:29

     M hani trapin ju mu
     Ju jeni dele, dini vetem.ti beni bebebe cobanit
     Une jam shpirt i lire o kara
     As pres gje nga politikari radhes se i dal zot vetes
     Ju nuk kini as mendje, as racionalitet, pa coban vdisni ju ha ujki ngordhni
     Juve as cari nuk ju ngrihet po nuk ju ngrit kaloresit fytyr vrerosur te Surelit
     Hani bar derisa tju therrin
     Bageti

     Reply to this comment
 41. Lexoni o njerez November 28, 11:15

  Politikanët shqiptarë të ofrojnë nje pjesë të sarajeve dhe rrogave që marrin falë këtij populli, boll heshtën si skutha !!!

  Reply to this comment
  • ganiu November 28, 23:08

   Hej, kujdes se e rrasën brënda atë që kërcënoi Ramën. Do ti bësh shoqëri?
   Dhe po të mendosh se ai e kërcënoi vetëm me jetë?!

   Reply to this comment
 42. Sh.R. November 28, 11:16

  TREMBEDHJETE GJERA LIDHUR ME TERMETIN…

  1. qeveria ka nje fond emergjence gjithsejt 17 milione dollare
  2. kryetar i komisionit per gjendjen e jashtezakonshme eshte caktuar ish-ministri Ahmetaj
  3. KM premtoi te rindertonte TE GJITHA shtepite deri me 2020
  4. harxhojme 1.1 milione dollare per edukimin e qenve dhe nuk kishte asnje qen shteteror per gjetjen e viktimave por e sollen nga Kosova
  5. Durresi eshte ngritur lart me 10 centimetra..
  6. Ne Lezhe ka me shume objekte te demtuara dhe afermendsh ne Fushe Kruje, Lac e me rradhe. nuk punojne ujesjellesat etj etj.
  7. nuk dihet numri i godinave te pabanueshme. por me gjase e kalon numrin 1000 (pallate, banesa, objekte, dhe hotele)
  8. NE Tirane ka shume pallate me probleme si psh. ne rrugen e Kavajes ku ishte menjanuar/anuar pallati 10 katesh…
  9. Asnje politikan nuk e ka dhene nje lek per kete pune
  10. njerezit jane nisur te shkojne ne Berat, Korce e Pogradec, dhe rruga e Elbasanit eshte bere thuajse e pakalueshme.
  11. infrastruktura eshte thellesisht e demtuar.
  12. demet e jashtezakonshme ne plazh e me rradhe do te kene pasoja te renda ekonomike e shoqerore
  13. Priten termete te tjera qe do ti shkoqisin edh keto ndertesat e tronditura qe ende jane ne kembe

  Reply to this comment
 43. Altin Azizaj November 28, 11:20

  A MUND TE DAL KRYEMINISTRI TE NA THOTE SA LEK KANE MBETUR NE ARKEN E SHTETIT? Kjo eshte super-urgjente!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 28, 11:39

   ta tha o lal
   a lexon gazeta apo jo!!
   0.00 qindarka!!
   pra nuk mund të kapësh asnjë qindarkë!!por nëse sheh librat e llogarisë!?
   ka borxhe sa të duash!!
   me ato të PPPve janë dhe më shumë!!

   Reply to this comment
 44. Lavdrim November 28, 12:41

  Thano do te mbylli gazeten Ramiu
  Gjendje jashtezakonshme, kujdes plako
  KM do mbyllë portalet që Ben Tigri të “menaxhojë” i qetë fondet miliona euro të diasporës për tërmetin!?
  Nuk i mjaftojnë 13 konçesionet e oligarkëve që vetëm si vjet kanë vjelur 120 milion euro.

  Reply to this comment
 45. Fake News November 28, 12:46

  Them qe parlamenti te behet me 100 Deputet.
  40 te tjere ti zevendesojme me 40 qenj shpetimi. Ja doli dhe buxheti

  Reply to this comment
 46. Agim November 28, 12:49

  “Më parë i botonin kartelën. Tani sa shqipton tre fjalë e besojnë që është me kartelë.”
  L E K O

  Reply to this comment
  • Ylli November 28, 12:50

   I thuaj Lekos që është ditë zije. Vetëm Ai (dmth jo Leko) lejohet të flasë, të tjerët jo!

   Reply to this comment
 47. Vasili November 28, 14:50

  Jo pak kritika thelbesore,nga ato qe me ndjente shpirti i kam drejtuar gjate gjithe kohes,menyres se drejtimit te kryeministrit,per probleme te medha te vecanta.
  Psh ne drejtimin ekonomik,eshte i prirur drejt gjigandomanise;per te investuar shuma kolosale,ne projekte qe nuk premtojne as per te sotmen dhe as per te ardhmen,sic jane psh investimi marremendes,ne kompleksin e teatrit,kur ketij te fundit i ka rene rendesia dhe ne boten moderne,ku vazhdon ta subvencionoje shteti,pa le me ketu, me nje folk,te varfer nga mendja dhe ekonomia.Apo investime te medha per qendrat e qytezave,ku baresin te papunet dhe dembelhanet,aty dhe ne Leskoviken te kthyer ne fshat ngritur nje shkolle qindra milioneshe,afer miliardit,ku mungonin nxenesit dhe arsimtaret e nevojshem,si nje ure gjigande,poshte se ciles rrjedh vec nje rreke..
  Ndryshe nga keto,nje investim i madh dhe cilesor,ne turizem eshte efikas dhe i nevojshem dhe ne planin ekonomik te sotem dhe perspektiv.
  E pra Thano, jo vetem ne planin ekonomik,por dhe ne te tjera,une si qytetar i paanshem, i gjej gabime dhe faje reale kryeministrit.
  Mirpo pergjegjesia juaj, si gazetar ,e te shkruarit, ne menyre objektive shkon dhe me tej: Ta trajtoni problemin te pare ne te gjitha kendveshtrimet:
  Se pari, kryeministri drejton ne nje truall te minuar nga te gjitha anet:
  Shume nga koleget e tij ose jane kadavra toksike qe vijne nga regjimi i kuq kanibalesk,ose jane pjellat e tyre.Si te tille atyre nuk i kercet shume per folkun dhe per vendin,dhe jo pak nga ata,bejne mareveshje okulte me ´´kundershtaret politike´´,per allishverishet e veta personale.
  Te gjithe ne Thano,kemi perjetuar termete 10 balleshe keto 3 dekada shperndare,nga kullat e errta te Vicidolit dhe Cepanit,qe mund ti kishim ndalur dhe megjithate kemi qendruar nen germadhat e tyre,ne mase te vrare dhe te plagosur pa pipetitur fareshoqeruar nga nje kaba perverse e nje medie injorante e interesit te ndyre ku pronaret me lakenjte dhe robinat e tyre donin te shqyenin llokmen sa me te madhe,nga trupi dhe shpirti i sakatuar i kombit.
  Dhe vet gazeta juaj z.Thano,ka kontribuar ne kthimin mbrapa, gjate gjithe kohes me sfilatat e panumerta,te kanibaleve te vjeter te kuq dhe pjellat e tyre,te rikthyer ne karrigen e institucioneve.
  Eshte lehte te kritikosh(larg qofte nje kritike e fiksuar) dhe shume me lehte te shash dhe te lehesh ne menyre te verber sic ben shumica jone,por eshte shume e veshtire te besh sado pak pune te mbrothta ne kete vend ku ka shperthyer gjirizi mbytes historik i vjeter dhe i ri, gjithandej.
  Une ju besoj ju kur thoni qe jeni i majte dhe qe doni ti sherbeni ketij populli qe vuan.
  Mirpo vec deshire pa na dhene strategjine praktike si do marre pushteti dhe me cfare njerez poshte dhe lart, duhet drejtuar.Vec mjaftoheni me nje hosana ne drejtim te parullave arlindqorrit,qe jehojne nga bunkeret e ndryshkur te enverit.
  arlindqorri,ne vendin e tij te punes,eshte i rrethuar nga shume kolege te paafte,xhambaze dhe me diploma false.
  Eshte logjike qe se pari.nga ata,qe i ka ne krah cdo dite duhet ta fillonte luften ai,nqse i shkeputet dhe nje lot i vertet per studentin dhe shkencen dhe kulturen e perdhunuar keq.
  Dhe ju Dita e keni humbur krejt rrugen e gazetarise se vertete sic eshte ajo investigative:
  Na thoni te pakten,pasi dhe disa metra me tutje i keni:
  A i pagoi dhe i shperbleu per djegien e institucioneve
  dhe prishjen e jetes normale te shoqerise dhe me tej.ish ministri i brendshem komunist Ruci,sot kryetar kuvendi,rrogat e majme te bandave te kulles,qe braktisin dhe doni te digjnin parlamentin.
  Dhe nqse i ka paguar,mbi bazen e cfare ligji e ka bere kete?
  Dikur Thano,keni qene nje gazetar i vecante cilesor trim investigativ,tani jo,mosha apo shikon nga shkopi i dirigjentit,sic dhe shikojne te gjithe koleget e tu?

  Reply to this comment
  • Biometri November 28, 15:41

   Per keta fansat e Rames Thanua eshte trim vetem kur shan Saliun
   Po shau shalgjatin mendjefyell eshte tradhtar.
   O kaqola, lerini gazetaret te bejne punen e tyre shyqyr qe kemi ca qe nuk jane ushtare majtas djathtas.
   Ju vazhdoni votoni Ramiun, nuk ju pengon kush, xhanem pse ju djeg kur ua kritikojne? Nese eshte i atille si thoni juve, e tregon vete puna apo jo, le te lehin gazetaret, do lodhen nje dite me kaq shume genjeshtra, perballe te vertetes se kulluar surreliano – lalaziote.
   Ju hengert mortja juve, se ju i mbani keta palaco ne kurriz qe majmen e majmen e vdesin ne krevat duke lene miliardat e vjedhura nga pas, kalamajte tane dergjen kurbeteve.
   Pru race sklleverish

   Reply to this comment
   • Arben November 28, 15:47

    Kujtdo qe si pelqen cfare postohet te zhduket qe ketu! Sidomos rilindasit qe konkurojne 2 m idiotin ne fjalor banal!

    Reply to this comment
    • Ergys November 28, 18:22

     Qëllimi i Ramës nuk është të meremetojë pasojat e tërmetit, por të zbusë indinjatën publike kundër qeverisë. Beteja, pra, bëhet në fushën e psikologjisë. Efekti i aksionit propagandistik nuk është prodhimi i kushteve të favorshme për të maksimalizuar përballimin e situatës. Aspak. Qëllimi i saj është të devijojë diskursin, me të cilin përcillet ngjarja, drejt termave që e përmirësojnë marrëdhënien e publikut me qeverinë.

     Gjuha e luftës, e orientuar kësaj rradhe kundër natyrës, ndonëse më shumë në një nivel simbolik, është e provuar që ka rezultat. Lufta, apo edhe thjesht ndjenja e kërcënimit të saj, është përdorur masivisht për të eleminuar pluralitetin shoqëror, për të prodhuar solidaritet, në funksion të kohezionit rreth një lideri, çka është jetike për pushtetin. Gjendja e alarmit neutralizon arsyen, duke vënë në veprim instiktin e mbijetesës, i cili eleminon çdo iniciativë për kritikë.

     Sipas William James, është pikërisht elementi moral që prodhon lufta, ai që imponon këtë unitet artificial. Ndërsa Lawrence Jacks e vlerëson luftën si të nevojshme për njeriun modern. Ajo i sjell njëfarë “paqjeje shpirtërore”, e cila është instrumenti më i rëndësishëm për të gjetur qetësinë e nevojshme që shpie drejt unitetit artificial të prodhuar nga pushteti.

     Ndaj Ramës i duhet të prodhojë gjithmonë një betejë. Atij i duhet një armik me të cilin të përballet dhe, kësaj rradhe, ai e gjen këtë armik në një figuracion mitologjik, të personifikuar tek “natyra”, e cila kërcënon me “pabesinë e saj”. Kryeministri dhe qeveria e tij bëhen shpëtimtarët tanë në përballimin e pasojave.

     Kjo retorikë është instrumenti nëpërmjet të cilit qeveria realizon dy funksione të rëndësishme: së pari ajo zbut mllefin e shoqërisë ndaj saj, duke u shfaqur plot humanitet pranë viktimave në momentet e dhimbjes; së dyti, ajo imponon moralin e solidaritetit si kërcënim ndaj çdo kritike. Në këtë mënyrë, ajo e përdor solemnitetin e ngjarjes si instrument politik për të paralizuar çdo reagim normal ndaj gjithçkaje që shkon keq.

     Nga ana tjetër, qeveria vendos fytyrën e saj në skenën e tragjedisë, duke përfituar nga katarsisi që provokon ngjarja, i cili shkakton për rrjedhojë njëfarë amnistie njerëzore, në subkoshiencën e publikut. Në emër të solidaritetit me viktimat kërkohet të shmanget politizimi i çështjes, dhe po në emër të këtij solidariteti, qeveria i përdor politikisht viktimat në funksion të strategjisë së saj të piarit.

     Reply to this comment
 48. Njerëz, edhe në fatkeqësi kusarët ngelen kusarë, ëshë përvojë e jetës! November 28, 15:54

  Natyra nuk mund të ndalet me tërmetet e saj por fatkeqësitë që ato shkaktojnë mund të minimizohen në qoftë se shteti funksionon si duhet. por shteti ynë, shtëpia jonë e përbashkët, është si ai pallati i pabanushëm tashma në Durrës që po binte copa copa ndërsa jipej kronika televizive. Shteti jonë po shkatrrohet dhe së shpejti do të ket fatin e pallatit te konvaleshenca jo nga tërmeti i natyrës por nga një tërmet më i rrezikshëm, tërmeti i kaos politikës së kusarëve pa fe e atdhe të PD, LSI dhe PS.
  Po të kishte shtet normal nuk do të ndodhte batërdia urbane ku malsorët e Shqipërisë nën bekimin e malokut të marrosur Sali Berishës, pushtuan tokat e të tjerëve dhe u vendosën në këneta e rënishte me taban që s’ mban as njeriun në këmb pa le shtëpinë 4 e 5 katëshe.Ky është krimi i parë shtetëror që solli tragjedinë e tërmetit për të cilën nuk ka faj tërmeti po shteti, qeveritarët kriminelë, që lejuan ndërtime aty ku nuk ndërtohet.
  Krimi tjetëri flliqur që një ndërtesë bije tjetra pran saj nuk tundet me gjithëse i nënshtrohet të njëjtit intensitet lëkundjesh qëndron te cilësia e ndërtimit të tyre. Të më falin bashkkomentuesit por po tregoj përvojën time që me kursimet e jetës ndërtova një shtëpi që më kushtoj rreth 45 miljonë lekë të vjetër. Gabimi i parë është që nga këto miljona sikur 2 miljonë të kisha harxhuar për një arkitekt e inxhinjer shtëpia ime nuk do të kishte difektet që unë tashma i di e që do të jenë fatale në qoftë se epiqëndra e një tërmeti do të jet afër vëndbanimit tim, për më tepër shtëpia ime me projekt do të më kursente ndoshta 20 miljonë lekë. Jam plotësist i bindur që këtë idjotësinë time e kanë patur edhe ata që tashma i kanë shtëpitë të rrënuara e vuajnë hidhërimin e jetëve të humbura.
  Krimi tjetër shkak i shëmbjes së shtëpive është një krim që mund të hetohet dhe kriminelët të vihen nën përgjegjësinë penale dhe të paguajnë dëmet edhe materiale edhe njerëzore. Kriminelët ndodhen në radhët e atyre që montojnë skeletin metalik dhe prodhojnë betonin. Konkretisht , mbasi shkarkuan hekurin për themelin e shtëpisë sime,unë me kalibër dhe metër në dorë, simbas faturës, bëra matjet dhe u befasova që asnjë parti shufrash që mata nuk përputhej as si diametër as gjatësi me faturën dhe ajo që ishte e trishtueshme masa në kilogram dilte shumë më pakë se shifrat në faturë. Kisha para një tufë kusarësh që jo vetëm do t’ më vidhnin paratë por po cilësia e pumës si do të ishte? Është një vjedhje që fillon që te Kurumi që hekurin 20 nuk e prodhon me diametër 20 por më pakë e kështu edhe shufrat e tjera dhe përfundon te hekurkthyesit kusarë dhe reflektohet te shtëpia e thërrmuar e familjes Lala dhe njerzit e shkretë që humbën jetën nën gërmadha.
  Po kështu, duke hedhur betonin qëndrova, me shpirtin e keq të dyshimit, tek impianti ku hidhesh zhavori, çimentua dhe uji, me tabelën e peshave të tyre për çdo bunker. dhe ç’ ndodhi, vjen një djal rreth 12 vjeç që u bërrtiti punëtorëve në mënyrë shumë kërcënuese:”O dreqër pse i hidhni kaq shumë çimento”, Ishte djali i pronarit. Dhe , mendova që në qoftëse edhe një 12 vjeçar qënka në brëndësi që nuk duhet hedhur çimento sa shkruante tabela, atëherë këtu lulëzoka abuzimi, vjedhja masive dhe pse jo krimi. Të mos zgjatem shtëpitë e rrënuara nga tërmeti dhe tragjedia e jetëve të humbura kanë fajtor, kriminel direktë ata që kanë abuzuar me hekurin dhe cilsinë e betonit që s’ka ndonjë vështirësi të verifikohen po të ketë shtet dhe drejtësi. Në Itali përveç të tjerave , në çdo ndërtim, zyra përkatse merte një kubik betoni të freskët për të provuar fortësinë në përputhje me standartin e përcaktuar me ligj. Të paktën këtu të bëhet analiza e betonit në shtëpitë e rrënuara dhe abuzuesit të kenë një dënim shëmbëëllor dhe edukues e pralajmërues edh për djalin ish 12 vjeçar që vazhdon sot të prodhoj beton , vetkuptohet me cilësinë sikurse e donte të ishte që kur ishte 12 vjeç.
  Njerëz, nuk është natyra që po na rrënon , jemi ne vetë, është shteti ynë që qeveriset nga kusarët shkaku i fatkeqsive. Vini re kryeministrin që sillet rrotull parave të donacioneve me dinakri duke hapur lajmin mashtrues që po mbytet porti i Durrësit nga ndihmat me ushqime dhe veshmbathje dhe u duhen vetëm para se …. paratë mund të vidhen lehtë. Vini re se kush do të kryesoj menazhimin e këtyre parave, Arben Ahmetaj, fytyra e flliqur që mbrojti projektligjin e kusarit të të varfërve Edi Rama për të tatuar edhe fukarenjtë me rrogat mizerabël në më pak se 30 000 lekë të rinjë. Njerëz, kusari ngelet kusar edhe në fatkeqësi, hapni sytë dhe mos u gënjeni nga toni dhe psherëtimat e armikut të betuar të shqipëtarëve Edi Ramës.
  Dhe për z.Ardian Thano e di që nuk impresionohet nga plehrat e PS,LSi dhe PD që argument kanë sharjet primitive kur në këtë faqe shkruajnë komentet e tyre. Por edhe kusari Alibaba me poture, pati një mesazh kërcënues për ju dhe kolegët e tjerë si ju në mëngjez me të drejtën që i jep gjëndja e jashtëzakonshme për tu mbyllur gojën juve, që ai dhe vetëm ai, i qetë, të grabis miljardat e donacioneve. Njerzit në hall duanë edhe një copë bukë, një rrobë për të veshur edhe ky i marr urdhëron ata që i ofrojnë këto me zëmër të dërgojnë para, para, vetëm para …. që e zëntë poshtë mali i parave që po u grabit pa pushuar fukarenjëve dhe të mos ketë qën gjurmues ta gjej posht tyre bashkë me sojin e Ahmetëve të tij.

  Reply to this comment
 49. Gjirokastriti November 28, 16:12

  Kush të mundet le tia përcjellë Edi Ramës, ju lutem.

  Nisur nga përvoja ime si Prefekt, si ish drejtor i Përgjithshëm i Pushtetit Vendor në MB dhe falë formimit në menaxhimin e krizave në rastet e fatkeqësive natyrore, me bindjen që shqiptarët janë para partisë, jam i gatshëm ti vet ofrohem (pa pagesë) për asistencë Qeverisë, për ti dhënë një dorë në hartimin dhe zbatimin në terren të një plani të detajuar masash organizative dhe menaxheriale pasi deri tani me aq sa duket, Qeveria dhe shtabi i saj i emergjencave është tërësisht jashtë loje.

  Është e pafalshme që ende sot pas tre ditëve, të ketë banorë nëpër fshatrat e perimetrit të dëmeve të tërmetit që të thërrasin për ndihmë nëpër rrjetet sociale sepse askush nga përfaqësuesit e shtetit nuk i ka kontaktuar ende.

  PS. Nuk bëj shaka, sepse nuk është dita për të tilla gjëra.

  Sinqerisht, Roland Bejko.

  Reply to this comment
 50. Emigranti November 28, 16:31

  30 VJET RROGA KANE MARRE QE TA LENË SHTETIN ME KETE DITE
  nderkohe qe ti punoje si rob ne emigrim dhe kurseje nga buka per te mbledh lek per ta blere nje shtepi ne shqiperi,dikush paguhej nga shteti per te planifikuar,urbanizuar,kontrolluar ,policuar dhe certifikuar ndertimet.
  Ku jane ata?Ku jane ata qe paguheshin per te parandaluar katastrofen?

  Reply to this comment
 51. Lame Kodra November 28, 20:31

  Bravo Thano! Kisha kohe qe prisja tja numorje te gjitha KM. Me mire vone se kurre!

  Reply to this comment
  • fteri November 29, 05:57

   Po Lame Kodra kështu të levërdis përçarja !

   Kjo është hakmarrje personale, jo në kohën e vendin e duhur !…..

   Një shkrim bajat .Thana është kthyer në Ferrë . Është problem se ka zënë edhe rrugën shoqërisë shqiptare të shpëtoi jetë njerzish dhe eleminoi pasojat e tërmetit

   Ne kemi mort ,mbi 45 të vdekur dhe qindra të plagosur , shtëpi e institucione të dëmtuara ,pra shqipëria në ZI e kombëtare , ka lot në sy ,nuk është koha për kritika personale, kurcva të krihet kur vatani digjet .Është koha e punës për të shpëtuar jetë njeriu ,jo dëngla e mëllefe.

   Qeveria Rama aktualisht ndodhet në gadishmëri ,aty te jeta e njerzve që duhen shpëtuar me çdo kusht ,aty duhej të ishte sdhe redaksia e gazetës , Dita ,Koha Jonë ,Telegraf etj….së Bashku me opozitën fatkeqe të rrugve me Salianin ,Fari e Balli,Flamur e Sali . .

   Aktualisht ,së bashku me këta debilat komentues që nuk u ka thën kush puna e mbarë .Qeveria ka të meta sa të duash si çdo qeveri në botë ,por angazhimi për të eleminuar pasojat e këti tërmeti ka e është maksimal duhet thënë e vërteta.

   Emira ndriçon e zeza sterron,nuk ka nevoi për dëshmiter.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 November 29, 12:50

    po mo beterr po
    “Po Lame Kodra kështu të levërdis përçarja !”
    ne na leverdis përçarja kurse ty bashkimi rreth mutit të qelbur!!
    nëse nuk e ke kuptuar dhe tashti se kush është kjo ndyrësirë që të ka dhjerë në tru!?
    vari hejbet se nuk ke për ta kapur fare!!
    njëlloj si izet haxhia që i ndenji në krah berishës në ’97!!
    në vënd që ti jepte një plumb kokës,ai i ndenji mburojë!!
    kurse sot i thotë kriminel!!
    ti ndoshta edhe nivelin e izetit nuk e ke!!
    ai të paktën i thirri një herë mëndjes!!
    ti do na vdeç budalla o fterr beterr!

    Reply to this comment
   • O fteri, o dru me pre November 29, 14:19

    E si do rrinte pa u qurravitur dhe shembelltyra e sahanlepiresve te oborrit. Fter myteberi edhe nje copez muti po t’ja paketosh dhe t’i ngjisesh siper logon e rilindjes ai do thote keto jane mrekullirat e timonjerit.

    Redaksia ka haqet e veta per censurat selektive dhe qe lejon publikimin e jashteqitjeve gojore te njerit apo tjetrit karaduc partiak, por kjo nuk mund te merret si baze per te vleresuar shkrime kaq realiste si kjo e Thanos.

    Nese dikush prej teveqelave rakitike ka ankesa per qendrimin e autorit te shkrimit, ate s’e ndalon askush t’i mbathi per se prapthi opengat dhe t’i beje pak temena shpirtshiturit te temes .

    Reply to this comment
 52. fteri November 29, 12:30

  Nuk besoja se do ta shfaqnit komentin kritik për Thanon ,kjo ju jep vlera se e pranoni debatin . G.DITA e PARA ✈
  Ju falenderoi .fteri

  Reply to this comment
 53. fteri November 29, 16:12

  BO,BO ! Qënka ngjallë anticensura -shurraqi 2654-me skuadrën e ushtarve -debila e blogut !

  Do të mbysin njëri tjetrin dhe të hanë gjithë Edi Ramën 2m ,për së gjalli ,aq sa nuk e kan ngrënë kurr deri më sot retë e karkalecave me në krye Sali Berishn ,Ilir Metës L.Bashës në shkretimet 30 vjeçare që dogji vendin .

  Urra -patëriotët u dukën në ditë MORDJE!
  Egërsimi i madhë i tufës karkalecave, vetëm do ti rruani koqet ,nga kush …?

  Nga ata mafioz që vunë zjarrin shqipërisë por as agresorët masiv të përgjakjes bulevardeve ,apo ata të sulmit me kapsolla e molotov kundër kryeministrise dhe parlamentit .Aq dëm mund të bëni dhe ju reja e karkalecave .

  Të të mbroni ju THanon është ofendim , haaa,haaa ,haaa,për më tepër me disfatën e vërtet të shkrimit PSE !…?

  Ky shkrim prej spekulatori nuk ka vlerë ,njësoi si të sulmosh “Luanin” kur ai është i lidhur !.. Kjo është shpirt ligësi , meriton ti nënështrohet një analize negative të stafit G.Dita .
  Ka një traditë burrërore ,kur shqiptari është në ditë zie e mort njerzit HESHTIN , falen gjaqet,ulen armët deri sa të mbaroi zia ,pastaj ti bëhet pushka top sejcilit !. .

  Shkrimi PSE ! Kërkon një analiza kritike të pa mëshirshme nga ana stafi i G.Dita !

  Reply to this comment
  • mirel November 29, 16:54

   O kurve e Ramutit, kane vdekur 50 veta dhe rrezikohet nje popullsi e tere nga maskaralleku i shtetit, ti thua te heshtim. Qelbesire e ndyre.

   Reply to this comment
   • fteri November 29, 17:16

    Resë karkalecave i qënka bashuar edhe tufa e mrelave të bythës kalit ,vetëm mut u vjen era, nuk u shofin sytë ,shteti ndodhet në këmbë në ndihmë e solidritet me popullin që u godit nga tërmeti ,kombëtar e ndërkombëtar solidarizohen me ndihma,për shqiptarët si në kohë rreziku. o-shkërdhat i pa bindur.

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 29, 17:02

   o beterr

   “BO,BO ! Qënka ngjallë anticensura” a me të vërtetë e ke??
   pse mo të …robt kur kisha vdekur??
   apo nuk më shihje dot se e kishe nga pas??

   o beterr,ti e ke stilin tënd të burrërisë!!e ke origjinal fare!!ku e ha sa krahu,nuk të ndihet zëri fare!!
   kot nuk je burrë,por burrë zamani!!
   o debil i lindur,kaq të paska pëgërë në tru rama o i humbur??
   ku e kishe mëndjen??
   të djet tjetri në vesh e nuk e kupton!!
   për të të qirë hallin je dhe ti!!
   më keq se nastrosuma!!
   je poli i kundërt!!

   Reply to this comment
   • fteri November 29, 17:49

    Shurraqi sa emër i bukur për ty ,duket sikur ka mbirë me ty nga llagëmi i haleve me të njetin emër me anticensurë25642654 .

    Të jeshë kaq egoist e shpifs midis njerzve dhe të mbetesh i tillë përgjithmonë ,në çdo llojë fatkeqësie ,ja ç’është jeta e detyra jote prej shurraqi e intriganti.Varfëria mendore është si ferra që mbinë kudo .do kositur në rrënjë..

    Reply to this comment
 54. ALBAN DEGA November 29, 20:09

  Replike e detyruar jo vetem me nje filozof te mllefuar

  NJE PER TE GJITHE E TE GJITHE PER NJE !

  – Grusht, shprtera e zemra bashkuar si nje trup i vetem…

  – Fale Zotit e Robit qe jeni nje pakice e pallogariteshme …

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Eshte nje akademi e vertete per te gjithe akademiket e llogjeve te Kavajes ku per fat te keq futesh edhe ti me kete krijim magjistaresh e profetesh si kofini pas te vjelave.
  Cfare paralajmerove kur edhe ne kete gjoja analize “akademike” nuk paralajmeron asgje nuk ke asnje sugjerim, asnje mendim se si duhet te kapercehet e cfare duhet bere per te parandaluar pasojat vdekjeprurese te dukurive te ngjashme natyrore ne te ardhmen.
  Eshte koha e solidaritetit njerezor, e humanizmit qytetar, e lehtesimit e sherimit te traumave psikologjike e fizike te viktimave te gjalla, e zgjidhjeve urgjente te strehimit, ushqimit, shkollimit… jetes se viktimave te gjalla dhe familjeve te atyre qe na lane.
  Sot nuk eshte koha te mendojme se cfare shteti do te beje per ne.
  Sot eshte koha te mendojme e punojme se cfare secili prej nesh mund e duhet te bejme per shtetin e popullin tone per ta kapercyer sa me lehte e sa me shpejt kete katastrofe !
  Ky eshte mesazhi i madh i nje lideri te madh e mendjendritur boteror Xhon Kenedit, qe jetoi pak fizikisht por mbetet gjalle historikisht …
  Jo per te shitur akademizem vdekatar e gjithckaditje magjistaresh e profetesh te munguiar.
  Sot eshte koha e shpetimtareve te jetes dhe jo shtrigeve e shtrigave te vdekjes.
  Dje lexova ne Time dhe Newsweek per nje “ Grope te Zeze” me permasat e 70 Diejve tane ne afersi te galaktikes soñé. Jane me miliona per te mos thene nge pafundesi “ kucedra” te tilla ne Gjithesine pafund e pa ane ne kohe e ne hapesire.
  A e di Zoti Fuga se ne nje te milionten e sekondes ato mund te kullufitin galaktika te tera ku sistemi yne diellor eshte si nje minitufe sardelesh perballe nje tufe balenash te uritura!?
  Kur !? Askush nuk e di!
  As NASA… askush nuk mund ta paralajmeroje… aq me pak ta parandaloje.
  Ndaj heshtni!
  Jemi ne zi , por cdo sekonde qe kalon mund te kushtoje nje jete te humbur me shume nen germadha..
  Te bejme naten dite dhe oren sekonde ne kerkim e shpetim te cdo jete nen germadha!
  Te nderojme viktimat dhe shpirterat e dhjetra atyre ne rrugen shtateditore drejt Parajses !
  Tu lehtesojme dhimbjen qindra viktimave te gjalla te plagosura fizikisht e mijera e mijera e krejt shqiptareve te tjere, te plagosur shpirterisht e psikologjikisht per njerezit, per vellezerit e motrat, per femijet dhe pleqte… qe na lane !
  Te mendome pozitiv!
  Te jetojme pozitiv!
  Te veprojme pozitiv !
  Optimiste !
  Ti falemi e falenderojme Zotin ne qiell e nenen Natyre mbi e nen Toke qe nuk na dha nje goditje edhe vetem gjysem shkalle Righter ose 1 grade Merkali me shume per te shkaktuar nje katastrofe te vertete!
  Te falemi e falenderojme vellezerit e motrat tane shqiptare dhe nderkombetare pa dallim qe shpetuan edhe me shume jete te humbura nen germadha me nje heroizem e shpirt sakrifice qe duhet te na frymezoje e mesoje te duam me shume njeri- tjetrin, te duam respektojme jeten me shume dhe te luftojme per ti sikur do jetojme edhe njemije vjet me shume e sikur te ishte dita e fundit te saj!
  Miku, shoku, vellai i mire njihet ne dite te veshtire!
  Fatkeqesite natyrore nuk pyesin per parti e as per ideologji, per rrace e fe, per kombesi e kufi….
  Ndaj te gjithe sot duhet te jemi nje… grusht e zemerbashkuar si nje trup i vetem!
  Secili prej nesh ose familjareve tane mund te ishim sot ne vend te atyre viktimave pavaresisht ku jemi.
  Ndaj grusht, shpirtera e zemer Bashkuar!
  Te punojme, mendojme e luftojme per jeten si nhe per te gjithe e te gjithe per nje!
  Jemi e duhet te Jemi nje sot e mot, Zoti Fuga !
  Mos harro kurre filozofine mijera vjecare te kryefilozofit popull:
  Nuk permendet litari ne mortin e shtepine e te varurit !
  Jo vetem ti por edhe jo shume te tjere si ti…
  Fale Zotit qe jeni nje pakice e pallogaritshme…nje hic… nje pike uje ne nje det mbarekombetar e nderkombetar solidariteti, humanizmi e vellazerie njerezore!

  Reply to this comment
 55. Ketu bie era perc November 29, 20:17

  Leshoni komentet o kellira

  Reply to this comment
 56. 01 vlora November 30, 11:48

  Kjo bot ka vend edhe pèr njerèz cinik si Ju Ardian kryeredaktori.

  Reply to this comment
 57. Limani November 30, 18:01

  Të gjithë na kanë tradhëtuar , me parlament e me parti poltike, të gjithë…..të gjithë …..
  Shyqyr që kemi DITËN .
  Jetë të gjatë DITË !

  Reply to this comment
 58. ALBAN DEGA November 30, 20:26

  Replike e detyruar jo vetem me nje filozof te mllefuar

  NJE PER TE GJITHE E TE GJITHE PER NJE !

  – Grusht, shprtera e zemra bashkuar si nje trup i vetem…

  – Fale Zotit e Robit qe jeni nje pakice e pallogariteshme …

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Eshte nje akademi e vertete per te gjithe akademiket e llogjeve te Kavajes ku per fat te keq futesh edhe ti me kete krijim magjistaresh e profetesh si kofini pas te vjelave.
  Cfare paralajmerove kur edhe ne kete gjoja analize “akademike” nuk paralajmeron asgje nuk ke asnje sugjerim, asnje mendim se si duhet te kapercehet e cfare duhet bere per te parandaluar pasojat vdekjeprurese te dukurive te ngjashme natyrore ne te ardhmen.
  Eshte koha e solidaritetit njerezor, e humanizmit qytetar, e lehtesimit e sherimit te traumave psikologjike e fizike te viktimave te gjalla, e zgjidhjeve urgjente te strehimit, ushqimit, shkollimit… jetes se viktimave te gjalla dhe familjeve te atyre qe na lane.
  Sot nuk eshte koha te mendojme se cfare shteti do te beje per ne.
  Sot eshte koha te mendojme e punojme se cfare secili prej nesh mund e duhet te bejme per shtetin e popullin tone per ta kapercyer sa me lehte e sa me shpejt kete katastrofe !
  Ky eshte mesazhi i madh i nje lideri te madh e mendjendritur boteror Xhon Kenedit, qe jetoi pak fizikisht por mbetet gjalle historikisht …
  Jo per te shitur akademizem vdekatar e gjithckaditje magjistaresh e profetesh te munguiar.
  Sot eshte koha e shpetimtareve te jetes dhe jo shtrigeve e shtrigave te vdekjes.
  Dje lexova ne Time dhe Newsweek per nje “ Grope te Zeze” me permasat e 70 Diejve tane ne afersi te galaktikes soñé. Jane me miliona per te mos thene nge pafundesi “ kucedra” te tilla ne Gjithesine pafund e pa ane ne kohe e ne hapesire.
  A e di Zoti Fuga se ne nje te milionten e sekondes ato mund te kullufitin galaktika te tera ku sistemi yne diellor eshte si nje minitufe sardelesh perballe nje tufe balenash te uritura!?
  Kur !? Askush nuk e di!
  As NASA… askush nuk mund ta paralajmeroje… aq me pak ta parandaloje.
  Ndaj heshtni!
  Jemi ne zi , por cdo sekonde qe kalon mund te kushtoje nje jete te humbur me shume nen germadha..
  Te bejme naten dite dhe oren sekonde ne kerkim e shpetim te cdo jete nen germadha!
  Te nderojme viktimat dhe shpirterat e dhjetra atyre ne rrugen shtateditore drejt Parajses !
  Tu lehtesojme dhimbjen qindra viktimave te gjalla te plagosura fizikisht e mijera e mijera e krejt shqiptareve te tjere, te plagosur shpirterisht e psikologjikisht per njerezit, per vellezerit e motrat, per femijet dhe pleqte… qe na lane !
  Te mendome pozitiv!
  Te jetojme pozitiv!
  Te veprojme pozitiv !
  Optimiste !
  Ti falemi e falenderojme Zotin ne qiell e nenen Natyre mbi e nen Toke qe nuk na dha nje goditje edhe vetem gjysem shkalle Righter ose 1 grade Merkali me shume per te shkaktuar nje katastrofe te vertete!
  Te falemi e falenderojme vellezerit e motrat tane shqiptare dhe nderkombetare pa dallim qe shpetuan edhe me shume jete te humbura nen germadha me nje heroizem e shpirt sakrifice qe duhet te na frymezoje e mesoje te duam me shume njeri- tjetrin, te duam respektojme jeten me shume dhe te luftojme per ti sikur do jetojme edhe njemije vjet me shume e sikur te ishte dita e fundit te saj!
  Miku, shoku, vellai i mire njihet ne dite te veshtire!
  Fatkeqesite natyrore nuk pyesin per parti e as per ideologji, per rrace e fe, per kombesi e kufi….
  Ndaj te gjithe sot duhet te jemi nje… grusht e zemerbashkuar si nje trup i vetem!
  Secili prej nesh ose familjareve tane mund te ishim sot ne vend te atyre viktimave pavaresisht ku jemi.
  Ndaj grusht, shpirtera e zemer Bashkuar!
  Te punojme, mendojme e luftojme per jeten si nhe per te gjithe e te gjithe per nje!
  Jemi e duhet te Jemi nje sot e mot, Zoti Fuga !
  Mos harro kurre filozofine mijera vjecare te kryefilozofit popull:
  Nuk permendet litari ne mortin e shtepine e te varurit !
  Jo vetem ti por edhe jo shume te tjere si ti…
  Fale Zotit qe jeni nje pakice e pallogaritshme…nje hic… nje pike uje ne nje det mbarekombetar e nderkombetar solidariteti, humanizmi e vellazerie njerezore!

  Reply to this comment
  • Ergys December 2, 01:13

   Mjeshtrat e sofizmit banal proqeveritar, po imponojne idene se nuk eshte koha per kritika ndaj qeverise. Sipas tyre, ne nje situate dramatike si kjo nuk mund te behet politike, ndersa vendi ka nevoje per solidaritet.

   Ne kohe krize si kjo nuk u dashka kritikuar qeveria per kaosin dhe deshtimin total ne menaxhimin e saj, por ama, kryedeshtakut qe e ka degjeneruar shtetin deri ne kete pike, i lejohet te beje propagande nga mengjesi deri ne darke duke luajtur filma ne menyren me te pacipe me viktimat! Per hir te solidaritetit, u dashka te mbeshtesim shkaktaret e tragjedise, dhe te lejojme qe ata te vazhdojne te abuzojne duke u shfaqur 24 ore ne ekran si heronj shpetimtare te viktimave te tyre!

   Nderkohe, ky heroi qe na kerkon solidaritet, shfryn mllef kunder mediave gjithe diten e lume, ndersa arreston aktiviste e mbyll portale, ne shkelje flagrante te se drejtes.

   Nuk ka gje me politike sot, sesa te kerkosh te mos behet politike. Eshte politike e paster qe maskohet tinezisht si depolitizim, per ti sherbyer nje propagande te felliqur fajtoresh.

   Reply to this comment
 59. Limani November 30, 23:40

  – “ Një leshko i pispillosur që magjeps të verbërit më hartime “

  – “Një klasë politike barkngopur dhe shpirt zbrazur “

  Bravo Thano , 1000 herë bravo !

  Reply to this comment
 60. fteri December 2, 09:10

  Liman or Liman e ke gjet llafin !
  Edhe unë bashkohem me mendimin tuaj ,jo 1000 herë bravo ,se i vjen fundi dhe harrohet ,por të radhitet në fjalët e urta të mençurisë shqiptare .

  Kjo thënje është lapidare : “një klasë politike barkngopur dhe shpirt zbrazur !….” Bravo Thano !
  Kurse unë them: kapitalizmi -barkëngopur ti top dhe shpirt zbrazur si skelet !

  Reply to this comment
 61. fteri December 2, 09:12

  Liman or Liman e ke gjet llafin !
  Edhe unë bashkohem me mendimin tuaj ,jo 1000 herë bravo ,se i vjen fundi dhe harrohet ,por të radhitet në fjalët e urta të mençurisë shqiptare .

  Kjo thënje është lapidare : “një klasë politike barkngopur dhe shpirt zbrazur !….” Bravo Thano !
  Kurse unë them: kapitalizmi -barkëngopur rrumbullak dhe shpirt zbrazur si skelet !

  Reply to this comment
 62. alphade December 3, 03:42

  Si nuk u lodhen qent e SALIUT duke lehur: Ham-ham-ham si kone rrugesh ………!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim