Publicisti kosovar: Isa Boletini, mercenar dhe interesaxhi

June 10, 2015 08:18

Publicisti kosovar: Isa Boletini, mercenar dhe interesaxhi

Publicisti kosovar Shkëlzen Gashi, ka shkaktuar debate të shumta me një deklaratë të dhënë për Isa boletinin.

Duke folur në një intervistë për “Info Magazinë”, ai thotë se figura e Boletinit është glorifikuar qëllimisht.

Sipas tij, Isa boletini ka qenë një personazh tragjikomik dhe mercenar.

Personaliteti i Isa Boletinit është glorifikuar.

Biografitë që janë shkruar për të nuk janë të tilla, sepse në to është shenjtëruar jeta dhe vepra e tij.

Shtetit shqiptar i ka interesuar ta promovojë Isa Boletinin si hero të kombit, sepse shteti shqiptar do ta portretizojë kosovarin si Isa Boletinin, si luftëtar – ju jeni pushka, ne jemi mendja.

“Isa Boletini është personalitet tragjikomik ose thënë ndryshe, ai ka qenë mercenar.

Unë nuk mendoj që Isa Boletini është modeli që duhet ndjekur për shkak se nuk ka pasur konsistencë, qëllime të larta, ose thënë ndryshe – ka pasur qëllime meskine.

Pra, është i ngjashëm me politikanët e sotëm”, tha ai.

June 10, 2015 08:18
Komento

44 Komente

 1. Hans Klos June 10, 08:40

  Z.Gashi le ta abstragojme per nje moment ju thoni se glorifikimi i figures se Boletinit eshte me prapavije politike,kryesisht asaj shqiptare.Nese do te ishte mercenar Isa Boletini pse do te mbeshteste qeverine e Ismail Bej Vlores?Paraja?! Po te kishte para Ismail Qemali pse do te hynte ne pazare te pista deri ne Kosove ? Mercenaret i kishte me shumice ne ate kohe ne te gjthe Shqiperine.Zotni Gashi.kur premisat e gjykimit jane te gabuara,absolutisht edhe arsyetimi i juaj eshte i gabuar.Zbrit ne toke.

  Reply to this comment
  • LEDIA June 10, 09:12

   Po. zoti Hans une besoj ne arguentin tuaj per fig. e Isa Boletinit, edhe pse po ti hysh historise mundet te gjesh akoma me teper argumente… per fig. e Isa Boletinit dhe do te doja qe zoteria me lart qe ka dhene nje mendim te tille duhej ta argumentonte po ashtu me argumenta bindese perndryshe…. (vetem mendimi im)

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati June 10, 17:57

    Isa Boletini beri vetem nje gabim beri qe kercenoi Austrine, se nqs ajo sulmonte Serbine , ky do e priste me l;ufte Austrine ….

    Po mbase ka bere edhe gabime te tjera , se atehere ishte kohe shume e vrrulleshme dhe ngjarjet ndodhnin shume shpejt…
    E megjithate as qe diskutohet fare se Isa Boletini eshte Heroi i Pavarsise sone

    Reply to this comment
 2. "Horri i Bulevardit" June 10, 09:17

  Serbia po sheh se i iku influenca ne tokat shqiptare dhe nga marazi, ka hedhur ne sulm, gjithe arsenalin e llumit te spiuneve te saj.
  Jo mor Plehre Gashi, Isa Boletini luftoi dhe u vra si hero dhe i dha jete patriotizmit shqiptar, patriotizem qe jeton edhe sot.

  Reply to this comment
  • Tak Braho me cante ne dore June 10, 13:10

   Gashi mund te mos jet detyrimishte spiun i serbeve. E sigurte eshte qe Gashi ose sdi asgje per historine e shqiptareve ose me vetdije e transformone ate. Isa Boletini ka shkrire pasurine e tij per kombin, te cilit ne fund i dha edhe jeten, dhe kjo flet me shume se palacolleqet e Gasheve. Keshtu si Gashi degjojme te flasin here pas here edhe Lubonja, ai tipi i tapive Lamja, ai tjetri qe vari veten ne bodrum te shtepise Klosi e plot palaco te tjere qe nuk ju dihet formimi intelektual dhe fusin hundet e tyre te pista ne cdo fushe e lem vetem qe te duken interesant per kete popull gjysem te budallallepsur.

   Reply to this comment
  • Mollosi June 10, 13:31

   Horri, shiqoje me kujdes linkun nga minuta 43 dhe 45 sec. se cka thot Hasan Prishtina per Isa Boletinin.
   https://www.youtube.com/watch?v=mvvXg4vW3yU

   Reply to this comment
   • Bledi June 10, 15:17

    Flm Mollosi. Sh intersant.

    Reply to this comment
    • Mollosi June 10, 17:44

     E kam shume te veshtire te nderroj mendjen per Isan. Jam rritur dhe edukuar qe Isa Boletini ishte nder shqiptaret me te medhenj. Eshte nje e vertete e pakontestuar qe ne Kosove (sidomos te pleqte) gjithmone ka pasur nje … si te them , luhatje per veprimet e tij. Hasan Prishtina , per mosshpalljen e pavaresise ne Shkup fajtor kryesor ben Isa Boletinin dhe Riza beg Gjakoven. Dhe aresyen e tregon qarte. Isai dhe Rizai ishin fanatik fetar. Hasan Prishtina shkon edhe me larg, thot qe ata duhet eliminuar. Edhe historiani Noel Malcolm tregon nje ngjarje shume interesante. Kur luftetaret shqiptar e cliruan Shkupin, Isait me shume i interesonte burgosja e sulltanit ne Selanik se sa shpallja e pavaresise. Ai me luftetaret e tij e lane Shkupin dhe u nisen per ne Selanik per ta liruar sulltanin. Dhe kete Isai e beri per interesa personale, sepse merrte nje pension te majme nga sulltani.
     Megjithate, Isai mbetet i madh, por jo aq sa thuhet dhe shkruhet per te.

     Reply to this comment
 3. Aurelius June 10, 09:38

  Aman more sa shume spiune paska rekrutuar serbi?? na doli gjysma e kosovicave spiuna.

  Reply to this comment
  • anticensurë004 June 10, 10:34

   ne prodhojmë shumë spiunë or aurelius!!
   jo më shumë se të tjerët,jo!!por ne spiunët nuk i ndëshkojmë si të tjerët!!ne i quajmë emancipues,internacionalistë,gandistë bile dhe të persekutuar politik!!prandaj dhe ata dalin hapur kundër nesh!kundër popullit shqiptar!!
   e vetmia gjë që i lidh këta bastardë është interesi i ngushtë ekonomik!!paguhen gjithnjë mirë për punën e tyre!!

   Reply to this comment
   • erion June 10, 13:21

    Se cfar ka qene Isa Boletini me mjafton te di kush kane qene armiqte e tij.Sa per kete publicistin Gashovicin qenka nje kokerr shkerdhate qe perpiqet te nxjerri fitime duke shpifur per te vdekurit

    Reply to this comment
 4. Petrika June 10, 09:42

  Figuren e Isa Buletinit, deri me sot nuk e kane share as serbet,qe e kishin armikun e tyre,por per cudi dalin plehra te tille qe mundohen te hedhin balte mbi te.Kushedi sa paguhen?Ne te keqen gjithmone e kemi patur nga brenda.Shteti kosovar,por edhe ai shqiptar,duhet te nxjerrin nje ligj te posacem per te mbrojtur figurat tona kombetare nga plehra te tilla me shtetesi shqiptare.

  Reply to this comment
 5. complexicos June 10, 09:45

  Abandonoini keta karagjos qe duhet te behen interesant me ndjenjat komtare te kombit dhe gazetat nuk duhet te bien ne kurthin e tyre, te mos i botojne

  Reply to this comment
 6. GURI I KAMJES June 10, 09:49

  Pse figura e Isa Buletinit, eshte e paster, e dashur per popullin. Populli eshte glorifikuesi i tij. Nese do te ishte rrjedhoje e nje propagandimi te stisur nuk do te grindeshim per te fituar nderin e madh se kush do ta kishte me afer vendvarrimin e tij. Keto lloj varesh nuk jane varre ku eshte futur nje njeri e aq, por shndrohen ne vende pelegrinazhi, te shenjta ku shqiptaret ulin koken me nderim pa ua kerkuar kush. Nese do te ishte mercenar, nuk do te bashkeudhetonte me I.Qemalin e ku mu ne Londer ku bisedohej fati i trojeve shqiptare. Ishte mercenar, por i kujt ishte? Mercenari nuk lufton ndaj atij qe e paguan. Mos ishte i turqve kunder te cileve ka bere beteja nga me te ashprat kur verrente se interesat tona nuk perputheshin ne raste te caktuara me ato te perandorise turke? Mos ishte i serbve dhe malazezeve, te cilet vrasjen e tij e deshin me çdo kusht derisa e realizuan ne vitin 1916. Vetem çasti i vrasjes se tij mbi nje ure ne Mal te zi eshte i ngjashem vetem ne episode filmike.
  Shkrime me permbajtje te tille jane produkt i manipuluesve qe zakonisht vijne nga familje qe u kane sherbyer te huajve e nuk duan qe figura kombetare si kjo e I.Buletinit te rrenjosen ne ndergjegjen e popullit e te lartesohen çdo dite.

  Reply to this comment
 7. I.Troplini June 10, 09:50

  Figura e Isa Boletinit,

  nuk mund te jete OBJEKT DEBATI apo pallavra kafenesh, te atyre qe vetequhen analiste apo thjesht iu teket “te luajne me balten” ne te cilen kane ndertuar jeten e tyre.
  Minjte e arave, nuk kane qene kurre ne gjendje, te bejne analizen e shqiponjave qe fluturojne lart. Who the fuck is Shkelzen Gashi?

  Reply to this comment
 8. Edi June 10, 10:04

  E ka nje kuptim kjo qe thote ky Gashi. Shume nga keto figurat nacionaliste te glorifikuara gjate komunizmit nuk jane dhe aq patriotike sac jane reklamuar. Megjithate studimi i kujdesshem duhet te beje dallimin midis politikanit largpames dhe atij me interesa te ngushta meskine. Nganjehere nje fije e ndan politikanin nga interesaxhiu.

  Reply to this comment
  • Drini June 10, 11:02

   Ke shume te drejte edi,per rastin boletini nuk di shume vec mesimeve ne kohen e enverit,nuk mund te jap mendim,Po enveri lartesoi dhe haxhi qamilin qe ishte thjesht nje antishqiptar fondamentalist,mercenar turk.

   Reply to this comment
   • anticensurë004 June 10, 12:00

    enveri nuk e bëri një gjë të tillë!po ta kesh lexuar,nuk do të thotë ta kesh kuptuar,do të kesh parë që ai nuk e ka lartësuar aspak,por thjeshtë i ka bërë një lloj arsyetimi për kohën kur ndodhi!!
    kurse edi të shkoj e të bërkulet diku thejsht për tu thjeshtuar bunën klientve të tij!!

    Reply to this comment
 9. albano June 10, 10:09

  Z.Gashi, Noli i madh ka shkruajtur per etapat qe kalon heroi, e midis te tjerave shkruan se sa eshte gjalle heroi mburret nga ata qe e rrethojne, pasi vdes heroi kundershtaret e tij e mbulojne me njemije te zeza, me vone kur kalon nje kohe e “ftohen gjakrat”, historianet me bisturi heqin lavdet e teperta dhe sharjet e teperta dhe keshtu del figura e heroit sa me afer te vertetes.
  Por, cuditem me ty se ke perdorur sopate ne vend te bisturise! Megjitheate une pres te na informosh me ndonje argumet, ne mos informimit do me detyrosh te them fjale jo te hijshme.

  Reply to this comment
 10. anticensurë004 June 10, 10:19

  booooo!!
  njeriu nuk ka çtë thotë!?
  del dikush dhe thotë se genti e teuta,ishin dy skllavopronarë që nuk janë as ilirë,del një tjetër që totë se pjetër bogdani e frang bardhi nuk kishin asnjë interes për gjuhën por e shkruajtën për hobi,del një tufë tjetër që skënderbeun na i bënjënë një copë halabaku e hajdut kuajsh,sikur ta kishin kopjuar nga turqit,del një tjetër që na thotë se frashërllinjt i kishin ndarë fushat e tyre të zbavitjes në fillozofi gjueti dhe poezi,se ismail qemali ky parlamentar turk e krijoi shqipërinë për të qënë në krye të një vëndi,se enveri ndërtoi shqipërinë për të qënë i pari i saj e kështu me radhë!!
  tashti na del i mënçuri i radhës dhe na thotë se isa shkoi për pare në vlorë?!shkoi për pare atje ku nuk kishte asnjë lek!!shkoi në vlorë ku kasa mund të ishte aq e madhe sa të krahasouej me një kuletë!??
  sipas të gjithë këtyre fakteve del se ne qënkemi drejtuar vetëm nga batakçinj e maskarenj,nga psikopatë e hajdutë!!se jemi një popull që pjellim vetëm bastardë!?por deir diku kanë të drejtë!
  ne me të vërtetë kemi shumë bastardë!!ky gashi është një i tillë,lubonja e klosi,po ashtu!mund të përmënden shumë e shumë por po i përmbledh në periudha historike!
  ballabanët e toptanët,vrasësit e papa kristos e at stathit,merlikat dhe vërlacët,berishët e nanot!!
  e gjithë bota ka bastardë!!i vetmi ndryshim me ne është se ata i zënë me shkelma,kurse ne iu dëgjojmë fjalën!bile dhe atëherë kur nuk sjellin asnjë fakt të vetëm!!dhe kur ja fusin kot për tym!!
  ky gashi është grupi i spahiut e matoshit!me një fjalë në grupin e mutit!!
  ah se harrova dhe atë debilin anoreksik që e mban veten për shkrimtar!!

  Reply to this comment
 11. Ruxheli June 10, 10:34

  Cuditem,se si te na dalin te tille “shqipetare” si Shkelzen Gashi e te na thone kaq papritur e befas se ne paskemi glorifikuar figuren e Isa Buletinit,kur ne te vertete, ai na paska qene nje mercenar!!.Po ne nuk po kuptojme nje gje:Mercenar ne sherbim te kujt paska qene ky HERO i popullit shqiptar?Si nuk u vjen turp nga nje veprim i tille?A thua mendojne se me veprime te tilla e zbehin nje figure te tille te skalitur ne mendjen e te gjithe atyre qe me te vertete i thone vetes shqiptare?!! Sidoqofte turpin e pacin per vete.

  Reply to this comment
 12. stresi nga tersi June 10, 10:35

  Lerini rehat eshtrat e Boletinit, nderojini ato siç e meritojnë dhe merruni me konsolidimin e shtetit që u dhuroi Amerika dhe Evropa, pasi ju vetë bëtë më pak se ata. Zgjidhni problemet me sërbin që u morri shpirtin për një shekull dhe pastaj historianët le të merren me kë t’u dojë qejfi nga figurat historike të shqiptarëve. Mos u bëni si politikanët në Shqipëri, që nuk lanë WC pa trazuar dhe kanë bërë lesh e li jo vetëm politikën po gjithçka. Nuk e shikoni se çfarë po ndodh me fushatën elektorale?

  Reply to this comment
 13. lato June 10, 10:57

  Issa Boletini ishte mercenar i atdheut.Po te ishte i dikujt tjeter nuk e kapte penden Skender Luarasi.

  Reply to this comment
 14. GRAMENO June 10, 12:20

  Po ky gashi e nexhmedin spahiu dhe ai moderatori jan nje shkerromje e pjelle e keqe qe sot po edukojne brezat e ri ne dem te qeshtjes kombetare,po kush eshte ky gashi te flete per te madhin ISA BOLETINI,po ky gashi nexhmedin spahiu dhe ky moderatori t tv klanit ju kan lene amanet baballaret e tyre nostalgjin e jugosllavise,kta e din mire kur baballaret e tyre na burgosnin neve rinin vetum pse mbanim nje flamur kuq e zi ne dore,ne kohen e jug. Na burgosnin per nje kenge shqipe,na burgosnin per nje liber shqip,dhe kta dalin e flasin kunder nje njeriu qe ka ngjizur tere idealin dhe luften kunder serbeve dhe baballareve te tyre,urgjentisht duhet nje ligj i veqant ne te dy palramentet te miratohet per mbrojtjen e figurave kombetare te kalibrit te ISA BOLETINIT. Qe keto shkurra helmuse dhe sherbyese per perfitime te sherbimve te huaja,do dalin nje dite dhe do thone se te gjitha lufterat qe ka bere serbia ne trojet shqipetare jan te drejta,kta jan metrapaz perfitues te kohes se sotme,po kush eshte ky metrapaz te merret me figuren e te madhit ISA BOLETINI,po isa ne kohen e vete,kso metrapaz i ka kapur per veshi dhe i ka qortu,Sot kosova nuk ka tv publike qe punojne ne interes te qytetareve,por me shum u sherbejn kastave politike,u sherbejne interesave te sojit te gashit e aspak qytetareve.

  Reply to this comment
 15. Petrol June 10, 12:21

  S.Luarasi në librin Isa Boletini shkruan:“Çështë e vërtetë për Ismail Qemalin mund të thuhet edhe për shokun e tij të armëve Isa Boletinin, i cili bëri për atdhenë në fushën e betejës, atë që bëri Ismail Qemali në fushën e politikës dhe të diplomacisë. Sot jam i lumtur që me këto biografi arrita të paguaj këtë tribut të vogël të detyrës që i kemi varrit të dëshmorëve.”
  Duke shkruar monografinë e Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit, këtyre dy prijësve të njohur në fushën politike e ushtarake, autori farkëtonte dinjitetin dhe unitetin mbarëkombëtar. Për këtë qëllim ai bënte një paralelizëm të tillë, mezazh kuptimplotë për lexuesit në Shqipëri , Kosovë e ndër bashkatdhetarët kudo në botë tek jep edhe një përshkrim historik të popullsisë së Kosovës, që u bëri ballë sulmeve të huaja për të mbrojtur truallin autokton, si vazhdues të dardanëve, të parëve të tyre ilirë.
  Autori e vlerësonte shumë veprimtarinë atdhetare të Isa Boletinit dhe sakrificat madhore të familjes së Boletinëve, e përjetësoi me vërtetësi këtë personalitet me cilësitë e një strategu ushtarak në lëvizjen tonë kombëtare. Ai e vlerësoi martirin Isa Boletini edhe për personalitetin e shquar burrëror, që qëndroi krahpërkrah Ismail Qemalit në shpalljen e pavarësisë sonë kombëtare.
  Monografia nis me dedikimin “Nanës Kosovë që e lindi , e rriti dhe e mban në gji Birin e Saj Besnik, me zemër që rrahu gjer në fund për Shqipërinë” i cili pasohet me thënien e Isa Boletinit si një amanet për bashkëkohësit dhe brezat e ardhshëm: ”Tokën tonë q’e thau Osmanllia /Lotët tanë nuk mundën me e njomë/ E tash na kena me e vaditë / me gjak të Shqiptarit!”

  Atori shkruan, për të nënkuptuar censurimin e mjaft materialeve dhe publikimin e tyre në të ardhmen :”Kjo monografi e shkurtër, e thjeshtë, për kryetrimin e Kosovës, qoftë vetëm fillimi. Shpresoj se studiues që e kanë jetën përpara, do të interesohen të mbledhin materjalin e duhur brenda Shqipërisë dhe jashtë saj dhe, me një monografi të denjë për luftëtarin e madh shqiptar, do t’i tregojnë rinisë, se sa fort e kanë dashur prindërit tanë Shqipërinë dhe ç’therori kanë qenë gati të bëjnë për lirinë dhe pavarësinë e saj”.
  (S.Luarasi. Isa Boletini, Tiranë, “Naim Frashëri”, 1971, f.5.)
  Skënder Luarasi theksonte që shqiptarët duhet të ishin krenarë me Isa Boletinin të cilin studjues të huaj e kishin krahasuar me Robin Hudin apo Gec fon Berlihingenin: “Të rinjtë shqiptarë ta njohin kryetrimin e Kosovës, që brezat e ardhshëm të thonë “Lum shekulli që e njohur!”

  Reply to this comment
 16. Arben June 10, 12:36

  ISA BOLETINI KA QENE TIP I KOBURES QE I KA BERE TE GJITHA, TE BARDHA DHE TE ZEZA,

  NE HISTORINE PAVARESIMIT TE SHTETIT SHQIPETAR, KA PATUR MERITA TE PADISKUTUARA NE MBROJTJEN USHTARAKE TE POPULLATES DHE TROJEVE NGA FQINJET ZULLUMQARE.

  PER KETE MERITON RESPEKT.

  POR A KA BERE EDHE VRASJE ME PAGESE??!!

  PATJETER QE KA BERE.

  Reply to this comment
 17. Berisha Strazimiri June 10, 12:54

  Peshorja duhet te jete e sakte per te gjithe. Meqenese keto vite jane rishikuar shume figura historike shqiptare nga lloj lloj historianesh dhe kalemxhinjshe duke hedhur Flori ose Balte sipas deshires…….duhet me sesben qe AKADEMIKET e vertete te vene Pikat mbi i. Ka shume Figura dhe Ngjarje historike te mbuluara me mistere dhe te perdorura per momentin , te cilat jane veshtire qe te rishikohen dhe te pranohen nga te gjithe. Kjo sepse keshtu jemi gatuar ne shqiptaret ……shume e veshtire te behemi ne nje mendje. Dhe Shqiponjen ne flamur e kemi me dy koka qe mendojne secila sipas menyres se vete. Nuk ishte budalla Skenderbeu qe per ti ballancuar u vuri mbi krye Yllin DAVIDIT.

  Reply to this comment
 18. METEH June 10, 13:39

  Ky Shkelzeni qenka vellai i djalit te Saliut-puro Serb.Po si ka mundesi te hidhet balt mbi heroin kombetar te 100 e ca vjeteve te shkuara,kur ky mjeran nuk kishte lindur?Po ky & ca si ky nuk ja duan te miren kombit,prandaj jemi ketu ku jemi,se nuk duam njeri-tjetrin dhe ska perse te na duan te jeret.DITA keta njerz duhet ti injoroje duke i publikuar si ne kete rast dhe kopetentet duhet ti ndeshkojne si shpifs te ndyre..!

  Reply to this comment
 19. Lleshi June 10, 13:47

  Ta dini o shqiptaret e mi se Isa Boletini goditet shpifesisht nga keta legenat e serbit dhe jo vetem , vetem per faktin se ishte perfaqesuesi shqiptar ne Shpalljen e Pavaresise ne Vlore ne 1912 -ten ! Kuptimi i ketij gjesti , vetem budallenjte nuk ia dine ! Megjithese Isa mbrriti nje dite me vonese !

  Aktualiteti i kesaj veprimtarie dhe domethenia lidhen drejperdrejt me ditet e sotme , kur presioni popullor shqiptar po rritet lidhur me Bashkimin Kombetar qe fillon me Shqiperi – Kosove !

  Kosova ka pase shume martire , por Isa Boletini ze vend te vecante , vetem prej faktit qe permenda me siper !

  Prandaj mos e lodhni veten me shpifaraket ! Martiret shqiptare e kane shkruar historine e tyre me veprat e tyre ! Politika dhe media le t’i ndyje , por populli shqiptar i mban si diamantet e kurores se historise se tij !

  Lavdi emrit dhe vepres atdhetare te tij !

  Reply to this comment
 20. Bardhi Tolabi June 10, 14:13

  C’eshte keshtu me ne Shqiptaret?
  Sa here ne kerkojme te vendosim drejtesine ne vend,sa here qe ne kerkojme te ecim nje hap perpara,sa here qe punet tona marrin per mbrodh,sa here qe kerkojme te nderojme dhe lartesojme figurat e heronjve te Kombit tone,na dalin ca palonjeres,te cilet leshojne gelasa nga goja dhe na krijojne dyshime,na futin frymen e percarje,na bejne kriminelet dhe hajdutet e botes.
  Nje i tille na del dhe ky Gashi,i cili gelasat e tij,nuk i shoqeron me argumenta dhe fakte historike.
  Po mire more truthare,a do te ishte pjesemarres i shpures Shqiptare neper Kabinete e Europes nje mercaenar?A do e pranonin kete shpure me mercenare brenda keto Kancelari te cilat nuk i hapnin kollaj dyert?
  Nje mendje e ndryshkur si e jotja more Gashi,ka punuar dje dhe punon edhe sot,kunder atyre idealeve per te cilat punoi e luftoi Isa Boletini.Ti edhe sot kerkon percarjen midis nesh,kurse Isa,luftoi per te qene nje dhe te bashkuar.
  Nje mendje e ndryshkur e sheh me negativizem glorifikimin e figurave te ndritura te Kosoves prej komunizmit,ndersa Kosovaret patriote e kane vlersuar si nje merrite te madhe,sepse ne saje te atij qendrimi te mbajtur ne ate periudhe,i dhane shpresa popullit Shqiptar te Kosoves,se kane ku te mbeshteten,se kane figura madhore te saj si Isa Boletini,Hasan Prishtina,Sulejman Vokshi etj,te cilet ishin idhuj per ta dhe te gjitha keto,e shpetuan ate nga asimilimi dhe shperberja,nga braktisja dhe humbja e Kosoves.
  Dhe se fundi,a mund te me shpjegosh,sikur edhe te verteta te jene keto qe brockullit ti per Isa Boletinin,humbet apo fiton Kosova.Kosova,nuk humbet asgje,asaj i lartesohet emri,dinjiteti,patriotizmi dhe vlera si nje popull qe ka derdhur gjak,ka luftuar dhe dhene jeten par ate trruall kunder te huajit pushtues.Kush ka humbur?Kane humbur ata,te cilet mendojne si ty,por jo me mendjen tuaj,por me paret e futura ne xhepat tuaj,per te bere pune n e armiqve tane shekullore,te Serbeve Milloshevicjane e Rankovicjane,te cilet kerkojne te na lene pa heronj,pa luftetare,por te na bejne vetem njeres te eger,mercenare,sic edhe thua ti..
  Turpi do ju mbuloje ju dhe nuk do te keni as var dhe as emer ne gjirin e atij populli.
  Nderi dhe Lavdia,u perkasin heronjve dhe Isa Boletini eshte i tille,do ti apo ndonje tjeter Cubrrillovico- Milloshevicjan.

  Reply to this comment
 21. D O K L E A T I June 10, 14:57

  NUK KAM PERGJEGJE:
  GJATE THEMELIMIT TE TE GJITHA SHTETEVE TE BALLKANIT QE ISHIN NEN SUNDIMIN E PERENDORISE OSMANE VETEM SHQIPERIA U FORMUA NGA ISH SHERBETOREY E PERENDORISE OSOMANE.

  ME RASTIN E SHKATRRIMIT TE JUGOSLLAVISE KOSOVA NUK U FORMUA NGA SHERBETORET E ISH JUGOSLLAVISE. ATA NUK KISHIN KURRFARE ROLI NE FORMIMIN E SHTETIT TE KOSOVES. PERKUNDRAZI KROACINE DHE SLLOVENINE E FORMUAN ISH FUNKCIONERET JUGOSLLAV.

  Reply to this comment
 22. Lexuesi. June 10, 15:03

  Nuk duhen marre seriozisht ato qe ka shkruar profesori i nderuar Luarasi, me te cilin kam patur rastin e ndritur te bisedoj ne oborrin e Institutit te Gjuhesise e Historise per librin qe i kushtonte I.Boletinit, te cilin e kishte ende ne doreshkrim dhe donte ta botonte nder te tjera si amanet i babait te tij qe ishte patrioti i ditur dhe i shquar Petro Nini Luarasi.Me kete rast me foli edhe per patriotin Rexhep Pashe Batren nga Mati,te cilin e kujtonte ne krahe te atit kur ishte femije ne Stamboll.Po me fliste per patriotizmin e flakte e te mençur te I.Boletinit qe i qendron historise si nje kolos,profesori i ditur, qe kishte marre pjese ne luften e Spanjes midis internacionalisteve te botes, qe kujtohen ne analet e historise moderne si kalores, por duhen marre seriozisht pandehmat e Z.Gashi se duke glorifikuar figuren e I.Boletinit eshte gabuar sepse jane minimzuar figurat e Sales e Ibrahimit, qe jane sfilitur per liri-demokraci duke shterzuar.

  Reply to this comment
 23. fanol bardhi June 10, 16:13

  Ta besh nje gjykim moral ne 2015 -ten mbi Ise Boletinin e jeten e tij para me shum qe 100 viteve , vertet me mungon fjalori per kete tentim te mjerueshem e te shkrete.

  Reply to this comment
 24. loku June 10, 16:36

  Lexoni me kujdes kujtimet a Eqerem Bej Vlores dhe mund te dekodifikoni te pakten perafersisht vleren e I. Boletinit. Pyetja eshte shume e thjeshte. Pse Isa do te ishte me i mire se Thaci, Rugova apo ndonje i trashe tjeter si ai qe arrestun sot per terrorizem.

  Reply to this comment
 25. SuloKapedani June 10, 16:47

  Kèta lloj njerzish bastard janè krimba te krijuar nè mbeturinat qè ka hedhur dhe ka lène skota serbe ndèr shekuj.Ku ibazon studimet? Kuptohet…..Lanet nga toka shqiptare kjo lloj fare.

  Reply to this comment
 26. skifteri June 10, 18:33

  ISE BOLETINI eshte nje ylle qe ka ndriçuar dhe do te ndriçoje tere kombin shqiptar si sot ,dhe ne shekujte e ardhshem . Ai me Ismail Qemalin kreu vepren me te madhore te ekzistences se shtetit shqiptar ,ngrit flamurin me 1912 ne vlore shpalli shqiprine shtet te pamvarun.Te gjitha mardhanjet e ISE Boletinit jane taktike si mardhanja me serbet ,me greket ,me malazezet,me austrine dhe shtete fuqite e huaja, te gjitha jane mardhenje ne thelbe me funksione taktike,qe ne funde te fundit i kane sherbyer vetem nje qellimi te vetem ne funksion Strategjik qe ishte interesi i atdheut dhe kombit shqiptar. Per kete ai u shkri deri sa dha jeten e tije duke luftuar me arme ne dore dhe nuk u dorzua ne dore te armikut dhe çakejve qe kishte pregaditur ESAT Pashe Tradhtari.I pa vdekshem emiri dhe vepra e Isa Boletinit.Çdo perbaltje nga spiune dhe tradhtar balta do tu bjere surratit.~~~#

  Reply to this comment
 27. skifteri June 10, 18:40

  Publiçisti i mutit qenka ky SHkelzen Gashi !…HIDHE NE HALE ATE DIPLOME O SPIUN BALTA DO TE BJERE SURRATIT PO BENE PUNEN E SERBE DUSHMANIT.!…

  Reply to this comment
 28. Zoro June 10, 18:41

  Ky Gashi qenka si “Historiani i mbretit”.

  Reply to this comment
 29. Shqipe June 10, 18:44

  SHKELZENIT GASHI TI QENKE KOKRA E GOMARIT. FYTYRA E HAPUR E TRADHETARIT…
  A MOS DON MORE ZOTNI TE THEMI ME I MENCMI JETI? HISTORIA DO TE MBUKOJE ME CARCAF TE ZI EMRIN DHE SURATIN TEND TE NDYTE… PTU…FYRPTYRE E QELBUR. SA TE KANE PAGUAR SERBET PER KERE SHERBIN INTRIGE???? PTUUUUUU!!!!!!

  Reply to this comment
 30. Vëzhguesi F June 10, 19:08

  Kush je ti Shkelzen Gashi qe merr persiper te fyesh figurat historike e kombit shqiptar?! Kush jane keto media shqiptare apo shqipeshkruese qe i japin hapsire mendimeve obskurantiste te n je lapsaxhiu qe perveç emrit dhe mbiemrit nuk trasmenton asgje qe te bjere te pakten ere shqiptari?!
  Mua nuk me duhet gje fare se çmendim kane qofte histeriografet, akademiket, qofte publicistet, gazetaret, politikanet apo pushtetaret e nje vendi fqinj, qofte sllav, grek apo turk per lideret e pavarsise se Shqiperise.
  Tek e fundit perderisa qellimet e tyre ndaj Shqiperise dhe shqiptareve mbeten te parealizuara siç enderonin dhe kishin planifikuar, natyrisht do te gjejne dhe pseudoargumenta, te shpifura, te sajuara apo te rregulluar sipas oreksit te tyre per t’i zbahur keto figura historike.
  Madje ata mund te paguajne dhe mercenare te llojit Shkelzen Gashi per te baltosur keto figura historike qe i bene te deshtonin ne planet e tyre ogurzeza ndaj Shqiperise dhe shqiptarve.
  Por kurrsesi nuk mund ta beje kete nje njeri i ndershem, nje njeri qe ka nje atdhe, qofte ose jo shqiptar, nje njeri qe nuk e ka shitur trupin, mendjen dhe shpirtin per pese para te qelbura.
  Kjo edhe thjesht per faktin se heronjte dhe deshmoret e nje vendi, qe kane vene perveçse mundin, sakrificen ne jeten e tyre por dhe vete jeten dhe gjakun e tyre ne themelet e lirise dhe pavarsise se nje kombi, nuk mund te gjykohen dhe aq me pak te baltosen, fyhen apo injorohen.
  Per Shkelzen Gashin dhe gjithe shkelzenerit qe mendojne dhe gjykojne si ky shqipfoles do te thoja se njerzit, kushdoqofshin, gjykohen per veprat e tyre ne kontekstin e kohes dhe hapsires kur kane jetuar.
  Personazhet e historise se nje kombii dhe te kombeve, vlersohen dhe gjykohen per veprat e tyre jo me mendesite e kohes kur ata merren per te trajtuar dhe studiuar por me mendesite, praktiken, pervojen e kohes kur kane jetuar dhe kane vepruar.
  Por edhe sikur ne personazhin e Heroit te Popullit, Isa Boletini te kete patur mangesi (te gjetura apo te stisura nga doonkishote dhe sharlatane qe kerkojne te gjejne kallinj ne debore) ato nuk e zbewhin as edhe nje miligram vepren madhore te tij ne shpalljen e Pavarsise perkrah Ismail Qemalit. Isa Boletini dhe vepra e tij do te shkelqeje ne breza tek ata qe jane shqiptare, e duan Shqiperine dhe nuk jane mercenar dhe bytrhelepires.

  Reply to this comment
 31. miti June 10, 19:44

  Gazeta Dita duhet te kete kritere te mirefillta ne rastin e botimit te shkrimeve te vecanta. Nje analfabet qe e ka ble diplomen me para,qe nuk dine te flase rrjedhshem shqipe ,qe ka nje baba UDBash ,cka pritni te shkruaj ai?

  Reply to this comment
 32. + June 10, 20:24

  Po te mos kishin qene keta burra ,zdo te ishe edhe ti gashi vesh tadhia.Qe te çvlersosh figura madhore si Isa Boletini eshte idjotsi ,injoranc,apo kundershtar si gjyshi yt ne ate kohe.Ai qe mohon sakrificen e heronjeve apo patrioteve eshte deshtak skllav i armikut.

  Reply to this comment
 33. KORÇARI June 10, 21:20

  Kam vënë re kohët e fundit që Antishqiptarët më të flaktë janë nga Maqedonia dhe Kosova, çbëhet kështu??????

  Reply to this comment
 34. Arbeni June 26, 04:21

  Turp per ty

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*