Publikohen 6 mandatime të Pavarësisë, vetëm Peqini e ka edhe shqip

February 13, 2020 00:26

Publikohen 6 mandatime të Pavarësisë, vetëm Peqini e ka edhe shqip

Eros Hoxha, një koleksionit shqiptar ka treguar për herë të parë në TV disa dokumente historike për shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë.

Bëhet fjalë për mandatet autentike, origjinale të disa prej qyteteve kryesore të Shqipërisë që mandatojnë të zgjedhurit e tyre për Kuvendin e Vlorës që shpalli Pavarësinë e Shqipërisë.

Dokumente janë në osmanishte dhe vijnë nga disa qytete.

Vetëm njëri nga dokumentet, ai i Peqinit nga gjashtë dokumentet që paraqiti Hoxha është në shqip dhe në osmanishte, me firmat përkatëse dhe vulat e të gjithë parisë së qytetit të Peqinit.

Në dokument lexohet:

“Peqin më 20 vjeshtë e tretë 1912… Na paria e Peqinit i japim gjithë të drejtat kryeqeveritarit të këtushëm Zotit Dervish Bej Elbasanit dhe Zotit Mahmut Ziut për me u mundue për shpëtimin e Shqipnisë si të jetë ma mirë për të”.

Po ashtu në këto foto janë mandati i Elbasanit, Peqinit, Shijakut, Tiranës si dhe dy mandate të rralla: Ohrit dhe Strugës, dy qyteteve që në atë moment ishin të pushtuara nga forcat bullgare dhe serbe.

Në fotot, poshtë 3 nga mandatet e prezantuara nga koleksionisti në TV Klan:

 

d.a. / dita

 

February 13, 2020 00:26
Komento

9 Komente

 1. Hosteni February 13, 01:11

  U bene dokumentet historike sikur te ishin pulla poste, ne dore te “koleksionisteve”.

  Reply to this comment
 2. demo February 13, 01:43

  Eshte Mahmut Kaziu,nje familje me vlera te larta qytetare,arsimore ne Peqin.
  Dervish Elbasani eshte Dervish pashe Bicaku,qe eshte pionjer i Levizjes kombetare 30 vjet para se kusheriri i tij Aqif pasha te shnderrohej nga turkoshak ne patriot.Dervish pasha eshte mikpritesi i Abdyl bej Frasherit ne Bejlik mbi Malasenj ku kishte sarajet,por paria Elbasani e tradhetoi duke i burgosur mikun ne zall te Shkumbinit ne Bujqez.Dervish Pasha u hakmor per beseprerin Jakup Cauishin duke e vrare ne mes te Elbasanit me ane te Jonuz Topuzit.
  Fakti qe turkoshaket e Elbasanit nuk e ngriten flamurin shqiptar as ne 25 nentor,as ne 28 nentor,si tregon tyelegrami i botuar i nenshkruar nga Lef Nosi dhe Shefqet Daiu,sepse kishin hallin e dyqaneve dhe pasurise,e detyruan Dervish pashe Bicakun te firmoste ne qytetin e Peqinit ngritjen e flamurit shqiptar.
  Dokumentyi botuar tregon vetem te verteten.
  Bashkia elbasanit le ti bjeri gernetave ne 25 nentor.

  Reply to this comment
 3. Pinoku February 13, 09:15

  Hosteni, toka i takon atij qe e punon

  Reply to this comment
 4. Arben February 13, 10:01

  SHQIPETARET ISHIN OSMANLLINJ, 100 E KUSUR

  VITE MESUAR HISTORINE QE DONIN PRONARET

  TE MESONIM. ERDHI MINISTRI DJE U TUNDI

  KEMBET KELYSHEVE SLLAVO-KOMUNIST, PO DEL

  E VERTETA SHESHIT.

  Reply to this comment
 5. Te qafsha moj shege..... February 13, 13:36

  Qesharake,Peqini qendra e turkoshakeve me gomer e paska shqip te tjerat mongolisht

  Reply to this comment
 6. Kerkushi February 13, 14:06

  Peqini patriot, Peqinin Kryeqytet shpejt e shpejt, apo s’ka gjithe ate toke te lire per kulla, kulla, kulla dhe shume e shume PPP per duart akullore te bandes Rilindja.

  Reply to this comment
 7. Frroku February 13, 19:14

  PAVARESI NE LETER, NDAJ SHTRENGOJINI FORT LETRAT SE KURRE NUK KA PAT PAVARESI ALBANISTANI PERJASHTO VITET E PASLUFTES SE DYTE BOTERORE. PER CFARE PAVARESIE E KENI FJALEN JU O INJORANTE HISTORIK KUR EDHE DITEN QE ISMAIL BEJ VALONA, DEPUTETI I PARLAMENTIT TURK NGRITI FLAMURIN SHQIPERIA ISHTE E PUSHTUAR NGA TE GJITHA ANET. APO DHE PUSHTIMIN JU E QUANI PAVARESI. QEVERIA E ISMAIL BEJ VALONES, DEPUTETIT TE PARLAMENTIT TE TURQISE NUK ARRITI ME BO NOJ GJO PER ALBANISTANIN. NESE ESHTE E KUNDERTA PERMENDNI NDONJE PER ME NA MBUSH MENDJEN.

  Reply to this comment
 8. Pellazgos February 13, 21:14

  Termi Shqipetare nuk ka egzistuar,as Albanians.
  Per 500 vjet kishte dy institucione ne Perandorine Osmane,turke dhe Greke.
  Vete I perpunuari ne laboratoret e Vatikanit i ashtuqiajturi Meshar i Gjon Buzukut nuk kuptohet fare.
  Kjo tregon edhe nje here qe gluha (glosa)shqipe 80% Italiane,Greke,Turke,Anglese eshte krijuar ne shekujt e 18te nga Austro Italianet.
  Kur ne dokumentet autentike Shqipetare tregojne qe deri sa u hap skolio e pare Shqipe kishte pasur rreth 1260 shkolla Greke dhe rreth 1200 shkolla turke.
  Sa per periudhen para Osmaneve per 1100 vjet Bizant Greke as qe behet fjale per te ashtuquajture “Shqipetare”.
  Prandaj edhe Ismail Beu dhe Frashellinjte shkuan neStamboll dhe nuk u bashkuan me “vellezerit” e tyre Arvanitas se nuk kishin Ndergjegje “Shqipetare”.
  Bile sakrifikuan per Sulltane.
  Kur fuqite e medha vendosen te krijonin nje Shtet myslimane atehere Turqia dergoi Ismailet me shoke per te krijuar nje Pashallek te tyre.
  Vete fjala e ndaluar Epiri nga turkoahaket Genicaros trigonometry qe my Pashallek I quajture Albanistane nuk ka lidhje me historine dhe civiluzimin Greke te Ilyreve te Epirit.
  Nuk ka lidhje me Lashtesine se edhe Kostandinopoleosin e Kastriotit e quajne Stamboll,Agi Saranden Saranda,ndonjehere latinisht Santa (Shenjte) Quaranta,Epidhamnosin qe do krenoheshin po te kishin lidhje me Ilyret e quajne Durres nga Durrazo.
  State I krijjuar per belane e Greqise,Epirit,Ilyrise.

  Reply to this comment
 9. demo February 14, 10:45

  Propaganda grekofile eshte si propaganda komuniste.Eshte si koronavirusi kinez.
  Pllaquritet tek llumi i shoqerise,ne tregun e qelbur te peshkut,tek injoranca,leckamanet,por po u perhap te ben gjemen.Prandaj une nuk e toleroj.
  Nuk ka grek.Nuk egziston popull grek.Eshte nje term konvencional i huazuar nga ca komplotiste ne Stamboll per te VAFTISUR popullin shqiptar Arberor qe u sakrifikua ne nje kryengritje popullore kunder zgjedhes turke ne 1821.
  Ethnonimi GREK ne lashtesi eshte perdorur nga Romaket per te emertuar nje popull qe jetonte ne brigjet e Sicilise.
  Romaket edhe Fenikasit e Kartagjenes i quanin Pune,por ky ethnonim nuk ngjiti ne perdorim.
  Ne lashtesi ne brigjet eEgjeut, Ballkanit,Turqise,Sicilise,jetonte nje popull qe quhej Helen.Ne rrjedhe te historise ky popull u cfaros nga epidemite,dyndjet barbare dhe sidomos pas vershimit te sllaveve ne Ballkan.Qe nga shekulli i VI vendin e tyre e zune Shqiptaret Arrberore,qe ishin nje rrace e shendetshme dhe luftarake,e afte te mbronin vendin ku u vendosen nga invadimi sllav dhe me vone nga ai turk.
  Nga populli i lashte Helen shpetoi vetem gjuha helene qe perdorej ne Kisha dhe Manastire,por qe populli nuk e kuptonte.Per te imponuar gjuhen helene ne kishat e perandorise osmane sherbeu nje Ferman e sulltan Mehmetit te dyte,qe impononte te gjitha kishat dhe manastiret e Perandorise te sherbenin ne gjuhen Helene.Pasi deshtuan ne shek.XVIII te formonin Helladhen e lashte ne Rumanine e sotme me ane te imponimit te gjuhes,,,rasti u erdhi pas kryengritjes shqiptare te 1821 dhe ua ngjiten shqiptareve,ashtu si qyqja leshon dobicin e saj ne folene e Bilbilit.Kjo u krye pas betejes se Lepanthos,kur flota e fuqive te medha mundi floten e Ibrahim pashes se Misirit dhe detyroi sulltan Mahmutin te nenshkruante pavaresine e nje shteti te ri me emrin Greqi,qe ketyre mbreterive te Europes u kujtonte Helladhen e lashte te Aristotelit,Platonit dhe Perikliut qe kishin mesuar neper shkolla.Dhe si kryeqytet vendosen Athinen,pa marre parasysh se banoret e vetem te Athines,ata qe mbrojten Akropolin nga turqit,flisnin shqip dhe fshati ku ata banonin,rreze Akropolit quhej PLAKA.Prandaj Ay shqiptari orthodoks i quajtur Spartak Ngjela thote nje fjale me vule:-Kur nuk ka greke ne Greqi,si do te kete greke ne Shqiperi?
  Ti Pellasgos i pa shkolle habitesh me veten tende kur une i kthej pergjigje cdo helmi grekofyl qe perhap ti ne internet dhe thua me vete:-Si ka mundesi qe ky profesor me kulture merret me nje cope injorant si pun e ime?
  Une kam zene mesim nga ata pleqte e mi me shkolle te madhe Evropjane,qe toleruan nje birbo zhagajdhur pa shkolle,t`jua bente mendjen dhalle turmave fshatarake dhe te ngrinte diktaturen e llumhanes dhe rreckamaneve.
  Prandaj .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim