Publikohen shkrimet profetike të Churchill për jetën në planetë të tjerë

February 17, 2017 14:57

Publikohen shkrimet profetike të Churchill për jetën në planetë të tjerë

Historianët amerikanë kanë publikuar një artikull të pabotuar më parë të ish-kryeministrit të Britanisë së Madhe, Winston Churchill, për ekzistencën e jetës në planetë të tjerë.

Artikulli me titull “A jemi të vetëm në Univers?” dhe i shkruar në fund të viti 1939, u zbulua në maj të 2016-ës dhe i është dorëzuar astrofizikanit amerikano-izraelit Mario Livio, i cili zbuloi përmbajtjen e saj në faqet e revistës “Nature”.

Sipas Livio, përveç të qënit një nga politikanët më me ndikim të shekullit XX, Churchill ishte i apasionuar pas shkencës dhe teknologjisë. Ai ishte pushtetari i parë që kishte një këshilltar shkencor dhe i atribuohen shkrime të ndryshme të evolucionit, qelizës dhe fizikës bërthamore.

Megjithatë, zbulimi i fundit ka befasuar ekspertët, për shkak se shumë nga idetë e politikanit britanik, pavarësisht periudhës, mbeten motiv studimi i astrofizikës moderne.

Ne nuk jemi vetëm

Churchill mbështeste idenë se njerëzit nuk janë qeniet e vetme të gjalla në univers, dhe duke pasur parasysh ujin si pjesë esenciale të jetës, besonte se prania e ujit duhet të udhëheqë kërkimet për jetën jashtëtokësore në planetë të tjerë.

Në këtë drejtim, ai përcaktoi atë që sot njihet si “zonë e banueshme” (rajonin përreth një ylli që për shkak të temperaturës dhe ndriçimit të tij, lejon praninë e ujit), duke arritur në përfundimin se në Sistemin Diellor, Afërdita dhe Marsi mund të strehojnë jetë, për shkak se janë të vetmit që plotësojnë kushtet e nevojshme.

Përtej Sistemit Diellor

Në artikull vlerësohet mundësia e ekzistencës së jetës jashtë sistemit tonë planetar dhe vihet në dukje se “dielli është vetëm një yll në galaktikën tonë, i cili përmban disa miliarda yje të tjerë”.

Churchill supozonte se ekzistojnë planetë me madhësi të mjaftueshme dhe të vendosur në distancën e duhur nga ylli i tyre për të mbajtur ujë brenda tyre.

Duhet theksuar se vëzhgimet e tij i përkasin një periudhe kur ende nuk ishte zbuluari eksoplaneti i parë, nga mijëra që janë zbuluar sot.  Churchill nuk përjashtonte mundësinë e udhëtimeve në hapësirë në atë kohë dhe komplikacionet në komunikim që ato përfshinin.

“Një ditë, madje edhe në një të ardhme jo shumë të largët, do të jetë e mundur të udhëtohet në Hënë,  Afërditë,  apo Mars”, shprehej ai.

Idetë profetike

Së fundi, astrofizikani thekson ashtu si Churchill parashikoi, tashmë 80 vjet më pas, po kërkohen shenja jete në sipërfaqen e Marsit, simulimet klimatike në Afërditë sugjerojnë se mund të ketë qenë e banueshme dhe astronomët mendojnë pas disa dekadash do të zbulojnë gjurmët e jetës në planetët ekstrasolare.

Pa harruar se njeriu tashmë ka shkelur në Hënë. “Eseja e Churchill është testament i rëndësisë së fryteve të shkencës dhe teknologjisë për zhvillimin e shoqërisë”, përfundoi Livio.

Dita

February 17, 2017 14:57
Komento

6 Komente

 1. anticensurë 25642654 February 17, 15:37

  mesa di unë çurçilli ka jetuar shekullin e kaluar!dmth 64 vitet e fundit i ka jetuar në shekullin e XX dhe 26 në shekullin e XIX ose(xix)si i thonë ndryshe!!nuk ka jetuar në mesjetë a më parë,por jo shumë më parë!sepse dhe ata,greqia e lashtë e kanë thënë një gjë të tillë,pavarsisht se jo kaq të përafërt!!
  pra nuk ka bërë asnjë profeci,thjeshtë ka mbështetur mendimin e shekctarëve të kohës!!
  por po ta krahasosh me shumë politikanë,sidomos të sotmit,këta tanët,bile përfshi dhe trampin e madh,atëherë mund të themi fare mirë që ka qënë super gjeni!!këta tanë ndryshe nga dikush që ka bërë dituri natyre në klasën e tretë fillore,kujtojnë se egziton vetëm kryetari i partisë dhe se gjithësia vërtitet rreth tij!!pyesni njëherë taulant pitbull ballës,kurse kryetarët e partive,pushtet a opozitë kujtojnë se janë sisteme djellorë!!
  sidoqoftë disa klikime do ti mbledhë ky shkrim profetik!!

  Reply to this comment
 2. CHURCHILL OBEZI=HEAVY DRINKER February 17, 17:30

  Ky fare profeti ka qene armiki me i madh i shqiptareve per te gjithe kohrat;
  .
  Jo vetem se eshte fajtori kryesor ne tolerimin qe i beri Hitlerit ne vitet 30′ por ne vitet 40 pasi organizoi ne mukje spiunazhin serbo britanik..ne 1944 na shiti te Stalini si nje boss i nje bordelloje te bossi tjeter:
  .
  Në fundin e korrikut të 1943-shit, në lëndinat e fshatit Mukje, diku në kufirin midis Tiranës dhe Krujës, do të mbahej një mbledhje midis grupimeve politike shqiptare, të cilat deri më atëherë kishin tentuar ta neutralizonin njëra-tjetrën vetëm politikisht. Pas kësaj mbledhjeje, që historia e njohu si Konferenca e Mukjes, palët politike u rreshtuan hapur kundër njëra-tjetrës deri në një konflikt të armatosur, i cili përfundoi me ardhjen në pushtet të komunistëve dhe dëbimin nga Shqipëria të të gjithë elementëve nacionalistë që në Konferencën e Mukjes kishin qenë në anën e kundërt të tavolinës.
  Vitet e fundit janë bërë thirje në shtypin e përditshëm nga një sërë historianësh për një rishikimin të kësaj Konference dhe si “një sfidë për historianët”, të cilët njëzëri e kanë konsideruar Konferencën e Mukjes një ngjarje të madhe historike dhe dështimin e saj me pasoja të rënda për historinë e mëvonshme shqiptare…
  Por, a është me të vërtetë i drejtë ky konkluzion?
  Sipas disa historianëve që kanë shkruar mbi të, Mukja është cilësuar si “Parlamenti i parë pluralist”. A e meriton këtë emër me të vërtetë kjo Konferencë? Organizimi i Mukjes dhe rezultatet e saj, tashmë janë të njohura nga historia dhe të gjithe ata që janë të interesuar mbi këtë çështje. Gjithsesi, çfarë mungon, mendoj unë, është informacioni që studiuesit e kësaj ngjarjeje kanë mbi prapaskenat që sollën këtë takim midis palëve të Frontit Nacional Çlirimtar dhe Ballit Kombëtar. Deri më sot, studiuesit nuk e kanë të qartë se kush e inicioi këtë takim dhe çfarë konkretisht kërkohej në të vërtetë nga ky takim. A ishte me të vërtetë një përpjekje e sinqertë e dy forcave kryesore ideologjike për t’u bashkuar në të mirë të fateve të Shqipërisë? Apo, pas këtij takimi qëndronin forca të tjera, të cilat kërkonin ndikime politike në Shqipërinë e pas Luftës?
  Nga dokumente të pabotuara asnjëherë, të dala nga arkivi i Shërbimit Sekret Britanik të Luftës SOE, kuptohet qartë se, në fakt, Konferenca e Mukjes nuk është një përpjekje e sinqertë e palëve kundërshtare për fatet e Shqipërisë së pasluftës.
  Dokumenti i pabotuar deri më sot, i cili mban firmën e Misionit Britanik, më 1 Nëntor 1944, i nënvizuar si “Tepër sekret” me titull “MEMORANDUM MBI PROPOZIMIN PËR EVAKUIMIN E MAJORIT ABAZ KUPI”, del qartë se kjo Konferencë është iniciuar dhe përgatitur nga Shërbimet Sekrete Britanike me ndihmën e disa prej bashkëpunëtorëve të tyre të rekrutuar që në Beograd, në verën e 1940-ës. Duhet theksuar se këta bashkëpunëtorë në këtë periudhë kishin mundur të ishin në udhëheqjen e lëvizjes Nacional-Çlirimtare, ashtu edhe të rreshtuar në radhët e Ballit Kombëtar dhe të Lëvizjes së Legalitetit.
  Nga dokumentacioni i Shërbimit Sekret Britanik del qartë se në fakt lëvizja anti-italiane, e cila i parapriu Konferencës së Mukjes, e filluar papritur në Shqipëri, në vitin 1941, ishte pjesë e një plani strategjik për Ballkanin, të ideuar nga qendra e Shërbimeve Sekrete në Londër dhe e vënë në zbatim nga Zyrat e S.I.S në Beograd. Deri më sot, historiografia shqiptare e pas vitit 1992 nuk ka mundur të shpjegojë se përse në vitin 1941, papritmas në Shqipëri, filloi lëvizja anti-italiane. Historiografia komuniste, e ideologjizuar në maksimum, pretendonte se lëvizja anti-italiane në Shqipëri ishte zhvilluar si rezultat i urrejtjes popullore ndaj fashizmit dhe kulminoi me krijimin e Partisë Komuniste Shqiptare.
  A është i drejtë ky konkluzion? Personalisht mendoj se e vërteta është krejt ndryshe dhe lëvizja antiitaliane në Shqipëri e ka zanafillën e saj në planet e Shërbimit Sekret Britanik, i cili kërkonte me çdo kusht krijimin e një prapavije sa më problematike për ushtrinë italiane, e cila përgatitej të pushtonte Ballkanin. Deri më sot, askush nga historianët shqiptarë nuk ka mundur që të botojë dokumentacionin e plotë, që vjen nga arkivat e Shërbimit Sekret Anglez, për të mësuar se për gati dy vjet ky Shërbim ideoi, përgatiti dhe financoi lëvizjen antiitaliane në Shqipëri, me dijeninë e plotë të Shërbimit Jugosllav, i cili sugjeronte edhe emrat për këtë lëvizje. Nga këto arkiva del qartë se liderët e parë të lëvizjes antiitaliane janë infiltruar në Shqipëri nga këto shërbime, duke krijuar edhe çetat e para antifashiste në vend.
  Gjithashtu, interesant është fakti që emrat e 4 prej nënshkruesve të Deklaratës së Konferencës së Mukjes që dalin në Memon e SOE britanike, të botuar sot, janë bashkëpunëtorë të Shërbimeve Britanike, të rekrutuar në Beograd me ndihmën e Shërbimit Jugosllav.
  Po kështu, interesant është fakti që kjo Konferencë u administrua dhe u mbajt në ambjentet e Ifsan Toptanit, një bashkëpunëtor i Shërbimeve Britanike, si gjatë luftës, ashtu edhe pas saj. Ifsan Toptani, sigurisht ka raportuar mbi të gjitha bisedimet që janë bërë gjatë kësaj Konference, duke vënë në dijeni britanikët mbi ecurinë e punimeve. Ifsan Toptani, një pinjoll i familjës së famshme krutane, i njohur për lidhjet e shumta që kishte në Shqipërinë e asaj kohe mbante marrëdhënie shumë të mira, si me Nacionalistët, ashtu edhe me anëtarët e Frontit Nacional Çlirimtar. Megjithatë, ai ka qenë shumë afër misioneve britanike dhe fakti që më vonë punonte në Zyrën e S.I.S në Athinë tregon qartë afërsinë e tij me Sherbimet Britanike dhe përfshirjen e tij në rrëzimin e qeverisë komuniste të pasluftës në Shqipëri.
  Nga burimet arkivore të Shërbimit Britanik, por edhe të disa dokumenteve të kapura gjermanëve pas Luftës, të cilat flasin mbi Shqipërinë, del qartë se në vitin 1943, britanikët dhe gjermanët kishin një ide të saktë se ekzistonin dy grupime të rëndësishme në Shqipëri. Një grupim; i cili luftonte ushtrinë italo–gjermane dhe një grupim; i cili kishte zgjedhur neutralitetin deri në bashkëpunim të hapur me gjermanët në fundin e 1944-ës.
  Duke parë faktin se pranë forcave partizane kishte një numër të madh misionesh britanike dhe më vonë amerikane, kuptohet qartë se britanikët i kishin zgjedhur aleatët e tyre. Sigurisht që prania e ideologjisë komuniste në rradhët partizane shqetësonte disa prej ideologëve të Shërbimit Britanik, shqetësim ky, i cili ishte i njëjtë si për Greqinë ashtu edhe për Jugosllavinë.
  Britanikët në vitin 1943 tentuan që t’i afronin këto grupime duke parashikur se ardhja në pushtet e komunistëve do ta bënte ndikimin e tyre në ballkan mjaft të papërfillshëm. Për këtë arsye ata organizuan takime të ngjashme ndërmjet forcave ideologjikisht të kundërta si në Greqi, ashtu edhe edhe në Jugosllavi, ndërmjet Titos dhe Mihailoviçit.
  Prapa organizimit të këtyre Konferencave janë direktivat e Shërbimit Anglez, i cili kërkonte të krijohej një komitet drejtues i përbashkët, i cili në të ardhmen do të merrte fatet e vendit në dorë…
  Pra, Konferenca e Mukjes duhet parë në kontekstin e saj historik dhe jo si një ngjarje e shkëputur shqiptare. Sigurisht që, në këtë Konferencë u hodhën edhe teza dhe ide nacionaliste, të cilat, fatkeqësisht, nuk kishin koherencë dhe dilnin jashtë realitetit të asaj periudhe. Si kërkesa për Kosovën, si ajo për Çamërinë ishin teza, të cilat në kanceleritë europiane nuk do t’i merrnin seriozisht e aq më tepër kur fatet e vendeve të pasluftës do të vendoseshin nga Të Mëdhenjtë e dalë nga kjo Luftë. Duhet të jemi të qartë se, Konferenca e Mukjes nuk do të kishte asnjë rol në zhvillimet e pasluftës si në Kosovë, si në Çamëri, një konkluzion që u vërtetua me vendimet e dala nga Marrëveshja e Jaltës apo edhe ajo midis Çurçillit dhe Stalinit në Moskë, në dimrin e 1944-ës.

  Reply to this comment
 3. o sa turp me vjen kur me seleksionojne.... ne shek . 21 February 17, 18:42

  ke kishte mbret, apo mbretereshe anglia, ne kohen e tij ore aman . s’mund te kete njeri ,te “madh” qe i madh quhet edhe pse lan shurrat e mbretereshes .

  Reply to this comment
  • ELIOT February 19, 10:08

   O S TURP QENKE 0 NE HISTORIE …. CHURCHILLI DREJTONTE ANGLINE DHE JO MBRETERSHA … AJO JA LANE DUART DHE JO AI ..SE AI ISHTE POULLI … POPULLI ANGLEZ E MBANTE NE PELLEBBE TE DORES SE ISHTE HERO .. DHE SA PER MBRETERESHEN CHURCHILLI ISHTE PRINC PER VETE .. SE FAMILJA E TIJE KISHTE KALA .. TOKA ..PRANDAJ MESO HISTORINE PARA SE TE GJUKOSHA SI KOMUNISTAT COBANE … DERRA … LEXO PASTAJ ZHGARRAVIT .. SE JE TURPI I SHKRUESVE … I LANTE SHURRAT .. QENKE NJE SHURRE TE FLASESH KESHTU PER NJE HERO TE LUFTES .. QE KUR HITLERI I BOMBARDONTE ISHTE NE METROT E LONDRES ME POPULLIN…. CHURCHILL ISHTE I VETMI QE I RREZISTOJE NAZISTEVE NE 40 KUR E GJITHE EUROPA RA … NDOSHTA TI JA KE LARE SHURRAT ENVERIT NGA FRIKA …POR CHUCHILLI I KALONTA PUSHIMET NE SUD TE FRANCES .DUKE PIKTURUAR .. DHE SA CANTE PER …… TE RRONI VETE SE CITRONI TE PASKA LENE ..

   Reply to this comment
 4. ELIOT February 17, 19:32

  Sa bukur e njihke historine more ;;fillozof ;; CHURCHILLI..ARMIK I SHQIPTAREVE ….HA HA HA EDHE I POLAKEVE .. EDHE I RUMUNEVE .. EDHE I ESTONISE ..EDHE I BULLLGARISE EDHE I TE GJITHE LINDJES …SE TE GJITHE PRITNIN NGA ANGLO AMERIKANET DEMOKRACIE LIBERTE ..POR SISHTE FAJI I SHURSHILLIT .. DHE SE PER MUKJEN AS QE KA DEGJUAR BOTA EUROPA .NE SHQIPERI E BEJNE NGARJE BOTERORE ..POR ASNJE SKA DEGJUAR NE EUROPE … ISHTE NJE MBLEDHJE MIDIS SHQIPTAREVE .. DHE ENVERI ME MEHMETIN JA FALEN KOSOVEN TITOS .. DHE PETROVICHI SERBET E NDIHMUAN TE MERRTE QEVERINE ..DHE KUSHTET E EUROPES I VURI STALINI … ROUSVELDI AS CHURCHILLI SE BENE DOTE QE DISA VENDE TE DEMOKRATIZOHESHIN..DHE ARMIKU ME I MADH I SHQIPTAREVE ISHTE ENVERI .. SE CHURCHILLI VENDIN E TIJE E DEMOKRATIZOJE… E CIVILIZOI …DHE I BERI VOTIMET E LIRA .NUK VRAU NJERI NUK INTERNOI NJERI KUR POPULLI ANGLEZ NUK E ZGJODHI NE VOTIMET E LIRA ..POR THA FITOI DEMOKRACIA ….DHE SHKOI NE SUD DE FRANCES TI KALONTE PUSHIME ..DUKE PIKTURUAAR … CFARE BERI ENVERI PER DEMOKRACINE ………CHUCHILLI ARMIK I SHQIPTAREVE ..????.ME BERE PER TE QESHUR ..

  Reply to this comment
 5. ELIOT February 18, 19:48

  CHURCHILLI ARMIK I SHQIPERISE …. HA HA HA KAM DEGJUAR IDIOTIZMA …POR SI KJO E KETIJ DJALI … ME DUHEN PRAP 40 VJET TE LEXOJE NJE TJETER ….KUR POPULLI NE ANGLIE NUK E ZGJODHI ZOTIN CHURCILL SI PREMIER MINISTER .. AI ZOTNIA THA ……. FITOI DEMOKRACIA …. NDERSA ARMIKU I SHQIPTAREVE ENVERI TE VRISTE PER NJE FJALE PER NJE SHKRIM PER NJE MUZIKE … DHE .DHE ZGJIDHJET I BENTE ME DHUEN DHE TERROR ….. E KUPTON KUS ISHTE ARMIKU E SHQITAREVEE…. APO KENI NEVOJE PER HOLLESIRA ..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*