“Publikohet shkrimi i rrallë i gazetës shkodrane, i pari në shqip: Shqipëria ka shpallur pavarësinë, ja firmëtarët!

May 16, 2020 11:18

“Publikohet shkrimi i rrallë i gazetës shkodrane, i pari në shqip: Shqipëria ka shpallur pavarësinë, ja firmëtarët!

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 12 majit 1880, në faqen n°2, shkrimin e gazetës “Deutsche Zeitung” në lidhje me shpalljen asokohe të pavarësisë së Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:


“Shqipëria ka shpallur pavarësinë e saj dhe nuk e njeh më sovranitetin e padishahut. Gazeta zyrtare “Skodra – Shkodra”, e shkruar sot për herë të parë jo vetëm në turqisht, por edhe në shqip, boton në krye të kolonave të saj një shpallje (deklaratë) të gjatë të Lidhjes dhe të Komitetit. Ajo deklaron që Shqipëria ka pushuar së qeni nën sundimin e Sulltanit.

Të gjithë zyrtarët (nëpunësit) turq që nuk janë me kombësi shqiptare do të pushohen nga puna dhe do të duhet të largohen nga vendi; një përjashtim bëhet në favor të atyre që e kanë treguar veten miq të “Skipétars – shqiptarëve”. Populli shqiptar tani duhet t’u bindet vetëm urdhrave të Lidhjes dhe atyre të Pleqve të Fisit (klaneve), të cilët mbesin, deri më tani, ligjvënësit e vetëm.

Kanë nënshkruar: Ali Pasha, Hodo Beu, Preng Bib Doda, myftiu Hafiz efendi, peshkopi Partew dhe Nikolla Xaba në emër të parisë dhe njerëzve. (Kjo listë përbëhet nga myslimanë e të krishterë.)”

Një telegram tjetër që e njëjta gazetë mori nga Shkodra mbrëmjen e 7 majit deklaron:

“Të gjitha trupat e Haxhi Osman Pashës të vendosura në kampin e Koplikut kanë kaluar në anë të Lidhjes. Shqiptarët sekuestruan zyrat (të ardhurat) publike dhe pushuan nga puna punonjësit osmanë. Lidhja u ka ofruar mbrojtje konsullatave. Rendi nuk u shqetësua.”

 

o.j/dita

May 16, 2020 11:18
Komento

28 Komente

 1. por kjo Shpallje Pamvaresie nuk u njoh nga Gjermania ,Franca , Anglia vec Italise qe ndihmoj me konsujt May 16, 16:15

  Europa kishte qysh atehere te rjera Plane me Shqiperine

  ta coptonin .Mbreti Gjerman i Greqise kishte te tjera plane

  bashke me njiriun pa shpirt kafshen Bismark ,qe vulose copetimin e Shqipnise

  Reply to this comment
 2. demo May 16, 21:12

  Kur s`ke c`i ben gomarit,i bie samarit.
  Po cfaj te ka Gjermania,qe ne 1878,sapo ishte bashkuar nen drejtimin e Prusise.Luften me turqit e beri Rusia dhe tokat shqiptare i kerkonte Rusia,per sejmenet e vet Malin e Zi dhe Serbine.
  Pa nisur mire Lufta Ruso-Turke e 1877,,,ne Peterburg kishte filluar fushata:Te ndihmojme Vellezerit sllave.
  Kjo lufte nuk u be per te marre Anadollin,por per te marre tokat shqiptare ne mes te Europes.

  Reply to this comment
  • edmond rreshen May 17, 09:03

   le te jemi realist Demo dhe te themi realitetin se perse nuk behet shqiperia?!Me kujtohet para disa vitesh Maks Haxhia i cili thonte,se jan shum forca qe nuk e dua Shqiperin ! A mos vall ishin keto forca qe menduan te njohin shqiperin si shtet,duke i ndar Geget,dhe nje pjes te vogel te tyre per ti bashkuar me Tosket me nje popullsi qe po shkonte me ritme te shpejta drejt asimilimit ? 1 C´far deklaronin Qamet ne fillim te shekullit te kaluar per identitetin e tyre,ishin Shqiptar apo Turq 2 Perse Arvanitasit ishin vasale te Grekeve dhe jepnin jeten per autonomin e Greqis 3 Ali Pasha luftoi per autonomin e Janines,apo te Shqiperis 4 perse Vangjel Zhaba e kishte per krenari te deklarohej Grek dhe jo shqiptar ?! 5 Sa ishte teritori i Toskeve nder shekuj sa esht sot 6 Ne spastrimin etnik qe ben greket ndaj Qameve,perse nuk pati rezistence me arme nga Qamet por pranuan,qe ne rastin e par,te shkembehen me Pondiot e Turqis,dhe ne te dytin ti drejtohen Shqiperis 7 Perse Tosket e shkeputen Kosove nga Shqiperia dhe sot pengojn bashkimin e saj ( sepse do jen minoranc dhe sdo ken asnjeher pushtetin) 8 perse Tosket e sotem nderruan emrat,fen ,dhe identitetin duke then se jan Minoritar Grek 9 Ne qytetet kryesore te turizmit ne jug te Shqiperis,cila gjuhe flitet dhe kendohet masivisht neper Restorante dhe Lokale,keto vitet e fundit,(sidomos ne Sarande,Vlore,dhe Korce,)Greqishtja apo Shqipja… E njejta situate ishte edhe ne Veri te Shqiperis,ku Serbet dhe Malazezet luftuan per ti asimiluar Shqiptaret,por nuk ja arriten,sepse Geget te japin Jeten por jo Identitetin dhe krenarin e Gjakut qe i rriti.Geget jetuan me parimin PER LIRI DHE NDER TE PRAGUT kurse tek Tosket jeta shitet dhe blehet MIQESIA MIQESI PARAJA TE SHKOJE DHE TE VIJ. Geget dhe Tosket jane dy popuj qe flasin te njejten gjuhe,por jan diametralisht te kundert si nga karakteristika fizike ashtu si nga lidhjet fisnore,ku dihet se keto dy treva nuk kan dhen,dhe nuk ka marr nuse per djemt e tyre.Un si Geg,dhe autokton jam dhe mbetem Maloku per Tosket,nje popull Beduin dhe pa identitet.

   Reply to this comment
   • psikopate dhe sharlatane ju Lutemi mos zhgarravisni budalliqet tuaja e Tema qe ju nuk jeni te afte te merrni pjes May 17, 10:29

    Cfar derdellit o idiot ,

    qe s’ja ke iden jovetem Historise

    por je thjeshte nji percares e rrezik grek ose serb.

    Boll i frytet percarjes shkerdhate idiote .

    Nuk eshte Historia per idiote dhe shpellare .

    Kafshe futu ne shpeelle tani eshte ora

    Reply to this comment
    • edmond rreshen May 17, 11:15

     Me thuaj,cila nga pikat nuk qendron dhe do te kerkoj ndjes.E kaluara esht e shkruar,e sotmja e shikuar dhe jetuar. Nje fjal e urt thot : ato qe degjon mos i beso,ato qe sheh besoji gjysmes,por ato qe ke jetua, tregojua pasardhesve qe te din, si ti pergjigjen atij qe kan perball.

     Reply to this comment
     • ! May 17, 15:20

      GjITHCKA NE KOMENTIT TEND

      NUK QENDRON DHE S’KA ASNJI BAZE AS HISTORIKE

      E MADJE AS LLOGJIKE PER SHQIPTARET

      I GJITHE KOMENTI JOT KA NJI KARAKTER ANTISHQIPTARE
      PERCARES KU BEN DALLIME TE QELLIMESHME

      MADJE GUXON EDHE TE FYESH JUGUN TI MORR SJHPELLE !

      GJUHEN SHQIPE E KENI NGA JUGORET PATRIOTET E FAMSHEM

      QE INJORANTE SI TY NUK I NJOHIN

      PASTAJ NE JEMI PARDHESIT E APOLONEVE TE BUTRINTIT
      BYLISIT
      AULONES
      ETJ ETJ

      TI PREJRADHESI KUJT JE NGA KULTURA E LASHTESISE ?

      MOS U LODH TA THEM UNE E SHPELLARVE !


      SHIKO PIKTURAT E NAGLEZIT TE SHQUAR

      QE KA PIKTURUAR JUGORET OSE EDHE SHUME FOTOGRAFI QE TREGOJNE
      JUGORET POR EDHE SHPELLARET NE TE KALUAREN

      JUGOTRET DUKEN SI GA VESHJA EDHE PAMJA SI

      PIKTURAT E MIKELANXHELOS ;
      NDERSA SHPELLARET SI NJEREZ ZE EGER

      KU E GJETE KULTUREN TI MER RRSHENAS BRENDA KUJT SHPELLE ??
      SE PO NA BO KURJOZE

      APO JE NOJ KURV SERBE APO GREK E NA SHITESH PER GJASME SHQIPTARE KTU !

      SHPRESOJ TE ZHDUKESH E MOS TE AFROHESH

      MO FORMUMEVE SHQIPTARE SHPELLAR INJORANT E I LIG SI JENI SHUMICA E SHPELLARVE

     • Mollosi May 17, 20:11

      !,
      Vertete qe Edmonti e teproi pak, por ti ja kalove shume here me fyerje dhe percarje mes shqiptare.

   • Gzim Kulufi May 18, 15:53

    Edmond nga Rresheni. Ja po te sqaroj une, m.gj.s. duhet ti kishe me pare disa njohuri historike, para se te kerkosh ndihme. Me llogjiken tende, i bie qe mirditorasit te mos jene shqiptare, sepse formuan republiken e Mirdites jashte juridiksionit te shtetit shqiptar, nje republike e mbeshtetur vetem nga Serbia.
    1. Camet nuk kane deklaruar kurre qe jane turq, pasi njihnin vetem arberishten dhe greqishten si gjuhe. 2. Arvanitasit nuk ishin vasale te grekerve por bashkluftetare te tyre kundra perandorise osmane. Lufta e tyre ne fund te shek. XVIII ishte me shume fetare, ne fillimet e sh. XIX kjo lufte morri edhe konturet nacionale -mos harro se qysh ne fund te sh. XVIII ne kohen e Ali Pash Tepelenes kish lindur edhe ideja e nje konfederate helleno-allvano. 3 Ali pasha nuk luftoi per autonomi te Shqiperise, sepse ky emertim nuk kish lindur kete kohe dhe nuk ekzistonin keto konture te sotem nacionale e gjeo-politike. Ali pasha luftoi per te fituar sa me shume panvarsi nga Porta e Larte. Territori i tij nisi me Janinen dhe rrethinat perreth, pastaj u zgjerua duke perfshire Saranden dhe Delvinen, pastaj Vloren e deri Beratin; e njejta gje edhe ne anet e tjera, ato te sotme te Greqise. 4. Nuk e njof kete emer, Vangjel Zhaba! 5.Territori i toskeve njihet per keto 6-7 shekujt e fundit dhe eshte gati po ky qe eshte sot, perfshi edhe pak me tej ne Greqine e sotme. 6.Camet (dhe Qamet) kane bere rezistence dhe i detyruan te benin rezistence; fatkeqesisht kjo rezistence i demtoi ata. 7.Tosket nuk e shkeputen Kosoven nga Shqiperia, sepse nuk e kishin ate fuqi, pervec kesaj pak prej tyre e njihnin Kosoven; ata qe e njihnin vajten me 1878 dhe organizuan Lidhjen Shq. te Prizrenit, por vete kosovaret me Komitetin e tyre nuk e mbeshteten kete ide indipendence prej Portes se Larte. Ata qe e kishin tagrin per ta lene Kosoven nen Serbi e me pas nen Jugosllavi nuk banonin ne Toskeri, por ne Stamboll, Beograd, Vjene, Berlin, Moske, Paris dhe Londer. 8.Tosket e sotem nuk kane ndrruar fe dhe identitet (nacional), por jane duke e ndrruar dita me dite, sepse ekzistojne te tille idiote si ty, qe i denigrojne ata, i ofendojne, largojne, sepse shteti yne eshte i varfer dhe drejtohet nga njerez te pazote, duke i lene ata dhe shume te tjere ne meshire te fatit, (sic me ka lene edhe mua), sepse Greqia po i perkrah ata ne problemet e shumta te pazgjidhura nga shteti i tyre shqiptar, dhe ne fund po i ndihmon edhe me pensione disa nga zonat e jugut. 9. Ne qytetet e jugut ka nisur dhe po shtohet ne perdorim gjuha greke, per arsyet e permendura me lart, dhe do te shtohet edhe me shume nese do te shtohen patriotet e rreme si puna jote!
    Persa i perket pastaj mendimeve etnografike qe jep ne vazhdim, do thoja se ato tregojne qe duhet te kesh bere e shumta vetem filloren. Te rekomandoj librin e akademikut Aleksander Dhima, “Gjurmime antropologjike shqiptare”, qe te mesosh nga karakteristikat e njejta dhe jo te njejta te banorve te Shqiperise. Si perfundim te qetesoj duke te sqaruar, se pergjate socializmit jane perzier me martesa rreth 30% e popullsise gege dhe toske; dhe maloku per tosket ka qene stergjyshi yt. Ti mbetesh ose idiot, ose injorant. Ne rastin e pare nese keto sqarime nuk te hyjne dot ne koke, ne rastin e dyte nese ti keto sqarime i injoron.
    Une qe kam punuar me toske, gege e gjithfarlloj, do thoja, hiq shkodranet ne veri, hiq korcaret ne qytet, hiq Bregun e Saranden, hiq edhe gjirokastritet pak, hiq dhe banoret e Tiranes, Durrsit e ndonje tjetri ne kohen e xhaxhit, te tjeret kane vetem gjysem truri.

    Reply to this comment
    • Mollosi May 18, 18:53

     Do te replikoj per ate pjese ku ju thoni se “vete kosovaret me Komitetin e tyre nuk e mbeshteten kete ide indipendence prej Portes se Larte”.
     Mendoj se kjo thenje e juaja nuk eshte e vertete sepse shqiptaret e Kosoves gjate asaj kohe e mbrojten Lidhjen Shqiptare te Prizrenit me shume beteja te medha. Po i permend disa ; Lufta e Lidhjes per mbrojtjen e Plaves dhe Gusise, Hotit dhe Grudes, Ulqinit, Betejat e Kacanikut, Slivoves, Shtimes, Caraleves etj. etj. Lufta e organizuar nga Lidhja u ndal vetem atehere kur turqit ne prill te vitit 1881 ne krye me Dervish Pashen e shtypen kryengritjen shqiptare.

     Reply to this comment
     • Gzim Kulufi May 19, 20:49

      Mollos ke hyre ne histori paksa te gjate, ndaj po i bie shkurt. Pas paqes se Shen-Stefanit Plava dhe Gucia iu lane Malit te zi, ndersa Ulqini e Tivari perandorise osmane. Nese shqiptaret do te kishin bere perpjekje serioze e te perbashketa per shkeputje nga Porta e larte, ata mundet ta humbnin Plaven e Gucin, por do fitonin Ulqinin dhe Tivarin. I humben te gjitha se nuk u bashkuan te shkeputeshin nga e semura e Bosforit.
      Luftrat (kupto: betejat) e shqiptarve kundra osmanve ishin sporadike e pa lidhje me njera-tjetren.

     • Mollosi May 19, 23:48

      Z. Kulufi!
      Ne fillim traktati i Shen Stefanit Malit te Zi ja dhuroi Plaven dhe Gusine. lidhja e kundershtoi kete vendim dhe u be organizimi i mbrojtjes se Plaves dhe Gusise. Betejen kunder malaziasve e udhehoqi komandanti ushtarak i forcave shqiptare – Ali Pashë Gucia. Pas betejave te njepasnjeshme malaziasit humben . Ne kembim te Plaves dhe Gusise Kongresi i Berlinit vendosi qe Malit te Zi t’i jepeshin Hoti dhe Gruda. Edhe malesoret luftuan trimerisht duke mundur malaziasit. Pasi qe malaziasit nuk paten sukses me shqiptaret per ta marre Plaven dhe Gusine, me vone Hotin dhe Gruden, nderkombetaret caktuan qytetin e Ulqinit. Kete here kunder shqiptareve luftuan turqit. Pas luftimeve shume te rrepta luftetaret e “Lidhjes” humben betejen. Ulqini u pushtua nga turqit te cilet naten ne mes te 26 dhe 27 nentorit te vitit 1880 qytetin ja dorezojne malazezeve.

    • edmond rreshen May 18, 19:45

     replika zhvillohet kur dy ose me shum njerez,jan ne dy pozicione te kunderta,por me sa po lexoj,ne jo vetem,kemi ide qe nuk na perputhen,por hendeku thellohet me shum kur ju urreni autoktonet”me gjysem truri”dhe na ngrini ne piedestal ato rrethe qe esht veshtir tju gjesh origjininen ? Ju me rekomandoni te lexoj Aleksender Dhimen ,kurse un po ju pergjigjem me te njejten monedh : lexoni Hamdi Bushatin mbi prejardhjen e familjeve Shkodrane,i cili ju referohet dokumenta te perandoris osmane. Kam jetuar 11 vite ne Greqi dhe atje,me premtoi koha,per te lexuar historin e Toskeve nder shekuj,po ashtu me premtoj koha per ti njohur Tosket ne jeten e perditshme,dhe ne mediat greke.I shikoja ne edicionet e lajmeve si te ftuar,te cilet jo vetem qe nuk kishin kurajon te ngrinin problemet e shumta te emigranteve Shqiptar,por ne 100% te rasteve hiqeshin me origjinin Greke.Jeni ju Tosket me peruljen,dhe bythlepirjen tuaj karshi Grekeve,duke nderruar gjeneralitetet,ne gjendjen civile te rretheve nga vinit,perfituat leje qendrimi ne shtetin fqinj dhe po ky Shtet Greqia i drejtohet organizatave boterore duke ju then; Ne Shqiperi nuk jetojn 28 mij minoritar,por 600 mij,ja ku i keni te dokumentuara ne baze te leje qendrimeve,dhe me te “drjet” ata pretendojn se kufiri i tyre shtrihet deri ne Shkumbin.Them me te “drejt”sepse Musai u be Milto-Luani u be Leonidha-Haxhiu u be Hektor dhe keshtu me radh.Esht Geg para 20 vitesh Odisea Cenaj nje adoleshnt i cili me krenari ju tha Grekeve: Jo un se ngrej dot flamurin tuaj perderisa ju me perbuzni,Esht Tosk Eleni Fureira e cila ne baze te kaqurrelave thoshte se ishte nga Brazili ( pyjet e Amazones)Jan Geg kengetaret me fam boterore Bepe Rexha,Rita Ora apo Boksieri me fam Boterore Luan Krasniqi po me krenari kan rrefyer neper intervista per prejardhjen e tyre Shqiptare.Jan Tosk Piro Dhima,Luan Shabani,nje Futbollist Kacaj,i cili ju kerkonte falje grekeve per bluzen me mbishkrimin UCK ! Ju urrej ju Toskeve,kur ne ate vit te mbrapsht te trazirave;Ushtaret e postes kufitare Greke i dhuruan Postes kufitare Shqiptare Flamurin ton me Shqiponjen e Skenderbeut,per ta ngritur ne shtizen Flamurit te repartit,sepse nuk kishit nje Flamur ! Flamuri ne cdo vend te botes sombolizon krenarin e Kombit ( ne mos gabohem kur flamuri valevitet ne form trekendore esht poshterues) .Do ishte me e ndershme te kishin valvitur nje bluz te kuqe,ska gje ashtu te pa lar dhe djersitur,por me djers Shqiptare,dhe jo nje beze e bukur e dhuruar nga ata te cilet kendojn para Presidentit te Greqis,se Zorret e Shqiptareve do ti bejn lidhese kepucesh.Qe te kuptoni ju Tosket per ndjesin e shpirtit tim,duhet te lexoni per Elez Isufin;Preng Calin,per te pavdekshmit e atyne qe dhan Gjakun per lirin e Kosoves,dhe per te vetmin Tosk qe do i ulesha ne gjunj para monumentit Qerciz Topulli.Jan shum per tu shkruajtur “i dashur mik” po per sot mjafton me kaq.

     Reply to this comment
     • edmond koder rreshen May 18, 20:15

      edhe pak rrjeshta per te shkruar. Po behen gati 20 vite ku un isha person i padeshirueshem,per Greket,dhe ata me ndaluan hyrjen,nuk ju mbaj meri,por respekt ! Ata din ti shfrytezojn situatat,din te kerkojn dhe te marrin nga kundershtari i dobet,

     • Mollosi May 18, 21:05

      Jo vetem Qerqiz Topulli. Jane edhe shume shqiptare tosk qe une do te perkulesha para tyre.
      Mendoj qe gabon kur flet ne kete menyre, njejte si ai pikëcuditesi.

     • Gzim Kulufi May 19, 21:01

      Edmond rresheni, me sa shoh, komenti yt eshte si ai i ca pijanecve qe pinin tek Derri (nje tip gjelltore dikur aty ku sot eshte Muzeut ne Tirane). Ti ben pyetje te pergjithshme dhe tregon ngjarje te vecanta individesh. Ti flet per Greqine dhe Shqiperine, e kalon ne ngjarje personash te ndryshem! Jo po ai reparti ushtarak, jo po ai personi ne televizor, jo po ai, jo po ata. Dhe komplekse te shumta te mundojne ore e cast, derisa urren dhe tosket. Ne keto raste shpjegimi eshte i pamundur. Ne keto raste ngelet vetem urimi: tu shtofte inati!

    • Tani May 20, 13:49

     Gzim je i madh, respekt.

     Reply to this comment
   • Arber May 20, 18:53

    Epo, kaq gomar paske qene mor Edmond?!
    Na falni o njereez; kemi edhe ne në “Gegni” injorantet tane, si kete trapin qe edhe emrin e vet e fillon me germe te vogel dhe nuk e ka lexuar kurre fjalen “Çameri” per ta shkruar si duhet.

    Reply to this comment
    • edmond rreshen May 21, 11:07

     Ehh mor Arber ! Po perse shkruan mor Gega im,dhe nxjerr ne pah injorancen ! Them injorancen,sepse kur ju nuk arrini te kuptoni nje germ (Q) imagjino te kuptosh nje fjali apo nje artikull: Ne jemi Geg,dhe nuk i Shqiptojm dot te dyja Q C,per ju personalisht nuk e di ne mund ti Shqiptosh,ndoshta ke mbaruar per Kanto ose Aktrim,sepse aty behen me qindra ore ushtrime gojore per te arritur perfeksionin,po qe se nuk keni mbaruar ne keto dy profile,mos u mundo ta ushtrosh ne vend te gaburar,sepse ne Shqiperin time dhe tenden,ilaqet ose jan te skaduara ose ka munges te tyre,dhe perpos se do jesh infektuar vet,perben rrezik dhe per te tjeret.Per zotin Kulufi,uroj qe mbiemri mos te jet ne harmoni me karakterin dhe njohurit e tij.Ju dhash fakte,se kush jan Tosket,kaloni ne pergjigje te pergjitheshme por jo konkrete ?! Largoheni shum nga e sotmja,(neper shekuj) sepse e dini se kush esht realiteti,por sic kam shkruajtur ju jeni te pafytyr,mohues sy me sy. Jo vetem keto qe te shkruajta jan te verteta te pa mohueshme,por qe ju te kthjelloni mendimin tuaj,po ju them edhe nje fakt tjeter qe kam lexuar,i cili permban emrat e firmetareve te cilet i shkruanin nje leter qeveris Greke :Kerkojm shkeputjen nga Memedheu yn Greqia.Un ju bera nje nder duke ju quajtur Turq,ashtu sic u deklaruat ne shkembimin e par,me Pondiot e Turqis tek komisioneret Europian ,por ju jeni nje Popull sic e kam shkruajtur Beduin qe kombesin e keni sipas interesave,Turq kur vjen Erdogan ne Shqiperi,dhe Camet e presin si babain e Kombit,Grek kur kaloni ne Greqi,dhe Shqiptar kur esht nevoja per te perfituar ( zhvatur) nga pushteti ne Shqiperi.Ju Zoti Kullufi dhe shum Kullufa si ju,Identitet Kombetar do te thot,vetem kur bertisni ne shkallet e stadumit,O sa mir me ken Shqipar ohej Vet fjala ME KEN nuk ka lidhje me Toskerishten sepse dihet karakteri i tyre,zhvat,perveteso,dhe nderto per te sotmen,dhe jo per te ardhmen.Mjafton te lexosh se kush esht krenaria e Toskeve dhe do te kuptosh karakterin e tyre : Ali Pasha,nga nje familje hajdutesh,dhe aj i till ishte-nje perqares i kombit i cili luftone Arvanitasit,I till ishte edhe Tosku tjeter gjyshi i Farukut mbretit te Egjiptit,nje hajdut qe u rekrutua nga porta e lart,per te ber zap Egjyptianet,por molla ne moll bie,edhe sternipi te njetin ves kishte,nuk rrinte dot pa e ngjyer doren megjithse i kishte te gjitha,aj do te vidhte jo vetem te gjallet po dhe te vdekurit ! i vodhi Shpaten mbretit te vdekur te Iranit !!! Egyptianet nuk qenkan si ju Tosket qe kemi mbushur burgjet e Europes,ata nuk e gelltiten nje turp te till,dhe faruku u largua per ne nje vend tjeter.Kam akoma shum Zoti Kullufi por po ju them prap:per sot me kaq.

     Reply to this comment
 3. gjergji May 17, 05:33

  Kush tjeter me perjashtim te Shkodres mund te kishte gazete ne Shqiperi e te luftonte e te shkruante shqip?Vend banimet e tjera shqiptare me perjashtim te Shkupit jo vetem qe nuk ishin qytete por thjeshte fshatra te shperndare.Mos valle kishin shkolla?????

  Reply to this comment
 4. edmond rreshen May 17, 11:17

  Me thuaj,cila nga pikat nuk qendron dhe do te kerkoj ndjes.E kaluara esht e shkruar,e sotmja e shikuar dhe jetuar. Nje fjal e urt thot : ato qe degjon mos i beso,ato qe sheh besoji gjysmes,por ato qe ke jetua, tregojua pasardhesve qe te din, si ti pergjigjen atij qe kan perball.

  Reply to this comment
 5. ! May 17, 15:23

  GjITHCKA NE KOMENTIT TEND

  NUK QENDRON DHE S’KA ASNJI BAZE AS HISTORIKE

  E MADJE AS LLOGJIKE PER SHQIPTARET

  I GJITHE KOMENTI JOT KA NJI KARAKTER ANTISHQIPTARE
  PERCARES KU BEN DALLIME TE QELLIMESHME

  MADJE GUXON EDHE TE FYESH JUGUN TI MORR SJHPELLE !

  GJUHEN SHQIPE E KENI NGA JUGORET PATRIOTET E FAMSHEM

  QE INJORANTE SI TY NUK I NJOHIN

  PASTAJ NE JEMI PASARDHESIT E APOLLONEVE TE BUTRINTIT
  BYLISIT
  AULONES
  ETJ ETJ

  TI PREJRADHESI KUJT JE NGA KULTURA E LASHTESISE ?

  MOS U LODH TA THEM UNE E SHPELLARVE !


  SHIKO PIKTURAT E LORDIT ANGLEZIT TE SHQUAR

  QE KA PIKTURUAR JUGORET OSE EDHE SHUME FOTOGRAFI QE TREGOJNE

  JUGORET POR EDHE SHPELLARET NE TE KALUAREN

  JUGORET DUKEN SI NGA VESHJA EDHE PAMJA SI

  PIKTURAT E MIKELANXHELOS ;

  NDERSA SHPELLARET SI NJEREZ ZE EGER

  KU E GJETE KULTUREN TI MER RRSHENAS

  BRENDA KUJT SHPELLE ?? SE PO NA BO KURJOZE

  APO JE NOJ KURV SERBE APO GREK E NA SHITESH PER GJASME SHQIPTARE KTU !

  SHPRESOJ TE ZHDUKESH E MOS TE AFROHESH

  MO FORMUMEVE SHQIPTARE SHPELLAR

  INJORANT E I LIG SI JENI SHUMICA E SHPELLARVE

  Reply to this comment
  • edmond rreshen May 17, 17:03

   mendova se do te kisha nje pergjigje logjike por dufi per autoktonet,ju erreson shikimin dhe nuk ju len te lexoni mbi te kaluaren arbnore se ju medomes se nuk e njihni.po ju tregoj se kush jam un shpellari ! 1190 -1255 mendohet seu formua shteti i par i Arbrit me Progoni,Gjinin dhe Dhimitrin.Ne Gezic te Mirdites gjendet stema e Arbrit,ku mendohet se mund te ishte qendra e Arberis (nga kjo zon kam te paret e familjes brez mbas brezi).Jam Lindur ne Rrubik nen hijen nje Kishe e cila ka histori shekullore,por dhe nje bukuri te rrall natyrore te Shqiperis.Per fatin qe te jep Zoti jam i bekuar,per fatin qe ndertojm vet,mundohem te jetoj me nder dhe dinjitet.Jam autokton dhe di te them me krenari prejadhjen time Arbnore,megjithse Tosket qe erdhen dhe mbajten pushtetin,u munduan ta fshijn historin e te parve tan dke ndertuar “njeriun e ri socialist”duke retushuar fotot dhe fallsifikuar pjesemarresit e ngritjes se flamurit ne Vlor,duke denuar ish bashkeluftetaret sepse thonin ate qe kishin jetuar,dhe jo ate qe donin te propogandonin ish nomeklatura komuniste ! Ju Tosket jeni aq te afte ne shpelarjen e trurit saqe mund te merrni nje Kinez apo Afrikan dhe ne pak jav do ta bindni se edhe ata jan autokton ne token Ilire.

   Reply to this comment
 6. Renato vlore May 17, 18:18

  O mondi nga resheni me vjen keqe qe ti nuk je SHQIPTARE po bene propagande te keqe o TRADHETARE dhe flete si historian sa keqe ROFTE POPULLI SHQIPTARE NGA MALI I ZI…… E DERI NE CAMERI

  Reply to this comment
 7. Un jam Turk autokton ne Shqipni May 17, 23:23

  ne Turqit dhe banoret e shpellave jemi autoktone ne shqipni

  ah po , edhe bishti qenit te Turkut Tos – Mollosi

  Reply to this comment
 8. Titi May 18, 15:38

  Zotnise nga Rresheni do ti kujtoj qe numri i gegeve te asimiluar nga sllavet eshte me i madh nga ai i toskeve .Geget jane asimiluar nga katundaret malazez,serbe e maqedonas.Ky asimilim vazhdon edhe sot. qe shqiptaret kane 2 shtete.(ne tv kam pare qe te rinj ne mal te zi refuzojne te quhen shqiptar).Sanxhaku ishte totalisht me shqipfoles deri ne luften 2 boterore, po tashti?Shqiptaret kristian te maqedonise deklarohen maqedonas.dhe martohen me sllavomaqedonas. Te asimilohesh edhe nga ardhacaket sllave eshte kulmi i poshterimit

  Reply to this comment
 9. Titi May 18, 15:40

  Po maloket e asimiluar nga malazezet,serbet dhe maqedonsit i harrove zoteri

  Reply to this comment
 10. edmond rreshen May 18, 20:56

  faleminderit stafit te gazetes Dita per lejimin e komenteve ,dhe mo censurimin e tyre

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim