SHËNIM: Puçet dhe pushtat që shtiren si idiotë!

July 16, 2016 21:38

SHËNIM: Puçet dhe pushtat që shtiren si idiotë!

Edhe një herë nuk iu ndenj pa bërë provokimin e radhës. Me gjasë, Sali Berisha ishte i bindur se ç’lloj komentesh do t’i vërshonin lumë pas deklaratës së tij fejsbukiste referuar ngjarjeve në Turqi, se grushtet e shtetit marrin përgjigjen e merituar, njësoj si më 21 janar.

E megjithatë ai e hodhi gurin në lumë. Për fat të keq, nuk është një gur që e hedh budallai dhe të tjerët gjëmojnë për ta gjetur; është një gur që e hedh një pusht malinj i politikës dhe autoritarizmit, që shtiret si budalla. E bën për t’u kujtuar të gjithëve se është ende aty, se ka shumë fije në dorë dhe nuk kanë çfarë t’i bëjnë. Madje, i luten e i përgjërohen për t’i dhënë një zgjidhje dhe frymë shprese vendit, qoftë fjala për 97-n, qoftë për zgjedhje presidentësh, qoftë për reforma të rëndësishme si kjo në drejtësi. Është pra, një gur që e hedh një provokator profesionist i cili tek-tuk shtiret si budalla, por që i di mirë punët e veta të zeza. Dhe e shijon acarimin që shkakton.

Dhe “budallai” e di mirë se për ç’grusht shteti mund të flitej më 21 janar 2011, kur njerëz të zemëruar e të frustruar u mblodhën për të protestuar ndaj një qeverisjeje skandaloze, hajdute, arrogante e vrasëse dhe opozita që i thirri në shesh i la në mes të rrugës. E di fare mirë se ku dallon kjo datë nga 14 shtatori 1998, dhe çfarë ka ndodhur në secilin rast.

Por duket se ai që është gati të vrasë direkt për pushtet, apo të vrasë indirekt përmes të tretësh rivalë të tij e më pas t’i bëjë heronj duke çarë dyer qeverish me arkivolet e tyre, nuk e ka për gjë edhe të vrasë e të rivrasë shpirtrat dhe shpresat e njerëzve të thjeshtë. Dhe e dini çfarë? Mirë bën, përderisa mbi portretin e tij është vulosur pandëshkueshmëria…  /DITA

July 16, 2016 21:38
Komento

28 Komente

 1. Nazim January 21, 13:38

  Lesho pordhe Sali Berisha, lesho, se te ka ardhur dita!

  Kur nuk te fusin ne burg keta lanxhot qe jane ne qeveri, dhe te lene te lire te flasesh ne foltoren e popullit,praktikisht, te japin te drejten te perdhosesh Kuvendin Shqipetar me pordhet e tua gaz-helmuese dhe te perbaltoshes kutimin e atyre qe i vrave ate dite duke i dhene urdherat mbas dritares!

  Hy jazek te qofte ty dhe atyre qe jane ne pushtet e nuk te denojne ty por te lene te jargavitesh cdo te enjte! Nuk ke faj, se mbrapa kurrizit ke Ilir Floririn qe te mban ngohte krahet!

  Reply to this comment
 2. xhozi January 21, 14:18

  Po Berisha ka shume te drejte ai kerkon drejtesi se vrasjet i beri ai ,po fai eshte i rames dhe metes.

  Reply to this comment
 3. Bilbil Sulovari January 21, 15:14

  Qeveria salqenberisha erdhi ne pushtet me udb,vodhi shqiptaret me piramida,ivrau ata si deshi ne 97-98 bashke me Azem Hajdarin e vdekur bene puçin me te madh qe enderronte pushtetin dhe akoma fle me endrren e puçit,erdhi ne pushtet me mangesine dhe idiotesine e socialisteve ne 2005-en,vodhi ,vrau ne Gerdec,vodhi me sypeshkun e tij,vodhi votat me 2009-en,celebroi vjedhjen me ortakun hileqar dhe me 2011 arriti kulmin me vrasjet e 21 Janarit pa permendur shume te tjera.Ky kriminel akuzon te tjeret,popullin protestues per vrasjet e 21 janarit per te mbrojtur vehtevehten kriminel.Kush do ta denoje kriminelin e ketyre 25 vjeteve?

  Reply to this comment
 4. shqip January 21, 15:19

  PTUUUUU MOR KRIMINEL I RREGJUR. VIKTIMAT E 21JANARIT NUK JANE TE VETMET KRIME QE KE BERE TI MOR PLERE. QE NGA KOHA E ENVERIT, ATEGERE KUR PIJE SHUREN E TUIJ, DHE LAJE MENDEREN E ANDI BUSHATIT, TI KE FILLUAR KARIEREN TENDE KRIMINALE, DUKE DESHMUAR EDHE PER MIALLAQ ZICISHTIN, APO EDHE PER SHUME GJYQE KRIMINALE NE KOSOVE…..

  PTUUUU….. PO SI NUK MENDOVE SE DREJTIMI I ERESDO TE NDRYSHOJE SHPEJTE DHE KE EDHE TI FEMIJE MOR KRIMINEL VICIDOLI. PTUUUUUU

  Reply to this comment
 5. shqiptari January 21, 15:33

  Ky eshte tamam nje i cmendur , pa ekuiliber , qe flet brockulla , cdo gje te poshter e ben vete dhe ja u hedh te tjereve. Edhe vrasjet e 21 janarit i beri vete dhe ja hedh opozites se atehereshme dhe Edi Rames. Burgoseni sa me shpejt ose mbylleni ne cmendi qe te flase me vete gjersa te lodhet e te jape frymen e fundit. Keshtu do shpetojme te gjithe nga kjo plehre e shekullit qe kundermon ere te qelbur .

  Reply to this comment
 6. I ri January 21, 16:08

  JU FLET KRIMINEL SALIU,KRENAR PËR VEPRËN E KRIMIT.Më qenë se shteti ynë ka falimentuar pritet vetëm vetëgjyqësi.Ilaçi i vetëm antivicidol,,,!!!!!!

  Reply to this comment
 7. Hani pak mos hani shume m.... January 21, 16:09

  Nga goja e nje KRIMINELI i lene i lire cfare nuk ndegjon, familjaret e viktimave te 21 janarit, por edhe te tjeret te bejne vetegjyqesi, ndaj mostres dhe familjes se tij.

  Reply to this comment
 8. [email protected] January 21, 16:26

  dmth ,kur juve mender demokratet e bete Tiranen kashte e koqe, me ate manine tuaj per te djegur …bunkerin qe simbolizon komunizmin,dhe ishte figure muzeale,dhe policia te vriste nja 5 a 6 te ,demostrues……..kush do te ishte fajtori…….urdheruesi Edi Rama ,si kryeminister…..apo ai qe organizoj demostraten …dmth Basha ?

  pergjigjuni kesaj pyetje dhe shikojme me tutje ……..

  Reply to this comment
 9. perkthyesi January 21, 16:31

  Beri detyren? Cfare detyre beri ky moster, vrasjen? Pse e kemi paguar, qe te behet kriminel, e tu marre jeten te pafajshmeve? O drejtesi, cfare provash me bindese se kjo kerkon?

  Reply to this comment
 10. SH.K January 21, 17:29

  SKIZOFRENI-‘KUROHET’ NGA LOBIZMI ANTISHQIPETAR AMERIKAN (dhe parlamenti antishqipetar)
  Ne nje qytet te Italise nje qytetar ne mujain Gusht mbas dite nuk arrinte dot te flinte se ne ballkonin perballe benin zhurme karakteristike disa pellumba te bute.Mori armen qe e kish me leje dhe i qelloji.Vetem per kaqe u denua 6 muaj burg!
  Kjo qenje antinjerezore pretendon vrasjen ne 4 shqipetare se me prishen qetesine ne ‘kullen’ e bajrakut!?
  Shqipetaret’shpetimin’ nga Berisha mund ta kene vetem po pati fatin e Remzi Hoxhes,ose te Binlandenit qe mos i ngelet nam e nishan,ndersa nga ‘BERISHIZMI’ vetem nje rrevolucion qe te fshije tere kete politike antishqipetare nga ’90 deri me sot perfshi edhe dizinformacionin antishqipetar GOBBELSIAN 25 vjet propogandues i krimit korrupsionit e Sali Neronit!

  Reply to this comment
 11. saja January 21, 18:45

  Ndersa ti o Berr isha erdhe,vodhe,vrave e nuk iken!

  Reply to this comment
 12. tomsojeri January 21, 19:18

  Shikoni cfar paturpesie ,cfar kurajo e cinizem ku nga foltorje e parlamentit ,mr falni ,desha te them bordello apo salla e vampireve te Shqiperis ,sfidon ne kte dit aq te dhimbeshme ,nje popull te cilin e tradhetoi, e vrau e shkateroi me fuqin qe merte e mer akoma ne kte sall ! I xhveshur nga cdo ndjen njerzore ,i papergjegjshem per ate cka ka ber ne sy te gjith njerzimit duke dashur te tregoj te zezen per te bardh, ate qe te gjith e pam dhe vazhdojm ta shohim edhe sot ne fotot qe nuk i zhduk dot ,ne dhimbjen e te afermve qe nuk e qeteson dot ,ne kujtimin e paharuar te ndergjegjes ton qe akoma na dhemb e presim drejtesi,kjo monster vazhdon me ate ftyr krimineli te shpresoj se i ham ato cka thot ! Po tallet akoma ,po luan akoma me dobesin ton te na “mbush mendjen” per cka pam me syt tan e vaj hallit per ate cka skemi par e ka ber ne katakombet e ereta te shpirtit te tij katran !Akoma na vret me ate cka ka ne dor atje ne foltore e pas saj ku ka ndertuar “bunkerin” e mekateve ndaj shqiptareve ! Prania akoma e tij ne ate sall zhvlefteson ter sallen e ter ata qe na perfaqesojn ! Prania e tij esht diskretitimi i jo vetem i partis se tij por i ter parlamentit shqiptar ,esht turpi e dobesia e ter shqiptareve qe vazhdojn te hecin kembadores e ne kte dit te dhimbeshme historike ku e drejt e tyre u la me gjak te pafajshmish , gjakatari ,krimineli,tradhtari i tyre guxon akoma tju dal perpara………….

  Reply to this comment
 13. DRENICA E KUQE January 21, 20:08

  Cilen detyre bere? Detyren me te turpshme, me vra shqiptare! Perdore armet e shtetit shqiptar per t’i vrare shqiptaret, ti, “shqiptari” me i madh! Ty duhet me te tredhe prapa grilave, ne Spaç!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 14. Devolliu January 21, 20:26

  Oh, si nuk doli një Avni Rustem për këtë KAFSHËN E SHPELLAVE,PËR KËTË KRIMINEL GJAKATAR !

  Reply to this comment
 15. Une... ti... ne te gjithe... January 21, 20:54

  Secili ka pjesen e tij por vrasjet zakonisht rendojne mbi vrasesit.

  Ai qe terhoqi kemezen
  Ai qe urdheroi ate qe terhoqi kemezen
  Ai qe urdheroi urdheruesin
  E keshtu me radhe deri tek luli dhe sala.

  Ju jeni te gjithe vrases per pishtet dhe para, njesoje si vrasesit e turisteve dhe vrasesit per vijen e ujit.
  Jeni fshatare koktrashe te rrezikshem te gjitghe qe e keni vendin ne bodrum.

  Reply to this comment
 16. jevi January 21, 21:02

  I lumte bytha shpellarit ,e beri kopilin (vrasjet )dhe po ja le ne dere te gjatit per ti treguar se premtimet per drejtesi sa te jete gjalle Ai nuk do ti realizosh dot.I gjati nuk mund te bej drejtesi sepse shkaktari i protestes (ai qe u tha demostruesve koke pa lare)eshte ai qe vendos per qendrimin e tij ne pushtet.Kjo eshte politika ne vendin tone.

  Reply to this comment
 17. tomsojeri January 21, 21:43

  Avni Rustemet i trodhi Enver Hoxha or ti mik ! I beri pula ,i cburreroi ,i vuri te ndertojn Shqiperin e rrenuar ,i vuri te bejn vepra te papara ,ju dha shkolla e mjekim falas ,ju dha emer e prestigj ,ju dha drit e pavaresi dhe polli e la pas kta perbindsha qe urrejn kombin e popullin e tyre qe slan gje ne kemb e me e keqja ,kte popull te tramatizuar nga izolimi, qe nga poshtersit e klyshave te tij ,moren rugen e shpetimit pa kthyer koken mbrapa ! Ska si spjegohet qe nje patriot i madh si Avni Rustemi del te shpetoj Shqiperin nga tradhtia kur ajo Shqiperi ishte ne ditet me te varfera e te pa zhvilluar te historis se saj ! Sot ky vend udhehiqet nga tradhtia e ne heshtim !!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 18. vezhguesi January 22, 00:56

  BISHA e terbuar , kryecmenduri i te cmendurve , kryellafazani i llafazaneve, kryekopil i kopileve ,kryekriminel i krimineleve , kryepiskopat i piskopateve , kryegjakatar i gjakatareve , kryehajdut i hajduteve, kryeantishqiptar i antishqiptareve SALIZI KOLERA , BERISHZI FLAMA , VICIDOLZI MURTAJA . Buuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrggggggggggggguuuuuuuuuu te pret !!

  Reply to this comment
 19. vezhguesi January 22, 00:58

  BISHA e terbuar , kryecmenduri i te cmendurve , kryellafazani i llafazaneve, kryekopil i kopileve ,kryekriminel i krimineleve , kryepiskopat i piskopateve , kryegjakatar i gjakatareve , kryehajdut i hajduteve, kryeantishqiptar i antishqiptareve SALIZI KOLERA , BERISHZI FLAMA , VICIDOLZI MURTAJA .

  Reply to this comment
 20. Paqesori January 22, 02:08

  Oh si nuk kam nje grusht , qe ti bie mu ne zemer , malit qe s’bza !

  Reply to this comment
 21. Sali Burgu January 22, 06:13

  Ore njerez e kuptoni qe ky i semure per pushtet vazhdon flet brockulla.Do vinte Rama te mbante fjalim nga zyra e ime thote.Ala vazhdon me supozime te tilla si ka mundesi
  Cojeni ore ku ka vendin se i mori frymen vendit, me pozite me opozite me te rinjve, femijeve e pleqve, ky eshte si ai prroi shkaterrimtar qe nuk zbraset kurre, verini pengesen e duhur hekurat e burgut dhe pastaj le te flase e bota te permbyset.

  Reply to this comment
 22. MeteH July 17, 08:46

  Artikull i shkelqyer.SB dihet se eshte krimineli shekullit 20-21.Dhe populli dikur thoshte:”Kur ta ben… katiu s’ka kush te ben davane..”SB nuk mposhtet sa te jet ne politike.E ndaj ai rri aty e shpif,shfrytezon çdo rast ne interes te tij/Krahason grushtin e shteti te bere ne Turqi nga ushtaraket e armatosur deri ne dhembe me protestuesit e 21 janarit me duart ne xhepa e”çadrat pistolet”.Dhe s’ke çi ben.Tashme ka ngelur qe shqiptari i ndershem qe kerkon drejtesi ne kete vend e nuk e gjen,T’JA KEPUSI VEHTES”,se polici nuk ka te drejt te qelloi ndaj hajdutit qe vjedh leket ne banka,ne sportele,ne bisnese,ne rruge…qe shpif,qe mashtron,ofendon,kercenon,dhunon,shtyn te tjeret per vrasje me arme,tritole,qe i bene thirrje popullit per destabilizim me arme.SB tashme nuk pyet me asnje:SHBA,BE,POPULLIN…ai provokon hapur dhe keron pushtetin ne tavoline,nuk kerkon zgjedhje me kete qeveri e maxhorance ne shumice,ai kerkon terheqjen e Metes ne PD,ndaj ky i fundit kerkon konsesus me çdo kusht,kur perfaqesuesi Gjerman i MERKELIT deklaroi se”..RD te votohet me shumice votash,pra jo me 94.E SB e tolerojne te gjithe,kombetar e nd/kombetar.Kjo do te thot:”T’ja besh vehtes BAAAM”.Me kete situate qe po provokon Saliu i tmerrshem,te gjithe shqiptaret e ndrershem do te hikin nga ky vend..!

  Reply to this comment
 23. Emigranti July 17, 08:47

  Kush ishin protagonistet politike te 21 Janarit?
  Saliu, ILir Meta dhe Edi Rama!
  Une jam nje emigrant qe u ndodh shume prane shenjestrave te tyre8
  Te njejtet protagoniste tallen me te ardhmen e Shqiperise!

  Ju pres me daten 21 korrik 2016 pa gdhire kjo dite e dysimte per fatin e brezave shqiptare, perpara parlamentit me banal, me kriminel qe Shqiptaret kane patur ndonjehere!

  Reply to this comment
 24. Labi July 17, 09:05

  Pse lodheni o njerez te urte e te dashur!Saliu eshte “burre shteti(muti),kete ia ka thene nje ambasador i nje shteti te madh demokratikas,pasi Ai vrau 4 njerez me duar ne xhepa!Lulush Karabushi eshte “yll ne ngjitje”,dhe kete ia ka thene po nje ambasador i ketij shteti demokratikas!.Po si u beka grushti i shtetit me duar ne xhepa!?me cadra,me qeska buke me domate e patate,po si u beka etj,etj!Bandit Saliu dhe ndimesi i tij i fshehur Ilir Rexhep Meta(Cepani) Skrapardhiu,ne Turqi grushtin tentoi dhe beri aq sa beri, force ushtarake me tanke,avione,bomba,kallashnikove etj,etj.Cjane keto krahasime qe ben Kriminel Saliu,dhe na e quaka protesten grusht shteti!Sali!Rregullorja e perdorimit te armeve nga forcat qe te mbronin ty ne zyre eshte shkelur me te dyja kembet.Asnje nga ata qe u vra nga dora jote gjakatare nuk e kaloi rrethimin e kryeministrise,asnje nga ata,nuk tentoi te cante rrethimin,apo te perdorte force kunder ushtarakeve qe te mbronin ty,asnje.Duket ashiqari ne filmim se si LLupo kriminel qelloi mbi Zyverin dhe te tjeret.Po keshtu i them dhe Koke daulles se koke palaret jane njerzit me te mire e te ndershem si dhe Atdhetaret me te medhenj te ketij vendi se sa Ju hajdute,imorale,edepsese e bashibozuker,qe ia moret frymen SHqiperise.Edhe Rreformen,pengesen me te madhe dhe te kamufluar e ben Ilir Meta,se Ai nuk ia haron Saliut,sepse e shpetoi nga burgu,per vidion e Dritan Priftit.Vonon po nuk harron,thote populli,shpejt do vije dita qe ju do jepni LLOGARI.

  Reply to this comment
 25. xon July 17, 10:11

  Sali qeni te lumte bytha se ke bere cfar ke dashur dhe si ke dashur . kam shume per te thene por po te bej vetem nje pyetje :– 4 veta qe vrave ne bulevard mos ishin gjeneral ? Mos erdhen prane kryeministrise se kriminelit sali me tanke apo me F–16 (bombardus te rende ) . Po ti je qen bir qeni dhe si qeni do ngordhesh se ky popull injorant qe te mbajti e mbeshteti ty ne ’97 e te votoi me pas e ti tregove se nuk ke zene mend kete here ka por te bere feste kur te futesh atje ku ke vendin . Megjithate mos e caj trapin se jetove 5 dite si njeri e jo si ari vicidoli o bishe me fytyre njeriu

  Reply to this comment
 26. Shqipe July 17, 10:12

  Kur shikon këtë manipulues te llahtarshem shqipfoles, por edhe te dokumentave te institucioneve europiane(EUROPOL-it, Komisionit te Venecias), habitesh se si “standardet” e hipokrizizë te ketij ”mostre” nuk paskan kufi…….. . Edhe ”diktatori me i eger i Europes” duket amator ne kete ”art i piset”, krahasuar me kete ”manjak paranojak dhe delenxhi”, i cili eshte edhe ”shqiptari(?)”-MË ANTISHQIPTAR I TË GJITHA KOHËRAVE.

  Per ata qe skane as sy, as veshe dhe as tru:

  -Së pari, njeriu që u përdor si “mishi i dhisë” në lëvizjen studentore dhe më pas në partine demokratike, u kthye më pas në “ustai i mishit të dhise” në demokracinë shqiptare, ka një ngjashmëri të çuditëshme me personazhin më negativ të Charles Dickens-it në novelën e tij David Copperfield(1849)-Uriah Heep, të cilin “mishi i dhisë” duhet ta këtë lexuar, si tifoz i letërsisë që prezantohet sa herë ka rast.

  Uriah Heep – Është Arkitipi i hipokritit, fillimisht një njeri i përkushtuar deri në pështirosje, si sekretari i Z.Wickfield dhe dalë nga dalë ortak i tij, ai gradualisht zbulon karakterin e tij të dobet dhe të dyfishtë të një njeriu të paskrupullt, arrogant dhe shpirtzi, deri sa mbasi falsifikon dokumentat, përvetëson pasurinë e tij dhe familjes së tij. Përfundimi? Shumë i thjeshtë. Mbasi zbulohen fallsifikimet, ai përfundon në burg.

  -Së dyti këtu është me vend referimi tek një pasazh nga nga fjalimi i Fan Nolit për moralin dhe patriotizmin, në Parlamentin e Shqipërisë(1923):

  Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen, qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në kaleidoskop. Këtu ambicjet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha.

  Anarkia patriotike: Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar te shenjtërojnë anë e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtore të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të prokllamohet patriot i madh.

  -Së treti, me “bëmat” e tij, “qëni që të ha tinës”, justifikon edhe përcaktimin e Fan Nolit(1924), dhe eshte perfaqesuesi tipik i pjeses me te padenje te asaj krahine, sikurse ndodh ne çdo krahine tjeter :
  A të duhen sharlatanë,
  Që të lëpihen në çdo anë,
  Që të përçajnë vatanë,
  Ke sa të duash Tropojanë.

  Noli kete percaktim nuk e ka per te gjithe tropojanet(por vetem per bastardet), mbasi ai ka shkruar edhe Elegji per Tropojanin Bajram Curri, Dragoin e Dragobise-trim tribun i vegjelise, qe u vra nga forcat zogiste dhe agjentet serbe te prire nga Ceno beg Kryeziu, ne vitin 1925 ne Dragobi.

  Litari po mblidhet, ngadale-ngadale por pa ndaluar. Drejtesia vonon por nuk harron. Minjte po dalin nga “galeria”. I uroj “mareshallit antishqiptar” te jetoje sa me gjate qe te provoje 313.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*