Pulëzimi i ballistëve

September 18, 2018 18:16

Pulëzimi i ballistëve

 

Nga Bedri Islami

Në harkun e dy ditëve, në dy qytete të ndryshme, si nga një kohë tjetër, erdhën dy ngjarje, të cilat kanë lidhje me një epokë, e cila, duke mos qenë e largët, ka ende trashëgiminë e saj edhe në memorien e kombit: Lufta Nacionalçlirimtare.

Në Tepelenë, kryetari i bashkisë së qytetit, Peçi, duke shoqëruar një këngë labe në përvjetorin e çlirimit të asaj treve, bashkuar në iso, tha dy a tri fjalë për Enver Hoxhën.

Në Tiranë, në një shkollë kryeqytetase, nxënësit e saj, duke festuar fillimin e një viti të ri shkollor, bënë “gjëmën”, duke kënduar këngën “Partizani i vogël Velo”.

Në të dyja rastet, herën e parë përmes deputetit të zonës, Tritan Shehu, ish komunist dhe bir komunisti, mos qofsha i gabuar djali i Masar Shehut, dhe herën e dytë në formë kori partiak, opozita e bashkuar apo e veçuar, protestoi me forcë. Tritanit të PD-së, i kishte bërë përshtypje se kryetari i bashkisë qenka bashkuar me një grup lab dhe paska mbajtur iso, pa mundur t’ia ndërrojë drejtimin këngës dhe kërkon largimin e tij nga detyra. Opozita proteston përse këndohet një këngë për një partizan të vogël, i cili, për to, përfaqëson komunizmin dhe diktaturën.

Nuk dua të hyj në diskutimin e tjerrur gjatë mbi figurën e Enver Hoxhës. Koha e ka bërë të vetën, mirëpo ajo nuk mund të hedhë poshtë një fakt, i cili, edhe pse mund të kontestohet njëqind herë, mbetet i saktë njëqind herë: Enver Hoxha ishte drejtuesi i Luftës nacionalçlirimtare, komisari fillimisht e më pas komandanti i përgjithshëm i mbi 70 mijë partizanëve, dhe mirë apo keq, përmes një lufte kundër agresorit apo ndaj forcave që u bashkuan me të, arriti të bëjë çlirimin e vendit.

Tani, në të gjithë qytetet, pasi komunizmit i hoqën edhe patkojt, dalin historianë dhe shkrues artikujsh, të cilët përpiqen t’i japin forcë vetes dhe të na bindin se në këtë luftë, ajo që ka zotëruar paska qenë përçmimi dhe urrejtja ndaj partizanëve dhe se ata, asgjë më shumë, paskan qenë një tufë e urrejtshme nga njerëzit.

Petro Marko, shkrimtari i shquar, në librin e tij autobiografik, ndër më të arriturit e letërsisë sonë, “Retë dhe gurët”, shkruan se “askund, në asnjë qytet, nuk i kanë pritur më mirë partizanët se sa në Shkodër”. Dhe, kur i kanë pritur në Shkodër kështu, kur deri në 27 nëntor kishte ende krerë nacionalistë, bajraktarë dhe ish ministra që përgatiteshin për rezistencë, por ikën me anijet e para të ulqinakëve varkarë, merret me mend se si do i kenë pritur në qytete të tjera.

Fajet e mëdha të diktaturës nuk kanë pse lidhen me një epokë tjetër, e cila, ashtu si rrodhi, mbarte në vete disa dëshmi historike, të panjohura më parë, të ndriçuara herë prapsht e herë mbarë, por që bënë një akt të madh historik: renditën Shqipërinë krahas koalicionit fitues dhe pjesë e mposhtjes së Boshtit nazist.

Nuk e di se kush ka qenë partizani Velo. Ka ekzistuar apo jo. Por e di se kush ka qenë partizani 14 vjeçar Met Hasa, nga Durrësi, i cili dha jetën në çlirimin e një qyteti verior, Pukës.

Nuk e di nëse partizani Velo është vetëm një trill krijues, por e di fare mirë se kush ka qenë partizania Liri Gero, 16-vjeçare.

Përse i përmenda vetëm këta të dy, njëra vrarë në jug e tjetri vrarë në veriun e Shqipërisë, të dy nga forcat gjermane, të lidhura ngushtë me kolaboracionistët?

Sepse, për të dy, duke e parë mënyrën e rënies së tyre heroike, krejt e papërfytyrueshme për një opozitar të sotëm, hileqar si Shehu e torollak si Noka, ata, forcat gjermane, bënë një varrim sublim.

Liri Gero vdiq, duke u djegur së gjalli, dhe dëshmoi se ajo që kishte brenda vetes nuk ishte diçka e çastit, e lindur rastësisht dhe se nuk e kishte ndër mend të bënte ndryshe. Pas aktit të saj, oficeri gjerman, i cili bënte ndëshkimin e atentatores së re dhe luftëtares, ende vajzë, rreshtoi trupat, nderoi ushtarakisht dhe nuk e përdhosi varrin e saj.

Në luftën e Rrapes, kështu quhet vendi ku u zhvillua lufta ndaj forcave gjermane në tërheqje dhe bashibozukëve të Mirakajve, për çlirimin e Pukës dhe rrethinave të saj, Met Hasa ishte një partizan i zakonshëm. Nuk i kishte bërë 15 vitet. Në të ftohtin e tetorit, i vrarë nga një breshëri plumbash, kishte mbetur i ngrirë mbi mitralozin e tij. Ishte e pabesueshme për gjithkënd. Ndodhi e njëjta gjë: trupat u rreshtuan, bënë nderimin, nuk ia përdhosën as trupin e as varrin e tij.

Të dy ata, në një kohë tjetër, u bënë Heronj të Popullit.

Sot duan të përdhosin kujtimin e tyre.

Duan që të mos këndohet edhe një këngë për to. Të shuhet në heshtje nderimi, të lihet në harresë ajo çfarë bënë dhe sakrifica që u kushtoi jetën.

Duan që mbi varret e të rënëve të mos ketë as bar, as pllakë mermeri, as lule, megjithëse, kur ven 5 maji, tinëzisht, si Uriah Hippët e politikës, venë në varrezat e dëshmorëve, venë lule, ndoshta më pas përqeshin atë që bënë, tallen me njëri tjetrin dhe mendojnë se sa vota morën përmes këtij akti.

Shqipërinë diktaturë nuk e bënë ata që dhanë jetën. Ndoshta, shumë prej tyre, ashtu idealistë si ishin, të papërmbajtur për një botë të re, mund të ishin të burgosurit e ardhshëm politikë, mund të ishin të internuar, sëbashku me ata që luftuan ballë njëri tjetrit, si do të ndodhte shpesh herë më pas; mund të ishin të harruar nga shokët e tyre, dhe kjo nuk ka ndodhur vetëm një herë.

Këngët nuk i zhbën dot askush, i këndon apo jo një kryetar bashkie. Merre me mend sikur sot, të malësinë e Madhe, të këndohet një këngë për Preng Calin dhe pushtetarët të thonë që kryetari i bashkisë të largohet nga puna, sepse Preng Cali në janarin e vitit 1945, në një pritë, ku partizanët ishin me grykë ulur, vranë 45 vetë prej tyre. Në një ditë, brenda një gjysëm ore. Nëse kjo nuk ndodh, kjo nuk do të thotë se shumica qeverisëse ka frikë apo pajtohet me vrasjen, por, mendoj, se hapja e hesapeve të vjetra, për ngjarje e kohë që nuk përsëriten më, është kohë e humbur. Është kërkesë për ringjalljen e revanshit.

Mirëpo, sado protesta të bëhen, kjo e shkuar, ashtu si nuk mund të harrohet, edhe nuk zhbëhet.

Kërkesa për ribërjen e saj nuk krijon asgjë tjetër, veçse nj tabor ballistësh të rinj, të cilët, duke gërmuar majtas e djathtas, gjejnë një trakt pa emër, kapen pas një fjale “nacionalistët” dhe mendojnë se është e hedhur prej tyre. Dhe ngazëllehen prej tyre.

Më shumë se gjysma e atyre që krijuan PD-në kanë patur baballarët e tyre partizanë, e më shumë se një e treta kanë ardhur nga familjet komuniste të skalionit të dytë.

Këto, një ditë, na u bënë antipartizanë dhe antikomunistë “legjendarë”.

Kjo nuk është asgjë tjetër , veçse pulëzimi i ballistëve të rinj.

Të paktën, mes ballistëve të dikurshëm kishte mjaft trima, ndërsa mes tyre ka aq shumë frikaçë, që, edhe kur të tjerët protestojnë, gjejnë një qoshe buzë parlamentit për të urinuar.

Në luftë ka patur mjaft nacionalistë të përkushtuar për vendin e tyre, të cilët nuk kanë pyetur se çfarë mendojnë krerët, nuk kanë dashur të dinë se Këlcyra bënte pakt me dalmacion, për të mos sulmuar njëri tjetrin; ata nuk ishin njerëz të skutave, por luftëtarë në atë bindjen e tyre nacionaliste. Abaz Ermenji ishte njëri prej tyre, Hysni Lepenica ishte një tjetër, në fillimet e luftës nacional çlirimtare në Shkodër, kryetar i Frontit antifashist ishte Riza Dani, Skënder Muço ishte po ashtu figurë nacionaliste pro bashkimit…dhe duke hedhur poshtë një “partizan Velo”, hidhet poshtë edhe ajo që kanë bërë nacionalistët e devotshëm.

Shpesh herë ballistët e rinj mburren me çetat që kanë pasur, me komandant të përgjithshëm dhe bajraktarë që shkonin e luftonin në jug kundër nacionalçlirimtares.

Lërini njerëzit në ditën e tyre. Një këngë e vjetër nuk hiqet me dekrete dhe protesta opozitare dhe as me urdhra qeveritarë.

Ndërtoni një Shqipëri – lule, si e deshën dëshmorët, dhe askush nuk do të kujtohet për idhujt e së shkuarës.

***

Foto kryesore: Sekuencë nga filmi “Partizani i vogël Velo”,  prodhuar në Shqipëri në vitin 1980.

September 18, 2018 18:16
Komento

50 Komente

 1. demo September 18, 18:29

  Pulave ju rrit vlera sa frengu pulen kur u be tufezimi i pulave,o Bedri dhe kete nuk e bene ballistet.U be me propozim nga poshte dhe miratim nga lart.Kaq,sa per histori folkloristike.

  Reply to this comment
  • Artur September 18, 19:40

   Ballist nazi-fashist. Pse nuk del hapur duke thene ate qe je? Po nuk ke se si te falesh sepae je pusht je ballist.

   Reply to this comment
   • Malet Tona September 18, 20:21

    Ti je sllavist dhe krenar.
    Dhe pensionistet muzhike tregojne perrallat e tyre me te pasur qe hanin pula.

    Reply to this comment
    • Po ngrihen kembet , t`i bien kokes ... ! September 18, 21:24

     Pse more idjot i lindur e rritur ne shpelle , a nuk eshte serb e shkuar serbit dhe Esat Toptanit , bajraktari i Vicidolit , qe ti i lepin jarget tash e tre dekada , por akuzon ata qe i vune shkelmin , jo vetem serbeve , por edhe superfuqise sllave te kohes , BRSS ?!

     Reply to this comment
  • mirel September 18, 21:23

   Demua paska vuajtur per pula vertet.
   Te tjeret qajne kokat, ky qan pulat

   Reply to this comment
  • Peza September 18, 22:09

   Ne Shqiperi duhet bere dekomunistizimi,defashistizimi,denazistizimi,deballistizimi,dezogisizimi,deudbashizimi,demalokezimi,depolitikezimi.dekorrupsionizmi,deantishqiptarizmi etj dhe si perfundim:NJE LUFTE CIVILE ku te gjithe shqiptaret luftojne kunder njeri tjetrin ne nje lufte te vertete civile!
   Ja kete kane dashur dhe duan kelyshet e atyre qe bashkepunuan me pushtuesit se keshtu mendojne te shlyejne tradhetine e tyre!
   Harrojeni,o kelyshe te tradhetareve!
   Keni perfituar nga heshtja e te popullit te majte,se keta qe kane marre pushtetin me votat e te majteve i kane tradhetuar ata qe ne fillim,perfshi edhe Edi Ramen!
   E keni trashur zullumin aq shume sa vjen nje dite qe nuk mban me uje pilafi dhe ta dini se kokat tuaja do hani se ju kelyshet e frikacakeve tradhetare qe te vrisni pas shpine jeni!
   Doni dekomunistizimin?
   Rrezojeni qe sonte shtatoren e tradhetarit satrap Ahmet Zogolli qe ta vertetoni qellimin tuaj!
   Dhe mbylleni gojen se kurre nuk do arrini ate qe doni!
   Jemi shume here me shume se ju,jemi shume here me trima se ju dhe kete e provoi lufta e jo tani me pilaf perpara!

   Reply to this comment
  • Komentuesi September 18, 23:50

   Zoti Bedri respekt.Te lumt,ke bere nje artikull te shkelqyer.Kushe ka tru ne koke le ta lexoi dhe jape vleresimet reale,per kohen reale.Pershendetje.

   Reply to this comment
  • ELIOT September 21, 14:58

   Shkrimet e ketije bedri islamit ;;; as ne banjo si lexon cuvilizimi ;;; KY ESHTE NE KOQE QE NE TE GJITHE EUROPEN SE GJEN …. MJAFT ME IDIOTIZMA MORE BEDRI … SHKO NJA NJE JAVE NE PARIS TEK KADAREJA DHE DO TE MESOSH CESHTE CIVILIZIMI SESHTE KULTURA C ESHTE DEMOKRACIA QE ENVER ZGJEBSI I VURI SHKELMIN…. DIL PAK JASHTE MOR ZGJEBS DEBILE ..SE PO TI LEXOJE EUROPA SHKRIMET TUAJA DO TE MARRE SHQIPTARE T POR LOPE TE GJITHE … NUK KA NJEREZ INTILIGENTA NE SHQIPERI QE SHIKOJME VETEM SHKRIME NGA COBANE .JAQ POSHTE KA RENE ALBANIA ….. O I BENS SHKOLLAT ME DIKTATUREN E HITLERIT …. .I KUPTOJ UNE ..POR JO CIVILIZIMI ….MERCI….

   Reply to this comment
 2. Mark .U.K September 18, 18:39

  Mirse se ballistet vjedhnin pula,po komunistet e ndyre qe na muaren cdo gja.Ju beri ju fuks qe nuk le njeri Shkoder pa paditur.Ata kishin qellim si te mos fitoni ju e te ozurpuni Shqipnin per 50 vjet.Ala nuk u gjinden varret 3400 shqiptarve o nipi i lulit te vocerr.Si nuk ju vjen turp te mbroni ata kriminel e tu sherbeni me servilizem bijve te tyre,o pukjani prej Fush Arrsi.

  Reply to this comment
  • Artur September 18, 19:39

   Eshe injorant edhe ballist. Pusht!

   Reply to this comment
   • Malet Tona September 18, 20:26

    Mjerane muzhike. Pioniere qe zbritet prej maleve te laberise. ka ngelur ora 75 vjet me pare. Ishte apo nuk ishte. Siç ishte dhe siç nuk duhej te ishte. Akoma edhe sot e ruani ne gji Dushan Mugoshen, Miladin Popoviçin e “çlirimtare” te tjere si ato.

    Reply to this comment
    • Po ngrihen kembet , t`i bien kokes ... ! September 18, 21:26

     Pse more idjot i lindur e rritur ne shpelle , a nuk eshte serb e shkuar serbit dhe Esat Toptanit , bajraktari i Vicidolit , qe ti i lepin jarget tash e tre dekada , por akuzon ata qe i vune shkelmin , jo vetem serbeve , por edhe superfuqise sllave te kohes , BRSS ?!
     Me idjot se komentuesi Malet… , nuk gjendet ne malesi !

     Reply to this comment
     • Malet Tona September 19, 02:56

      1 – Po flet me veten o kembe-koke. Ne komentin tim nuk mbrohet tradhetari Esat Toptani dhe as shpellari i viçi-dolit.
      2 – Po Dushan Mugosha, Miladin Popoviçi a jane te mire apo te keqinj per ty? Sepse bie fjala Dushan Mugosha nuk doli ne pension ne nentor 1944.
      3 – Cili trim qe ai qe i shkelmoi superfuqite?!??!? hahahah

    • deti September 18, 23:25

     O malet e malokeve!
     Ne gji serbet dhe UDB-ne e keni mbajtur ju,qe u bete spiune kunder vendit tuaj dhe tani qaheni se ua shkerdheu nenat para e prapa drejtesia socialiste!
     Po te ishit denuar kot,ju te gjithe do te kishit kerkuar me gjyq pafajesine,por deri me sot ASNJE NGA JU NUK E KA BERE KETE!
     Jeni morra te zinj,armiq te Shqiperise prandaj vazhdoni akoma te hani mut pa u ngopur!

     Reply to this comment
    • deti September 18, 23:26

     O malet e malokeve!
     Ne gji serbet dhe UDB-ne e keni mbajtur ju,qe u bete spiune kunder vendit tuaj dhe tani qaheni se ua shkerdheu nenat para e prapa drejtesia socialiste!
     Po te ishit denuar kot,ju te gjithe do te kishit kerkuar me gjyq pafajesine,por deri me sot ASNJE NGA JU NUK E KA BERE KETE!
     Jeni morra te zinj,armiq te Shqiperise prandaj vazhdoni akoma te hani mut pa u ngopur!

     Reply to this comment
     • Mollosi September 19, 10:05

      Rrofte Enver Mugosha !

   • Toreadori September 18, 23:22

    O mark ujku nga Malesia e Madhe!
    Ne se e mban veten per trim malesor,nxirre emrin te plote,qe te them se sa te vlen lekura!
    Edhe une pastaj po e nxjerr emrin tim te vertete,se kam punuar gjatre ne ate zone dhe me siguri qe duhet te te njoh!
    Maloke si ty e kane patur zakon qe te fshihen pas ferres e te vrasin njeres!
    Ja edhe ti kete zakon ke!
    Boll hengre mut pas ferres dhe dil hapur,o cub malesie te shohim se cfare trimi je!

    Reply to this comment
  • prizem September 19, 23:40

   Sado te kakarisi Mark .U.K kjo historia e pulastrenave nuk do ju ndahet ne jete te jeteve bashipozukeve bashkepunetor te nazifashizmit qe e quanin veten Balli Kombetar ne nje kohe kur nuk ishin gje tjeter vecse vrima e ekskrementeve kombetare.

   Reply to this comment
 3. Arben September 18, 18:39

  Ore keta ballistet e pulezuar nuk I provuam ne pushtet. Komunistet e kriminalizuar dhe te sllavizuar na morren jeten me qafe.

  Reply to this comment
 4. intelektuali September 18, 19:28

  Arvorri,

  Natyrisht qe i kishte privuar populli ATA ballistet e the:

  Qene te gjithe ne qeverie e zogut ose ne qeverie kuislinge te xhavat korces, mustafa krujes, rechep mitrovices, xhafer deves, bahri omarit, klerit anton arapi e spiunet e tjere te gjermane e ata te regjences kuislinge.

  Dhe e pa popullsia si e e kishin ndritur gjithe kohen, ropen e vrane djemte me te mire te popullit vetem per te ruajtur pozitat e zyre.

  Mjerim e analfabete e semundje qe Shqypnia.
  Si Mendon ti arvor thiu jukiu,
  Kot Ju bashku populli nacional- clirimtares?
  Po pse s’ju bashku baballareve te kombit dhe ballisteve te tu apo mener mretit legal (megjithese sish fare legal 39-43 ish Viktor Emanuel lol mbreti I shqyptareve
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Victor_Emmanuel_III_of_Italy )

  Populli I njhte mire ballistet e tu dhe prandaj ju vuri drune, forca obskurantiste, kriminele si Hani matjani, hajdute e Granitsatz e perdhunus, me flamurin e kanunit apo gjakmarjes, qe e donin popullin ashtu the semure e analfabet.

  Dhe komunistet qe TA marresh vesh ti arvor morren pronat e shumta te gjyshit Tim qe Ju koqet tu beshit me shkolle e te rrishit Tani e dhe the shkruni komente kunder komunizmit Ju koqet.

  Spaskan qene ne pushtet ATA ballistet. Bu cfare injoranti. Qe ne kohen e turqit ATA ishin e familjen e tyre. Nuk them ballistet dru me pre, fshatare te genjyer apo malesor analfabete qe I kishin dhon Besen kapidanit , po kokat me shkolla orienti apo oxidenti.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 18, 20:39

   Ore ti mashtrues budalla, beji te fala Bahri Omarit qe ishte Kryeballist dhe Kryefashist dhe qe sa here i del emeri, enveristit Badri Islami i mbyllet goja dhe i qorrohen syte nga pamja e kunatit te Enverit qe strehoi gjate gjithe Luftes Enverin me Nexhmijen ne nje jete lluksi te papare per kohen, sepse cudia ne kete shkrim nuk jane ballistet, as fashistet dhe as partizanet e Titos dhe as cubat e Babe Lymit nga Peza, apo cubat e Mehmetit nga Mallakastra,

   por:

   Cudia e ketij shkrimi eshte:

   PSE ENVERISTI BEDRI ISLAMI KA HARRUAR BAHRI OMARIN NE KETE SHKRIM?

   prandaj:

   Ti o mashtrues budalla shkoji dhe beji fresk edhe Nexhmijes se Edvini u mallengjye nga lutjet e saj dhe e shpetoi nipce Ermalin nga burgu ku e futi Taulant Balla qe e emeroi si shef te Laboratorit te tij te kokaines ne Xibrake,

   por:

   Kujdes me enveristin Bedri Islami se si i kendon hymne me dacibao bolshevike Enver Pederastit, njashtu sic i kendon te gjithe atyre qe ja shiten BYTHEN dhe Shqypnine tek Josip Tito per dy aspra, qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe ne fund falimentuan ekonomine dhe renuan vendin si faqezinj te historise sone kombetare dhe ne kete linje na lind e drejta te pyesim edhe gazeten DITA ne nje forme krejt etike qe te mos shuaje me gomen komuniste ata komentues qe thone te verteten:

   CFARE “CLIRIM” DREQI ISHTE KY I ENVERIT?

   Kur pas 70 e kusur vitesh “CLIRIMI” i ka bere shqyptaret si nje fis prej Afrike Zulu?

   apo:

   Nuk e lexuat shkrimin e REZILIT qe publikoi gazeta DITA do kohe me pare qe bythzinje e Ganes ne zemer te Afrikes nuk duan t’i krahasojne me shqyptaret e Enverit?

   Reply to this comment
   • kavajoti September 18, 23:17

    O intelektu-HALEJA!
    Po kaq ta paska shkerdhyer mamane ky Bahri Omari ty sa ke 28 vjet qe na can bythen me ate fashisto-ballistin tradhetar?
    Nderroje nje here emrin dhe fut ndonje hamshor tjeter se duket qe e paske patur mamane bukuroshe qe me siguri ka qene punonjese ne bordellot nazi-fashiste si komisare drite neper shale qe t’u jepte frymezim per lufte!
    Dhe ti i paske ngjare tepke asaj se edhe ti qenke i shkerdhyer nga goja qe atehere!
    Hajde nje here andej nga Kavaja qe te bejme ndonje cpim pusi per nafte se qenke pjellor!

    Reply to this comment
  • intelektuali September 18, 20:48

   Beji te fala Bahri Omarit dajkos Kryefashist dhe Kryeballist qe strehoi gjate gjithe Luftes Enverin me Nexhmijen ne vilen e tij ngjitur me ate te Qazim Mulletit.

   Ja ke pare teseren e antarsimit te Nexhmijes ne Partine Fashiste?

   sepse:

   Doli ashiqare ne median tone kombetare.

   Reply to this comment
 5. gjethi September 18, 19:53

  Mark uki ose i verteti hasan boshnjaku! Ty komunistat te dhane skode ne ate kohe, te derguan si spiun ne jugosllavi por agjenti, biri e dhenderri serb sali vuku ti dogjen letrat te udb-ja duke te spiunuar si i derguar i sigurimit dhe te kthyen ne baze…..

  Reply to this comment
 6. intelektuali September 18, 20:39

  Ore ti mashtrues budalla, beji te fala Bahri Omarit qe ishte Kryeballist dhe Kryefashist dhe qe sa here i del emeri, enveristit Badri Islami i mbyllet goja dhe i qorrohen syte nga pamja e kunatit te Enverit qe strehoi gjate gjithe Luftes Enverin me Nexhmijen ne nje jete lluksi te papare per kohen, sepse cudia ne kete shkrim nuk jane ballistet, as fashistet dhe as partizanet e Titos dhe as cubat e Babe Lymit nga Peza, apo cubat e Mehmetit nga Mallakastra,

  por:

  Cudia e ketij shkrimi eshte:

  PSE ENVERISTI BEDRI ISLAMI KA HARRUAR BAHRI OMARIN NE KETE SHKRIM?

  prandaj:

  Ti o mashtrues budalla shkoji dhe beji fresk edhe Nexhmijes se Edvini u mallengjye nga lutjet e saj dhe e shpetoi nipce Ermalin nga burgu ku e futi Taulant Balla qe e emeroi si shef te Laboratorit te tij te kokaines ne Xibrake,

  por:

  Kujdes me enveristin Bedri Islami se si i kendon hymne me dacibao bolshevike Enver Pederastit, njashtu sic i kendon te gjithe atyre qe ja shiten BYTHEN dhe Shqypnine tek Josip Tito per dy aspra, qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe ne fund falimentuan ekonomine dhe renuan vendin si faqezinj te historise sone kombetare dhe ne kete linje na lind e drejta te pyesim edhe gazeten DITA ne nje forme krejt etike qe te mos shuaje me gomen komuniste ata komentues qe thone te verteten:

  CFARE “CLIRIM” DREQI ISHTE KY I ENVERIT?

  Kur pas 70 e kusur vitesh “CLIRIMI” i ka bere shqyptaret si nje fis prej Afrike Zulu?

  apo:

  Nuk e lexuat shkrimin e REZILIT qe publikoi gazeta DITA do kohe me pare qe bythzinje e Ganes ne zemer te Afrikes nuk duan t’i krahasojne me shqyptaret e Enverit?

  Reply to this comment
 7. alphade September 18, 22:33

  Z.Bedri e ke qare,po ku marrin vesht ballistet. Ata nuk i
  vuri ne hudut Enver, e do t’i vini Ju ?! Jo more,jo tash qe
  e “mori ferra uraten” komunizmit dhe kjo fale Amerikes
  dhe botes se Kapitalit, na dolen trimoshat e “pulastrene-
  ve” dhe “leshojne rrufe” edhe per Met Hasen,partizanin
  e vogel,edhe per partizanin Velo, te cilet as qe e dinin
  c’ishte komunizmi i Marksit dhe Leninit. Thjeshte luftuan
  per clirimin e atdheut nga pushtuesit nazi-fashiste,pa da-
  llim feje,krahine dhe ideje. Ky ishte ideali i tyre. Por ky
  ideal eshte perdhosur sot nga disa shqipfoles,qe nga
  urrejtja apo nga frika nga ish- komunizmi jane gati t’ja
  shesin shpirtin djallit, te bashkohen edhe me Ducen e Hit-
  lerit vecse te jo me koalicionin e madh antifashist qe kry-
  sohej nga SHBA-BS dhe ANGLIA . Fale aderimi i luftes
  partizane ne kete KOALICION , SHQIPERIA ne Konfren-
  cen e Paqes ne Paris kerkoi me vendosmeri per te drej-
  tat e saj kunder synimeve gllaberuese te fqinjeve tane ne
  Jug dhe Veri. Luften NCL te popullit shqiptar,per ata qe nuk e dine, e njohen me telegrame te posacme: Amerika,
  Anglia dhe BS. Dhe keto jane dokumenta dhe dielli nuk
  mund te mbulohet me shoshe,zoterinj te pulastreneve.
  Doni ju apo nuk doni,historine nuk mund ta zhbejne sot
  Uriah Hippet dhe as berishistet ,duke perfshire ketu edhe
  qendrimin indiferent te Kministrit aktual.

  Reply to this comment
  • Lili September 19, 21:38

   Ah jo,te gjithe e kemi kuptuar se PDja eshte 100% produkt i juaj o bedri zeza,
   Edhe mos e bane luften e shqiptare si lufte komuniste se shume ishin n’ate lufte bashke jo per ideologji po kunder pushtueseve,po ju shumicen e keni mbyt qofte komuniste qofte nationalist kur nuk ishin enverista qe ndryshojne gezofin sipas njeshit. Deri edhe mehmet shehun e keni mbyt o bedri zeza sepse i bente hije agjentit te serbise boshniakut ramiz Bora.,sipas emerit qe djali i tij arben bora rizgodhi,alias ramiz alia qe ishte ai qe ia futi ne duar nexhmijen fashiste enverit tend,..
   Pyet pak shoqet e Nexhmijes n’ate kohe..do te tregojne per pse as familja e saj nuk e pranonte me ne shtepi

   Reply to this comment
 8. GRUSHTI i Enver Hoxhës ! September 18, 23:40

  Vdeje dhe shfarosje ballistëve të vjetër dhe të ri !!!
  Vdekje dhe shfarosje zogistëve të vjetër dhe të ri !!!
  Vdekje dhe shfarosje legalistëve të vjetër dhe të ri !!!

  Reply to this comment
  • Dn September 21, 20:02

   Ahah ,nuk mujti enveri me i mbyt gjate 70 vite e ti kujton se do mundesh me i mbyt sot!!
   Vete fakti se ti shkruan sot keto fjale tregon se je i mundur…

   Reply to this comment
 9. Kris 1 September 19, 03:15

  Duan apo nuk duan bijte e baballareve partizane lufta nacional clirimtare eshte nje epope qe u mbyll me lavdine e fitimtareve.Eshte histori fitoreje dhe jo histori pulash.
  Pas luftes u punua me heroizem der ne vitet 60 dhe shqiperia u transformua.Pas viteve 60 u zgjodh rruge e gabuar ne politiken e jashteme e te brendeshme,udheheqja u plotesua me njerez pa integritet e kokebosh dhe rruga e deshtimit ishte e hapur
  Keto vitet e fundit te mutokracise jane vitet e sundimit te rrotave dhe shkopinjeve nen rrota qe populli jone trim dhe heroik nuk i hedh ne kazan.
  Merremi me te kaluaren se kemi frike te perballojme te sotmen

  Reply to this comment
 10. intelektuali September 19, 07:06

  “Berishistet” jane te gjithe pa perjashtim pjella te Enverit dhe te Partise se Punes, ata jane koleget e Bedri Islamit nga Sigurimi i Shtetit, Pashkot, Bulkat, Pollot, Rulat, Bashat, Tritanat e Saliut me soje e sorrollope enveristesh nga pas, po t’i shtosh spiunet e Edi Rames te gjithe jane nga DORA e krimineleve te Enverit, nuk e di qe babai i Edvinit ka varur ne litar nje disident antikomunist ne vitin 1988, apo nuk e degjove keshilltarin e Sali Berishes qe ishte ambasador ne France, i cili foli per Che Guevaren e Mehmetit, por nuk foli per lukunine e terroristeve komuniste qe trajnoi Enveri me urdherat dhe me lekat qe paguanin sklleverit e tij dallkauke dhe kokpalare albaneze per te eksportuar terrorizmin stalinist ne Bote nga bythzinjte e Afrikes deri tek veremlinjte e Amerikes Latine?

  Llogjet me aleancen SHBA – Angli – BRSS leri per tja treguar kalamajve oara gjumit te nates, sepse nuk pin uje qe kur Presidenti Truman shpalli Doktrinen e tij historike antikomuniste per te asgjesuar komunizmin kudo ne Bote dhe e detyroi ne vitin 1948 Evropen Perendimore te ndalonte me ligj Partite Komuniste per te perfituar nga ndihmat e planit amerikan “Marshall” ja ke degjuar emerin, qe Enveri e refuzoi me nje mendjelehtesi dallkauke te papare. Po te ishte Shqypnia dhe LANC-i jugosllav i Enverit Aleate e SHBA dhe Anglise,

  PSE SHQYPTARET VRANE DHE MASAKRUAN ANGLEZET NE KANALIN E KORFUZIT?

  He pra o Alphadja enveristja qysh keshtu? Nga njera ane e mesalles je Aleat me Angline dhe nga ana tjeter e mesalles i vret anglezet me pabesi sic vrau LANC-i kriminal i Enverit kosovaret ne Tivar?

  A I DI PARTIZANI I VOGEL VELO KETO KRIME MAKABER TE ENVERIT?

  Pyete enveristin Bedri Islami sepse mbase t’i tregon me mire.

  sepse:

  Zyrtarisht Gjykata e Hages e cilesoi LANC-in si nje organizate terroriste dhe sanksionoi konfiskimin e floririt te Ahmet Zogut qe u gjend i fshehur ne Malet e Bavarise ne favor te Britanise se Madhe, a e ke degjuar kete histori?

  He cfare ke per te thene perballe dokumentave te intelektualit?

  A MUND TE MBULOHET DIELLI ME SHOSHE?

  dhe:

  Kush eshte INGLIZI Uriah Heep i David Copperfild-it te Charlez Dickens-it tani?

  dhe:

  Qe ta mbyllim:

  BEJI TE FALA FAMILJES SE BAHRI OMARIT SE ISHTE BURRE ME IMIRE SE KRIMINELI I PABESE ENVER HOXHA.

  Reply to this comment
 11. Kopshtari September 19, 14:29

  Lavdi deshmorve te kombit! U shofshin fashishtet e bythlepirsit e tyre ballist, te rinj e te vjeter. Rraca e minjve nuk ndryshon kurr, 100 breza tradhtar mbeten.

  Reply to this comment
 12. kasem gahinji September 19, 15:49

  per ata qe duan dekomunistizimin:-shqiperine e rrafshuat nga veprat e ngritura me gjak e djerse.edhe me punen e te burgosurve politike.perderisa po demsherblehen dhe puna ne burgje u njihet si vjetersi pune,eshte edhe kontributi i tyre.doni akoma ta thellojme?shkaterroni hidrocentralet e mbetura,shkaterroni institucionete shkences.si mund te mesoni akoma ne universitetin qe ngriten komunistet.shkaterroni dhe ate o bij te nazifashisteve qe edhe ne 1991 duartrokisnit filmin me hitlerin.e kjo ndodh sepse nazifashistet shqiptare nuk u denuan.dje ne tirane pashe sesi rruga “4 shkurti”mbante emrin e nipit te autorit te masakres se 4 shkurtit.domethenese,apo jo.nenteksti”ne nuk vdesim,ngjallemi,mbijetojme dhe bejme revansh.historia e pas 1990 eshte revansh neofashist,pavarsisht nga ngjyra,programet fjalimet.eshte lufte e etur pushtet.politike kameleonesh qe ringjalljen e idhujve te tradhetise kombetare e paraqesin si demokratizim,si dekomunitiim.kur isha i ri,babai im,ish partizan i vjeter i ezes me tha-ballistet?nuk ishin frikacake ,jo te gjithe pulaxhinj.ka patur te tille mes tyre.lufta kunder tre ishte e rrepte,jo e lehte.edhe ata ishin shqiptare dhe njihnin cdo skute e rrugekalim.nuk ishin pak.ku jane? ketu mes nesh rrine te fsehur,shfryteojne lidhjet farefisnore dhe presin tembije gjethi.dhe gjethi u cel.me kujtohet thirra “komunistet ne litar”kaluan 27 vjet dhe perseri dekomunistizim,nostalgjike.po,nostalgjikeper ate kohe qe nxorri shqiperine nga erresira mesjetare ne drite,per ate kohe qe iu vuri koqetne bige tradhetaeve,krimineleve,haduteve e batakcijve.po so( ?)”shqypni pa m’thuj si je,posi nj’ai lisi rrexuem per dhe..”kjo eshte vepra e enderrimtareve te revansht..

  Reply to this comment
 13. bekimi September 19, 16:32

  Bedri ke bërë nje nga artikujt më të goditur por harron kryesoren..Trimerimi I ballisteve u be ne vitet 1991-1992 kur dipllomatet e pare perendimore ( lexo kolonele makartiste) erdhe se bashku me ballistat ish zogista dhe terroristat qe jo vetem I strehuan por I bene KAVIE ANTIKAMUNISTE ne Beograd & Athine dhe sot jane dekoruar keto terroristet e Maltes me Hamit Matjanin ne krye..
  .
  Kadareja ka thene profecine e tij;
  .
  QE TE PERMBYSIN TY SHQIPERI
  DUHET TE NXJERRIN NGA VARRI DHE TE RIVRASIN TE RENET…dhe kjo ka ndodhur sot..
  .
  Nese shqiptaret kur kishin fuqine ne doren e tyre ..do ta dinin cfare do ndodhte pas 1992 qe nazistifikua u zogezua dhe u drogezua ai vend..thjesht jemi ne nje vet-perdhosje kombetare.
  .
  Ajo qe ben me faj dipllomacine euro-amerikane eshte trajtimi I kamunistit Mandela ne A.J qe fali persekutoret e tij..dhe e kunderta ndodhi ne Shqiperi qe u treguan KANIBALE
  *

  Në se ka një ngjashmëri ne raportin të persekutuar-persekutues ( BALLISTE -PARTIZANE është ai i Afrikes së Jugut me Nelson Mandelën që u lirua rreth vitit 1991.Ky njeri fisnik edhe pse regjimi kriminal i aparteitid e burgosi e torturoi dhe e poshtroi per kater dekada..ai i fali persekutoret e tij..Ketu nuk behet fjale per nje njeri por per nje komb te tere 95% qe u shfrytezua dhe u fut me tela me gjemba nga 5% qe ishin te bardhet racista
  *
  Per cudi para 1 viti kur vdiq nje agjent amerikan qe kishte punuar ne Afriken e Jugut para se te vdiste ne moshen rreth 90 vjec i ngeli merak te thont nje te vertete qe e tha: Ne amerikanet ndihmuam (urdheruam) qe te arrestohej Mandela si KOMUNSTI ME I RREZIKSHEM JASHTE BASHKIMIT SOVJETIK
  **
  Erdhi koha qe pasi Mandela fali kriminelet e RACISTEVE te bardhe biles beri dhe nje fare Kualicjoni me Klarkun me e forta shteti amerikan ne kohen e Bushit Senior e ftoi per vizite presidentin Mandela……ne nje kohe qe sherbimet inteligjente lajmeruan se ai nuk mund te futej ne Amerike pasi figuronte akoma terrorist i rrezikshem…dhe u desh nderhyrja e W.B.S qe ky skandal jo vetem te fshihej por dhe mos jepej ne shtyp.
  ***
  Erdhi koha qe Mandela nderroi jete dhe nuk ngeli shtet nga ato qe e konsideronin terrorist komunist qe nuk mori pjese ne varrim me kryemisterra apo presidente ku me shume kishte amerika me 1 president dhe 3 ish presidente…
  .
  ****
  Si ka mundesi qe bota perendimore me ne krye Ameriken mbylli syte para super krimeve antinjerzore te Apartedit dhe “duartrokiti” faljen qe nje “komunist” i ben antikomunisteve?….Pse nuk veprohet me te njejten monedhe dhe ne Shqiperi ku Antikomunistet te falin komunistet ?? por po tregohen deri dhe kanibale me brezin qe udhehoqi luften dhe rindertimin….Pse ne rradhet e para te vampireve “antikomuniste” jane vene turbokomunistet e Enverin me ne krye Sali Monstren e Halezbiberit??
  *****
  Dhe pikerisht nje rreze Mandele pashe te kjo zonje e nderuar (e ndjere) qe nuk u morr fare me persekutoret e saj…dhe tregoi fisnikeri qe pak e kane sot….Dhe kjo duket te histeria e shume komentuesve ketu qe me shume kenaqen qe vdiq dhe nje e “persekutuar” per ti hedhur balte dhe bloze per Enverin…ne nje kohe qe eshte paburriri qe njeISH PABUKS..NGA NJE FAMILJE EKSTERMISHT ANALFABETE….SI SALI DEVILI po e shkerdhen ate komb per cerek-shekulli me koqet e edi rameteve dhe bolet e donaldlulit te rradhes…

  Reply to this comment
 14. Gjahtari September 19, 17:22

  O bre DETI, pensionisti injorant, zagar i Dushan Mugoshes e Miladin Popovicit.
  HAHAHAH A e din se c’ka po shkruan? Sepse nuk e ke kuptuar ate qe ke lexuar. Shqiperia nuk eshte e jotja.

  Reply to this comment
 15. Mark .U.K September 19, 17:32

  Toeradori: Nuk po ju kuptoj se pse shpertheve deri edhe ne fyemje.Nuk jam nga M e madhe,po do isha i nderuar sikur te isha.Jam mbi 1600 milje larg,po ta dish se do ju kerkoj nese kam mundesi te tu takoj me siguri do pijme nga nje kafe per fyerjet qe me bere.Nuk po ju fyej edhe pse meritoni me te fye me cfar te permban pragu.Tani ne tetor vi ne Shkoder e po deshe takohena.Une e kam Mark emrin dhe jetoj ne AngliUnited kingdom(shkurt U.K)Jepni edhe vetem sa dhash une.Jam i sigurt se me ju pa fyer ju familjarisht nuk do kishe raguar me fjal kaq te renda.

  Reply to this comment
 16. Arben September 19, 19:26

  Poshte komunistat kelyshat serb te mugoshesh dhe popovicit

  Reply to this comment
  • prizem September 21, 04:56

   Mire e ke thene o Arben ballisto-zogisti pro nazifashisti, te lumte ajo gojhale qe cfare nuk nxjer qe andej.

   Reply to this comment
 17. bese preret September 19, 19:29

  Keto ballistat dhe preng-calistat akoma quajne per mburrje se vrane 57 “bandite” ne prerje bese

  Janar 1945 forcat e Prek Calit vrasin prapa shpine 57 partizanë
  Krahase kundershtise qe forcat Partizane hasen ne Malesin e Madhe ne Janar dhe Shkurt te vitit 1945.realisht duhet thene edhe ana tjeter e medaljes pasi jo te paket kane,qene ata Malesore qe e kan perkrahur L.A.N.C.kryesisht banore te rranxave te Malesise nderkohe qe ata qe komunizmin e kundershtuan mese shumti,kane qene banoret e Kelmendit,Shkrelit dhe Kastratit,po te marrim Malesin e Madhe.Ne kete treve me 30 korrik te vitit 1943 dhe konkretishte ne fshatin Vorfe u formua Batalioni Partizan’’Perlat Rexhepi’’ i Qarkut te Shkodres,i cili pati veprimtari te madhe luftarake.

  Ne Gruemire me 18 tetor te vitit 1944 eshte formuare grupi Partizan i Shkodres.Mbi 800 persona banore te Malesise se Madhe kane qene te inkuadruare me forcat Partizane,afro 150 familje te Malesise se Madhe kane qene baza te rendesishme te L.A.N.C .ku jane strehuare ushqyer e ndihmuar Partizanet,sic dihet edhe ne Malesin e Madhe si ne te gjithe vendin.Drejtimin e ka bere Qarkori i Partise Komuniste Shqiptare per Shkodren, me forcat Partizane te vendosin pushtetin popullor duke hasur jo pake ne rezistencen e Malesoreve antikomuniste te cilet vetem me 15 Janar te vitit 1945 te prirur nga Prek Cali dhe forcat per rreth tije arriten te vrasin 47 Partizane, e deri ne thyerjen e Kryengritjes antikomuniste te Malesoreve edhe 10 te tjere,dy prej tyre ne Bajze.

  Deri ne fillim te Shkurtit 1945 duke e cuar ne 57 numerin e Partizaneve te vrare 95 perqind e te cileve ishin nga Jugu i Shqiperise. Gjithashtu Malesia e Madhe numeron 37 deshmore te luftes anti-fashiste nacional clirimtare.
  .
  EMERAT E 57 PARTIZANEVE
  TE VRARE
  1.Fejzi Micolli
  2.Mili Qose
  3.Aliko Zagolli
  4.Memo Beqari
  5.Sefer Ademi
  6.Mevlan Gjyshi
  7.Ahmet Hajdini
  8.Zeqir Hasani
  9.Qani Shemedini
  10.Sadik Hekurani
  11.Met Aliu
  12.Nazif Dauti
  13.Feti Ferhati
  14.Veledin Xhelo
  15.Refat Banushi
  16.Rexhep Hoxha
  17.Islam Caushi
  18.Ali Saiti
  19.Zydi Zeqo
  20.Naum Beshiri
  21.Emin Hoxha
  22.Thoma Cuni
  23.Beqo Haxhiu
  24.Ibrahim Ramadani
  25.Ismail Refati
  26.Zeqir Bicoku
  27.Hasan Seferi
  28.Halim Ruka
  29.Banush Haxhia
  30.Dino Hajdari
  31.Ivzi Sapunxhiu
  32.Jonuz Como
  33.Refat Bajrami
  34.Jaho Shehu
  35.Tahir Suli
  36.Syria Dari
  37.Dilaver Cuka
  38.Mehmet Tomari
  39.Guliet Shoshi
  40.Hafus Guzi
  41.Iliaz Jaupi
  42.Thoma Sino
  43.Hil Gjergji
  44.Dilaver Cuko
  45.Hava Murati
  46.Kol Gjeci
  47.Sorian Habilaj
  48.Gani Jonuzi
  49.Halil Hasa
  50.Hysen Kuka
  51.Mahmut Reci
  52.Ramadan Koculi
  53.Rrustem Shehu
  54.Mushi Halilaj
  55.Besim Beja
  56.Jonuz Naci
  57.Myftar Sokoli
  ..etj..

  Reply to this comment
 18. Mik September 20, 07:20

  Boll e ropet popullin per te shperblyer tradhetaret, ata qe e shiten dhe po e shesin Shqiperine. Perdorini parate per pensionistet se ata jane te persekutuarit e vertet ne kete mes

  Reply to this comment
  • Lili September 21, 20:06

   Mik,prit edhe pak se socialistet e tu edhe token do e shitin te huajeve e do jesh sherbetor te tyre ne token tend neser,halle nuk e keni shkateruar deri ne palce Shqiperine keta 75 vite

   Reply to this comment
 19. kaloresi i urdherit te leshtelikes force e pare September 20, 13:41

  nje pyetje kam-amnistia te fal vitet e mbetura te denimit,apo te jep pafajsi.ne kushtet kur je denuar me vendim gjukate,pafajesine ta jep gjukata dhe me marrjen e saj ke te drejte te kerkosh rikompensim per denimin e padrejte.keni degjuar ndonje rast kur te burgosur e te persekutuar kane kerkuar ne gjukate pafajesi per denimin e padrejte te vuajtur me vendim gjukate?edhe nje tjeter gje:-aleati i aleatit tim eshte aleati im?nese po ,akuza eshte se enveri ishte shitur te tito.pas lufte shume nga te arratisurit u pergatiten,financuan u futen ne shqiperi ne interes te udb dhe aleateve te saj.atehere i bije qe ata ,pra eterit e bijve te sotem,te kene qene aleate me enverin.

  Reply to this comment
 20. DRAGOI September 20, 15:40

  Enver Hoxha ka qenë NJERI-ZOT e ZOT-NJERI sepse në gjallje të tij e gjatë gjalljes së tij, shqiptarët nuk ishin vetëm SHQIPFOLËS por ishin SHQIPFOLËS (domosdo) dhe ISHIN (domosdo)edhe SHQIPTARË TË VËRTETË! …Pra, sepse në Shqipëri ishte ZOT, ZOT-Enver Hoxha dhe Enver Hoxha-ZOT, shqipfolësit ishin SHQIPTARË TAMAM dhe Shqipëria ishte Shqipëri PËRPLOTË dhe anë e mbanë !!!

  …Por, prej se shkoj Enver Hoxhë-ZOTI, më shumë se 90% të shqiptarëve u bënë: LOPË e MË LOPË SE LOPËT; u bënë QENË e MË QENË SE QENTË; u bënë armiqtë më të mëdhenj e më të ZI të SHQIPTARËVE T’VËRTETË e të Shqipërisë; u bënë ARMIQTË më të mëdhenj e më të tmerrshëm të vetvetes !?!!!!

  Enver Hoxha, tungjatjeta sa DIELLIT mbi TOKË
  se prej se nuk je Ti, më shumë se 90% të shqiptarëve
  u katandisen: në lopë e qenë dhe në QENËLOPË!?!

  Reply to this comment
 21. Dr. Vehip (Veip) Proda September 21, 23:33

  Bedri Islami, të lumtë mendja dhe dora!
  Unë jam vëllai i vogël i Dëshmorit të Atdheut Xhezo Dervish Proda, i cili u vra në Labinot të Elbasanit, më 10 duke u gdhirë 11 Shtator 1944, në njërën nga betejat e rrepta me gjermano-kolaboracionistët, pa mbushur ende 16 vjet. Në Labinot Fushë, në kodër,është lapidari, ku gjendet edhe emri i tij, së bashku me Dëshmorët e tjerë të rënë në ato beteja përclitimin e Atdheut.
  Për gjendjen e lapidarit as dua të flas dhe as dua të komentoj, sepse jam në “konflikt interesi”. Por e them pa mëdyshe se, përsa kohë do të lejohet që reliket dhe simbolet e Luftës Kundërfashiste Nacionalclirimtare do të jenë në gjendje mjerane, për aq kohë pinjollët e tradhëtarëve, kriminelëve dhe spiunëve do të kurajohen, për ta intensifikuar veprimtarinë e tyre kundërkombëtare dhe kundërshqiptare. Forcat atdhetare, që janë pjesa dërrmuese e kombit shqiptar, duhet të zgjohen nga “gjumu letargjik”, të këndellen në shtet dhe pushtet! Me konsideratë!

  Reply to this comment
 22. Guri Naimit D September 24, 04:58

  Faleminderit sa ngrini kete problen teper serioa ne komentin tuaj i nderuar Dr Vehip(Veip)Proda.,Po perseris frazen tuaj permbyllese:
  _Forcat atdhetare,qe jane pjesa dermuese e kombit shqiptar,duhet te zgjihet nga “gjumi letargjik”(une do nenvizoja,-te zgjedhurit sa ne org shteterore dhe shoqrore,verete atdhetare) te kendellen ne shtet dhe pushtet !”
  Gjendia eshte teper alarmante,sidomos si po vepron jo vetem opozita,.me kete “pulezim te ballisteve”.qe me te drejte shkruan Pena e njohur e Bedri Islamit qe e pershendes.sa jo pake komentues mbeshtet.
  83 vjecari-“Pasues Veterani”
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim