Punësimi i të huajve në Shqipëri

May 24, 2016 15:06

Punësimi i të huajve në Shqipëri

3139 shtetas të huaj janë punësuar në Shqipëri përgjatë vitit 2015. Shumica e tyre kanë gjetur një vend pune në Tiranë, Durrës dhe Lezhë. Gjatë pjesëmarrjes në tryezë diskutimi mbi të drejtat e emigrantëve në Shqipëri, Ministri i Mirëqënies Blendi Klosi ngriti shqetësimin se mungesa e punëtorëve të kualifikuar shqiptar po çon në rritjen e numrit të të huajve që punësohen në vendin tonë.

Referuar të dhënave të Shërbimit Kombëtar të Punësimit, shtetasit turq kryesojnë listën e të punësuarve në vendin tonë me 888 leje punësimi, më pas vijnë kinezët me 188 leje punësimi, kanadezët me 95 leje dhe në fund shetasit maqedonas me  80 leje punësimi.

May 24, 2016 15:06
Komento

1 Koment

  1. Asnjeansi May 25, 08:25

    Pak turq e mbeturina osmane kemi neve , por edhe ca turq te punesuar nga Turqia na mungonin .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*